فلسطینیان: به ننگ 25 ساله پیمان اسلو پایان دهید

19:07 ۶۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 363 0
فلسطینیان: به ننگ 25 ساله پیمان اسلو پایان دهید

غزه - ایرنا - بیست و پنجمین هفته راهپیمایی «بازگشت» امروز (جمعه) تحت عنوان «مقاومت تنها گزینه ما است» در حالی در غزه برگزار شد که فلسطینیان در بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان «اسلو» خواستار خروج از این پیمان و لغو سازش با رژیم صهیونیستی و آمریکا شدند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، فعالان فلسطین تصمیم گرفتند نام این هفته از راهپیمایی های بازگشت را اینگونه انتخاب کنند تا در سالگرد امضای پیمان اسلو به برخی از مقام های فلسطینی و عربی که به دنبال سازش با رژیم صهیونیستی هستند، اعلام کنند، هیچ راهی برای رهایی از مشکلات فلسطینیان و آزادی قدس و سرزمین فلسطین نیست، مگر مقاومت؛ و با هیچ پیمانی نمی شود جلوی طمع و اشغالگری اسرائیلی ها را گرفت.
فلسطینیان از دهم فروردین 97 (30 مارس 2018) در طول مرزهای شرقی و شمالی غزه با سرزمین‌های اشغالی راهپیمایی‌های مسالمت آمیز بازگشت را برگزار می کنند و در روزهای اخیر این راهپیمایی ها به سواحل غزه هم کشیده شده است، تا آنها ضمن اعتراض به طرح شوم آمریکا برای پایان دادن به مساله فلسطین که از آن به عنوان «معامله قرن» یاد می شود، بر حق بازگشت خود به خانه ها و سرزمین های اشغال شده شان تاکید کنند.
طی حدود شش ماه برگزاری این راهپیمایی ها نظامیان تا دندان مسلح صهیونیست دستکم 174 نفر را به شهادت رسانده اند که در میان آنها از کودک تا جوان و از خبرنگار تا پرستار و حتی معلولان دیده می شوند که با دست های خالی از سلاح، فقط جرم شان نزدیکی به مرزهای غزه بوده است. در راهپیمایی های بازگشت، همچنین بیش از 19 هزار نفر نیز با گلوله و گازهای سمی آسیب دیده اند.
جنبش ها و شخصیت های فلسطینی همچنین در بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان اسلو، با شرکت در همایشی هرگونه طرح سازش و معامله با دشمن را مردود دانستند،و عنوان کردند که پیمان اسلو، فلسطینیان را به دو اردوگاه طرفداران مقاومت و سازشگران تقسیم کرد.
پیمان اسلو با نام رسمی بیانیه اعلام اصول اولویت‌های موقت دولت خودگردان نخستین موافقتنامه رودروی رژیم تل آویو و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) بود که در سال 1993 به امضای دو طرف رسید. مذاکراتی که منجر به امضای این پیمان شد به طور مخفیانه در اسلو پایتخت نروژ انجام شد و در 20 اوت 1993 پایان یافت. این پیمان به طور رسمی در 13 سپتامبر 93 در واشنگتن دی‌ سی با حضور «یاسر عرفات» رئیس وقت حکومت خودگردان فلسطین، «اسحاق رابین» نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی و «بیل کلینتون» رئیس جمهوری وقت آمریکا به امضا رسید.

**محمود عباس، همچنان اصرار به پایبندی به اسلو دارد
«داود شهاب» سخنگوی جنبش «جهاد اسلامی فلسطین» در حاشیه «همایش ملی رد پیمان اسلو» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سایه توطئه بزرگی که آمریکا راهبری آن را به دست گرفته تا مساله فلسطین را برای همیشه خاتمه دهد و حقوق و اصول فلسطینیان را پایمال کند، برگزاری این همایش دارای پیامی سیاسی به جهان است.
وی این پیام را اینگونه شرح داد: همه جهان باید بداند و خیال خود را راحت کند که ملت فلسطین هرگز از هیچ یک از اصول و حقوق خود دست نمی کشد و مقاومت است که گزینه اصلی این ملت برای حفظ حقوق و اصول و همچنین آزادی وجب به وجب سرزمین اشغال شده اش می باشد.
شهاب خاطرنشان کرد: در میان گروه های فلسطینی و همه نیروهای مردمی، اتفاق نظری وجود دارد که این پیمان مردود است و باید از آن به طور کامل خارج شد و دیگر زیر بار مفاد آن نرفت.
سخنگوی جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد: اینک توپ در زمین تشکیلات خودگردان و رئیس آن «ابومازن» (محمود عباس) است که همچنان بر پایبندی به تعهدات امنیتی کامل و هماهنگی های امنیتی اصرار دارد.
شهاب خواستار وحدت کلمه فلسطینیان و بازیابی «سازمان آزادیبخش فلسطین» شد تا ملت فلسطین بتواند در مقابله با چالش ها و توطئه ها بایستد.

**رژیم صهیونیستی بی توجه به اسلو است و تشکیلات خود گردان ناتوان از مقابله
شیخ «عکرمه صبری» رئیس هیأت عالی اسلامی فلسطین و امام جماعت مسجد الاقصی، نیز طی سخنانی در این همایش، پیمان اسلو را ناعادلانه خواند و یادآور شد که رژیم اشغالگران صهیونیستی، هر آنچه که به نفعش بود و به کارش می آمد گرفت، اما چیزی به فلسطین نداد.
وی افزود: اقدامات اشغالگران در زمین ما، محکوم است و آنها حقی ندارند که طبق قوانین بین المللی چیزی را تغییر دهند و قدس باید مانند پیش از اشغال در سال 1967 باقی بماند.
امام جماعت مسجد الاقصی با بیان اینکه اشغالگران مانع هرگونه فعالیتی از سوی حکومت خودگردان فلسطین در قدس اشغالی می شوند، این امر را در تضاد با پیمان اسلو دانست و گفت: نه رژیم غاصب، به پیمان اسلو توجهی دارد، و نه تشکیلات خودگردان توانی دارد تا جلوی آنها را بگیرد.
شیخ صبری خاطر نشان کرد که اهالی قدس اشغالی اکنون تنها وسط میدان مانده اند، اما می توانند از مسجد الاقصی دفاع کنند، ولی با این حال قدس امانتی است در نزد اعراب و مسلمانان.

**اقدامات آمریکا راه حل دو کشور و صلح را هم به خطر انداخته است
«حنان عشراوی» از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، با تاکید بر نقاط ضعف ساختاری و ماهیتی پیمان اسلو، آن را دلیلی برای ایجاد توازن نابرابر قدرت میان اشغالگر و مردم تحت سلطه دانست که وقت زیادی به اسرائیل داده تا دست به اقدامات یکجانبه مانند گسترش شهرک سازی ها، و نقض حقوق فلسطینی ها بزند که همگی خلاف قوانین بین المللی و انسانی است.
عشراوی به اقدامات اخیر آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت از تل آویو به قدس اشغالی، قطع کمک ها به آنروا و بسیاری از بیمارستان های فلسطینی و تلاش برای تحمیل طرح وطن جایگزین برای آوارگان فلسطینی اشاره کرد و راه حل دو کشور را نیز به توجه به این اقدامات در خطر دید.
عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، اقدامات اخیر آمریکا را همچنین نه تنها هجوم گسترده به حقوق فلسطینیان و مؤلفه های صلح عنوان کرد، بلکه آن را حمله به نظام حقوقی بین الملل توصیف کرد.

**ضرورت خروج از پیمان اسلو و عدم همکاری با صهیونیست ها
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» نیز روز گذشته با صدور بیانیه ای از مقام های تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا از پیمان اسلو خارج شوند.
حماس در این بیانیه که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان اسلو صادر شد، از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا به همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی پایان بخشد و دست از سرکوب نیروهای مقاومت در کرانه باختری بردارد.
حماس با بیان اینکه مقاومت، حقی است که تمام ادیان آسمانی و قوانین بین المللی بر آن تاکید دارند، امضای پیمان اسلو را به مثابه غلتیدن در باتلاق امتیازدهی ها و سرآغاز روند چشم پوشی از حقوق ملت فلسطین عنوان کرد.
در این بیانیه اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه قدس و به رسمیت شناختن این شهر مقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس مردود و غیرقابل پذیرش اعلام و تاکید شد که فلسطینی ها به آن ملزم نیستند.

**اسلو، دروازه عادی سازی با رژیم صهیونیستی
«اسماعیل رضوان» عضو ارشد حماس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در غزه، پیمان اسلو را فاجعه بار خواند، چراکه به گفته وی افزایش شهرک سازی ها، به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و هماهنگی امنیتی با آن را به ارمغان آورد و باعث پایمال شدن حقوق فلسطینیان شد.
عضو ارشد حماس پیمان اسلو را دروازه عادی سازی روابط جهان عرب و جهان اسلام با رژیم صهیونیستی توصیف کرد و آن را باعث تقسیم فلسطینیان و دو دسته شدن آنان به دو اردوی مقاومت و سازش دانست.
رضوان، ضمن بیان اینکه این توافقنامه 78 درصد فلسطین را به اشغالگر بخشید و حالا ابراز تاسف بانیان آن باقی مانده، بر لزوم پایان این دوره و اعلام شکست و اعتراف به آن تاکید کرد و گفت: همه باید اقرار کنند که مقاومت بهترین و تنها گزینه برای آزادسازی کل فلسطین است و گزینه سازش و اسلو عاقبتش نابودی است.
خاورم**387**2054**3404


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیکان مقابل گنبد شکست خورد
تیم پیکان در هفته هفتم لیگ برتر والیبال مقابل شهرداری گنبد شکست خورد.
مهدی محسن نژاد به مدال برنز جهان رسید
مهدی محسن نژاد در وزن ۶۰ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان به مدال برنز دست یافت.
اسماعیلی: دلخورم چون به ناحق قضاوت شدم!
هافبک استقلال می گوید بحث دوری اش از تمرینات یک بحث درون خانوادگی بوده است اما از رفتار بعضی از هواداران تیمش دلخور است.
آغاز مذاکرات بایرن مونیخ با زین الدین زیدان
اخبار حاکی از آن است که مذاکرات باشگاه بایرن مونیخ با زین الدین زیدان سرمربی سابق رئال مادرید در حال پیگیری است.
تکذیب اظهارنظر فردوسی‌پور درباره مصاحبه اینفانتینو
تهیه کننده و مجری برنامه نود، اظهار نظر منتشر شده از او درباره مصاحبه با اینفانتینو را رد کرد.
اتهام عجیب به بازیکن اخلاق لیگ و پیکان
شکست سنگین پیکان با مجید جلالی برابر پارس جنوبی در انتهای بازی با یک اتهام جنجالی علیه بازیکن اخلاق فصل گذشته همراه شده است.
میخ میلاد محمدی به تابوت مدافع سوئدی
یک رسانه انگلیسی تعبیر جالبی درباره انتقال احتمالی میلاد محمدی، ملی‌پوش ایرانی به تیم سلتیک منتشر کرد.
جلسه سرنوشتِ تاج، بی‌نتیجه به پایان رسید
جلسه رئیس کمیته ملی المپیک، وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال به پایان رسید.
امید نمازی از سرمربیگری ذوب‌آهن کنار رفت
سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن به صورت توافقی از مسئولیت خود در این تیم کناره گیری کرد.
حریف سایپا در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد
شاگردان علی دایی که در فصل گذشته موفق به دریافت جواز صعود به لیگ قهرمانان آسیا شدند، حریف خود در مرحله پلی آف این رقابت‌ها را شناختند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
پایان رویای شیرین پرسپولیس در آزادی
تهران- ایرنا- خبرگزاری فرانسه با بازتاب شکست پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع دیدارهای رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، ثبت نتیجه 2-0 در اسکوربورد «ورزشگا مملو از تماشاگر» آزادی تهران را پایان رویای شیرین پرسپولیس عنوان کرد.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
چرا به محسن ابراهیم زاده رسیدیم؟!
بعد از ۱۹ سال قرار بود فینال معتبرترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا در تهران برگزار شود، ورزشگاه آزادی پس از تلخی شکست استقلال مقابل جوبیلو ایواتا ژاپن می‌خواست جشن سرخ رنگی بگیرد برای پرسپولیس تا شاید از دیگر تیم ژاپنی انتقام بگیرد و بعد از ۲۵ سال، جام قهرمانی را نصیب تیمی ایرانی کند.
یمن دو پهپاد عربستان را سرنگون کرد
پایان یک پدرکشتگی در لبنان
پیروزی غزه نشان داد که مقاومت قادر به شکست رژیم صهیونیستی است
گروه های تروریستی بدنبال ایجاد تشکیلات در منطقه هستند
شکست تل آویو نشانگر مسیر درست مقاومت است
یک ماهیگیر فلسطینی در غزه به شهادت رسید
اختلاف های داخلی، علت اصلی استعفای لیبرمن است
بری: نصرالله و الحریری راه را برای حل مشکل تشکیل دولت باز گذاشتند
اسد: اولویت دولت رهایی اسیران است
درگیری با مقاومت، عواقب سیاسی زیادی برای تل آویو دارد