فلسطینیان: به ننگ 25 ساله پیمان اسلو پایان دهید

19:07 ۲۱۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 603 0
فلسطینیان: به ننگ 25 ساله پیمان اسلو پایان دهید

غزه - ایرنا - بیست و پنجمین هفته راهپیمایی «بازگشت» امروز (جمعه) تحت عنوان «مقاومت تنها گزینه ما است» در حالی در غزه برگزار شد که فلسطینیان در بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان «اسلو» خواستار خروج از این پیمان و لغو سازش با رژیم صهیونیستی و آمریکا شدند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، فعالان فلسطین تصمیم گرفتند نام این هفته از راهپیمایی های بازگشت را اینگونه انتخاب کنند تا در سالگرد امضای پیمان اسلو به برخی از مقام های فلسطینی و عربی که به دنبال سازش با رژیم صهیونیستی هستند، اعلام کنند، هیچ راهی برای رهایی از مشکلات فلسطینیان و آزادی قدس و سرزمین فلسطین نیست، مگر مقاومت؛ و با هیچ پیمانی نمی شود جلوی طمع و اشغالگری اسرائیلی ها را گرفت.
فلسطینیان از دهم فروردین 97 (30 مارس 2018) در طول مرزهای شرقی و شمالی غزه با سرزمین‌های اشغالی راهپیمایی‌های مسالمت آمیز بازگشت را برگزار می کنند و در روزهای اخیر این راهپیمایی ها به سواحل غزه هم کشیده شده است، تا آنها ضمن اعتراض به طرح شوم آمریکا برای پایان دادن به مساله فلسطین که از آن به عنوان «معامله قرن» یاد می شود، بر حق بازگشت خود به خانه ها و سرزمین های اشغال شده شان تاکید کنند.
طی حدود شش ماه برگزاری این راهپیمایی ها نظامیان تا دندان مسلح صهیونیست دستکم 174 نفر را به شهادت رسانده اند که در میان آنها از کودک تا جوان و از خبرنگار تا پرستار و حتی معلولان دیده می شوند که با دست های خالی از سلاح، فقط جرم شان نزدیکی به مرزهای غزه بوده است. در راهپیمایی های بازگشت، همچنین بیش از 19 هزار نفر نیز با گلوله و گازهای سمی آسیب دیده اند.
جنبش ها و شخصیت های فلسطینی همچنین در بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان اسلو، با شرکت در همایشی هرگونه طرح سازش و معامله با دشمن را مردود دانستند،و عنوان کردند که پیمان اسلو، فلسطینیان را به دو اردوگاه طرفداران مقاومت و سازشگران تقسیم کرد.
پیمان اسلو با نام رسمی بیانیه اعلام اصول اولویت‌های موقت دولت خودگردان نخستین موافقتنامه رودروی رژیم تل آویو و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) بود که در سال 1993 به امضای دو طرف رسید. مذاکراتی که منجر به امضای این پیمان شد به طور مخفیانه در اسلو پایتخت نروژ انجام شد و در 20 اوت 1993 پایان یافت. این پیمان به طور رسمی در 13 سپتامبر 93 در واشنگتن دی‌ سی با حضور «یاسر عرفات» رئیس وقت حکومت خودگردان فلسطین، «اسحاق رابین» نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی و «بیل کلینتون» رئیس جمهوری وقت آمریکا به امضا رسید.

**محمود عباس، همچنان اصرار به پایبندی به اسلو دارد
«داود شهاب» سخنگوی جنبش «جهاد اسلامی فلسطین» در حاشیه «همایش ملی رد پیمان اسلو» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سایه توطئه بزرگی که آمریکا راهبری آن را به دست گرفته تا مساله فلسطین را برای همیشه خاتمه دهد و حقوق و اصول فلسطینیان را پایمال کند، برگزاری این همایش دارای پیامی سیاسی به جهان است.
وی این پیام را اینگونه شرح داد: همه جهان باید بداند و خیال خود را راحت کند که ملت فلسطین هرگز از هیچ یک از اصول و حقوق خود دست نمی کشد و مقاومت است که گزینه اصلی این ملت برای حفظ حقوق و اصول و همچنین آزادی وجب به وجب سرزمین اشغال شده اش می باشد.
شهاب خاطرنشان کرد: در میان گروه های فلسطینی و همه نیروهای مردمی، اتفاق نظری وجود دارد که این پیمان مردود است و باید از آن به طور کامل خارج شد و دیگر زیر بار مفاد آن نرفت.
سخنگوی جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد: اینک توپ در زمین تشکیلات خودگردان و رئیس آن «ابومازن» (محمود عباس) است که همچنان بر پایبندی به تعهدات امنیتی کامل و هماهنگی های امنیتی اصرار دارد.
شهاب خواستار وحدت کلمه فلسطینیان و بازیابی «سازمان آزادیبخش فلسطین» شد تا ملت فلسطین بتواند در مقابله با چالش ها و توطئه ها بایستد.

**رژیم صهیونیستی بی توجه به اسلو است و تشکیلات خود گردان ناتوان از مقابله
شیخ «عکرمه صبری» رئیس هیأت عالی اسلامی فلسطین و امام جماعت مسجد الاقصی، نیز طی سخنانی در این همایش، پیمان اسلو را ناعادلانه خواند و یادآور شد که رژیم اشغالگران صهیونیستی، هر آنچه که به نفعش بود و به کارش می آمد گرفت، اما چیزی به فلسطین نداد.
وی افزود: اقدامات اشغالگران در زمین ما، محکوم است و آنها حقی ندارند که طبق قوانین بین المللی چیزی را تغییر دهند و قدس باید مانند پیش از اشغال در سال 1967 باقی بماند.
امام جماعت مسجد الاقصی با بیان اینکه اشغالگران مانع هرگونه فعالیتی از سوی حکومت خودگردان فلسطین در قدس اشغالی می شوند، این امر را در تضاد با پیمان اسلو دانست و گفت: نه رژیم غاصب، به پیمان اسلو توجهی دارد، و نه تشکیلات خودگردان توانی دارد تا جلوی آنها را بگیرد.
شیخ صبری خاطر نشان کرد که اهالی قدس اشغالی اکنون تنها وسط میدان مانده اند، اما می توانند از مسجد الاقصی دفاع کنند، ولی با این حال قدس امانتی است در نزد اعراب و مسلمانان.

**اقدامات آمریکا راه حل دو کشور و صلح را هم به خطر انداخته است
«حنان عشراوی» از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، با تاکید بر نقاط ضعف ساختاری و ماهیتی پیمان اسلو، آن را دلیلی برای ایجاد توازن نابرابر قدرت میان اشغالگر و مردم تحت سلطه دانست که وقت زیادی به اسرائیل داده تا دست به اقدامات یکجانبه مانند گسترش شهرک سازی ها، و نقض حقوق فلسطینی ها بزند که همگی خلاف قوانین بین المللی و انسانی است.
عشراوی به اقدامات اخیر آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت از تل آویو به قدس اشغالی، قطع کمک ها به آنروا و بسیاری از بیمارستان های فلسطینی و تلاش برای تحمیل طرح وطن جایگزین برای آوارگان فلسطینی اشاره کرد و راه حل دو کشور را نیز به توجه به این اقدامات در خطر دید.
عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، اقدامات اخیر آمریکا را همچنین نه تنها هجوم گسترده به حقوق فلسطینیان و مؤلفه های صلح عنوان کرد، بلکه آن را حمله به نظام حقوقی بین الملل توصیف کرد.

**ضرورت خروج از پیمان اسلو و عدم همکاری با صهیونیست ها
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» نیز روز گذشته با صدور بیانیه ای از مقام های تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا از پیمان اسلو خارج شوند.
حماس در این بیانیه که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان اسلو صادر شد، از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا به همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی پایان بخشد و دست از سرکوب نیروهای مقاومت در کرانه باختری بردارد.
حماس با بیان اینکه مقاومت، حقی است که تمام ادیان آسمانی و قوانین بین المللی بر آن تاکید دارند، امضای پیمان اسلو را به مثابه غلتیدن در باتلاق امتیازدهی ها و سرآغاز روند چشم پوشی از حقوق ملت فلسطین عنوان کرد.
در این بیانیه اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه قدس و به رسمیت شناختن این شهر مقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس مردود و غیرقابل پذیرش اعلام و تاکید شد که فلسطینی ها به آن ملزم نیستند.

**اسلو، دروازه عادی سازی با رژیم صهیونیستی
«اسماعیل رضوان» عضو ارشد حماس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در غزه، پیمان اسلو را فاجعه بار خواند، چراکه به گفته وی افزایش شهرک سازی ها، به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و هماهنگی امنیتی با آن را به ارمغان آورد و باعث پایمال شدن حقوق فلسطینیان شد.
عضو ارشد حماس پیمان اسلو را دروازه عادی سازی روابط جهان عرب و جهان اسلام با رژیم صهیونیستی توصیف کرد و آن را باعث تقسیم فلسطینیان و دو دسته شدن آنان به دو اردوی مقاومت و سازش دانست.
رضوان، ضمن بیان اینکه این توافقنامه 78 درصد فلسطین را به اشغالگر بخشید و حالا ابراز تاسف بانیان آن باقی مانده، بر لزوم پایان این دوره و اعلام شکست و اعتراف به آن تاکید کرد و گفت: همه باید اقرار کنند که مقاومت بهترین و تنها گزینه برای آزادسازی کل فلسطین است و گزینه سازش و اسلو عاقبتش نابودی است.
خاورم**387**2054**3404


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دستاورد حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟
در حالی بررسی حذف چهار صفر از پول ملی، در دستور بررسی دولت قرار گرفته است، که بسیاری از کارشناسان معتقدند این طرح لازم است در دوره ثبات اقتصادی به مرحله اجرا در بیاید.
هزینه داروهایم را از کی بگیرم؟
هزینه‌ها روز به روز بالاتر می‌رود؛ خرج و مخارج دکتر و دارو که جای ‏خود دارد. حالا تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز هم مزید بر علت شده تا بر مشکلات بیماران یکی‌یکی ‏افزوده شود، بیمارانی که ممکن است به خاطر بیماری‌شان دست کم هر ماه سر و کارشان با دوا و درمان ‏باشد.
رایزنی فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی فدراسیون جهانی برای تربیت مربی
در حاشیه برگزاری کلاس بین المللی تیروکمان در همدان، رئیس فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی و آموزش مربیان فدراسیون جهانی تفاهمنامه همکاری منعقد کرد.
تیم ملی جودو وارد امارات شد
تیم ملی جودوی ایران که برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی امارات شده است،دقایقی پیش وارد فرودگاه دوبی شد.
بالاک: مورینیو شخصیت را به بایرن مونیخ بازمی‌گرداند
ستاره سابق بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان خواستار حضور ژوزه مورینیو در این تیم شد.
۳ سال و ۳ ناکامی بزرگ گواردیولا در لیگ قهرمانان
پپ گواردیولا در طول ۳ سال حضور در لیگ قهرمانان اروپا با منچسترسیتی نتوانسته به نیمه نهایی این رقابت‌ها برسد.
سادیو مانه بالاتر از مسی و رونالدو؛ هر ۹۵ دقیقه یک گل
مهاجم سنگالی لیورپول آمار بسیار خوبی در گلزنی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان از خود به جای گذاشته است.
فان در فارت وارد دنیای حرفه‌ای ˮدارتˮ شد
ستاره هلندی سابق رئال مادرید از این پس قصد دارد در رقابت‌های دارت به فعالیت بپردازد.
رکوردشکنی امری در آرسنال بعد از صعود به نیمه نهایی
سرمربی اسپانیایی آرسنال به رکورد بیشترین پیروزی در این تیم بعد از ۵۰ بازی نخست دست یافت.
آلونسو: لیورپول فاتح لیگ قهرمانان می‌شود
هافبک اسپانیایی سابق لیورپول معتقد است این تیم در نیمه نهایی بارسلونا را در لیگ قهرمانان حذف خواهد کرد و به قهرمانی در این رقابت‌ها خواهد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
آمریکا: چین اقدامات خود را برای نفوذ بر تایوان افزایش داده است
ˮقطر نشست حکومت افغانستان با طالبان را لغو کردˮ
دیدار رؤسای پارلمان عراق و سوریه در بغداد
آمریکا آماده گفت‌وگو با کره شمالی با وجود حذف پامپئو از مذاکرات اتمی است
موانع حقوقی در تعاملات اقتصادی ایران و آذربایجان رفع می شود
برنده انتخابات اندونزی، ویدودو و مسلمانان میانه‌رو هستند
گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ولیعهد ابوظبی
هزاران مهاجر از خطر غرق شدن در آب‌های ترکیه نجات یافتند
دولت مالی تحت فشار افکار عمومی استعفا کرد
سنگ بنای کارخانه اتوبوس سازی مشترک ایران وآذربایجان گذاشته شد