"لونا"؛ ابزار شوروی برای جبران عقب‌ماندگی در برابر غرب

15:26 ۲۱۸ روز پیش ایسنا 193 0
ˮلوناˮ؛ ابزار شوروی برای جبران عقب‌ماندگی در برابر غرب

دو دقیقه بعد از نیمه شب روز ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۹ یک کاوشگر ۳۹۰ کیلوگرمی در نقطه‌ای در شرق دریای رگبارها نزدیک دهانه‌های ارشمیدس، اوتلیکوس و آریستید به سطح ماه سقوط کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،این حادثه اگر امروز اتفاق بیفتد از آن به عنوان یک شکست یاد می‌شود اما در آن روزگار که دانش بشر در زمینه فناوری فضایی تنها در حد "نظریه" هم تکامل کافی نیافته بود، این که دستگاهی به فضا پرتاب شود، به سرعت دوم کیهانی یعنی ۱۱.۲ در ثانیه برسد و از آن مهمتر بتواند خود را به مقصد و محل معینی در فضا برساند امری شگفت انگیز بود. به همین دلیل بعد از سقوط لونا-۲ بر سطح ماه، "ورنر فون براون" طراح ارشد سابق موشک های V-۲ آلمان و رئیس برنامه فضایی آمریکا به صراحت گفت: "روسیه در زمینه‌های فضایی به مراتب از آمریکا فراتر رفته است و هیچ پولی نمی‌تواند زمان از دست رفته را خریداری کند ..."
آغاز ماجرا
به دنبال موفقیت‌های مهمی مانند پرتاب نخستین ماهواره و نخستین موجود زنده به فضا در اواخر سال ۱۹۵۷، "نیکیتا خروشچف" رهبر آن دوران شوروی در مهمانی سال نو با کارشناسان فضایی از دانشمندان این کشور خواست یک برنامه جنجالی را ترتیب دهند و گفت مثلا پرچم اتحاد جماهیر شوروی را به ماه برسانند. پرتاب کاوشگری به سوی ماه مستلزم داشتن موشکی نیرومندتر از ماهواره بر های موجود بود زیرا باید توانایی رسیدن از سرعت اول کیهانی (۷.۹ در ثانیه) به سرعت دوم کیهانی (۱۱.۲ در ثانیه) را می‌داشت. برای رسیدن به این مقصد بر پایه موشکی که برای پرتاب ماهواره "اسپوتنیک-۱ "بکار برده بودند، با اضافه کردن طبقه، بالابر جدیدی ساختند که آن را " لونا ۸ک۷۲" نامگذاری کردند. این موشک بعد از چند آزمایش و پرتاب ناموفق سرانجام توانست توانایی خود را با پرتاب لونا-۱ و دستیابی به سرعت دوم کیهانی در ژانویه ۱۹۵۹نشان دهد.

گرچه لونا-۱ نتوانست به ماه برسد اما پرتاب لونا-۲ به خواسته خروشچف جامه عمل پوشاند.

در ۱۲ سپتامبر ۱۹۵۹، کاوشگر "لونا ۲" از پایگاه پرتاب‌های فضایی "تیوراتام"، واقع در قزاقستان شوروی زمین را ترک کرد و راهی سطح ماه شد. پرتاب لونا قرار بود در ۹ سپتامبر اتفاق بیفتد اما نقص فنی در روشن شدن یکی از موتورها باعث شد پرتاب به مدت سه روز جهت تعمیر و تعویض یکی از موشک‌های تقویتی به تعویق بیفتد.

لونا-۲ نتوانست آرام فرود آید و ۵/۳۳ ساعت پس از پرتاب، در یک درجه غربی و ۳۰ درجه شمالی شرق دریای رگبارها، نزدیک دهانه‌های ارشمیدس، اوتلیکوس و آریستید بر سطح ماه سقوط کرد. همراه با لونا-۲ کره‌ای فلزی که طرح‌های پنج‌ضلعی روی سطح آن بود نیز به ماه رسید. روی هر یک از این پنج ‌ضلعی‌ها نشان شوروی یعنی حروف СССР (به زبان روسی مخفف اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) و تاریخ فرود حکاکی شده بود.

البته لونا-۲ قبل از سقوط هم برنامه جالبی را به نمایش گذاشت. این کاوشگر پس از جدایی قسمت سوم موشک خود و قبل از سقوط، دود نارنجی رنگی ناشی از خروج گاز سدیم را ایجاد کرد که نخستین دنباله دار مصنوعی را در فضا بوجود آورد. آزاد شدن این گاز در فضا ضمن آن که به دانشمندان اجازه داد فرایند آزادسازی و تغییرات آن در فضا را بسنجند برای مشاهده و نظارت بر موقعیت و وضعیت کاوشگر هم بود.

این دنباله در ساعت ۲۱ و ۳۹ دقیقه ۴۲ ثانیه روز ۱۲ سپتامبر (به وقت مسکو) بوجود آمد. یک نقطه نورانی که به سرعت در حال افزایش بود ظاهر و شروع به رشد شدید کرد.

نقطه روشن سپس یک حلقه مبهم و در انتها به ابری با قطر حدود ۶۵۰ کیلومتر تبدیل شد. میزان توسعه تقریبا یک کیلومتر در ثانیه بود. مشاهده با ابزارهای اپتیک این ستاره دنباله دار مصنوعی همراه با روش‌های رادیویی امکان تعیین دقت بالای موشک و تعیین مسیر پرواز دقیق‌تر به ماه را فراهم کرد.

گرچه نمیتوان لونا-۲ را یک ماموریت موفقیت آمیز برشمرد اما این سفینه و اطلاعات ارسالی توسط لونا-۲ نشان داد که ماه دارای میدان مغناطیسی قابل توجهی نیست و کمربند تشعشعی نیز ندارد. لونا ۲ در حین گذر از کمربند وان آلن تغییرات وابسته به زمان در شار الکترون‌ها و طیف انرژی در این کمربند را اندازه‌گیری و اثبات کرد.

لونا ۲ در شوروی و جهان به عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفت. اسپوتنیک‌ها و لوناها در سرزمین شوراها میتوانست تبلیغات غرب مبنی بر داشتن خودروهای بهتر، یخچال و فریزر، تلویزیون رنگی و خانه‌های شیک را خنثی کند. البته از سوی دیگر عامل محرکی شد که زمامداران آمریکا را به فکر جبران بیندازد و لبه تیغه جنگ سرد را تیزتر کند.

نیکیتا خروشچف در ۱۵ سپتامبر ۱۹۵۹ در حرکتی تبلیغاتی، یک کپی کره منقش به نام و پرچم شوروی که توسط لونا-۲ به ماه برده شده بود را به دوایت آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا هدیه داد که هم اکنون در موزه‌ای در ایالت کانزاس نگهداری می‌شود.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

دستاورد حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟
در حالی بررسی حذف چهار صفر از پول ملی، در دستور بررسی دولت قرار گرفته است، که بسیاری از کارشناسان معتقدند این طرح لازم است در دوره ثبات اقتصادی به مرحله اجرا در بیاید.
هزینه داروهایم را از کی بگیرم؟
هزینه‌ها روز به روز بالاتر می‌رود؛ خرج و مخارج دکتر و دارو که جای ‏خود دارد. حالا تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز هم مزید بر علت شده تا بر مشکلات بیماران یکی‌یکی ‏افزوده شود، بیمارانی که ممکن است به خاطر بیماری‌شان دست کم هر ماه سر و کارشان با دوا و درمان ‏باشد.
رایزنی فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی فدراسیون جهانی برای تربیت مربی
در حاشیه برگزاری کلاس بین المللی تیروکمان در همدان، رئیس فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی و آموزش مربیان فدراسیون جهانی تفاهمنامه همکاری منعقد کرد.
تیم ملی جودو وارد امارات شد
تیم ملی جودوی ایران که برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی امارات شده است،دقایقی پیش وارد فرودگاه دوبی شد.
بالاک: مورینیو شخصیت را به بایرن مونیخ بازمی‌گرداند
ستاره سابق بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان خواستار حضور ژوزه مورینیو در این تیم شد.
۳ سال و ۳ ناکامی بزرگ گواردیولا در لیگ قهرمانان
پپ گواردیولا در طول ۳ سال حضور در لیگ قهرمانان اروپا با منچسترسیتی نتوانسته به نیمه نهایی این رقابت‌ها برسد.
سادیو مانه بالاتر از مسی و رونالدو؛ هر ۹۵ دقیقه یک گل
مهاجم سنگالی لیورپول آمار بسیار خوبی در گلزنی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان از خود به جای گذاشته است.
فان در فارت وارد دنیای حرفه‌ای ˮدارتˮ شد
ستاره هلندی سابق رئال مادرید از این پس قصد دارد در رقابت‌های دارت به فعالیت بپردازد.
رکوردشکنی امری در آرسنال بعد از صعود به نیمه نهایی
سرمربی اسپانیایی آرسنال به رکورد بیشترین پیروزی در این تیم بعد از ۵۰ بازی نخست دست یافت.
آلونسو: لیورپول فاتح لیگ قهرمانان می‌شود
هافبک اسپانیایی سابق لیورپول معتقد است این تیم در نیمه نهایی بارسلونا را در لیگ قهرمانان حذف خواهد کرد و به قهرمانی در این رقابت‌ها خواهد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
این ربات می‌تواند جایگزین نیروهای امداد شود!
ربات‌هایی که با هوا کار می‌کنند!
علاقه‌مندی ریاض علاقمند به همکاری با مسکو در زمینه برنامه‌های فضایی
فوران آتشفشان‌ها ممکن است علت ˮمرگ بزرگˮ باشد
ویدئو - از پرواز بزرگترین هواپیمای جهان تا اولین عکس از هیولای فضایی
۵ زن که کارهای ارزشمندی برای پیشرفت علم فضا انجام دادند
موفقیت محققان در احیای مغز خوک ۴ ساعت پس از مرگ!
موشک ˮ آنتارسˮ به فضا پرتاب شد + فیلم
ربات آتش‌نشانی که به کمک کلیسای نوتردام رفت + فیلم
ادغام ۲ ستاره نوترونی را ببینید