"لونا"؛ ابزار شوروی برای جبران عقب‌ماندگی در برابر غرب

15:26 ۸ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 59 0
ˮلوناˮ؛ ابزار شوروی برای جبران عقب‌ماندگی در برابر غرب

دو دقیقه بعد از نیمه شب روز ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۹ یک کاوشگر ۳۹۰ کیلوگرمی در نقطه‌ای در شرق دریای رگبارها نزدیک دهانه‌های ارشمیدس، اوتلیکوس و آریستید به سطح ماه سقوط کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا،این حادثه اگر امروز اتفاق بیفتد از آن به عنوان یک شکست یاد می‌شود اما در آن روزگار که دانش بشر در زمینه فناوری فضایی تنها در حد "نظریه" هم تکامل کافی نیافته بود، این که دستگاهی به فضا پرتاب شود، به سرعت دوم کیهانی یعنی ۱۱.۲ در ثانیه برسد و از آن مهمتر بتواند خود را به مقصد و محل معینی در فضا برساند امری شگفت انگیز بود. به همین دلیل بعد از سقوط لونا-۲ بر سطح ماه، "ورنر فون براون" طراح ارشد سابق موشک های V-۲ آلمان و رئیس برنامه فضایی آمریکا به صراحت گفت: "روسیه در زمینه‌های فضایی به مراتب از آمریکا فراتر رفته است و هیچ پولی نمی‌تواند زمان از دست رفته را خریداری کند ..."
آغاز ماجرا
به دنبال موفقیت‌های مهمی مانند پرتاب نخستین ماهواره و نخستین موجود زنده به فضا در اواخر سال ۱۹۵۷، "نیکیتا خروشچف" رهبر آن دوران شوروی در مهمانی سال نو با کارشناسان فضایی از دانشمندان این کشور خواست یک برنامه جنجالی را ترتیب دهند و گفت مثلا پرچم اتحاد جماهیر شوروی را به ماه برسانند. پرتاب کاوشگری به سوی ماه مستلزم داشتن موشکی نیرومندتر از ماهواره بر های موجود بود زیرا باید توانایی رسیدن از سرعت اول کیهانی (۷.۹ در ثانیه) به سرعت دوم کیهانی (۱۱.۲ در ثانیه) را می‌داشت. برای رسیدن به این مقصد بر پایه موشکی که برای پرتاب ماهواره "اسپوتنیک-۱ "بکار برده بودند، با اضافه کردن طبقه، بالابر جدیدی ساختند که آن را " لونا ۸ک۷۲" نامگذاری کردند. این موشک بعد از چند آزمایش و پرتاب ناموفق سرانجام توانست توانایی خود را با پرتاب لونا-۱ و دستیابی به سرعت دوم کیهانی در ژانویه ۱۹۵۹نشان دهد.

گرچه لونا-۱ نتوانست به ماه برسد اما پرتاب لونا-۲ به خواسته خروشچف جامه عمل پوشاند.

در ۱۲ سپتامبر ۱۹۵۹، کاوشگر "لونا ۲" از پایگاه پرتاب‌های فضایی "تیوراتام"، واقع در قزاقستان شوروی زمین را ترک کرد و راهی سطح ماه شد. پرتاب لونا قرار بود در ۹ سپتامبر اتفاق بیفتد اما نقص فنی در روشن شدن یکی از موتورها باعث شد پرتاب به مدت سه روز جهت تعمیر و تعویض یکی از موشک‌های تقویتی به تعویق بیفتد.

لونا-۲ نتوانست آرام فرود آید و ۵/۳۳ ساعت پس از پرتاب، در یک درجه غربی و ۳۰ درجه شمالی شرق دریای رگبارها، نزدیک دهانه‌های ارشمیدس، اوتلیکوس و آریستید بر سطح ماه سقوط کرد. همراه با لونا-۲ کره‌ای فلزی که طرح‌های پنج‌ضلعی روی سطح آن بود نیز به ماه رسید. روی هر یک از این پنج ‌ضلعی‌ها نشان شوروی یعنی حروف СССР (به زبان روسی مخفف اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) و تاریخ فرود حکاکی شده بود.

البته لونا-۲ قبل از سقوط هم برنامه جالبی را به نمایش گذاشت. این کاوشگر پس از جدایی قسمت سوم موشک خود و قبل از سقوط، دود نارنجی رنگی ناشی از خروج گاز سدیم را ایجاد کرد که نخستین دنباله دار مصنوعی را در فضا بوجود آورد. آزاد شدن این گاز در فضا ضمن آن که به دانشمندان اجازه داد فرایند آزادسازی و تغییرات آن در فضا را بسنجند برای مشاهده و نظارت بر موقعیت و وضعیت کاوشگر هم بود.

این دنباله در ساعت ۲۱ و ۳۹ دقیقه ۴۲ ثانیه روز ۱۲ سپتامبر (به وقت مسکو) بوجود آمد. یک نقطه نورانی که به سرعت در حال افزایش بود ظاهر و شروع به رشد شدید کرد.

نقطه روشن سپس یک حلقه مبهم و در انتها به ابری با قطر حدود ۶۵۰ کیلومتر تبدیل شد. میزان توسعه تقریبا یک کیلومتر در ثانیه بود. مشاهده با ابزارهای اپتیک این ستاره دنباله دار مصنوعی همراه با روش‌های رادیویی امکان تعیین دقت بالای موشک و تعیین مسیر پرواز دقیق‌تر به ماه را فراهم کرد.

گرچه نمیتوان لونا-۲ را یک ماموریت موفقیت آمیز برشمرد اما این سفینه و اطلاعات ارسالی توسط لونا-۲ نشان داد که ماه دارای میدان مغناطیسی قابل توجهی نیست و کمربند تشعشعی نیز ندارد. لونا ۲ در حین گذر از کمربند وان آلن تغییرات وابسته به زمان در شار الکترون‌ها و طیف انرژی در این کمربند را اندازه‌گیری و اثبات کرد.

لونا ۲ در شوروی و جهان به عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفت. اسپوتنیک‌ها و لوناها در سرزمین شوراها میتوانست تبلیغات غرب مبنی بر داشتن خودروهای بهتر، یخچال و فریزر، تلویزیون رنگی و خانه‌های شیک را خنثی کند. البته از سوی دیگر عامل محرکی شد که زمامداران آمریکا را به فکر جبران بیندازد و لبه تیغه جنگ سرد را تیزتر کند.

نیکیتا خروشچف در ۱۵ سپتامبر ۱۹۵۹ در حرکتی تبلیغاتی، یک کپی کره منقش به نام و پرچم شوروی که توسط لونا-۲ به ماه برده شده بود را به دوایت آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا هدیه داد که هم اکنون در موزه‌ای در ایالت کانزاس نگهداری می‌شود.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

با ۱۰ مورد از گران قیمت‌ترین حیوانات دنیا آشنا شوید
سیاره ی زمین مملوء از پرندگان، حیوانات و حشرات زیبا است. از میان آن ها بعضی حیوانات مثل شیر و ببر وحشی و ترسناکند، اما حیواناتی مثل سگ و گربه هم وجود دارند که اهلی هستند و می توان از آن ها نگهداری کرد. نگهداری از پرنده هایی مثل قناری و طوطی هم بسیار رایج است. خرید و نگهداری از این حیوانات هزینه هایی دارد که برای هر کس می تواند به اندازه یا کمی بالاتر از توان مالی او باشد. اما حیواناتی هم در دنیا وجود دارد که بسیار گران قیمت تر از تصور ما هستند.
سرطان غدد لنفاوی؛ علل، علائم و راه‌های درمان
سرطان لنفوم، گروهی از سرطان است که بر سلول‌هایی تاثیر می‌گذارد که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند و به طور عمده سلول‌های دخیل در سیستم لنفاوی بدن را در بر می‌گیرد. نشانه‌های سرطان غدد لنفاوی معمولا با تورم غدد لنفاوی در گردن مشخص می‌شود.
فریدون مشیری، شاعر دلاویزترین شعر جهان
فریدون مشیری در سی ام شهریور ماه ۱۳۰۵ خورشیدی یعنی تقریبا همان زمانی که رضا شاه پهلوی تاج سلطنت ایران را بر سر گذاشته بود در خیابان عین الدوله تهران و در خانه‌ای که بوی میهن پرستی و دوستداری شعر و ادب از آن به مشام می‌رسید به دنیا آمد.
بهترین بوت‌های مردانه برای پاییز ۲۰۱۸
یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین مدل‌های کفش‌های پاییز و زمستانه، بوت‌ها هستند. با توجه به تنوعی که در انواع مختلف آن وجود دارند، شما می‌توانید بسته به موقعیت خود، تپی رسمی یا غیر رسمی و دوستانه بزنید. در ادامه انواع مختلف بوت‌های مردانه را برایتان آورده ایم تا با انتخابی درست، خوش استایل از همیشه ظاهر شوید.
تمام آن‌چه‌می‌خواهید درباره بیمه بیکاری بدانید
برابر قانون تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به‌ صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشند و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد؛ بنابراین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند، از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.
با ترس کودکان از روز اول مدرسه چه کنیم؟
کودکانی که در روز اول مدرسه یا مهد به پای پدر و مادرشان پیچیده اند قصه همیشگی روز اول مهر است. این مطلب راهکار آمادگی آن‌ها برای یک جدایی چندساعته است. برای خیلی از مادران پیش آمده که کودک هنگام رفتن به مهد یا کلاس موسیقی حسابی خوشحالی کند و گفتن خداحافظ برایش ساده باشد. اما ممکن است این موضوع از نقطه‌ای به بعد تغییر کند، قبل از رفتن به مهد، بگرید و قبول نکند به کلاس موسیقی برود مگر این که شما دستش را بگیرید و آن جا کنارش بنشینید.
اوبامیانگ: آرسنال باید بجنگد و پیشرفت کند
مهاجم گابنی آرسنال می‌گوید توپچی‌های لندن باید بجنگند و پیشرفت کنند.
آخرین تمرین استقلال قبل از سفر به قائمشهر
آخرین تمرین تیم فوتبال استقلال قبل از سفر به قائمشهر برگزار شد.
کاپیتان پرسپولیس: می‌خواهیم تاریخ سازی کنیم
حسین ماهینی گفت: تیمی داریم که با همه وجود می‌جنگد و با وجود همه بی‌پولی‌ها، بی‌بازیکنی‌ها و ضربه خوردن از خودی و غیرخودی برای موفقیت تلاش می‌کنیم و می‌خواهیم تاریخ‌ساز شویم.
نمره ۱۰ لیونل مسی در غیاب رونالدو
هفته اول لیگ قهرمانان اروپا برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قتل همزمان همسر و معشوقه در ویلای کنار دریاچه
مردی بعد از این که همسرش را کشت اقدام به قتل معشوقه اش کرد.
حلوا لقمه‌ای با نان میکادو، شیک و مجلسی
حلوا یکی از خوشمزه ترین دسر های سنتی ایرانیه که به شکل های مختلفی سرو میشه. راحت ترین راه سرو حلوا ریختنش داخل یه سینی و پهن کردنش داخل سینیه اما اگه بخوایم به روش تمیزتر و شیک تری سروش کنیم هم راه های زیادی هست مثل سرو اون به صورت لقمه ای که در این مطلب بهتون میگیم.
تمام آن‌چه‌می‌خواهید درباره بیمه بیکاری بدانید
برابر قانون تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به‌ صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشند و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد؛ بنابراین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند، از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.
اوبامیانگ: آرسنال باید بجنگد و پیشرفت کند
مهاجم گابنی آرسنال می‌گوید توپچی‌های لندن باید بجنگند و پیشرفت کنند.
سرطان غدد لنفاوی؛ علل، علائم و راه‌های درمان
سرطان لنفوم، گروهی از سرطان است که بر سلول‌هایی تاثیر می‌گذارد که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند و به طور عمده سلول‌های دخیل در سیستم لنفاوی بدن را در بر می‌گیرد. نشانه‌های سرطان غدد لنفاوی معمولا با تورم غدد لنفاوی در گردن مشخص می‌شود.
تشخیص زوال عقل با فناوری تشخیص چهره و صدا
سرنوشت ناوهای کیهانی ˮآپولوˮ چه شد؟+تصاویر
تجربه فناوری ˮهادˮ با کلاه‌های ایمنی ˮهادویˮ+عکس
نحوه عملکرد کیسه خواب فضایی چگونه است؟
اولین تصاویر ثبت شده توسط ˮپارکرˮ در راه سفرش به خورشید+عکس
خواب راحت با ˮهوشمندترین بالش جهانˮ+تصاویر
اثرات استرس محیطی بر بافت معمول و غیرمعمول قلب
حمل بار در سطح شهر با خودروهای خودران شرکت ˮرنوˮ
کوله‌ای که پشت کاربر را ماساژ می‌دهد
ارتباط چاقی کودکان با محصولات ضدعفونی کننده