روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

11:50 ۶ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 31 0
روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- ترکیه روزهای پرالتهابی را به ویژه در حوزه اقتصادی و نوسانات ارزی در این ایام طی می کند و همین امر موجب شده تا بسیاری از تحلیلگران شرایط این کشور را 'سخت' توصیف کنند اما، ناظرانی نیز هستند که با نگاه خوش بینی معتقدند این کشور ظرفیت های زیادی برای غلبه بر مشکلات دارد.

ایرنا

شبکه خبری 'سی‌ان‌ان ترک' به تازگی گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به شیب تند کاهش ارزش پول ملی و صعود قیمت دلار در ترکیه بدون اشاره ای مشخص، دست ها و توطئه های خارجی را مسبب این وضعیت اعلام کرد.
رئیس جمهور ترکیه گفت که 'مردم به توطئه‌ها توجه نکنند. اگر آنها دلار دارند ما هم ملت، حقوق و خدا را داریم.'
وی خطاب به مردم کشورش گفت که، نگران نباشید. توطئه هایی در دست انجام است اما، با اتحاد بر این توطئه‌ها غلبه خواهیم کرد ... فقط یادتان باشد 16 سال پیش وضعیت اقتصاد ما چطور بود و حالا در کجا ایستاده ایم. ما هر روز بهتر خواهیم شد.
از سوی دیگر همین شبکه خبری امروز / شنبه/ در خبری از ترکیه به نقل از یک تحلیلگر آمریکایی نوشت که، آمریکا قصد دارد اردوغان را در داخل ترکیه منزوی کند.
' فلیپ ماد ' تحلیلگر سی ان ان، علت این تلاش آمریکا را حذف کشورها و دولت های قدرتمند در منطقه عنوان و تصریح کرد که، نفوذ کشورهای بزرگ و قدرتمند در منطقه ( هر چند اگر آنها متحد آمریکا باشند) مورد پذیرش کاخ سفید نبوده و به همین علت آمریکایی ها تلاش خواهند کرد تا با مشغول کردن دولت های مقتدر به مسایل داخلی، حضور آنها را در منطقه محدود کند.
موضوع کاهش ارزش لیر در ترکیه که به طور عمده به نظر می رسد پس از اختلاف نظر واشینگتن و آنکارا بر سر کردهای سوریه تشدید شد، یکی از مواردی است که برخی کارشناسان آن را علت اصلی التهابات کنونی در ترکیه عنوان می کنند.
هر چند برخی از کارشناسان دیگر این امر را عادی توصیف کرده و آن را به علت افزایش تعرفه کالاها در سطح جهانی می دانند که البته آمریکا مسبب اصلی آن است.
اما صرف نظر از مواردی که در بالا گفته شد و ممکن است هر کدام از آنها دلیلی بر ملتهب شدن فضای سیاسی و اقتصادی ترکیه شده باشد، سوال اساسی اینجاست که چرا به رغم اینکه ترکیه یکی از کشورهای متحد غرب به ویژه آمریکاست، اینگونه وارد معرکه ای شود که از هر زاویه ای که نگاه کنیم دولت ایالات متحده یکی از بانیان اصلی آن بشمار می رود و آیا دولت آنکارا خواهد توانست همانطور که اردوغان وعده داده بر مشکلات غلبه کند؟ پاسخ به این سوال شاید بتواند گره ناپیدای این کلاف سردرگم را تا حدودی مشخص گرداند.
بدون تردید تحولات چند ساله اخیر در ترکیه پارادوکس های زیادی را نزد بسیاری از کارشناسان و ناظران ایجاد کرده و همین امر موجب سردرگمی این عده در ارایه تحلیل های درست درباره این کشور شده است.
ترکیه از یک سو عضو موثر سازمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو است و از طرف دیگر تلاش زیادی را برای اتحاد با روسیه به عنوان نقطه مقابل ناتو آغاز کرده و در این مسیر هم تاکنون موفق عمل کرده است.
آنکارا همچنین از حدود 50 سال پیش تمایل دارد تا اتحادیه اروپا، ترکیه را به عنوان یک عضو اروپایی بپذیرد و به همین علت ترک ها همواره سعی در جلب رضایت اروپاییان داشته اند، اما در عین حال این کشور همزمان رفتارهای خارج از سیاست های اتحادیه اروپا را به خصوص در برخی مسایل منطقه ای در پیش می گیرد.
ترکیه همچنین به عنوان شانزدهمین اقتصاد برتر جهان همواره شانس زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و برخی آمارها گویای آن است که این کشور توانسته در این زمینه بسیار موفق عمل کند.
'آردا ارموت' رئیس آژانس پشتیبانی و گسترش سرمایه گذاری ترکیه (TYDTA) وابسته به نهاد ریاست جمهوری و اتحادیه آژانس‌ توسعه سرمایه گذاری جهانی (WAIPA) در این زمینه گفته که، ترکیه از سال 2002 یعنی طی 15 سال اخیر حدود 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است.
اما اشتهای سیری ناپذیر ترک ها به این ارقام هرگز راضی نبوده و به رغم این که این میزان رقم قابل توجهی است، اما به نظر می رسد هرگز نتوانسته ترک ها را در این زمینه قانع کند.
آمارها گویای این مطلب است که عمده این سرمایه گذاری از ناحیه اروپاییان بوده و هر چند ترک ها توانسته اند سرمایه های زیادی از مناطقی مانند آسیای شرقی و خاورمیانه جذب کنند اما همانطور که گفته شد، اروپاییان هنوز درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری در ترکیه را انجام می دهند.
گفته می شود کشورهای اروپایی به طور عمده در زمینه مالی، ماشین آلات، علمی و فناوری در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و کشورهای آسیای شرقی و خاورمیانه در زمینه پتروشیمی، انرژی و املاک در این کشور سرمایه گذاری می کنند.
ترک ها معتقدند که، جذب سرمایه باید از مناطق مختلف جهان صورت بگیرد و به همین علت تلاش خود را از سال 2016 در این مسیر به کار بسته اند. در بحران اقتصادی سال 2008 کشورهای اروپایی بیش از بقیه متاثر شدند و به همین علت ترک ها سیاست های اقتصادی خود را نیز تغییر دادند و سعی کردند با تنوع بخشی به آن میزان آسیب پذیری خود را به کمترین درصد برسانند.
اما خود ترک ها به خوبی می دانند که کشورهای اروپایی که هم اینک بخش اعظم سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه را در اختیار دارند، هرگز راضی به سقوط اقتصاد این کشور نخواهند بود و به همین علت برای حفظ ارزش سرمایه های خودشان هم که شده تلاش خواهند کرد که از ترکیه در مواقع بحرانی حمایت کنند . معنای دیگر این سخن آن است که ترکیه تا حدودی توانسته خود را در برابر برخی ناملایمات اقتصادی واکسینه کند.
برای مثال حتی وقوع کودتای 15 جولای 2016 ( 25 تیر 1395) نتوانست رشد سرمایه گذاری در ترکیه را کاهش دهد به طوری که این کشور 57 درصد سرمایه گذاری خارجی 12.3 میلیارد دلاری را پس از کودتای نافرجام جذب کرد.
بنابراین به نظر می رسد شرایط و التهابات کنونی در ترکیه هر چند ممکن است اوضاع این کشور را تا حدودی دستخوش برخی حوادث کند، اما اعتقاد بر آن است که دولت آنکارا در نهایت خواهد توانست با تکیه بر برخی اندوخته های خود بر مشکلات غلبه کند.
یک نکته دیگر باقی می ماند که ممکن است دولت طیب اردوغان را با مشکلات فزونتر از مسایل اقتصادی رو در رو سازد و آن هم بزرگ شدن روز به روز اپوزسیون و بدنه مخالفان دولت وی می باشد.
بدون تردید آقای اردوغان روزهای سختی را با مخالفان خود ( که البته بی ارتباط با مشکلات کنونی نیز نمی توانند باشند) خواهد داشت.
به هر حال مخالفان اردوغان زیاد مایل نیستند که دولت وی را قدرتمند و پرانرژی ببینند و به همین علت از هر اقدامی حتی همراهی با کارشکنی های آمریکا نیز پرهیز نخواهند کرد.
بنابراین ممکن است در روزهای آینده تلاش بسیاری از مخالفان اردوغان برای همراهی با آمریکا بیشتر شود و همین امر موجبات برخی مشکلات و التهابات در ترکیه را بیش از پیش فراهم سازد.
* کارشناس مسایل خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۳ بازی دوستانه واترپلوی ایران با سنگاپور
سرپرست تیم ملی واترپلو ایران که در اردوی کشور سنگاپور به سر می برد از پیگیری تمرینات مستمر این تیم و انجام سه دیدار دوستانه پیش از شروع مسابقات در جاکارتا خبر داد.
«علی نژاد» نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند
«مهدی علی نژاد» برای سومین دوره متوالی به عنوان نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند.
باقرزاده: به کسب مدال سابر اطمینان داریم
رییس فدراسیون شمشیربازی که به همراه قهرمانان این رشته به تماشای بازی هندبال ایران و قطر نشسته بود، از کسب مدال تیم اسلحه سابر ابراز اطمینان کرد.
تکواندوکاران اعزامی پسران به المپیک جوانان معرفی شدند
در پایان مسابقات انتخابی درون اردویی تیم تکواندوی جوانان پسران، هوگوپوشان اعزامی به المپیک جوانان معرفی شدند.
سلطانی‌فر: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان، تغییرات از هفته اول آغاز می‌شود
وزیر ورزش و جوانان گفت: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان از همان اول تغییرات بازنشستگان را آغاز می کنیم تا روند جوانگرایی در مدیریت ادامه داشته باشد.
نتایج هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان- پیروزی پرگل سپیدرود تهران و دختران کویرمس
هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پرگل دو تیم سپیدرود تهران و دختران کویر مس کرمان پیگیری شد.
نجمه خدمتی: امیدوارم بچه‌ها مزد سختی‌هایی که کشیده‌اند را بگیرند
ملی‌پوش تیراندازی بانوان گفت: امیدوارم کل کاروان ایران نتیجه زحماتش را بگیرد.
مارکیسیو بعد از ۲۵ سال از یوونتوس جدا شد
باشگاه یوونتوس اعلام کرد کلودیو مارکیسیو از این تیم جدا شد.
کواچ: رودی می تواند بایرن را ترک کند
سرمربی بایرن مونیخ عنوان کرد سباستین رودی می تواند این تیم را ترک کند.
پیروزی تیم ملی امید برابر کره شمالی در نیمه نخست
شاگردان زلاتکو کرانچار با یک گل کره شمالی را در نیمه نخست شکست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

78 طرح عمرانی در زیرکوه آماده افتتاح است
بیرجند - ایرنا - سرپرست فرمانداری زیرکوه گفت: 78 طرح عمرانی به مناسبت هفته دولت با اعتبار 85 میلیارد ریال در این شهرستان مرزی آماده افتتاح است.
با ˮترین هایˮ کاروان اعزامی ایران به بازی های آسیایی۲۰۱۸
کاروان ورزشی ایران در حالی با ۳۷۸ ورزشکار راهی بازی های آسیایی می شود که برخی از این ورزشکاران رکوردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند.
وزیر دادگستری آمریکا فرمان اخراج سریع مهاجران را صادر کرد
تهران -ایرنا- «جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا در ادامه سیاست های ضد مهاجری دولت این کشور با صدور دستوری خواستار تسریع در اخراج مهاجران غیرقانونی شد.
دوازده مدیر اطلاعاتی سابق آمریکا علیه ترامپ بیانیه دادند
تهران – ایرنا – دوازده مقام ارشد اطلاعاتی سابق آمریکا در بیانیه ای اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را در زمینه لغو صلاحیت امنیتی «جان برنان» مدیر سابق سیا محکوم کردند.
استاد دانشگاه ترکیه: اردوغان ˮنظام اقتصاد چشم بندیˮ را دنبال می‌کند
استاد دانشگاه ترکیه گفت: بازی دولت برای افزایش و یا کاهش نرخ ارز آسان است. آن را می‌توان نظام اقتصاد چشم بندی نامید. سه عنصر آن «ازر، بهره و بورس» است.
تبریک اشرف غنی به نیروهای افغان برای پیروزی در غزنی
دادگاه جرایم مالی پاکستان حکم جلب آصف علی زرداری را صادر کرد
دعوت سازمان ملل از طرف‌های یمنی برای حضور در کنفرانس صلح در ژنو
مسکو آماده شراکت در نشست پیشنهادی ترکیه درباره سوریه
اوکراین خواستارحضور مهندسی ایران در زیرساخت های خود شد
عربستان کشته شدن یک افسر ارشد خود در یمن را تایید کرد
سخنان نصرالله آتش در جان مسئولان رژیم صهیونیستی انداخت
ارتش آزاد برای پایان دادن به تحریرالشام اعلام آمادگی کرد
آمریکا در اجماع جهانی علیه ایران ناکام مانده است
شهرک نشینان40 خودرو فلسطینی ها را به آتش کشیدند