روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

11:50 ۱۲۷ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 161 0
روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- ترکیه روزهای پرالتهابی را به ویژه در حوزه اقتصادی و نوسانات ارزی در این ایام طی می کند و همین امر موجب شده تا بسیاری از تحلیلگران شرایط این کشور را 'سخت' توصیف کنند اما، ناظرانی نیز هستند که با نگاه خوش بینی معتقدند این کشور ظرفیت های زیادی برای غلبه بر مشکلات دارد.

ایرنا

شبکه خبری 'سی‌ان‌ان ترک' به تازگی گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به شیب تند کاهش ارزش پول ملی و صعود قیمت دلار در ترکیه بدون اشاره ای مشخص، دست ها و توطئه های خارجی را مسبب این وضعیت اعلام کرد.
رئیس جمهور ترکیه گفت که 'مردم به توطئه‌ها توجه نکنند. اگر آنها دلار دارند ما هم ملت، حقوق و خدا را داریم.'
وی خطاب به مردم کشورش گفت که، نگران نباشید. توطئه هایی در دست انجام است اما، با اتحاد بر این توطئه‌ها غلبه خواهیم کرد ... فقط یادتان باشد 16 سال پیش وضعیت اقتصاد ما چطور بود و حالا در کجا ایستاده ایم. ما هر روز بهتر خواهیم شد.
از سوی دیگر همین شبکه خبری امروز / شنبه/ در خبری از ترکیه به نقل از یک تحلیلگر آمریکایی نوشت که، آمریکا قصد دارد اردوغان را در داخل ترکیه منزوی کند.
' فلیپ ماد ' تحلیلگر سی ان ان، علت این تلاش آمریکا را حذف کشورها و دولت های قدرتمند در منطقه عنوان و تصریح کرد که، نفوذ کشورهای بزرگ و قدرتمند در منطقه ( هر چند اگر آنها متحد آمریکا باشند) مورد پذیرش کاخ سفید نبوده و به همین علت آمریکایی ها تلاش خواهند کرد تا با مشغول کردن دولت های مقتدر به مسایل داخلی، حضور آنها را در منطقه محدود کند.
موضوع کاهش ارزش لیر در ترکیه که به طور عمده به نظر می رسد پس از اختلاف نظر واشینگتن و آنکارا بر سر کردهای سوریه تشدید شد، یکی از مواردی است که برخی کارشناسان آن را علت اصلی التهابات کنونی در ترکیه عنوان می کنند.
هر چند برخی از کارشناسان دیگر این امر را عادی توصیف کرده و آن را به علت افزایش تعرفه کالاها در سطح جهانی می دانند که البته آمریکا مسبب اصلی آن است.
اما صرف نظر از مواردی که در بالا گفته شد و ممکن است هر کدام از آنها دلیلی بر ملتهب شدن فضای سیاسی و اقتصادی ترکیه شده باشد، سوال اساسی اینجاست که چرا به رغم اینکه ترکیه یکی از کشورهای متحد غرب به ویژه آمریکاست، اینگونه وارد معرکه ای شود که از هر زاویه ای که نگاه کنیم دولت ایالات متحده یکی از بانیان اصلی آن بشمار می رود و آیا دولت آنکارا خواهد توانست همانطور که اردوغان وعده داده بر مشکلات غلبه کند؟ پاسخ به این سوال شاید بتواند گره ناپیدای این کلاف سردرگم را تا حدودی مشخص گرداند.
بدون تردید تحولات چند ساله اخیر در ترکیه پارادوکس های زیادی را نزد بسیاری از کارشناسان و ناظران ایجاد کرده و همین امر موجب سردرگمی این عده در ارایه تحلیل های درست درباره این کشور شده است.
ترکیه از یک سو عضو موثر سازمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو است و از طرف دیگر تلاش زیادی را برای اتحاد با روسیه به عنوان نقطه مقابل ناتو آغاز کرده و در این مسیر هم تاکنون موفق عمل کرده است.
آنکارا همچنین از حدود 50 سال پیش تمایل دارد تا اتحادیه اروپا، ترکیه را به عنوان یک عضو اروپایی بپذیرد و به همین علت ترک ها همواره سعی در جلب رضایت اروپاییان داشته اند، اما در عین حال این کشور همزمان رفتارهای خارج از سیاست های اتحادیه اروپا را به خصوص در برخی مسایل منطقه ای در پیش می گیرد.
ترکیه همچنین به عنوان شانزدهمین اقتصاد برتر جهان همواره شانس زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و برخی آمارها گویای آن است که این کشور توانسته در این زمینه بسیار موفق عمل کند.
'آردا ارموت' رئیس آژانس پشتیبانی و گسترش سرمایه گذاری ترکیه (TYDTA) وابسته به نهاد ریاست جمهوری و اتحادیه آژانس‌ توسعه سرمایه گذاری جهانی (WAIPA) در این زمینه گفته که، ترکیه از سال 2002 یعنی طی 15 سال اخیر حدود 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است.
اما اشتهای سیری ناپذیر ترک ها به این ارقام هرگز راضی نبوده و به رغم این که این میزان رقم قابل توجهی است، اما به نظر می رسد هرگز نتوانسته ترک ها را در این زمینه قانع کند.
آمارها گویای این مطلب است که عمده این سرمایه گذاری از ناحیه اروپاییان بوده و هر چند ترک ها توانسته اند سرمایه های زیادی از مناطقی مانند آسیای شرقی و خاورمیانه جذب کنند اما همانطور که گفته شد، اروپاییان هنوز درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری در ترکیه را انجام می دهند.
گفته می شود کشورهای اروپایی به طور عمده در زمینه مالی، ماشین آلات، علمی و فناوری در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و کشورهای آسیای شرقی و خاورمیانه در زمینه پتروشیمی، انرژی و املاک در این کشور سرمایه گذاری می کنند.
ترک ها معتقدند که، جذب سرمایه باید از مناطق مختلف جهان صورت بگیرد و به همین علت تلاش خود را از سال 2016 در این مسیر به کار بسته اند. در بحران اقتصادی سال 2008 کشورهای اروپایی بیش از بقیه متاثر شدند و به همین علت ترک ها سیاست های اقتصادی خود را نیز تغییر دادند و سعی کردند با تنوع بخشی به آن میزان آسیب پذیری خود را به کمترین درصد برسانند.
اما خود ترک ها به خوبی می دانند که کشورهای اروپایی که هم اینک بخش اعظم سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه را در اختیار دارند، هرگز راضی به سقوط اقتصاد این کشور نخواهند بود و به همین علت برای حفظ ارزش سرمایه های خودشان هم که شده تلاش خواهند کرد که از ترکیه در مواقع بحرانی حمایت کنند . معنای دیگر این سخن آن است که ترکیه تا حدودی توانسته خود را در برابر برخی ناملایمات اقتصادی واکسینه کند.
برای مثال حتی وقوع کودتای 15 جولای 2016 ( 25 تیر 1395) نتوانست رشد سرمایه گذاری در ترکیه را کاهش دهد به طوری که این کشور 57 درصد سرمایه گذاری خارجی 12.3 میلیارد دلاری را پس از کودتای نافرجام جذب کرد.
بنابراین به نظر می رسد شرایط و التهابات کنونی در ترکیه هر چند ممکن است اوضاع این کشور را تا حدودی دستخوش برخی حوادث کند، اما اعتقاد بر آن است که دولت آنکارا در نهایت خواهد توانست با تکیه بر برخی اندوخته های خود بر مشکلات غلبه کند.
یک نکته دیگر باقی می ماند که ممکن است دولت طیب اردوغان را با مشکلات فزونتر از مسایل اقتصادی رو در رو سازد و آن هم بزرگ شدن روز به روز اپوزسیون و بدنه مخالفان دولت وی می باشد.
بدون تردید آقای اردوغان روزهای سختی را با مخالفان خود ( که البته بی ارتباط با مشکلات کنونی نیز نمی توانند باشند) خواهد داشت.
به هر حال مخالفان اردوغان زیاد مایل نیستند که دولت وی را قدرتمند و پرانرژی ببینند و به همین علت از هر اقدامی حتی همراهی با کارشکنی های آمریکا نیز پرهیز نخواهند کرد.
بنابراین ممکن است در روزهای آینده تلاش بسیاری از مخالفان اردوغان برای همراهی با آمریکا بیشتر شود و همین امر موجبات برخی مشکلات و التهابات در ترکیه را بیش از پیش فراهم سازد.
* کارشناس مسایل خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

نکات مهم خرید لباس؛ پرو کنید بعد بخرید!
آیا شما از جمله کسانی هستید که لباس را فقط برای آویزان‌کردن در کمد لباس‌هایتان می‌خرید و از بیشتر آن‌ها استفاده نمی‌کنید؟ در اینجا هشت نکته به هنگام خرید لباس برایتان بیان شده است که توجه به این نکات درنهایت باعث می‌شود که شما از دیدن کمد لباس‌هایتان لذت ببرید و تمامی لباس‌های خود را دوست داشته باشید.
کاروان رئال عازم امارات شد
کاروان تیم فوتبال رئال برای حضور در جام باشگاه های جهان عازم امارات شد.
حسینی به دیدار مسئولان باشگاه پرسپولیس رفت
بدقولی مالی مسئولان مالی باشگاه پرسپولیس باعث شد کاپیتان این تیم برای پیگیری مطالبات به دیدار مسئولان باشگاه برود.
معمای چند مجهولی بازگشت مهدی به پرسپولیس
بحث بازگشت مهدی طارمی به تیم پرسپولیس باز هم مطرح شده اما نه این بازیکن و نه باشگاه پرسپولیس موضع رسمی و جدی تا این لحظه درباره این انتقال از خود ارائه نکرده‌اند.
ژاوی: قطر فرهنگ فوتبالی دارد
ژاوی هرناندس، کاپیتان پیشین تیم بارسلونا معتقد است قطر فرهنگ فوتبالی دارد.
چشمی: کی‌روش به ما روحیه جنگندگی داد
مدافع تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران با تمجید از کارلوس کی‌روش، روحیه جنگندگی را مهم‌ترین چیزی دانست که این مربی پرتغالی به ایران داده است.
آخرین چالش مسی در سال ۲۰۱۸
مهاجم بارسلونا می خواهد بهترین گلزن سال ۲۰۱۸ شود.
اولین خرید استقلال مشخص شد
باشگاه استقلال رسما وارد بازار نقل و انتقالات شد و بعد از فسخ قرارداد با دو بازیکن خارجی، به زودی اولین خرید جدید این تیم معرفی می‌شود.
آمادگی بالای رفیعی و دردسر شیرین برانکو
سروش رفیعی، بازیکن جدید تیم فوتبال پرسپولیس در تمرینات تیمش آمادگی بالایی از خودش نشان داده است.
منچستر آماده انتقال پوگبا در زمستان
رسانه ها می گویند منچستریونایتد هافبک فرانسوی خود را درنقل و انتقالات زمستانی واگذار خواهدکرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هتل‌ها به لیست بایدهای وزارت نیرو اضافه شدند
موضوع توزیع لوازم کاهنده مصرف آب، چند سالی است که ازسوی وزارت نیرو مطرح و اقداماتی نیز در این حوزه انجام شده است. این‌بار این وزارتخانه از افزایش همکاری با هتل‌ها در حوزه مدیریت مصرف آب خبر داده است.
قیمت خرید دلار در بانک‎ها در 25 آذر 97
قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۹ هزار و ۹۰۵ تومان تعیین شد.
افتتاح سومین نمایشگاه حمل‌ونقل با حضور وزیر راه و شهرسازی
وزیر راه و شهرسازی صبح امروز (یکشنبه) با حضور در مصلای تهران سومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته را افتتاح کرد.
فرمانده قرارگاه منطقه ای سپاه در شمال شرق کشور درگذشت
مشهد- ایرنا- سردار جانباز قدرت‌ الله منصوری فرمانده قرارگاه منطقه‌ ای ثامن الائمه(ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمالشرق کشور بامداد امروز 25 آذر پس از یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت به یاران شهیدش پیوست.
چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟
تردیدی نیست که سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره امکان پرداخت یارانه 900 هزار تومانی یک موضع و برخورد سیاسی و در تقابل با واقعیت‌های اقتصاد کشور است اما این اظهارنظر را در دو زاویه مبانی نظری و واقعیت‌های اقتصادی ایران می‌شود تحلیل کرد.
مراسم سوگند رییس جمهوری  گرجستان برگزار شد
گوترش نسبت به شکست مذاکرات یمن هشدار داد
حملات ترکیه می تواند به درگیری احزاب کردستان  عراق منجر شود
دفاع بحرین از تصمیم استرالیا برای انتقال سفارت خود به قدس اشغالی
اردوغان: جنگنده های اف-35 را از آمریکا تحویل خواهیم گرفت
پسر نتانیاهو خواستار اخراج مسلمانان از سرزمین های اشغالی شد
انفجار در عفرین سوریه 5 کشته برجای گذاشت
توافق سوئد نشان داد که تجاوز نظامی به یمن به پایان راه رسیده است
نتانیاهو دستور تخریب خانه های مبارزان فلسطینی را صادر کرد
ترکیه: درصورت پیروزی اسد در انتخابات با او تعامل می کنیم