روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

11:50 ۶۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 89 0
روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- ترکیه روزهای پرالتهابی را به ویژه در حوزه اقتصادی و نوسانات ارزی در این ایام طی می کند و همین امر موجب شده تا بسیاری از تحلیلگران شرایط این کشور را 'سخت' توصیف کنند اما، ناظرانی نیز هستند که با نگاه خوش بینی معتقدند این کشور ظرفیت های زیادی برای غلبه بر مشکلات دارد.

ایرنا

شبکه خبری 'سی‌ان‌ان ترک' به تازگی گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به شیب تند کاهش ارزش پول ملی و صعود قیمت دلار در ترکیه بدون اشاره ای مشخص، دست ها و توطئه های خارجی را مسبب این وضعیت اعلام کرد.
رئیس جمهور ترکیه گفت که 'مردم به توطئه‌ها توجه نکنند. اگر آنها دلار دارند ما هم ملت، حقوق و خدا را داریم.'
وی خطاب به مردم کشورش گفت که، نگران نباشید. توطئه هایی در دست انجام است اما، با اتحاد بر این توطئه‌ها غلبه خواهیم کرد ... فقط یادتان باشد 16 سال پیش وضعیت اقتصاد ما چطور بود و حالا در کجا ایستاده ایم. ما هر روز بهتر خواهیم شد.
از سوی دیگر همین شبکه خبری امروز / شنبه/ در خبری از ترکیه به نقل از یک تحلیلگر آمریکایی نوشت که، آمریکا قصد دارد اردوغان را در داخل ترکیه منزوی کند.
' فلیپ ماد ' تحلیلگر سی ان ان، علت این تلاش آمریکا را حذف کشورها و دولت های قدرتمند در منطقه عنوان و تصریح کرد که، نفوذ کشورهای بزرگ و قدرتمند در منطقه ( هر چند اگر آنها متحد آمریکا باشند) مورد پذیرش کاخ سفید نبوده و به همین علت آمریکایی ها تلاش خواهند کرد تا با مشغول کردن دولت های مقتدر به مسایل داخلی، حضور آنها را در منطقه محدود کند.
موضوع کاهش ارزش لیر در ترکیه که به طور عمده به نظر می رسد پس از اختلاف نظر واشینگتن و آنکارا بر سر کردهای سوریه تشدید شد، یکی از مواردی است که برخی کارشناسان آن را علت اصلی التهابات کنونی در ترکیه عنوان می کنند.
هر چند برخی از کارشناسان دیگر این امر را عادی توصیف کرده و آن را به علت افزایش تعرفه کالاها در سطح جهانی می دانند که البته آمریکا مسبب اصلی آن است.
اما صرف نظر از مواردی که در بالا گفته شد و ممکن است هر کدام از آنها دلیلی بر ملتهب شدن فضای سیاسی و اقتصادی ترکیه شده باشد، سوال اساسی اینجاست که چرا به رغم اینکه ترکیه یکی از کشورهای متحد غرب به ویژه آمریکاست، اینگونه وارد معرکه ای شود که از هر زاویه ای که نگاه کنیم دولت ایالات متحده یکی از بانیان اصلی آن بشمار می رود و آیا دولت آنکارا خواهد توانست همانطور که اردوغان وعده داده بر مشکلات غلبه کند؟ پاسخ به این سوال شاید بتواند گره ناپیدای این کلاف سردرگم را تا حدودی مشخص گرداند.
بدون تردید تحولات چند ساله اخیر در ترکیه پارادوکس های زیادی را نزد بسیاری از کارشناسان و ناظران ایجاد کرده و همین امر موجب سردرگمی این عده در ارایه تحلیل های درست درباره این کشور شده است.
ترکیه از یک سو عضو موثر سازمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو است و از طرف دیگر تلاش زیادی را برای اتحاد با روسیه به عنوان نقطه مقابل ناتو آغاز کرده و در این مسیر هم تاکنون موفق عمل کرده است.
آنکارا همچنین از حدود 50 سال پیش تمایل دارد تا اتحادیه اروپا، ترکیه را به عنوان یک عضو اروپایی بپذیرد و به همین علت ترک ها همواره سعی در جلب رضایت اروپاییان داشته اند، اما در عین حال این کشور همزمان رفتارهای خارج از سیاست های اتحادیه اروپا را به خصوص در برخی مسایل منطقه ای در پیش می گیرد.
ترکیه همچنین به عنوان شانزدهمین اقتصاد برتر جهان همواره شانس زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و برخی آمارها گویای آن است که این کشور توانسته در این زمینه بسیار موفق عمل کند.
'آردا ارموت' رئیس آژانس پشتیبانی و گسترش سرمایه گذاری ترکیه (TYDTA) وابسته به نهاد ریاست جمهوری و اتحادیه آژانس‌ توسعه سرمایه گذاری جهانی (WAIPA) در این زمینه گفته که، ترکیه از سال 2002 یعنی طی 15 سال اخیر حدود 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است.
اما اشتهای سیری ناپذیر ترک ها به این ارقام هرگز راضی نبوده و به رغم این که این میزان رقم قابل توجهی است، اما به نظر می رسد هرگز نتوانسته ترک ها را در این زمینه قانع کند.
آمارها گویای این مطلب است که عمده این سرمایه گذاری از ناحیه اروپاییان بوده و هر چند ترک ها توانسته اند سرمایه های زیادی از مناطقی مانند آسیای شرقی و خاورمیانه جذب کنند اما همانطور که گفته شد، اروپاییان هنوز درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری در ترکیه را انجام می دهند.
گفته می شود کشورهای اروپایی به طور عمده در زمینه مالی، ماشین آلات، علمی و فناوری در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و کشورهای آسیای شرقی و خاورمیانه در زمینه پتروشیمی، انرژی و املاک در این کشور سرمایه گذاری می کنند.
ترک ها معتقدند که، جذب سرمایه باید از مناطق مختلف جهان صورت بگیرد و به همین علت تلاش خود را از سال 2016 در این مسیر به کار بسته اند. در بحران اقتصادی سال 2008 کشورهای اروپایی بیش از بقیه متاثر شدند و به همین علت ترک ها سیاست های اقتصادی خود را نیز تغییر دادند و سعی کردند با تنوع بخشی به آن میزان آسیب پذیری خود را به کمترین درصد برسانند.
اما خود ترک ها به خوبی می دانند که کشورهای اروپایی که هم اینک بخش اعظم سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه را در اختیار دارند، هرگز راضی به سقوط اقتصاد این کشور نخواهند بود و به همین علت برای حفظ ارزش سرمایه های خودشان هم که شده تلاش خواهند کرد که از ترکیه در مواقع بحرانی حمایت کنند . معنای دیگر این سخن آن است که ترکیه تا حدودی توانسته خود را در برابر برخی ناملایمات اقتصادی واکسینه کند.
برای مثال حتی وقوع کودتای 15 جولای 2016 ( 25 تیر 1395) نتوانست رشد سرمایه گذاری در ترکیه را کاهش دهد به طوری که این کشور 57 درصد سرمایه گذاری خارجی 12.3 میلیارد دلاری را پس از کودتای نافرجام جذب کرد.
بنابراین به نظر می رسد شرایط و التهابات کنونی در ترکیه هر چند ممکن است اوضاع این کشور را تا حدودی دستخوش برخی حوادث کند، اما اعتقاد بر آن است که دولت آنکارا در نهایت خواهد توانست با تکیه بر برخی اندوخته های خود بر مشکلات غلبه کند.
یک نکته دیگر باقی می ماند که ممکن است دولت طیب اردوغان را با مشکلات فزونتر از مسایل اقتصادی رو در رو سازد و آن هم بزرگ شدن روز به روز اپوزسیون و بدنه مخالفان دولت وی می باشد.
بدون تردید آقای اردوغان روزهای سختی را با مخالفان خود ( که البته بی ارتباط با مشکلات کنونی نیز نمی توانند باشند) خواهد داشت.
به هر حال مخالفان اردوغان زیاد مایل نیستند که دولت وی را قدرتمند و پرانرژی ببینند و به همین علت از هر اقدامی حتی همراهی با کارشکنی های آمریکا نیز پرهیز نخواهند کرد.
بنابراین ممکن است در روزهای آینده تلاش بسیاری از مخالفان اردوغان برای همراهی با آمریکا بیشتر شود و همین امر موجبات برخی مشکلات و التهابات در ترکیه را بیش از پیش فراهم سازد.
* کارشناس مسایل خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مرفاوی: روند پیشرفت در استقلال دیده می‌شود
صمد مرفاوی، سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که روند این تیم رو به رشد بوده و روند پیشرفت در آبی‌پوشان دیده می‌شود.
پاسخ کلوپ به ادعای کومان در مورد فن دایک
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، ادعای رونالد کومان، سرمربی تیم ملی هلند، در مورد بازی کردن ویرژیل فن دایک برای قرمزها با دنده شکسته را رد کرد.
پرسپولیس مثل سامسونگ، السد مثل کاشیما
در نیمه‌ی هفته‌ای که در پیش‌ داریم، هیجان در فوتبال آسیا به اوج می‌رسد. چهار تیم برتر قاره قرار است دو به دو مقابل هم بایستند و فینالیست‌های لیگ قهرمانان 2018 را معرفی کنند. در غرب آسیا پرسپولیس ایران و السد قطر با هم رودررو می‌شوند و فینالیست نیمه‌ی شرقی هم بعد از بازی برگشت کاشیما آنتلرز ژاپن و سوون سامسونگ کره‌جنوبی معرفی می‌شود.
این استقلال را چه قدر دوست دارید؟
این استقلال را که دیگر ابایی از باختن ندارد، چه قدر دوست دارید؟ تیمی که دیگر نمی ترسد و بی محابا حمله می کند.این استقلال را می شود دوست داشت.
تحول استقلالِ شفر مشابه آلمانِ یواخیم لوو
شفر که از شروع فصل اصرار داشت از تبریزی در گوش چپ استفاده کند و یک مهاجم بلندزن در نوک حمله داشته باشد، این بار در خط حمله اولویت بیشتری به سرعت داده بود.
محقق شدن شعار و نام کاروان ایران در اندونزی
در پایان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا باید به این نکته اشاره کرد که نام و شعار کاروان ایران در این رویداد کاملا معنای واقعی‌اش را به نمایش گذاشت.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
دلسوزی امارات برای عربستان در ماجرای خاشقجی
وزیر خارجه امارات متحده عربی گفت ماجرای جنجالی ناپدیدشدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی نباید به ابزاری برای بی ثباتی عربستان تبدیل شود.
مرفاوی: روند پیشرفت در استقلال دیده می‌شود
صمد مرفاوی، سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که روند این تیم رو به رشد بوده و روند پیشرفت در آبی‌پوشان دیده می‌شود.
اردوغان و سلمان درباره پرونده خاشقچی تلفنی رایزنی کردند
بن سلمان، اجازه ورود شاهزاده ها به کاخ سلمان را نمی دهد
2 و نیم میلیون یمنی نیازمند درمان هستند
بزودی کشورها سفارت خود در سوریه را بازگشایی می کنند
جهان شاهزاده سعودی را بخاطر ماجرای خاشقچی منزوی کرد
اتحادیه عرب قدرت و اثرگذاری خود را از دست داده است
ایرباس ودویچه‌بانک به تحریم‌کنندگان کنفرانس ریاض پیوستند
آخرین اخبار درباره پرونده جمال خاشقچی
ائتلاف آمریکایی بازهم غیرنظامی ها را در سوریه کشت
باراک : در سه دقیقه 300 فلسطینی را کشتیم