روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

11:50 ۲۲۶ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 211 0
روزهای پر التهاب ترکیه - علیرضا جباری*

تهران - ایرنا- ترکیه روزهای پرالتهابی را به ویژه در حوزه اقتصادی و نوسانات ارزی در این ایام طی می کند و همین امر موجب شده تا بسیاری از تحلیلگران شرایط این کشور را 'سخت' توصیف کنند اما، ناظرانی نیز هستند که با نگاه خوش بینی معتقدند این کشور ظرفیت های زیادی برای غلبه بر مشکلات دارد.

ایرنا

شبکه خبری 'سی‌ان‌ان ترک' به تازگی گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به شیب تند کاهش ارزش پول ملی و صعود قیمت دلار در ترکیه بدون اشاره ای مشخص، دست ها و توطئه های خارجی را مسبب این وضعیت اعلام کرد.
رئیس جمهور ترکیه گفت که 'مردم به توطئه‌ها توجه نکنند. اگر آنها دلار دارند ما هم ملت، حقوق و خدا را داریم.'
وی خطاب به مردم کشورش گفت که، نگران نباشید. توطئه هایی در دست انجام است اما، با اتحاد بر این توطئه‌ها غلبه خواهیم کرد ... فقط یادتان باشد 16 سال پیش وضعیت اقتصاد ما چطور بود و حالا در کجا ایستاده ایم. ما هر روز بهتر خواهیم شد.
از سوی دیگر همین شبکه خبری امروز / شنبه/ در خبری از ترکیه به نقل از یک تحلیلگر آمریکایی نوشت که، آمریکا قصد دارد اردوغان را در داخل ترکیه منزوی کند.
' فلیپ ماد ' تحلیلگر سی ان ان، علت این تلاش آمریکا را حذف کشورها و دولت های قدرتمند در منطقه عنوان و تصریح کرد که، نفوذ کشورهای بزرگ و قدرتمند در منطقه ( هر چند اگر آنها متحد آمریکا باشند) مورد پذیرش کاخ سفید نبوده و به همین علت آمریکایی ها تلاش خواهند کرد تا با مشغول کردن دولت های مقتدر به مسایل داخلی، حضور آنها را در منطقه محدود کند.
موضوع کاهش ارزش لیر در ترکیه که به طور عمده به نظر می رسد پس از اختلاف نظر واشینگتن و آنکارا بر سر کردهای سوریه تشدید شد، یکی از مواردی است که برخی کارشناسان آن را علت اصلی التهابات کنونی در ترکیه عنوان می کنند.
هر چند برخی از کارشناسان دیگر این امر را عادی توصیف کرده و آن را به علت افزایش تعرفه کالاها در سطح جهانی می دانند که البته آمریکا مسبب اصلی آن است.
اما صرف نظر از مواردی که در بالا گفته شد و ممکن است هر کدام از آنها دلیلی بر ملتهب شدن فضای سیاسی و اقتصادی ترکیه شده باشد، سوال اساسی اینجاست که چرا به رغم اینکه ترکیه یکی از کشورهای متحد غرب به ویژه آمریکاست، اینگونه وارد معرکه ای شود که از هر زاویه ای که نگاه کنیم دولت ایالات متحده یکی از بانیان اصلی آن بشمار می رود و آیا دولت آنکارا خواهد توانست همانطور که اردوغان وعده داده بر مشکلات غلبه کند؟ پاسخ به این سوال شاید بتواند گره ناپیدای این کلاف سردرگم را تا حدودی مشخص گرداند.
بدون تردید تحولات چند ساله اخیر در ترکیه پارادوکس های زیادی را نزد بسیاری از کارشناسان و ناظران ایجاد کرده و همین امر موجب سردرگمی این عده در ارایه تحلیل های درست درباره این کشور شده است.
ترکیه از یک سو عضو موثر سازمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو است و از طرف دیگر تلاش زیادی را برای اتحاد با روسیه به عنوان نقطه مقابل ناتو آغاز کرده و در این مسیر هم تاکنون موفق عمل کرده است.
آنکارا همچنین از حدود 50 سال پیش تمایل دارد تا اتحادیه اروپا، ترکیه را به عنوان یک عضو اروپایی بپذیرد و به همین علت ترک ها همواره سعی در جلب رضایت اروپاییان داشته اند، اما در عین حال این کشور همزمان رفتارهای خارج از سیاست های اتحادیه اروپا را به خصوص در برخی مسایل منطقه ای در پیش می گیرد.
ترکیه همچنین به عنوان شانزدهمین اقتصاد برتر جهان همواره شانس زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و برخی آمارها گویای آن است که این کشور توانسته در این زمینه بسیار موفق عمل کند.
'آردا ارموت' رئیس آژانس پشتیبانی و گسترش سرمایه گذاری ترکیه (TYDTA) وابسته به نهاد ریاست جمهوری و اتحادیه آژانس‌ توسعه سرمایه گذاری جهانی (WAIPA) در این زمینه گفته که، ترکیه از سال 2002 یعنی طی 15 سال اخیر حدود 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است.
اما اشتهای سیری ناپذیر ترک ها به این ارقام هرگز راضی نبوده و به رغم این که این میزان رقم قابل توجهی است، اما به نظر می رسد هرگز نتوانسته ترک ها را در این زمینه قانع کند.
آمارها گویای این مطلب است که عمده این سرمایه گذاری از ناحیه اروپاییان بوده و هر چند ترک ها توانسته اند سرمایه های زیادی از مناطقی مانند آسیای شرقی و خاورمیانه جذب کنند اما همانطور که گفته شد، اروپاییان هنوز درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری در ترکیه را انجام می دهند.
گفته می شود کشورهای اروپایی به طور عمده در زمینه مالی، ماشین آلات، علمی و فناوری در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و کشورهای آسیای شرقی و خاورمیانه در زمینه پتروشیمی، انرژی و املاک در این کشور سرمایه گذاری می کنند.
ترک ها معتقدند که، جذب سرمایه باید از مناطق مختلف جهان صورت بگیرد و به همین علت تلاش خود را از سال 2016 در این مسیر به کار بسته اند. در بحران اقتصادی سال 2008 کشورهای اروپایی بیش از بقیه متاثر شدند و به همین علت ترک ها سیاست های اقتصادی خود را نیز تغییر دادند و سعی کردند با تنوع بخشی به آن میزان آسیب پذیری خود را به کمترین درصد برسانند.
اما خود ترک ها به خوبی می دانند که کشورهای اروپایی که هم اینک بخش اعظم سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه را در اختیار دارند، هرگز راضی به سقوط اقتصاد این کشور نخواهند بود و به همین علت برای حفظ ارزش سرمایه های خودشان هم که شده تلاش خواهند کرد که از ترکیه در مواقع بحرانی حمایت کنند . معنای دیگر این سخن آن است که ترکیه تا حدودی توانسته خود را در برابر برخی ناملایمات اقتصادی واکسینه کند.
برای مثال حتی وقوع کودتای 15 جولای 2016 ( 25 تیر 1395) نتوانست رشد سرمایه گذاری در ترکیه را کاهش دهد به طوری که این کشور 57 درصد سرمایه گذاری خارجی 12.3 میلیارد دلاری را پس از کودتای نافرجام جذب کرد.
بنابراین به نظر می رسد شرایط و التهابات کنونی در ترکیه هر چند ممکن است اوضاع این کشور را تا حدودی دستخوش برخی حوادث کند، اما اعتقاد بر آن است که دولت آنکارا در نهایت خواهد توانست با تکیه بر برخی اندوخته های خود بر مشکلات غلبه کند.
یک نکته دیگر باقی می ماند که ممکن است دولت طیب اردوغان را با مشکلات فزونتر از مسایل اقتصادی رو در رو سازد و آن هم بزرگ شدن روز به روز اپوزسیون و بدنه مخالفان دولت وی می باشد.
بدون تردید آقای اردوغان روزهای سختی را با مخالفان خود ( که البته بی ارتباط با مشکلات کنونی نیز نمی توانند باشند) خواهد داشت.
به هر حال مخالفان اردوغان زیاد مایل نیستند که دولت وی را قدرتمند و پرانرژی ببینند و به همین علت از هر اقدامی حتی همراهی با کارشکنی های آمریکا نیز پرهیز نخواهند کرد.
بنابراین ممکن است در روزهای آینده تلاش بسیاری از مخالفان اردوغان برای همراهی با آمریکا بیشتر شود و همین امر موجبات برخی مشکلات و التهابات در ترکیه را بیش از پیش فراهم سازد.
* کارشناس مسایل خاورمیانه


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

درختان را در فصل شکفتن نشکنیم
تهران- ایرنا- باورش خیلی سخت نیست چون هنوز برخی شهروندان وقتی به دامان طبیعت می روند هم زباله می ریزند و هم شاخه های درختان را آن هم در فصل شکفتن، می شکنند؛ صدمه های دیگری هم به محیط زیست می زنند.
وزیر کشور: دولت موظف به پرداخت خسارت سیل زدگان است
گرگان - ایرنا - وزیر کشور گفت: دولت متعهد به پرداخت خسارت های ناشی از سیل است و در اسرع وقت و پس از انجام برآوردهای کارشناسی، به تعهدات خود عمل خواهد کرد.
نفربرهای دوزیست نیروی زمینی ارتش به شهر آق قلا وارد شد
تهران-ایرنا- فرمانده نیروی زمینی ارتش از ورود نفربرهای دوزیست آبی-خاکی نزاجا به شهر آق قلا خبر داد.
افزایش 13 درصدی بازدید مسافران نوروزی از موزه های مازندران
ساری - ایرنا - معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت که از آغاز تعطیلات نوروزی تا به امروز، حدود 60 هزار گردشگر از موزه ها ،اماکن فرهنگی و تاریخی استان بازدید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش نشان می دهد.
شماره حساب برای دریافت کمک های مردمی به سیل زدگان
تهران-ایرنا- روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای شماره حساب و کارت بانکی برای دریافت متمرکز کمک های مردمی به سیل زدگان از طریق سپاه و بسیج را اعلام کرد.
خطر جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی در البرز وجود دارد
کرج - ایرنا - مدیرکل هواشناسی البرز با اشاره به فعالیت سامانه بارشی، نسبت به جاری شدن سیلاب ، آبگرفتگی معابر و بسته شدن برخی راه های استان هشدار داد.
کمک های مردمی آذربایجان غربی به مناطق سیل زده شمال  ارسال شد
ارومیه - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی گفت: امروز نخستین محموله کمک های مردمی این استان شامل یکهزار و 500 بسته غذایی 72 ساعته به مناطق سیل زده شمال کشور ارسال شد.
هدیه نوروزی استاندار خراسان جنوبی به خبرنگاران
بیرجند - ایرنا - با دستور استاندار خراسان جنوبی دیدن اماکن تاریخی این استان در ایام نوروز برای خبرنگاران سراسر کشور رایگان شد.
روستاهای 6 شهرستان در خوزستان در معرض سیلاب هستند
اهواز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اعلام آماده باش مقابله با سیل در همه رودخانه های استان گفت: تعدادی از روستاهای حاشیه رودخانه های دز، کارون و کرخه در 6 شهرستان، در صورت ادامه بارشها در شرایط حساس تری ازنظر سیلاب قرار دارند.
محدودیت تردد در گردنه های برفگیر همدان اعمال شد
همدان- ایرنا- معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان گفت: ریزش سنگین برف و لغزنده شدن جاده ها موجب ایجاد محدودیت مقطعی تردد در برخی از گردنه های برفگیر و سخت گذر استان برای تریلی ها شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس
در میان انبوه اخبار گوناگون منتشره در جامعه، اخباری هرچند اندک درباره تنبیه دردناک دانش‌آموز به خاطر نمره، فرو رفتن مداد در سر دانش آموز بر اثر تنبیه و... فارغ از بروز واکنش اجتماعی، آثار حقوقی نیز به همراه دارد.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
عالم دروزی لبنان: جولان عربی و سوری باقی خواهد ماند
داعش در پستوی خانه ها
حاتم بخشی ترامپ با فتنه گری در منطقه
شاه اردن سفر خود به رومانی را لغو کرد
رژیم صهیونیستی دو تیپ خود را به مرز غزه اعزام کرد
معترضان علیه نشست آیپک در واشنگتن تظاهرات کردند
جهاد اسلامی فلسطین: پاسخ تجاوز صهیونیست ها را خواهیم داد
تصمیم رومانی وهندوراس برای انتقال سفارت خود به قدس محکوم است
کشتار نیوزلند نتیجه نفرت پراکنی غرب علیه اسلام بود
سوریه و عراق برای بازگشایی گذرگاه های مرزی گفت و گو کردند