تشریح روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی

10:49 ۶ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 59 0
تشریح روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی

معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را تشریح کرد.

ایسنا

مهدی رمضانی درباره پیشینه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی به ایسنا گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی از جمله برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام‌رضا علیه‌السلام است که ۱۶ سال از قدمت آن می‌گذرد. بخش کتابخوانی نیز از هشت سال گذشته به این جشنواره اضافه شد که به صورت استانی برگزار می‌شد؛ اما  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال ۱۳۹۵ (از ششمین دوره) متولی برگزاری این جشنواره به صورت ملی شد که در اولین سال برگزاری این جشنواره توسط نهاد قریب به ۲۳۸ هزار نفر و در سال ۱۳۹۶ (هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی) بیش از ۶۴۸ هزار نفر شرکت کردند
.
روند معرفی ۷ اثر به عنوان منبع جشنواره او همچنین درباره هشتمین دوره برگزاری این جشنواره در سال جاری گفت: در اولین گام طی‌ بررسی‌های کارشناسی از میان کتاب‌های موجود در بازار نشر با موضوعات مرتبط با دهه کرامت (حضرت فاطمه معصومه و امام رضا علیهم‌السلام) و با در نظر گرفتن معیارهایی نظیر حجم و سال نشر، از ۷۰۰ عنوان کتاب رصدشده، ۷۰ مورد کتاب انتخاب شد که پس از تمام‌خوانی و ارسال برای استادان به منظور بررسی بیشتر، در نهایت هفت عنوان کتاب به تأیید کمیته انتخاب و شورای سیاستگذاری رسید.
رمضانی ادامه داد: بر این اساس در بخش کودک کتاب‌های «مهمان خراسان» اثر سعید بیابانکی، «مژده گل» نوشته محمود پوروهاب، در بخش نوجوان کتاب‌های «کاش تو را می دیدم» و «مسافر هشتم» نوشته مژگان شیخی و در بخش بزرگسال کتاب‌های «مهر ولایت در آسمان ایران» نوشته آیت‌الله علی کرمی جهرمی، «ماه هشتم» نوشته مهدی غلامعلی و «به سپیدی یک رویا» نوشته فاطمه سلیمانی، به عنوان منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شدند.
او یادآور شد: با توجه به کمبود منابع در خصوص حضرت احمد بن موسی علیه السلام جمع بندی شورا در سال ۹۷ به کتاب متناسبی در مورد ایشان نرسید ولی از میان کتاب‌های جشنواره امسال دو کتاب «کاش تو را می دیدم» و «به سپیدی یک رویا» ویژه حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) در نظر گرفته شده است .
چاپ و توزیع بیش از ۹۵ هزار نسخه از منابع جشنواره رمضانی با اشاره به چاپ بیش از ۱۳ هزار نسخه از هر یک از منابع این دوره از جشنواره،، گفت: پس از انتخاب کتاب‌ها و با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده، در طی دو مرحله ۱۳ هزار و ۶۰۰ نسخه از هر عنوان کتاب چاپ شد.ه مجموعا برای این دوره از جشنواره ۹۵ هزار و ۲۰۰ نسخه کتاب چاپ شد که دو نسخه از هر عنوان در کتابخانه‌های عمومی، مشارکتی و مستقل کشور توزیع شد.
او افزود: در مرحله بعد برای پشتیبانی و ارسال هدفمند کتاب‌ها به ازای هر کتابخانه سه نسخه برای ستاد استان ارسال شد که به تشخیص ستادهای استانی در کتابخانه ها، سازمان‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده در جشنواره و سایر مراکز فرهنگی، به صورت رایگان توزیع شد .
گویاسازی منابع جشنواره و توزیع ۲۰۰ نسخه کتاب بریل معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی همچنین درباره گویاسازی منابع و تولید کتاب‌های بریل جشنواره گفت: از آنجا که قشر قابل توجهی از افراد امکان بهره‌مندی از کتاب‌های رایج را ندارند، در راستای خدمات‌رسانی به نابینایان عزیز نظیر سال گذشته اقدامات لازم برای بریل‌سازی منابع صورت پذیرفت که تیراژ ۲۰۰ نسخه در مراکز هدف توزیع شد. همچنین فایل‌های گویای تمام کتاب‌ها آماده‌سازی شد و برای سهولت در دسترسی و مطالعه بیشتر کتاب در سایت جشنواره بارگذاری شده و یا از طریق لوح فشرده به همراه فایل متن پی دی اف در اختیار کتابخانه‌های عمومی دارای بخش های ویژه قرار گرفت
.
رعایت استانداردهای علمی طراحی سوالات در جشنواره رمضانی درباره روند طراحی و تدوین سئوالات نیز توضیح داد: به منظور رعایت استانداردهای لازم در طراحی سئوالات در دوره هشتم جشنواره، این مهم با همکاری مرکز آموزش الکترونیک دانشگاه علوم و حدیث، انجام شد؛ در این مرحله برای هر یک از کتاب‌ها (۵ عنوان) ۸ فرم متفاوت ۲۰ سئوالی طراحی شد و به عبارت بهتر در مجموع ۴۰ فرم سئوال طراحی شد که همسانی سئوالات، نبود همپوشانی پاسخ‌ها و ... از ویژگی‌های طراحی سئوالات این دوره هستند.
او یادآور شد: با توجه به رعایت اصل پراکندگی سئوالات از کل کتاب شرکت‌کنندگان بایستی حتماً کتاب را به‌صورت کامل مطالعه می‌کردند تا بتوانند به تمام سئوالات پاسخ دهند که این نکته خود سبب مطالعه کامل و بهتر کتاب شده است .
توزیع ۷۰۰ هزار پاسخنامه و ۶۰۰ هزار برگه نقاشی رمضانی ادامه داد: متناسب با ویژگی‌های بیان‌شده برای سوالات، طراحی ویژه‌ای نیز برای پاسخ‌برگ‌ها صورت پذیرفت و ۴۰ فرم در این بخش طراحی و چاپ شد. نظر به پیش‌بینی مشارکت بالا و در راستای صرفه‌جویی در وقت و هزینه به جهت تصحیح اوراق، پاسخ‌نامه‌ها به صورت ماشین‌خوان طراحی شده‌اند. در این فرم از کد اختصاصی کتابخانه‌ها برای مشخص کردن میزان دقیق مشارکت در هر کتابخانه، شهرستان و استان بهره‌گرفته شده است که در سال گذشته این امکان فراهم نبود.
معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به طراحی و چاپ ۷۰۰ هزار پاسخ‌نامه گفت: علاوه بر این ۴۰ فرم، فرم دیگری نیز طراحی شده است تا تصحیح اوراق خانوادگی با سهولت انجام شود. در مجموع تعداد ۷۰۰ هزار پاسخ‌نامه چاپ شده است
.
او در ادامه درباره طراحی و چاپ برگه‌های نقاشی بخش کودک این جشنواره بیان کرد: با توجه به مشارکت فوق‌العاده کودکان در دو سال گذشته و با توجه به رفع مشکلات آن در سال جاری برگه‌های نقاشی در قطع A۳ و با شکلی جدید طراحی و چاپ شد. ضمناً امکان درج کد ملی و کد کتابخانه در این برگه‌ها نیز طراحی شده است که تعداد برگه‌های چاپ‌شده در این بخش ۶۰۰ هزار نسخه بوده است
.
جلسات هماهنگی با دبیرخانه‌های استانی و تشریح اقدام رمضانی با اشاره به هماهنگی‌های صورت‌گرفته در استان‌های مختلف کشور برای برگزاری هر چه بهتر هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در راستای هماهنگی بیشتر، توجیه عوامل اجرایی و استفاده از ظرفیت همکاران در استان‌ها قریب به ۱۰ نشست با حضور کارشناسان محترم ستادی، مسئولین محترم کتابخانه‌ها و کتابداران گرامی در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف برگزار شده است. همچنین شیوه‌نامه اجرایی و بخشنامه‌های مربوطه نیز تدوین و برای تمام استان‌ها ارسال شده است
.
او همچنین اطلاع‌رسانی و نشر تبلیغات و پوستر جشنواره در رسانه‌های مختلف (خبرگزاری‌ها، پرتال‌های سازمانی و...)، تهیه و تولید تیزر تبلیغاتی و پخش مکرر در رسانه‌های ملی و استانی، انجام مصاحبه‌ با ده‌ها نفر از شخصیت‌های فرهنگی سیاسی نظیر نمایندگان ولی‌فقیه، استانداران، نویسندگان، ورزشکاران ملی و...) و ساخت انیمیشن های باکیفیت و پخش از رسانه‌های جمعی را از جمله اقدامات در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی این دوره از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد.
معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  در ادامه درباره جمع‌آوری و تفکیک اوراق نقاشی و پاسخنامه‌های جشنواره اظهار کرد: با توجه به حجم زیاد پاسخ‌برگ‌ها و حضور عوامل اجرایی بیرونی، با تجربه دو سال گذشته مکان داوری به بیرون از ستاد انتقال یافت که با توجه به یکی بودن محل داوری و قرائت این اتفاق باعث صرفه‌جویی در حمل و نقل  و آماده‌سازی اوراق، تفکیک و بررسی دقیق اطلاعات و جداسازی اوراق باطله شد.
داوری پویش مجازی رمضانی همچنین با اشاره به روند داوری پویش کتاب‌خوان مجازی گفت: با توجه به تفاوت شیوه ارائه و میزان استقبال مخاطب نسبت به دوره‌های پیشین در هشتمین دوره جشنواره شیوه ارسال تنها از طریق سامانه جشنواره بوده و به دلیل حجم بالای ارسال کلیپ از ۵ نفر کتابدار بخش کودک که دارای سابقه و علاقه در این زمینه بودند استفاده شده است .
او افزود: داوری آثار پویش از طریق سامانه و به صورت آنلاین انجام شده و بر اساس فضاسازی، کیفیت بیان، کیفیت تصویر، کیفیت صدا، رعایت زمان و خلاقیت در اجرا انجام می‌شود. همچنین کلیپ ها به ۵ بخش فاخر، ویژه استانی، دارای نقص، معمولی و خارج از موضوع دسته‌بندی می شوند
.
نقاشی معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  با اشاره به دسته‌بندی نقاشی‌های دریافت‌شده، گفت: آثار نقاشی رسیده از دو کتاب که یکی شعر و دیگری داستان‌های کوتاه کودکانه بود، در سه گروه سنی پیش از دبستان(۴، ۵ و ۶ سال)، ابتدای دبستان(۷، ۸ و ۹ سال) و سال‌های پایانی دبستان(۱۰ و ۱۱ سال) تفکیک شد و نقاشی‌ها توسط داوران از 20 نمره به سه دسته نمرات زیر ۱۵ ( معمولی و ضعیف)، بین ۱۵ تا ۱۷(خوب) و بین ۱۸ تا ۲۰ (خیلی خوب و عالی) تقسیم شد.
او درباره ارزیابی داوران در این زمینه تأکید کرد: مواردی که در ارزیابی داوران مورد توجه قرار گرفت شامل : ارتباط موضوعی با محتوای کتاب‌ها و قصه‌ها، هنر رنگ‌آمیزی، خلاقیت و نکشیدن عین نقاشی‌های کتاب، هنر تصویرگری و استفاده از تکنیک‌های نقاشی و توجه به سن است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

۳ بازی دوستانه واترپلوی ایران با سنگاپور
سرپرست تیم ملی واترپلو ایران که در اردوی کشور سنگاپور به سر می برد از پیگیری تمرینات مستمر این تیم و انجام سه دیدار دوستانه پیش از شروع مسابقات در جاکارتا خبر داد.
«علی نژاد» نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند
«مهدی علی نژاد» برای سومین دوره متوالی به عنوان نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند.
باقرزاده: به کسب مدال سابر اطمینان داریم
رییس فدراسیون شمشیربازی که به همراه قهرمانان این رشته به تماشای بازی هندبال ایران و قطر نشسته بود، از کسب مدال تیم اسلحه سابر ابراز اطمینان کرد.
تکواندوکاران اعزامی پسران به المپیک جوانان معرفی شدند
در پایان مسابقات انتخابی درون اردویی تیم تکواندوی جوانان پسران، هوگوپوشان اعزامی به المپیک جوانان معرفی شدند.
سلطانی‌فر: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان، تغییرات از هفته اول آغاز می‌شود
وزیر ورزش و جوانان گفت: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان از همان اول تغییرات بازنشستگان را آغاز می کنیم تا روند جوانگرایی در مدیریت ادامه داشته باشد.
نتایج هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان- پیروزی پرگل سپیدرود تهران و دختران کویرمس
هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پرگل دو تیم سپیدرود تهران و دختران کویر مس کرمان پیگیری شد.
نجمه خدمتی: امیدوارم بچه‌ها مزد سختی‌هایی که کشیده‌اند را بگیرند
ملی‌پوش تیراندازی بانوان گفت: امیدوارم کل کاروان ایران نتیجه زحماتش را بگیرد.
مارکیسیو بعد از ۲۵ سال از یوونتوس جدا شد
باشگاه یوونتوس اعلام کرد کلودیو مارکیسیو از این تیم جدا شد.
کواچ: رودی می تواند بایرن را ترک کند
سرمربی بایرن مونیخ عنوان کرد سباستین رودی می تواند این تیم را ترک کند.
پیروزی تیم ملی امید برابر کره شمالی در نیمه نخست
شاگردان زلاتکو کرانچار با یک گل کره شمالی را در نیمه نخست شکست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

78 طرح عمرانی در زیرکوه آماده افتتاح است
بیرجند - ایرنا - سرپرست فرمانداری زیرکوه گفت: 78 طرح عمرانی به مناسبت هفته دولت با اعتبار 85 میلیارد ریال در این شهرستان مرزی آماده افتتاح است.
با ˮترین هایˮ کاروان اعزامی ایران به بازی های آسیایی۲۰۱۸
کاروان ورزشی ایران در حالی با ۳۷۸ ورزشکار راهی بازی های آسیایی می شود که برخی از این ورزشکاران رکوردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند.
وزیر دادگستری آمریکا فرمان اخراج سریع مهاجران را صادر کرد
تهران -ایرنا- «جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا در ادامه سیاست های ضد مهاجری دولت این کشور با صدور دستوری خواستار تسریع در اخراج مهاجران غیرقانونی شد.
دوازده مدیر اطلاعاتی سابق آمریکا علیه ترامپ بیانیه دادند
تهران – ایرنا – دوازده مقام ارشد اطلاعاتی سابق آمریکا در بیانیه ای اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را در زمینه لغو صلاحیت امنیتی «جان برنان» مدیر سابق سیا محکوم کردند.
استاد دانشگاه ترکیه: اردوغان ˮنظام اقتصاد چشم بندیˮ را دنبال می‌کند
استاد دانشگاه ترکیه گفت: بازی دولت برای افزایش و یا کاهش نرخ ارز آسان است. آن را می‌توان نظام اقتصاد چشم بندی نامید. سه عنصر آن «ازر، بهره و بورس» است.
حدیث رسول اکرم(ص) درباره امام زمان(عج)
اینگونه بهشت را برای خودتان تضمین کنید
چه کار کنیم تا اموات خود را در خواب ببنیم؟
نظر امام خمینی (ره) درباره خرید سوغاتی از مکه
نهمین همایش هیات‌های محوری و برگزیده کشوری برگزار شد
عذاب استدراج چیست؟ -مجازات الهى برای بسیارى از گنهکاران سرکش
بازخوانی و بررسی آرا و اندیشه‌های امام موسی صدر
فرصتی استثنایی برای استجابت دعا-روزی که رحمت خداوند بر بندگان زیاد می‌شود
چند پند خودسازی در کلام مولاعلی(ع)
اعزام تمام زائران مدینه قبل و مدینه بعد به مکه مکرمه