تشریح روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی

10:49 ۱۲۴ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 224 0
تشریح روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی

معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روند برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را تشریح کرد.

ایسنا

مهدی رمضانی درباره پیشینه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی به ایسنا گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی از جمله برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام‌رضا علیه‌السلام است که ۱۶ سال از قدمت آن می‌گذرد. بخش کتابخوانی نیز از هشت سال گذشته به این جشنواره اضافه شد که به صورت استانی برگزار می‌شد؛ اما  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال ۱۳۹۵ (از ششمین دوره) متولی برگزاری این جشنواره به صورت ملی شد که در اولین سال برگزاری این جشنواره توسط نهاد قریب به ۲۳۸ هزار نفر و در سال ۱۳۹۶ (هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی) بیش از ۶۴۸ هزار نفر شرکت کردند
.
روند معرفی ۷ اثر به عنوان منبع جشنواره او همچنین درباره هشتمین دوره برگزاری این جشنواره در سال جاری گفت: در اولین گام طی‌ بررسی‌های کارشناسی از میان کتاب‌های موجود در بازار نشر با موضوعات مرتبط با دهه کرامت (حضرت فاطمه معصومه و امام رضا علیهم‌السلام) و با در نظر گرفتن معیارهایی نظیر حجم و سال نشر، از ۷۰۰ عنوان کتاب رصدشده، ۷۰ مورد کتاب انتخاب شد که پس از تمام‌خوانی و ارسال برای استادان به منظور بررسی بیشتر، در نهایت هفت عنوان کتاب به تأیید کمیته انتخاب و شورای سیاستگذاری رسید.
رمضانی ادامه داد: بر این اساس در بخش کودک کتاب‌های «مهمان خراسان» اثر سعید بیابانکی، «مژده گل» نوشته محمود پوروهاب، در بخش نوجوان کتاب‌های «کاش تو را می دیدم» و «مسافر هشتم» نوشته مژگان شیخی و در بخش بزرگسال کتاب‌های «مهر ولایت در آسمان ایران» نوشته آیت‌الله علی کرمی جهرمی، «ماه هشتم» نوشته مهدی غلامعلی و «به سپیدی یک رویا» نوشته فاطمه سلیمانی، به عنوان منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شدند.
او یادآور شد: با توجه به کمبود منابع در خصوص حضرت احمد بن موسی علیه السلام جمع بندی شورا در سال ۹۷ به کتاب متناسبی در مورد ایشان نرسید ولی از میان کتاب‌های جشنواره امسال دو کتاب «کاش تو را می دیدم» و «به سپیدی یک رویا» ویژه حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) در نظر گرفته شده است .
چاپ و توزیع بیش از ۹۵ هزار نسخه از منابع جشنواره رمضانی با اشاره به چاپ بیش از ۱۳ هزار نسخه از هر یک از منابع این دوره از جشنواره،، گفت: پس از انتخاب کتاب‌ها و با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده، در طی دو مرحله ۱۳ هزار و ۶۰۰ نسخه از هر عنوان کتاب چاپ شد.ه مجموعا برای این دوره از جشنواره ۹۵ هزار و ۲۰۰ نسخه کتاب چاپ شد که دو نسخه از هر عنوان در کتابخانه‌های عمومی، مشارکتی و مستقل کشور توزیع شد.
او افزود: در مرحله بعد برای پشتیبانی و ارسال هدفمند کتاب‌ها به ازای هر کتابخانه سه نسخه برای ستاد استان ارسال شد که به تشخیص ستادهای استانی در کتابخانه ها، سازمان‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده در جشنواره و سایر مراکز فرهنگی، به صورت رایگان توزیع شد .
گویاسازی منابع جشنواره و توزیع ۲۰۰ نسخه کتاب بریل معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی همچنین درباره گویاسازی منابع و تولید کتاب‌های بریل جشنواره گفت: از آنجا که قشر قابل توجهی از افراد امکان بهره‌مندی از کتاب‌های رایج را ندارند، در راستای خدمات‌رسانی به نابینایان عزیز نظیر سال گذشته اقدامات لازم برای بریل‌سازی منابع صورت پذیرفت که تیراژ ۲۰۰ نسخه در مراکز هدف توزیع شد. همچنین فایل‌های گویای تمام کتاب‌ها آماده‌سازی شد و برای سهولت در دسترسی و مطالعه بیشتر کتاب در سایت جشنواره بارگذاری شده و یا از طریق لوح فشرده به همراه فایل متن پی دی اف در اختیار کتابخانه‌های عمومی دارای بخش های ویژه قرار گرفت
.
رعایت استانداردهای علمی طراحی سوالات در جشنواره رمضانی درباره روند طراحی و تدوین سئوالات نیز توضیح داد: به منظور رعایت استانداردهای لازم در طراحی سئوالات در دوره هشتم جشنواره، این مهم با همکاری مرکز آموزش الکترونیک دانشگاه علوم و حدیث، انجام شد؛ در این مرحله برای هر یک از کتاب‌ها (۵ عنوان) ۸ فرم متفاوت ۲۰ سئوالی طراحی شد و به عبارت بهتر در مجموع ۴۰ فرم سئوال طراحی شد که همسانی سئوالات، نبود همپوشانی پاسخ‌ها و ... از ویژگی‌های طراحی سئوالات این دوره هستند.
او یادآور شد: با توجه به رعایت اصل پراکندگی سئوالات از کل کتاب شرکت‌کنندگان بایستی حتماً کتاب را به‌صورت کامل مطالعه می‌کردند تا بتوانند به تمام سئوالات پاسخ دهند که این نکته خود سبب مطالعه کامل و بهتر کتاب شده است .
توزیع ۷۰۰ هزار پاسخنامه و ۶۰۰ هزار برگه نقاشی رمضانی ادامه داد: متناسب با ویژگی‌های بیان‌شده برای سوالات، طراحی ویژه‌ای نیز برای پاسخ‌برگ‌ها صورت پذیرفت و ۴۰ فرم در این بخش طراحی و چاپ شد. نظر به پیش‌بینی مشارکت بالا و در راستای صرفه‌جویی در وقت و هزینه به جهت تصحیح اوراق، پاسخ‌نامه‌ها به صورت ماشین‌خوان طراحی شده‌اند. در این فرم از کد اختصاصی کتابخانه‌ها برای مشخص کردن میزان دقیق مشارکت در هر کتابخانه، شهرستان و استان بهره‌گرفته شده است که در سال گذشته این امکان فراهم نبود.
معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به طراحی و چاپ ۷۰۰ هزار پاسخ‌نامه گفت: علاوه بر این ۴۰ فرم، فرم دیگری نیز طراحی شده است تا تصحیح اوراق خانوادگی با سهولت انجام شود. در مجموع تعداد ۷۰۰ هزار پاسخ‌نامه چاپ شده است
.
او در ادامه درباره طراحی و چاپ برگه‌های نقاشی بخش کودک این جشنواره بیان کرد: با توجه به مشارکت فوق‌العاده کودکان در دو سال گذشته و با توجه به رفع مشکلات آن در سال جاری برگه‌های نقاشی در قطع A۳ و با شکلی جدید طراحی و چاپ شد. ضمناً امکان درج کد ملی و کد کتابخانه در این برگه‌ها نیز طراحی شده است که تعداد برگه‌های چاپ‌شده در این بخش ۶۰۰ هزار نسخه بوده است
.
جلسات هماهنگی با دبیرخانه‌های استانی و تشریح اقدام رمضانی با اشاره به هماهنگی‌های صورت‌گرفته در استان‌های مختلف کشور برای برگزاری هر چه بهتر هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در راستای هماهنگی بیشتر، توجیه عوامل اجرایی و استفاده از ظرفیت همکاران در استان‌ها قریب به ۱۰ نشست با حضور کارشناسان محترم ستادی، مسئولین محترم کتابخانه‌ها و کتابداران گرامی در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف برگزار شده است. همچنین شیوه‌نامه اجرایی و بخشنامه‌های مربوطه نیز تدوین و برای تمام استان‌ها ارسال شده است
.
او همچنین اطلاع‌رسانی و نشر تبلیغات و پوستر جشنواره در رسانه‌های مختلف (خبرگزاری‌ها، پرتال‌های سازمانی و...)، تهیه و تولید تیزر تبلیغاتی و پخش مکرر در رسانه‌های ملی و استانی، انجام مصاحبه‌ با ده‌ها نفر از شخصیت‌های فرهنگی سیاسی نظیر نمایندگان ولی‌فقیه، استانداران، نویسندگان، ورزشکاران ملی و...) و ساخت انیمیشن های باکیفیت و پخش از رسانه‌های جمعی را از جمله اقدامات در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی این دوره از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد.
معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  در ادامه درباره جمع‌آوری و تفکیک اوراق نقاشی و پاسخنامه‌های جشنواره اظهار کرد: با توجه به حجم زیاد پاسخ‌برگ‌ها و حضور عوامل اجرایی بیرونی، با تجربه دو سال گذشته مکان داوری به بیرون از ستاد انتقال یافت که با توجه به یکی بودن محل داوری و قرائت این اتفاق باعث صرفه‌جویی در حمل و نقل  و آماده‌سازی اوراق، تفکیک و بررسی دقیق اطلاعات و جداسازی اوراق باطله شد.
داوری پویش مجازی رمضانی همچنین با اشاره به روند داوری پویش کتاب‌خوان مجازی گفت: با توجه به تفاوت شیوه ارائه و میزان استقبال مخاطب نسبت به دوره‌های پیشین در هشتمین دوره جشنواره شیوه ارسال تنها از طریق سامانه جشنواره بوده و به دلیل حجم بالای ارسال کلیپ از ۵ نفر کتابدار بخش کودک که دارای سابقه و علاقه در این زمینه بودند استفاده شده است .
او افزود: داوری آثار پویش از طریق سامانه و به صورت آنلاین انجام شده و بر اساس فضاسازی، کیفیت بیان، کیفیت تصویر، کیفیت صدا، رعایت زمان و خلاقیت در اجرا انجام می‌شود. همچنین کلیپ ها به ۵ بخش فاخر، ویژه استانی، دارای نقص، معمولی و خارج از موضوع دسته‌بندی می شوند
.
نقاشی معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  با اشاره به دسته‌بندی نقاشی‌های دریافت‌شده، گفت: آثار نقاشی رسیده از دو کتاب که یکی شعر و دیگری داستان‌های کوتاه کودکانه بود، در سه گروه سنی پیش از دبستان(۴، ۵ و ۶ سال)، ابتدای دبستان(۷، ۸ و ۹ سال) و سال‌های پایانی دبستان(۱۰ و ۱۱ سال) تفکیک شد و نقاشی‌ها توسط داوران از 20 نمره به سه دسته نمرات زیر ۱۵ ( معمولی و ضعیف)، بین ۱۵ تا ۱۷(خوب) و بین ۱۸ تا ۲۰ (خیلی خوب و عالی) تقسیم شد.
او درباره ارزیابی داوران در این زمینه تأکید کرد: مواردی که در ارزیابی داوران مورد توجه قرار گرفت شامل : ارتباط موضوعی با محتوای کتاب‌ها و قصه‌ها، هنر رنگ‌آمیزی، خلاقیت و نکشیدن عین نقاشی‌های کتاب، هنر تصویرگری و استفاده از تکنیک‌های نقاشی و توجه به سن است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

محدودیت‌های جالبی که بدن انسان دارد!
انسان هم مانند دیگر موجودات زنده روی زمین، دارای محدودیت‌هایی برای زندگی کردن است. برخلاف بسیاری از موجودات، شرایط زندگی انسان بسیار محدود است و نمی‌تواند در بسیاری از شرایط، جان سالم به دربرد.
آنچه در مصرف شور و ترشی و روش‌های نگهداری آنها باید بدانیم
ترشی یک چاشنی در سبد غذایی بعضی از خانوارهای ایرانی است و در خوردن غذاهای سنتی خوشمزه ایرانی، جایگاه ویژه داشته اما ارزش غذایی خاصی ندارد. حتی برخی از دندان پزشکان، نسبت به فساد دندان با مصرف زیاد ترشی هشدار می دهند.
چطور از جوش دردناک توی گوش خلاص شویم؟
بدتر از اینکه یک جوش تازه بزنید چیست؟ تلاش برای خلاص شدن از شرش. جوش‌ها معمولاً بدترین جا‌ها را برای ظاهر شدن انتخاب می‌کنند: روی صورت، روی کمر و البته بعضی وقت‌های داخل گوش.
طرز تهیه شیرینی کَره‌ای برای دورهمی‌های دوستانه
شیرینی کره‌ای شیرینی خوشمزه و پرطرفدار است و دارای طعمی متفاوت و بی نظیر است، در این آموزش آشپزی قصد داریم تا شما را با دستور طرز تهیه شیرینی کره‌ای محبوب و دوست داشتنی در منزل آشنا سازیم.
چرا اَن هَتوی منفورترین سلبریتی هالیوود شد؟
ان هتوی یکی از بزرگترین بازیگران زن سینما است و مادر طبیعت چیزی برای زیبایی او کم نگذاشته است. به لحاظ هنری نیز ان هتوی جایزه‌ای در دنیای سینما نیست که از آن خود نکرده باشد.
خاطرات کارمن؛ عروس ایرانی-سوئیسی بن‌لادن
کارمن دورگه ایرانی و سوئیسی که با یسلام، برادر اسامه بن‌لادن، ازدواج کرد و سال‌هایی را هم در ایران و عربستان گذراند.
دستبند مردانه، چه مدلی مناسب است؟
اگر فکر می کنید که دسبتند برای آقایان مناسب نیست، اشتباه کرده اید. این اکسسوری اگر درست انتخاب شود، می تواند بر جذابیت استایل تان بیافزاید. در ادامه دستبندهایی را که برای مردان مناسب است، به شما معرفی می کنیم.
دعوای فرزندان در خانه را چگونه کنترل کنیم؟
اگر شما بیش از یک فرزند دارید، حتما با دعواهای بین آنها آشنایید. واقعیت این است که حتی کودکانی که رابطه خوبی با هم دارند، گاهی با هم بحث می‌کنند. اما نگران نباشید با کمی صبر، دوباره صلح و آرامش به خانه‌تان باز خواهد گشت.
درباره آموزش مسائل جنسی به کودکانتان
آمار‌ها نشان می‌دهد که یک‌سوم قربانیان آزار‌جنسی زیر ۸ سال دارند. دیو آزار جنسی آن‌قدر بی‌رحم و خطرناک است که هیچ سن و مرزی نمی‌شناسد.
فصل مورد علاقه شما چه ارتباطی با شخصیت‌تان دارد؟
آیا فصل خاصی وجود دارد که بیشتر از باقی فصل‌ها به آن علاقه داشته باشید؟ فصل مورد علاقه بعضی از افراد تابستان با روزهای گرمش است و بعضی دیگر از روزهای خنک و تاریک پاییز لذت می‌برند. چرا احساس می‌کنیم بعضی از فصل‌ها فصل ما هستند؟ آیا روانشناسی می‌تواند توصیح دهد که فصل مورد علاقه چه ارتباطی با شخصیت ما دارد؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی اوضاع سوریه در دیدار مقامات بلندپایه روس با بشار اسد
هیئتی متشکل از مقامات سیاسی و نظامی روسیه در نشستی با رئیس جمهوری سوریه، روند حل و فصل مسائل مربوط به این کشور و بخصوص تسریع در تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را مورد بررسی قرار دادند.
گمانه‌زنی از فهرست استقلال در نیم فصل دوم
با اینکه استقلال هنوز یک بازی دیگر تا پایان نیم فصل در پیش دارد اما از همین حالا گمانه‌زنی‌ها در مورد فهرست خروجی و ورودی باعث شده تا باشگاه استقلال بیانیه بدهد.
بودجه پارک های علم و فناوری در سال آینده رشد دارد
رشت - ایرنا - نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال آینده، برای پارک های علم و فناوری رشد 50 درصدی اعتبار دیده شده است.
آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟
یک نماینده مجلس افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده را کافی ندانست.
واکنش مردم به ادعای بنزینی علی مطهری
در پی زمزمه‌های رئیس‌جمهور و علی مطهری نایب‌رئیس‌مجلس درباره دو نرخی و گران کردن بنزین، سایت تابناک این موضوع را به اقتراح مخاطبان خود گذاشت.
اعتقاد اصلاحگرایان به حکومت اسلامی دموکراتیک
جریانی می‌خواهد متفکرین را خانه‌نشین کند
شریعتی تندترین نقدها را به عوام داشت
برگزاری همایش فرماندهان حوزه‌های بسیج اساتید و طلاب در قم
تنها عملی که قبل از انجام آن هم خدا برایتان گناه می‌نویسد!
سرانجام شوم همسایه‌آزاری درکلام پیامبر(ص)
توصیه‌های امام رضا(ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
رفتاری که به فرموده امام سجاد(ع) مایه آسایش دو گیتى است
راز حکیم شدن لقمان در کلام امام باقر(ع)
تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه