راهبرد خارجی دولت آینده پاکستان؛ «ایران دوستی»

08:30 ۶ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 104 0
راهبرد خارجی دولت آینده پاکستان؛ «ایران دوستی»

اسلام آباد - ایرنا - «عمران احمد خان نیازی» در نخستین موضعگیری خود پس از پیروزی در انتخابات پاکستان گفت: «مرز‌های ما با افغانستان باید باز باشد، ارتباط ما با آمریکا باید تبدیل به روابطی شود که دوطرف از آن منفعت ببرند نه فقط آمریکا! باید ارتباطمان با ایران قوی‌تر و بهتر شود، ما تلاش خواهیم کرد جنگ‌ها را به صلح تبدیل کنیم نه این که خود در جنگ‌ها شرکت کنیم.»

ایرنا

به گزارش رو شنبه ایرنا و به گواه تحلیل گران سیاسی، 'عمران خان' رهبر 'تحریک انصاف' پاکستان (حزب پیروز انتخابات اخیر این کشور) که باید دولت آتی این کشور را تشکیل دهد، درک درست تری از مناسبات قدرت در خاورمیانه دارد و گسترش روابط با ایران را از راهبردهای سیاست خارجی دولت آتی حزب خود عنوان کرده است.
وی گفته است : «پاکستان نیاز به صلح و ثبات دارد، ما خواستار روابط خوب با همسایگان خود هستیم و دولت آتی، روابط خود را با ایران گسترش می‌دهد. پیش از این نیز عمران‌خان در مورد ایران موضع نسبتا متعادل و خوبی داشت.
رهبر پیروز حزب تحریک انصاف پاکستان که نخست وزیر آینده این کشور خواهد بود، با شعار «نایا پاکستان» یا «پاکستان نوین» پا در عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشت و توانست با شعار مبارزه با فساد، رونق اقتصادی و گسترش سرمایه گذاری خارجی رای نسل جوان پاکستان را از ان خود کرده و 115 کرسی مجلس ملی این کشور را از آن حزب تحریک انصاف کند.
همچنان ‌که سال گذشته و پس از برگزاری نشست ریاض، 'عمران‌خان' رهبر حزب تحریک انصاف از موضع بی‌طرفانه نواز شریف نخست‌وزیر وقت به‌شدت انتقاد کرد و گفت که وی باید در این نشست از ایران حمایت می‌کرد.
خرداد ماه سال گذشته پس از سفر 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان سعودی و سه نشستی که رژیم سعودی در «ریاض» برگزار کرد در پایان نشست سوم که با حضور نمایندگان ۵۵ کشور عربی- اسلامی برگزار شده بود، سعودی‌ها بیانیه‌ای را صادر کرده، در آن بیانیه ایران را به برهم زدن امنیت و ثبات منطقه و جهان و حمایت از تروریسم و تندروی متهم کردند.
از جمله شرکت‌کنندگان در این نشست نیز 'نواز شریف'نخست‌وزیر وقت پاکستان بود.
در همان زمان عمران‌خان درخصوص موضع بی‌طرفانه نواز شریف در این نشست گفته بود که پاکستان باید نقش میانجی‌ ایران و عربستان را داشته باشد، زیرا شرکت در جنگ دیگران به‌ویژه کشورهای اسلامی به نفع این کشور نیست.

**ایران از کشورهای مهم سیاست خارجی دولت آتی پاکستان است
تحلیل گر ارشد مسائل سیاسی پاکستان از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور مهم و تاثیر گذار منطقه یاد کرد و گفت:ایران در سیاست خارجی دولت آتی این کشور جایگاه خاصی دارد.
'رحیم الله خان یوسف زئی' در گفت گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد با اشاره به حضور قابل توجه شهروندان پاکستان در انتخابات اخیر سراسری پاکستان، گفت: برگزاری موفق انتخابات اخیر، نقطه عطفی در تاریخ پاکستان محسوب می شود زیرا که مردم برای ایجاد تغییر در کشور خود به 'عمران خان' رهبر حزب پیروز انتخابات رای دادند.
'رحیم الله یوسف زئی' خاطرنشان کرد: همانطور که عمران خان در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی حزبش در انتخابات به آن اشاره کرد، دولت تحت رهبری وی در صدد است برای تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان با جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، هند، عربستان سعودی، چین و آمریکا همکاری کند.
وی با اشاره به اهمیت روابط حسنه و برادرانه بین پاکستان و ایران گفت: عمران خان شاید در پی آن باشد تا برای بازگرداندن ثبات و امنیت و پایان دسیسه های رژیم صهیونیستی در منطقه حساس خاورمیانه برای نزدیکی جمهوری اسلامی و عربستان نقش آفرینی کند.
یوسف زئی در خصوص وعده های 'عمران خان' برای انجام تغییرات در سیاست خارجی پاکستان گفت: فکر نمی کنم بزودی شاهد تغییرات اساسی در سیاست خارجی پاکستان باشیم یا حداقل ممکن است این تغییرات پس از گذشته یک یا دو سال روی دهد.

*** دولت آتی پاکستان به دنبال تحول در سیاست خارجی کشور است
«فیصل رضا خان» تحلیلگر امور سیاسی و دفاعی و روزنامه نگار 'شبکه 92' پاکستان نیز در خصوص رویکردهای احتمالی دولت عمران خان در موضوع سیاست خارجی گفت: طی روز‌های اخیر سیاست خارجی پاکستان در خاورمیانه به موضوعی بسیار مهم تحلیلگران تبدیل شده است.
وی اضافه کرد: برغم همه راهبردهای استفاده شده در زمینه سیاست خارجی پاکستان به ویژه خاورمیانه، به نظر می رسد که'عمران' در تلاش است تا با تغییر در مشی پاکستان تحولی در سیاست خارجی این کشور ایجاد کند.

*** رویکرد عمران خان به میانجی گری ایران و عربستان
پس از بالارفتن تنش های سیاسی میان ایران و عربستان در اوایل سال 2016، عمران خان اعلام کرد که وی با سفیران ایران و عربستان در اسلام آباد دیدارمی کند و می خواهد که دو کشور به تنش های خود پایان دهند.
متعاقب آن عمران خان در اسلام آباد با مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفیر عربستان دیدارهای جداگانه انجام داد.
حزب تحریک انصاف از حامیان اصلی تکمیل پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان بوده و حتی در منشورهای سیاسی خود به ویژه در سال 2013 بر تکمیل هر چه سریعتر این طرح عظیم تاکید کرده است.
عمران خان همواره سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در منطقه از جمله رویکرد منفی آن نسبت به ایران را مورد انتقاد قرار داده است.
'عمران خان' رهبر حزب تحریک انصاف و رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان همچنین در دیدار اخیر خود با سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان از علاقه کشورش به میانجیگری بین ریاض و تهران خبر داد.
'عمران خان' اعلام کرد که کشورش به استحکام و گسترش روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران می نگرد.
وی با تشکر و قدردانی از تلاش تهران برای تحکیم روابط دو جانبه گفت که برنامه ویژه‌ای برای گسترش روابط با ایران دارد و هیچ مانعی نمی‌تواند باعث کم رونق شدن روابط اسلام آباد - تهران شود.
رهبر حزب پیروز انتخابات اخیر پاکستان همچنین با اعلام علاقه خود برای سفر به ایران، ابراز امیدواری کرد که بتواند در سریع ترین زمان به ایران سفر کرده و از نقاط مختلف این کشور دیدن کند.

*** نگاه مخالفان به سیاست های احتمالی دولت آتی پاکستان
مخالفان سیاست خارجی عمران خان عوامل مختلفی را برای ممانعت از تحقق تغییر در سیاست خارجی پاکستان می دانند.
به عقیده تحلیل گران ارشد پاکستان، وام‌ها و سرمایه گذاری‌های متعدد عربستان در اقتصاد پاکستان می تواند به عنوان اهرم فشار مطرح شود و اخیرا نیز بانک توسعه اسلامی عربستان سعودی، 4.5 میلیارد دلار در اختیار پاکستان قرار داد.
مخالفان با توصیف پاکستان به عنوان یخ نازک، دریافت وام از عربستان را برای اقتصاد این کشور ضروری می‌دانند، با این وجود، تزریق این اعتبارات را راه حلی برای اقتصاد این کشور می دانند که البته ممکن است برای این کشور هزینه های سیاسی نیز در بر داشته باشد.

*** راهبرد کاهش تنش با همسایگان
'فیصل رضاخان' تحلیلگر امور سیاسی و دفاعی و روزنامه نگار 'شبکه 92' پاکستان همچنین در گفت و گوی خود با ایرنا به سخنان تلویزیونی رهبر حزب تحریک انصاف اشاره کرده و می گوید:«عمران‌خان در نشست خبری که بعد از پیروزی در انتخابات برگزار کرد نکات قابل‌توجهی بیان کرد؛ تاکید عمران‌خان بر توسعه مناسبات پاکستان و تهران در دولت آینده اسلام‌آباد، نشان‌دهنده این است که اساسا وی با توجه به چالش‌هایی که در دهه‌ها و سال‌های اخیر در سیاست خارجی پاکستان وجود داشته، به سمت کاهش تنش در روابط با همسایگان حرکت خواهد کرد.»
رضا خان اضافه کرد:«سخنان عمران‌خان درخصوص توسعه مناسبات با ایران در شرایطی اتفاق افتاده که 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری آمریکا از برخی کشورهای منطقه خواسته که در مسیر همراهی با سیاست های ضد ایرانی کاخ سفید گام بردارند.
گزارش : سیدبهادر حسینی
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۳ بازی دوستانه واترپلوی ایران با سنگاپور
سرپرست تیم ملی واترپلو ایران که در اردوی کشور سنگاپور به سر می برد از پیگیری تمرینات مستمر این تیم و انجام سه دیدار دوستانه پیش از شروع مسابقات در جاکارتا خبر داد.
«علی نژاد» نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند
«مهدی علی نژاد» برای سومین دوره متوالی به عنوان نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند.
باقرزاده: به کسب مدال سابر اطمینان داریم
رییس فدراسیون شمشیربازی که به همراه قهرمانان این رشته به تماشای بازی هندبال ایران و قطر نشسته بود، از کسب مدال تیم اسلحه سابر ابراز اطمینان کرد.
تکواندوکاران اعزامی پسران به المپیک جوانان معرفی شدند
در پایان مسابقات انتخابی درون اردویی تیم تکواندوی جوانان پسران، هوگوپوشان اعزامی به المپیک جوانان معرفی شدند.
سلطانی‌فر: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان، تغییرات از هفته اول آغاز می‌شود
وزیر ورزش و جوانان گفت: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان از همان اول تغییرات بازنشستگان را آغاز می کنیم تا روند جوانگرایی در مدیریت ادامه داشته باشد.
نتایج هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان- پیروزی پرگل سپیدرود تهران و دختران کویرمس
هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پرگل دو تیم سپیدرود تهران و دختران کویر مس کرمان پیگیری شد.
نجمه خدمتی: امیدوارم بچه‌ها مزد سختی‌هایی که کشیده‌اند را بگیرند
ملی‌پوش تیراندازی بانوان گفت: امیدوارم کل کاروان ایران نتیجه زحماتش را بگیرد.
مارکیسیو بعد از ۲۵ سال از یوونتوس جدا شد
باشگاه یوونتوس اعلام کرد کلودیو مارکیسیو از این تیم جدا شد.
کواچ: رودی می تواند بایرن را ترک کند
سرمربی بایرن مونیخ عنوان کرد سباستین رودی می تواند این تیم را ترک کند.
پیروزی تیم ملی امید برابر کره شمالی در نیمه نخست
شاگردان زلاتکو کرانچار با یک گل کره شمالی را در نیمه نخست شکست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

78 طرح عمرانی در زیرکوه آماده افتتاح است
بیرجند - ایرنا - سرپرست فرمانداری زیرکوه گفت: 78 طرح عمرانی به مناسبت هفته دولت با اعتبار 85 میلیارد ریال در این شهرستان مرزی آماده افتتاح است.
با ˮترین هایˮ کاروان اعزامی ایران به بازی های آسیایی۲۰۱۸
کاروان ورزشی ایران در حالی با ۳۷۸ ورزشکار راهی بازی های آسیایی می شود که برخی از این ورزشکاران رکوردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند.
وزیر دادگستری آمریکا فرمان اخراج سریع مهاجران را صادر کرد
تهران -ایرنا- «جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا در ادامه سیاست های ضد مهاجری دولت این کشور با صدور دستوری خواستار تسریع در اخراج مهاجران غیرقانونی شد.
دوازده مدیر اطلاعاتی سابق آمریکا علیه ترامپ بیانیه دادند
تهران – ایرنا – دوازده مقام ارشد اطلاعاتی سابق آمریکا در بیانیه ای اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را در زمینه لغو صلاحیت امنیتی «جان برنان» مدیر سابق سیا محکوم کردند.
استاد دانشگاه ترکیه: اردوغان ˮنظام اقتصاد چشم بندیˮ را دنبال می‌کند
استاد دانشگاه ترکیه گفت: بازی دولت برای افزایش و یا کاهش نرخ ارز آسان است. آن را می‌توان نظام اقتصاد چشم بندی نامید. سه عنصر آن «ازر، بهره و بورس» است.
رسانه های آمریکا چشمان خود را در قبال فاجعه یمن بسته اند
اظهارات تحریک آمیز معاون وزیردفاع آمریکا علیه چین در فیلیپین
وزیر دادگستری آمریکا فرمان اخراج سریع مهاجران را صادر کرد
عربستان 100 میلیون دلار به متجاوزان در سوریه کمک کرد
دوازده مدیر اطلاعاتی سابق آمریکا علیه ترامپ بیانیه دادند
ترامپ کشیش زندانی در ترکیه را گروگان خواند
رژه نظامی مورد درخواست ترامپ به تعویق افتاد
ارتش چین برای حمله به آمریکا آموزش می بیند
مشاوران امنیت ملی آمریکا و روسیه باهم دیدار می کنند
واشنگتن با خروج از برجام بهترین گزینه را از دست داد