راهبرد خارجی دولت آینده پاکستان؛ «ایران دوستی»

08:30 ۲۲۷ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 384 0
راهبرد خارجی دولت آینده پاکستان؛ «ایران دوستی»

اسلام آباد - ایرنا - «عمران احمد خان نیازی» در نخستین موضعگیری خود پس از پیروزی در انتخابات پاکستان گفت: «مرز‌های ما با افغانستان باید باز باشد، ارتباط ما با آمریکا باید تبدیل به روابطی شود که دوطرف از آن منفعت ببرند نه فقط آمریکا! باید ارتباطمان با ایران قوی‌تر و بهتر شود، ما تلاش خواهیم کرد جنگ‌ها را به صلح تبدیل کنیم نه این که خود در جنگ‌ها شرکت کنیم.»

ایرنا

به گزارش رو شنبه ایرنا و به گواه تحلیل گران سیاسی، 'عمران خان' رهبر 'تحریک انصاف' پاکستان (حزب پیروز انتخابات اخیر این کشور) که باید دولت آتی این کشور را تشکیل دهد، درک درست تری از مناسبات قدرت در خاورمیانه دارد و گسترش روابط با ایران را از راهبردهای سیاست خارجی دولت آتی حزب خود عنوان کرده است.
وی گفته است : «پاکستان نیاز به صلح و ثبات دارد، ما خواستار روابط خوب با همسایگان خود هستیم و دولت آتی، روابط خود را با ایران گسترش می‌دهد. پیش از این نیز عمران‌خان در مورد ایران موضع نسبتا متعادل و خوبی داشت.
رهبر پیروز حزب تحریک انصاف پاکستان که نخست وزیر آینده این کشور خواهد بود، با شعار «نایا پاکستان» یا «پاکستان نوین» پا در عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشت و توانست با شعار مبارزه با فساد، رونق اقتصادی و گسترش سرمایه گذاری خارجی رای نسل جوان پاکستان را از ان خود کرده و 115 کرسی مجلس ملی این کشور را از آن حزب تحریک انصاف کند.
همچنان ‌که سال گذشته و پس از برگزاری نشست ریاض، 'عمران‌خان' رهبر حزب تحریک انصاف از موضع بی‌طرفانه نواز شریف نخست‌وزیر وقت به‌شدت انتقاد کرد و گفت که وی باید در این نشست از ایران حمایت می‌کرد.
خرداد ماه سال گذشته پس از سفر 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان سعودی و سه نشستی که رژیم سعودی در «ریاض» برگزار کرد در پایان نشست سوم که با حضور نمایندگان ۵۵ کشور عربی- اسلامی برگزار شده بود، سعودی‌ها بیانیه‌ای را صادر کرده، در آن بیانیه ایران را به برهم زدن امنیت و ثبات منطقه و جهان و حمایت از تروریسم و تندروی متهم کردند.
از جمله شرکت‌کنندگان در این نشست نیز 'نواز شریف'نخست‌وزیر وقت پاکستان بود.
در همان زمان عمران‌خان درخصوص موضع بی‌طرفانه نواز شریف در این نشست گفته بود که پاکستان باید نقش میانجی‌ ایران و عربستان را داشته باشد، زیرا شرکت در جنگ دیگران به‌ویژه کشورهای اسلامی به نفع این کشور نیست.

**ایران از کشورهای مهم سیاست خارجی دولت آتی پاکستان است
تحلیل گر ارشد مسائل سیاسی پاکستان از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور مهم و تاثیر گذار منطقه یاد کرد و گفت:ایران در سیاست خارجی دولت آتی این کشور جایگاه خاصی دارد.
'رحیم الله خان یوسف زئی' در گفت گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد با اشاره به حضور قابل توجه شهروندان پاکستان در انتخابات اخیر سراسری پاکستان، گفت: برگزاری موفق انتخابات اخیر، نقطه عطفی در تاریخ پاکستان محسوب می شود زیرا که مردم برای ایجاد تغییر در کشور خود به 'عمران خان' رهبر حزب پیروز انتخابات رای دادند.
'رحیم الله یوسف زئی' خاطرنشان کرد: همانطور که عمران خان در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی حزبش در انتخابات به آن اشاره کرد، دولت تحت رهبری وی در صدد است برای تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان با جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، هند، عربستان سعودی، چین و آمریکا همکاری کند.
وی با اشاره به اهمیت روابط حسنه و برادرانه بین پاکستان و ایران گفت: عمران خان شاید در پی آن باشد تا برای بازگرداندن ثبات و امنیت و پایان دسیسه های رژیم صهیونیستی در منطقه حساس خاورمیانه برای نزدیکی جمهوری اسلامی و عربستان نقش آفرینی کند.
یوسف زئی در خصوص وعده های 'عمران خان' برای انجام تغییرات در سیاست خارجی پاکستان گفت: فکر نمی کنم بزودی شاهد تغییرات اساسی در سیاست خارجی پاکستان باشیم یا حداقل ممکن است این تغییرات پس از گذشته یک یا دو سال روی دهد.

*** دولت آتی پاکستان به دنبال تحول در سیاست خارجی کشور است
«فیصل رضا خان» تحلیلگر امور سیاسی و دفاعی و روزنامه نگار 'شبکه 92' پاکستان نیز در خصوص رویکردهای احتمالی دولت عمران خان در موضوع سیاست خارجی گفت: طی روز‌های اخیر سیاست خارجی پاکستان در خاورمیانه به موضوعی بسیار مهم تحلیلگران تبدیل شده است.
وی اضافه کرد: برغم همه راهبردهای استفاده شده در زمینه سیاست خارجی پاکستان به ویژه خاورمیانه، به نظر می رسد که'عمران' در تلاش است تا با تغییر در مشی پاکستان تحولی در سیاست خارجی این کشور ایجاد کند.

*** رویکرد عمران خان به میانجی گری ایران و عربستان
پس از بالارفتن تنش های سیاسی میان ایران و عربستان در اوایل سال 2016، عمران خان اعلام کرد که وی با سفیران ایران و عربستان در اسلام آباد دیدارمی کند و می خواهد که دو کشور به تنش های خود پایان دهند.
متعاقب آن عمران خان در اسلام آباد با مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفیر عربستان دیدارهای جداگانه انجام داد.
حزب تحریک انصاف از حامیان اصلی تکمیل پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان بوده و حتی در منشورهای سیاسی خود به ویژه در سال 2013 بر تکمیل هر چه سریعتر این طرح عظیم تاکید کرده است.
عمران خان همواره سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در منطقه از جمله رویکرد منفی آن نسبت به ایران را مورد انتقاد قرار داده است.
'عمران خان' رهبر حزب تحریک انصاف و رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان همچنین در دیدار اخیر خود با سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان از علاقه کشورش به میانجیگری بین ریاض و تهران خبر داد.
'عمران خان' اعلام کرد که کشورش به استحکام و گسترش روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران می نگرد.
وی با تشکر و قدردانی از تلاش تهران برای تحکیم روابط دو جانبه گفت که برنامه ویژه‌ای برای گسترش روابط با ایران دارد و هیچ مانعی نمی‌تواند باعث کم رونق شدن روابط اسلام آباد - تهران شود.
رهبر حزب پیروز انتخابات اخیر پاکستان همچنین با اعلام علاقه خود برای سفر به ایران، ابراز امیدواری کرد که بتواند در سریع ترین زمان به ایران سفر کرده و از نقاط مختلف این کشور دیدن کند.

*** نگاه مخالفان به سیاست های احتمالی دولت آتی پاکستان
مخالفان سیاست خارجی عمران خان عوامل مختلفی را برای ممانعت از تحقق تغییر در سیاست خارجی پاکستان می دانند.
به عقیده تحلیل گران ارشد پاکستان، وام‌ها و سرمایه گذاری‌های متعدد عربستان در اقتصاد پاکستان می تواند به عنوان اهرم فشار مطرح شود و اخیرا نیز بانک توسعه اسلامی عربستان سعودی، 4.5 میلیارد دلار در اختیار پاکستان قرار داد.
مخالفان با توصیف پاکستان به عنوان یخ نازک، دریافت وام از عربستان را برای اقتصاد این کشور ضروری می‌دانند، با این وجود، تزریق این اعتبارات را راه حلی برای اقتصاد این کشور می دانند که البته ممکن است برای این کشور هزینه های سیاسی نیز در بر داشته باشد.

*** راهبرد کاهش تنش با همسایگان
'فیصل رضاخان' تحلیلگر امور سیاسی و دفاعی و روزنامه نگار 'شبکه 92' پاکستان همچنین در گفت و گوی خود با ایرنا به سخنان تلویزیونی رهبر حزب تحریک انصاف اشاره کرده و می گوید:«عمران‌خان در نشست خبری که بعد از پیروزی در انتخابات برگزار کرد نکات قابل‌توجهی بیان کرد؛ تاکید عمران‌خان بر توسعه مناسبات پاکستان و تهران در دولت آینده اسلام‌آباد، نشان‌دهنده این است که اساسا وی با توجه به چالش‌هایی که در دهه‌ها و سال‌های اخیر در سیاست خارجی پاکستان وجود داشته، به سمت کاهش تنش در روابط با همسایگان حرکت خواهد کرد.»
رضا خان اضافه کرد:«سخنان عمران‌خان درخصوص توسعه مناسبات با ایران در شرایطی اتفاق افتاده که 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری آمریکا از برخی کشورهای منطقه خواسته که در مسیر همراهی با سیاست های ضد ایرانی کاخ سفید گام بردارند.
گزارش : سیدبهادر حسینی
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

برج میلاد به احترام زمین خاموش می شود
تهران- ایرنا- برج میلاد همزمان با اجرای طرح جهانی «ساعت زمین» 10 فروردین امسال به مدت یک ساعت خاموش می شود.
مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد
تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد: طبق گزارش های ارائه شده وضعیت سدها تا پایان سال آبی خیلی بهتر از سال گذشته و دیگر سال ها خواهد بود و دیگر با مشکل تامین آب مواجه نیستیم.
سد گلستان در نزدیکی مشهد پرآب شد
مشهد- ایرنا- فرماندار شهرستان طرقبه - شاندیز (بینالود) گفت: سد گلستان در بخش طرقبه این شهرستان در پی بارشهای اخیر پرآب شده است.
بارش های البرز از مرز 345 میلی متر گذشت
کرج - ایرنا - مدیر کل هواشناسی البرز با اشاره به بارش های خوب سال زراعی جاری اظهار داشت: میزان این بارش ها از مهر ماه 97 تا صبح امروز سه شنبه ششم فروردین ماه سال 98 به 345 میلی متر رسید.
بارش برف در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا- رئیس پلیس راه البرز از بارش برف در جاده کرج - چالوس در محدوده این استان خبر داد.
2 محور روستایی بهشهر همچنان مسدود است
ساری- ایرنا- بخشدار یانه سر از توابع بهشهر از مسدود بودن 2 مسیر این بخش خبر داد و گفت: مسیر سرخگریوه به دیباج در استان سمنان و همچنین مسیر قریب محله به پرکلا و سمچول هم به دلیل رانش مسدود است.
سیلاب در مسجدسلیمان یک قربانی گرفت
اهواز-ایرنا-رییس جمعیت هلال احمر شهرستان مسجدسلیمان گفت: سیلاب بعد از ظهر روز سه شنبه در این شهرستان یک قربانی برجای گذاشت.
خبر تخلیه روستاهای تفت یزد به نقل از فرماندار، تکذیب شد
یزد- ایرنا- فرماندار تفت در استان یزد، خبرهای منتشره در برخی از کانالهای خبری و فضای مجازی این استان به نقل از وی مبنی بر تخلیه روستاهای این شهرستان به دلیل خطر سیل را تکذیب کرد.
تردد در جاده قم – گرمسار عادی است
تهران – ایرنا- فرماندار ورامین واقع در جنوب شرق استان تهران گفت: با وجود بارش شدید باران در این شهرستان تردد در محور قم – گرمسار عادی و هیچ موردی از آب گرفتگی در این مسیر مهم رخ نداده است.
برای جلوگیری از خسارت سیل به خوزستان در آماده باش هستیم
اهواز - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به آماده باش برای جلوگیری از خسارت های سیل احتمالی در خوزستان گفت: جانمایی برای پخش سیلاب احتمالی در حوزه کرخه و برنامه ریزی برای مخازن سدها در حال انجام است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
معاون رئیس جمهوری از مصدومان سیل شیراز عیادت کرد
شیراز- ایرنا- معاون رئیس جمهوری امروز سه شنبه با حضور در بیمارستان های نمازی و شهید رجایی شیراز از مصدومان سیل روز گذشته این شهر عیادت و دلجویی کرد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
بولتون: آمریکا مداخله خارجی در نیمکره غربی را تحمل نمی کند
سوری ها علیه تصمیم ترامپ بپاخاستند
مقام سازمان ملل: فشار بر فلسطینی ها باید متوقف شود
آمریکا 9 فرد و 14 نهاد ایرانی را تحریم کرد
کانادا حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان را به رسمیت نمی شناسد
ترامپ: رسانه ها دشمن مردم هستند
پژوهشگر آمریکایی: ترامپ به بهانه بلندی های جولان از صهیونیست ها اخاذی می کند
فیس بوک چندین صفحه متعلق به کاربران ایرانی را حذف کرد
سیل های ویرانگر جهان در سالی که گذشت
حقوقدان آمریکایی: مولر ترسو است