ماجراجویی‌های بولتون پایانی ندارد

22:00 ۶ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 114 0
ماجراجویی‌های بولتون پایانی ندارد

نام بولتون چه در داخل و چه در خارج دولت، با مباحثات و منازعات سیاسی و اقتصادی زیادی گره خورده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، رییس‌جمهوری آمریکا، جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفیدمنصوب کرد. دونالد ترامپ  پس از انتخاب این فرد در توییتر خود نوشت: مفتخرم اعلام کنم که از نهم آوریل جان بولتون
مشاور امنیت ملیجدید من خواهد بود. جان بولتون که در دولت
جورج بوشپسر برای دوره‌ای سفیر ایالات متحدهدر سازمان مللبود، به مواضع تندش علیه ایرانمعروف است.
بولتون به طور فعال در دوران ریاست جمهوریبوش، به عنوان یکی از اعضای سیاست گذار در دولتوی، از سال 2002 تا 2004 به منظور ایجاد شرایط سیاسی لازم برای اقدام نظامی علیه ایران تلاش کرده است.
بولتون بیش از هر شخص دیگری در داخل یا خارج از دولت ترامپ، موفق شده ، وی را تحت تاثیر قرار دهد تا از مناقشات هسته ایایران خارج شود.افزون بر این ها بولتون ارتباط خود را با
سرمایهگذار اصلی پشت سر نتانیاهو و دونالد ترامپ (شلدون آدلسون، چهره سرشناس رژیم صهیونیستیو از سرمایه گذارانحزب جمهوری خواه ایالات متحده )حفظ کرده است .
زمانی که ترامپ در حال آماده شدن برای اعلام سیاست های خود در مورد توافق هسته ای ایران و برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) بود، بولتون پس از دیدار با آدلسون با ترامپ گفتگویی تلفنی از لاس وگاس ترتیب داد .
درواقع این بولتون بود که ترامپ را به این سمت هدایت کرد که زبان به برخی تعهدات بگشاید و برای ادامه برجام ، شروطی قرار دهد. شروطی که باعث شوند در صورت عدم همراهی کنگره و متحدان اروپایی آمریکا با بندهای تغییرات عمده
مدنظر وی ،توافق هسته ای سقوط کند و راهی برای نجات نداشته باشد.
دفاع شدید بولتون از مواضع جنگی با ایران کاملا مشهود است . بد نیست بدانید که زمانی که او تحت عنوان معاون
وزیر امور خارجهدر امور کنترل تسلیحات و امور امنیت بین‌المللی فعالیت می کرد ، یک استراتژی پیچیده و غافلگیرانه برای توجیه حمله آمریکا به ایران را اجرا کرد.
وی حتی خواستار محکوم کردن جمهوری اسلامیدر سطح دادگاه بین الملل بود .چرا که ایران را بر اساس ترکیبی از فشارهای دیپلماتیک،
تبلیغاتخام و شواهد ساختگی متهم به داشتن یک برنامه سلاح های هسته ایمخفی می کرد.
نقش بولتون در استراتژی مشترک ایالات متحده و اسرائیل، همانطور که در خاطرات خود در سال 2007 بیان کرده ، این بود که اطمینان حاصل کند ، موضوع هسته ایایران از آژانس بین المللی انرژیهسته ایبه شورای امنیت سازمان مللمتحد منتقل خواهد شد.
تنگه هرمز"تنگه هرمز" گذرگاه استراتژیک در خلیج فارساست که کشتیهای نفتکش از کشورهای مختلف منطقه از آن عبور می کنند.
حسن روحانی، در نخستین مقصد سفر اروپایی خود در دیدار ایرانیان مقیم سوئیس، با اشاره به اعمال دور تازه تحریم‌های امریکا پس از خروج از برجام تأکید کرد: هدف واقعی آمریکا از تحریم، فشار به زندگی مردم است. آن‌ها ادعا می‌کنند که می‌خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند اما وقتی
وارداتمایحتاج ضروری مثل داروو نهاده‌های دامی را تحریم کنند، به چه کسی فشار وارد خواهد شد؟ آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به‌طور کامل جلوی صادرات نفتایران را بگیرند. آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چراکه این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن‌وقت
نفتمنطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.
اینکه «امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ایران صادر نشود»؛ معنا و مفهومی جز تهدید غرب و امریکا ندارد و این تهدید هم با ابزاری غیر از مسدود شدن تنگه هرمزعملی نخواهد شد.
حسن روحانی در حالی غرب و به‌ویژه امریکا را به بستن تنگه هرمز تهدید کرد که دور تازه از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا آغاز شده است. از ۱۵ آبان نیز بر اساس اعلام
وزارت خارجهامریکا نفت ایران هدف تحریم قرار خواهد گرفت.
جان بولتون مشاور امنیت ملیآمریکا روز دوشنبه در ارتباط با آغاز بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «اگر ایران خواهان ممانعت از بازگشت تحریم های ایالات متحده آمریکااست باید پیشنهاد مذاکره دونالد ترامپ را بپذیرد.»
بولتون که با فاکس نیوز گفتگو می کرد همچنین افزود: «ایران باید برنامه موشکی بالستیک‌ و برنامه هسته‌ایش را کاملا کنار بگذارد.»
مشاور امنیت ملی آمریکا درباره احتمال بستن تنگه هرمز از سوی ایران گفت: «بستن تنگه هرمز بدترین اشتباه ایران خواهد بود.» او همچین افزود که معتقد است بستن تنگه هرمز تنها یک بلوف از سوی ایران است.
بولتون همچنین گفت اگر ایرانیان واقعا جدی بودند باید با ترامپ مذاکره می کردند و ما خواهیم دید که آیا آنها واقعا جدی هستند یا نه.
نام بولتون چه در داخل و چه در خارج دولت، با مباحثات و منازعات سیاسی و اقتصادیگره خورده است. 
بولتون در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ پاسخی جالب در کنفرانس بروکسل در حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایراد کرد. وی در آنجا از "مشروعیت سازمان مجاهدین خلق و خارج کردن نام این سازمان از لیست سازمان‌های تروریستی حمایت نمود."
 دیوید دی کول استاد دانشگاهجرج‌تاون، در این خصوص اظهار داشت: براساس رأی سال ۲۰۱۰ دادگاه عالی در پروژه هولدر علیه قانونبشردوستی"دولت آمریکا مجاهدین خلق  را "یک سازمان خارجی تروریستی" شناخته است و ارائه هرگونه پشتیبانی – چه بطور مستقیم و چه غیر مستقیم – اعم از فعالیت برای به چالش کشیدن عنوان "تروریست" بودن این گروه جرممحسوب می‌شود.
نویسنده خوش ذوقی در وب سایت انتقادی کامن دریمز، انتصاب بولتون در یکی از سمت‌های گذشته‌اش را به مثابه ورود "یک گاو وحشی به مغازه چینی فروشی" تشبیه کرده است.
بولتون آمریکایی در حالی از بلوف صحبت میکند که این روزها اظهارات بی حساب و کتاب خود و دیگر مقامات آمریکایی تمام افکار عمومی دنیا را خسته کرده است ، اظهاراتی که حتی گاهی ارزش پاسخگویی ندارد .
و وزیر امور خارجهکشورمان در تازه ترین اظهارات خود  با طرح این پرسش که چه کسی باور می‌کند که ترامپ می‌خواهد با ایران مذاکره کند؟ تصریح کرد:  مذاکره باید ارزش داشته باشد و ما بدانیم که وقتمان را برای چه چیز می‌گذاریم. 60 درصد مردم آمریکا معتقد بودند که نباید آمریکا از برجام خارج شود. بیش از 180 کشور در دنیا از برجام حمایت کردند جز چند متحد آمریکا سایر متحدان آن از برجام حمایت کردند و با این سابقه آمریکا ادعای مذاکره با ایران می‌کند. آنها به دنبال فضاسازی هستند که بگویند ما اهل مذاکره هستیم و حتما
مردم ایراناین را قبول نمی‌کنند.
و در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکا باید اشاره ای کرد به رزمایش اقتدار دریایی سپاه که هفته گذشته در آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس برگزار شد که پیامش برای تمام دنیا  لزوم حفظ و ارتقای آمادگی های همه جانبه دفاعی برای تامین امنیتپایدار آبراه راهبردی خلیج فارس و تنگه هرمز و مقابله متناسب با تهدیدات و ماجراجویی های احتمالی دشمنان بود.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

۳ بازی دوستانه واترپلوی ایران با سنگاپور
سرپرست تیم ملی واترپلو ایران که در اردوی کشور سنگاپور به سر می برد از پیگیری تمرینات مستمر این تیم و انجام سه دیدار دوستانه پیش از شروع مسابقات در جاکارتا خبر داد.
«علی نژاد» نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند
«مهدی علی نژاد» برای سومین دوره متوالی به عنوان نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند.
باقرزاده: به کسب مدال سابر اطمینان داریم
رییس فدراسیون شمشیربازی که به همراه قهرمانان این رشته به تماشای بازی هندبال ایران و قطر نشسته بود، از کسب مدال تیم اسلحه سابر ابراز اطمینان کرد.
تکواندوکاران اعزامی پسران به المپیک جوانان معرفی شدند
در پایان مسابقات انتخابی درون اردویی تیم تکواندوی جوانان پسران، هوگوپوشان اعزامی به المپیک جوانان معرفی شدند.
سلطانی‌فر: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان، تغییرات از هفته اول آغاز می‌شود
وزیر ورزش و جوانان گفت: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان از همان اول تغییرات بازنشستگان را آغاز می کنیم تا روند جوانگرایی در مدیریت ادامه داشته باشد.
نتایج هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان- پیروزی پرگل سپیدرود تهران و دختران کویرمس
هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پرگل دو تیم سپیدرود تهران و دختران کویر مس کرمان پیگیری شد.
نجمه خدمتی: امیدوارم بچه‌ها مزد سختی‌هایی که کشیده‌اند را بگیرند
ملی‌پوش تیراندازی بانوان گفت: امیدوارم کل کاروان ایران نتیجه زحماتش را بگیرد.
مارکیسیو بعد از ۲۵ سال از یوونتوس جدا شد
باشگاه یوونتوس اعلام کرد کلودیو مارکیسیو از این تیم جدا شد.
کواچ: رودی می تواند بایرن را ترک کند
سرمربی بایرن مونیخ عنوان کرد سباستین رودی می تواند این تیم را ترک کند.
پیروزی تیم ملی امید برابر کره شمالی در نیمه نخست
شاگردان زلاتکو کرانچار با یک گل کره شمالی را در نیمه نخست شکست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

78 طرح عمرانی در زیرکوه آماده افتتاح است
بیرجند - ایرنا - سرپرست فرمانداری زیرکوه گفت: 78 طرح عمرانی به مناسبت هفته دولت با اعتبار 85 میلیارد ریال در این شهرستان مرزی آماده افتتاح است.
با ˮترین هایˮ کاروان اعزامی ایران به بازی های آسیایی۲۰۱۸
کاروان ورزشی ایران در حالی با ۳۷۸ ورزشکار راهی بازی های آسیایی می شود که برخی از این ورزشکاران رکوردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند.
وزیر دادگستری آمریکا فرمان اخراج سریع مهاجران را صادر کرد
تهران -ایرنا- «جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا در ادامه سیاست های ضد مهاجری دولت این کشور با صدور دستوری خواستار تسریع در اخراج مهاجران غیرقانونی شد.
دوازده مدیر اطلاعاتی سابق آمریکا علیه ترامپ بیانیه دادند
تهران – ایرنا – دوازده مقام ارشد اطلاعاتی سابق آمریکا در بیانیه ای اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را در زمینه لغو صلاحیت امنیتی «جان برنان» مدیر سابق سیا محکوم کردند.
استاد دانشگاه ترکیه: اردوغان ˮنظام اقتصاد چشم بندیˮ را دنبال می‌کند
استاد دانشگاه ترکیه گفت: بازی دولت برای افزایش و یا کاهش نرخ ارز آسان است. آن را می‌توان نظام اقتصاد چشم بندی نامید. سه عنصر آن «ازر، بهره و بورس» است.
رئیس مجلس درگذشت عزت الله انتظامی را تسلیت گفت
شورای عالی سیاستگذاری درصدد تغییری بزرگ
تعلل دولت و قوه قضائیه در مبارزه با فساد
اگر مردم و مسئولین به فهم دقیق وظیفه فکر کنند، به سعادت می‌رسیم
مجوز رهبر انقلاب برای تقویت قوه قضائیه در روند «برخورد با مفاسد» است
برگزاری جلسه کمیسیون سیاسی _ اجتماعی مجلس خبرگان رهبری
دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود
پیام تسلیت ظریف در پیامی درگذشت مرحوم عزت الله انتظامی
خطیب نماز جمعه تهران: سه قوه با عزم جدی اصلاح نظام بانکی را در دستور کار قرار دهند
کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد- ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت