موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

13:30 ۱۳۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 418 0
موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

الجزیره-ایرنا- عمرالبشیر رئیس جمهوری کنونی سودان که از سال 1989 قدرت را در دست دارد، این روزها در پی برداشتن موانع پیش رویش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، عمر حسن احمد البشیر 74 ساله، رئیس جمهور کنونی سودان و رئیس حزب کنگره سودان است. او در سال 1989 زمانی که با درجه سرهنگی در ارتش سودان خدمت می کرد، با حمایت جبهه اسلامی به رهبری «حسن الترابی» از طریق کودتای نظامی به قدرت رسید و «صادق المهدی» نخست وزیر وقت را برکنار کرد.
عمر البشیر تا سال 2010 همچنان قدرت را در دست داشت و تا این سال انتخابات ریاست جمهوری در سودان برگزار نشد.او در انتخابات ریاست جمهوری سال های 2010 و 2015 به دلیل نبود رقیبان واقعی، پیروز شد.
با توجه به پنج ساله بودن دوران ریاست جمهوری در سودان، قرار است دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آفریقایی در سال 2020 برگزار شود و در حالی که البشیر زمستان گذشته اعلام کرد علاقه ای به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد و از هرکسی که مردم او را انتخاب کنند، حمایت می کند، این روزها خبرهایی مبنی بر تلاش او و اطرافیانش برای باقی ماندن در منصب ریاست جمهوری منتشر می شود.
پیش از این نیز گروه های طرفدار البشیر خواستار نامزدی وی برای انتخابات پیش رو شده بودند اما به دلیل وجود موانع قانونی در قانون اساسی سودان اجازه بیش ازدو دوره ریاست جمهوری به صورت متوالی را نمی داد و بر اساس اساسنامه حزبش نیز او اجازه چنین اقدامی را نداشت.
البشیر که به خاطر نقش داشتن در درگیری های دارفور که در جریان آن 200 هزار تن کشته شدند، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، تحت تعقیب بین‌المللی قرار دارد، با دو مشکل اساسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مواجه است، نخست، اساسنامه حزب کنگره ملی سودان که البشیر برخاسته از آن است؛ طبق اساسنامه این حزب ،هر فرد تنها دوبار مجوز نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی این حزب را دارد و دومین مانع، قانون اساسی این کشور است که بر اساس آن نیز یک رئیس جمهوری بیش از دو دوره متوالی نمی تواند بر کرسی قدرت بماند.
تارنمای «سودان تریبون » امروزجمعه نوشت، مجلس شورای حزب کنگره ملی پنجشنبه با اتفاق آراء، با پیشنهاد تغییر اساسنامه این حزب و نامزد کردن البشیر برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 موافقت کرد.
این تارنما افزود، مجلس شورای حزب کنگره ملی سودان 400 عضو دارد که یکی از وظایف آن انتخاب اعضای دفتر رهبری حزب است و 368 عضو آن با تغییر این اساسنامه موافقت کردند.
با این اقدام، البشیر نخستین مانع در مسیر نامزدی اش را برای انتخابات ریایست جمهوری از پیش رو برداشته است اما او همچنان با مشکل قانون اساسی این کشور روبه رو است که اجازه بیش از دوبار رئیس جمهوری شدن را به کسی نمی دهد.
رسانه های سودانی اعلام کرده اند البشیر خود را به منصب ریاست جمهوری بی میل نشان می دهد اما واقعیت این است که او و طرفدارانش در پی ایجاد تغییراتی در قانون اساسی سودان هستند تا او مشکلی برای نامزدی در انتخابات آینده نداشته باشد و البته مخالفان دولت به شدت مخالف اعمال چنین تغییری در قانون اساسی این کشور می باشند.
سودان این روزها با مشکل بحران اقتصادی مواجه است و تورم در این کشور در ماه ژوئن از مرز 63درصد گذشت و البشیر اعلام کرد که در پس انجام اقداماتی فوری و عملی برای حل مشکلات اقتصادی کشور می باشد.
به طور کلی باید گفت، البشیر که از 29 سال پیش تااکنون قدرت را در این کشور در دست دارد، با چالش های مختلفی مواجه است که برخی مربوط به نامزدی اش برای انتخابات ریاست جمهوری می باشد که البته با تدابیری که او و طرفدارانش می اندیشند، می توان گفت این مشکلات تقریبا قابل حل است اما مشکل اصلی او شرایط بد اقتصادی سودان و نارضایتی مردم می باشد که از ابتدای سال 2018 شدت بیشتری یافته است و همین مشکلات باعث بروز ناآرامی هایی در این کشور شد زیرا قیمت برخی کالاها و از جمله نان، به دلیل سیاست های جدیدی دولت طی چند روز دوبرابر شد.
سودان با مشکل کمبود منابع ارزی مواجه است و طی چند ماه گذشته اخباری مبنی بر پرداخت نشدن حقوق دیپلمات های این کشور از حدود هفت ماه پیش منتشر شد و حتی کار به جای رسید که خارطوم تصمیم به تعطیل کردن برخی نمایندگی های سیاسی خود در جهان و کاهش شماردیپلمات هایش گرفت.
البشیر برای بهبود شرایط اقتصادی کشورش به هر دری می زند و در این چارچوب به طمع دریافت کمک های مالی از عربستان و امارات از سال 2015 شماری از نظامیانش را برای کمک به این دو کشور در تجاوز به یمن، به میدان های نبرد اعزام کرده است که بر اساس آخرین آمارهای موجود بیش از 850 نظامی سودانی در یمن کشته شده اند اما کمک های مالی عربستان و امارات به سودان باعث نجات اقتصاد بیمار این کشور نشده و از سوی مقام های سودانی پیوسته با نارضایتی مردم و درخواست برای بازگرداندن سربازانشان از جنگ یمن مواجه بوده اند.
با توجه به شرایط موجود باید منتظر ماند و دید البشیر تحت تعقیب دادگاه های بین المللی و گرفتار مشکلات حاد اقتصادی چه آینده ای در کشورش خواهد داشت و آیا بار دیگر موفق به تکیه دادن بر کرسی ریاست جمهوری خواهد شد یا نه.
خاورم **2041*شبس*1488 **


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احتمال ترمیم دستمزد کارگران تا قبل از پایان امسال خبر داد و گفت: منتظر پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این باره هستیم.
تیمهای لیگ مردان باید ملزم به تیمداری در بخش بانوان شوند
سرمربی تیم والیبال بانوان ذوب آهن اصفهان معتقد است الزام باشگاه‌های معتبر در بخش مردان به فعالیت در حوزه بانوان می‌تواند به پیشرفت والیبال بانوان کمک کند.
پیروزی PSG در لیگ کاپ فرانسه
پاری‌سن ژرمن توانست در لیک گاپ فرانسه با نتیجه دو بر یک اورلئان را شکست دهد.
با خواندن این سوره مال عظیمی به شما می رسد که در تصورتان هم نمی گنجد
هر کس سوره تکاثر را هنگام خوابیدن بخواند، از عذاب قبر حفظ خواهد شد.
خلیفه: خیلی‌ها می‌گفتند تکواندوی ایران دیگر بین قدرت‌ها نیست- باید اقتدار ایران را حفظ کنیم
سرمربی تکواندوکاران ایران در رقابت‌های گرنداسلم ۲۰۱۸ چین، گفت: تکواندوی ایران در گذشته سه هیچ از حریفانش جلو بود و الان باید مهم‌ترین هدف، حفظ اقتدار خانواده بزرگ تکواندوی ایران در جهان باشد.
توصیه حضرت زهرا(س) برای بهشتی شدن
حضرت زهرا(س) فرموده‌اند پدران این امّت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه‌السلام است، ... همراهی با آن دو بهشت را ارزانی امت می‌کند.
صدور حکم برای اولین مشاور امنیت ملی ترامپ عقب افتاد
یک قاضی فدرال صدور حکم مایک فلین، اولین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ را به تعویق انداخته و البته هشدار داده که نمی‌تواند تضمین کند فلین به حبس محکوم نخواهد شد.
رییس‌جمهوری عراق به سوریه می‌رود
یک منبع دیپلماتیک در عراق گفت، رییس‌جمهوری این کشور طی روزهای آتی سفری رسمی به سوریه خواهد داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احتمال ترمیم دستمزد کارگران تا قبل از پایان امسال خبر داد و گفت: منتظر پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این باره هستیم.
تیمهای لیگ مردان باید ملزم به تیمداری در بخش بانوان شوند
سرمربی تیم والیبال بانوان ذوب آهن اصفهان معتقد است الزام باشگاه‌های معتبر در بخش مردان به فعالیت در حوزه بانوان می‌تواند به پیشرفت والیبال بانوان کمک کند.
پیروزی PSG در لیگ کاپ فرانسه
پاری‌سن ژرمن توانست در لیک گاپ فرانسه با نتیجه دو بر یک اورلئان را شکست دهد.
ارتش الجزایر 10 موشک زمین به هوا از مخفیگاه تروریست ها کشف کرد
خیرین ایرانی در آفریقای جنوبی یتیم نوازی کردند
البشیر مشارکت در قتل کودکان یمن را واجب اخلاقی دانست
پشت پرده کمک سعودی ها به تونس
شورای ریاستی لیبی در خصوص بازگشت داعش هشدار داد
موج اعتراض جلیقه زردها به مغرب رسید
صهیونیست ها با فروش سلاح به آتش اختلافات در جنوب سودان می دمند
بازتاب دیدار رئیس جمهوری سودان از دمشق در رسانه های این کشور
ارتش لیبی از درگیری شدید با افراد مسلح در درنه خبر داد
اتحادیه عرب جلسه فوق العاده در خصوص فلسطین تشکیل می دهد