موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

13:30 ۷۰ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 270 0
موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

الجزیره-ایرنا- عمرالبشیر رئیس جمهوری کنونی سودان که از سال 1989 قدرت را در دست دارد، این روزها در پی برداشتن موانع پیش رویش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، عمر حسن احمد البشیر 74 ساله، رئیس جمهور کنونی سودان و رئیس حزب کنگره سودان است. او در سال 1989 زمانی که با درجه سرهنگی در ارتش سودان خدمت می کرد، با حمایت جبهه اسلامی به رهبری «حسن الترابی» از طریق کودتای نظامی به قدرت رسید و «صادق المهدی» نخست وزیر وقت را برکنار کرد.
عمر البشیر تا سال 2010 همچنان قدرت را در دست داشت و تا این سال انتخابات ریاست جمهوری در سودان برگزار نشد.او در انتخابات ریاست جمهوری سال های 2010 و 2015 به دلیل نبود رقیبان واقعی، پیروز شد.
با توجه به پنج ساله بودن دوران ریاست جمهوری در سودان، قرار است دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آفریقایی در سال 2020 برگزار شود و در حالی که البشیر زمستان گذشته اعلام کرد علاقه ای به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد و از هرکسی که مردم او را انتخاب کنند، حمایت می کند، این روزها خبرهایی مبنی بر تلاش او و اطرافیانش برای باقی ماندن در منصب ریاست جمهوری منتشر می شود.
پیش از این نیز گروه های طرفدار البشیر خواستار نامزدی وی برای انتخابات پیش رو شده بودند اما به دلیل وجود موانع قانونی در قانون اساسی سودان اجازه بیش ازدو دوره ریاست جمهوری به صورت متوالی را نمی داد و بر اساس اساسنامه حزبش نیز او اجازه چنین اقدامی را نداشت.
البشیر که به خاطر نقش داشتن در درگیری های دارفور که در جریان آن 200 هزار تن کشته شدند، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، تحت تعقیب بین‌المللی قرار دارد، با دو مشکل اساسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مواجه است، نخست، اساسنامه حزب کنگره ملی سودان که البشیر برخاسته از آن است؛ طبق اساسنامه این حزب ،هر فرد تنها دوبار مجوز نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی این حزب را دارد و دومین مانع، قانون اساسی این کشور است که بر اساس آن نیز یک رئیس جمهوری بیش از دو دوره متوالی نمی تواند بر کرسی قدرت بماند.
تارنمای «سودان تریبون » امروزجمعه نوشت، مجلس شورای حزب کنگره ملی پنجشنبه با اتفاق آراء، با پیشنهاد تغییر اساسنامه این حزب و نامزد کردن البشیر برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 موافقت کرد.
این تارنما افزود، مجلس شورای حزب کنگره ملی سودان 400 عضو دارد که یکی از وظایف آن انتخاب اعضای دفتر رهبری حزب است و 368 عضو آن با تغییر این اساسنامه موافقت کردند.
با این اقدام، البشیر نخستین مانع در مسیر نامزدی اش را برای انتخابات ریایست جمهوری از پیش رو برداشته است اما او همچنان با مشکل قانون اساسی این کشور روبه رو است که اجازه بیش از دوبار رئیس جمهوری شدن را به کسی نمی دهد.
رسانه های سودانی اعلام کرده اند البشیر خود را به منصب ریاست جمهوری بی میل نشان می دهد اما واقعیت این است که او و طرفدارانش در پی ایجاد تغییراتی در قانون اساسی سودان هستند تا او مشکلی برای نامزدی در انتخابات آینده نداشته باشد و البته مخالفان دولت به شدت مخالف اعمال چنین تغییری در قانون اساسی این کشور می باشند.
سودان این روزها با مشکل بحران اقتصادی مواجه است و تورم در این کشور در ماه ژوئن از مرز 63درصد گذشت و البشیر اعلام کرد که در پس انجام اقداماتی فوری و عملی برای حل مشکلات اقتصادی کشور می باشد.
به طور کلی باید گفت، البشیر که از 29 سال پیش تااکنون قدرت را در این کشور در دست دارد، با چالش های مختلفی مواجه است که برخی مربوط به نامزدی اش برای انتخابات ریاست جمهوری می باشد که البته با تدابیری که او و طرفدارانش می اندیشند، می توان گفت این مشکلات تقریبا قابل حل است اما مشکل اصلی او شرایط بد اقتصادی سودان و نارضایتی مردم می باشد که از ابتدای سال 2018 شدت بیشتری یافته است و همین مشکلات باعث بروز ناآرامی هایی در این کشور شد زیرا قیمت برخی کالاها و از جمله نان، به دلیل سیاست های جدیدی دولت طی چند روز دوبرابر شد.
سودان با مشکل کمبود منابع ارزی مواجه است و طی چند ماه گذشته اخباری مبنی بر پرداخت نشدن حقوق دیپلمات های این کشور از حدود هفت ماه پیش منتشر شد و حتی کار به جای رسید که خارطوم تصمیم به تعطیل کردن برخی نمایندگی های سیاسی خود در جهان و کاهش شماردیپلمات هایش گرفت.
البشیر برای بهبود شرایط اقتصادی کشورش به هر دری می زند و در این چارچوب به طمع دریافت کمک های مالی از عربستان و امارات از سال 2015 شماری از نظامیانش را برای کمک به این دو کشور در تجاوز به یمن، به میدان های نبرد اعزام کرده است که بر اساس آخرین آمارهای موجود بیش از 850 نظامی سودانی در یمن کشته شده اند اما کمک های مالی عربستان و امارات به سودان باعث نجات اقتصاد بیمار این کشور نشده و از سوی مقام های سودانی پیوسته با نارضایتی مردم و درخواست برای بازگرداندن سربازانشان از جنگ یمن مواجه بوده اند.
با توجه به شرایط موجود باید منتظر ماند و دید البشیر تحت تعقیب دادگاه های بین المللی و گرفتار مشکلات حاد اقتصادی چه آینده ای در کشورش خواهد داشت و آیا بار دیگر موفق به تکیه دادن بر کرسی ریاست جمهوری خواهد شد یا نه.
خاورم **2041*شبس*1488 **


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مرفاوی: روند پیشرفت در استقلال دیده می‌شود
صمد مرفاوی، سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که روند این تیم رو به رشد بوده و روند پیشرفت در آبی‌پوشان دیده می‌شود.
پاسخ کلوپ به ادعای کومان در مورد فن دایک
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، ادعای رونالد کومان، سرمربی تیم ملی هلند، در مورد بازی کردن ویرژیل فن دایک برای قرمزها با دنده شکسته را رد کرد.
پرسپولیس مثل سامسونگ، السد مثل کاشیما
در نیمه‌ی هفته‌ای که در پیش‌ داریم، هیجان در فوتبال آسیا به اوج می‌رسد. چهار تیم برتر قاره قرار است دو به دو مقابل هم بایستند و فینالیست‌های لیگ قهرمانان 2018 را معرفی کنند. در غرب آسیا پرسپولیس ایران و السد قطر با هم رودررو می‌شوند و فینالیست نیمه‌ی شرقی هم بعد از بازی برگشت کاشیما آنتلرز ژاپن و سوون سامسونگ کره‌جنوبی معرفی می‌شود.
این استقلال را چه قدر دوست دارید؟
این استقلال را که دیگر ابایی از باختن ندارد، چه قدر دوست دارید؟ تیمی که دیگر نمی ترسد و بی محابا حمله می کند.این استقلال را می شود دوست داشت.
تحول استقلالِ شفر مشابه آلمانِ یواخیم لوو
شفر که از شروع فصل اصرار داشت از تبریزی در گوش چپ استفاده کند و یک مهاجم بلندزن در نوک حمله داشته باشد، این بار در خط حمله اولویت بیشتری به سرعت داده بود.
محقق شدن شعار و نام کاروان ایران در اندونزی
در پایان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا باید به این نکته اشاره کرد که نام و شعار کاروان ایران در این رویداد کاملا معنای واقعی‌اش را به نمایش گذاشت.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میرباقری: انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد
داوود میرباقری کارگردان مجموعه تلویزیونی «سلمان فارسی» از آغاز انتخاب بازیگران این سریال فاخر خبر داد.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
دلسوزی امارات برای عربستان در ماجرای خاشقجی
وزیر خارجه امارات متحده عربی گفت ماجرای جنجالی ناپدیدشدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی نباید به ابزاری برای بی ثباتی عربستان تبدیل شود.
مرفاوی: روند پیشرفت در استقلال دیده می‌شود
صمد مرفاوی، سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که روند این تیم رو به رشد بوده و روند پیشرفت در آبی‌پوشان دیده می‌شود.
منع استفاده از روبند در الجزایر،استدلال های موافقان ومخالفان
مراسم بزرگداشت ماندلا با نمایش عکس هایی از ایرنا برگزار شد
رئیس جمهور اسبق سودان درگذشت
یک الجزایری گزینه اصلی جانشینی دی میستورا است
هیات رئیسه مجلس الجزایرپست ریاست پارلمان رابلاتصدی اعلام کرد
الشروق:امنیت عربستان درگرو تکیه برمردم وصلح با همسایگان است
پارلمان الجزایر در بن بست ونبرد سخت نمایندگان با رئیس مجلس
برای اولین بار در اتیوپی یک زن مسلمان وزیر دفاع شد
حالت فوق العاده در مصر سه ماه تمدید شد
نیجربرای مقابله با تروریسم امنیت مرزی خود را تقویت می کند