موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

13:30 ۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 187 0
موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

الجزیره-ایرنا- عمرالبشیر رئیس جمهوری کنونی سودان که از سال 1989 قدرت را در دست دارد، این روزها در پی برداشتن موانع پیش رویش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، عمر حسن احمد البشیر 74 ساله، رئیس جمهور کنونی سودان و رئیس حزب کنگره سودان است. او در سال 1989 زمانی که با درجه سرهنگی در ارتش سودان خدمت می کرد، با حمایت جبهه اسلامی به رهبری «حسن الترابی» از طریق کودتای نظامی به قدرت رسید و «صادق المهدی» نخست وزیر وقت را برکنار کرد.
عمر البشیر تا سال 2010 همچنان قدرت را در دست داشت و تا این سال انتخابات ریاست جمهوری در سودان برگزار نشد.او در انتخابات ریاست جمهوری سال های 2010 و 2015 به دلیل نبود رقیبان واقعی، پیروز شد.
با توجه به پنج ساله بودن دوران ریاست جمهوری در سودان، قرار است دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آفریقایی در سال 2020 برگزار شود و در حالی که البشیر زمستان گذشته اعلام کرد علاقه ای به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد و از هرکسی که مردم او را انتخاب کنند، حمایت می کند، این روزها خبرهایی مبنی بر تلاش او و اطرافیانش برای باقی ماندن در منصب ریاست جمهوری منتشر می شود.
پیش از این نیز گروه های طرفدار البشیر خواستار نامزدی وی برای انتخابات پیش رو شده بودند اما به دلیل وجود موانع قانونی در قانون اساسی سودان اجازه بیش ازدو دوره ریاست جمهوری به صورت متوالی را نمی داد و بر اساس اساسنامه حزبش نیز او اجازه چنین اقدامی را نداشت.
البشیر که به خاطر نقش داشتن در درگیری های دارفور که در جریان آن 200 هزار تن کشته شدند، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، تحت تعقیب بین‌المللی قرار دارد، با دو مشکل اساسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مواجه است، نخست، اساسنامه حزب کنگره ملی سودان که البشیر برخاسته از آن است؛ طبق اساسنامه این حزب ،هر فرد تنها دوبار مجوز نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی این حزب را دارد و دومین مانع، قانون اساسی این کشور است که بر اساس آن نیز یک رئیس جمهوری بیش از دو دوره متوالی نمی تواند بر کرسی قدرت بماند.
تارنمای «سودان تریبون » امروزجمعه نوشت، مجلس شورای حزب کنگره ملی پنجشنبه با اتفاق آراء، با پیشنهاد تغییر اساسنامه این حزب و نامزد کردن البشیر برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 موافقت کرد.
این تارنما افزود، مجلس شورای حزب کنگره ملی سودان 400 عضو دارد که یکی از وظایف آن انتخاب اعضای دفتر رهبری حزب است و 368 عضو آن با تغییر این اساسنامه موافقت کردند.
با این اقدام، البشیر نخستین مانع در مسیر نامزدی اش را برای انتخابات ریایست جمهوری از پیش رو برداشته است اما او همچنان با مشکل قانون اساسی این کشور روبه رو است که اجازه بیش از دوبار رئیس جمهوری شدن را به کسی نمی دهد.
رسانه های سودانی اعلام کرده اند البشیر خود را به منصب ریاست جمهوری بی میل نشان می دهد اما واقعیت این است که او و طرفدارانش در پی ایجاد تغییراتی در قانون اساسی سودان هستند تا او مشکلی برای نامزدی در انتخابات آینده نداشته باشد و البته مخالفان دولت به شدت مخالف اعمال چنین تغییری در قانون اساسی این کشور می باشند.
سودان این روزها با مشکل بحران اقتصادی مواجه است و تورم در این کشور در ماه ژوئن از مرز 63درصد گذشت و البشیر اعلام کرد که در پس انجام اقداماتی فوری و عملی برای حل مشکلات اقتصادی کشور می باشد.
به طور کلی باید گفت، البشیر که از 29 سال پیش تااکنون قدرت را در این کشور در دست دارد، با چالش های مختلفی مواجه است که برخی مربوط به نامزدی اش برای انتخابات ریاست جمهوری می باشد که البته با تدابیری که او و طرفدارانش می اندیشند، می توان گفت این مشکلات تقریبا قابل حل است اما مشکل اصلی او شرایط بد اقتصادی سودان و نارضایتی مردم می باشد که از ابتدای سال 2018 شدت بیشتری یافته است و همین مشکلات باعث بروز ناآرامی هایی در این کشور شد زیرا قیمت برخی کالاها و از جمله نان، به دلیل سیاست های جدیدی دولت طی چند روز دوبرابر شد.
سودان با مشکل کمبود منابع ارزی مواجه است و طی چند ماه گذشته اخباری مبنی بر پرداخت نشدن حقوق دیپلمات های این کشور از حدود هفت ماه پیش منتشر شد و حتی کار به جای رسید که خارطوم تصمیم به تعطیل کردن برخی نمایندگی های سیاسی خود در جهان و کاهش شماردیپلمات هایش گرفت.
البشیر برای بهبود شرایط اقتصادی کشورش به هر دری می زند و در این چارچوب به طمع دریافت کمک های مالی از عربستان و امارات از سال 2015 شماری از نظامیانش را برای کمک به این دو کشور در تجاوز به یمن، به میدان های نبرد اعزام کرده است که بر اساس آخرین آمارهای موجود بیش از 850 نظامی سودانی در یمن کشته شده اند اما کمک های مالی عربستان و امارات به سودان باعث نجات اقتصاد بیمار این کشور نشده و از سوی مقام های سودانی پیوسته با نارضایتی مردم و درخواست برای بازگرداندن سربازانشان از جنگ یمن مواجه بوده اند.
با توجه به شرایط موجود باید منتظر ماند و دید البشیر تحت تعقیب دادگاه های بین المللی و گرفتار مشکلات حاد اقتصادی چه آینده ای در کشورش خواهد داشت و آیا بار دیگر موفق به تکیه دادن بر کرسی ریاست جمهوری خواهد شد یا نه.
خاورم **2041*شبس*1488 **


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۳ بازی دوستانه واترپلوی ایران با سنگاپور
سرپرست تیم ملی واترپلو ایران که در اردوی کشور سنگاپور به سر می برد از پیگیری تمرینات مستمر این تیم و انجام سه دیدار دوستانه پیش از شروع مسابقات در جاکارتا خبر داد.
«علی نژاد» نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند
«مهدی علی نژاد» برای سومین دوره متوالی به عنوان نایب رئیس فدراسیون ووشوی آسیا باقی ماند.
باقرزاده: به کسب مدال سابر اطمینان داریم
رییس فدراسیون شمشیربازی که به همراه قهرمانان این رشته به تماشای بازی هندبال ایران و قطر نشسته بود، از کسب مدال تیم اسلحه سابر ابراز اطمینان کرد.
تکواندوکاران اعزامی پسران به المپیک جوانان معرفی شدند
در پایان مسابقات انتخابی درون اردویی تیم تکواندوی جوانان پسران، هوگوپوشان اعزامی به المپیک جوانان معرفی شدند.
سلطانی‌فر: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان، تغییرات از هفته اول آغاز می‌شود
وزیر ورزش و جوانان گفت: در صورت ابلاغ قانون بازنشستگان از همان اول تغییرات بازنشستگان را آغاز می کنیم تا روند جوانگرایی در مدیریت ادامه داشته باشد.
نتایج هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان- پیروزی پرگل سپیدرود تهران و دختران کویرمس
هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پرگل دو تیم سپیدرود تهران و دختران کویر مس کرمان پیگیری شد.
نجمه خدمتی: امیدوارم بچه‌ها مزد سختی‌هایی که کشیده‌اند را بگیرند
ملی‌پوش تیراندازی بانوان گفت: امیدوارم کل کاروان ایران نتیجه زحماتش را بگیرد.
مارکیسیو بعد از ۲۵ سال از یوونتوس جدا شد
باشگاه یوونتوس اعلام کرد کلودیو مارکیسیو از این تیم جدا شد.
کواچ: رودی می تواند بایرن را ترک کند
سرمربی بایرن مونیخ عنوان کرد سباستین رودی می تواند این تیم را ترک کند.
پیروزی تیم ملی امید برابر کره شمالی در نیمه نخست
شاگردان زلاتکو کرانچار با یک گل کره شمالی را در نیمه نخست شکست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

78 طرح عمرانی در زیرکوه آماده افتتاح است
بیرجند - ایرنا - سرپرست فرمانداری زیرکوه گفت: 78 طرح عمرانی به مناسبت هفته دولت با اعتبار 85 میلیارد ریال در این شهرستان مرزی آماده افتتاح است.
با ˮترین هایˮ کاروان اعزامی ایران به بازی های آسیایی۲۰۱۸
کاروان ورزشی ایران در حالی با ۳۷۸ ورزشکار راهی بازی های آسیایی می شود که برخی از این ورزشکاران رکوردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند.
وزیر دادگستری آمریکا فرمان اخراج سریع مهاجران را صادر کرد
تهران -ایرنا- «جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا در ادامه سیاست های ضد مهاجری دولت این کشور با صدور دستوری خواستار تسریع در اخراج مهاجران غیرقانونی شد.
دوازده مدیر اطلاعاتی سابق آمریکا علیه ترامپ بیانیه دادند
تهران – ایرنا – دوازده مقام ارشد اطلاعاتی سابق آمریکا در بیانیه ای اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را در زمینه لغو صلاحیت امنیتی «جان برنان» مدیر سابق سیا محکوم کردند.
استاد دانشگاه ترکیه: اردوغان ˮنظام اقتصاد چشم بندیˮ را دنبال می‌کند
استاد دانشگاه ترکیه گفت: بازی دولت برای افزایش و یا کاهش نرخ ارز آسان است. آن را می‌توان نظام اقتصاد چشم بندی نامید. سه عنصر آن «ازر، بهره و بورس» است.
فعالان تونسی مانع ورود کشتی صهیونیستی به بنادر کشورشان شدند
راه حل نهایی بحران لیبی در دست مردم است
کیتا دوباره رئیس جمهوری مالی شد
الاهرام: آمریکا در پی فتنه انگیزی میان ایران و عرب ها است
سازمان ملل بر برگزاری انتخابات در لیبی تاکید کرد
15 حزب الجزایری خواستار تداوم ریاست جمهوری بوتفلیقه شدند
باران های سیل آسا در سودان ده ها کشته برجای گذاشت
قبیله و نفت در بحران سیاسی لیبی- روح الله پیربالایی*
مغربی ها خواستار تحریم کالاهای آمریکایی شدند
الوسط: اختلاف فرانسه و ایتالیا مانع صلح در لیبی می شود