موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

13:30 ۲۲۸ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 566 0
موانع پیش رو برای رئیس جمهور شدن عمر البشیر

الجزیره-ایرنا- عمرالبشیر رئیس جمهوری کنونی سودان که از سال 1989 قدرت را در دست دارد، این روزها در پی برداشتن موانع پیش رویش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، عمر حسن احمد البشیر 74 ساله، رئیس جمهور کنونی سودان و رئیس حزب کنگره سودان است. او در سال 1989 زمانی که با درجه سرهنگی در ارتش سودان خدمت می کرد، با حمایت جبهه اسلامی به رهبری «حسن الترابی» از طریق کودتای نظامی به قدرت رسید و «صادق المهدی» نخست وزیر وقت را برکنار کرد.
عمر البشیر تا سال 2010 همچنان قدرت را در دست داشت و تا این سال انتخابات ریاست جمهوری در سودان برگزار نشد.او در انتخابات ریاست جمهوری سال های 2010 و 2015 به دلیل نبود رقیبان واقعی، پیروز شد.
با توجه به پنج ساله بودن دوران ریاست جمهوری در سودان، قرار است دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آفریقایی در سال 2020 برگزار شود و در حالی که البشیر زمستان گذشته اعلام کرد علاقه ای به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد و از هرکسی که مردم او را انتخاب کنند، حمایت می کند، این روزها خبرهایی مبنی بر تلاش او و اطرافیانش برای باقی ماندن در منصب ریاست جمهوری منتشر می شود.
پیش از این نیز گروه های طرفدار البشیر خواستار نامزدی وی برای انتخابات پیش رو شده بودند اما به دلیل وجود موانع قانونی در قانون اساسی سودان اجازه بیش ازدو دوره ریاست جمهوری به صورت متوالی را نمی داد و بر اساس اساسنامه حزبش نیز او اجازه چنین اقدامی را نداشت.
البشیر که به خاطر نقش داشتن در درگیری های دارفور که در جریان آن 200 هزار تن کشته شدند، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، تحت تعقیب بین‌المللی قرار دارد، با دو مشکل اساسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مواجه است، نخست، اساسنامه حزب کنگره ملی سودان که البشیر برخاسته از آن است؛ طبق اساسنامه این حزب ،هر فرد تنها دوبار مجوز نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی این حزب را دارد و دومین مانع، قانون اساسی این کشور است که بر اساس آن نیز یک رئیس جمهوری بیش از دو دوره متوالی نمی تواند بر کرسی قدرت بماند.
تارنمای «سودان تریبون » امروزجمعه نوشت، مجلس شورای حزب کنگره ملی پنجشنبه با اتفاق آراء، با پیشنهاد تغییر اساسنامه این حزب و نامزد کردن البشیر برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 موافقت کرد.
این تارنما افزود، مجلس شورای حزب کنگره ملی سودان 400 عضو دارد که یکی از وظایف آن انتخاب اعضای دفتر رهبری حزب است و 368 عضو آن با تغییر این اساسنامه موافقت کردند.
با این اقدام، البشیر نخستین مانع در مسیر نامزدی اش را برای انتخابات ریایست جمهوری از پیش رو برداشته است اما او همچنان با مشکل قانون اساسی این کشور روبه رو است که اجازه بیش از دوبار رئیس جمهوری شدن را به کسی نمی دهد.
رسانه های سودانی اعلام کرده اند البشیر خود را به منصب ریاست جمهوری بی میل نشان می دهد اما واقعیت این است که او و طرفدارانش در پی ایجاد تغییراتی در قانون اساسی سودان هستند تا او مشکلی برای نامزدی در انتخابات آینده نداشته باشد و البته مخالفان دولت به شدت مخالف اعمال چنین تغییری در قانون اساسی این کشور می باشند.
سودان این روزها با مشکل بحران اقتصادی مواجه است و تورم در این کشور در ماه ژوئن از مرز 63درصد گذشت و البشیر اعلام کرد که در پس انجام اقداماتی فوری و عملی برای حل مشکلات اقتصادی کشور می باشد.
به طور کلی باید گفت، البشیر که از 29 سال پیش تااکنون قدرت را در این کشور در دست دارد، با چالش های مختلفی مواجه است که برخی مربوط به نامزدی اش برای انتخابات ریاست جمهوری می باشد که البته با تدابیری که او و طرفدارانش می اندیشند، می توان گفت این مشکلات تقریبا قابل حل است اما مشکل اصلی او شرایط بد اقتصادی سودان و نارضایتی مردم می باشد که از ابتدای سال 2018 شدت بیشتری یافته است و همین مشکلات باعث بروز ناآرامی هایی در این کشور شد زیرا قیمت برخی کالاها و از جمله نان، به دلیل سیاست های جدیدی دولت طی چند روز دوبرابر شد.
سودان با مشکل کمبود منابع ارزی مواجه است و طی چند ماه گذشته اخباری مبنی بر پرداخت نشدن حقوق دیپلمات های این کشور از حدود هفت ماه پیش منتشر شد و حتی کار به جای رسید که خارطوم تصمیم به تعطیل کردن برخی نمایندگی های سیاسی خود در جهان و کاهش شماردیپلمات هایش گرفت.
البشیر برای بهبود شرایط اقتصادی کشورش به هر دری می زند و در این چارچوب به طمع دریافت کمک های مالی از عربستان و امارات از سال 2015 شماری از نظامیانش را برای کمک به این دو کشور در تجاوز به یمن، به میدان های نبرد اعزام کرده است که بر اساس آخرین آمارهای موجود بیش از 850 نظامی سودانی در یمن کشته شده اند اما کمک های مالی عربستان و امارات به سودان باعث نجات اقتصاد بیمار این کشور نشده و از سوی مقام های سودانی پیوسته با نارضایتی مردم و درخواست برای بازگرداندن سربازانشان از جنگ یمن مواجه بوده اند.
با توجه به شرایط موجود باید منتظر ماند و دید البشیر تحت تعقیب دادگاه های بین المللی و گرفتار مشکلات حاد اقتصادی چه آینده ای در کشورش خواهد داشت و آیا بار دیگر موفق به تکیه دادن بر کرسی ریاست جمهوری خواهد شد یا نه.
خاورم **2041*شبس*1488 **


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

برج میلاد به احترام زمین خاموش می شود
تهران- ایرنا- برج میلاد همزمان با اجرای طرح جهانی «ساعت زمین» 10 فروردین امسال به مدت یک ساعت خاموش می شود.
مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد
تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد: طبق گزارش های ارائه شده وضعیت سدها تا پایان سال آبی خیلی بهتر از سال گذشته و دیگر سال ها خواهد بود و دیگر با مشکل تامین آب مواجه نیستیم.
سد گلستان در نزدیکی مشهد پرآب شد
مشهد- ایرنا- فرماندار شهرستان طرقبه - شاندیز (بینالود) گفت: سد گلستان در بخش طرقبه این شهرستان در پی بارشهای اخیر پرآب شده است.
بارش های البرز از مرز 345 میلی متر گذشت
کرج - ایرنا - مدیر کل هواشناسی البرز با اشاره به بارش های خوب سال زراعی جاری اظهار داشت: میزان این بارش ها از مهر ماه 97 تا صبح امروز سه شنبه ششم فروردین ماه سال 98 به 345 میلی متر رسید.
بارش برف در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا- رئیس پلیس راه البرز از بارش برف در جاده کرج - چالوس در محدوده این استان خبر داد.
2 محور روستایی بهشهر همچنان مسدود است
ساری- ایرنا- بخشدار یانه سر از توابع بهشهر از مسدود بودن 2 مسیر این بخش خبر داد و گفت: مسیر سرخگریوه به دیباج در استان سمنان و همچنین مسیر قریب محله به پرکلا و سمچول هم به دلیل رانش مسدود است.
سیلاب در مسجدسلیمان یک قربانی گرفت
اهواز-ایرنا-رییس جمعیت هلال احمر شهرستان مسجدسلیمان گفت: سیلاب بعد از ظهر روز سه شنبه در این شهرستان یک قربانی برجای گذاشت.
خبر تخلیه روستاهای تفت یزد به نقل از فرماندار، تکذیب شد
یزد- ایرنا- فرماندار تفت در استان یزد، خبرهای منتشره در برخی از کانالهای خبری و فضای مجازی این استان به نقل از وی مبنی بر تخلیه روستاهای این شهرستان به دلیل خطر سیل را تکذیب کرد.
تردد در جاده قم – گرمسار عادی است
تهران – ایرنا- فرماندار ورامین واقع در جنوب شرق استان تهران گفت: با وجود بارش شدید باران در این شهرستان تردد در محور قم – گرمسار عادی و هیچ موردی از آب گرفتگی در این مسیر مهم رخ نداده است.
برای جلوگیری از خسارت سیل به خوزستان در آماده باش هستیم
اهواز - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به آماده باش برای جلوگیری از خسارت های سیل احتمالی در خوزستان گفت: جانمایی برای پخش سیلاب احتمالی در حوزه کرخه و برنامه ریزی برای مخازن سدها در حال انجام است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
معاون رئیس جمهوری از مصدومان سیل شیراز عیادت کرد
شیراز- ایرنا- معاون رئیس جمهوری امروز سه شنبه با حضور در بیمارستان های نمازی و شهید رجایی شیراز از مصدومان سیل روز گذشته این شهر عیادت و دلجویی کرد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
ارتش الجزایر خواستار اعلام ناتوانی رئیس جمهوری شد
ناآرامی های الجزایر و سودان یادآور بهار عربی
سی ان ان: کشته شدگان توفان ایدای در آفریقا به 605 نفر رسید
درگیری های قومی در مالی بیش از 100کشته برجای گذاشت
احزاب مخالف الجزایر خواستار تشکیل شورای انتقالی شدند
شمار قربانیان طوفان در جنوب آفریقا از 700 نفر گذشت
آتش سوزی در کاخ ریاست جمهوری سودان
هزاران وکیل در پایتخت الجزایر تظاهرات کردند
مرگ 4 غیرنظامی بر اثر انفجار خودرو بمبگذاری شده در سومالی
الازهر مصر: ترامپ به اشغالگری مشروعیت می بخشد