دستاورد سفر ولایتی به مسکو

19:58 ۱۲۵ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 277 0
دستاورد سفر ولایتی به مسکو

با نگاه ایران به شرق، اروپا باید به این بیاندیشد که ایران دنبال جایگزین‌هایی است که جدیت بیشتری دارند و اگر اروپا نتواند خواسته‌های تهران را برآورده کند، این رقیب راهبردی آن‌ها خواهد بود که روابط راهبردی مورد باور تهران و مسکو را تقویت خواهد کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل، روز پنج‌شنبه ۲۱ تیر، در مسکوو در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پیام رهبر انقلاب اسلامیو رئیس‌جمهور را تسلیم رئیس‌جمهور روسیهکرد. آقای ولایتی در خصوص این دیدار چنین گفت: «این ملاقات حدود ۲ ساعت طول کشید که بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود و درباره همه موضوعات مورد علاقه دو کشور صحبت شد.»
وی همچنین گفت: «مقام معظم رهبری به رابطه ایران و روسیهبه‌عنوان رابطه‌ای راهبردی از دیرباز نگاه می‌کنند و سیاست ایرانتحت اشراف رهبری دنبال می‌شود. آقای پوتین هم این اعتقاد را دارد. خود آقای پوتین طبق آماری که داشتند گفتند که در چهارماهه اول سال ۲۰۱۸، میزان تبادلات تجاری بین دو کشور ۳۶ درصد افزایش داشته است.»
دکتر ولایتی در شرح موضوعات مورد بحث بین طرف ایرانی و طرف روس نیز از مسائلی، چون نفت، همکاری‌های منطقه‌ای و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بین دو کشور نام برد و اضافه کرد: «آقای پوتین در این دیدار بر گسترش روابط نفتی دو کشور تأکید کرد و گفت که روسیه آمادگی سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در حوزه نفت و گازایران را دارد و می‌تواند به‌خوبی جایگزین شرکت‌هایی باشد که ایران را ترک کردند.»
شرایط و پیش‌زمینه دیدارروایت آقای دکتر ولایتی از دیدار با پوتین، روایت از دیداری موفق است که ابعاد گسترده‌ای از بحث‌های مربوط به همکاری‌های اقتصادی را دربرمی‌گیرد. این دیدار در شرایطی صورت گرفت که:
ایران و روسیه همکاری نسبتا موفقی را در بحران سوریهداشته‌اند. این همکاری اگرچه فراز و نشیب‌هایی داشته، اما در مجموع در نیل به اهداف اصلی خود از جمله شکست
تروریسمتکفیری در این کشور و تثبیت دولتقانونی سوریهموفق بوده است؛دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحدهدر تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۷ رسما خروج کشورش از توافق هسته‌ای چندجانبه منعقده بین ایران و ۱+۵ را اعلام کرد، روسیه خود یکی از طرف‌های این توافق بود. تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دو برهه زمانی ۱۳ مرداد و
۱۳ آبانبازاعمال خواهند شد؛تلاش گسترده‌ای از سوی رژیم صهیونیستیدر حال انجام است تا بر روند همکاری‌های ایران و روسیه، بالاخص در سوریه تاثیر منفی بگذارد. از جمله هم‌زمان با همین دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر تندروی رژیم اشغال‌گر قدس به بهانه دیدن بازی‌های مراحل نهایی
جام جهانیدر روسیه حضور داشت. بدیهی است که یکی از محور‌های گفتگو‌های این چهره صهیونیست با مقامات روس، موضوع ایران بوده است. همچنین صهیونیست‌ها در تلاش‌اند تا روسیه نیز پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای وین، دست از حمایت از این توافق بشوید؛
جمعه گذشته ایران و پنج کشور باقی مانده در توافق هسته‌ای موسوم به برجام، نشست کمیسیون برجام را در وین، پایتخت اتریشبرگزار کردند تا راه‌های حفظ این توافق بین‌المللی را بررسی کنند؛ولادیمیر پوتین، در تاریخ ۲۵ تیر و بلافاصله پس از پایان مسابقات جام جهانی فوتبال، عازم پایتختفنلاند می‌شود تا اولین دیدار رسمی روسای جمهوری فعلی روسیه و آمریکا در هلسینکی رقم بخورد؛با تهدید‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، برخی شرکت‌های اروپایی که پس از برجام قرارداد‌هایی را طرف‌های ایرانی جهت همکاری‌های اقتصادی منعقد کرده بودند، از عزم خود برای ترک ایران با بازگشت تحریم‌های ایالات متحده خبر داده‌اند؛روسیه خود یکی از کشور‌هایی است که هدف تحریم‌های غرب و به‌ویژه ایالات متحده بر سر بحران اوکراین قرار گرفته و ضمنا همچون ایران، یک کشور بزرگ صادرکننده نفتنیز محسوب می‌شود.
با اوصاف فوق‌الذکر، اهمیت دیدار آقای ولایتی از مسکو و نشست وی با رئیس‌جمهور روسیه بیش از پیش برجسته می‌نماید. طرفین هم موضوعات مهمی برای بحث داشته‌اند و هم می‌توانند همکاری‌های مختلفی در پیش رو داشته باشند.
نگاه به شرقپس از خروج ایالات متحده آمریکااز برجام و اعلام بازگشت تحریم‌ها، مذاکراتی بین ایران و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسهو آلمانبا حضور اتحادیه اروپاجهت حفظ برجام جریان یافته است. ایران خواستار آن است که اروپا زیان‌های حاصل از خروج آمریکا از برجام را جبران کرده و تضمین‌هایی را به کشورمان ارائه کند، از جمله در حوزه خرید نفت و سرمایه‌گذاری در ایران.
با این حال، روشن است که روابط اروپا و آمریکا مملو از وابستگی‌های متقابل است و علی‌رغم اینکه روابط دو طرف پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا با تنش‌هایی همراه شده، اما وابستگی‌های متقابل گسترده مانع از مواجهه تمام‌عیار اروپا با آمریکا بر سر ایران خواهد شد.
یک راهکار که ایران در این شرایط و در کنار تکیه بر اقتصاددرون‌زا می‌تواند در دستور کار قرار دهد نگاه به شرق، بالاخص با محوریت روسیه و چیناست که دارای تعارض‌های جدی با بلوک غرب هستند و لذا، آمادگی مواجهه بیشتری با ایالات متحده دارند.
شاید برخی این نگرانی را داشته باشند که نگاه به شرق، مترادف با عدول ایران از سیاست اصولی نه شرقی – نه غربی در سیاست خارجیباشد. این انگاره البته درست نیست، چون امروز در روسیه اتحاد جماهیر شوروی نیست که با ما طرف است و بلوک
کمونیستیاصولا دیگر وجود خارجی ندارد.
حسین امیرعبداللهیان، از دیپلمات‌های سرشناس ایرانی که خود سابقه کار با روس‌ها در حوزه غرب آسیا را داشته است، در این خصوص به یکی از رسانه‌های داخلی می‌گوید: «تجربه کارم با روس‌ها نگاه من را تغییر داد. من جزو کسانی هستم که معتقدم با روسیه پوتین می‌شود کار کرد و این که ما باید بین اتحاد جماهیر شوروی و بین روسیه تفاوت قائل باشیم.»
وی در توضیح این مطلب می‌افزاید: «دنیا دنیای جنگ منافع، جنگمنافع ملی و تامین منافع ملی است. اگر در موضوعاتی با روسیه به تعاریفی برسیم که در حوزه منافع ملی ما و منافع ملی روسیه قابل تعریف، طراحی و برنامه‌ریزی باشد، می‌توانید روی روسیه، متفاوت از اتحاد جماهیر شوروی حساب کنید، اما شاه‌بیتش منافع ملی است.»
آقای امیرعبداللهیان تاکید دارد که ایران استقلالخود را نه فدای آمریکا و نه فدای روسیه نخواهد کرد، با این حال «همکاری و تعامل مشترک در حوزه منافع مشترک متفاوت از این است که ما زیر سلطه یک کشوری قرار بگیریم.»
آنچه اروپا باید به آن بیندیشددر جریان مذاکرات ایران و اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام، شاید برخی برخورد‌های اروپایی‌ها بتواند این تلقی را ایجاد کند که اروپا آن‌چنان که باید در ارائه تضمین به ایران و تعامل با این کشور جدیت از خود نشان نمی‌دهد.
یکی از واضح‌ترین تحولات که می‌تواند این برداشت را به‌ذهن نزدیک کند، گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهوری اسلامی ایرانبا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود. روحانی در این تماس تلفنی خطاب به مرکل گفت: «بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری‌ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست و امیدواریم روند مذاکرات وزرای ۵ کشور در وین، بتواند خواسته‌های ایران را برای ادامه همکاری در برجام تامین کند.»
وی تصریح کرد: «متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.»
این کلی‌گویی اروپایی‌ها گهگاه با گستاخی نیز همراه می‌شود تا آنجا که ژان ایوه لودریان، وزیر خارجهفرانسه از ایران می‌خواهد تا دست از تهدید به خروج از توافق هسته‌ای بردارد.
با نگاه ایران به شرق، اروپا باید به این بیندیشد که ایران دنبال جایگزین‌هایی است که از جدیت بیشتری برخورداند و اگر اروپا نتواند خواسته‌های تهران را برآورده کند، این رقیب راهبردی آن‌ها خواهد بود که روابط راهبردی مورد باور تهران و مسکو را تقویت خواهد کرد و از فرصت‌های آتی در بازار‌های ایران بهره خواهد برد.
در شرایط فعلی، روسیه که خود تحریم‌شده توسط غرب است، می‌تواند در غرب آسیا چشم به یک شراکت راهبردی طولانی‌مدت با ایران بدوزد و ایران نیز می‌تواند با استفاده از این شراکت، بخش قابل توجهی از تهدید‌های غرب را به فرصت بدل کند.
سفر روحانی به چین و ولایتی به مسکو، حرف‌های زیادی می‌تواند در آینده داشته باشد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بزرگترین کاخ های جهان
به دست آوردن پاسخ این سوال که کدام یک از قصرهای دنیا به عنوان بزرگترین شناخته می شود کار ساده ای نمی باشد. تعریف قصر از دیدگاه افراد مختلف متفاوت است. برخی قصر را فقط به ساختمان و وسعت آن نسبت می دهند و برخی دیگر زمین هایی که در آن محدوده قرار می گیرد را نیز شامل می دانند.
چرا کتابخانه‌ها سحرآمیزترین جای زمین هستند؟
کارل سیگن می‌گوید: «کتابخانه ما را به بینش و دانشی وصل می‌کند که به طرز دردناکی از طبیعت و از بهترین ذهن‌هایی که تاکنون بوده اند، استخراج شده است.»
مهم‌ترین فیلم‌ها درباره زندگی اسطوره‌های موسیقی
مهم‌ترین فیلم‌های بیوگرافیک درباره موزیسین‌ها به مناسبت اکران فیلم مهم «رقص کولی» که درباره فردی مرکوری است.
رفع چروک پیشانی؛ از پیشگیری تا درمان سریع+ ویدئو
چروک پیشانی و خطوط عمیق روی آن که به آن خط اخم هم می‌گویند، دیگر به افزایش سن و کهنسالی محدود نمی‌شود. استرس روزانه و خستگی مفرط باعث شکل‌گیری ناخواسته‌ی خطوط چروک پیشانی حتی در دوران جوانی می‌شوند، و این مسئله از کنترل ما خارج است. در این مطلب راه‌های پیشگیری و درمان چروک پیشانی را آورده ایم.
فواید ورزش در دوره قاعدگی چیست؟
به دلایل زیادی بسیاری از مردم ورزش را در این دوره کنار می گذارند اما دوره قاعدگی هرگز دلیل خوبی برای ورزش نکردن نیست.
آش بادمجان، یک آش سنتی اصیل ایرانی
آش بادمجان یکی از آش‌های خوشمزه و سنتی ایرانی است. اگر به غذا‌های درست شده با بادمجان مانند کشک و بادمجان و حلیم بادمجان علاقمند هستید حتما آش بادمجان را امتحان کنید. در این آموزش کامل‌ترین روش پخت آش بادمجان را آماده کرده ایم.
طرز تهیه چکدرمه، غذای محلی ترکمن ها
یکی از این غذاهای رنگین و خوش طعم که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم چکدرمه است. یک غذای محلی که شباهت زیادی به استانبولی پلوی تهرانی‌ها دارد.
محبوب‌ترین غذا‌های ستاره‌های هالیوود
ستاره‌های هالیوود سعی می‌کنند که برای داشتن اندام و پوستی زیبا، رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرند. البته این در مورد همه ستاره‌ها صحت ندارد، بلکه برخی از آن‌ها نمی‌توانند از غذای مورد علاقه شان، به عنوان مثال کیک، کرپ یا مافین، بگذرند.
مادران ماندگار سینمای ایران
امروز در این گزارش می‌خواهیم از مادر بگیم آن هم به بهانه از دست دادن دوباره مادری در سینما، احترام‌سادات حبیبیان معروف به «مامان اتی» مادر علیرضا داوودنژاد.
مشهورترین محصولات برند‌های معروف جهان
تقاضا برای خرید محصولات لاکچری به خصوص در حوزه مد و لباس روز به روز در حال افزایش است و رقابت گسترده‌ای میان بزرگان تاریخ ساز عرصه مد برای ارائه محصولات باکیفیت و زیبا، برقرار است. اما همانطور که می‌دانید هر برند نقاط ضعف و قوت خود را دارد. به عنوان مثال ما برند بربری را به خاطر ترنچ کت هایش، اما برند لویی ویتون را برای چمدان هایش می‌شناسیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
۷ زمانی که نباید روی ترازو بروید
مصرف غذاهای شور، باعث احتباس آب در بدن می شود و وزن را به طور موقت افزایش می دهد. کربوهیدرات ها نیز همین خاصیت را دارند. بنابراین بعد از مصرف این دو گروه غذایی، خود را وزن نکنید.
شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد
جزئیات تعیین تکلیف حکم ریاست دانشگاه آزاد
فلاحت پیشه: ظریف احضار نشده است
چرا اروپا میزبانی کانال تجاری را نمی‌پذیرد؟!
احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟
کیهان به ظریف: چرا بهانه دست دشمن می‌دهید؟!
باوند: روسیه و چین شرکای مطمئنی نیستند
«ج.ا»: جریان انحرافی همسو با احمدی نژاد است
اعتراف یک مقام آمریکایی به اقدامی درباره ایران
همدردی ایران با خانواده قربانیان حادثه کالیفرنیا