دستاورد سفر ولایتی به مسکو

19:58 ۲۱۹ روز پیش افکار نیوز 385 0
دستاورد سفر ولایتی به مسکو

با نگاه ایران به شرق، اروپا باید به این بیاندیشد که ایران دنبال جایگزین‌هایی است که جدیت بیشتری دارند و اگر اروپا نتواند خواسته‌های تهران را برآورده کند، این رقیب راهبردی آن‌ها خواهد بود که روابط راهبردی مورد باور تهران و مسکو را تقویت خواهد کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل، روز پنج‌شنبه ۲۱ تیر، در مسکوو در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پیام رهبر انقلاب اسلامیو رئیس‌جمهور را تسلیم رئیس‌جمهور روسیهکرد. آقای ولایتی در خصوص این دیدار چنین گفت: «این ملاقات حدود ۲ ساعت طول کشید که بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود و درباره همه موضوعات مورد علاقه دو کشور صحبت شد.»
وی همچنین گفت: «مقام معظم رهبری به رابطه ایران و روسیهبه‌عنوان رابطه‌ای راهبردی از دیرباز نگاه می‌کنند و سیاست ایرانتحت اشراف رهبری دنبال می‌شود. آقای پوتین هم این اعتقاد را دارد. خود آقای پوتین طبق آماری که داشتند گفتند که در چهارماهه اول سال ۲۰۱۸، میزان تبادلات تجاری بین دو کشور ۳۶ درصد افزایش داشته است.»
دکتر ولایتی در شرح موضوعات مورد بحث بین طرف ایرانی و طرف روس نیز از مسائلی، چون نفت، همکاری‌های منطقه‌ای و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بین دو کشور نام برد و اضافه کرد: «آقای پوتین در این دیدار بر گسترش روابط نفتی دو کشور تأکید کرد و گفت که روسیه آمادگی سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در حوزه نفت و گازایران را دارد و می‌تواند به‌خوبی جایگزین شرکت‌هایی باشد که ایران را ترک کردند.»
شرایط و پیش‌زمینه دیدارروایت آقای دکتر ولایتی از دیدار با پوتین، روایت از دیداری موفق است که ابعاد گسترده‌ای از بحث‌های مربوط به همکاری‌های اقتصادی را دربرمی‌گیرد. این دیدار در شرایطی صورت گرفت که:
ایران و روسیه همکاری نسبتا موفقی را در بحران سوریهداشته‌اند. این همکاری اگرچه فراز و نشیب‌هایی داشته، اما در مجموع در نیل به اهداف اصلی خود از جمله شکست
تروریسمتکفیری در این کشور و تثبیت دولتقانونی سوریهموفق بوده است؛دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحدهدر تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۷ رسما خروج کشورش از توافق هسته‌ای چندجانبه منعقده بین ایران و ۱+۵ را اعلام کرد، روسیه خود یکی از طرف‌های این توافق بود. تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دو برهه زمانی ۱۳ مرداد و
۱۳ آبانبازاعمال خواهند شد؛تلاش گسترده‌ای از سوی رژیم صهیونیستیدر حال انجام است تا بر روند همکاری‌های ایران و روسیه، بالاخص در سوریه تاثیر منفی بگذارد. از جمله هم‌زمان با همین دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر تندروی رژیم اشغال‌گر قدس به بهانه دیدن بازی‌های مراحل نهایی
جام جهانیدر روسیه حضور داشت. بدیهی است که یکی از محور‌های گفتگو‌های این چهره صهیونیست با مقامات روس، موضوع ایران بوده است. همچنین صهیونیست‌ها در تلاش‌اند تا روسیه نیز پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای وین، دست از حمایت از این توافق بشوید؛
جمعه گذشته ایران و پنج کشور باقی مانده در توافق هسته‌ای موسوم به برجام، نشست کمیسیون برجام را در وین، پایتخت اتریشبرگزار کردند تا راه‌های حفظ این توافق بین‌المللی را بررسی کنند؛ولادیمیر پوتین، در تاریخ ۲۵ تیر و بلافاصله پس از پایان مسابقات جام جهانی فوتبال، عازم پایتختفنلاند می‌شود تا اولین دیدار رسمی روسای جمهوری فعلی روسیه و آمریکا در هلسینکی رقم بخورد؛با تهدید‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، برخی شرکت‌های اروپایی که پس از برجام قرارداد‌هایی را طرف‌های ایرانی جهت همکاری‌های اقتصادی منعقد کرده بودند، از عزم خود برای ترک ایران با بازگشت تحریم‌های ایالات متحده خبر داده‌اند؛روسیه خود یکی از کشور‌هایی است که هدف تحریم‌های غرب و به‌ویژه ایالات متحده بر سر بحران اوکراین قرار گرفته و ضمنا همچون ایران، یک کشور بزرگ صادرکننده نفتنیز محسوب می‌شود.
با اوصاف فوق‌الذکر، اهمیت دیدار آقای ولایتی از مسکو و نشست وی با رئیس‌جمهور روسیه بیش از پیش برجسته می‌نماید. طرفین هم موضوعات مهمی برای بحث داشته‌اند و هم می‌توانند همکاری‌های مختلفی در پیش رو داشته باشند.
نگاه به شرقپس از خروج ایالات متحده آمریکااز برجام و اعلام بازگشت تحریم‌ها، مذاکراتی بین ایران و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسهو آلمانبا حضور اتحادیه اروپاجهت حفظ برجام جریان یافته است. ایران خواستار آن است که اروپا زیان‌های حاصل از خروج آمریکا از برجام را جبران کرده و تضمین‌هایی را به کشورمان ارائه کند، از جمله در حوزه خرید نفت و سرمایه‌گذاری در ایران.
با این حال، روشن است که روابط اروپا و آمریکا مملو از وابستگی‌های متقابل است و علی‌رغم اینکه روابط دو طرف پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا با تنش‌هایی همراه شده، اما وابستگی‌های متقابل گسترده مانع از مواجهه تمام‌عیار اروپا با آمریکا بر سر ایران خواهد شد.
یک راهکار که ایران در این شرایط و در کنار تکیه بر اقتصاددرون‌زا می‌تواند در دستور کار قرار دهد نگاه به شرق، بالاخص با محوریت روسیه و چیناست که دارای تعارض‌های جدی با بلوک غرب هستند و لذا، آمادگی مواجهه بیشتری با ایالات متحده دارند.
شاید برخی این نگرانی را داشته باشند که نگاه به شرق، مترادف با عدول ایران از سیاست اصولی نه شرقی – نه غربی در سیاست خارجیباشد. این انگاره البته درست نیست، چون امروز در روسیه اتحاد جماهیر شوروی نیست که با ما طرف است و بلوک
کمونیستیاصولا دیگر وجود خارجی ندارد.
حسین امیرعبداللهیان، از دیپلمات‌های سرشناس ایرانی که خود سابقه کار با روس‌ها در حوزه غرب آسیا را داشته است، در این خصوص به یکی از رسانه‌های داخلی می‌گوید: «تجربه کارم با روس‌ها نگاه من را تغییر داد. من جزو کسانی هستم که معتقدم با روسیه پوتین می‌شود کار کرد و این که ما باید بین اتحاد جماهیر شوروی و بین روسیه تفاوت قائل باشیم.»
وی در توضیح این مطلب می‌افزاید: «دنیا دنیای جنگ منافع، جنگمنافع ملی و تامین منافع ملی است. اگر در موضوعاتی با روسیه به تعاریفی برسیم که در حوزه منافع ملی ما و منافع ملی روسیه قابل تعریف، طراحی و برنامه‌ریزی باشد، می‌توانید روی روسیه، متفاوت از اتحاد جماهیر شوروی حساب کنید، اما شاه‌بیتش منافع ملی است.»
آقای امیرعبداللهیان تاکید دارد که ایران استقلالخود را نه فدای آمریکا و نه فدای روسیه نخواهد کرد، با این حال «همکاری و تعامل مشترک در حوزه منافع مشترک متفاوت از این است که ما زیر سلطه یک کشوری قرار بگیریم.»
آنچه اروپا باید به آن بیندیشددر جریان مذاکرات ایران و اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام، شاید برخی برخورد‌های اروپایی‌ها بتواند این تلقی را ایجاد کند که اروپا آن‌چنان که باید در ارائه تضمین به ایران و تعامل با این کشور جدیت از خود نشان نمی‌دهد.
یکی از واضح‌ترین تحولات که می‌تواند این برداشت را به‌ذهن نزدیک کند، گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهوری اسلامی ایرانبا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود. روحانی در این تماس تلفنی خطاب به مرکل گفت: «بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری‌ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست و امیدواریم روند مذاکرات وزرای ۵ کشور در وین، بتواند خواسته‌های ایران را برای ادامه همکاری در برجام تامین کند.»
وی تصریح کرد: «متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.»
این کلی‌گویی اروپایی‌ها گهگاه با گستاخی نیز همراه می‌شود تا آنجا که ژان ایوه لودریان، وزیر خارجهفرانسه از ایران می‌خواهد تا دست از تهدید به خروج از توافق هسته‌ای بردارد.
با نگاه ایران به شرق، اروپا باید به این بیندیشد که ایران دنبال جایگزین‌هایی است که از جدیت بیشتری برخورداند و اگر اروپا نتواند خواسته‌های تهران را برآورده کند، این رقیب راهبردی آن‌ها خواهد بود که روابط راهبردی مورد باور تهران و مسکو را تقویت خواهد کرد و از فرصت‌های آتی در بازار‌های ایران بهره خواهد برد.
در شرایط فعلی، روسیه که خود تحریم‌شده توسط غرب است، می‌تواند در غرب آسیا چشم به یک شراکت راهبردی طولانی‌مدت با ایران بدوزد و ایران نیز می‌تواند با استفاده از این شراکت، بخش قابل توجهی از تهدید‌های غرب را به فرصت بدل کند.
سفر روحانی به چین و ولایتی به مسکو، حرف‌های زیادی می‌تواند در آینده داشته باشد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

کولاکوویچ حالا می تواند جوانگرایی کند
منوچهر پورحسن ضمن تشریح جزئیات پلی‌آف لیگ برتر والیبال گفت: بازیکنان خوبی در لیگ داریم که می توانند تا سال ها تیم ملی را تضمین کنند.
محسن خلیلی مدیر تیم فوتبال پرسپولیس شد
مهاجم و آقای گل پیشین پرسپولیس به عنوان مدیر جدید این تیم منصوب و معرفی شد.
پرسپولیس خواهان کسب درآمد از تبلیغات محیطی شد
باشگاه پرسپولیس با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ خواهان دریافت حق و حقوق خود از درآمدهای لیگ، به ویژه از ناحیه تبلیغات محیطی شد.
واکنش قاطع مدیر دورتموند به یک شایعه عجیب
مدیر اجرایی باشگاه بوروسیا دورتموند شایعه‌ عجیبی که درباره باخت سنگین اخیر این تیم مقابل تاتنهام در لیگ قهرمانان اروپا منتشر شده است را تکذیب کرد.
برتری پارس جنوبی مقابل نساجی ۱۰ نفره
تیم فوتبال پارس‌جنوبی در جم موفق به شکست تیم نساجی مازندران شد.
قنبرپور: هواداران پرسپولیس حلالم کنند
سرپرست پیشین تیم پرسپولیس گفت:به محسن خلیلی که جوان و پرانرژی است تبریک می‌گویم و امیدوارم او منشا خدمات خوبی برای پرسپولیس باشد.
برایتون با جهانبخش تیم فرانک لمپارد را حذف کرد
تیم برایتون در شبی که بال ایرانی‌اش را از ابتدا تا انتهای مسابقه در اختیار داشت، از مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی انگلیس صعود کرد.
رئیس لیون خبر از انتقام برابر بارسلونا داد
لیون شب گذشته با پیروزی 2-1 برابر تیم قعرجدولی گنگام به استقبال دیدار حساس مقابل بارسلونا رفت.
نصیرزاده: شجاعیان چه ربطی به تراکتور دارد؟
مدیرعامل باشگاه ماشین سازی می گوید شکایت این باشگاه از استقلال به خاطر قرارداد داریوش شجاعیان به خاطر باشگاه تراکتورسازی نبوده است.
ادامه دعوای بین خانواده ایکاردی
ماجرای کاپیتان سابق اینتر با همسر و خانواده همسرش وارد فاز تازه‌ای شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

منطق برنامه منطقه ای ایران
مدتی است یک حرکت هماهنگ داخلی و خارجی علیه برنامه منطقه ای ایران آغاز شده است. این نوشته کوششی است برای درک و تبیین منطق استراتژیک برنامه منطقه‌ای ایران از خلال نقد رویکردی که تلاش می‌کند بی‌آنکه درک درستی از این برنامه داشته باشد.
آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
نظر کارشناس داوری درباره شادی گل اشکان دژاگه
شادی گل هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی مقابل استقلال سبب ایجاد حواشی زیادی شد.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
سردار کوثری: جنایتکاران حادثه زاهدان تحت تاثیر آمریکا و عربستان هستند
درباره دشمن‌شناسی وندی شرمن
بررسی بودجه 98|خدابخشی: افزایش 20 درصدی حقوق‌ها کافی نیست
عارف: به عملکرد اصلاح‌طلبان شورای شهر و فراکسیون امید نظارت نداریم
با واقعی کردن قیمت بنزین حقوق‌ها ۳ برابر می‌شود
نصرالله: اسرائیل به ارتش خود اعتماد ندارد
بررسی بودجه 98| تاجگردون: مستمری کمیته امداد در سال 98 افزایش یافته است
تلاش نمایندگان برای آبستراکسیون بر سر بودجه
واکنش ظریف به حرف‌های پنس
بررسی بودجه 98|نوبخت: با رد کلیات بودجه افزایش 20 درصدی حقوق‌ها به تعویق می‌افتد