جنگ آب در کازرون و بوشهر

16:29 ۷۳ روز و ۶ ساعت پیش مشرق نیوز 135 0
جنگ آب در کازرون و بوشهر

تجمع اول هفته مردم برازجانِ بوشهر، مُنجر به درگیری آخر هفته در کازرونِ فارس شد!

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،حتماً این سوال برایتان پیش می‌آید که تجمع بوشهر چه ارتباطی به فارس دارد؟ داستان طبق معمول بر سر «آب» است. بحران آبی که سالهاست کارشناسان هشدار داده و بر ضرورت حل آن تاکید می‌کنند، اما مسؤولان بجای یافتن چاره کار و حل اساسی مشکل، مدام توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند و مردم را به جان هم می‌اندازند! ثمره کار هم این می‌شود که اهوازی‌ها می‌گویند اصفهانی‌ها مقصرند و بوشهری‌ها هم خود را طلبکار مردم فارس می‌دانند؛ با تداوم این وضع طبیعی است که یک‌بار بحران آب در خرمشهر بیداد کند و خوراک ضد انقلاب شود، بار دیگر دشتستان بوشهر و این بار هم کازرون فارس.
شنبه هفدم تیرماه بود که مردم برازجان که دومین شهر پرجمعیت استان بوشهر به شمار می‌رود، در اعتراض به بی‌آبی چند روزه، برای ساعتی مسیر شیراز-بوشهر را بستند.
برازجانی‌ها که مرکز شهرستان دشتستان قلمداد شده و در مسیر تجاری بوشهر-کازرون-شیراز قرار گرفته‌اند، آنقدر از حرف خسته شده بودند که حتی اجازه ندادند معاون سیاسی فرماندار دشتستان در جمع تجمع‌کنندگان صحبت کند و با سر دادن شعارهایی مانع از سخنرانی او شدند.
البته حق هم داشتند؛ آب شهرستان دشتستان که بزرگترین شهرستان بوشهر از نظر وسعت و با 260 هزار نفر، دومین شهرستان پرجمعیت بوشهر به شمار می‌رود، سالهای سال است که از تصفیه‌خانه بوشیکان کازرون تامین شده و حالا بدلیل خشکسالی طولانی‌مدت، میزان انتقال آب از این خط کاهش چشمگیری یافته است.
توپ در زمین فارس؛ یک هیچ به نفع بوشهر!اما مسؤولان طبق معمول بجای حل اساسی مشکل و پذیرش کم‌کاری‌های خود، دعواهایشان را به رسانه‌ها کشاندند تا مردم تشنه و خسته، بیش از پیش تحریک شوند. نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی نخستین کسی بود که آتش این اختلافات را روشن کرد.
محمدباقر سعادت در سخنانی جنجالی تنها راه نجات مردم را جلوگیری از برداشت غیرقانونی آب از خط انتقال کازرون دانست و تاکید کرد: اگر کوچکترین مشکل امنیتی در شهرستان دشتستان رخ دهد مسؤولان فارس مقصر هستند و باید در شورای عالی امنیت پاسخگو باشند؛ چراکه 55 روز است دشتستان در بحران شدید آب قرار دارد.عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی که روز شنبه هفدم تیرماه در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، با بیان اینکه گله اصلی ما از استاندار فارس و فرماندار کازرون درباره عدم جلوگیری از کار موتورپمپ‌های غیرقانونی است، اظهار کرد: من با معاون امنیتی وزیر کشور روز چهارشنبه جلسه‌ای داشتم و سوال کردم اگر خودتان با مشکل بی‌آبی مواجه بودید، چکار می‌کردید؟ بازهم اقدامی انجام نشد تا اینکه روز پنجشنبه با وزیر اطلاعات مستقیماً صحبت کردم و ایشان دستور دادند اقداماتی انجام شود. امروز هم قرار بوده ناجا موتورپمپ‌های غیرقانونی را جمع‌آوری کند و در آن مکان‌ها هم نگهبانی دهند؛ اگر این اتفاق رخ دهد و فرماندار کازرون هم حمایت کند، قطعاً مشکلات حل خواهد شد. وزیر اطلاعات و وزیر نیرو هم به این موضوع ورود کرده و معاون امنیتی وزیر کشور هم دستوراتی ابلاغ کرده است.
این نماینده مجلس البته ژست مردم‌داری هم به خود گرفت و با اشاره به تجمعات اعتراضی مردم برازجان در خصوص مشکل آب گفت: باید چاره‌اندیشی شود اما تاکنون در این موضوع تعلل شده؛ مردم طی روزهای اخیر بارها تجمع کردند و در خصوص بحران بی‌آبی اعتراض کردند، آنها حق دارند و در این موضوع بی‌تقصیر هستند.
توپ در زمین بوشهر؛ یک - یک مساوی!اما مسؤولان فارس هم در مقابل این سخنان تحریک‌کننده نتوانستند خویشتن‌داری کنند. کوروش کرمپور در واکنش به سخنان همکار خود در مجلس با ایرنا گفتگو کرد و گفت: مردم کازرون به دلیل بی‌آبی زندگی و معیشتشان با خطر جدی مواجه است و در وضعیت بدی زندگی می‌کنند؛ برخی مسؤولان بوشهر چگونه از این مردم که در حال حاضر با خشکسالی دست به گریبان هستند توقع آبرسانی دارند؟!
عضو کمیسیون انرژی مجلس که مساله آب و برق در حوزه تخصصی کمیسیون او به شمار می‌رود، در ادامه گریزی به معضل کم‌آبی در کل کشور زد و سپس با بیان اینکه استان فارس بیش از یک دهه است که درگیر معضل خشکسالی است و اکنون آبرسانی به بیش از 30 شهر و 800 روستای فارس به وسیله تانکر و بصورت سیار انجام می‌شود، گفت: در گذشته آب به اندازه کافی در استان فارس وجود داشت و به بوشهر هم می‌رسید، اما میزان بارندگی‌ها در فارس در یکسال گذشته به نسبت مدت مشابه قبل حدود 65 درصد کاهش داشته و تمام رودخانه‌های استان بین 70 تا 100 درصد خشک شده‌اند. کارشناسان امر در کشور بررسی کنند که اصلاً آبی در استان فارس وجود دارد که مسئولان این استان جلوی آن را بگیرند تا به بوشهر نرسد؟!
وی بعد از ارائه این توضیحات توپ را به زمین بوشهر بازگرداند و با بیان اینکه خشکسالی تنها منحصر به استان بوشهر نیست، گفت: نمی‌توان کم‌آبی دشتستان را متوجه استان فارس دانست. چرا مسئولان بوشهر در زمینه طرح انتقال آب از دریا و شیرین کردن آن اقدامی نمی‌کنند؟
نوبتی هم باشد، نوبت به دولتی‌هاست!بعد از مجلسی‌ها، حالا نوبت به مسؤولان دولت بود که بجای حل مشکلات در جلسات تخصصی و کارشناسی، در رسانه‌ها ظاهر شده و برای هم خط‌ونشان بکشند.
این‌بار مهرداد ستوده معاون عمرانی استاندار بوشهر به میدان آمد و گفت: عمده آب آشامیدنی شهرستان دشتستان از خط آبرسانی کازرون تامین می‌شود که باید تعهدات منعقدشده در این زمینه از سوی مسؤولان استان فارس عملیاتی شود.
استاندار بوشهر البته موضعی آرامتر گرفت و در نشست ستاد مدیریت بحران با اشاره به کاهش آب ورودی از کازرون خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش بارندگی، آبدهی رودخانه‌ها کاهش یافته که این مهم بر انتقال آب از کازرون به استان بوشهر اثر گذاشته است.عبدالکریم گراوند اجرای طرح‌های آب شیرین‌کُن را زمان‌بر دانست و تصریح کرد: مجوز حجم عظیمی از طرح‌های آب شیرین‌کُن صادر شده و بخشی هم در حال اجراست که باید بر اساس برنامه زمان‌بندی اجرا شود.اما فرماندار دشتستان یک گام جلوتر گذاشت و از «برخورد قانونی» سخن گفت: «برای حل مشکل پدیدآمده، مدیران آب بوشهر به کازرون سفر کردند. در این جلسه 3 ساعته با مسئولان فارس مقرر شد زمینه‌های همکاری باغداران و کشاورزان کازرونی فراهم و نسبت به برداشت غیرمجاز آب در مسیر حوزه آبگیر تأسیسات بوشیگان، برخورد قانونی به عمل آید.»
فرافکنی نکنید!کار که به اینجا رسید، این‌بار مسؤولان فارس به میدان آمدند. معاون عمرانی استانداری فارس در پاسخ به مسؤولان بوشهر گفت: برخی افراد به جای فرافکنی و سلب مسئولیت از خود، با بررسی‌های علمی و عملیاتی به فکر حل مشکل تامین آب آشامیدنی شهروندان بوشهر باشند.عنایت‌الله رحیمی که با ایرنا گفتگو می‌کرد، برخی اظهارات مسؤولان بوشهر را فرار از مسئولیت‌پذیری دانست و افزود: مشکل کمبود آب در استان بوشهر با مقصر دانستن دیگران و انداختن مسئولیت به گردن آنها حل نخواهد شد. لازم می‌دانم به عرض مردم استان بوشهر برسانم که از سه سال گذشته تاکنون بارها مکتوب و همچنین در جلسات به شکل رسمی به مسؤولان این استان اعلام کرده‌ایم که با توجه به وضعیت اقلیمی، امکان تداوم آبرسانی از فارس به بوشهر به این شکل فراهم نیست و مسؤولان این استان باید به فکر منابع جایگزین باشند.
معاون عمرانی استاندار فارس افزود: با توجه به همجواری استان بوشهر با خلیج فارس، انتظار این است که مسؤولان بوشهر به جای انداختن مسئولیت عدم پیگیری تامین آب پایدار برای مردم این استان به گردن دیگران، تلاش خود را صرف تامین آب پایدار از دریا و دیگر منابع ممکن کنند.مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس هم به اظهارات مقام‌های استان همسایه واکنش نشان داد و با تاکید بر خشک شدن چشمه ساسان و کاهش شدید دِبی چشمه سیدحسین کازرون گفت: متاسفانه وعده‌های زمین‌مانده سال‌های اخیر مدیریت سابق استان بوشهر در خصوص آب ‌شیرین‌کُن‌ها امروز چالش‌های خود را در استان بوشهر نشان می‌دهد.در این بین البته اسماعیل تبادار استاندار فارس که اصالتاً بوشهری است، سکوت اختیار کرد تا متهم به دفاع از فارس یا زادگاه خود نشود.
بس کنید! کار جهادی می‌خواهیمدر میان این دعواها نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر همچون امام‌جمعه خرمشهر شخصاً به پای پروژه آبرسانی دشتستان رفت تا از نزدیک اوضاع را بررسی کند.آیت‌الله صفایی بوشهری در حاشیه این بازدید اظهار داشت: مطالبات مردم برای حل مشکلات آبرسانی حق است و باید بدون اغماض و با روحیه جهادی و انقلابی طرح‌های آبرسانی عملیاتی و تکمیل شود.نماینده ولی فقیه در استان بوشهر در تصمیمی هوشمندانه و بدون اینکه هیچ اشاره‌ای به کازرون یا دیگر نقاط کشور کند تا بر تنور اختلافات دمیده شود، بر اجرایی شدن مفاد سند چشم‌انداز آب استان بوشهر تاکید کرد و گفت: کمبود آب در استان بوشهر یک مشکل تاریخی است و هر چند سند چشم‌انداز تامین آب استان بوشهر تدوین شده، اما تاکنون اجرایی نشده که باید بر اساس سند چشم‌انداز این بحران تاریخی در کوتاه‌ترین زمان برطرف شود.امام‌جمعه بوشهر بار دیگر بر کار جهادی و انقلابی برای حل مشکل آبرسانی به دشتستان تاکید کرد تا مسؤولان بجای دعواهای بیهوده، بر تلاش و برنامه‌ریزی اجرایی متمرکز شوند.
ثمره دعواها، کشته شدن یک جواناما با وجود تمام این توصیه‌ها، ظاهراً درب مسؤولان بوشهر تنها بر یک لنگه می‌چرخد و تنها راهکار را در برخورد با کشاورزان کازرونی می‌دانند.نماینده دشتستان پیش از این از هماهنگی با ناجا برای جمع‌آوری موتورپمپ‌های غیرقانونی در استان همجوار خبر داده بود و گفته بود اگر این اتفاق رخ دهد قطعاً مشکلات حل خواهد شد! غافل از آنکه در خود کازرون که در جوار رودخانه شاپور واقع شده است، اکنون بیش از 50 روستای این شهرستان فاقد آب آشامیدنی بوده و آبرسانی به آنها بعضاً با تانکر انجام می‌شود و قسمتی از شهر کازرون نیز دارای نوبت‌بندی بیش از 6 ساعت در شبانه‌روز است.
در هر حال این اتفاق صبح امروز رقم خورد و پلیس با فشار مسؤولان بوشهر به سراغ کشاورزان کازرونی رفت تا پمپ‌های آب آنان را برچیده کند. باغداران کازرونی هم که از یک سو با دعوای رسانه‌ای مسؤولان دو استان به‌شدت تحریک شده و از سوی دیگر هیچ راه امرار معاشی جز کشاورزی و باغداری ندارند، با پلیس درگیر شده و متاسفانه در این درگیری‌ها یک نفر کشته شد.
حالا این اتفاق تلخ که رقم خورد، اما براستی مسؤولان ما چه زمانی می‌خواهند یاد بگیرند که رسانه، مکان مناسبی برای دعوا و تحریک مردم نیست؟! مسؤولان امنیتی و مدیران ارشد وزارت نیرو چه زمانی می‌خواهند این هشدار را جدی بگیرند که عدم رسیدگی به وضع بحرانی آب، ممکن است در آینده نه چندان دور مُنجر به وقوع «جنگ آب» بین مناطق مختلف کشور شود؟ و بالاخره آنکه چرا امارات متحده عربی در بیخ گوش ما، 97 درصد از آب شُرب خود را از طریق شیرین‌سازی آب دریا انجام می‌دهد، اما پروژه احداث آب‌ شیرین‌کُن در نقاط ساحلی کشور سالهاست که فقط بر روی کاغذ مانده و مسؤولان همچنان در حال استخاره هستند که آیا این کار خوب هست یا خیر؟!منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

دیالوگ‌های ماندگار؛ از کارآگاه حقیقی تا ممنوعه
سخنوري يکي از ارکان ادبيات ایران و جهان است و نغزگويي و جمله های تاثیر گذار دو بن مايه اصيل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همين اصل يکي از پايه‌هاي ماندگاري فيلم هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني را بايد در ديالوگ‌هايي جستجو کرد که در حافظه تاريخي مخاطبانشان نقش بسته‌اند.
سعید ملایی قهرمان جهان شد
نماینده وزن ۸۱- کیلوگرم جودوی ایران پس از ۱۵ سال جودوی ایران را صاحب مدال طلای جهان کرد.
مارک مارکس فاتح گرندپری اسپانیا شد
مارک مارکس زودتر از رقبایش از خط پایان پیست گرندپری اسپانیا گذشت.
تغییر در کادر مربیان تیم ملی دوچرخه سواری
نشست چند ساعته کمیته فنی فدراسیون دوچرخه سواری در حالی به پایان رسید که میزبانی و پراش به عنوان گزینه‌های اصلی مربیگری تیم ملی معرفی شدند.
پایان تلخ تیم ملی والیبال با باخت به آمریکا
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در مسابقات قهرمانی جهان برابر آمریکا شکست خورد.
عبادی‌پور امتیاز‌آورترین بازیکن ایران شد
میلاد عبادی‌پور در پایان دیدار تیم‌های والیبال ایران و آمریکا، امتیازآورترین بازیکن ایران شد.
ساری و چلسی بالاخره در جزیره متوقف شدند
چلسی در هفته ششم لیگ برتر انگلیس در دربی لندن مقابل وستهام متوقف شد.
از حالا یک اینترِ متحول شده را خواهید دید
هافبک کروات اینتر از تحول بزرگ در تیمش بعد از پیروزی برابر تاتنهام و سامپدوریا سخن گفت.
حمایت تمام قدِ فتحی از شفر!
سرپرست باشگاه استقلال می گوید شفر با توجه به کارنامه خوبی که دارد با قدرت به کار خود ادامه می دهد.
اعلام ترکیب پرسپولیس برای دیدار برابر سپیدرود
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای دیدار با سپیدرود رشت مشخص شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لوگو‌های ترکیبی دیدنی که به طرز هوشمندانه ای طراحی شده اند
رندی سمیکس Rendy Cemix طراح اندونزیایی با ترکیب کردن دو تصویر مختلف با هم لوگوهای ترکیبی زیبایی خلق می کند، در ادامه تعدادی از این لوگوهای دیدنی خلق شده توسط این هنرمند را مشاهده می نمایید.
علائم عجیبی که خبر از یک بیماری جدی می‌دهند
بیشتر اوقات توده‌ها، برآمدگیها، جوش‌ها، کهیر‌ها و نقطه‌های قرمز بی‌خطرند، اما گاهی می‌توانند علامت یک مشکل جدی باشند. در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چگونه این تفاوت را تشخیص دهید.
مدیر سیاسی نایاک: ترامپ حوادث تروریستی اهواز را محکوم کند
تهران – ایرنا – یک صاحب نظر آمریکایی با اشاره به حمایت مقام های این کشور از گروههای تروریستی و تجزیه طلب ایران، از دونالد ترامپ خواست تا حوادث تروریستی دیروز در اهواز را به صراحت محکوم نماید.
59 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح شد
کرمانشاه - ایرنا - 59 مدرسه همزمان با آغاز سال تحصیلی 98 - 97 از طریق ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهوری در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه افتتاح شد.
اخلاق حرفه‌ای در مسلخ سو‌گیری‌ رسانه‌های غربی
تهران- ایرنا- پوشش خبری حادثه روز شنبه در اهواز، لکه ننگی بر کارنامه فعالیت رسانه‌هایی بود که با ادعای اخلاق حرفه‌ای، گلوله‌باران بیگناهان را صرفاً یک درگیری‌ مسلحانه جلوه داده و برخی تا آنجا پیش رفتند که با تریبون دادن به تروریست‌ها، در تلاش برای تطهیر آن‌ها برآمدند.
زمان تشییع شهدای حمله تروریستی اهواز
44 هزار دلار برای عکسی که یک خبرنگار منتشر کرد +عکس
حرکت تحسین برانگیز یک راننده تاکسی در ایران +عکس
پیکر بی‌جان کودکی که در حمله تروریستی اهواز به شهادت رسید
150 هزار بسته تحصیلی میان دانش آموزان محروم سراسر کشور توزیع می‌شود
تعداد دقیق مجروحان حمله تروریستی اهواز
زمان تشییع شهدای حمله تروریستی اهواز
هشدار هواشناسی به پایتخت نشین‌ها
5 کار که پس از خوردن غذا نباید انجام دهید
مدیون شهدا، ایثارگران و خانواده های معظم شهدا هستیم