رویکردهای تکنیکی در مدیریت پسماند تقویت شود

13:43 ۳ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 94 0
رویکردهای تکنیکی در مدیریت پسماند تقویت شود

بیرجند - ایرنا - رئیس گروه هماهنگی عمران روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با تاکید بر اینکه باید رویکردهای تکنیکی و مدیریتی در مدیریت پسماند تقویت شود گفت: شهرداران توجه ویژه ای به دفن زباله و مدیریت پسماند داشته باشند.

ایرنا

به گزارش ایرنا مهیار صفا روز پنجشنبه در همایش مدیریت پسماند با حضور شهرداران خراسان جنوبی در بیرجند با بیان اینکه سالیانه یک میلیون پرنده و 100 هزار پستاندار دریایی از طریق زباله ها از بین می روند، افزود: مدیریت پسماند ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد.
وی ادامه داد: زباله به عنوان یک چالش بزرگ در کنار بحران آب کشور در حال رقابت است که باید مدیریت شود.
وی گفت: بحران آینده کشور وجود بسیاری از سرطان ها و بیماری هایی است که برگرفته از زباله است و تعداد زیادی از هموطنان ما از این طریق جان خود را از دست خواهند داد.
صفا با بیان اینکه آلودگی زباله از طریق تماس مستقیم دست، حشرات، مزارع و جریان آب های سطحی به انسان انتقال می یابد، تصریح کرد: در گزینه اول زباله گرد ها در معرض بیشترین آسیب ها هستند.
رئیس گروه هماهنگی عمران روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها یادآور شد: سیاه زخم، بروسلوز، کیست هیداتیک، سالمونلا ،لیشمانیوز، طاعون، تریشینوز و لیتوسپروزا از مهمترین بیماری هایی است که انسان ها از طریق زباله ها درگیر می شوند.
صفا تاکید کرد: با تمام این بیماری ها متاسفانه تعداد زیادی از افراد در زباله ها کسب روزی می کنند که با آلودگی های موجود در زباله قطعا بیماری به جامعه ورود پیدا خواهد کرد.
وی اظهار داشت: باید بتوانیم ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیک را در جامعه اجرا کنیم که مصوبه آن در وزارت کشور در حال پیگیری است.
وی یادآور شد: قانون مدیریت پسماند، همه وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات و نهاد های دولتی و عمومی و اشخاص حقیقی و حقوقی را ملزم به رعایت مقررات و سیاست های مقرر در این قانون کرده که اگر به خوبی رعایت شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
به گفته وی شهرداران در تمام کشور باید طرح جامع مدیریت پسماند را پیگیری و اجرا و طبق قانون استانداری ها باید طرح تفصیلی را تکمیل کنند و برای اولین بار از سازمان برنامه بودجه اعتبار خاص برای طرح تفصیلی جذب شده است که باید از این موقعیت استفاده کرد.
رئیس گروه هماهنگی امور عمرانی روستایی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری ها گفت: توجه به اصول مهندسی، جنبه های اقتصادی، شرایط خاص منطقه، برنامه ریزی محلی و بهداشت عمومی و مسایل زیست محیطی از مهمترین محور های مدیریت صحیح پسماند هاست که باید مورد توجه شهرداران قرار گیرد.
به گفته وی شهرداران با مشارکت مردمی خواهند توانست این روند را به خوبی مدیریت کنند در غیر اینصورت مدیریت پسماند امکان پذیر نخواهد بود.
صفا اضافه کرد: تفکیک از مبدا به وسیله آموزش از دیگر راهکارهایی است که با اهمیت به آموزش و فراهم کردن زیرساخت ها فراهم می شود اما متاسفانه کمتر به این مهم در کشور توجه شده است.
وی در ادامه افزود: کارشناسان مدیریت پسماند باید در شهرداری ها حضور داشته باشند تا این روند به صورت کاملا تخصصی دنبال شود.
رئیس گروه هماهنگی امور عمرانی روستایی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری ها روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفته بود: روزانه 50 هزار تن زباله در کشور تولید می شود که 10 هزار تن مربوط به روستاها است.
طبق ماده هفت قانون مدیریت پسماند، مدیریت این مهم در سراسر کشور بر عهده شهرداری و دهیاری ها در مناطق شهری و روستایی قرار گرفته است.
*3215 * 6054


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

رئیس جمهوری که فینال جام جهانی را بهم ریخت!
کولیندا کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی یکی از چهره های مهم و مورد توجه جام جهانی روسیه 2018 بود.
دشان: حالا ۴ سال روی سقف فوتبال جهان هستیم
سرمربی تیم ملی فرانسه پس از قهرمانی شاگردانش در جام بیست‌و‌یکم از کسب این دستاورد بزرگ و تاریخی ابراز خرسندی کرد.
ادعای مودریچ به اثبات رسید
کاپیتان مادریدی کرواسی پیش از فینال مدعی شد که مردم کشور کوچکش مشتاقانه سکوهای استادیوم لوژنیکی را به اشغال خود در خواهند آورد.
فرانسه پنجمین تیم پرافتخار جهان شد
فرانسوی ها با کسب دومین قهرمانی، بالاتر از اروگوئه پنجمین تیم پرافتخار جهان شدند.
مانجو؛ این چه کاری بود کردی؟
ستاره کرواسی تا قبل از دیدار فینال تلخ ترین روز خود را در فینال سپری کرد.
دالیچ: به عملکرد کرواسی افتخار می کنیم
زلاتکو دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی مدعی شد به عملکرد بازیکنانش افتخار می کند.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اشک های و لبخندهای فینال جام جهانی فوتبال
تهران - ایرنا - تیم ملی کرواسی با تمام شایستگی و شگفتی ساز بودن از ایستادن برسکوی نخست بازماند و اعتراف کرد که فرانسوی ها بهتر بودند.
دالیچ: به عملکرد کرواسی افتخار می کنیم
زلاتکو دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی مدعی شد به عملکرد بازیکنانش افتخار می کند.
گریزمان: می‌خواستم مثل زیدان، چیپ بزنم
آنتوان گریزمان، ستاره تیم ملی فرانسه، فاش کرد که قصد داشت پنالتی امشبش در دیدار مقابل کرواسی در فینال جام جهانی را چیپ بزند.
جوکوویچ توانست، اما مودریچ نتوانست!
درست در روز قهرمانی جوکوویچ در فینال تنیس ویمبلدون، تیم کرواسی به مقام نایب قهرمانی جام جهانی دست یافت.
برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند
نمایشگاه بین‌المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت
برخورد خودرو با زائران عراقی در غرب داورزن سه کشته داشت
مهندس ربوده شده در زاهدان آزاد شد
ساخت نیروگاه مجازی با مدیریت مصرف برق - اسماعیل جهانبخش*
علل افزایش قطع برق خارج از برنامه در پایتخت
جشن «مثل معصومه» در 21 استان برگزار شد
عملکرد ایران در بیابان زدایی الگویی برای دیگر کشورها است
بخشنامه ای به قیمت تهدید سلامت و کاهش بهره وری - امید بهمنی*
جهت گیری تامین آب بوشهر اتکا به منابع داخلی است