نقش مردم در پیشگیری از جرم مهم است

12:24 ۷۱ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 252 0
نقش مردم در پیشگیری از جرم مهم است

شاهرود- ایرنا - مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسیار تعیین کننده ای را در صحنه های مختلف ایفا کرده اند، اکنون استفاده از این توانمندی بزرگ برای پیشگیری از وقوع جرم از اولویت های دادستانی شاهرود است.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، دادستان عمومی و انقلاب شاهرود از 2 سال گذشته برنامه هایی را با محوریت مشارکت مردم برای جلوگیری از وقوع جرم آغاز کرده که جمع آوری سلاح های سردوگرم، ساماندهی اماکن عمومی و جمع آوری قلیان ها از قهوه خانه ها از جمله آنهاست.
یکی دیگر از برنامه ها حضور در میان مردم روستاها و محله های مختلف شهرستان و همچنین گفت و گو با دانش آموزان مدرسه ها و توجیه آن ها در باره برخی مشکلات است.
دادستان عمومی و انقلاب شاهرود روز پنجشنبه با حضور در مسجد جامع رودیان با مردم این شهر به گفت وگو نشست و با تشریح اقدامات دستگاه قضایی بر نقش مردم در جلوگیری از وقوع جرم تاکید کرد.
حسین رجبی گفت: با توجه به اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هرکجا مردم وارد صحنه شدند پیشرفت و توسعه چشمگیر را شاهد بودیم در مورد جرم هم پیشگیری مردم مداراولویت امسال دادستانی است.
وی افزود: دستگاه قضایی نیازمند کمک بی شائبه مردم در جست وجو ،شناسایی و برخورد قانونی با برهم زنندگان نظم و امنیت مرم است.
دادستان عمومی و انقلاب شاهرود با بیان اینکه همه مسوولان حوزه امنیت به صورت شبانه روزی برای تامین امنیت مردم تلاش می کنند، تاکید کرد: اگر کاستی در این حوزه به چشم می خورد از مردم عذرخواهیم.
وی با بیان این که ورودی زندان شاهرود در سال 1393 یکهزار و 299 تن بوده ، ادامه داد: با انجام اقدام های پیشگیرانه در سال 1396 این تعداد به حدود 880 تن رسید که کاهش 43 در صدی را شاهد هستیم.
دادستان شاهرود گفت: با تلاش قضات و کارکنان قضایی در شاهرود با اجرای طرح اصلاح ذات البین 2هزار و 500 پرونده کیفری در این شهرستان با کسب رضایت شاکیان مختومه شد.
رجبی گفت: مردم باید اقداماتی انجام دهند تا در معرض وقوع جرم قرار نگیرند، همان طورکه خود مراقبتی بهداشتی کاهش بیماری ها را به دنبال دارد، خود مراقبتی قضایی وقوع جرم را درجامعه کاهش می دهد.
وی افزود: ترویج فرهنگ خود ایمن سازی در جامعه که مردم از مال و جان خود مراقبت کنند و با اقدام های کوچک وبه ظاهر پیش پا افتاده جلوی سرقت را بگیرند ، موجب کاهش پرونده ها می شود.
رجبی گفت: صدوراحکام بازدارنده سنگین توسط قضات دستگاه قضایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم موجب می شود تا بزهکاران فکر انجام آن را هم نکنند.
وی تاکید کرد : صدور احکام سنگین حبس طولانی مدت و شلاق در ملاء عام درباره مرتکبان جرایم خشن و امنیتی هم موجب کاهش آسیب های اجتماعی و وقوع جرم است.
دادستان شاهرود از دستگاه های اجرایی این شهرستان خواست به گونه ای برنامه ریزی کنند تا امکان وقوع جرم در حوزه کاری آن ها از بین رفته و منجر به تشکیل پرونده قضایی نشود.
رجبی گفت: برای نخستین بار در کشور طرح حضورقاضی در مدرسه های شهرستان شاهرود در حال اجرا است.
به گفته وی حضوردر20 مدرسه دخترانه و پسرانه برای آگاهی بخشی حقوقی دانش آموزان و پاسخ به سوالات آن ها یکی از کارهای انجام شده در سال گذشته است.
دادستان شاهرود تاکید کرد:برای نخستین بار در استان سمنان با تلاش فرماندهی انتظامی و نیروهای خدوم پلیس طرح جمع آوری سلاح سرد در شاهرود انجام شد که کاهش جرایم خشن از دستاوردهای اجرای این طرح است.
دادستان شاهرود تاکید کرد:از هفته آینده طرح جمع آوری سلاح گرم غیر مجاز نیز در این شهرستان با همکاری مردم اجرا خواهد شد.
رجبی گفت : برای پیشگیری از وقوع سرقت دوباره از سوی سارقان سابقه دار به همه آن ها اعلام شده در صورت ارتکاب دزدی بدون کوچکترین چشم پوشی حکم شلاق در ملاء عام اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد : در سال 96 تعداد50 برنامه پیشگیری از وقوع جرم در این شهرستان انجام شده است و در سال جاری نیز 30 برنامه در این حوزه انجام می شود.
وی از راه اندازی گشت های محله محور بسیج با مجوز دادستانی شاهرود در آینده نزدیک خبر داد که این امر در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و شناسایی سارقان بسیار مهم است.
دادستان شاهرودگفت: ایجاد کارگاه مهارت آموزی و اشتغالزایی برای زندانیان این شهرستان با جدیت دنبال می شود تا مددجویان زندان پس از آزادی بیکار نباشند.
رجبی تاکید کرد : از 9 تن کشته شده پارسال، پنج تن مرد بودند که بیشتر آن ها باسلاح سرد و چاقو به قتل رسیدند.
وی از خانواده ها به ویژه مادران خواست تا وقت بیشتری را با فرزندان خود سپری کنند و با دوستی و نظارت بیشتر بر فرزندان خود از انحراف و انجام بزه آنان جلوگیری کنند تا صاحب پرونده در دستگاه قضایی نشوند.
در این دیدار مردمی ، تعدادی از اهالی شهر رودیان از سرقت احشام خود گلایه کرده و برخورد قاطع را خواستار شدند.
پارسال به 35 هزار و 84 فقره پرونده در دادگستری شاهرود رسیدگی شد، به طوری که هیچ پرونده معوقی وجود ندارد.
از این تعداد 12هزار و 803 فقره پرونده در دادگاه‌ها ، 11هزارو 801 پرونده در شوراهای حل اختلاف و 11 هزار و 701 پرونده هم در دادسرای شاهرود رسیدگی شد.
7358/6167


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

وقتی انتظار یک نوزاد بامزه داری، ولی با پیرمرد مواجه می‌شوی!
در حالی که بیشتر نوزادان ناز و بامزه هستند و دل آدم را می‌برند، برخی هم پیر به دنیا می‌آیند و می‌توانند به پدرشان بگویند «پسرم»!
۱۶ حقیقت در مورد انقلاب روسیه که احتمالا نمی‌دانستید
بیش از 100 سال از انقلاب روسیه گذشته است؛ انقلابی که منجر به ایجاد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی شد. با وجود این که در مورد این انقلاب مطالب و کتاب های بسیار زیادی نوشته شده، اما هنوز هم حقایق و ابعاد زیادی از آن برای بسیاری از افراد ناشناخته است. در ادامه به تعدادی از حقایق کمتر شنیده شده انقلاب روسیه می پردازیم.
۱۰ فیلم پرفروش اخیر سینما و بررسی اکران‌های پاییز
اگرچه تابستان ۹۷ با گران‌تر شدن بلیت سینما‌ها و همچنین جام جهانی در ابتدای این فصل و ماه محرم در انتهای آن، چندان فصل درخشانی از نظر فروش نبود، اما وجود ژانر‌های مختلف از کمدی گرفته تا دفاع مقدس، پکیج خوبی را در سینما ایجاد کرده بود.
مراقبت از مفاصل با این راه‌ها
همان‌طور که لاستیک‌های اتومبیل بعد از مدتی صاف می‌شوند و برجستگی‌های خود را از دست می‌دهند، غضروف مفاصل نیز ممکن است با بالا رفتن سن، حرکات مکرر، حمل وزن زیاد، آسیب‌ها و تصادفات دچار ساییدگی و خوردگی شود. پس به مراقبت نیاز دارند.
واژن‌تان چه راز‌هایی از سلامت‌تان افشا می‌کند؟
واژن شما چیز‌هایی برای گفتن در مورد سلامت، سن، قاعدگی و سایر تابو‌ها دارد.
ساندویچ بستنی، دسر محبوب بچه‌ها
بستنی دسری محبوب، مخصوصا میان بچه ها است. با شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس می‌توانید این دسر خوشمزه را تهیه کنید و پس از بازگشت بچه ها از مدرسه با این دسر خوشمزه آن ها را خوشحال کنید.
طرز تهیه میگوی کاجون تند و خوشمزه
میگوی کاجون تند و پنیری، خوشمزه‌ترین پیش غذا برای مهمانی‌ها است، یک غذای آسان و سریع پر از عطر و طعم!
خواهرانِ سلبریتی و ماجراهایشان!
رفتار‌های سلبریتی‌ها با خواهر و سایر اعضای خانواده در نوع خود جالب است و گاهی اوقات شوخی‌های سلبریتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی با خواهرانشان دست به دست می‌شود. بعضی از این سلبریتی‌ها حسابی به فکر خواهرشان هستند و در صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی پست‌های زیادی از تفریح‌ها و خوش‌گذرانی‌های خواهرانه منتشر می‌کنند.
مد‌های زنانه لباس برای پاییز ۲۰۱۸
هر فصل مد مخصوص به خود را دارد. همانطور که در تابستان شاهد لباس‌های گلدار با رنگ‌های متنوع یا صندل‌های طرحدار بوده ایم، برای فصل پاییز هم باید انتظار مد‌های جدیدی را بکشیم. اگر دوست دارید که با ترند‌های پاییز ۲۰۱۸ آشنا شوید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
صدای درونی منفی چیست؟ چگونه آن را ساکت کنیم؟
همه‌ی ما هرازگاهی این صدای درونی منفی را تجربه می‌کنیم که به شکل‌های مختلفی هم ظاهر می‌شود و اگر مراقب نباشیم می‌تواند استرس شدیدی نه تنها برای خودمان بلکه برای اطرافیانمان هم ایجاد کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهترین زننده ضربات آزاد تاریخ فوتبال کیست؟
در ادوار مختلف، ستاره های هنرمندی بوده اند که ضربات ایستگاهی فوق العاده ای را تبدیل به گل کرده اند.
فیلم- تفاوت مسی و رونالدو در اخراج شدن!
به بهانه اخراج رونالدو در دیدار یوونتوس و والنسیا نگاهی به تفاوت کریستیانو و مسی در زمینه دریافت کارت قرمز بیاندازیم.
معروف نتوانست از قدرت جادویی‌اش استفاده کند
سرمربی تیم ملی والیبال بلغارستان گفت: وقتی سعید معروف مجبور می‌شود برای پاس دادن به خارج منطقه یک‌سوم بیاید، نمی‌تواند از قدرت جادویی‌اش استفاده کند.
خواهر و برادر ژاپنی دو طلای جودو را کسب کردند
در پایان روز دوم از رقابتهای جودو قهرمانی جهان ژاپنی ها با کسب دو طلای دیگر جایگاه خود را در صدر جدول مستحکم کردند.
وقتی انتظار یک نوزاد بامزه داری، ولی با پیرمرد مواجه می‌شوی!
در حالی که بیشتر نوزادان ناز و بامزه هستند و دل آدم را می‌برند، برخی هم پیر به دنیا می‌آیند و می‌توانند به پدرشان بگویند «پسرم»!
نماینده مجلس: ساختار مهریه تغییر یابد
رسیدگی به جرایم اقتصادی بصورت ویژه در حال انجام است
دریافت حق‌الزحمه معاملات املاک بیش از نرخ مصوب غیرقانونی است
بیش از پنج هزار پرونده به تعزیرات حکومتی کرمان وارد شد
شهردار چمران ماهشهر بازداشت شد
شهردار چمران از توابع شهرستان ماهشهر بازداشت شد
صلح و سازش میان 2 گروه اختلافی از عشایر دلگان برقرار شد
آملی لاریجانی درگذشت شماری از هموطنان را تسلیت گفت
رسیدگی به پرونده زندانیان تحت قرار جهرم در اولویت است
اقدامی در زمینه لایحه تامین امنیت زنان انجام نشده است