نقش مردم در پیشگیری از جرم مهم است

12:24 ۱۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 91 0
نقش مردم در پیشگیری از جرم مهم است

شاهرود- ایرنا - مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسیار تعیین کننده ای را در صحنه های مختلف ایفا کرده اند، اکنون استفاده از این توانمندی بزرگ برای پیشگیری از وقوع جرم از اولویت های دادستانی شاهرود است.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، دادستان عمومی و انقلاب شاهرود از 2 سال گذشته برنامه هایی را با محوریت مشارکت مردم برای جلوگیری از وقوع جرم آغاز کرده که جمع آوری سلاح های سردوگرم، ساماندهی اماکن عمومی و جمع آوری قلیان ها از قهوه خانه ها از جمله آنهاست.
یکی دیگر از برنامه ها حضور در میان مردم روستاها و محله های مختلف شهرستان و همچنین گفت و گو با دانش آموزان مدرسه ها و توجیه آن ها در باره برخی مشکلات است.
دادستان عمومی و انقلاب شاهرود روز پنجشنبه با حضور در مسجد جامع رودیان با مردم این شهر به گفت وگو نشست و با تشریح اقدامات دستگاه قضایی بر نقش مردم در جلوگیری از وقوع جرم تاکید کرد.
حسین رجبی گفت: با توجه به اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هرکجا مردم وارد صحنه شدند پیشرفت و توسعه چشمگیر را شاهد بودیم در مورد جرم هم پیشگیری مردم مداراولویت امسال دادستانی است.
وی افزود: دستگاه قضایی نیازمند کمک بی شائبه مردم در جست وجو ،شناسایی و برخورد قانونی با برهم زنندگان نظم و امنیت مرم است.
دادستان عمومی و انقلاب شاهرود با بیان اینکه همه مسوولان حوزه امنیت به صورت شبانه روزی برای تامین امنیت مردم تلاش می کنند، تاکید کرد: اگر کاستی در این حوزه به چشم می خورد از مردم عذرخواهیم.
وی با بیان این که ورودی زندان شاهرود در سال 1393 یکهزار و 299 تن بوده ، ادامه داد: با انجام اقدام های پیشگیرانه در سال 1396 این تعداد به حدود 880 تن رسید که کاهش 43 در صدی را شاهد هستیم.
دادستان شاهرود گفت: با تلاش قضات و کارکنان قضایی در شاهرود با اجرای طرح اصلاح ذات البین 2هزار و 500 پرونده کیفری در این شهرستان با کسب رضایت شاکیان مختومه شد.
رجبی گفت: مردم باید اقداماتی انجام دهند تا در معرض وقوع جرم قرار نگیرند، همان طورکه خود مراقبتی بهداشتی کاهش بیماری ها را به دنبال دارد، خود مراقبتی قضایی وقوع جرم را درجامعه کاهش می دهد.
وی افزود: ترویج فرهنگ خود ایمن سازی در جامعه که مردم از مال و جان خود مراقبت کنند و با اقدام های کوچک وبه ظاهر پیش پا افتاده جلوی سرقت را بگیرند ، موجب کاهش پرونده ها می شود.
رجبی گفت: صدوراحکام بازدارنده سنگین توسط قضات دستگاه قضایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم موجب می شود تا بزهکاران فکر انجام آن را هم نکنند.
وی تاکید کرد : صدور احکام سنگین حبس طولانی مدت و شلاق در ملاء عام درباره مرتکبان جرایم خشن و امنیتی هم موجب کاهش آسیب های اجتماعی و وقوع جرم است.
دادستان شاهرود از دستگاه های اجرایی این شهرستان خواست به گونه ای برنامه ریزی کنند تا امکان وقوع جرم در حوزه کاری آن ها از بین رفته و منجر به تشکیل پرونده قضایی نشود.
رجبی گفت: برای نخستین بار در کشور طرح حضورقاضی در مدرسه های شهرستان شاهرود در حال اجرا است.
به گفته وی حضوردر20 مدرسه دخترانه و پسرانه برای آگاهی بخشی حقوقی دانش آموزان و پاسخ به سوالات آن ها یکی از کارهای انجام شده در سال گذشته است.
دادستان شاهرود تاکید کرد:برای نخستین بار در استان سمنان با تلاش فرماندهی انتظامی و نیروهای خدوم پلیس طرح جمع آوری سلاح سرد در شاهرود انجام شد که کاهش جرایم خشن از دستاوردهای اجرای این طرح است.
دادستان شاهرود تاکید کرد:از هفته آینده طرح جمع آوری سلاح گرم غیر مجاز نیز در این شهرستان با همکاری مردم اجرا خواهد شد.
رجبی گفت : برای پیشگیری از وقوع سرقت دوباره از سوی سارقان سابقه دار به همه آن ها اعلام شده در صورت ارتکاب دزدی بدون کوچکترین چشم پوشی حکم شلاق در ملاء عام اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد : در سال 96 تعداد50 برنامه پیشگیری از وقوع جرم در این شهرستان انجام شده است و در سال جاری نیز 30 برنامه در این حوزه انجام می شود.
وی از راه اندازی گشت های محله محور بسیج با مجوز دادستانی شاهرود در آینده نزدیک خبر داد که این امر در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و شناسایی سارقان بسیار مهم است.
دادستان شاهرودگفت: ایجاد کارگاه مهارت آموزی و اشتغالزایی برای زندانیان این شهرستان با جدیت دنبال می شود تا مددجویان زندان پس از آزادی بیکار نباشند.
رجبی تاکید کرد : از 9 تن کشته شده پارسال، پنج تن مرد بودند که بیشتر آن ها باسلاح سرد و چاقو به قتل رسیدند.
وی از خانواده ها به ویژه مادران خواست تا وقت بیشتری را با فرزندان خود سپری کنند و با دوستی و نظارت بیشتر بر فرزندان خود از انحراف و انجام بزه آنان جلوگیری کنند تا صاحب پرونده در دستگاه قضایی نشوند.
در این دیدار مردمی ، تعدادی از اهالی شهر رودیان از سرقت احشام خود گلایه کرده و برخورد قاطع را خواستار شدند.
پارسال به 35 هزار و 84 فقره پرونده در دادگستری شاهرود رسیدگی شد، به طوری که هیچ پرونده معوقی وجود ندارد.
از این تعداد 12هزار و 803 فقره پرونده در دادگاه‌ها ، 11هزارو 801 پرونده در شوراهای حل اختلاف و 11 هزار و 701 پرونده هم در دادسرای شاهرود رسیدگی شد.
7358/6167


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال
ساری - ایرنا - خط ریلی حدود 400 کیلومتری شرکت راه آهن شمال علاوه بر اینکه مسیر ایمن و خوبی برای تردد به شمار می رود از ویژگی های تاریخی و جاذبه های طبیعی ای برخوردار است که آن را ویژه تر از دیگر مسیرهای ریلی کشور کرده است .
10 تیم هلال احمر کرمان مناطق زلزله زده را ارزیابی کردند
کرمان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: در پی وقوع زلزله 5.8 ریشتری بامداد دوشنبه در منطقه سیرچ کرمان،10 تیم ارزیاب این جمعیت در منطقه حضور یافته و روستاهای اطراف کانون زلزله را مورد ارزیابی قرار دادند.
ستاد راستی‌آزمایی ثبت سفارش کالا تشکیل شد
رشت - ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان اینکه بسیاری از ثبت سفارش‌ها ضروری نیست، از تشکیل ستاد راستی‌آزمایی ثبت سفارش کالا خبر داد.
فواید و برکات «بسم الله الرحمن الرحیم» که از آن بی خبرید
عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.
زلزله سیرچ کرمان 91مصدوم برجا گذاشت
کرمان- ایرنا- مدیرمرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت :بر اثر زلزله 5.8 ریشتری بامداد دوشنبه سیرچ در این استان تاکنون 91 مصدوم که دچار شکستگی اندام و یا ترس شده بودند به مراکز درمانی شهر کرمان منتقل شدند.
دولت چتر حمایتی بر سر صنایع معدنی گسترانده است
زنجان – ایرنا – دولت با وجود آنکه نقش و مسئولیتی در تامین خاک مورد نیاز صنایع معدنی ندارد، اما عزم جدی خود را برای حمایت از این فعالان اقتصادی و تصویب سیاست های مورد نیاز این بخش جزم کرده است.
تلویزیون در محاصره سریال‌های تکراری
این روزها مخاطبان تلویزیون شاهد پخش سریال های تکراری از شبکه هایی هستند که ماموریت آنها پخش مجموعه های قدیمی نیست و این وظیفه را قرار بود شبکه «آی فیلم» انجام دهد.
سهم برخی تالاب ها از بودجه ناچیز است
شیراز- ایرنا - استان فارس 11 تالاب دارد که خشکسالی دست سنگین خود را برگردن آن ها می فشارد اما در این میان از بودجه و اعتباری که دولت برای جان بخشیدن به تالاب های کشور داده، سهم چندانی ندارند.
قطع و وصل ناگهانی برق، ضرر میلیاردی دارد
کرمانشاه - ایرنا - پیامدهای قطعی این روزهای برق فقط از کار افتادن وسایل سرمایشی، بانک ها، ادارات و بی‌آبی مردم نیست و هزینه هایی هم که به صنایع، تولیدکننده‌ها و کسبه تحمیل می شود، قابل تامل است.
عکسی که آتیلا پسیانی از بازیگران «ممنوعه» گرفت!
خاطره اسدی عکس زیر را در صفحه اش منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد در ختم پدرش
مراسم ختم مرحوم سیدحسن حقانیان پدر وحید حقانیان عصر امروز(یک شنبه)در مسجد نور میدان فاطمی برگزار شد. در ویدیوی زیر خوشامدگویی حقانیان به احمدی نژاد را می بینید.
اخراج خانم مجری مشهور به دلیل ارتباط با پسر ترامپ
مجری مشهور یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به دلیل رابطه با پسر بزرگ دونالد ترامپ رئیس این کشور، از کارش اخراج شد.
درگیری شدید فیزیکی در برنامه زنده تلویزیونی-فیلم
در یک برنامه زنده تلویزیونی، وکیل و کارشناسی که هر دو میهمان برنامه بودند مقابل چشم بینندگان وارد درگیری فیزیکی شدند.
گفت و شنود- مفت!
به قول مرحوم دکتر سید جواد واحدی، استاد حقوق دانشگاه تهران «بعضی‌ها حرف مفت می‌زنند ولی مفت حرف نمی‌زنند»!
شرایط تحصیل واجب التعلیم های فاقد مدارک هویتی مهیا شد
دادگاه های تخصصی در ایران دچار آسیب هستند
بازداشت شدگان تجمع روز جهانی زن تبرئه شدند
بنیان فلسفه سیاسی ایران بی بدیل است
قاچاقچی البسه در قزوین به پرداخت 96 میلیون ریال جریمه شد
خیرین از طریق سامانه رضوان به محکومان غیرعمد کمک کنند
‌نخبگان بازنشسته تقدیر می‌شوند
شمار کودکان خیابانی خراسان شمالی از میانگین کشور بالاتر است
شکارچیان قوچ وحشی در اسفراین دستگیر شدند
جریمه قاچاقچیان در گلستان 8 میلیارد ریال روانه خزانه کرد