فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

14:43 ۲۲۱ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 531 0
فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،معاون حمل و نقل و ترافیکشهرداریپایتخت ایرانبانی اصلی طرح جدید ترافیک است؛ طرحی که مناقشات و چالش‌ها پیرامون آن تا به امروز نیز ادامه داشته است. اگر عملکرد
شهرداری تهرانرا در ۱۰ ماه گذشته مرور کنیم، به جای افتتاح پروژه‌ها یا شروع طرح‌های عمرانی جدید، تنها و تنها یک طرح را می‌توان یافت که از ابتکارات مدیریت جدید شهری است.
طرح جدید ترافیک برای کاهش ترافیک، آلودگی هواو به ادعای پورسیدآقایی جلوگیری از رانت و سهمیه خواهی ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و عمومی در دستور کار شهرداری قرار گرفت. این تنها طرحی است که
شهرداریجدید از صفر تا صد آن را برعهده گرفته، ولی عملکرد همین طرح نیز همچنان با چالش و ابهام روبه رو است.
طرح ترافیک بیش از سه دهه به صورت کاملا روتین و عادی در تهران در حال اجرا بود، اجرای چنین طرحی حتی به عنوان عملکرد در گذشته محسوب نمی‌شد و همچون جمع آوری زبالهیک اقدام عادی در پایتختبود.
اما مدیریت جدید شهری آنچنان پیرامون اجرای طرح جدید ترافیک غوغا و هیاهو کرده که می‌توان آن را جزء تنها دستاورد ۱۰ ماهه مدیریت جدید شهری قرار داد. دستاوردی که باعث برهم ریختن نظام ترافیکی پایتخت برای مدتی شد و به محل جدیدی برای رانت و سهمیه خواهی و حتی عدم شفافیت در شهرداری تبدیل شده است.
پورسیدآقایی در توجیه طرح جدید ترافیک در همان اوایل طرح این موضوع مدعی بود که این طرح برای جلوگیری از رانت و بی عدالتی اجرایی خواهد شد. او معتقد بود که سال هاست شهرداری به صورت سلیقه‌ای به سازمان‌ها و نهاد‌ها طرح شناور ترافیک می‌داده و معاونت جدید قصد دارد تا سازوکاری شفاف برای جلوگیری از رانت ایجاد کند. هرچند ادعای وجود رانت نیز محل مناقشه بود و بسیاری از مدیران سابق شهری آن را جوسازی و سیاه نمایی برای فرافکنی می‌دانستند.
به هر حال با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است. فروش کارت‌های طرح جدید ترافیک با قیمت‌های نجومی ۱۰ میلیون تومانی در سایت‌های تبلیغاتی تنها یکی از این نمونه هاست.
در کنار این با وجود ادعای شفافیت در ارائه سهمیه خبرنگاران، شاهد اقداماتی بودیم که تا به امروز در شهرداری شاهد آن نبودیم. معاونت
حمل و نقلو ترافیک پس از هفته‌ها تبلیغاتو ادعا برای انتشار اسامی خبرنگاران حائز سهیمه، لیست ۲۲۴۰ نفری را بر روی سایت قرار داد، ولی هیچ خبری از نام رسانهمحل فعالیت این افراد نبود. تا آنجاییکه مشخص شد که برخی از نمایندگان مجلس، فرزندان آنها، کارمندان
روابط عمومی شهرداریو برخی از معاونت‌ها نیز به نام خبرنگار طرح دریافت کرده اند!با وجود مصوبه شورای شهرتهران برای اعلام نام رسانه ها، پورسید آقایی از انجام آن سر باز می‌زند! محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در پاسخ به این پرسش که یکی از مدیران معاونت حمل و نقل ترافیک اعلام کرده که اگر نام رسانه‌ها را اعلام کنیم موضوع سهم‌خواهی پیش می‌آید؟ گفته است: «به آن‌ها چه ارتباطی دارد چه پیش می‌آید آن‌ها باید مصوبه را اجرا کنند و نمی‌توانند مصوبه تفسیر کنند.
در مصوبه آمده است که باید نام خبرنگار به اضافه رسانه‌ای که در آن فعال است منتشر شود که این امر تا کنون از سوی شهرداری تهران رخ نداده است.
در کنار موضوع عدم شفافیت و مقاومت پورسید آقایی در برابر آن، شنیده شده ۴۰۰۰ کارت سیار میان دستگاه‌های مختلف و شورای شهر تهرانبا شارژ یک میلیون تومانی توزیع شده است. چگونه تا پیش از این پورسید آقایی مدعی بود که طرح جدید ترافیک را برای جلوگیری از رانت اجرایی خواهد کرد، ولی با اجرایی شدن آن، خود وی متولی توزیع رانت شده است.
این عمل درحالی صورت گرفته که معاونت حمل و نقل و ترافیک حتی به اعضای شورای شهرنیز پاسخگو نیست. علیخانی درباره خبر توزیع چهار هزار کارت شناور در میان نهاد‌های خاص گفته است: «من در مورد این موضوع چیزی نمی‌دانم چرا که یک ماه است از معاونت حمل و نقل ترافیک خواسته‌ایم آمار و اطلاعات به ما بدهند که چه تعداد مجوز طرح ترافیک صادر کرده‌اند و به چه افراد یا نهاد‌های داده‌اند، اما آن‌ها توجهی به نامه‌های شورا نمی‌کنند.».
اما برخلاف علیخانی، ناهید خداکرمی، یکی دیگر از اعضای شورایشهر وجود این کارت را تایید می‌کند. وی در گفتگو با خبرنگار فارس عنوان کرده: «این کارت‌های طرح ترافیک سیار برای استفاده روی ماشین‌های شخصی اعضای شورا است.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده این طرح‌های سیار یک میلیون تومان شارژ دارد گفت: «من به طور دقیق نمی‌دانم، زیرا هنوز از این کارت‌ها استفاده نکرده ام و از کم و کیف آن خبر ندارم.»
حال در کنار ضرورت اعلام نام رسانه‌هایی که خبرنگاران آن‌ها سهمیه طرح ترافیک دریافت کرده اند، لازم است معاونت حمل و نقل و ترافیک توضیح دهد که بر چه اساس کارت شناور که شنیده شده با شارژ یک میلیون تومانی توزیع کرده است. اساسا چرا عوارض شهروندان تهرانی می‌بایست هزینه شارژ کارت شناور مسئولان و مقامات و یا مدیران و اعضای شورای
شهر تهرانشود.
معاون حمل و نقل ترافیک که مدعی مبارزه با رانت و برقراری عدالت برای احقاق حقوقشهروندان تهرانی بود، با طرح جدید ترافیکی که برای اجرای آن اصرار داشت، چند محل جدید برای رانت جویی و سهم خواهی ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد در شواری شهر تهران نیز هیچ اراده‌ای برای مقابله با این اقدامات خودسرانه وجود ندارد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
افزایش حقوق زندانیان در سال ۹۸
آفت مالچ پاشی در خوزستان
تولید واکسن ایتالیایی «ایدز» صحت ندارد
تبعات گرانی لبنیات بر سلامت مردم
تصاویر زیبا از خوراکی‌های منجمد
چهار برنامه بطحایی برای خوشایندسازی مدارس
شرایط بهره‌مندی مشمولان غایب از ایثارگری والدین
ممانعت ضابطان پرونده محیط زیست از ارتباط کلامی وکلا با متهمان
دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی حذف می‌شوند