فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

14:43 ۷۱ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 280 0
فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،معاون حمل و نقل و ترافیکشهرداریپایتخت ایرانبانی اصلی طرح جدید ترافیک است؛ طرحی که مناقشات و چالش‌ها پیرامون آن تا به امروز نیز ادامه داشته است. اگر عملکرد
شهرداری تهرانرا در ۱۰ ماه گذشته مرور کنیم، به جای افتتاح پروژه‌ها یا شروع طرح‌های عمرانی جدید، تنها و تنها یک طرح را می‌توان یافت که از ابتکارات مدیریت جدید شهری است.
طرح جدید ترافیک برای کاهش ترافیک، آلودگی هواو به ادعای پورسیدآقایی جلوگیری از رانت و سهمیه خواهی ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و عمومی در دستور کار شهرداری قرار گرفت. این تنها طرحی است که
شهرداریجدید از صفر تا صد آن را برعهده گرفته، ولی عملکرد همین طرح نیز همچنان با چالش و ابهام روبه رو است.
طرح ترافیک بیش از سه دهه به صورت کاملا روتین و عادی در تهران در حال اجرا بود، اجرای چنین طرحی حتی به عنوان عملکرد در گذشته محسوب نمی‌شد و همچون جمع آوری زبالهیک اقدام عادی در پایتختبود.
اما مدیریت جدید شهری آنچنان پیرامون اجرای طرح جدید ترافیک غوغا و هیاهو کرده که می‌توان آن را جزء تنها دستاورد ۱۰ ماهه مدیریت جدید شهری قرار داد. دستاوردی که باعث برهم ریختن نظام ترافیکی پایتخت برای مدتی شد و به محل جدیدی برای رانت و سهمیه خواهی و حتی عدم شفافیت در شهرداری تبدیل شده است.
پورسیدآقایی در توجیه طرح جدید ترافیک در همان اوایل طرح این موضوع مدعی بود که این طرح برای جلوگیری از رانت و بی عدالتی اجرایی خواهد شد. او معتقد بود که سال هاست شهرداری به صورت سلیقه‌ای به سازمان‌ها و نهاد‌ها طرح شناور ترافیک می‌داده و معاونت جدید قصد دارد تا سازوکاری شفاف برای جلوگیری از رانت ایجاد کند. هرچند ادعای وجود رانت نیز محل مناقشه بود و بسیاری از مدیران سابق شهری آن را جوسازی و سیاه نمایی برای فرافکنی می‌دانستند.
به هر حال با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است. فروش کارت‌های طرح جدید ترافیک با قیمت‌های نجومی ۱۰ میلیون تومانی در سایت‌های تبلیغاتی تنها یکی از این نمونه هاست.
در کنار این با وجود ادعای شفافیت در ارائه سهمیه خبرنگاران، شاهد اقداماتی بودیم که تا به امروز در شهرداری شاهد آن نبودیم. معاونت
حمل و نقلو ترافیک پس از هفته‌ها تبلیغاتو ادعا برای انتشار اسامی خبرنگاران حائز سهیمه، لیست ۲۲۴۰ نفری را بر روی سایت قرار داد، ولی هیچ خبری از نام رسانهمحل فعالیت این افراد نبود. تا آنجاییکه مشخص شد که برخی از نمایندگان مجلس، فرزندان آنها، کارمندان
روابط عمومی شهرداریو برخی از معاونت‌ها نیز به نام خبرنگار طرح دریافت کرده اند!با وجود مصوبه شورای شهرتهران برای اعلام نام رسانه ها، پورسید آقایی از انجام آن سر باز می‌زند! محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در پاسخ به این پرسش که یکی از مدیران معاونت حمل و نقل ترافیک اعلام کرده که اگر نام رسانه‌ها را اعلام کنیم موضوع سهم‌خواهی پیش می‌آید؟ گفته است: «به آن‌ها چه ارتباطی دارد چه پیش می‌آید آن‌ها باید مصوبه را اجرا کنند و نمی‌توانند مصوبه تفسیر کنند.
در مصوبه آمده است که باید نام خبرنگار به اضافه رسانه‌ای که در آن فعال است منتشر شود که این امر تا کنون از سوی شهرداری تهران رخ نداده است.
در کنار موضوع عدم شفافیت و مقاومت پورسید آقایی در برابر آن، شنیده شده ۴۰۰۰ کارت سیار میان دستگاه‌های مختلف و شورای شهر تهرانبا شارژ یک میلیون تومانی توزیع شده است. چگونه تا پیش از این پورسید آقایی مدعی بود که طرح جدید ترافیک را برای جلوگیری از رانت اجرایی خواهد کرد، ولی با اجرایی شدن آن، خود وی متولی توزیع رانت شده است.
این عمل درحالی صورت گرفته که معاونت حمل و نقل و ترافیک حتی به اعضای شورای شهرنیز پاسخگو نیست. علیخانی درباره خبر توزیع چهار هزار کارت شناور در میان نهاد‌های خاص گفته است: «من در مورد این موضوع چیزی نمی‌دانم چرا که یک ماه است از معاونت حمل و نقل ترافیک خواسته‌ایم آمار و اطلاعات به ما بدهند که چه تعداد مجوز طرح ترافیک صادر کرده‌اند و به چه افراد یا نهاد‌های داده‌اند، اما آن‌ها توجهی به نامه‌های شورا نمی‌کنند.».
اما برخلاف علیخانی، ناهید خداکرمی، یکی دیگر از اعضای شورایشهر وجود این کارت را تایید می‌کند. وی در گفتگو با خبرنگار فارس عنوان کرده: «این کارت‌های طرح ترافیک سیار برای استفاده روی ماشین‌های شخصی اعضای شورا است.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده این طرح‌های سیار یک میلیون تومان شارژ دارد گفت: «من به طور دقیق نمی‌دانم، زیرا هنوز از این کارت‌ها استفاده نکرده ام و از کم و کیف آن خبر ندارم.»
حال در کنار ضرورت اعلام نام رسانه‌هایی که خبرنگاران آن‌ها سهمیه طرح ترافیک دریافت کرده اند، لازم است معاونت حمل و نقل و ترافیک توضیح دهد که بر چه اساس کارت شناور که شنیده شده با شارژ یک میلیون تومانی توزیع کرده است. اساسا چرا عوارض شهروندان تهرانی می‌بایست هزینه شارژ کارت شناور مسئولان و مقامات و یا مدیران و اعضای شورای
شهر تهرانشود.
معاون حمل و نقل ترافیک که مدعی مبارزه با رانت و برقراری عدالت برای احقاق حقوقشهروندان تهرانی بود، با طرح جدید ترافیکی که برای اجرای آن اصرار داشت، چند محل جدید برای رانت جویی و سهم خواهی ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد در شواری شهر تهران نیز هیچ اراده‌ای برای مقابله با این اقدامات خودسرانه وجود ندارد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پاسخ دندان شکن ترزامی به اتحادیه اروپا: نه نتیجه همه‌پرسی را لغو و نه کشور را تجزیه می‌کنم
نخست وزیر انگلیس با تأکید بر غیرقابل قبول بودن پاسخ اتحادیه اروپا به برنامه های لندن درباره «برگزیت» اعلام کرد: نه نتیجه همه‌پرسی را لغو و نه کشور را تجزیه می‌کنم.
ساعت دیدار نساجی و استقلال تغییر کرد
تهران- ایرنا- کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران روز جمعه از تغییر زمان دیدار تیم های نساجی مازندران و استقلال تهران خبر داد.
قیمت لوازم خانگی ۶۰ درصد افزایش یافت
رئیس اتحادیه لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه گفت: لوازم خانگی نسبت به سال گذشته، ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
ماشین سازی یک بر صفر پارس جم را بدرقه کرد
تبریز – ایرنا – دیدار دو تیم فوتبال ماشین سازی تبریز و پارس جنوبی جم از هفته هفتم لیگ برتر با نتیجه یک بر صفر به سود میزبان پایان یافت.
وقنی نظر ترامپ درمورد اوباما عوض می شود!
رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی به وارد شدن باراک اوباما به کارزار انتخابات میان‌ دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر واکنش نشان داد.
فجر و قشقایی شیراز در اندیشه صدر جدول فوتبال دسته یک هستند
شیراز- ایرنا - بازیکنان و اعضای تیم های فجر شهید سپاسی و قشقایی شیراز در هفته پنجم رقابت های فوتبال دسته یک باشگاه های کشور (جام آزادگان) برای قرار گرفتن در جمع مدعیان صعود به لیگ برتر در اندیشه پیروزی و تکیه بر صدر جدول هستند.
ترامپ خطاب به بولتون: نمی‌گذارم جنگ با ایران را شروع کنی
یک رسانه آمریکائی اعلام کرد: در حالیکه ترامپ به مشاور امنیت ملی خود گفته است که نمی‌گذارد جنگ با ایران را شروع کند؛ برخی مشاوران وی نگران توافق او با تهران هستند.
توقیف ۳۵ کیلو شمش طلای قاچاق در گمرک
ماموران گمرک ۳۵ کیلوگرم شمش طلای قاچاق را هنگام خروج از کشور توقیف کردند.
165 ماموریت اورژانس در شمال خوزستان انجام شد
دزفول - ایرنا - رئیس مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی شهرستان دزفول گفت: 165 ماموریت اورژانس در تاسوعا و عاشورای حسینی در شهرستان های دزفول، شوش و گتوند انجام شد.
آخرین خبرها از قیمت طلا در بازارهای جهانی
در معاملات امروز بازار جهانی فلزات گرانبها هر اونس طلا 1203.7 دلار قیمت‌گذاری شد که نسبت به دیروز 3.2 دلار ارزان تر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قتل همزمان همسر و معشوقه در ویلای کنار دریاچه
مردی بعد از این که همسرش را کشت اقدام به قتل معشوقه اش کرد.
حلوا لقمه‌ای با نان میکادو، شیک و مجلسی
حلوا یکی از خوشمزه ترین دسر های سنتی ایرانیه که به شکل های مختلفی سرو میشه. راحت ترین راه سرو حلوا ریختنش داخل یه سینی و پهن کردنش داخل سینیه اما اگه بخوایم به روش تمیزتر و شیک تری سروش کنیم هم راه های زیادی هست مثل سرو اون به صورت لقمه ای که در این مطلب بهتون میگیم.
تمام آن‌چه‌می‌خواهید درباره بیمه بیکاری بدانید
برابر قانون تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به‌ صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشند و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد؛ بنابراین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند، از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.
اوبامیانگ: آرسنال باید بجنگد و پیشرفت کند
مهاجم گابنی آرسنال می‌گوید توپچی‌های لندن باید بجنگند و پیشرفت کنند.
سرطان غدد لنفاوی؛ علل، علائم و راه‌های درمان
سرطان لنفوم، گروهی از سرطان است که بر سلول‌هایی تاثیر می‌گذارد که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند و به طور عمده سلول‌های دخیل در سیستم لنفاوی بدن را در بر می‌گیرد. نشانه‌های سرطان غدد لنفاوی معمولا با تورم غدد لنفاوی در گردن مشخص می‌شود.
توقیف ۳۵ کیلو شمش طلای قاچاق در گمرک
چالوس و هراز یک‌طرفه شد
راه‌اندازی «اسکول باس» برای اولین بار در تهران
رابطه چین و چروک‌های صورت با مشکلات سلامت
ترافیک سنگین در همه محورهای منتهی به تهران
زمان حرکت قطار‌ها بعد از تغییر ساعت رسمی کشور
دستگیری عاملان آتش سوزی تالاب هورالعظیم
تصاویری غم انگیز از کودکان کار در 100 سال پیش
آقای وزیر از کلاهبرداری پیامکی 22 میلیارد تومانی خبر داد
عاملان آتش سوزی تالاب هورالعظیم دستگیر شدند