فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

14:43 ۱۲۳ روز و ۱۴ ساعت پیش افکار نیوز 414 0
فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،معاون حمل و نقل و ترافیکشهرداریپایتخت ایرانبانی اصلی طرح جدید ترافیک است؛ طرحی که مناقشات و چالش‌ها پیرامون آن تا به امروز نیز ادامه داشته است. اگر عملکرد
شهرداری تهرانرا در ۱۰ ماه گذشته مرور کنیم، به جای افتتاح پروژه‌ها یا شروع طرح‌های عمرانی جدید، تنها و تنها یک طرح را می‌توان یافت که از ابتکارات مدیریت جدید شهری است.
طرح جدید ترافیک برای کاهش ترافیک، آلودگی هواو به ادعای پورسیدآقایی جلوگیری از رانت و سهمیه خواهی ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و عمومی در دستور کار شهرداری قرار گرفت. این تنها طرحی است که
شهرداریجدید از صفر تا صد آن را برعهده گرفته، ولی عملکرد همین طرح نیز همچنان با چالش و ابهام روبه رو است.
طرح ترافیک بیش از سه دهه به صورت کاملا روتین و عادی در تهران در حال اجرا بود، اجرای چنین طرحی حتی به عنوان عملکرد در گذشته محسوب نمی‌شد و همچون جمع آوری زبالهیک اقدام عادی در پایتختبود.
اما مدیریت جدید شهری آنچنان پیرامون اجرای طرح جدید ترافیک غوغا و هیاهو کرده که می‌توان آن را جزء تنها دستاورد ۱۰ ماهه مدیریت جدید شهری قرار داد. دستاوردی که باعث برهم ریختن نظام ترافیکی پایتخت برای مدتی شد و به محل جدیدی برای رانت و سهمیه خواهی و حتی عدم شفافیت در شهرداری تبدیل شده است.
پورسیدآقایی در توجیه طرح جدید ترافیک در همان اوایل طرح این موضوع مدعی بود که این طرح برای جلوگیری از رانت و بی عدالتی اجرایی خواهد شد. او معتقد بود که سال هاست شهرداری به صورت سلیقه‌ای به سازمان‌ها و نهاد‌ها طرح شناور ترافیک می‌داده و معاونت جدید قصد دارد تا سازوکاری شفاف برای جلوگیری از رانت ایجاد کند. هرچند ادعای وجود رانت نیز محل مناقشه بود و بسیاری از مدیران سابق شهری آن را جوسازی و سیاه نمایی برای فرافکنی می‌دانستند.
به هر حال با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است. فروش کارت‌های طرح جدید ترافیک با قیمت‌های نجومی ۱۰ میلیون تومانی در سایت‌های تبلیغاتی تنها یکی از این نمونه هاست.
در کنار این با وجود ادعای شفافیت در ارائه سهمیه خبرنگاران، شاهد اقداماتی بودیم که تا به امروز در شهرداری شاهد آن نبودیم. معاونت
حمل و نقلو ترافیک پس از هفته‌ها تبلیغاتو ادعا برای انتشار اسامی خبرنگاران حائز سهیمه، لیست ۲۲۴۰ نفری را بر روی سایت قرار داد، ولی هیچ خبری از نام رسانهمحل فعالیت این افراد نبود. تا آنجاییکه مشخص شد که برخی از نمایندگان مجلس، فرزندان آنها، کارمندان
روابط عمومی شهرداریو برخی از معاونت‌ها نیز به نام خبرنگار طرح دریافت کرده اند!با وجود مصوبه شورای شهرتهران برای اعلام نام رسانه ها، پورسید آقایی از انجام آن سر باز می‌زند! محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در پاسخ به این پرسش که یکی از مدیران معاونت حمل و نقل ترافیک اعلام کرده که اگر نام رسانه‌ها را اعلام کنیم موضوع سهم‌خواهی پیش می‌آید؟ گفته است: «به آن‌ها چه ارتباطی دارد چه پیش می‌آید آن‌ها باید مصوبه را اجرا کنند و نمی‌توانند مصوبه تفسیر کنند.
در مصوبه آمده است که باید نام خبرنگار به اضافه رسانه‌ای که در آن فعال است منتشر شود که این امر تا کنون از سوی شهرداری تهران رخ نداده است.
در کنار موضوع عدم شفافیت و مقاومت پورسید آقایی در برابر آن، شنیده شده ۴۰۰۰ کارت سیار میان دستگاه‌های مختلف و شورای شهر تهرانبا شارژ یک میلیون تومانی توزیع شده است. چگونه تا پیش از این پورسید آقایی مدعی بود که طرح جدید ترافیک را برای جلوگیری از رانت اجرایی خواهد کرد، ولی با اجرایی شدن آن، خود وی متولی توزیع رانت شده است.
این عمل درحالی صورت گرفته که معاونت حمل و نقل و ترافیک حتی به اعضای شورای شهرنیز پاسخگو نیست. علیخانی درباره خبر توزیع چهار هزار کارت شناور در میان نهاد‌های خاص گفته است: «من در مورد این موضوع چیزی نمی‌دانم چرا که یک ماه است از معاونت حمل و نقل ترافیک خواسته‌ایم آمار و اطلاعات به ما بدهند که چه تعداد مجوز طرح ترافیک صادر کرده‌اند و به چه افراد یا نهاد‌های داده‌اند، اما آن‌ها توجهی به نامه‌های شورا نمی‌کنند.».
اما برخلاف علیخانی، ناهید خداکرمی، یکی دیگر از اعضای شورایشهر وجود این کارت را تایید می‌کند. وی در گفتگو با خبرنگار فارس عنوان کرده: «این کارت‌های طرح ترافیک سیار برای استفاده روی ماشین‌های شخصی اعضای شورا است.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده این طرح‌های سیار یک میلیون تومان شارژ دارد گفت: «من به طور دقیق نمی‌دانم، زیرا هنوز از این کارت‌ها استفاده نکرده ام و از کم و کیف آن خبر ندارم.»
حال در کنار ضرورت اعلام نام رسانه‌هایی که خبرنگاران آن‌ها سهمیه طرح ترافیک دریافت کرده اند، لازم است معاونت حمل و نقل و ترافیک توضیح دهد که بر چه اساس کارت شناور که شنیده شده با شارژ یک میلیون تومانی توزیع کرده است. اساسا چرا عوارض شهروندان تهرانی می‌بایست هزینه شارژ کارت شناور مسئولان و مقامات و یا مدیران و اعضای شورای
شهر تهرانشود.
معاون حمل و نقل ترافیک که مدعی مبارزه با رانت و برقراری عدالت برای احقاق حقوقشهروندان تهرانی بود، با طرح جدید ترافیکی که برای اجرای آن اصرار داشت، چند محل جدید برای رانت جویی و سهم خواهی ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد در شواری شهر تهران نیز هیچ اراده‌ای برای مقابله با این اقدامات خودسرانه وجود ندارد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

هشدار جدی امام علی(ع) درباره مرگ و دنیای فانی
چگونه به ماندن جاودانه امیدوار باشیم. در حالی که گذشت شب و روز بنایی را بالا نبرده جز آن که آن را ویران کرده و به اطراف پراکند.
با خواندن این سوره کوتاه سلامت و یقین در دنیا را پاداش بگیرید
سوره تین یا والتین و الزیتون نود و پنجمین سوره قرآن کریم است که سفارش و فضایل فراوانی برای قرائت این سوره آورده شده است.
وقتی آقای بازیگر به چشم هایش هم اعتماد نمی کند! - عکس
عباس غزالی با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
مجری جنجالی درکنار 2 بازیگر مشهور -عکس
محمود شهریاری با انتشار این عکس نوشت: با همایون ارشادى و امیرحسین رستمى عزیز.
افشای یک راز درباره سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت»
جرج آر.آر مارتین خالق مجموعه رمان‌های «ترانه یخ و آتش» فاش کرد که در آغاز گمان می‌کرده این اثر، یک داستان کوتاه بیشتر نباشد.
پوشش نامتعارف خانم بازیگر سوژه شد! -عکس
نیکی مظفری، مه‌لقا باقری و شبنم فرشادجو در جشنواره فیلم کوتاه تهران را مشاهده می کنید.
اضافه شدن رویدادهای میلیاردی هم به زندگی لاکچری
مجید ابهری گفت: رویدادهای میلیاردی هم به زندگی لاکچری اضافه شده است به طوریکه در این مراسم ها هزینه ناهار برای هر نفر ۴ تا ۵ میلیون تومان می شود.
زنان معروف دوره قاجار را بشناسید+ عکس
برای زنان در جامعه قاجار شاید بتوان تقسیم‌بندی‌های زیادی در نظر گرفت، از منظری این زنان را می‌توان در سه طبقه جای داد: زنان نیازمند، زنان متوسط و زنان بافرهنگ.
آهوی زیبای ایرانی در سبزوار- عکس
تصویری از آهوی گواتردار ایرانی(Goitered gazelle) که در حیات وحش سبزوار به ثبت رسیده است.
فرار ترلان 14 ساله از خانه پدری
«ترلان» 14 سال داشت که عروسک و ساک کوچک لباسش را برداشت و در حالی که بدنش زیر مشت و لگد پدر و برادرانش سیاه و کبود شده بود، از خانه فرار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا - ظریف، سند رو کرد
وزیر امور خارجه ایران با انتشار توییتی به یاوه‌گویی‌های همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد.
عفو بین‌الملل مدال آنگ سان سوچی را پس گرفت
سازمان عفو بین‌الملل جایزه اعطایی خود را از آنگ سان سوچی که عملا رهبری میانمار را برعهده دارد، پس می‌گیرد.
کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند
حدیث رسول اکرم(ص) درباره تلاوت قرآن را در اینجا بخوانید.
مبیناعلی‌نسب: خوشحالم دو استاد بزرگ مطرح جهان را شکست دادم
دختر شطرنج‌باز ایرانی که در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با صعود به دور سوم تاریخ ساز و شگفتی ساز شده بود، خوشحال است که توانسته دو استاد بزرگ مطرح را شکست دهد.
اضافه شدن رویدادهای میلیاردی هم به زندگی لاکچری
زنان معروف دوره قاجار را بشناسید+ عکس
آهوی زیبای ایرانی در سبزوار- عکس
فرار ترلان 14 ساله از خانه پدری
مال‌خران دریچه‌های چدنی به دام افتادند+ عکس
خطرات مصرف محصولات بدنسازی
رتبه‌بندی معلمان در سال 98 اجرا می شود؟
روش‌های درمان کبد چرب
بی‌خوابی چه دردسر‌هایی به همراه دارد؟
تزیین ماشین عروس ترکمنی- عکس