فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

14:43 ۶ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 50 0
فروش طرح ترافیک با قیمت‌های نجومی 10 میلیونی

با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،معاون حمل و نقل و ترافیکشهرداریپایتخت ایرانبانی اصلی طرح جدید ترافیک است؛ طرحی که مناقشات و چالش‌ها پیرامون آن تا به امروز نیز ادامه داشته است. اگر عملکرد
شهرداری تهرانرا در ۱۰ ماه گذشته مرور کنیم، به جای افتتاح پروژه‌ها یا شروع طرح‌های عمرانی جدید، تنها و تنها یک طرح را می‌توان یافت که از ابتکارات مدیریت جدید شهری است.
طرح جدید ترافیک برای کاهش ترافیک، آلودگی هواو به ادعای پورسیدآقایی جلوگیری از رانت و سهمیه خواهی ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و عمومی در دستور کار شهرداری قرار گرفت. این تنها طرحی است که
شهرداریجدید از صفر تا صد آن را برعهده گرفته، ولی عملکرد همین طرح نیز همچنان با چالش و ابهام روبه رو است.
طرح ترافیک بیش از سه دهه به صورت کاملا روتین و عادی در تهران در حال اجرا بود، اجرای چنین طرحی حتی به عنوان عملکرد در گذشته محسوب نمی‌شد و همچون جمع آوری زبالهیک اقدام عادی در پایتختبود.
اما مدیریت جدید شهری آنچنان پیرامون اجرای طرح جدید ترافیک غوغا و هیاهو کرده که می‌توان آن را جزء تنها دستاورد ۱۰ ماهه مدیریت جدید شهری قرار داد. دستاوردی که باعث برهم ریختن نظام ترافیکی پایتخت برای مدتی شد و به محل جدیدی برای رانت و سهمیه خواهی و حتی عدم شفافیت در شهرداری تبدیل شده است.
پورسیدآقایی در توجیه طرح جدید ترافیک در همان اوایل طرح این موضوع مدعی بود که این طرح برای جلوگیری از رانت و بی عدالتی اجرایی خواهد شد. او معتقد بود که سال هاست شهرداری به صورت سلیقه‌ای به سازمان‌ها و نهاد‌ها طرح شناور ترافیک می‌داده و معاونت جدید قصد دارد تا سازوکاری شفاف برای جلوگیری از رانت ایجاد کند. هرچند ادعای وجود رانت نیز محل مناقشه بود و بسیاری از مدیران سابق شهری آن را جوسازی و سیاه نمایی برای فرافکنی می‌دانستند.
به هر حال با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای طرح جدید می‌گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است. فروش کارت‌های طرح جدید ترافیک با قیمت‌های نجومی ۱۰ میلیون تومانی در سایت‌های تبلیغاتی تنها یکی از این نمونه هاست.
در کنار این با وجود ادعای شفافیت در ارائه سهمیه خبرنگاران، شاهد اقداماتی بودیم که تا به امروز در شهرداری شاهد آن نبودیم. معاونت
حمل و نقلو ترافیک پس از هفته‌ها تبلیغاتو ادعا برای انتشار اسامی خبرنگاران حائز سهیمه، لیست ۲۲۴۰ نفری را بر روی سایت قرار داد، ولی هیچ خبری از نام رسانهمحل فعالیت این افراد نبود. تا آنجاییکه مشخص شد که برخی از نمایندگان مجلس، فرزندان آنها، کارمندان
روابط عمومی شهرداریو برخی از معاونت‌ها نیز به نام خبرنگار طرح دریافت کرده اند!با وجود مصوبه شورای شهرتهران برای اعلام نام رسانه ها، پورسید آقایی از انجام آن سر باز می‌زند! محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در پاسخ به این پرسش که یکی از مدیران معاونت حمل و نقل ترافیک اعلام کرده که اگر نام رسانه‌ها را اعلام کنیم موضوع سهم‌خواهی پیش می‌آید؟ گفته است: «به آن‌ها چه ارتباطی دارد چه پیش می‌آید آن‌ها باید مصوبه را اجرا کنند و نمی‌توانند مصوبه تفسیر کنند.
در مصوبه آمده است که باید نام خبرنگار به اضافه رسانه‌ای که در آن فعال است منتشر شود که این امر تا کنون از سوی شهرداری تهران رخ نداده است.
در کنار موضوع عدم شفافیت و مقاومت پورسید آقایی در برابر آن، شنیده شده ۴۰۰۰ کارت سیار میان دستگاه‌های مختلف و شورای شهر تهرانبا شارژ یک میلیون تومانی توزیع شده است. چگونه تا پیش از این پورسید آقایی مدعی بود که طرح جدید ترافیک را برای جلوگیری از رانت اجرایی خواهد کرد، ولی با اجرایی شدن آن، خود وی متولی توزیع رانت شده است.
این عمل درحالی صورت گرفته که معاونت حمل و نقل و ترافیک حتی به اعضای شورای شهرنیز پاسخگو نیست. علیخانی درباره خبر توزیع چهار هزار کارت شناور در میان نهاد‌های خاص گفته است: «من در مورد این موضوع چیزی نمی‌دانم چرا که یک ماه است از معاونت حمل و نقل ترافیک خواسته‌ایم آمار و اطلاعات به ما بدهند که چه تعداد مجوز طرح ترافیک صادر کرده‌اند و به چه افراد یا نهاد‌های داده‌اند، اما آن‌ها توجهی به نامه‌های شورا نمی‌کنند.».
اما برخلاف علیخانی، ناهید خداکرمی، یکی دیگر از اعضای شورایشهر وجود این کارت را تایید می‌کند. وی در گفتگو با خبرنگار فارس عنوان کرده: «این کارت‌های طرح ترافیک سیار برای استفاده روی ماشین‌های شخصی اعضای شورا است.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده این طرح‌های سیار یک میلیون تومان شارژ دارد گفت: «من به طور دقیق نمی‌دانم، زیرا هنوز از این کارت‌ها استفاده نکرده ام و از کم و کیف آن خبر ندارم.»
حال در کنار ضرورت اعلام نام رسانه‌هایی که خبرنگاران آن‌ها سهمیه طرح ترافیک دریافت کرده اند، لازم است معاونت حمل و نقل و ترافیک توضیح دهد که بر چه اساس کارت شناور که شنیده شده با شارژ یک میلیون تومانی توزیع کرده است. اساسا چرا عوارض شهروندان تهرانی می‌بایست هزینه شارژ کارت شناور مسئولان و مقامات و یا مدیران و اعضای شورای
شهر تهرانشود.
معاون حمل و نقل ترافیک که مدعی مبارزه با رانت و برقراری عدالت برای احقاق حقوقشهروندان تهرانی بود، با طرح جدید ترافیکی که برای اجرای آن اصرار داشت، چند محل جدید برای رانت جویی و سهم خواهی ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد در شواری شهر تهران نیز هیچ اراده‌ای برای مقابله با این اقدامات خودسرانه وجود ندارد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

تقویت اقتصاد کشاورزی با حضور محققان در عرصه تولید
تبریز- ایرنا - محققان بخش کشاورزی با تکیه بر دانش روز و استفاده از شیوه های نوین و علمی در قالب طرح نوین ترویج در عرصه های تولید حاضر شده و نقش خود را در تقویت این بخش اقتصادی ایفا می کنند.
300 دفتر خدمات الکترونیک ساتا در سطح کشور فعالیت دارند
خرم آباد - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در حال حاضر 300 دفتر خدمات الکترونیک ساتا در کشور فعالیت دارند که از این تعداد، 9 دفتر فعال در سطح استان لرستان مشغول خدمت رسانی به خانواده نیروهای مسلح است.
170 هزار هکتار از اراضی کشور به آبیاری نوین مجهز می شود
گنبدکاووس - ایرنا - معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: با هدف افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی، تا پایان امسال 170 هزار هکتار از اراضی زراعی کشور به شیوه های نوین آبیاری مجهز می شود.
ترامپ یک پوپولیسم واقعی است
تهران - ایرنا - فرانسوا روز چهارشنبه در گفت وگو با رادیو 'اروپا-1' ضمن انتقاد از سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بسیاری از پرونده های بین المللی، وی را یک پوپولیسم واقعی خواند.
ایتالیا دیگر پذیرای پناهجویان نیست
رم - ایرنا - انتزو مو اورو میلانزی وزیر امورخارجه ایتالیا با ارسال نامه ای به اتحادیه اروپا با اشاره به مواضع تازه دولت این کشور اعلام کرد: ایتالیا دیگر نمی خواهد محل ورود پناهجویان به اروپا باشد.
ولایتی: اروپا خروج آمریکا از برجام را جبران کند
تهران - ایرنا - مشاور مقام معظم رهبری در گفت و گو با شبکه تلویزیونی راشا تودی روسیه ضمن ابراز مخالفت ایران با هر گونه حضور آمریکا در منطقه بر تمایل تهران برای برقراری صلح و آرامش در یمن تاکید کرد و به کشورهای اروپایی متذکر شد تا خروج آمریکا از برجام را جبران کنند.
لغو حالت فوق العاده ترکیه خواسته آمریکا و اسراییل است
آنکاراـ ایرناـ دوغو پرینچک رهبر حزب وطن ترکیه گفت: لغو حالت فوق العاده در ترکیه خواسته آمریکا و اسرائیل است و موجب خوشحالی آنها می شود.
اقتصاد ترکیه به لغو وضعیت فوق العاده واکنش مثبت نشان داد
آنکارا- ایرنا- بازار ارز و بورس ترکیه به لغو وضعیت فوق العاده این کشور واکنش مثبت نشان داد به طوری که قیمت دلار در ساعات پایانی وضعیت اضطراری و نزدیک شدن به لحظات لغو آن، کاهش یافت و شاخص بورس استانبول نیز افزایش پیدا کرد.
یک قایق حامل 150 پناهجو در سواحل قبرس غرق شد
آنکارا- ایرنا- یک فروند قایق حامل حدود 150 پناهجو در سواحل ینی ارنکوی بخش ترک نشین قبرس غرق شد.
سقوط جنگنده بی صاحب
تهران- ایرنا- خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) سه شنبه شب اعلام کرد که یک جنگنده ناشناس در روستای المشوح در استان حسکه (شمال سوریه) سقوط کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراف به قتل زن مسافرکش در پارک چیتگر
متهم اصلی قتل زن جوانی که جسدش در پارک جنگلی چیتگر کشف شده است، جزئیات و نحوه قتل را در دادسرای جنایی تهران تشریح کرد.
مرزبان: بر اساس یک جمله آلمانی آن حرف را در تلویزیون زدم
علیرضا مرزبان گفت: تیم ملی آلمان و بازیکنانش پس از قهرمانی در سال ۲۰۱۴ اشباع شده بودند اما همیشه برای موفقیت و رسیدن به هدف خاص‌تان باید بیشتر از توان خودتان تلاش کنید. این نکته در آلمان ۲۰۱۸ دیده نمی‌شد.
داوری جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی آغاز شد
بجنورد- ایرنا- مرحله داوری بخش تک نوازی سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی روز چهارشنبه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شماری از هنرمندان این رشته پرطرفدار در شهر اسفراین آغاز شد.
درآمدهای صدها میلیونی مجریان از آنتن صداوسیما
موسسه مالی اعتباری مذکور به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.
قم مروج ورزش پهلوانی درجهان  می شود
قم - ایرنا - رئیس هیات ورزشی پهلوانی و زورخانه ای قم با اشاره به ظرفیت حضور طلاب از 130 کشور جهان در این استان گفت: قم با فعال کردن ظرفیت های فرهنگی، حوزوی و ورزشی خود تا سال آینده، به قطب مروج ورزش زورخانه ای در جهان تبدیل می شود.
تکذیب مجازات اعدام برای سایت‌های غیرقانونی
انتشار جدول افزایش ۱۴ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)
۲ کارگر حین حفاری میان خاک مدفون شدند +عکس
اتفاقی عجیب و نادر در نوشهر
بدرقه‌ی اولین کاروان حجاج ایرانی
دعوت پیامکی از مردم برای شکایت از استاندار تهران
کمبود ۱۵۰ هزار پرستار در کشور
وجود ۱۵ تا ۲۰ هزار معتاد و کارتن خواب در تهران
قیمت خدمات دندانپزشکی افزایش نمی‌یابد
روستای پلکانی «نایبند»، ماسوله‌ی کویر