رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

21:53 ۷۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 503 0
رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

تهران – ایرنا – کارشناسان سیاست خارجی درباره رویکرد رئیس جمهوری آمریکا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کردند: تمرکز یکجانبه دونالد ترامپ درباره ناکافی بودن هزینه نظامی اعضای این سازمان، نشانگر درک نادرستش از این پیمان دفاعی است.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا؛ تارنمای کارنگی یوروپ که نظر شماری از کارشناسان برگزیده را در خصوص رویکرد ترامپ به ناتو منتشر کرده است، به نقل از آدام بالسر مدیر پروژه سیاست خارجی در موسسه وایزاروپا، افزود: با توجه به شخصی بودن نظرها و تصمیم های رئیس جمهوری آمریکا و نتیجه نشست سنگاپور میان وی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به آسانی می توان تصور کرد که ترامپ در نشست روز دوشنبه هلسینکی با پوتین که بلافاصله پس از اجلاس ناتو برگزار می شود، به وی اجازه دهد در باره اقداماتی برای حذف این نهاد نظامی سخن بگوید.
به گفته سوفیا بش پژوهشگر مرکز اصلاحات اروپا، قضاوت درباره نظر ترامپ در باره ناتو به همپیمانان اروپایی وی بستگی دارد، هر چند بیشتر آنان با نظر ترامپ در باره اهمیت هزینه کردن 2 درصد تولید ناخالص داخلی برای ناتو، موافق هستند، اما تمرکز یکجانبه ترامپ بر این موضوع که اروپائیان باید هزینه تضمین امنیتی ایالات متحده را بپردازند، نشانگر درک نادرست وی از مفهوم ناتو به عنوان پیمان دفاع گروهی می باشد.
وی افزود: اشاره آشکار ترامپ به کشورها و سران اروپا، یکپارچگی وانسجام ناتو را تضعیف می کند که نیرومندترین دارایی آنها به شمار می رود. خطر این است که سران قاره سبز خود را تحت فشار احساس می کنند و مردم این کشورها چنین سوء برداشت می کنند که هزینه های دفاعی، به جای سرمایه گذاری مهمی در راستای امنیت اروپا، سرفرودآوردن در برابر واشنگتن و امتیازدهی به ایالات متحده به شمار می رود.
به گفته وی، سران اروپا باید مالکیت، الزامات و دستاوردهای ناتو را در اختیار خود بگیرند. اما در صورتی که سران این قاره اجازه دهند که دیدگاه ترامپ، این اجلاس و نشست های بعدی را شکل دهد، صحت و درستی نظر وی را اثبات خواهند کرد و ناتو به ابزاری حفاظتی تبدیل خواهد شد که اروپائیان عضو آن، برای جلب توجه ایالات متحده تلاش می کنند.
کارل بیلت عضو هیات رئیسه شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد گفت: پاسخ به این پرسش در صورتی آسان تر خواهد بود که از طرز فکر ترامپ در باره ناتو آگاهی داشته باشیم. اما با هر حال، ترامپ از ناتو همانند دیگر سازمان های چندجانبه نفرت دارد، به گونه ای که به نقل از وی گفته شده است که ناتو مانند نفتا بد است و نفتا از بدترین توافقنامه های جهان به شمار می رود.
وی افزود: البته این باور ترامپ که کشورهای عضو ناتو به ایالات متحده بدهی دارند و همه آنها باید فورا 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به این سازمان بپردازند، نادرست و بعید است که وی علاقه بیشتری به دانستن چگونگی کارکرد واقعی ناتو داشته باشد.
به گفته بیلت، هر چند در باره مشارکت در دفاع از اروپا، کارهای بیشتری باید بشود، اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر هزینه های دفاعی ایالات متحده به صورت مستقیم به اروپا بستگی ندارد. این وضع اکنون در حال تغییر است به گونه ای که انگلیس، کانادا و آلمان، فرماندهی گروه های رزمی در کشورهای حوزه بالتیک را خود بر عهده دارند.
یانن برمز رئیس و بنیانگذار گروه اوراسیا نیز نظر ترامپ را که مشارکت بیشتر کشورهای عضو ناتو در این نهاد نظامی، به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار است و در صورتی که پیامدهایی برای آنان وجود نداشته باشد، به همین وضع ادامه خواهند داد، درست دانست.
برمر افزود: ترامپ به چند جانبه گرایی حتی اگر توسط خود ایالات متحده ایجاد و رهبری شود، اعتماد ندارد و به همین علت نظر وی در باره ناتو درست نیست.
پرفسور جان آر دنی استاد پژوهش مطالعات امنیتی موسسه بررسی های راهبردی دانشکده جنگ نیروی زمینی ایالات متحده، نظر ترامپ را در باره ناتو به طرز غم انگیز و حتی شاید فاجعه باری، نادرست دانست.
اولریکه فرانک عضو شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد افزود: اثبات نادرستی سخنان ستمگرانه هفته های گذشته ترامپ درباره ناتو، آسان است و نظر ترامپ در این خصوص که متحدان اروپایی با ناتو، آمریکا رانابود می کنند و کشورهایی مانند آلمان به ناتو، بدهکاری مالی دارند، درست نیست، زیرا ناتو باشگاه گلف نیست.
مارکوس کایم عضو ارشد موسسه اموربین المللی و امنیتی آلمان نیز گفت: به صورت اصولی نظر و سخن رئیس جمهوری آمریکا درباره تقسیم نامساوی هزینه های ناتو، درست است، همانگونه که بسیاری از رئیسان جمهوری دیگر آمریکا نیز پیش از این چنین مطالبی گفته اند. اما درک بنیادین وی از ناتو نادرست است، زیرا نهادی نیست که با سرمایه گذاری ایالات متحده در آن، نتیجه مادی داشته باشد، بلکه این سازمان گذشته از همه چیز، ابزار اجرای سیاست آمریکا در اروپا بوده و هست.
وی اضافه کرد: به صورت دقیق تر می توان گفت که وجود ناتو به صورت مستقیم برای ادامه رهبری آمریکا در اروپا و به صورت غیرمستقیم برای حفظ امنیت و رفاه مردم این کشور لازم و ضروری است، هر چند سیاست بسیاری از هم پیمانان اروپایی در به تاخیر انداختن افزایش هزینه دفاع ملی، نادرست است.
کارل هینز کمپ رئیس آکادمی فدرال سیاست امنیتی برلین نیز تصریح کرد: بیشتر اعضا ناتو مانند آلمان، به اندازه کافی برای امنیت و دفاع خود خرج نمی کنند و هنوز بر دریافت حمایت نظامی اصلی از کشورهای دیگر (ایالات متحده) سرمایه گذاری می کنند، که ناعادلانه است.
نشست جنجالی سران ناتو روز چهارشنبه با حضور ترامپ در بروکسل مرکز این پیمان نظامی آغاز شده است.
شبد**1486**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۲۴ واقعیت باورنکردنی و عجیب در مورد کیم جونگ اون (قسمت اول)
کره شمالی رازآلودترین و منزوی‌ترین کشور دنیا به شمار می‌آید. مرز ۱۶۰ مایلی این کشور با کره جنوبی را بسیاری خطرناک‌ترین منطقه جهان می‌دانند و این در حالی است که ارتش این کشور به سلاح هسته‌ای دسترسی دارد. علیرغم این واقعیت‌های ترسناک، جمهوری دموکراتیک خلق کره رهبری دارد که اطلاعات بسیار اندکی از او در دست است. کیم جونگ اون در دسامبر ۲۰۱۱ جانشین پدرش، کیم جونگ ایل، شد و از آن زمان تاکنون بر این کشور حکمرانی می‌کند.
محصول مشترک حماقت و خلاقیت!
خلاقیت چیز فوق العاده‌ای است و ما هم موافقیم که تصمیمات ارزان و دست ساز بر این دنیا حکومت می‌کنند. با این حال مواردی وجود دارد که نوآوری و خلاقیت شکل مضحک یا خطرناکی به خود می‌گیرد.
لوپتگی: مقابل رم کاملا مستحق برد بودیم
سرمربی رئال مادرید پس از پیروزی مقابل رم گفت: از عملکرد خوب بازیکنانمان مقابل تیم بزرگی مثل رم خوشحال هستم.
دی فرانچسکو: رئال کاندیدای اول قهرمانی است
سرمربی رم پس از شکست مقابل رئال مادرید اعتراف کرد که تیم مادریدی بهتر از آنها بوده است.
مصدومیت الهیدوس مقابل استقلال جدی شد
هافبک تیم ملی قطر و عضو باشگاه السد در جریان بازی با استقلال مصدوم شده است و بازی با الریان را در لیگ ستارگان قطر را از دست داد.
آلگری: لیگ قهرمانان نیاز به VAR دارد
سرمربی یوونتوس پس از پیروزی مقابل والنسیا گفت:. بازی کردن مقابل تیمی مثل والنسیا در میان هوادارانش کار آسانی نیست اما بازیکنان ما موفق شدند تا حملات رقیب را خنثی کنند.
بونوچی: ثابت کردیم تیم خوبی هستیم
مدافع یوونتوس پس از پیروزی مقابل والنسیا گفت: ما ثابت کردیم که تیم خوبی داریم. علی رغم موانعی که در این بازی برای ما ایجاد شد اما در نهایت موفق به کسب پیروزی شدیم.
بیل به رونالدینیو رسید
ستاره ولزی رئال مادرید با گلزنی در دیدار برابر رم تعداد گل‌های خود در لیگ قهرمانان اروپا را به عدد ۱۸ رساند.
کواچ: بایرن باید همین روند را ادامه دهد
سرمربی بایرن مونیخ تیمش را شایسته کسب پیروزی برابر بنفیکا دانست و به ستایش از سانچس پرداخت.
دستیار گواردیولا: شکست ناامید کننده‌ای بود
مربی اسپانیایی منچستر سیتی شکست برابر لیون را ناامید کننده توصیف کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسکو: توسعه برنامه موشکی، حقِ ایران است
معاون وزیر خارجه روسیه می گوید که مقامات مسکو معتقدند که توسعه برنامه موشکی ایران حق مسلم تهران است و تمام موضوعات مرتبط به آن باید بدون اِعمال فشار حل و فصل شوند.
انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران در وین
نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به انزوای کامل آمریکا و سه متحدش در برابر ایران در نشست کنفرانس عمومی آژانس، گفت: اظهارات علیه ایران تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار جامعه بین‌المللی از جنایاتی است که آنها در نقض کلیه قواعد بشردوستانه در یمن مرتکب می‌شوند.
اخراج رونالدو در اولین دیدار چمپیونزلیگیِ یوونتوس
کریس رونالدو، ستاره یوونتوس، در اولین دیدارش برای این تیم در لیگ قهرمانان اروپا اخراج شد.
نیمار؛ ستاره گرانقیمتی که در پاریس نمی‌درخشد!
نیمار آن ستاره تاثیرگذار در پاریسن ژرمن نیست.
فعال صلح آمریکایی: اعتراضم را با خشونت ساکت کردند
نیویورک – ایرنا – فعال صلح آمریکایی که به دلیل فریادهای اعتراض آمیزش علیه سخنان ضد ایرانی رئیس گروه اقدام ایران با خشونت از محل سخنرانی اخراج شد، می گوید مقام های دولت ترامپ از حق اعتراض مردم ایران سخن می گویند اما خود اعتراض ها را با خشونت ساکت می کنند.
فعال صلح آمریکایی: اعتراضم را با خشونت ساکت کردند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  چهارشنبه  تا صبح  پنجشنبه
آمریکا برای دور جدید مذاکرات با کره شمالی اعلام آمادگی کرد
ترامپ: دادستان کل ندارم
استیکنی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود
آمریکای لاتین در مسیر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد
اعضای سنی پارلمان تحت فشار سنگین آمریکا قرار گرفتند
تبعات تحریم های آمریکا دامن دلار را می گیرد
انتقاد از ایران در سازمان ملل تهدیدی برای ترامپ است
وزیر دفاع آمریکا خروجش از کاخ سفید را رد کرد