رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

21:53 ۵ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 143 0
رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

تهران – ایرنا – کارشناسان سیاست خارجی درباره رویکرد رئیس جمهوری آمریکا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کردند: تمرکز یکجانبه دونالد ترامپ درباره ناکافی بودن هزینه نظامی اعضای این سازمان، نشانگر درک نادرستش از این پیمان دفاعی است.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا؛ تارنمای کارنگی یوروپ که نظر شماری از کارشناسان برگزیده را در خصوص رویکرد ترامپ به ناتو منتشر کرده است، به نقل از آدام بالسر مدیر پروژه سیاست خارجی در موسسه وایزاروپا، افزود: با توجه به شخصی بودن نظرها و تصمیم های رئیس جمهوری آمریکا و نتیجه نشست سنگاپور میان وی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به آسانی می توان تصور کرد که ترامپ در نشست روز دوشنبه هلسینکی با پوتین که بلافاصله پس از اجلاس ناتو برگزار می شود، به وی اجازه دهد در باره اقداماتی برای حذف این نهاد نظامی سخن بگوید.
به گفته سوفیا بش پژوهشگر مرکز اصلاحات اروپا، قضاوت درباره نظر ترامپ در باره ناتو به همپیمانان اروپایی وی بستگی دارد، هر چند بیشتر آنان با نظر ترامپ در باره اهمیت هزینه کردن 2 درصد تولید ناخالص داخلی برای ناتو، موافق هستند، اما تمرکز یکجانبه ترامپ بر این موضوع که اروپائیان باید هزینه تضمین امنیتی ایالات متحده را بپردازند، نشانگر درک نادرست وی از مفهوم ناتو به عنوان پیمان دفاع گروهی می باشد.
وی افزود: اشاره آشکار ترامپ به کشورها و سران اروپا، یکپارچگی وانسجام ناتو را تضعیف می کند که نیرومندترین دارایی آنها به شمار می رود. خطر این است که سران قاره سبز خود را تحت فشار احساس می کنند و مردم این کشورها چنین سوء برداشت می کنند که هزینه های دفاعی، به جای سرمایه گذاری مهمی در راستای امنیت اروپا، سرفرودآوردن در برابر واشنگتن و امتیازدهی به ایالات متحده به شمار می رود.
به گفته وی، سران اروپا باید مالکیت، الزامات و دستاوردهای ناتو را در اختیار خود بگیرند. اما در صورتی که سران این قاره اجازه دهند که دیدگاه ترامپ، این اجلاس و نشست های بعدی را شکل دهد، صحت و درستی نظر وی را اثبات خواهند کرد و ناتو به ابزاری حفاظتی تبدیل خواهد شد که اروپائیان عضو آن، برای جلب توجه ایالات متحده تلاش می کنند.
کارل بیلت عضو هیات رئیسه شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد گفت: پاسخ به این پرسش در صورتی آسان تر خواهد بود که از طرز فکر ترامپ در باره ناتو آگاهی داشته باشیم. اما با هر حال، ترامپ از ناتو همانند دیگر سازمان های چندجانبه نفرت دارد، به گونه ای که به نقل از وی گفته شده است که ناتو مانند نفتا بد است و نفتا از بدترین توافقنامه های جهان به شمار می رود.
وی افزود: البته این باور ترامپ که کشورهای عضو ناتو به ایالات متحده بدهی دارند و همه آنها باید فورا 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به این سازمان بپردازند، نادرست و بعید است که وی علاقه بیشتری به دانستن چگونگی کارکرد واقعی ناتو داشته باشد.
به گفته بیلت، هر چند در باره مشارکت در دفاع از اروپا، کارهای بیشتری باید بشود، اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر هزینه های دفاعی ایالات متحده به صورت مستقیم به اروپا بستگی ندارد. این وضع اکنون در حال تغییر است به گونه ای که انگلیس، کانادا و آلمان، فرماندهی گروه های رزمی در کشورهای حوزه بالتیک را خود بر عهده دارند.
یانن برمز رئیس و بنیانگذار گروه اوراسیا نیز نظر ترامپ را که مشارکت بیشتر کشورهای عضو ناتو در این نهاد نظامی، به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار است و در صورتی که پیامدهایی برای آنان وجود نداشته باشد، به همین وضع ادامه خواهند داد، درست دانست.
برمر افزود: ترامپ به چند جانبه گرایی حتی اگر توسط خود ایالات متحده ایجاد و رهبری شود، اعتماد ندارد و به همین علت نظر وی در باره ناتو درست نیست.
پرفسور جان آر دنی استاد پژوهش مطالعات امنیتی موسسه بررسی های راهبردی دانشکده جنگ نیروی زمینی ایالات متحده، نظر ترامپ را در باره ناتو به طرز غم انگیز و حتی شاید فاجعه باری، نادرست دانست.
اولریکه فرانک عضو شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد افزود: اثبات نادرستی سخنان ستمگرانه هفته های گذشته ترامپ درباره ناتو، آسان است و نظر ترامپ در این خصوص که متحدان اروپایی با ناتو، آمریکا رانابود می کنند و کشورهایی مانند آلمان به ناتو، بدهکاری مالی دارند، درست نیست، زیرا ناتو باشگاه گلف نیست.
مارکوس کایم عضو ارشد موسسه اموربین المللی و امنیتی آلمان نیز گفت: به صورت اصولی نظر و سخن رئیس جمهوری آمریکا درباره تقسیم نامساوی هزینه های ناتو، درست است، همانگونه که بسیاری از رئیسان جمهوری دیگر آمریکا نیز پیش از این چنین مطالبی گفته اند. اما درک بنیادین وی از ناتو نادرست است، زیرا نهادی نیست که با سرمایه گذاری ایالات متحده در آن، نتیجه مادی داشته باشد، بلکه این سازمان گذشته از همه چیز، ابزار اجرای سیاست آمریکا در اروپا بوده و هست.
وی اضافه کرد: به صورت دقیق تر می توان گفت که وجود ناتو به صورت مستقیم برای ادامه رهبری آمریکا در اروپا و به صورت غیرمستقیم برای حفظ امنیت و رفاه مردم این کشور لازم و ضروری است، هر چند سیاست بسیاری از هم پیمانان اروپایی در به تاخیر انداختن افزایش هزینه دفاع ملی، نادرست است.
کارل هینز کمپ رئیس آکادمی فدرال سیاست امنیتی برلین نیز تصریح کرد: بیشتر اعضا ناتو مانند آلمان، به اندازه کافی برای امنیت و دفاع خود خرج نمی کنند و هنوز بر دریافت حمایت نظامی اصلی از کشورهای دیگر (ایالات متحده) سرمایه گذاری می کنند، که ناعادلانه است.
نشست جنجالی سران ناتو روز چهارشنبه با حضور ترامپ در بروکسل مرکز این پیمان نظامی آغاز شده است.
شبد**1486**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

رسم عجیب هندو‌ها برای بارش باران!
هندوهای ساکن روستای کالارای هند با برگزاری مراسم عروسی برای دو گاو نر و ماده، از خداوند طلب باران کردند.
فری استایل دیدنی با توپ جام جهانی ۲۰۱۸
جام جهانی ۲۰۱۸ نیز به پایان رسید و تب و تاب آن در جهان بار دیگر ثابت کرد که فوتبال محبوب‌ترین رشته ورزشی در جهان است. در اینجا از شما دعوت می‌کنیم به دیدن حرکات منحصر به فرد و دیدنی با توپ فوتبال جام جهانی روسیه، توسط جان فرنورث، جوان انگلیسی که تاکنون موفق به ثبت ۸ رکورد گینس به نام خودش نیز شده است.
هنر‌های کاغذی زیبایی که با تکان خوردن تغییر می‌کنند!
یکی از سرگرمی هایی که از گذشته تا کنون طرفداران زیادی داشته است هنر کاغذی است و یکی از هنرمندانی که خلاقیت بی نظیری در این هنر دارد “بن آولیس” است که با تغییر خلاقانه تصاویر نقاشی شده روی کاغذ همه را شگفت زده کرده است.
دریفت دیدنی کن بلاک با موستانگ ۱۹۶۵
دریفت یکی از هیجان انگیزترین حرکات در اتومبیل رانی است است که با سُردادن ماشین با استفاده از ترمز دستی صورت می گیرد. در ادامه شما را دعوت به دیدن مجموعه ای از دریفت های دیدنی که توسط رانندگان حرفه ای و آموزش دیده در دبی امارات انجام شده است، دعوت می کنیم.
روحانی هوشمند، خودش را قاطی همه چیز نمی‌کند
حجت‌الاسلام محمدرضا زائری که مخالف حضور و ورود روحانیون در همه عرصه‌هاست می‌گوید باید اعتراف کنیم و بپذیریم که شخصیت اصلی روحانیت، مناسب مدیریت و سیاست نیست.
صوت - بسته خبری ۲۶ تیر ۹۷
در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.
پاداش پایان خدمت فرهنگیان آخر تیرماه پرداخت می شود
شهرکرد- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: نخستین مرحله از پاداش پایان خدمت سال 96 فرهنگیان هفته آینده از خزانه دریافت و بین فرهنگیان بازنشسته پرداخت می شود.
حاشیه به متن می آید- عصمت برزجی*
بیرجند- ایرنا- حاشیه نشینی در سال های اخیر به دلایل متعدد از جمله تداوم خشکسالی و تشدید کم آبی بیش از گذشته نمایان شده است و اگر پیشگیری نشود به متن جامعه می آید.
جشن دهه کرامت در 350 امامزاده برگزار می شود
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: جشن دهه کرامت در 350 امامزاده سراسر برگزار می شود.
جنگل های نیلکوه گالیکش طعمه حریق شد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان از وقوع آتش سوزی در جنگل های نیلکوه در مجاورت کارخانه سیمان پیوند این شهرستان خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصاویر ناب تاریخی؛ از سوختگی سر مایکل جکسون تا خودکشی یک سامورایی
تصاویر تاریخی نابی که احتمالا تا این لحظه ندیده بودید؛ از سوختگی سر مایکل جکسون تا خودکشی یک سامورایی!
سقوط جوان ۲۰ ساله در حوالی پل طبیعت
دقایقی پیش یک جوان ۲۰ ساله از پل عابرپیاده حوالی پل طبیعت سقوط کرد که سقوط وی در اتوبان مدرس باعث ترافیک در این بزرگراه شده است.
چاقوکشی زن و شوهر مقابل دادگستری
در ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی، فردی که به درخواست طلاق همسرش معترض بود، با ضربات چاقو او را مجروح کرد. از مکان وقوع حادثه و سلامت خانم مجروح شده اطلاعاتی در دست نیست.
جلسه پیگیری طرح نوسازی بافت‌های فرسوده با حضور رییس جمهور
جلسه پیگیری طرح نوسازی بافت‌های فرسوده با حضور رییس جمهور برگزار شد
برگزیدگان آزمون دستیاری تقدیر شدند
وزیر بهداشت صبح امروز از 10 نفر برتر آزمون دستیاری تخصصی تقدیر کرد.
بیزاری مقام های آمریکایی از بلاهت ترامپ
ترامپ سوریه را تحویل پوتین می دهد
مقام سابق سیا خواستار استعفای رهبران اطلاعاتی آمریکا شد
رویترز مدعی کاهش فروش کویل نورد گرم به ایران شد
آمریکا و ژاپن پیمان هسته ای خود را تمدید کردند
کری موضع ترامپ را محکوم کرد
چلنج: پژو و رنو تحریم ایران را دور می زنند
آرنولد: ترامپ مانند قطعه ای پاستا در برابر پوتین بود
واشنگتن برای تحریم های ایران تخفیف خواهد داد
نیویورک تایمز: ترامپ و پوتین در جبهه ضدآمریکا قرار دارند