رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

21:53 ۲۲۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 842 0
رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

تهران – ایرنا – کارشناسان سیاست خارجی درباره رویکرد رئیس جمهوری آمریکا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کردند: تمرکز یکجانبه دونالد ترامپ درباره ناکافی بودن هزینه نظامی اعضای این سازمان، نشانگر درک نادرستش از این پیمان دفاعی است.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا؛ تارنمای کارنگی یوروپ که نظر شماری از کارشناسان برگزیده را در خصوص رویکرد ترامپ به ناتو منتشر کرده است، به نقل از آدام بالسر مدیر پروژه سیاست خارجی در موسسه وایزاروپا، افزود: با توجه به شخصی بودن نظرها و تصمیم های رئیس جمهوری آمریکا و نتیجه نشست سنگاپور میان وی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به آسانی می توان تصور کرد که ترامپ در نشست روز دوشنبه هلسینکی با پوتین که بلافاصله پس از اجلاس ناتو برگزار می شود، به وی اجازه دهد در باره اقداماتی برای حذف این نهاد نظامی سخن بگوید.
به گفته سوفیا بش پژوهشگر مرکز اصلاحات اروپا، قضاوت درباره نظر ترامپ در باره ناتو به همپیمانان اروپایی وی بستگی دارد، هر چند بیشتر آنان با نظر ترامپ در باره اهمیت هزینه کردن 2 درصد تولید ناخالص داخلی برای ناتو، موافق هستند، اما تمرکز یکجانبه ترامپ بر این موضوع که اروپائیان باید هزینه تضمین امنیتی ایالات متحده را بپردازند، نشانگر درک نادرست وی از مفهوم ناتو به عنوان پیمان دفاع گروهی می باشد.
وی افزود: اشاره آشکار ترامپ به کشورها و سران اروپا، یکپارچگی وانسجام ناتو را تضعیف می کند که نیرومندترین دارایی آنها به شمار می رود. خطر این است که سران قاره سبز خود را تحت فشار احساس می کنند و مردم این کشورها چنین سوء برداشت می کنند که هزینه های دفاعی، به جای سرمایه گذاری مهمی در راستای امنیت اروپا، سرفرودآوردن در برابر واشنگتن و امتیازدهی به ایالات متحده به شمار می رود.
به گفته وی، سران اروپا باید مالکیت، الزامات و دستاوردهای ناتو را در اختیار خود بگیرند. اما در صورتی که سران این قاره اجازه دهند که دیدگاه ترامپ، این اجلاس و نشست های بعدی را شکل دهد، صحت و درستی نظر وی را اثبات خواهند کرد و ناتو به ابزاری حفاظتی تبدیل خواهد شد که اروپائیان عضو آن، برای جلب توجه ایالات متحده تلاش می کنند.
کارل بیلت عضو هیات رئیسه شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد گفت: پاسخ به این پرسش در صورتی آسان تر خواهد بود که از طرز فکر ترامپ در باره ناتو آگاهی داشته باشیم. اما با هر حال، ترامپ از ناتو همانند دیگر سازمان های چندجانبه نفرت دارد، به گونه ای که به نقل از وی گفته شده است که ناتو مانند نفتا بد است و نفتا از بدترین توافقنامه های جهان به شمار می رود.
وی افزود: البته این باور ترامپ که کشورهای عضو ناتو به ایالات متحده بدهی دارند و همه آنها باید فورا 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به این سازمان بپردازند، نادرست و بعید است که وی علاقه بیشتری به دانستن چگونگی کارکرد واقعی ناتو داشته باشد.
به گفته بیلت، هر چند در باره مشارکت در دفاع از اروپا، کارهای بیشتری باید بشود، اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر هزینه های دفاعی ایالات متحده به صورت مستقیم به اروپا بستگی ندارد. این وضع اکنون در حال تغییر است به گونه ای که انگلیس، کانادا و آلمان، فرماندهی گروه های رزمی در کشورهای حوزه بالتیک را خود بر عهده دارند.
یانن برمز رئیس و بنیانگذار گروه اوراسیا نیز نظر ترامپ را که مشارکت بیشتر کشورهای عضو ناتو در این نهاد نظامی، به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار است و در صورتی که پیامدهایی برای آنان وجود نداشته باشد، به همین وضع ادامه خواهند داد، درست دانست.
برمر افزود: ترامپ به چند جانبه گرایی حتی اگر توسط خود ایالات متحده ایجاد و رهبری شود، اعتماد ندارد و به همین علت نظر وی در باره ناتو درست نیست.
پرفسور جان آر دنی استاد پژوهش مطالعات امنیتی موسسه بررسی های راهبردی دانشکده جنگ نیروی زمینی ایالات متحده، نظر ترامپ را در باره ناتو به طرز غم انگیز و حتی شاید فاجعه باری، نادرست دانست.
اولریکه فرانک عضو شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد افزود: اثبات نادرستی سخنان ستمگرانه هفته های گذشته ترامپ درباره ناتو، آسان است و نظر ترامپ در این خصوص که متحدان اروپایی با ناتو، آمریکا رانابود می کنند و کشورهایی مانند آلمان به ناتو، بدهکاری مالی دارند، درست نیست، زیرا ناتو باشگاه گلف نیست.
مارکوس کایم عضو ارشد موسسه اموربین المللی و امنیتی آلمان نیز گفت: به صورت اصولی نظر و سخن رئیس جمهوری آمریکا درباره تقسیم نامساوی هزینه های ناتو، درست است، همانگونه که بسیاری از رئیسان جمهوری دیگر آمریکا نیز پیش از این چنین مطالبی گفته اند. اما درک بنیادین وی از ناتو نادرست است، زیرا نهادی نیست که با سرمایه گذاری ایالات متحده در آن، نتیجه مادی داشته باشد، بلکه این سازمان گذشته از همه چیز، ابزار اجرای سیاست آمریکا در اروپا بوده و هست.
وی اضافه کرد: به صورت دقیق تر می توان گفت که وجود ناتو به صورت مستقیم برای ادامه رهبری آمریکا در اروپا و به صورت غیرمستقیم برای حفظ امنیت و رفاه مردم این کشور لازم و ضروری است، هر چند سیاست بسیاری از هم پیمانان اروپایی در به تاخیر انداختن افزایش هزینه دفاع ملی، نادرست است.
کارل هینز کمپ رئیس آکادمی فدرال سیاست امنیتی برلین نیز تصریح کرد: بیشتر اعضا ناتو مانند آلمان، به اندازه کافی برای امنیت و دفاع خود خرج نمی کنند و هنوز بر دریافت حمایت نظامی اصلی از کشورهای دیگر (ایالات متحده) سرمایه گذاری می کنند، که ناعادلانه است.
نشست جنجالی سران ناتو روز چهارشنبه با حضور ترامپ در بروکسل مرکز این پیمان نظامی آغاز شده است.
شبد**1486**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
نشست ورشو مشکلات سیاست خارجی ترامپ را برجسته کرد
مقام عراقی ادعاهای آمریکا درباره نابودی کامل تروریسم را نادرست خواند
سی ان ان: دولت آمریکا در کنفرانس مونیخ پس زده شد
دیدار وزیر خارجه آذربایجان و مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا
تردیدها درباره حضور هِدر نوئرت در تیم ترامپ
آمریکا دنبال تشکیل گروههای مسلح جدید در سه استان عراق است
آمریکا فعالیت دیپلمات ونزوئلا را به دلیل انتقاد از واشنگتن محدود کرد
سی ان ان: سرپرست پنتاگون در تامین بودجه دیوار مرزی سردرگم است
واکنش ها به طرح دولت موقت در افغانستان
نشست امنیتی مونیخ؛ عرصه تقابل اروپا و آمریکا