رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

21:53 ۱۳۱ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 606 0
رویکرد ترامپ به ناتو نادرست است

تهران – ایرنا – کارشناسان سیاست خارجی درباره رویکرد رئیس جمهوری آمریکا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کردند: تمرکز یکجانبه دونالد ترامپ درباره ناکافی بودن هزینه نظامی اعضای این سازمان، نشانگر درک نادرستش از این پیمان دفاعی است.

ایرنا

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا؛ تارنمای کارنگی یوروپ که نظر شماری از کارشناسان برگزیده را در خصوص رویکرد ترامپ به ناتو منتشر کرده است، به نقل از آدام بالسر مدیر پروژه سیاست خارجی در موسسه وایزاروپا، افزود: با توجه به شخصی بودن نظرها و تصمیم های رئیس جمهوری آمریکا و نتیجه نشست سنگاپور میان وی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به آسانی می توان تصور کرد که ترامپ در نشست روز دوشنبه هلسینکی با پوتین که بلافاصله پس از اجلاس ناتو برگزار می شود، به وی اجازه دهد در باره اقداماتی برای حذف این نهاد نظامی سخن بگوید.
به گفته سوفیا بش پژوهشگر مرکز اصلاحات اروپا، قضاوت درباره نظر ترامپ در باره ناتو به همپیمانان اروپایی وی بستگی دارد، هر چند بیشتر آنان با نظر ترامپ در باره اهمیت هزینه کردن 2 درصد تولید ناخالص داخلی برای ناتو، موافق هستند، اما تمرکز یکجانبه ترامپ بر این موضوع که اروپائیان باید هزینه تضمین امنیتی ایالات متحده را بپردازند، نشانگر درک نادرست وی از مفهوم ناتو به عنوان پیمان دفاع گروهی می باشد.
وی افزود: اشاره آشکار ترامپ به کشورها و سران اروپا، یکپارچگی وانسجام ناتو را تضعیف می کند که نیرومندترین دارایی آنها به شمار می رود. خطر این است که سران قاره سبز خود را تحت فشار احساس می کنند و مردم این کشورها چنین سوء برداشت می کنند که هزینه های دفاعی، به جای سرمایه گذاری مهمی در راستای امنیت اروپا، سرفرودآوردن در برابر واشنگتن و امتیازدهی به ایالات متحده به شمار می رود.
به گفته وی، سران اروپا باید مالکیت، الزامات و دستاوردهای ناتو را در اختیار خود بگیرند. اما در صورتی که سران این قاره اجازه دهند که دیدگاه ترامپ، این اجلاس و نشست های بعدی را شکل دهد، صحت و درستی نظر وی را اثبات خواهند کرد و ناتو به ابزاری حفاظتی تبدیل خواهد شد که اروپائیان عضو آن، برای جلب توجه ایالات متحده تلاش می کنند.
کارل بیلت عضو هیات رئیسه شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد گفت: پاسخ به این پرسش در صورتی آسان تر خواهد بود که از طرز فکر ترامپ در باره ناتو آگاهی داشته باشیم. اما با هر حال، ترامپ از ناتو همانند دیگر سازمان های چندجانبه نفرت دارد، به گونه ای که به نقل از وی گفته شده است که ناتو مانند نفتا بد است و نفتا از بدترین توافقنامه های جهان به شمار می رود.
وی افزود: البته این باور ترامپ که کشورهای عضو ناتو به ایالات متحده بدهی دارند و همه آنها باید فورا 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به این سازمان بپردازند، نادرست و بعید است که وی علاقه بیشتری به دانستن چگونگی کارکرد واقعی ناتو داشته باشد.
به گفته بیلت، هر چند در باره مشارکت در دفاع از اروپا، کارهای بیشتری باید بشود، اما باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر هزینه های دفاعی ایالات متحده به صورت مستقیم به اروپا بستگی ندارد. این وضع اکنون در حال تغییر است به گونه ای که انگلیس، کانادا و آلمان، فرماندهی گروه های رزمی در کشورهای حوزه بالتیک را خود بر عهده دارند.
یانن برمز رئیس و بنیانگذار گروه اوراسیا نیز نظر ترامپ را که مشارکت بیشتر کشورهای عضو ناتو در این نهاد نظامی، به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار است و در صورتی که پیامدهایی برای آنان وجود نداشته باشد، به همین وضع ادامه خواهند داد، درست دانست.
برمر افزود: ترامپ به چند جانبه گرایی حتی اگر توسط خود ایالات متحده ایجاد و رهبری شود، اعتماد ندارد و به همین علت نظر وی در باره ناتو درست نیست.
پرفسور جان آر دنی استاد پژوهش مطالعات امنیتی موسسه بررسی های راهبردی دانشکده جنگ نیروی زمینی ایالات متحده، نظر ترامپ را در باره ناتو به طرز غم انگیز و حتی شاید فاجعه باری، نادرست دانست.
اولریکه فرانک عضو شورای روابط خارجی اروپا نیز در این مورد افزود: اثبات نادرستی سخنان ستمگرانه هفته های گذشته ترامپ درباره ناتو، آسان است و نظر ترامپ در این خصوص که متحدان اروپایی با ناتو، آمریکا رانابود می کنند و کشورهایی مانند آلمان به ناتو، بدهکاری مالی دارند، درست نیست، زیرا ناتو باشگاه گلف نیست.
مارکوس کایم عضو ارشد موسسه اموربین المللی و امنیتی آلمان نیز گفت: به صورت اصولی نظر و سخن رئیس جمهوری آمریکا درباره تقسیم نامساوی هزینه های ناتو، درست است، همانگونه که بسیاری از رئیسان جمهوری دیگر آمریکا نیز پیش از این چنین مطالبی گفته اند. اما درک بنیادین وی از ناتو نادرست است، زیرا نهادی نیست که با سرمایه گذاری ایالات متحده در آن، نتیجه مادی داشته باشد، بلکه این سازمان گذشته از همه چیز، ابزار اجرای سیاست آمریکا در اروپا بوده و هست.
وی اضافه کرد: به صورت دقیق تر می توان گفت که وجود ناتو به صورت مستقیم برای ادامه رهبری آمریکا در اروپا و به صورت غیرمستقیم برای حفظ امنیت و رفاه مردم این کشور لازم و ضروری است، هر چند سیاست بسیاری از هم پیمانان اروپایی در به تاخیر انداختن افزایش هزینه دفاع ملی، نادرست است.
کارل هینز کمپ رئیس آکادمی فدرال سیاست امنیتی برلین نیز تصریح کرد: بیشتر اعضا ناتو مانند آلمان، به اندازه کافی برای امنیت و دفاع خود خرج نمی کنند و هنوز بر دریافت حمایت نظامی اصلی از کشورهای دیگر (ایالات متحده) سرمایه گذاری می کنند، که ناعادلانه است.
نشست جنجالی سران ناتو روز چهارشنبه با حضور ترامپ در بروکسل مرکز این پیمان نظامی آغاز شده است.
شبد**1486**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

واکنش فدراسیون تکواندو به سرود اشتباهی ایران
فدراسیون تکواندو کشورمان طی مکاتبه‌ای با فدراسیون جهانی و همچنین فدراسیون تکواندو چین تایپه مراتب اعتراض خود را اعلام و خواهان پاسخگویی شده بود.
حمله تند شاگرد محمد بنا به رسول خادم
یکی از شاگردان طلایی محمد بنا در المپیک لندن می گوید با کنار رفتن خادم و روی کار آمدن بنا ممکن است به کشتی برگردد.
نایدنوف: ۸۰ درصد قراردادم را از استقلال نگرفته‌ام
بازیکن مقدونیه‌ای فصل گذشته استقلال می‌گوید پس از پایان فصل گذشته کسی از باشگاه برای بازگشت او به تیم تماس نگرفت.
جرارد: توپ طلا باید به یک بازیکن فرانسوی برسد
مربی انگلیسی تیم گلاسکو رنجرز اسکاتلند معتقد است در پایان امسال توپ طلای بهترین بازیکن سال باید به فوتبالیستی از فرانسه برسد.
قهرمان لیگ پانزدهم در سراشیبی نابودی
قهرمان پانزدهمین دوره لیگ برتر در شرایط نابه‌سامانی به سر می‌برد و به نظر می‌رسد این تیم به سمت سقوط و نابودی با سرعت بسیار بالایی در حرکت است.
منیر الحدادی زیر ذره بین آنچلوتی
باشگاه ناپولی به دنبال جذب هافبک مراکشی الاصل بارسلونا است.
خاطره بن‌عطیه از تقابل مراکش با ایران در جام جهانی
مهدی بن‌عطیه به یادآوری دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و مراکش در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ پرداخت.
عبدالله ویسی رسما سرمربی بادران شد
عبدالله ویسی به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال بادران انتخاب شد.
ساندرو: مایلم در لیگ برتر انگلیس بازی کنم
الکس ساندرو از علاقه‌اش برای بازی در لیگ برتر انگلیس سخن گفت.
پیروزی قاطع سامورایی‌ها مقابل قرقیزستان
تیم ملی ژاپن در دیداری تدارکاتی مقابل قرقیزستان به پیروزی رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه دو قلو باردار شویم؟
اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلو‌ها داشته باشید.
تجمع کارگران در سالروز تصویب قانون کار
جمعی از کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور در سالروز تصویب قانون کار در برابر خانه کارگر حضور یافتند تا صدای مطالبات خود را به گوش دولتمردان و مسئولان برسانند.
توقف تلخ ژرمن‌ها برابر هلند- لاله‌های نارنجی در نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا
تیم‌ ‌ملی فوتبال هلند با تساوی ارزشمندی که برابر آلمان به دست آورد به نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا راه پیدا کرد.
سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد
اصفهان - ایرنا - فریبرز امیری به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان اصفهان منصوب و معرفی شد.
چه زمانی آدامس بجویم بهتراست؟
جویدن آدامس علاوه بر خوشبو کردن دهان ، موجب تحریک دستگاه گوارش و ترشح شیره معده می گردد.
دیپلماسی ترامپ تخریبی است
رئیس سابق سیا:رویکرد ایران مقاومت در برابر دولت ترامپ است
نایاک: ایران ستیزان کابینه ترامپ را قُرق کرده اند
مقام وزارت خارجه آمریکا:بن سلمان دستورقتل خاشقچی را داده است
کاخ سفید قوانین سختگیرانه جدیدی برای خبرنگاران تعیین کرد
اورورک نامزد مورد نظر بخشی ازدمکراتها برای انتخابات2020آمریکا
مخمصه پرونده خاشقچی برای مقام های ریاض و واشنگتن
کنترل سلاح بار دیگر در کانون توجه آمریکائیان قرار گرفت
سخنان تهدید آمیز ترامپ آسیا را با خطر مواجه ساخته است
واشنگتن پست:رابطه با عربستان بایدحفظ شوداما نه با بن سلمان