اصلی ترین چالش شهرداری ها عدم وجود قوانین مناسب است

18:27 ۲۲۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 456 0
اصلی ترین چالش شهرداری ها عدم وجود قوانین مناسب است

معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران گفت: اصلی ترین چالش شهرداری ها عدم وجود قوانین مناسب است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سمیع الله حسینی مکارم در پنجمین نشست مشترک شورای هماهنگی معاونین مالی واقتصادی شهرداری کلانشهرهای کشور که در ارومیه برگزارشد با اشاره به اینکه شهرداری‌ها یکی از هزاران دغدغه وزارت کشور هستند، تصریح کرد: شهرداری‌ها برای تصویب و وضع قانون نیاز به تایید وزارت کشور دارند و این باعث شده مسیر و فرایند کار شهرداری‌ها با مشکل روبرو شود.

معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: تا زمانی که شهرداری و شوراها نتوانند در فرآیند تدوین قوانین تاثیر بگذارند شهرداری‌ها ضعیف‌تر خواهند شد.

وی ادامه داد: دولت مکلف به تأمین زیرساخت‌های شهری برای شهرداری ها است ولی متأسفانه به وظیفه خود عمل نمی‌کند و این کم کاری ضمن تضعیف جایگاه شهرداری ، اخذ جزیی ترین مصوبات را نیز با مشکل روبه‌رو می‌کند.

دولت هر زمان با مشکل درآمدی مواجه شده از بودجه شهرداری کم کرده

حسینی مکارم ادامه داد: در۴۰سال گذشته هرموقع که دولت با مشکل درآمدی مواجه شده از بودجه شهرداری کم کرده که باعث شده شهرداری ها بامشکلات وبحران های شهری مواجه شوند.

شهردار ارومیه: نقش ۴ درصدی مشارکت مردمی در برنامه‌های مدیریت شهری شهرداری‌ها

به گزارش ایسنا، محمد حضرت پور شهردار ارومیه نیز در این نشست با بیان اینکه مشارکت مردمی در برنامه‌های مدیریت شهری شهرداری‌ها کمرنگ است، افزود: در حوزه مشارکت مردمی برای برنامه‌های مدیریت شهری شهرداری‌ها فرهنگ سازی نشده و مشارکت مردم دراین برنامه‌ها بسیار کمرنگ است.

وی با اشاره به اینکه تنها منبع درآمد شهرداری‌ها صدور مجور و پروانه ساخت است، اظهارکرد: در ایران تنها۴درصد مردم در مدیریت شهری مشارکت دارند درصورتی که در کشورهای همسایه این مشارکت ۶۰ درصد بوده که باعث توسعه شهری و پیشرفت اقتصادی شهرها شده است.

حضرت پور با اشاره به اینکه شهرداری یک نهاد غیردولتی است، تصریح کرد: شهرداری‌ها درهمه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی فعالیت داشته و کانون توجه سیاسیون و مردم است.

شهردار ارومیه با تأکید بر اینکه شهرداری‌ها مردم را در بحث مدیریت شهری مطالبه گر کرده است، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها به دلیل داشتن توانایی اجرایی درهمه حوزه های اقتصادی و اجتماعی در محافل سیاسی و اقتصادی تاثیر گذار ترهستند.

وی ادامه داد: در سال جاری۱۰ درصد درآمد حاصل از سوخت و ارزش افزوده شهرداری‌ها کاهش یافته و همچنین ۵۰ درصد درآمد مالیاتی کلانشهرها نیز کاهش یافته است.

حضرت پور با اشاره به اینکه میانگین عمر شهرداری ها در ایران ۲.۵سال و قابل تغییر است افزود: معاونین مالی شهرداری ها باید بازوی مشورتی و کارشناس مجموعه مدیریت شهری بوده و قوانین دست و پا گیری که مانع کارکرد بهترشهرداری هامی شود را رفع کنند.

وی خاطرنشان کرد: مسولین بایدنگاه بخشی را درخصوص مدیریت شهری کنارگذاشته و مردم را درامور شهری مشارکت دهند.

حضرت پور، ارومیه را شهری با اصالت و کهن نامید و گفت: ارومیه شهری است بامجموعه تمدن کهن، اقوام مختلف و طبیعت بکر ،که قابلیت سرمایه گذاری درهمه زمینه های گردشگری، اقتصادی واجتماعی را دارد.

معاون مالی اقتصاری شهرداری ارومیه: کاهش درآمد وافزایش هزینه ها دوچالش مهم شهرداری هاست

به گزارش ایسنا، حسین اشرفی هم در این نشست با بیان اینکه کاهش درآمد وافزایش هزینه ها دوچالش مهم شهرداری هاست، افزود: امروزه مسئولیت شهری هیچ تناسبی با مدیریت شهری ندارد و شهرداری ها با دوچالش کاهش درآمد وافزایش هزینه هامواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه کلانشهرها فرصت‌ها و چالش‌های مشترکی دارند، تصریح کرد: باتوجه به تحولات سریع درتکنولوژی و مشکلات فراوان اگر برنامه ریزی مناسبی صورت نگیرد خیلی زود دیر خواهد شد وبابحران جدی مدیریت شهری مواجه خواهیم شد.

معاون مالی اقتصادی شهرداری ارومیه باتاکید به اینکه نگاهی نو بر منابع مالی ودرآمد شهرداری ها برای رفع مشکلات لازم است خاطرنشان کرد: باید شهرداری ها درنظام جامع ومالی خود تجدید نظر کرده و بسوی مدیریت هزینه کرد که برای نظام بودجه ریزی الزامی است، پیش بروند.

وی ادامه داد: مدیریت نقدی و سرمایه گذاری ها، شفافیت مالی، دانش چندوجهی، توسعه سیستم هوشمند مالی وشهرسازی ازنیازهای امروز معاونت مالی اقتصادی شهرداری هابویژه کلانشهرهاست.

اشرفی باتاکید بر اینکه نظام بودجه ریزی باید برمبنای استراتژیک برنامه ریزی شود افزود: ایجاد سیستم اطلاعاتی و بودجه ریزی استراتژیک ، شفافیت مالی را بدنبال داشته واز بروز فساد که چالش شهرداری ها است پیشگیری می کند.

وی تصریح کرد: درآمدهای شهرداری ها به تنهایی برای مدیریت شهری کافی نبوده وباید برای تامین بودجه به دنبال جذب سرمایه های ملی ودولتی و همچنین مشارکت های مردمی باشیم.

اصلی ترین چالش شهرداری ها عدم وجود قوانین مناسب استگروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
منطق برنامه منطقه ای ایران
مدتی است یک حرکت هماهنگ داخلی و خارجی علیه برنامه منطقه ای ایران آغاز شده است. این نوشته کوششی است برای درک و تبیین منطق استراتژیک برنامه منطقه‌ای ایران از خلال نقد رویکردی که تلاش می‌کند بی‌آنکه درک درستی از این برنامه داشته باشد.
مهلت ارائه مفاصاحساب غرفه‌داران میادین تره بار 2 برابر شد
لیست بدهی شهرداری را بدون ملاحظه منتشر کنید
استانداران با ساخت و ساز غیر مجاز قاطعانه برخورد کنند
ارائه گزارش ۱۰۰ روزه حناچی به شورا در هفته آینده
توئیت عضو شورای شهر به اظهارات قالیباف؛ دیوار حاشا بلند است!
عدم تحقق درآمد 9500 میلیاردی شهرداری از پارک حاشیه‌ای پایتخت
تهرانی‌ها تا صبح امروز هوای پاک تنفس کردند
گلایه فراهانی از عدم ارائه جدول بهای خدمات شهرداری
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف - صدا و سیما هنوز قالیباف را شهردار می‌داند
واکنش هاشمی به سخنان شب گذشته قالیباف- اظهارات خود را اصلاح کند