اعتراف‌گیری اخیر در صدا و سیما با اصل تفکیک قوا در تضاد است

13:03 ۷۴ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 266 0
اعتراف‌گیری اخیر در صدا و سیما با اصل تفکیک قوا در تضاد است

یک وکیل دادگستری در خصوص پخش فیلمی در رابطه با اعترافات دختری 17 ساله از صداوسیما، گفت: این بدعت، بدعت خطرناکی است و اگر مقام قضایی دستور انتشار چنین تصویری را داده باید مجوز قانونی آن بررسی شود.

ایسنا

هوشنگ پوربابایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اساساً این موضوع نحوه اعتراف‌گیری با توجه به اینکه هویت فردی و مشخصاً اجتماعی این فرد برای همه روشن و واضح شد، نه تنها خلاف قانون، بلکه خلاف شرع است. ما هم در شرع داریم که حرمت یک مومن همانند حرمت کعبه است؛ یعنی زیر سوال بردن حیثیت، کرامات و ارزش‌های انسانی افراد مطابق حکم شارع در حکم حرمت کعبه بوده و نگاه اسلام به افراد این‌گونه است که حرمت افراد اینقدر مقدس شمرده شده است.
وی افزود: قانون اساسی هم حیثیت افراد را در اصل 32 مصون از تعرض دانسته است. در قانون آیین دادرسی کیفری سابق و هم در قانون آیین دادرسی کیفری جدید محل اعتراف‌گیری، اقرار یا مذاکره محاکم قضایی و دادسراهاست نه در رسانه‌های عمومی. انتشار تصاویر افراد حتی به صورت شطرنجی، در صورتی که هویت فردی و اجتماعی آن‌ها منتشر شود مشمول مانع قانونی است و منتشر کننده در حکم مفتری است و اتفاقاً زمانی است که در دادسرا که مرجع قانونی است این اتفاق بیفتد و اگر قاضی یا بازپرس آن هم در اجرای تحقیقاتش در مواقع ضروری لازم بداند که هویت فردی یک متهم منتشر شود، برابر قانون دستور انتشار تصویر وی را می‌دهد و لاغیر حق ندارد. یعنی تحقیقات در مرجع دادسرا محرمانه و غیرترافعی است، چون فرد مواجه با اتهام است و  معلوم نیست این اتهام در مراجع قضایی ثابت شود. ممکن است اتهام به او منتسب شود و حتی کیفرخواست هم صادر شود اما قاضی محکمه در نهایت ایشان را تبرئه کند.
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: قانونگذار حتی قاضی دادسرا را نهی کرده که نه خودش و نه رسانه‌ها اجازه انتشار هویت فردی، اجتماعی و شخصی افراد را نمی‌دهد مگر در موارد استثناء آن هم برابر قانون انتشار تصویر باید با مجوز قاضی صادر شود.
پوربابایی تصریح کرد: صداوسیما و رسانه‌های عمومی و تصویری بر اساس کدام مجوز قانونی فردی را در برابر رسانه‌های عمومی قرار می‌دهن، از او اعتراف می‌گیرند تا اقرار به اشتباه کند و در برابر میلیون‌ها بیننده قرار می‌دهند؟ این کار حتما واکنش‌های اجتماعی و حقوقی را در بر خواهد داشت.
وی اظهار کرد: این کار نه تنها مخالف شرع بوده بلکه مخالف قانون هم بوده و حتما باید صداوسیما در این خصوص پاسخگو باشد چون بدون مجوز قضایی اقدام به اعتراف کرده است. صداوسیما بدون صلاحیت خود را جایگزین مقام قضایی قرار داده است.
پوربابایی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی باید موضع گیری کند که به چه مجوزی کسی که صلاحیت بازجویی و رسیدگی ندارد دست به چنین کاری زده و این امر دخالت در امور قضایی بوده و این مسأله با اصل تفکیک قوا هم مخالف است.
این وکیل دادگستری با بیان این‌که «ما کلمه‌ای به عنوان اعتراف گیری در قانون نداریم»، گفت: زمانی که دادستان تهران جرمی را مشاهده کرد رأساً می‌تواند موضوع را جهت رسیدگی به دادسرا ارجاع دهد یا شاکی خصوصی شکایتی کند و مواردی که صلاحیت ورود بازپرس برای رسیدگی به موضوعی را تعیین کرده ارجاع دادستان،‌ نظارت خود بازپرس و یا شکایت شاکی خصوصی می‌باشد که در قانون احصاء شده است و قبل از این‌که این اتفاقات بیفتد مقام قضایی حق دخالت دارد.
پوربابایی افزود: زمانی که شکایت طرح و به بازپرس یا مقام قضایی ارجاع شد، مقام قضایی در صورتی که اتهام یا دلایل آن را کافی دانست مبادرت به احضار متهم می‌کند و طبق ماده 168 قانون آیین دادرسی کیفری جدید در صورتی که دلایل ناکافی باشد بازپرس حق احضار را هم ندارد و این مسأله یعنی اینکه وی دقیق مطلع شود که شخص متهم مرتکب عملی خلاف قانون شده است و بعد شروع به بازجویی کرده و سوالات خود را مطرح کند و اگر فرد بخواهد به اختیار، در کمال صحت و سلامت و در کمال آزادی اراده اقرار کند و اگر اقرار نکرد حق ندارد با فشار او را وادار به اقرار کند؛ بنابراین همه این موارد در صلاحیت مراجع قضایی است.
وی تاکید کرد: اقرار تحت فشار، زور و شکنجه را قانون اساسی و هیچ مرجعی نمی‌پذیرد و مقام قضایی نیز چنین اقراری را واجد خصوصیات اقرار نمی‌داند؛ بنابراین اگر قرار است صداوسیما دست به چنین کاری بزند سایر مراجع یا ادارات دولتی و غیردولتی نیز می‌توانند دست به چنین کارهایی بزنند و حتی خبرگزاری‌ها که رسانه عمومی هستند می‌توانند چنین عملی را انجام دهند.
این وکیل دادگستری گفت: این بدعت، بدعت خطرناکی است و اگر مقام قضایی دستور انتشار چنین تصویری را داده باشد باید مجوز قانونی آن بررسی شود که آیا ضرورتی برای انجام تحقیق وجود داشته که این اقدامات انجام شود یا نه و در صورتی که چنین دستوری صادر شده می‌شود علیه قاضی، در صورت بروز تخلف شکایت کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دیالوگ‌های ماندگار؛ از کارآگاه حقیقی تا ممنوعه
سخنوري يکي از ارکان ادبيات ایران و جهان است و نغزگويي و جمله های تاثیر گذار دو بن مايه اصيل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همين اصل يکي از پايه‌هاي ماندگاري فيلم هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني را بايد در ديالوگ‌هايي جستجو کرد که در حافظه تاريخي مخاطبانشان نقش بسته‌اند.
سعید ملایی قهرمان جهان شد
نماینده وزن ۸۱- کیلوگرم جودوی ایران پس از ۱۵ سال جودوی ایران را صاحب مدال طلای جهان کرد.
مارک مارکس فاتح گرندپری اسپانیا شد
مارک مارکس زودتر از رقبایش از خط پایان پیست گرندپری اسپانیا گذشت.
تغییر در کادر مربیان تیم ملی دوچرخه سواری
نشست چند ساعته کمیته فنی فدراسیون دوچرخه سواری در حالی به پایان رسید که میزبانی و پراش به عنوان گزینه‌های اصلی مربیگری تیم ملی معرفی شدند.
پایان تلخ تیم ملی والیبال با باخت به آمریکا
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در مسابقات قهرمانی جهان برابر آمریکا شکست خورد.
عبادی‌پور امتیاز‌آورترین بازیکن ایران شد
میلاد عبادی‌پور در پایان دیدار تیم‌های والیبال ایران و آمریکا، امتیازآورترین بازیکن ایران شد.
ساری و چلسی بالاخره در جزیره متوقف شدند
چلسی در هفته ششم لیگ برتر انگلیس در دربی لندن مقابل وستهام متوقف شد.
از حالا یک اینترِ متحول شده را خواهید دید
هافبک کروات اینتر از تحول بزرگ در تیمش بعد از پیروزی برابر تاتنهام و سامپدوریا سخن گفت.
حمایت تمام قدِ فتحی از شفر!
سرپرست باشگاه استقلال می گوید شفر با توجه به کارنامه خوبی که دارد با قدرت به کار خود ادامه می دهد.
اعلام ترکیب پرسپولیس برای دیدار برابر سپیدرود
ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس برای دیدار با سپیدرود رشت مشخص شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لوگو‌های ترکیبی دیدنی که به طرز هوشمندانه ای طراحی شده اند
رندی سمیکس Rendy Cemix طراح اندونزیایی با ترکیب کردن دو تصویر مختلف با هم لوگوهای ترکیبی زیبایی خلق می کند، در ادامه تعدادی از این لوگوهای دیدنی خلق شده توسط این هنرمند را مشاهده می نمایید.
علائم عجیبی که خبر از یک بیماری جدی می‌دهند
بیشتر اوقات توده‌ها، برآمدگیها، جوش‌ها، کهیر‌ها و نقطه‌های قرمز بی‌خطرند، اما گاهی می‌توانند علامت یک مشکل جدی باشند. در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چگونه این تفاوت را تشخیص دهید.
مدیر سیاسی نایاک: ترامپ حوادث تروریستی اهواز را محکوم کند
تهران – ایرنا – یک صاحب نظر آمریکایی با اشاره به حمایت مقام های این کشور از گروههای تروریستی و تجزیه طلب ایران، از دونالد ترامپ خواست تا حوادث تروریستی دیروز در اهواز را به صراحت محکوم نماید.
59 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح شد
کرمانشاه - ایرنا - 59 مدرسه همزمان با آغاز سال تحصیلی 98 - 97 از طریق ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهوری در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه افتتاح شد.
اخلاق حرفه‌ای در مسلخ سو‌گیری‌ رسانه‌های غربی
تهران- ایرنا- پوشش خبری حادثه روز شنبه در اهواز، لکه ننگی بر کارنامه فعالیت رسانه‌هایی بود که با ادعای اخلاق حرفه‌ای، گلوله‌باران بیگناهان را صرفاً یک درگیری‌ مسلحانه جلوه داده و برخی تا آنجا پیش رفتند که با تریبون دادن به تروریست‌ها، در تلاش برای تطهیر آن‌ها برآمدند.
قرار بازداشت موقت آرش کیخسروی تمدید شد
تتلو غیابی محاکمه می‌شود
بار دیگر مظلومیت و حقانیت این ملت به نمایش گذاشته شد
اطلاعیه کانون وکلای مرکز در رابطه با حمله تروریستی اهواز
ورود قضات به وکالت آسیب زدن به عدالت است
وضعیت پرونده دو متهم محیط زیستی از زبان آقاسی
پیام رئیس قوه قضاییه در پی حادثه تروریستی در اهواز
پیام دادستان کل کشور در پی حمله تروریستی اهواز
۳ ناخدا به اتهام قاچاق سوخت در هرمزگان ۴ میلیارد جریمه شدند
سعید مرتضوی به زندان برگشت