«بسته‌نگار»، امیدوار بود

11:07 ۱۲۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 610 0
«بسته‌نگار»، امیدوار بود

هفته‌ای چند بار دیالیز می‌شد. بیشتر اوقات بر تختی در خانه دراز کشیده بود. کتاب می‌خواند. هر دو بار که با او مصاحبه کردم، چندین جلد کتاب روی تختش کنار هم تلنبار بود. رو‌به‌رویش روزنامه و مجلات هفتگی را نگه می‌داشت. اخبار را پیگیری و تحلیل می‌کرد؛ بسته‌نگار اما امیدوار بود.

ایرنا

محمد بسته‌نگار روزهای پرشور انقلاب را به‌خوبی به خاطر داشت و از معدود فعالانی بود که حاضر شد بگوید: اشتباه کردیم!
خانه‌ای قدیمی در میان برج‌های محله تجریش، خانم طالقانی همسرش هر دو بار به استقبالم آمد. بسته‌نگار و همسرش از قبل از پیروزی انقلاب در این خانه ساکن بودند. همچون بخشی از تاریخ سیاسی معاصر ایران که با یک مسجد در پایین‌شهر پیوند خورده، زندگی او هم با سیاست، طالقانی و بازرگان از مسجد هدایت گره‌ خورده بود. همان‌جا که کلاس‌های تفسیر طالقانی برپا می‌شد. می‌گفت از سال 37 پایم به این مسجد باز شد و شاگرد آقای طالقانی شدم.

** ازدواجم سیاسی نبود
بسته‌نگار می‌گفت خیلی ازدواجم سیاسی نبود و اگر خانم قبول نمی‌کردند که ازدواج کنیم، همچنان طرفدار طالقانی بودم و ارتباطم را حفظ می‌کردم.
او می‌گفت قبل از انقلاب هاشمی رفسنجانی ما را با ماشین خود از جنوب شهر به منزلمان می‌رساند. آن‌گونه که بسته‌نگار روایت می‌کرد، ارتباط زیاد خانواده طالقانی با هاشمی رفسنجانی بعد از انقلاب همچون قبل از انقلاب نبود. بسته‌نگار می‌گفت هاشمی را بعد از اینکه بر پست‌های مهم نشست، تا سال 92 در دیدار اعضای خانواده طالقانی با او، ندیده بود.
او در سال 1369 یعنی سال‌های اولیه تشکیل دولت سازندگی، در زمره 90 نفری بود که نامه‌ای را خطاب به هاشمی رفسنجانی نوشتند و نسبت به وضعیت کشور انتقاد کردند. از آن 90 نفر، 23 نفر دستگیر شدند. بسته‌نگار مثل همفکرانش تا پایان عمر منتقد این اقدام بود؛ هرچند که هاشمی رفسنجانی اعلام می‌کرد در این ماجرا نقشی نداشته است.
اما در دهه 90، بسته نگار معتقد بود هاشمی با دهه‌های گذشته بعد از انقلاب تغییر کرده و می‌گفت به او گفته‌ام اگر وارد عرصه شود، فضای بسته شکسته می‌شود حتی اگر ردصلاحیتش کنند.

**بازداشت در عید فطر برای نماز عید
بسته‌نگار عید فطر سال 1386 دستگیر شد، وقتی می‌خواست با شرکت گروهی از ملی مذهبی‌ها، نماز عید جداگانه برگزار کند.
هفته‌ای چند بار دیالیز می‌شد. بیشتر اوقات بر تختی در خانه دراز کشیده بود. کتاب می‌خواند. هر دو بار که با او مصاحبه کردم، چندین جلد کتاب روی تختش کنار هم تلنبار بود. رو‌به‌رویش روزنامه و مجلات هفتگی را نگه می‌داشت. اخبار را پیگیری و تحلیل می‌کرد؛ بسته‌نگار اما امیدوار بود.
می‌گفت حالا در دهه 90 نسبت به دهه 80 برای آینده ایران و جوانان امیدوارتر شده‌ام. نگاهش به ابتدای دهه قبل این بود: جوّ زمان آقای خاتمی همه‌اش عبور بود. جوان‌های دانشگاه عبور و عبور را مطرح می‌کردند و می‌خواستند یک‌دفعه به قله برسند. ولی الآن می‌بینم این دانشجوها در حال کسب یک تجربه هستند و خیلی عاقلانه حرکت می‌کنند. بعلاوه خودشان را ارتقای فکری می‌بخشند و خیلی به مسائل رادیکالیسم توجه زیادی ندارند و سعی می‌کنند برخورد عقلانی با قضایا داشته باشند. اینکه شما تلاش می‌کنید نشان می‌دهد که نسل ما وارد یک‌فاز جدیدی از تفکر و اندیشه شده است که با نسل سال‌های قبل خیلی فرق کرده است.
همچنان آموزه و توصیه‌های آیت‌الله سید محمود طالقانی و مهندس مهدی بازرگان را به‌خوبی به یاد داشت و هر بار از آنان نقل می‌کرد.

**توصیه طالقانی: مشورت برای گرفتن بچه از شیر
تفاوت تفکر در میان اعضای خانواده طالقانی را به خاطر روحیه دموکراتیک پدر می‌دانست و او را این‌گونه روایت می‌کرد: طالقانی می‌گفت در هر خانواده باید شورا باشد. اگر می‌خواهند بچه را از شیر بگیرند، زن و شوهر با هم مشورت کنند. طالقانی به دموکراسی متعهد معتقد نبود معایب دموکراسی را می‌دید ولی می‌گفت توسط دموکراسی که توسط شوراها باشد، حل‌وفصل بشود.
معتقد بود که بازرگان در همان سال‌های ابتدایی انقلاب فکرش از همه جلوتر بود و سال‌های آینده ایران را می‌دید. بسته‌نگار تأکید داشت: بازرگان می‌گفت ما باید با آمریکا مذاکره کنیم و از این‌ها امتیاز بگیریم. می‌گفت الآن آمریکا در شرایطی نیست که بخواهد با انقلابی‌ها مواجه شود ولی می‌شود مذاکره کرد و حتی خود ما با این نظر مخالف بودیم.

** فکر می‌کردیم بازرگان خیلی انقلابی نیست
اما بسته‌نگار از نوع نگاه خود در سال‌های پرشور انقلاب به استعمار و استبداد راضی نبود. می‌گفت ما در آن سال‌ها که جوان بودیم فکر می‌کردیم باید با تمام وجود با مستبد بجنگیم و فکر می‌کردیم بازرگان اگر توصیه می‌کند که استبداد داخلی را دریابید، خیلی انقلابی نیست. وقتی پرسیدم «خب چه چیزی باعث شد که این‌قدر محکم در برابر بازرگان مخالفت کنید؟» گفت: «فضای جامعه ملتهب از انقلاب بود و مبارزه با استعمار و امپریالیسم یک اصل بود ولی الآن می‌فهمیم که بجای مبارزه با مستبد باید با استبداد و فرهنگ استبدادی مبارزه کنید و آگاهی بدهید. ما سال‌ها با مستبد مبارزه کردیم.»

** یک پشیمانی
بسته‌نگار یک پشیمانی هم داشت. او می‌گفت حالا که سال‌ها می‌گذرد می‌خواهم بگویم که در حمایت از کاندیداتوری حسن حبیبی اشتباه کردیم. به نظر من حبیبی آن صلاحیت را نداشت تا اینکه بعدها آمد وزیر شود، یک خط قرمز روی فعالیت‌های خود که در پاریس انجام می‌داد کشید. انتشارات مدرس و مصدق را تشکیل داده بود و کتاب‌های شریعتی و مصدق را چاپ می‌کرد. حبیبی می گفت گاهی پای آدم در لجن گیر می‌کند. من فکر می‌کنم که حمایت ما و حداقل هماهنگی ما با دوستانی که حمایت می‌کردند اشتباه بزرگی بود. حالا مهندس بازرگان نمی‌خواست کاندیدا شود، از کسانی باید حمایت می‌کردیم که در این مملکت بودند، درد کشیده بودند. باید پدرانه برخورد می‌کردیم و سعی می‌کردیم کاندیداها را جمع کنیم و از آن کاندیدای مشترک درآوریم. این مسأله فکر کنم که از ناگفته‌هایی است که هنوز در «جان من» ریشه دارد.
او در روزهای انقلاب همراه با نهضت آزادی در بسیاری از فعالیت‌های انقلابی حاضر می‌شد. اما پس از اینکه دولت موقت توسط مهندس بازرگان تشکیل شد و بسیاری از همراهان او وارد دولت شدند، از ورود به حکومت و دولت اجتناب کرد و از سال 1358 فعالیت سیاسی خود را مستقل از هر گروه رسمی آغاز کرد؛ هرچند که نامش پای اطلاعیه‌های همفکرانش ملی مذهبی‌اش در همه این سال‌ها دیده می‌شد.
پیرمردهای نهضتی یک به یک رفتند. حالا بسته‌نگار نیز به دوستش ابراهیم یزدی ملحق شده است؛ اما پرونده نهضت آزادی و ملی مذهبی‌ها بعد از انقلاب، موضوعی است که همچنان درباره آن گفتنی‌ها و ناگفته‌ها بسیار است.
روحش شاد.

مهدی روزبهانی
**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مورد عجیب تاج؛ نه می‌رود و نه کاری از دستش برمی‌آید!
پس از آنکه اعلام شد طبق قانون منع استفاده از مدیران بازنشسته در دستگاه‌های دولتی روسای فدراسیون‌ها نیز که مشمول این قانون می‌شوند باید صندلی ریاست خود را ترک کنند، مهدی تاج و همکارانش به صرافت افتادند که به هر گونه‌ای صندلی خود را حفظ کنند و سرانجام موفق نیز شدند.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ ستِ ترانه و دخترش و سادگی پیروزفر
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
پنهان‌کاری در کودک آزاری ممنوع!
اخبار کودک آزاری هر از گاهی در کشور رسانه‌ای می‌شود. در ماه‌های نخستین سال‌جاری هم خبر کودک آزاری در یکی از مدارس در غرب تهران رسانه‌ای شد.
دوقلو‌های جدید در پرسپولیس
رفاقت شجاع خلیل زاده و سروش رفیعی در نوع خود جالب توجه است.
قطعی نبودن جدایی مظاهری از ذوب‌آهن
سرمربی جدید تیم فوتبال ذوب‌آهن اعلام کرده که از بازیکنان خود رضایت دارد و فعلا قرار نیست تغییراتی در تیمش ایجاد کند.
بازی جدید در اردوگاه یوز‌های ایرانی
کی‌روش با سناریویی از پیش طراحی شده که به کمک تیم رسانه‌ای تیم ملی و بازیکنان اجرا می‌شود در صدد است تا توقع را از تیم ملی پایین بیاورد.
تهدید تراکتور به محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی!
فدراسیون جهانی فوتبال به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دروازه بان برزیلی، تراکتورسازی را تهدید به محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی کرد.
چهارمین روز تمرین استقلال دور از زمین چمن
بازیکنان استقلال برای چهارمین روز متوالی باز هم در زمین چمن تمرین نکردند.
افاضلی: برانکو با پرسپولیس معجزه کرد
هومن افاضلی می‌گوید وقتی مربی مثل برانکو ایوانکوویچ پیدا می‌شود مدیران نباید به سادگی او را از دست بدهند.
پنج‌شنبه عزیز وریا غفوری
در بازی با ترینیداد و توباگو اتفاق جالبی رخ داد که در این چند روز کمتر به آن پرداخته شد آن هم بازی دادن کی روش به هر سه دفاع راست دعوت شده بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
او خواهد آمد یا آمده است؟
قلب مؤمنین به این امر، روشن و مطمئن است؛ چرا که قادر مطلق در آیه ای دیگر فرموده: «إنّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ» همانا فرمان اوست که هرگاه چیزی را اراده کند که باشد، پس آن چیز خواهد بود و محقق خواهد شد.
وابستگی سیاسی برای جنبش دانشجویی مضر است
مجاهدین خلق می‌گفتند شریعتی لالایی می‌خواند
توفان پرسشگری و ضرورت های پاسخ گویی
استفاده نکردن از ظرفیت ها بزرگترین مشکل کشور است
تلاش مسوولان تحریم ها را کم اثرکرد
شکوری راد: اصلاحات راه برون‌رفت از شرایط کنونی است
مُبلغ: برخورداری یک جناح از رانت مانع اجماع ملی می‌شود
نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ماند
اصلاح طلبان و ضرورت شناسایی ضعف ها و تهدیدها
برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند