«بسته‌نگار»، امیدوار بود

11:07 ۲۲۷ روز پیش ایرنا 794 0
«بسته‌نگار»، امیدوار بود

هفته‌ای چند بار دیالیز می‌شد. بیشتر اوقات بر تختی در خانه دراز کشیده بود. کتاب می‌خواند. هر دو بار که با او مصاحبه کردم، چندین جلد کتاب روی تختش کنار هم تلنبار بود. رو‌به‌رویش روزنامه و مجلات هفتگی را نگه می‌داشت. اخبار را پیگیری و تحلیل می‌کرد؛ بسته‌نگار اما امیدوار بود.

ایرنا

محمد بسته‌نگار روزهای پرشور انقلاب را به‌خوبی به خاطر داشت و از معدود فعالانی بود که حاضر شد بگوید: اشتباه کردیم!
خانه‌ای قدیمی در میان برج‌های محله تجریش، خانم طالقانی همسرش هر دو بار به استقبالم آمد. بسته‌نگار و همسرش از قبل از پیروزی انقلاب در این خانه ساکن بودند. همچون بخشی از تاریخ سیاسی معاصر ایران که با یک مسجد در پایین‌شهر پیوند خورده، زندگی او هم با سیاست، طالقانی و بازرگان از مسجد هدایت گره‌ خورده بود. همان‌جا که کلاس‌های تفسیر طالقانی برپا می‌شد. می‌گفت از سال 37 پایم به این مسجد باز شد و شاگرد آقای طالقانی شدم.

** ازدواجم سیاسی نبود
بسته‌نگار می‌گفت خیلی ازدواجم سیاسی نبود و اگر خانم قبول نمی‌کردند که ازدواج کنیم، همچنان طرفدار طالقانی بودم و ارتباطم را حفظ می‌کردم.
او می‌گفت قبل از انقلاب هاشمی رفسنجانی ما را با ماشین خود از جنوب شهر به منزلمان می‌رساند. آن‌گونه که بسته‌نگار روایت می‌کرد، ارتباط زیاد خانواده طالقانی با هاشمی رفسنجانی بعد از انقلاب همچون قبل از انقلاب نبود. بسته‌نگار می‌گفت هاشمی را بعد از اینکه بر پست‌های مهم نشست، تا سال 92 در دیدار اعضای خانواده طالقانی با او، ندیده بود.
او در سال 1369 یعنی سال‌های اولیه تشکیل دولت سازندگی، در زمره 90 نفری بود که نامه‌ای را خطاب به هاشمی رفسنجانی نوشتند و نسبت به وضعیت کشور انتقاد کردند. از آن 90 نفر، 23 نفر دستگیر شدند. بسته‌نگار مثل همفکرانش تا پایان عمر منتقد این اقدام بود؛ هرچند که هاشمی رفسنجانی اعلام می‌کرد در این ماجرا نقشی نداشته است.
اما در دهه 90، بسته نگار معتقد بود هاشمی با دهه‌های گذشته بعد از انقلاب تغییر کرده و می‌گفت به او گفته‌ام اگر وارد عرصه شود، فضای بسته شکسته می‌شود حتی اگر ردصلاحیتش کنند.

**بازداشت در عید فطر برای نماز عید
بسته‌نگار عید فطر سال 1386 دستگیر شد، وقتی می‌خواست با شرکت گروهی از ملی مذهبی‌ها، نماز عید جداگانه برگزار کند.
هفته‌ای چند بار دیالیز می‌شد. بیشتر اوقات بر تختی در خانه دراز کشیده بود. کتاب می‌خواند. هر دو بار که با او مصاحبه کردم، چندین جلد کتاب روی تختش کنار هم تلنبار بود. رو‌به‌رویش روزنامه و مجلات هفتگی را نگه می‌داشت. اخبار را پیگیری و تحلیل می‌کرد؛ بسته‌نگار اما امیدوار بود.
می‌گفت حالا در دهه 90 نسبت به دهه 80 برای آینده ایران و جوانان امیدوارتر شده‌ام. نگاهش به ابتدای دهه قبل این بود: جوّ زمان آقای خاتمی همه‌اش عبور بود. جوان‌های دانشگاه عبور و عبور را مطرح می‌کردند و می‌خواستند یک‌دفعه به قله برسند. ولی الآن می‌بینم این دانشجوها در حال کسب یک تجربه هستند و خیلی عاقلانه حرکت می‌کنند. بعلاوه خودشان را ارتقای فکری می‌بخشند و خیلی به مسائل رادیکالیسم توجه زیادی ندارند و سعی می‌کنند برخورد عقلانی با قضایا داشته باشند. اینکه شما تلاش می‌کنید نشان می‌دهد که نسل ما وارد یک‌فاز جدیدی از تفکر و اندیشه شده است که با نسل سال‌های قبل خیلی فرق کرده است.
همچنان آموزه و توصیه‌های آیت‌الله سید محمود طالقانی و مهندس مهدی بازرگان را به‌خوبی به یاد داشت و هر بار از آنان نقل می‌کرد.

**توصیه طالقانی: مشورت برای گرفتن بچه از شیر
تفاوت تفکر در میان اعضای خانواده طالقانی را به خاطر روحیه دموکراتیک پدر می‌دانست و او را این‌گونه روایت می‌کرد: طالقانی می‌گفت در هر خانواده باید شورا باشد. اگر می‌خواهند بچه را از شیر بگیرند، زن و شوهر با هم مشورت کنند. طالقانی به دموکراسی متعهد معتقد نبود معایب دموکراسی را می‌دید ولی می‌گفت توسط دموکراسی که توسط شوراها باشد، حل‌وفصل بشود.
معتقد بود که بازرگان در همان سال‌های ابتدایی انقلاب فکرش از همه جلوتر بود و سال‌های آینده ایران را می‌دید. بسته‌نگار تأکید داشت: بازرگان می‌گفت ما باید با آمریکا مذاکره کنیم و از این‌ها امتیاز بگیریم. می‌گفت الآن آمریکا در شرایطی نیست که بخواهد با انقلابی‌ها مواجه شود ولی می‌شود مذاکره کرد و حتی خود ما با این نظر مخالف بودیم.

** فکر می‌کردیم بازرگان خیلی انقلابی نیست
اما بسته‌نگار از نوع نگاه خود در سال‌های پرشور انقلاب به استعمار و استبداد راضی نبود. می‌گفت ما در آن سال‌ها که جوان بودیم فکر می‌کردیم باید با تمام وجود با مستبد بجنگیم و فکر می‌کردیم بازرگان اگر توصیه می‌کند که استبداد داخلی را دریابید، خیلی انقلابی نیست. وقتی پرسیدم «خب چه چیزی باعث شد که این‌قدر محکم در برابر بازرگان مخالفت کنید؟» گفت: «فضای جامعه ملتهب از انقلاب بود و مبارزه با استعمار و امپریالیسم یک اصل بود ولی الآن می‌فهمیم که بجای مبارزه با مستبد باید با استبداد و فرهنگ استبدادی مبارزه کنید و آگاهی بدهید. ما سال‌ها با مستبد مبارزه کردیم.»

** یک پشیمانی
بسته‌نگار یک پشیمانی هم داشت. او می‌گفت حالا که سال‌ها می‌گذرد می‌خواهم بگویم که در حمایت از کاندیداتوری حسن حبیبی اشتباه کردیم. به نظر من حبیبی آن صلاحیت را نداشت تا اینکه بعدها آمد وزیر شود، یک خط قرمز روی فعالیت‌های خود که در پاریس انجام می‌داد کشید. انتشارات مدرس و مصدق را تشکیل داده بود و کتاب‌های شریعتی و مصدق را چاپ می‌کرد. حبیبی می گفت گاهی پای آدم در لجن گیر می‌کند. من فکر می‌کنم که حمایت ما و حداقل هماهنگی ما با دوستانی که حمایت می‌کردند اشتباه بزرگی بود. حالا مهندس بازرگان نمی‌خواست کاندیدا شود، از کسانی باید حمایت می‌کردیم که در این مملکت بودند، درد کشیده بودند. باید پدرانه برخورد می‌کردیم و سعی می‌کردیم کاندیداها را جمع کنیم و از آن کاندیدای مشترک درآوریم. این مسأله فکر کنم که از ناگفته‌هایی است که هنوز در «جان من» ریشه دارد.
او در روزهای انقلاب همراه با نهضت آزادی در بسیاری از فعالیت‌های انقلابی حاضر می‌شد. اما پس از اینکه دولت موقت توسط مهندس بازرگان تشکیل شد و بسیاری از همراهان او وارد دولت شدند، از ورود به حکومت و دولت اجتناب کرد و از سال 1358 فعالیت سیاسی خود را مستقل از هر گروه رسمی آغاز کرد؛ هرچند که نامش پای اطلاعیه‌های همفکرانش ملی مذهبی‌اش در همه این سال‌ها دیده می‌شد.
پیرمردهای نهضتی یک به یک رفتند. حالا بسته‌نگار نیز به دوستش ابراهیم یزدی ملحق شده است؛ اما پرونده نهضت آزادی و ملی مذهبی‌ها بعد از انقلاب، موضوعی است که همچنان درباره آن گفتنی‌ها و ناگفته‌ها بسیار است.
روحش شاد.

مهدی روزبهانی
**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
منطق برنامه منطقه ای ایران
مدتی است یک حرکت هماهنگ داخلی و خارجی علیه برنامه منطقه ای ایران آغاز شده است. این نوشته کوششی است برای درک و تبیین منطق استراتژیک برنامه منطقه‌ای ایران از خلال نقد رویکردی که تلاش می‌کند بی‌آنکه درک درستی از این برنامه داشته باشد.
بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی شد
نماینده طوایف اهل سنت: انتقام خون شهیدان اصفهان را خواهیم گرفت
از سپاه پاسداران تا شهرداری تهران
در دهه پنجم انقلاب به انسجام ملی، وحدت و همدلی توجه شود
حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت باقی ماند
دیدگاه فعالان سیاسی خراسان رضوی در مورد استانی شدن انتخابات
هزینه‌‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات شفاف می‌شود
لایحه جامع انتخابات و سامان بخشی به قوانین و مقررات پراکنده
دیدگاه رییس خانه احزاب راجع مسائل مختلف گلستان