آقای امام جمعه مردم حق اعتراض دارند

15:09 ۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 287 0
آقای امام جمعه مردم حق اعتراض دارند

بوشهر- پایگاه خبری - تحلیلی سوک یادداشت علیرضا تقوی نیا در قالب نقدی بر گفتمان و اظهارات هفته گذشته امام جمعه علسویه منبی بر ممنوعیت هر نوع اعتراض قانونی و غیرقانونی مردم این شهر را منتشر کرده است.

ایرنا

در ادامه مطلب سوک آمده است:تاریخ تشیع پس از غیبت کبری نشان می دهد روحانیت و فقه های این مذهب از دیرباز در جایگاه جانشینان ائمه معصومین بر شمرده می شدند و از همان اوان همواره ملجاء و پناهگاه امت بوده اند.
تظلم خواهی عوام نزد روحانیت شیعه جایگاهی تاریخی داشته و آغوش باز روحانیت در دوره های مختلف موجب تمایل و اقبال روزافزون مردم به این قشر گشته است.
مرجعیت شیعه و به دنبال آن سایر روحانیون در طول تاریخ پذیرنده خواسته ها و مشکلات مردم فرودست بوده اند و همواره فریادگر مظلومیت افرادی می شدند که از سوی صاحبان قدرت و متنفذین مورد استضعاف قرار می گرفتند. همین اعتقاد به روحانیت شیعه بود که انقلاب اسلامی را در سال 57 با آن ابعاد گسترده رقم زد.
با کمال تاسف در سال های اخیر مشاهده می شود برخی از روحانیون و بالاخص تعدادی از ائمه جمعه از روی خیرخواهی و مصلحت اندیشی بر خلاف سیره اسلاف صالح خویش و همچنین امام راحل و مقام معظم رهبری ( حفظه الله تعالی) اعمال و رفتاری از خود بروز می دهند که نه تنها به جایگاه روحانیت لطمه زده بلکه حیثیت قانون نظام جمهوری اسلامی را لکه دار می نماید.
لذا انتظار می رود که روحانیون نه تنها صدای رسای مردم رنجدیده و مظلوم باشند بلکه خود پیشاپیش ملت جهت تحقق مطالبات آنان گام بردارند ، نه این که در برابر اعتراضات بحق و قانونی ایشان موضع گیری کرده و قلوب عوام الناس را نسبت به این قشر مکدر سازند.
و اما بعد ....
امام جمعه محترم عسلویه روز جمعه هفته گذشته در قسمتی از بیانات خویش در خطبه های نماز جمعه مطالب تعجب برانگیزی را مطرح نموده اند که امیدواریم ناشی از انعکاس ناصحیح و عدم دقت رسانه ها بوده باشد و در صورتی که صحت آن اثبات گردد جای تاسف جدی دارد.
حجت‌الاسلام هاشمی در بخشی از بیانات خویش اظهار داشته اند: تجمع و اعتراضات‌ در عسلویه ممنوع است اعم از قانونی و غیر قانونی مسالمت آمیز و غیرمسالمت آمیز . اگر چه نگارنده نیز با تجمعات غیر قانونی و غیر مسالمت‌آمیز کاملا مخالف بوده اما اعتراضات مسالمت‌آمیز قانونی را چه از لحاظ شرعی و چه حقوقی جایز دانسته و هم به صلاح نظام اسلامی می داند .
به لحاظ شرعی باید گفت قانون اساسی جمهوری اسلامی توسط مجتهدین و فقها نگاشته شده و توسط ملت مسلمان در یک رفراندوم آزاد مورد تایید قرار گفته است فلذا کاملا مطابق با شرع بوده و لازم الاجراست. همچنین رهبری معظم انقلاب بارها تاکید نموده اند که قانون لازم الاجراست؛ حتی قانون بد بهتر از بی قانونی ست چرا که قانون بد یک ضابطه ای ست که بعدا می شود آن را اصلاح نمود اما بی قانونی به هرج و مرج منتهی می شود پس سوال اینست آیا مخالفت امام جمعه محترم عسلویه با تجمعات مجوز دار و قانونی خود بی قانونی نیست؟
اصلا کجای قانون و شرع اجازه داده است امام جمعه یک شهرستان خود را فراتر از قانون حکومتی بداند که یک ولی فقیه عادل در راس آن قرار دارد؟ اصل 27 قانون اساسی تصریح دارد اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل مبانی اسلام نباشد آزاد است.
یا حجت الاسلام هاشمی اصل 27 قانون اساسی را نخوانده اند؟ یا خدای ناکرده بدان بی‌اعتقادند؟ اگر قرار باشد ائمه جمعه شهرها و بخش های کشور هر چه خود تشخیص دادند را آزاد یا ممنوع گردانند ، کنسرت های قانونی و برنامه های فرهنگی را لغو کنند ، با موسیقی مخالفت کنند ، با تجمعات مسالمت آمیز مخالفت نمایند و اجازه انتقاد به کسی ندهند اوضاع مملکت به کجا ختم خواهد شد؟
در ضمن به عنوان یک پژوهشگر علوم سیاسی عرض می کنم هر چه فضای اعتراض و انتقاد قانونی و مسالمت آمیز یک حکومت بازتر باشد ضریب امنیتی و ثبات آن نظام سیاسی بالاتر خواهد رفت و عقده ها ، کینه ها و اعتراضات تجمیع نمی گردند تا در یک لحظه آزاد شوند بلکه معترضین خود را در این اجتماعات تخلیه روانی خواهند نمود و دیگر شاهد آشوب و اقدامات رادیکال نخواهیم بود .در این خصوص مثال فنری را می زنم که هر چه بیشتر فشرده شود انرژی پتانسیل بیشتری را ذخیره کرده و در لحظه رها شدن تمام آن را تخلیه خواهد کرد.
همچنین به زعم راقم این سطور اگر امروز فساد و بی عدالتی در کشور مشاهده می شود ناشی از بی توجهی به حکومت قانون است. اگر حکومت قانون در کشور نهادینه گردد و هیچ فردی خود را فراتر از قانون نداند و به تعبیر صحیح رهبری قانون فصل الخطاب باشد دیگر شاهد مشکلات معروض داشته شده و نارضایتی از حکومت نخواهیم بود؛ اقتصاد سامان می یابد ، فرهنگ رشد می کند ، سیاست تنظیم می شود و اجتماع بالنده خواهد شد.
امیدواریم خبر انعکاس یافته صحیح نبوده باشد و در صورت صحت انتظار می رود امام جمعه محترم عسلویه با دقت نظر و خلوص نیتی که دارند آن را اصلاح نمایند.
6045


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

تقویت اقتصاد کشاورزی با حضور محققان در عرصه تولید
تبریز- ایرنا - محققان بخش کشاورزی با تکیه بر دانش روز و استفاده از شیوه های نوین و علمی در قالب طرح نوین ترویج در عرصه های تولید حاضر شده و نقش خود را در تقویت این بخش اقتصادی ایفا می کنند.
300 دفتر خدمات الکترونیک ساتا در سطح کشور فعالیت دارند
خرم آباد - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در حال حاضر 300 دفتر خدمات الکترونیک ساتا در کشور فعالیت دارند که از این تعداد، 9 دفتر فعال در سطح استان لرستان مشغول خدمت رسانی به خانواده نیروهای مسلح است.
170 هزار هکتار از اراضی کشور به آبیاری نوین مجهز می شود
گنبدکاووس - ایرنا - معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: با هدف افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی، تا پایان امسال 170 هزار هکتار از اراضی زراعی کشور به شیوه های نوین آبیاری مجهز می شود.
ترامپ یک پوپولیسم واقعی است
تهران - ایرنا - فرانسوا روز چهارشنبه در گفت وگو با رادیو 'اروپا-1' ضمن انتقاد از سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بسیاری از پرونده های بین المللی، وی را یک پوپولیسم واقعی خواند.
ایتالیا دیگر پذیرای پناهجویان نیست
رم - ایرنا - انتزو مو اورو میلانزی وزیر امورخارجه ایتالیا با ارسال نامه ای به اتحادیه اروپا با اشاره به مواضع تازه دولت این کشور اعلام کرد: ایتالیا دیگر نمی خواهد محل ورود پناهجویان به اروپا باشد.
ولایتی: اروپا خروج آمریکا از برجام را جبران کند
تهران - ایرنا - مشاور مقام معظم رهبری در گفت و گو با شبکه تلویزیونی راشا تودی روسیه ضمن ابراز مخالفت ایران با هر گونه حضور آمریکا در منطقه بر تمایل تهران برای برقراری صلح و آرامش در یمن تاکید کرد و به کشورهای اروپایی متذکر شد تا خروج آمریکا از برجام را جبران کنند.
لغو حالت فوق العاده ترکیه خواسته آمریکا و اسراییل است
آنکاراـ ایرناـ دوغو پرینچک رهبر حزب وطن ترکیه گفت: لغو حالت فوق العاده در ترکیه خواسته آمریکا و اسرائیل است و موجب خوشحالی آنها می شود.
اقتصاد ترکیه به لغو وضعیت فوق العاده واکنش مثبت نشان داد
آنکارا- ایرنا- بازار ارز و بورس ترکیه به لغو وضعیت فوق العاده این کشور واکنش مثبت نشان داد به طوری که قیمت دلار در ساعات پایانی وضعیت اضطراری و نزدیک شدن به لحظات لغو آن، کاهش یافت و شاخص بورس استانبول نیز افزایش پیدا کرد.
یک قایق حامل 150 پناهجو در سواحل قبرس غرق شد
آنکارا- ایرنا- یک فروند قایق حامل حدود 150 پناهجو در سواحل ینی ارنکوی بخش ترک نشین قبرس غرق شد.
سقوط جنگنده بی صاحب
تهران- ایرنا- خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) سه شنبه شب اعلام کرد که یک جنگنده ناشناس در روستای المشوح در استان حسکه (شمال سوریه) سقوط کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراف به قتل زن مسافرکش در پارک چیتگر
متهم اصلی قتل زن جوانی که جسدش در پارک جنگلی چیتگر کشف شده است، جزئیات و نحوه قتل را در دادسرای جنایی تهران تشریح کرد.
مرزبان: بر اساس یک جمله آلمانی آن حرف را در تلویزیون زدم
علیرضا مرزبان گفت: تیم ملی آلمان و بازیکنانش پس از قهرمانی در سال ۲۰۱۴ اشباع شده بودند اما همیشه برای موفقیت و رسیدن به هدف خاص‌تان باید بیشتر از توان خودتان تلاش کنید. این نکته در آلمان ۲۰۱۸ دیده نمی‌شد.
داوری جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی آغاز شد
بجنورد- ایرنا- مرحله داوری بخش تک نوازی سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی روز چهارشنبه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شماری از هنرمندان این رشته پرطرفدار در شهر اسفراین آغاز شد.
درآمدهای صدها میلیونی مجریان از آنتن صداوسیما
موسسه مالی اعتباری مذکور به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.
قم مروج ورزش پهلوانی درجهان  می شود
قم - ایرنا - رئیس هیات ورزشی پهلوانی و زورخانه ای قم با اشاره به ظرفیت حضور طلاب از 130 کشور جهان در این استان گفت: قم با فعال کردن ظرفیت های فرهنگی، حوزوی و ورزشی خود تا سال آینده، به قطب مروج ورزش زورخانه ای در جهان تبدیل می شود.
شورای نگهبان حافظ نظام است
معرفی یک زن دیگر به عنوان سفیر-پرونده مائده هنوز به دادگاه نرفته-مهمترین دلایل خاموشی ها و...
ولایتی: سیاست‌ مداری غیر از سیاست ‌بازی است
ویدئو - بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران حج
خبر جدید درباره پرواز تهران-یاسوج-تحلیل حقوقی مستند بیراهه-طرح ادعای سرقت اسناد هسته ای و...
راههای رسیدن به نقشه اقتصاد باثبات
سیاست شیطانی آمریکا درمورد فلسطین هرگز محقق نمی شود
کارگزاران حج با رهبر انقلاب دیدار کردند
بدهکار بزرگ در زندان-نامه ای به رییس جمهور-آخرین اخبار قضایی از زبان سخنگو و...
لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد؛ مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند