آقای امام جمعه مردم حق اعتراض دارند

15:09 ۷۳ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 485 0
آقای امام جمعه مردم حق اعتراض دارند

بوشهر- پایگاه خبری - تحلیلی سوک یادداشت علیرضا تقوی نیا در قالب نقدی بر گفتمان و اظهارات هفته گذشته امام جمعه علسویه منبی بر ممنوعیت هر نوع اعتراض قانونی و غیرقانونی مردم این شهر را منتشر کرده است.

ایرنا

در ادامه مطلب سوک آمده است:تاریخ تشیع پس از غیبت کبری نشان می دهد روحانیت و فقه های این مذهب از دیرباز در جایگاه جانشینان ائمه معصومین بر شمرده می شدند و از همان اوان همواره ملجاء و پناهگاه امت بوده اند.
تظلم خواهی عوام نزد روحانیت شیعه جایگاهی تاریخی داشته و آغوش باز روحانیت در دوره های مختلف موجب تمایل و اقبال روزافزون مردم به این قشر گشته است.
مرجعیت شیعه و به دنبال آن سایر روحانیون در طول تاریخ پذیرنده خواسته ها و مشکلات مردم فرودست بوده اند و همواره فریادگر مظلومیت افرادی می شدند که از سوی صاحبان قدرت و متنفذین مورد استضعاف قرار می گرفتند. همین اعتقاد به روحانیت شیعه بود که انقلاب اسلامی را در سال 57 با آن ابعاد گسترده رقم زد.
با کمال تاسف در سال های اخیر مشاهده می شود برخی از روحانیون و بالاخص تعدادی از ائمه جمعه از روی خیرخواهی و مصلحت اندیشی بر خلاف سیره اسلاف صالح خویش و همچنین امام راحل و مقام معظم رهبری ( حفظه الله تعالی) اعمال و رفتاری از خود بروز می دهند که نه تنها به جایگاه روحانیت لطمه زده بلکه حیثیت قانون نظام جمهوری اسلامی را لکه دار می نماید.
لذا انتظار می رود که روحانیون نه تنها صدای رسای مردم رنجدیده و مظلوم باشند بلکه خود پیشاپیش ملت جهت تحقق مطالبات آنان گام بردارند ، نه این که در برابر اعتراضات بحق و قانونی ایشان موضع گیری کرده و قلوب عوام الناس را نسبت به این قشر مکدر سازند.
و اما بعد ....
امام جمعه محترم عسلویه روز جمعه هفته گذشته در قسمتی از بیانات خویش در خطبه های نماز جمعه مطالب تعجب برانگیزی را مطرح نموده اند که امیدواریم ناشی از انعکاس ناصحیح و عدم دقت رسانه ها بوده باشد و در صورتی که صحت آن اثبات گردد جای تاسف جدی دارد.
حجت‌الاسلام هاشمی در بخشی از بیانات خویش اظهار داشته اند: تجمع و اعتراضات‌ در عسلویه ممنوع است اعم از قانونی و غیر قانونی مسالمت آمیز و غیرمسالمت آمیز . اگر چه نگارنده نیز با تجمعات غیر قانونی و غیر مسالمت‌آمیز کاملا مخالف بوده اما اعتراضات مسالمت‌آمیز قانونی را چه از لحاظ شرعی و چه حقوقی جایز دانسته و هم به صلاح نظام اسلامی می داند .
به لحاظ شرعی باید گفت قانون اساسی جمهوری اسلامی توسط مجتهدین و فقها نگاشته شده و توسط ملت مسلمان در یک رفراندوم آزاد مورد تایید قرار گفته است فلذا کاملا مطابق با شرع بوده و لازم الاجراست. همچنین رهبری معظم انقلاب بارها تاکید نموده اند که قانون لازم الاجراست؛ حتی قانون بد بهتر از بی قانونی ست چرا که قانون بد یک ضابطه ای ست که بعدا می شود آن را اصلاح نمود اما بی قانونی به هرج و مرج منتهی می شود پس سوال اینست آیا مخالفت امام جمعه محترم عسلویه با تجمعات مجوز دار و قانونی خود بی قانونی نیست؟
اصلا کجای قانون و شرع اجازه داده است امام جمعه یک شهرستان خود را فراتر از قانون حکومتی بداند که یک ولی فقیه عادل در راس آن قرار دارد؟ اصل 27 قانون اساسی تصریح دارد اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل مبانی اسلام نباشد آزاد است.
یا حجت الاسلام هاشمی اصل 27 قانون اساسی را نخوانده اند؟ یا خدای ناکرده بدان بی‌اعتقادند؟ اگر قرار باشد ائمه جمعه شهرها و بخش های کشور هر چه خود تشخیص دادند را آزاد یا ممنوع گردانند ، کنسرت های قانونی و برنامه های فرهنگی را لغو کنند ، با موسیقی مخالفت کنند ، با تجمعات مسالمت آمیز مخالفت نمایند و اجازه انتقاد به کسی ندهند اوضاع مملکت به کجا ختم خواهد شد؟
در ضمن به عنوان یک پژوهشگر علوم سیاسی عرض می کنم هر چه فضای اعتراض و انتقاد قانونی و مسالمت آمیز یک حکومت بازتر باشد ضریب امنیتی و ثبات آن نظام سیاسی بالاتر خواهد رفت و عقده ها ، کینه ها و اعتراضات تجمیع نمی گردند تا در یک لحظه آزاد شوند بلکه معترضین خود را در این اجتماعات تخلیه روانی خواهند نمود و دیگر شاهد آشوب و اقدامات رادیکال نخواهیم بود .در این خصوص مثال فنری را می زنم که هر چه بیشتر فشرده شود انرژی پتانسیل بیشتری را ذخیره کرده و در لحظه رها شدن تمام آن را تخلیه خواهد کرد.
همچنین به زعم راقم این سطور اگر امروز فساد و بی عدالتی در کشور مشاهده می شود ناشی از بی توجهی به حکومت قانون است. اگر حکومت قانون در کشور نهادینه گردد و هیچ فردی خود را فراتر از قانون نداند و به تعبیر صحیح رهبری قانون فصل الخطاب باشد دیگر شاهد مشکلات معروض داشته شده و نارضایتی از حکومت نخواهیم بود؛ اقتصاد سامان می یابد ، فرهنگ رشد می کند ، سیاست تنظیم می شود و اجتماع بالنده خواهد شد.
امیدواریم خبر انعکاس یافته صحیح نبوده باشد و در صورت صحت انتظار می رود امام جمعه محترم عسلویه با دقت نظر و خلوص نیتی که دارند آن را اصلاح نمایند.
6045


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

پکن در نبرد تجاری از شرکت های چینی حمایت می کند
پکن- ایرنا- در ادامه نبرد تجاری چین و آمریکا، پکن اعلام کرد از هیچ کمکی به شرکت ها و موسسات خود برای حراست از فعالیت و موجودیت آنها در برابر تعرفه های فزاینده آمریکا دریغ نخواهد کرد.
شمار قربانیان درگیری های طرابلس به 96 تن رسید
الجزیره - ایرنا - وزارت بهداشت لیبی اعلام کرد که درگیری های طرابلس که از حدود یک ماه پیش آغاز شده، تاکنون 96 کشته به جا گذاشته است.
ترامپ، هند را هم تهدید به تحریم کرد
دهلی نو-ایرنا-دولت ترامپ ، هند را تهدید کرد که اگر به برنامه خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه ادامه دهد با تحریم های واشنگتن روبه رو خواهد شد.
حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی ژاپن JATA 2018
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ژاپن (JATA 2018) با حضور دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و تعدادی از مقامات خارجی از 15 کشور و تعدادی از مقامات ژاپنی در محل نمایشگاه‌های توکیو موسوم به بیگ سایت آغاز به کار کرد.
دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیق درباره جرایم جنگی در یمن شد
دوحه – ایرنا – سازمان 'دیده بان حقوق بشر' از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست با تمدید ماموریت کارشناسان خود درباره ارتکاب جرایم جنگی ائتلاف خود خوانده عربی در یمن تحقیق کند.
پیش‌بینی ثبت رکورد گران‌ترین اثر از یک هنرمند زنده
یک تابلوی نقاشی از دیوید هاکنی، شانس این را دارد که رکورد گران‌ترین اثر هنری متعلق به هنرمندی که در قید حیات است را از آن خود کند.
لاهه رای خود درباره شکایت ایران را دو هفته دیگر صادر می کند
تهران- ایرنا- دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه هلند رای خود درباره شکایت ایران علیه آمریکا را تا دو هفته دیگر صادر می کند.
ترامپ اعتماد ناپذیر بودن آمریکا را ثابت کرد
نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا در حالی صبح جمعه به وقت محلی در توئیتر خود نوشت که «هفته آینده ریاست نشست شورای امنیت را درباره ایران» برعهده خواهد داشت که نماینده وی از تغییر موضوع آن خبر داده بود.
مقصودی به دیدار فینال کشتی آزاد جوانان جهان راه یافت
تهران- ایرنا- «امیرحسین مقصودی» به دیدار فینال وزن 65 کیلوگرم رقابت های کشتی آزاد جوانان قهرمانی جهان در اسلواکی راه یافت و امیرحسین کاووسی و سجاد عزیزی در گروه بازنده ها قرارگرفتند.
نمایندگان کشتی آزاد جوانان ایران حریفان خود را شناختند
تهران -ایرنا- مراسم قرعه کشی پنج وزن دوم رقابت های کشتی آزاد جوانان قهرمانی جهان بعداز ظهر امروز( جمعه) در شهر ترناوا کشور اسلواکی برگزار شد و آزادکاران جوان حریفان خود را شناختند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قتل همزمان همسر و معشوقه در ویلای کنار دریاچه
مردی بعد از این که همسرش را کشت اقدام به قتل معشوقه اش کرد.
حلوا لقمه‌ای با نان میکادو، شیک و مجلسی
حلوا یکی از خوشمزه ترین دسر های سنتی ایرانیه که به شکل های مختلفی سرو میشه. راحت ترین راه سرو حلوا ریختنش داخل یه سینی و پهن کردنش داخل سینیه اما اگه بخوایم به روش تمیزتر و شیک تری سروش کنیم هم راه های زیادی هست مثل سرو اون به صورت لقمه ای که در این مطلب بهتون میگیم.
تمام آن‌چه‌می‌خواهید درباره بیمه بیکاری بدانید
برابر قانون تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به‌ صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشند و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد؛ بنابراین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند، از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.
اوبامیانگ: آرسنال باید بجنگد و پیشرفت کند
مهاجم گابنی آرسنال می‌گوید توپچی‌های لندن باید بجنگند و پیشرفت کنند.
سرطان غدد لنفاوی؛ علل، علائم و راه‌های درمان
سرطان لنفوم، گروهی از سرطان است که بر سلول‌هایی تاثیر می‌گذارد که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند و به طور عمده سلول‌های دخیل در سیستم لنفاوی بدن را در بر می‌گیرد. نشانه‌های سرطان غدد لنفاوی معمولا با تورم غدد لنفاوی در گردن مشخص می‌شود.
علت دشمنی آمریکا،حرکت خلاف جهت ملت ایران با اهداف آنهاست
واکنش‌ها به توهمی برای مذاکره موشکی باایران-هشدار به مدعیان ولایت‌مداری-جزییات رژه نیروهای مسلح
بار سنگین جنگ اقتصادی بر دوش مردم نباشد
مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد
مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین (ع) برگزار شد
مراسم عزاداری شب عاشورا با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
دستورات قوا برای پیگیری تصادف نطنز-ˮالحسین یجمعناˮ شعار اربعین-آخرین اخبار از پرونده مشایی و...
مراسم عزاداری تاسوعا در دفتر رهبری در قم برگزار شد
تسلیت امام جمعه و سرپرست استانداری برای حادثه اتوبوس کرمان
شماره جدید «خط حزب‌الله» منتشر شد