نیمی از بازماندگان برج سوخته گرنفل اسکان داده نشده‌اند

18:45 ۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 107 0
نیمی از بازماندگان برج سوخته گرنفل اسکان داده نشده‌اند

لندن – ایرنا – به‌رغم گذشت یک سال از حادثه آتش‌سوزی برج مسکونی گرنفل که براثر آن دست‌کم 70 تن جان باختند، بازماندگان این حادثه هنوز از سوی مقامات این کشور اسکان داده نشده‌اند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هم‌زمان با نخستین سالگرد آتش‌سوزی برج گرنفل شبکه خبری اسکای نیوز روز پنجشنبه گزارش داد که از 203 خانواده ساکن در این برج 198 خانواده، پیشنهاد دولت برای جابه‌جایی به واحد مسکونی جدید را پذیرفته‌اند؛ این در حالی است که از این میزان تاکنون 82 خانواده جابه‌جاشده و مابقی به دلیل آماده نبودن مکان جدید بلاتکلیف هستند.
'ترزا می' نخست‌وزیر انگلیس سال گذشته در پی وقوع این حادثه وعده داده بود که بازماندگان را ظرف مدت سه هفته به یک مکان موقت منتقل خواهد کرد. این در حالی است که به گفته اسکای نیوز وی تاکنون قادر به اجرای وعده خود نبوده و بسیاری از این افراد همچنان آواره هستند.
دولت و شورای شهر منطقه «کنزینگتون و چلسی» که برج گرنفل در آن قرار دارد همچنین وعده داده بودند که تا حداکثر یک سال پس از وقوع حادثه یادشده تمام بازماندگان را اسکان دائم خواهند داد؛ اما این امر نیز تاکنون محقق نشده است.
شورای شهر منطقه کنزینگتون می‌گوید که اسکان مجدد بازماندگان گرنفل پروژه‌ای گسترده و پیچیده است. 'الیزابت کمپبل' رئیس شورای شهر این منطقه در همین رابطه اظهار داشت که آمار خانواده‌های بازمانده، مسئله‌ای نیست که بتوان آن را روی کاغذ کم یا زیاد کرد. او گفت که ضرب‌الاجل دیگری برای اسکان بازماندگان تعیین نمی‌شود اما شورای شهر تلاش خود را برای حل مشکل آن‌ها به کار خواهد بست.
نخست‌وزیر انگلیس نیز اخیراً طی اظهاراتی به ناهماهنگی دولت در پاسخگویی به حادثه سال گذشته اعتراف و از تأخیر خود در ملاقات با حادثه دیدگان عذرخواهی کرده است.
بر اساس این گزارش، 14 ژوئن (24 خرداد) سال گذشته برج 24 طبقه مسکونی گرنفل طعمه حریق شد. طبق آخرین آمار رسمی منتشرشده 72 تن در این حادثه کشته شدند بااین‌حال گمانه‌زنی‌های غیررسمی تعداد کشته‌ها را بسیار بیشتر از این تخمین می‌زند.
از همان ابتدای بروز این حادثه، گفته می‌شد که علت اصلی گسترش سریع آتش به تمام طبقات، نقص روکش عایق ساختمان بوده است. برج در زمان ساخت طوری طراحی‌شده بود که آتش‌سوزی امکان گسترش نداشته و در همان واحد آغازشده محدود شود. اما اخیراً در بازسازی‌ مجدد که 8.6 میلیون پوند هزینه داشته، کل ساختمان با یک روکش عایق به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی پوشانده شده بود.
گزارش یک موسسه مستقل این حدس را تائیدمی‌کندکه عایق استفاده‌شده قابل اشتعال بوده و پس از سوختن مواد پلاستیکی، پوسته آلومینیومی آن مانند دودکش عمل کرده و آتش را به سرتاسر ساختمان گسترش داده است.
همچنین گزارش دیگری که توسط سازمان استانداردهای انگلیس موسوم به «ای.بی.آی» تهیه‌شده فاش می‌کند که نظام ارزشیابی ایمنی سازه‌ ها در برابر حریق در انگلیس «به‌شدت نارسا» بوده و آزمایش‌های پیشنهادی این دستور عمل‌ها در محیط آزمایشگاهی نتایجی متفاوت با وضعیت واقعی به دست می‌دهند. همچنین گفته‌شده که شرکت‌های سازنده با دست‌کاری شرایط آزمایشگاهی، مواد خود را کمتر قابل اشتعال نشان می‌دهند.
گزارشی که به‌تازگی به روزنامه‌ها درز کرده، مدعی شده است که اگر عایق‌کاری ساختمان با مواد استاندارد انجام‌شده بود، این حادثه می‌توانست هیچ تلفاتی نداشته باشد. به خاطر بتنی بودن ساختمان هیچ راهی برای گسترش آتش وجود نمی‌داشت و تنها عامل گسترده شده آن، عایق قابل اشتعال ساختمان بوده است.
شبد** هـ ن **9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ایجاد رانت برای عده‌ای خاص- بازار خودرو بر سر مشتریان خراب شد
این روزها پر شده از خبرهای کوتاه هولناکی که مشخص است افراد جیب بزرگ درباره اش تصمیم گرفته‌اند. دولت دوازدهم پس از یک‌سال رودروایسی را کنار گذاشت و رسما واردات خودرو را ممنوع کرد تا صنعت خودروی ایران همان راه 50 سال گذشته را طی کند و کاملا انحصاری شود.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
دلار امروز چند؟- نرخ ارز بانکی امروز 3 تیر 97
نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
حمایت متفاوت خانم بازیگر از ˮسردار آزمونˮ -عکس
«لیلا بلوکات» ، عکس زیر را در حمایت از سردار آزمون در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
توافق وام دهندگان و نفس راحت یونان
روسها مرکز تحقیقات هسته‌ای در بولیوی تاسیس می کنند
هدف حمله رژیم صهیونیستی به «الحشد الشعبی»
16 فروند اف 16 در راه بحرین
عینک آفتابی آقای نخست وزیر دردسرساز شد!
پیام رئیس سابق سیا به ترامپ
پ.ک.ک همزمان با انتخابات ترکیه آتش‌بس اعلام کرد
انتخابات ترکیه آغاز شد
دفاع تمام قد ترامپ از سیاست‌های مرزی دولتش
داعش از حسکه سوریه رخت بربست