بزرگترین خطر روزه داران بعد از ماه رمضان

18:00 ۱۱ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 151 0
بزرگترین خطر روزه داران بعد از ماه رمضان

روزه داران بعد از یک ماه روزه داری مراقب برنامه غذایی خود باشند چرا که در طول ماه رمضان استراحت بیشتری به دستگاه گوارش داده شده است و الگوی غذایی آنها تغییر و به نوعی غیرمتعارف شده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،یک کارشناس موسسه تعذیه، سلامت و توسعه ایرانضمن هشدار در خصوص افزایش احتمال چاقیبعد از ماه رمضان، بر حفظ و ادامه عادت های مثبت غذایی این ماه تاکید کرد و گفت: دستگاه گوارش افراد در طول ماه رمضان به دلیل پیروی از یک برنامه غذاییخاص در حالت نیمه استراحت قرار داشته است بنابراین توصیه می شود افراد به منظور پیشگیری از افزایش وزن، تا یک هفته بعد از ماه رمضاناز مصرف غذاهای چرب،‌پر نمک و پرکالری نظیر فست فودها و تنقلات خودداری کنند.
زیبا کاوه ای زندگی با اعلام این مطلب به ضرورت رعایت اصول صحیح تغذیهیعنی تناست، تعادل و تنوع غذایی بعد از یک ماه روزه داری تاکید کرد و افزود: روزه داران بعد از یک ماه روزه داری مراقب برنامه غذایی خود باشند چرا که در طول ماه رمضان استراحت بیشتری به دستگاه گوارش داده شده است و الگوی غذایی آنها تغییر و به نوعی غیرمتعارف شده است. بنابراین بهتر است این افراد در روزهای اول پس از پایان ماه رمضان از خوردن حجم زیاد
مواد غذاییخودداری شود.
وی در ادامه با اشاره به مصرف تدریجی مواد غذایی در روزهای پس از ماه رمضان تصریح شد: سحری از جمله وعده های غذاییغیرمتعارف در ماه رمضان است که جایگزینی برای وعده صبحانه به شمار می رود. اما بعد از رمضان توصیه می شود در وعده
صبحانهکه بسیار با اهیمت است، مواد کم کالری با حجم کمتری استفاده شود تا بتدریج فیزیولوژیبدن به الگوی قبل از ماه رمضان برگردد.
کاوه ای همچنین با بیان اینکه الگوی غذایی سالم دوران روزه داری بعد از ماه رمضان حفظ شود گفت: برخی افراد تصور می‌کنند می‌توانند بعد از ماه رمضان هر چقدر که بخواهند غذا بخورند و دیگر هیچ محدودیتی وجود ندارد در حالی که این تفکر کاملا اشتباه است. در مدت روزه داری بسیاری از عادت های غذایی نادرست نظیر استفاده از تنقلات، غذاهای
فست فودو آماده کنار گذاشته می شود و دستگاه گوارش در حالت نیمه استراحت قرار می گیرد پرخوری بلافاصله بعد از ماه رمضان علاوه بر اینکه امکان افزایش اسیداوریک و کلسترول را فراهم می کند، موجب سوء هاضمه و آسیب دستگاه گوارش می شود.
این کارشناس تغذیه تاکید کرد: روزه داران بسیاری از عادات مثبت تغذیه ای بعد از ماه رمضان را ادامه دهند. در واقع یکی از ویژگی های بسیار مثبت ماه رمضان این است که افراد روزه دار بسیاری از الگوهای نادرست تغذیه ای نظیر مصرف فست فودها، انواع نوشیدنی های مضر، تنقلات، غذاهای پرچرب و پرکالری را خواسته یا ناخواسته کنار گذاشته و خود را با یک برنامه غذایی درست تطبیق می دهند بنابراین توصیه می شود این افراد عادات مثبت غذایی که طی این ماه به دست آورده‌اند را حفظ و آن را ادامه دهند.
کاوه ای اضافه کرد: بهتر است بعد از ماه رمضان تعداد وعده‌های غذایی را افزایش  ولی حجم غذای دریافتی در هر وعده کاهش داده شود و اگر قرار است میان وعده ها به عادات غذایی اضافه شود بهتر است میان وعده های سبک نظیر میوه و سبزیجاتباشد و در طی روز نیز از آب و مایعات بیشتر استفاده شود.
به گفته وی توصیه می شود برای وعده های نهار در اولین روزهای بعد از ماه رمضان از غذاهای سبک، کم حجم و کم چرب مانند مرغ و ماهی، غذاهای آب پز و سبزیجات پخته استفاده شود تا دستگاه گوارش کم کم به شرایط جدید عادت کند.
کارشناس موسسه تعذیه، سلامت و توسعه ایران گفت: ممکن است افراد بعد از ماه رمضان دچار کمبود برخی ویتامینها و موادمعدنی شوند که برای جبران آن باید از میوه، سبزی و مواد طبیعی استفاده کنند و خودسرانه مصرف مکمل نداشته باشند. همچنین یبوست از دیگر مشکلاتی است که بسیاری از افراد بعد از روزه داری به دلیل عدم مصرف طولانی مدت آب در طول روز به ویژه در فصل تابستان به آن دچار می شود که البته این مشکل نیز با مصرف سبزیجات، میوه و میزان ۸ لیوان آب در روز برطرف خواهد شد.
کاوه ای چاقی را بزرگترین خطر مصرف غذاهای پرکالری و پرحجم بعد از یک ماه روزه داری دانست و اظهار کرد: معمولا عملکرد دستگاه گوارش انسان در طول یک ماه روزه داری به دلیل شوک غذایی تا حدودی ضعیف می شود. بنابراین بعد از ماه رمضان نیز باید اصول صحیح تغذیه ای رعایت شود تا علاوه بر اینکه دچار
مشکلاتگوارشی نشویم از چاقی نیز که بزرگترین خطر در کمین نشسته است نیز جلوگیری می کند.
این کارشناس تغذیه در پایان خاطر نشان کرد: گروهی از افراد نسبت به افزایش وزن بعد از ماه رمضان بی‌تفاوت هستند و اهمیتی به آن نمی‌دهند در حالی که چنین شرایطی مقدمه اضافه وزنو چاق شدن بیشتر آنها در آینده است. بنابراین توصیه می‌شود افراد در پایان این ماه آزمایش های خونی لازم انجام دهند و چربی‌ و
قندخون، اوره و اسید اوریک خود را کنترل کنند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو قابل تحقق است
کاشان-ایرنا- وزیر اطلاعات در بازدید از مجتمع هسته ای نطنز گفت: دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی مورد نظر رهبر معظم انقلاب قابل تحقق است.
بانوان کبدی کار ایران به دنبال قهرمانی در جاکارتا
ارومیه- ایرنا- سرمربی هندی تیم ملی کبدی بانوان با اشاره به پیش رو بودن بازی های آسیایی 2018، گفت: بانوان کبدی کار ایران به دنبال قهرمانی در جاکارتا هستند.
طرح آمایش اتباع خارجی در استان تهران آغاز شد
تهران ـ ایرنا ـ مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران گفت: اجرای طرح آمایش 13 ویژه اتباع افغانستانی و 12 ویژه اتباع عراقی در 49 دفتر خدماتی استان تهران آغاز شد.
کار سختی برای تکرار قهرمانی بسکتبال آسیا داریم
رشت - ایرنا - سرپرست تیم ملی بسکتال جوانان گفت: کار سختی برای تکرار و دفاع از عنوان قهرمانی خود در آسیا داریم.
کارشناسان اتریشی از زیستگاه های حیات وحش گلستان دیدن کردند
گرگان – ایرنا - معاون و کارشناسان وزارت محیط زیست و توسعه پایدار کشور اتریش در قالب گروه 10 نفره ای به گلستان سفر کرده و از برخی زیستگاه های حیات وحش در نقاط مختلف این استان دیدن کردند.
یک واحد تولیدی در قزوین بازگشایی شد
قزوین-ایرنا- یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی کاسپین قزوین روز دوشنبه با حضور معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بازگشایی شد.
گزارش ایرنا از وضعیت بازار تهران
تهران - ایرنا - گروهی که گفته می شود از کسبه و بازاریان تهران هستند، امروز - دوشنبه - مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کرده و خواستار رفع برخی مشکلات صنفی و اقتصادی خود شدند.
نگاه فدراسیون کوهنوردی به المپیک 2024 پاریس است
زنجان - ایرنا - رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور گفت: نگاه این فدراسیون به بازی های المپیک 2024پاریس است و برای حضور توانمندتر در این بازی ها باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
گازگرفتگی در فریمان چهار قربانی گرفت
مشهد - ایرنا - رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: چهار نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن داخل چاه در یکی از روستاهای شهرستان فریمان جان باختند.
همراهان نیرومند ترامپ و آینده مبهم اتحادیه – حسین ضیایی*
کمتر کسی می پنداشت که جذابیت ایدئولوژی راستگرایانه ونژاد پرستانه دونالد ترامپ در امریکا بر پایه ساختن'أمریکای سفید'به این سرعت در درون کشورهای اروپایی همراهان وهواداران جدی و نیرومندی را حتی در درون هیات های حاکمه اتحادیه اروپایی پیدا کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خوشگذرانی خانم بازیگر در خارج از کشور
خاطره اسدی؛ بازیگر سینما و تلویزیون، که برای تماشای بازی های جام جهانی به روسیه رفته است، تصویر زیر را از سفر خود به این کشور منتشر کرد.
مصرف غیرقانونی جوش شیرین و جوهر قند در برخی نان‌های سنتی
عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران گفت: در فرآیند تولید برخی نان های سنتی به صورت غیرقانونی از جوش شیرین و جوهر قند استفاده می شود.
عکس ˮممنوعهˮ بهاره افشاری پخش شد!
بهاره افشاری در سریال ویژه شبکه نمایش خانگی «ممنوعه» به ایفای نقش می‌پردازد.
خارج گردی ˮکمند امیرسلیمانیˮ با تیپی خاص-عکس
کمند امیرسلیمانی عکس زیر را در صفحه اش منتشر کرد.
تیپ کابویی بازیگر محبوب ˮپایتختˮ -عکس
مهران احمدی این پست را در اینستاگرامش منتشر کرد.
کیف ایرانی ابتکار و خوشحالی از ممنوعیت واردات کیف و کفش چرمی
بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه فاقد بیمه هستند
آخرین جزئیات روند خروج نخبگان از کشور
آخرین آمار ترک تحصیل دانش‌آموزان دختر
درخواست پلیس از شهروندان؛ سارقان را شناسایی کنید
اولین پروژه‌ای که شهردار تهران افتتاح کرد!
آخرین وضعیت استفاده از پابندهای الکترونیک در زندان ها
عامل آلودگی هوای این روزهای پایتخت چیست؟
آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها و سند ٢٠٣٠ تشریح شد
علت نفوذ گازوئیل در آب ˮسد آیت‌الله بهجتˮ