گرمازدگی می تواند منجر به اغماء و مرگ شود

17:49 ۱۰۲ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 173 0
گرمازدگی می تواند منجر به اغماء و مرگ شود

گرمازدگی یکی از بیماری‌های فصل تابستان است که با تب متفاوت بوده و می‌تواند فرد را در معرض خطر مرگ قرار دهد. دارا بودن تجهیزات لازم، انجام اقدامات پیشگیرانه و رعایت نکات و توصیه‌های پزشکی می تواند خطر ابتلا یا عوارض این بیماری را کاهش دهد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،فصل تابستان فرا رسیده و گرما با گام‌های داغ و سنگین خود شهرها را فرا گرفته است. با شروع فصل تابستان، بیماری های مرتبط با فصل گرما افزایش می یابد.  یکی از مهمترین این بیماری ها، گرمازدگی است. گرمازدگی، بیماری‌ ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حرارت زیاد، نخوردن مایعات به حد کافی و یا وارد شدن بار اضافی بر سیستم کنترل حرارت بدن است که دیگر بدن قادر به خنک کردن خود نیست. از این رو تعریق فراوان موجب اختلال در بدن می گردد.
وضعیت بدن انساندر فصل تابستان و اتفاقات احتمالیدکتر شهریار باقری پزشکو کارشناس پزشکی سنتی درباره ویژگی‌های فصل تابستان و اثرات آن بر بدن، اظهار داشت: مزاج تابستان گرم و خشک در نظر گرفته می‌شود و خلط صفرا در این فصل افزایش می یابد.
وی افزود: از ویژگی‌های فصل تابستان می‌توان به تحلیل رفتن مواد رقیق و حبسشدن مواد غلیظ در بدن اشاره کرد. همه اخلاط به ‌ویژه خلط صفرا، برانگیخته می‌شوند و تولید صفرا نیز نسبت به دیگر فصول سال افزایش می‌یابد. باقری در مورد دیگر شرایط ایجاد شده برای بدن در فصل تابستان گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های فصل تابستان گرم و سرخ شدن رنگ
پوستاست همچنین قوه هاضمه و دستگاه گوارش دچار سستی و ضعف می‌شوند. گرمی قلب، افزایش عطش، کاهش شدید رطوبت اصلی بدن، کاهش اشتها، عود بیماری‌های قبلی فرد، بروز درد و کندی حواس، سنگینی سر، خواب‌آلودگی، افزایش خونریزی  از بینی و رحم، اسهال خونی، احتمال ابتلا به درد چشم، فساد خون و احتباس قاعدگی (عقب افتادن قاعدگی)، همگی از اتفاقات احتمالی برای بدن در فصل تابستان هستند.
تعریف، انواع و علائم گرمازدگیاین کارشناس علوم پزشکیبا اشاره به شرایط و سیستم طبیعی بدن گفت: بدن انسان به طور عادی، دارای یک مکانیسم تنظیمی گرمایی است.   بر هم خـوردن تعـادل در ایـن مکانیـسم بـه نحوی که درجه حرارت بدن به دمای  40 درجه سانتیگراد رسیده و بدن توانایی دفع گرما را نداشته باشد، اصطلاحاً گرمازدگی رخ داده است.
وی ادامه داد: انواع گرما زدگیشامل خستگی گرمایی، استرسگرمایی، سنکوپ گرمایی و اسپاسم عضلانی می باشد. همچنین  گرمازدگی از لحاظ شدت به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود که در صورت عدم
درماننوع خفیف، گرمازدگی به نوع متوسط و یا شدید تبدیل شده و منجر به تشنج و اغماء می گردد..
باقری در ارتباط با علائم گرما زدگی افزود: این بیماری با  تعریق شدید و رنگ پریدگی همراه است. پوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ پریده یا کبود، خشک و داغ می شود. حجم ادرار کاهش یافته و
تنفسکوتاه وسریع می‌شود. فرد گرما زده اغلب دچار خستگی  و سر گیجه،
از دست دادن هوشیاری و تشنج شده و ممکن است دچار سر درد،گرفتگی عضلانی، تهوع و استفراغ، اخـتلال تکلم، افت فشار خون، نبض ضعیف، توهم و هذیان، رفتار پرخاشگرانه و بـی حـالی و در مـوارد پـیش رفتـه عـدم هوشیاری، تشنج، اغماء و ایست قلبی شود.
وی همچنین در بیان تفاوت گرمازدگی با تب اشاره نمود: این دو بیماری با هم متفاوت و دارای منشأ متفاوتی نیز هستند. به طوری که تب به علت عفونت در بدن رخ می‌دهد. در حالی که گرما زدگی ناشی از افزایش دمای بدن است.
راهکارهای پیشگیری از گرمازدگی؛ توصیه های برای پیشگیری از گرمازدگی در زمان مواجهه با موج گرما در تابستانباقری با اشاره به گروه های در معرض خطر بیشتر، ابراز نمود:  کسانی که در طول روز در معرض نور خورشیدقرار دارند و فعالیت شدید بدنی انجام می دهند، افرادی که ورزش می کنند، بیماران قلبی و دیابتی و بیماران اعصاب روان بیشتر در معرض گرما زدگی هستند و بایستی مراقبت بیشتری صورت دهند.
باقری همچنین برای پیشگیری از گرمازدگی در فصل تابستان توصیه‌ها و راهکارهایی ارائه نمود. وی با تأکید بر
نوشیدن مداوم آبافزود: موقعی از روز که هوا خیلی گرم است (مثل سر ظهر و بعداز ظهر)در صورت عدم اجبار، در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نروید. پرهیز از قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب، بستن پنجره‌ها در طول روز، به کارگیری پرده و کرکره در صورت تابش آفتاب به داخل منزل، باز کردن پنجره‌ها در شب یا استفاده از سیستم تهویه، ساده ترین راه‌های پیشگیری از گرمازدگی هستند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت پوششو لباس در فصل تابستان گفت: برای جلوگیری از گرمازدگی باید از پوشیدن لباس های ضخیم و غیر قابل نفوذ که مانع تبخیر عرق و دفع گرما می شود، خودداری نمود. در هوای گرم لباس های گشاد، نازک با رنگ روشن مناسب هستند.
این پزشک با تأکید چندباره بر مصرف زیاد مایعات در فصل تابستان بیان نمود: مصرف مایعات شیرین توصیه نمی‌شود. به جای آن بهتر است از آب خنک سالم و بهداشتی، آب میوه طبیعی، میوه های آبدار و غذاهای پرآب  استفاده شود.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد تجهیزات مورد نیاز افراد برای جلوگیری از گرمازدگیاضافه کرد: همراه داشتن مقدار کافی آب برای نوشیدن و خنک کردن،  لباس گشاد به رنگ روشن، کلاه لبه‌دار،کرم‌های ضد آفتاب وسیع‌الطیف که از هر دو پرتو ماوراء بنفش A و B محافظت نموده و با درجه محافظت (SPF) سی  و بالاتر باشند و همچنین عینک آفتابی مناسب که کناره‌های چشم را محافظت کند، از الزامات فصل تابستان است. وی در توضیح بررسی مرغوبیت کیفیت عینک‌ها ادامه داد: این عینک‌ها به شرطی مناسب هستند که  محافظت صد در صد در مقابل پرتو ماوراء بنفش بدهند و اصطلاحاً UV ۴۰۰ باشند. برای اطمینان از مرغوبیت عینک های خارجی، می‌توانید به نشان استاندارد
اتحادیه اروپا(CE) یا آمریکا (ANSI) اعتماد کنید.
اقدامات و نوع برخورد با فرد گرمازدهباقری ادامه داد گرمازدگی یک فوریت پزشکی است . اگر کسی دچار گرمازدگی شود باید فوراً به نزدیک تـرین مرکـز درمـانی انتقـال یابد. تا آن زمان می توان اقدامات زیر را برای بیماری انجام داد؛ گام اول کاهش دمای بدن فرد است. باید تلاش برای کاهش حرارت بدن به سرعت انجام گیرد. بیمار را به مکان خنک و سایه انتقال داده و لباس هایش را از تن خارج نمایید. روی دست ها و پاها آب خنک ریختـه و  وی را در معرض باد قرار داده و یا توسط پنکه و باد بزن اقدام به خنک نمودن کنید.
این کارشناس پزشکی ادامه داد: بهتر است در مرحله بعد، یک ملحفه خیس دور بدن فرد گرما زده پیچیده شود. وقتی فرد خنک شد بایستی بدن در دمای حدود 5/37 درجه سانتیگراد حفظ شود. سپس پاهای فرد بالاتر از بدن او قرار داده می‌شود تا جریان خون، بیشتر به طرف سر او حرکت نماید. اگر شخص هوشیار است باید کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد تا کمبود آب بدنش جبران گردد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

روسیه و آمریکا گفت‌وگو درباره توافق استارت را از سر می‌گیرند
نمایندگان روسیه و آمریکا در چارچوب کمیسیون مشورتی دوجانبه‌ای در ژنو درباره توافق استارت گفت‌وگو می‌کنند.
دورنااسپور ارومیه با ملی پوشان نوجوان وارد لیگ والیبال می شود
ارومیه- ایرنا- سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان و تیم دورنا اسپور ارومیه در لیگ برتر گفت: 90 درصد از ملی پوشان به همراه بازیکنان بومی این شهر وارد کوران مسابقات لیگ برتر ایران در سال جاری می شوند.
مجارستان: باید به هر قیمتی مانع خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا شد
دولت مجارستان اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید به دنبال مذاکره بر سر یک توافق منصفانه بریگزیت به منظور خروج بریتانیا از این بلوک باشد و باید به هر قیمتی جلوی خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را بگیرد.
فوتبالیست هرمزگانی دراردوی تیم ملی فوتبال ساحلی حضور یافت
بندرعباس- ایرنا- نایب رییس هیات فوتبال هرمزگان گفت: با نظر کادر فنی تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان، یکی از فوتبالیست های استان در اردوی آمادگی این تیم حضور یافت.
متهم شدن ۱۶۹ شهروند بحرینی به ˮتاسیس گروه تروریستیˮ
دادستان بحرین امروز علیه ۱۶۹ شهروند این کشور به اتهام "تاسیس گروه تروریستی" اقامه دعوی کرد.
هافبک رئال به علت جراحی آپاندیس بازی مقابل سویا را از داد
تهران - ایرنا - «ایسکو» هافبک تیم رئال مادرید به دلیل جراحی قریب الوقوع آپاندیس، دست کم یک یا 2 هفته از میادین دور خواهد بود.
دیدار دبیرکل اتحادیه عرب و موگرینی در نیویورک
دبیر کل اتحادیه عرب و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات خاورمیانه رایزنی کردند.
تغییری در ترکیب کادر فنی تیم فوتبال 90 ارومیه انجام نمی شود
ارومیه- ایرنا- مدیر تیم فوتبال 90 ارومیه گفت: قصد نداریم هیچ گونه تغییری در ترکیب کادر فنی این تیم انجام دهیم و همچنان با هدایت وحید بیاتلو در رقابت های لیگ دسته یک باشگاه های کشور جام آزادگان حاضر هستیم.
حضور سربازان روس در حرم حضرت زینب(س)
شبکه‌های اجتماعی سوری تصاویری از سربازان روس در داخل حرم حضرت زینب (س) در دمشق منتشر کردند.
سرمربی بولونیا: یوونتوس بهترین تیم اروپاست
تهران - ایرنا - مهاجم مطرح سال های گذشته تیم ملی فوتبال ایتالیا و سرمربی فعلی تیم بولونیا در آستانه دیدار تیمش برابر یوونتوس گفت: حریف ما بهترین تیم اروپاست که کار سختی برابر آنان داریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶۷۴۸ نفر در پیش فروش محصولات ایران خودرو ثبت نام کردند
مطابق آمار تاکنون ۶ هزار و ۷۴۸ نفر موفق به ثبت نام در طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو شده‌اند.
جزئیات نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب در خصوص مشکلات تهران
محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران از نگارش نامه ای به رهبر انقلاب جهت بیان مشکلات تهران خبر داد.
نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی تعیین شد
تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی مقرر کردند: هر گاه صدور یا ورود کالایی به موجب مصوبات هیات وزیران ممنوع شود، آن کالا در حکم کالای مجاز مشروط است و مجازات کالای مشروط برای آن لحاظ می شود.
فرونشست زمین در تهران کند شد
رییس سازمان مدیریت بحران کشور از کند شدن روند فرونشست زمین در تهران خبر داد.
اثر ملی ۱۰۰ ساله به‌جای توریست غرق در زباله
میزان اقلام دارویی مجاز همراه مسافر اعلام شد
شهرداران مشمول قانون بازنشستگی نمی‌شوند
آماری که نشان می‌دهد پولدار‌های ایرانی کم سوادند
نخستین تراموای خودران جهان، به حرکت درآمد +عکس
برای رفتن به این هتل باید کوهنورد باشید- عکس
انتقاد فخاری از عدم انتخاب مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران
نایاب شدن سیب زمینی و گوجه در میادین میوه و تره بار
شهرداری کرج: از مالزی برای گدایی به اینجا می‌آیند
انگشت ساختمان های بلند در چشم شهر فرورفته است