گرمازدگی می تواند منجر به اغماء و مرگ شود

17:49 ۲۸۱ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 263 0
گرمازدگی می تواند منجر به اغماء و مرگ شود

گرمازدگی یکی از بیماری‌های فصل تابستان است که با تب متفاوت بوده و می‌تواند فرد را در معرض خطر مرگ قرار دهد. دارا بودن تجهیزات لازم، انجام اقدامات پیشگیرانه و رعایت نکات و توصیه‌های پزشکی می تواند خطر ابتلا یا عوارض این بیماری را کاهش دهد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،فصل تابستان فرا رسیده و گرما با گام‌های داغ و سنگین خود شهرها را فرا گرفته است. با شروع فصل تابستان، بیماری های مرتبط با فصل گرما افزایش می یابد.  یکی از مهمترین این بیماری ها، گرمازدگی است. گرمازدگی، بیماری‌ ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حرارت زیاد، نخوردن مایعات به حد کافی و یا وارد شدن بار اضافی بر سیستم کنترل حرارت بدن است که دیگر بدن قادر به خنک کردن خود نیست. از این رو تعریق فراوان موجب اختلال در بدن می گردد.
وضعیت بدن انساندر فصل تابستان و اتفاقات احتمالیدکتر شهریار باقری پزشکو کارشناس پزشکی سنتی درباره ویژگی‌های فصل تابستان و اثرات آن بر بدن، اظهار داشت: مزاج تابستان گرم و خشک در نظر گرفته می‌شود و خلط صفرا در این فصل افزایش می یابد.
وی افزود: از ویژگی‌های فصل تابستان می‌توان به تحلیل رفتن مواد رقیق و حبسشدن مواد غلیظ در بدن اشاره کرد. همه اخلاط به ‌ویژه خلط صفرا، برانگیخته می‌شوند و تولید صفرا نیز نسبت به دیگر فصول سال افزایش می‌یابد. باقری در مورد دیگر شرایط ایجاد شده برای بدن در فصل تابستان گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های فصل تابستان گرم و سرخ شدن رنگ
پوستاست همچنین قوه هاضمه و دستگاه گوارش دچار سستی و ضعف می‌شوند. گرمی قلب، افزایش عطش، کاهش شدید رطوبت اصلی بدن، کاهش اشتها، عود بیماری‌های قبلی فرد، بروز درد و کندی حواس، سنگینی سر، خواب‌آلودگی، افزایش خونریزی  از بینی و رحم، اسهال خونی، احتمال ابتلا به درد چشم، فساد خون و احتباس قاعدگی (عقب افتادن قاعدگی)، همگی از اتفاقات احتمالی برای بدن در فصل تابستان هستند.
تعریف، انواع و علائم گرمازدگیاین کارشناس علوم پزشکیبا اشاره به شرایط و سیستم طبیعی بدن گفت: بدن انسان به طور عادی، دارای یک مکانیسم تنظیمی گرمایی است.   بر هم خـوردن تعـادل در ایـن مکانیـسم بـه نحوی که درجه حرارت بدن به دمای  40 درجه سانتیگراد رسیده و بدن توانایی دفع گرما را نداشته باشد، اصطلاحاً گرمازدگی رخ داده است.
وی ادامه داد: انواع گرما زدگیشامل خستگی گرمایی، استرسگرمایی، سنکوپ گرمایی و اسپاسم عضلانی می باشد. همچنین  گرمازدگی از لحاظ شدت به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود که در صورت عدم
درماننوع خفیف، گرمازدگی به نوع متوسط و یا شدید تبدیل شده و منجر به تشنج و اغماء می گردد..
باقری در ارتباط با علائم گرما زدگی افزود: این بیماری با  تعریق شدید و رنگ پریدگی همراه است. پوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ پریده یا کبود، خشک و داغ می شود. حجم ادرار کاهش یافته و
تنفسکوتاه وسریع می‌شود. فرد گرما زده اغلب دچار خستگی  و سر گیجه،
از دست دادن هوشیاری و تشنج شده و ممکن است دچار سر درد،گرفتگی عضلانی، تهوع و استفراغ، اخـتلال تکلم، افت فشار خون، نبض ضعیف، توهم و هذیان، رفتار پرخاشگرانه و بـی حـالی و در مـوارد پـیش رفتـه عـدم هوشیاری، تشنج، اغماء و ایست قلبی شود.
وی همچنین در بیان تفاوت گرمازدگی با تب اشاره نمود: این دو بیماری با هم متفاوت و دارای منشأ متفاوتی نیز هستند. به طوری که تب به علت عفونت در بدن رخ می‌دهد. در حالی که گرما زدگی ناشی از افزایش دمای بدن است.
راهکارهای پیشگیری از گرمازدگی؛ توصیه های برای پیشگیری از گرمازدگی در زمان مواجهه با موج گرما در تابستانباقری با اشاره به گروه های در معرض خطر بیشتر، ابراز نمود:  کسانی که در طول روز در معرض نور خورشیدقرار دارند و فعالیت شدید بدنی انجام می دهند، افرادی که ورزش می کنند، بیماران قلبی و دیابتی و بیماران اعصاب روان بیشتر در معرض گرما زدگی هستند و بایستی مراقبت بیشتری صورت دهند.
باقری همچنین برای پیشگیری از گرمازدگی در فصل تابستان توصیه‌ها و راهکارهایی ارائه نمود. وی با تأکید بر
نوشیدن مداوم آبافزود: موقعی از روز که هوا خیلی گرم است (مثل سر ظهر و بعداز ظهر)در صورت عدم اجبار، در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نروید. پرهیز از قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب، بستن پنجره‌ها در طول روز، به کارگیری پرده و کرکره در صورت تابش آفتاب به داخل منزل، باز کردن پنجره‌ها در شب یا استفاده از سیستم تهویه، ساده ترین راه‌های پیشگیری از گرمازدگی هستند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت پوششو لباس در فصل تابستان گفت: برای جلوگیری از گرمازدگی باید از پوشیدن لباس های ضخیم و غیر قابل نفوذ که مانع تبخیر عرق و دفع گرما می شود، خودداری نمود. در هوای گرم لباس های گشاد، نازک با رنگ روشن مناسب هستند.
این پزشک با تأکید چندباره بر مصرف زیاد مایعات در فصل تابستان بیان نمود: مصرف مایعات شیرین توصیه نمی‌شود. به جای آن بهتر است از آب خنک سالم و بهداشتی، آب میوه طبیعی، میوه های آبدار و غذاهای پرآب  استفاده شود.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد تجهیزات مورد نیاز افراد برای جلوگیری از گرمازدگیاضافه کرد: همراه داشتن مقدار کافی آب برای نوشیدن و خنک کردن،  لباس گشاد به رنگ روشن، کلاه لبه‌دار،کرم‌های ضد آفتاب وسیع‌الطیف که از هر دو پرتو ماوراء بنفش A و B محافظت نموده و با درجه محافظت (SPF) سی  و بالاتر باشند و همچنین عینک آفتابی مناسب که کناره‌های چشم را محافظت کند، از الزامات فصل تابستان است. وی در توضیح بررسی مرغوبیت کیفیت عینک‌ها ادامه داد: این عینک‌ها به شرطی مناسب هستند که  محافظت صد در صد در مقابل پرتو ماوراء بنفش بدهند و اصطلاحاً UV ۴۰۰ باشند. برای اطمینان از مرغوبیت عینک های خارجی، می‌توانید به نشان استاندارد
اتحادیه اروپا(CE) یا آمریکا (ANSI) اعتماد کنید.
اقدامات و نوع برخورد با فرد گرمازدهباقری ادامه داد گرمازدگی یک فوریت پزشکی است . اگر کسی دچار گرمازدگی شود باید فوراً به نزدیک تـرین مرکـز درمـانی انتقـال یابد. تا آن زمان می توان اقدامات زیر را برای بیماری انجام داد؛ گام اول کاهش دمای بدن فرد است. باید تلاش برای کاهش حرارت بدن به سرعت انجام گیرد. بیمار را به مکان خنک و سایه انتقال داده و لباس هایش را از تن خارج نمایید. روی دست ها و پاها آب خنک ریختـه و  وی را در معرض باد قرار داده و یا توسط پنکه و باد بزن اقدام به خنک نمودن کنید.
این کارشناس پزشکی ادامه داد: بهتر است در مرحله بعد، یک ملحفه خیس دور بدن فرد گرما زده پیچیده شود. وقتی فرد خنک شد بایستی بدن در دمای حدود 5/37 درجه سانتیگراد حفظ شود. سپس پاهای فرد بالاتر از بدن او قرار داده می‌شود تا جریان خون، بیشتر به طرف سر او حرکت نماید. اگر شخص هوشیار است باید کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد تا کمبود آب بدنش جبران گردد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

تو را به خدا دست از «گلستان» بردارید!
در این روزهایی که خالق «روزی طبیعت» را سخاوت‌مندانه به گلستانیان ارزانی داشته است، مسئولین جاده صاف کن خصولتی‌ها در آشوراده شده‌اند تا گلستان ایران را بیابان کنند. حرفی برای گفتن ندارم. تنها با این جمله عیدتان را تبریک می‌گویم که گلستان کردن ایران پیشکشتان، تو را به خدا دست از گلستان بردارید تا نسل‌های آینده معنای واژه "گلستان" را گم نکنند.
سیل در گالیکش حدود 500 میلیارد ریال خسارت وارد کرد
گنبدکاوس - ایرنا - فرماندار گالیکش گفت: به دنبال بارش های شدید چند روز اخیر در حوزه شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و وقوع سیل، حدود 500 میلیارد ریال خسارت به بخش های مختلف این شهرستان وارد شد.
جشن نوروزگاه در هرمزگان آغاز شد
بندرعباس - ایرنا - جشن نوروزگاه با برپایی آیینی شاد در معبد هندوهای شهر بندرعباس و به صورت همزمان در شهرستان ها و 11 روستای هدف گردشگری هرمزگان آغاز شد.
مدیریت بحران هرمزگان نسبت به وقوع سیلاب هشدار داد
بندرعباس - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان نسبت به احتمال وقوع رگبار باران و رعد و برق، آب گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن سیل و طغیان رودخانه های فصلی در روزهای شنبه سوم فروردین تا سه شنبه ششم فروردین هشدار داد.
صعود سه شمشیرباز ایران به جدول اصلی جام‌جهانی مجارستان
سه شمشیرباز ایران موفق شدند از جدول مقدماتی جام‌جهانی مجارستان، به جدول اصلی صعود کنند.
کیخا در جام‌جهانی ژیمناستیک قطر چهارم شد
سعیدرضا کیخا مقام چهارم مسابقات ژیمناستیک جام‌جهانی قطر را بدست آورد.
تصادف با خودرو گشت ارشاد 2 کشته برجا گذاشت
همدان- ایرنا- رییس پلیس راه استان همدان گفت: بر اثر برخورد یک دستگاه پژو پارس با فلوکس واگن گشت ارشاد در جاده فرعی همدان - مریانج 2 تن فوت و پنج تن دیگر به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.
اردونشنیان تیم ملی والیبال نوجوانان معرفی شدند
اسامی بازیکنان دعوت‌شده به اردوی تیم ملی والیبال نوجوانان ایران اعلام شد.
امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
صعود نوشاد و حذف نیما از مسابقات پینگ‌پنگ عمان
نیما عالمیان از مسابقات تنیس روی میز عمان حذف شد اما نوشاد عالمیان توانست به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
تورهای ارزان‌قیمت، تله‌ی کلاهبرداران است
خسارت سیل خراسان شمالی ۳۳۸ میلیارد تومان است
روایت بانوی خیر اصفهانی که زندگی به جریان می اندازد
تامین کامل نان، غذا و آب معدنی سیل زدگان
نقش کلیدی مراکز مشاوره پلیس در کاهش جرایم
ترافیک در محورهای مازندران پرحجم و روان است
آخرین وضعیت ارتباطی استان گلستان بعد از وقوع سیل
جزییات شهادت مامور پلیس راه خاش
جاده یساقی به بندرترکمن کماکان مسدود است
حیوانات هم به ناجیان خود رحم می‌کنند