مسجد الاقصی؛ از حفاری های اشغالگران تا پایداری فلسطینیان

12:14 ۲۸۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 587 0
مسجد الاقصی؛ از حفاری های اشغالگران تا پایداری فلسطینیان

رام الله-ایرنا-حفاری های اشغالگران صهیونیست در محیط و زیر مسجد الاقصی برای ساختن بنای موسوم به «معبد سلیمان» در حالی ادامه دارد که پایداری فلسطینیان در حفظ هویت قدس و مسجد الاقصی به مانعی بزرگ در این راه تبدیل شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، رژیم صهیونیستی در راستای تلاش برای از بین بردن هویت اسلامی قدس از سال 1967 مجموعه حفاری هایی را در محیط و زیر مسجد الاقصی کلید زدند.
زمانی که رژیم صهیونیستی در جنگی شش روزه ارتش های عربی را شکست داد، این شکست منجر به اشغال اراضی گسترده فلسطینیان از جمله قدس شد. صهیونیست ها بلافاصله محله «المغاربه» را در مجاورت دیوار «بُراق» در غرب مسجد الاقصی تخریب کردند،و معبری شد برای نظامیان اشغالگر اسرائیل و شهرک نشینان صهیونیست برای ورود به محوطه این مکان مقدس.
از آن پس نهادها و موسسات دولتی و شبه دولتی اسرائیلی در چند مرحله در جستجوی بقایای معبد سلیمان اقدام به حفاری هایی در محیط و زیر مسجد الاقصی کردند و هدف خود را جستجوی تاریخی علمی عنوان کردند.
اما فلسطینیان همواره این حفاری ها را تلاش برای سیطره بر اماکن مقدس و دینی مسلمانان دانستند و هدف آن را از بین بردن هویت اسلامی قدس عنوان کردند.
البته سابقه این حفاری ها به سالهای 1867 تا 1870 میلادی بازمی گردد که انگلیسی ها برای اکتشاف آثار موسوم به معبد سلیمان 20 نقطه را در فلسطین از جمله در قدس و اطراف مسجد الاقصی حفر کردند.
در طول اشغالگری صهیونیست ها این حفاری ها همواره به صورت مخفیانه انجام می شد تا اینکه در دولت نتانیاهو در سال 1996 علنی شد و به درگیری های شدیدی میان نیروهای غاصب اسرائیل و فلسطینیان ختم شد.
اما پس از آن در سال های 1999 تا 2006 حفاری های مخفیانه ادامه یافت. پس از آن نیز همواره پروژه های حفاری و اکتشاف در سالهای گذشته اجرا شده است.
«راسم عبیدات» از فعالان فلسطینی در قدس و عضو نهاد موسوم به «هیات کار ملی و داخلی فلسطین» در قدس اشغالی با ستایش مشارکت گسترده مردمی شب زنده داران فلسطینی در مراسم احیای شب 27 ماه مبارک رمضان در صحن مسجدالاقصی، پایبندی به بیت المقدس را عاملی بازدارنده در برابر صهیونیست های تندرو و طمعکاری دانست که در صدد بنای طرح موسوم به معبد سلیمان بر ویرانه های این مکان شریف هستند.
دوشنبه شب گذشته مراسم احیای شب قدر به روایت شب بیست و هفتم ماه مبارک در قدس اشغالی برگزار شد که بر اساس گفته «فراس الدبس» مسئول روابط عمومی اداره اوقاف اسلامی قدس بیش از 380هزار نفر در مسجد الاقصی و محوطه های آن به شب زنده داری و عبادت خداوند پرداختند که از این تعداد علاوه بر ساکنان قدس اشغالی، فلسطینیان ساکن در کرانه باختری و زمین های 1948 نیز بودند.
عبیدات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در رام الله، خاطر نشان کرد که این حضور گسترده، نقش بزرگی در حمایت از مسجد الاقصی مبارک از خطرات و تهدیدات موجود دارد، به خصوص اینکه چشم طمع گروه های تندروی «تلمودی» به این مکان مقدس است تا در سایه سکوت ذلیلانه رژیم ها و سازمان های عربی، آن را ویران کنند و طرح خود را پیش ببرند.
وی افزود: حضور گسترده و انبوه فلسطینیان در شهر قدس اشغالی، به جنب و جوش و حرکت تجاری و اقتصادی آن بویژه محله های قدیمی و اصلی کمک بسزایی می کند و این اقدام یعنی حمایت و پشتیبانی از آن در برابر فشارهای رو به افزایش رژیم صهیونیستی.
این فعال فلسطینی هشدار داد که اشغالگران با بهانه های مختلف قدس عتیق را از طریق سرکوب ساکنان و سیاست های نژادپرستانه فشار بر بازرگانان فلسطینی با تحمیل مالیات های هنگفت و غیره هدف قرار می دهند.
عبیدات با بیان اینکه «نیاز است تا از ابعاد روحانی و معنوی این حضور گسترده استفاده کنیم»، گفت: ما باید این ابعاد را از ناحیه رفتاری و انسانی آن منعکس کنیم، تا همبستگی و هم افزایی بیشتری را شاهد باشیم و از موضوعات مورد اختلاف و تفرقه انگیز دوری کنیم، چرا که دشمن برای ضربه زدن به مساله همه ما از این حربه استفاده می کند.
وی در پایان گفت: ما اطمینان داریم که همه مسلمانان و نمازگزاران در سرتاسر جهان، اگر یکی شوند و طائفه گرایی و مذهب گرایی را کنار بگذارند، می توانند مسیر تاریخ را تغییر دهند.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
استقبال از تورهای نوروزی گردشگری تهران 35 درصد افزایش داشت
تهران- ایرنا- رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اعلام کرد: استقبال از تورهای گردشگری تهران در پنج روز نخست نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد افزایش داشت.
هنیه: در برابر سلطه طلبی های آمریکا کنار سوریه خواهیم بود
رییس جمهوری لبنان همچنان از حزب الله حمایت می کند
نتانیاهو از واشنگتن به تل‌آویو بازگشت
آزادی نخست‌وزیر سابق پاکستان با قرار وثیقه
عبدالسلام: اقدام ترامپ درباره جولان تنش خطرناکی علیه کشورهای منطقه‌ است
ائتلاف ضد داعش: محل اختفای ابوبکر بغدادی نامعلوم است
حضور نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی در پکن
آغاز رسیدگی به پرونده کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول
تظاهرات یمنی‌ها در چهارمین سالگرد جنگ علیه این کشور
وزیر خارجه عراق: جولان اشغالی بخشی از خاک سوریه است