فهرست کامل اعضای دولت جدید مالزی منتشر شد

09:12 ۱۸۸ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 308 0
فهرست کامل اعضای دولت جدید مالزی منتشر شد

کوالالامپور- ایرنا- برخی منابع خبری گزارش دادند: فهرست کامل وزیران دولت ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی کامل شده و قرار است این افراد پس از عید فطر به سلطان محمد پنجم پادشاه این کشور معرفی شوند تا اعضای این کابینه با 28 نفر کامل شود.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از مالزی اینسایت، فهرست احتمالی اعضای جدید کابینه دولت ماهاتیر محمد که حدود دو ماه پیش در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی پیروز شد ، به شرح ذیل است .
- 'ترزا کوک ' Teresa Kok عضو قدیمی حزب اقدام دموکراتیک به عنوان وزیر امور فدرال.
- 'یئو بی ین ' Yeo Bee Yin عضو باسابقه حزب اقدام دموکراتیک (DAP) وزیر محیط وزیر محیط زیست، فناوری و انرژی .
-'بارو بیان' Baru Bian رئیس بخش ساراوک حزب 'عدالت مردم' به عنوان وزیر کار.
-خاویر جایا کومار Xavier Jayakumar معاون حزب عدالت مردم به عنوان وزیر آب، زمین و منابع منابع طبیعی.
- سیف الدین ناسوشن Saifuddin Nasution دبیر کل حزب عدالت مردم به عنوان وزیر تجارت داخلی و امور مصرف کننده.
- سیف الدین عبدالله Saifuddin Abdullhاز اعضای ارشد ائتلاف امید به عنوان وزیر آموزش عالی.
- مجاهد یوسف روا Amanah’s Mujahid Rawa از حزب امانه وزیر امور خارجه .
- خالد سماد ، Khalid Samad وزیر دفتر نخست وزیری در امور اسلامی.
- دارل لیکینگ Darell Leiking وزیر صنعت و تجارت بین الملل.
- آنتونی لوک Anthony Loke وزیر حمل و نقل.
-' باتو ساپی وی کی لیو ' , Batu Sapi MP V.K. Liew وزیر دادگستری.
- محمدالدین کتاپی Mohamaddin Ketapi وزیر فرهنگ ، میراث و گردشگری.
- سید صدیق سید عبدالرحمان Syed Saddiq Syed Abdul Rahman وزیر ورزش و جوانان.
- محمد رضوان یوسف , Mohd Redzuan Yusof وزیر شرکت های کارآفرین وابسته به دولت.
- پی. واسامورثی P. Waythamoorthy مسئول امور مرتبط با هندی ها . هنوز مشخص نیست این وظایف در قالب یک وزارتخانه جدا و یا در چارچوب وزیر در دفتر نخست وزیری انجام خواهد شد.
وی یکی از اعضای مجلس مالزی محسوب نمی شود و برای کسب وزارت نیاز است که به عنوان سناتور در مجلس سنای بعدی حضور داشته باشد.
وزارت شرکت های کارآفرینی وابسته به دولت یک وزارت احیا شده است که پیشتر در سال 2009 توسط نجیب رزاق نخست وزیر پیشین حذف شده بود. قرار است در این وزارتخانه اقدامات لازم برای حمایت از کارآفرینان مالزیایی انجام شود.
بر اساس این گزارش در صورتی که این فهرست مورد تایید قرار گیرد 13 نفر از وزیران دولت ماهاتیر محمد از ائتلاف 'پاکاتان هاراپان' خواهد بود.
پیشتر ماهاتیر محمد گفته بود که اعضای کابینه وی از 30 نفر افزایش نخواهند یافت.
'ماهاتیر محمد' سیاستمدار کهنه کار و رهبر ائتلاف امید مالزی در رقابتی حساس و تاریخی با ائتلاف حزب حاکم باریسان نشنال توانست در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی با هدایت ائتلاف امید پیروز شود.
ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد توانست 113 کرسی از 222 صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص داد. دراین انتخابات ائتلاف جبهه باریسان نشنال به رهبری نجیب تون رزاق 79 صندلی، حزب مستقل پاس به رهبری عبدالهادی آونگ 18 صندلی و سایر احزاب نیز 12 کرسی را به خود اختصاص دادند.
ائتلاف امید تحت رهبری ماهاتیر محمد و جبهه پیروز انتخابات گذشته، از احزاب «عدالت مردم» (PKR)، «اقدام دموکراتیک» (DAP) حزب اصلی چینی‌تبارهای مالزی، «اعتماد ملی» (Amanah) و حزب«بومی تباران مالزی» حزب تازه تأسیس «ماهاتیر محمد»، تشکیل شده است. ائتلاف «جبهه ملی» که نجیب رزاق آن را در انتخابات چهاردهم رهبری می کرد از حزب مالایی ملی‌گرای «آمنو» (UMNO)، انجمن چینی تباران مالزی (MCA)، کنگره هندی تباران مالزی (MIC) و 10 حزب دیگر در سراسر 13 ایالت این کشور جنوب شرق آسیا تشکیل شده است.
مالزی کشور احزاب مختلف است و نخست وزیر جدید مالزی پیشتر تعدادی از معاونان و وزیران خود را از میان احزاب انتخاب و معرفی کرده بود که با تایید و سوگند خوردن در مقابل پادشاه این کشور فعالیت خود را آغاز کردند.
براین اساس ازحزب «عدالت مردم» که 48 کرسی مجلس چهاردهم مالزی را به خود اختصاص داد، «عزیزه اسماعیل» به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر «زنان و خانواده»، «عزمین علی» فرماندار ایالت سلانگور به عنوان وزیر«امور اقتصاد» انتخاب شدند و «زوریدا قمروالداس» از این حزب، وزیر «مسکن و فرماندهی محلی» وارد کابینه شدند.
علاوه براین از حزب عمدتاً چینی‌تبار «اقدام دموکراتیک» نیز که 42 کرسی مجلس آینده را کسب کرده است، «لیم گوان انگ» دبیر کل حزب به عنوان وزیر «دارایی»، «آنتونی لوک» وزیر راه، «گوبینگ سین دئو» وزیر ارتباطات و چندرسانه‌ای و «کولاسگاران موروگسون» وزیر منابع انسانی در کابینه حضور دارند.
حزب «بومی تباران متحد مالزی» که «ماهاتیر محمد» عضو آن است، سه وزیر دیگر نیز در کابینه دارد. از این حزب که 13 کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کرده، «محی الدین یاسین» که بین سال‌های 2009 تا 2015 معاون «نجیب رزاق» نخست وزیر قبلی مالزی بوده، به عنوان وزیر کشور، «ماسلی مالک» وزیر آموزش و «رینا هارون» وزیر توسعه مناطق روستایی حضور دارند.
حزب «اعتماد ملی» نیز با کسب 11 کرسی مجلس، «محمد سابو» رئیس حزب را به عنوان وزیر دفاع، «صلاح الدین عیوب» معاون ریاست حزب را به عنوان وزیر صنعت کشاورزی و در نهایت «ذوالکفلی احمد» را به عنوان وزیر بهداشت، در کابینه دارد.
چنانچه فهرست اعلام شده تایید شود 4 نفر زن در دولت ماهاتیر محمد حضور دارند.
طبق گزارش رسانه های مالزی دولت ماهاتیر از یک هیات مشاوران عالی پنج نفره شامل زتی اختر عزیز، رابرت کوک، جومو کوامی سوندارام، حسن مریکن و دائم زین الدین نیز استفاده می کند.
آساق **1599


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حقایق شگفت انگیز درباره ویژگی‌های خارق العاده بدن انسان
بدن انسان سیستم منحصر به فردی است که مکانیزم بسیار پیچیده‌ای دارد و با وجود آنکه قرن‌ها است دانشمندان بر روی آن تحقیق می‌کنند هنوز راز‌های کشف نشده‌ی زیادی در خود دارد.
یزدانی: کارسختی پیش رو دارم
کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو گفت: برای بازگشت به کشتی دست به ریسک بزرگی زدم و مطمئنا کار بسیار سختی پیش رو دارم.
در پروژه های شهرسازی منافع مردم مغفول مانده است
تهران-ایرنا- شهردار تهران درباره فضای شهری تهران گفت: وقتی حوزه منافع شهروندان در تقاطع منافع دیگر نیروهای اثرگذار نادیده گرفته شود، پروژه های ساخت و ساز در شهر ناهنجار خواهد شد و شهرداری تلاش خواهد کرد تا این منافع را به صورت متعادل در تصمیم گیری ها لحاظ کند.
پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
شرط حضور نادری در پرسپولیس مشخص شد
شرط حضور بازیکن مد نظر برانکو در پرسپولیس مشخص شد.
روزهای شلوغ وینفرد شفر قبل از ترک ایران
سرمربی تیم فوتبال استقلال در روزهای باقی مانده حضورش در ایران جلساتی را با مسئولان این باشگاه برگزار خواهد کرد.
دوره تخصصی فقه پزشکی در قم راه اندازی شد
قم - ایرنا - مدیرگروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم گفت: 'دوره تخصصی فقه پزشکی» برای نخستین بار در طول تاریخ حوزه های علمیه راه اندازی شد.
خرید دو خارجی برای استقلال قطعی شد
با فسخ قرارداد گرو و نویمایر همان طور که پیش بینی می شد سران باشگاه استقلال برای تقویت تیم به تکاپو افتادند.
کشف بزرگترین محموله سوخت قاچاق کشور در هرمزگان
بندرعباس- ایرنا- فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: بزرگترین محموله قاچاق سوخت کشور به میزان 287 میلیون لیتر در این استان کشف شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
دست‌اندازهای بیمه‌ها برای درمان جانبازان
لغو قرارداد یک بیمه خصوصی طی ماه‌های اخیر با بسیاری از بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و شرکت‌های تجهیزات پزشکی موجب سرگردانی جانبازان و خانواده‌های شهدا شده است.
حمله گاوهای گرسنه به مردم و زمین های کشاورزی شمال هند
سازمان های اطلاعاتی خارجی به تروریست های پاکستان کمک می کنند
ژاپن کنترل مسیر هوایی آمریکا در آسمان توکیو را افزایش می دهد
هواوی، استرالیا و نیوزیلند را به چالش کشید
استقبال آلمان ازآمادگی دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان
جنگ علیه مواد مخدر یا قتل های فراقانونی در فیلیپین
تاجیکستان اتهام سازمان ملل را رد کرد
ژاپن: سازمان ملل باید فشار بر کره شمالی را حفظ کند
تردید در برگزاری به موقع انتخابات رئیس جمهوری افغانستان
سمینار آشنایی با ایران در ژاپن برگزار شد