فهرست کامل اعضای دولت جدید مالزی منتشر شد

09:12 ۱۰ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 107 0
فهرست کامل اعضای دولت جدید مالزی منتشر شد

کوالالامپور- ایرنا- برخی منابع خبری گزارش دادند: فهرست کامل وزیران دولت ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی کامل شده و قرار است این افراد پس از عید فطر به سلطان محمد پنجم پادشاه این کشور معرفی شوند تا اعضای این کابینه با 28 نفر کامل شود.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از مالزی اینسایت، فهرست احتمالی اعضای جدید کابینه دولت ماهاتیر محمد که حدود دو ماه پیش در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی پیروز شد ، به شرح ذیل است .
- 'ترزا کوک ' Teresa Kok عضو قدیمی حزب اقدام دموکراتیک به عنوان وزیر امور فدرال.
- 'یئو بی ین ' Yeo Bee Yin عضو باسابقه حزب اقدام دموکراتیک (DAP) وزیر محیط وزیر محیط زیست، فناوری و انرژی .
-'بارو بیان' Baru Bian رئیس بخش ساراوک حزب 'عدالت مردم' به عنوان وزیر کار.
-خاویر جایا کومار Xavier Jayakumar معاون حزب عدالت مردم به عنوان وزیر آب، زمین و منابع منابع طبیعی.
- سیف الدین ناسوشن Saifuddin Nasution دبیر کل حزب عدالت مردم به عنوان وزیر تجارت داخلی و امور مصرف کننده.
- سیف الدین عبدالله Saifuddin Abdullhاز اعضای ارشد ائتلاف امید به عنوان وزیر آموزش عالی.
- مجاهد یوسف روا Amanah’s Mujahid Rawa از حزب امانه وزیر امور خارجه .
- خالد سماد ، Khalid Samad وزیر دفتر نخست وزیری در امور اسلامی.
- دارل لیکینگ Darell Leiking وزیر صنعت و تجارت بین الملل.
- آنتونی لوک Anthony Loke وزیر حمل و نقل.
-' باتو ساپی وی کی لیو ' , Batu Sapi MP V.K. Liew وزیر دادگستری.
- محمدالدین کتاپی Mohamaddin Ketapi وزیر فرهنگ ، میراث و گردشگری.
- سید صدیق سید عبدالرحمان Syed Saddiq Syed Abdul Rahman وزیر ورزش و جوانان.
- محمد رضوان یوسف , Mohd Redzuan Yusof وزیر شرکت های کارآفرین وابسته به دولت.
- پی. واسامورثی P. Waythamoorthy مسئول امور مرتبط با هندی ها . هنوز مشخص نیست این وظایف در قالب یک وزارتخانه جدا و یا در چارچوب وزیر در دفتر نخست وزیری انجام خواهد شد.
وی یکی از اعضای مجلس مالزی محسوب نمی شود و برای کسب وزارت نیاز است که به عنوان سناتور در مجلس سنای بعدی حضور داشته باشد.
وزارت شرکت های کارآفرینی وابسته به دولت یک وزارت احیا شده است که پیشتر در سال 2009 توسط نجیب رزاق نخست وزیر پیشین حذف شده بود. قرار است در این وزارتخانه اقدامات لازم برای حمایت از کارآفرینان مالزیایی انجام شود.
بر اساس این گزارش در صورتی که این فهرست مورد تایید قرار گیرد 13 نفر از وزیران دولت ماهاتیر محمد از ائتلاف 'پاکاتان هاراپان' خواهد بود.
پیشتر ماهاتیر محمد گفته بود که اعضای کابینه وی از 30 نفر افزایش نخواهند یافت.
'ماهاتیر محمد' سیاستمدار کهنه کار و رهبر ائتلاف امید مالزی در رقابتی حساس و تاریخی با ائتلاف حزب حاکم باریسان نشنال توانست در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی با هدایت ائتلاف امید پیروز شود.
ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد توانست 113 کرسی از 222 صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص داد. دراین انتخابات ائتلاف جبهه باریسان نشنال به رهبری نجیب تون رزاق 79 صندلی، حزب مستقل پاس به رهبری عبدالهادی آونگ 18 صندلی و سایر احزاب نیز 12 کرسی را به خود اختصاص دادند.
ائتلاف امید تحت رهبری ماهاتیر محمد و جبهه پیروز انتخابات گذشته، از احزاب «عدالت مردم» (PKR)، «اقدام دموکراتیک» (DAP) حزب اصلی چینی‌تبارهای مالزی، «اعتماد ملی» (Amanah) و حزب«بومی تباران مالزی» حزب تازه تأسیس «ماهاتیر محمد»، تشکیل شده است. ائتلاف «جبهه ملی» که نجیب رزاق آن را در انتخابات چهاردهم رهبری می کرد از حزب مالایی ملی‌گرای «آمنو» (UMNO)، انجمن چینی تباران مالزی (MCA)، کنگره هندی تباران مالزی (MIC) و 10 حزب دیگر در سراسر 13 ایالت این کشور جنوب شرق آسیا تشکیل شده است.
مالزی کشور احزاب مختلف است و نخست وزیر جدید مالزی پیشتر تعدادی از معاونان و وزیران خود را از میان احزاب انتخاب و معرفی کرده بود که با تایید و سوگند خوردن در مقابل پادشاه این کشور فعالیت خود را آغاز کردند.
براین اساس ازحزب «عدالت مردم» که 48 کرسی مجلس چهاردهم مالزی را به خود اختصاص داد، «عزیزه اسماعیل» به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر «زنان و خانواده»، «عزمین علی» فرماندار ایالت سلانگور به عنوان وزیر«امور اقتصاد» انتخاب شدند و «زوریدا قمروالداس» از این حزب، وزیر «مسکن و فرماندهی محلی» وارد کابینه شدند.
علاوه براین از حزب عمدتاً چینی‌تبار «اقدام دموکراتیک» نیز که 42 کرسی مجلس آینده را کسب کرده است، «لیم گوان انگ» دبیر کل حزب به عنوان وزیر «دارایی»، «آنتونی لوک» وزیر راه، «گوبینگ سین دئو» وزیر ارتباطات و چندرسانه‌ای و «کولاسگاران موروگسون» وزیر منابع انسانی در کابینه حضور دارند.
حزب «بومی تباران متحد مالزی» که «ماهاتیر محمد» عضو آن است، سه وزیر دیگر نیز در کابینه دارد. از این حزب که 13 کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کرده، «محی الدین یاسین» که بین سال‌های 2009 تا 2015 معاون «نجیب رزاق» نخست وزیر قبلی مالزی بوده، به عنوان وزیر کشور، «ماسلی مالک» وزیر آموزش و «رینا هارون» وزیر توسعه مناطق روستایی حضور دارند.
حزب «اعتماد ملی» نیز با کسب 11 کرسی مجلس، «محمد سابو» رئیس حزب را به عنوان وزیر دفاع، «صلاح الدین عیوب» معاون ریاست حزب را به عنوان وزیر صنعت کشاورزی و در نهایت «ذوالکفلی احمد» را به عنوان وزیر بهداشت، در کابینه دارد.
چنانچه فهرست اعلام شده تایید شود 4 نفر زن در دولت ماهاتیر محمد حضور دارند.
طبق گزارش رسانه های مالزی دولت ماهاتیر از یک هیات مشاوران عالی پنج نفره شامل زتی اختر عزیز، رابرت کوک، جومو کوامی سوندارام، حسن مریکن و دائم زین الدین نیز استفاده می کند.
آساق **1599


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انتقال ایدز بر اثر روابط جنسی رو به افزایش است
ساری - ایرنا - دبیرکمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی از تغییر روش انتقال ویروس ایدز در کشور خبر داد و گفت که انتقال از طریق روابط جنسی رو به افزایش است و جای انتقال از راه تزریق را گرفته است .
سانداکاران راه یافته به نیمه نهایی ووشو جام پارس مشخص شدند
گرگان - ایرنا - با برگزاری 17مسابقه در بخش ساندا هفتمین دوره رقابت های بین المللی جام پارس در گرگان، ورزشکاران راه یافته به مرحله نیمه نهایی این پیکارها در اوزان مختلف مشخص شدند.
ناکارآمدی قوانین مصوب ؛ فریاد مشترک در هفته قوه قضائیه
ساری - ایرنا - انباشت قوانین مصوب ناکارآمد در کشور نه تنها رعایت اصل عدالت را در قوه قضائیه مورد تردید قرار داده است ، بلکه سبب ایجاد بدبینی در مردم و مخدوش کردن وجهه کشور در منظر بین المللی شده است .
پیشکسوت فوتبال:برابرپرتغال ازضد حملات بیشتر استفاده شود
شیراز – ایرنا - پیشکسوت فوتبال کشور با اشاره به سیستم تدافعی تیم ملی ایران طی دوران مربیگری کارلوس کی روش، اعلام کرد : برابر تیم پرتغال باید ضد حملات را بیشتر کنیم تا به نتیجه برسیم.
ایرانی ها طلاهای مسابقات بین المللی ووشو پارس را درو کردند
گرگان -ایرنا- رقابت های روز نخست هفتمین دوره مسابقات بین المللی ووشو جام پارس در گرگان مرکز استان گلستان در بخش فرم با کسب هر سه مدال طلا توسط ورزشکاران ایرانی به پایان رسید.
تردد اتوبوس های دودزا از اول مهر در پایتخت ممنوع است
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با ابلاغ بخشنامه‌ای اعلام کرد: تردد تمامی اتوبوس‌های دودزا و فاقد معاینه فنی معتبر در پایتخت از اول مهرماه امسال ممنوع است.
خلیج گرگان با تهیه طرح جامع از خشکی رها می شود
گرگان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: نجات خلیج گرگان از تهدید خشکی بیشتر با تهیه طرح جامع و اجرایی شدن آن دست یافتنی است.
حادثه ایرانشهر از شایعه تا واقعیت
زاهدان - ایرنا - حادثه تجاوز به عنف در ایرانشهر از انتشار مطلب توسط یکی از علمای اهل سنت این شهرستان با عنوان تجاوز به 41 زن شروع شد و در آخر با تایید تجاوز به تعداد اندکی زن و دختر توسط دادگستری سیستان و بلوچستان و دستگیری 2 نفر از چهار متهم در دست پیگیری است.
تپش توسعه کردستان در دولت تدبیر و امید
سنندج - ایرنا - روند توسعه زیرساخت ها و پیشرفت استان کردستان با توجه به گسترش شبکه حمل نقل زمینی، ریلی و هوایی، زنجیره فولاد و طرح های اشتغال فراگیر و پایدار روستایی در دولت تدبیر و امید در مقایسه با دولت های قبلی شتاب بیشتری به خود گرفته است.
مطالعه آلودگی دریاها اولویت پژوهشگاه اقیانوس شناسی است
بوشهر- ایرنا- رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور گفت: مطالعه آلودگی در حوزه بهداشت و سلامت دریاها اولویت چهار مرکز پژوهشی زیرمجموعه این پژوهشگاه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گزارش روزنامه خراسان شمالی از پولشویی
روزنامه خراسان شمالی روز یکشنبه در شماره 19848خود با عنوان 'پولشویی با صابون مصلحت؛ شبهه یا واقعیت؟' به وضعیت فعالیت های مجرمانه برخی افراد و کسب درآمدهای کثیف از راه این فعالیت ها و انجام اقدامات پولشویی پرداخته است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
ایجاد رانت برای عده‌ای خاص- بازار خودرو بر سر مشتریان خراب شد
این روزها پر شده از خبرهای کوتاه هولناکی که مشخص است افراد جیب بزرگ درباره اش تصمیم گرفته‌اند. دولت دوازدهم پس از یک‌سال رودروایسی را کنار گذاشت و رسما واردات خودرو را ممنوع کرد تا صنعت خودروی ایران همان راه 50 سال گذشته را طی کند و کاملا انحصاری شود.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
احتمال خروج شرکت های چینی از پاکستان افزایش یافت
تهدیدهای داعش برای پاکستان
فعالیت ایران در زمینه مدیریت بلایای طبیعی موفق ارزیابی شد
دو کره مذاکرات نظامی برگزار می کنند
کارت قرمز استرالیا به چین
چین با مسابقه تسلیحاتی در فضا مخالفت کرد
سرکرده جدید طالبان پاکستان مشخص شد
چین شرکت های چند ملیتی را به مقابله با آمریکا فراخواند
انتخابات پیش روی پاکستان و چالش های فراروی
هند 1000 هواپیمای غیر نظامی از آمریکا می خرد