فهرست کامل اعضای دولت جدید مالزی منتشر شد

09:12 ۲۸۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 334 0
فهرست کامل اعضای دولت جدید مالزی منتشر شد

کوالالامپور- ایرنا- برخی منابع خبری گزارش دادند: فهرست کامل وزیران دولت ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی کامل شده و قرار است این افراد پس از عید فطر به سلطان محمد پنجم پادشاه این کشور معرفی شوند تا اعضای این کابینه با 28 نفر کامل شود.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از مالزی اینسایت، فهرست احتمالی اعضای جدید کابینه دولت ماهاتیر محمد که حدود دو ماه پیش در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی پیروز شد ، به شرح ذیل است .
- 'ترزا کوک ' Teresa Kok عضو قدیمی حزب اقدام دموکراتیک به عنوان وزیر امور فدرال.
- 'یئو بی ین ' Yeo Bee Yin عضو باسابقه حزب اقدام دموکراتیک (DAP) وزیر محیط وزیر محیط زیست، فناوری و انرژی .
-'بارو بیان' Baru Bian رئیس بخش ساراوک حزب 'عدالت مردم' به عنوان وزیر کار.
-خاویر جایا کومار Xavier Jayakumar معاون حزب عدالت مردم به عنوان وزیر آب، زمین و منابع منابع طبیعی.
- سیف الدین ناسوشن Saifuddin Nasution دبیر کل حزب عدالت مردم به عنوان وزیر تجارت داخلی و امور مصرف کننده.
- سیف الدین عبدالله Saifuddin Abdullhاز اعضای ارشد ائتلاف امید به عنوان وزیر آموزش عالی.
- مجاهد یوسف روا Amanah’s Mujahid Rawa از حزب امانه وزیر امور خارجه .
- خالد سماد ، Khalid Samad وزیر دفتر نخست وزیری در امور اسلامی.
- دارل لیکینگ Darell Leiking وزیر صنعت و تجارت بین الملل.
- آنتونی لوک Anthony Loke وزیر حمل و نقل.
-' باتو ساپی وی کی لیو ' , Batu Sapi MP V.K. Liew وزیر دادگستری.
- محمدالدین کتاپی Mohamaddin Ketapi وزیر فرهنگ ، میراث و گردشگری.
- سید صدیق سید عبدالرحمان Syed Saddiq Syed Abdul Rahman وزیر ورزش و جوانان.
- محمد رضوان یوسف , Mohd Redzuan Yusof وزیر شرکت های کارآفرین وابسته به دولت.
- پی. واسامورثی P. Waythamoorthy مسئول امور مرتبط با هندی ها . هنوز مشخص نیست این وظایف در قالب یک وزارتخانه جدا و یا در چارچوب وزیر در دفتر نخست وزیری انجام خواهد شد.
وی یکی از اعضای مجلس مالزی محسوب نمی شود و برای کسب وزارت نیاز است که به عنوان سناتور در مجلس سنای بعدی حضور داشته باشد.
وزارت شرکت های کارآفرینی وابسته به دولت یک وزارت احیا شده است که پیشتر در سال 2009 توسط نجیب رزاق نخست وزیر پیشین حذف شده بود. قرار است در این وزارتخانه اقدامات لازم برای حمایت از کارآفرینان مالزیایی انجام شود.
بر اساس این گزارش در صورتی که این فهرست مورد تایید قرار گیرد 13 نفر از وزیران دولت ماهاتیر محمد از ائتلاف 'پاکاتان هاراپان' خواهد بود.
پیشتر ماهاتیر محمد گفته بود که اعضای کابینه وی از 30 نفر افزایش نخواهند یافت.
'ماهاتیر محمد' سیاستمدار کهنه کار و رهبر ائتلاف امید مالزی در رقابتی حساس و تاریخی با ائتلاف حزب حاکم باریسان نشنال توانست در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی با هدایت ائتلاف امید پیروز شود.
ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد توانست 113 کرسی از 222 صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص داد. دراین انتخابات ائتلاف جبهه باریسان نشنال به رهبری نجیب تون رزاق 79 صندلی، حزب مستقل پاس به رهبری عبدالهادی آونگ 18 صندلی و سایر احزاب نیز 12 کرسی را به خود اختصاص دادند.
ائتلاف امید تحت رهبری ماهاتیر محمد و جبهه پیروز انتخابات گذشته، از احزاب «عدالت مردم» (PKR)، «اقدام دموکراتیک» (DAP) حزب اصلی چینی‌تبارهای مالزی، «اعتماد ملی» (Amanah) و حزب«بومی تباران مالزی» حزب تازه تأسیس «ماهاتیر محمد»، تشکیل شده است. ائتلاف «جبهه ملی» که نجیب رزاق آن را در انتخابات چهاردهم رهبری می کرد از حزب مالایی ملی‌گرای «آمنو» (UMNO)، انجمن چینی تباران مالزی (MCA)، کنگره هندی تباران مالزی (MIC) و 10 حزب دیگر در سراسر 13 ایالت این کشور جنوب شرق آسیا تشکیل شده است.
مالزی کشور احزاب مختلف است و نخست وزیر جدید مالزی پیشتر تعدادی از معاونان و وزیران خود را از میان احزاب انتخاب و معرفی کرده بود که با تایید و سوگند خوردن در مقابل پادشاه این کشور فعالیت خود را آغاز کردند.
براین اساس ازحزب «عدالت مردم» که 48 کرسی مجلس چهاردهم مالزی را به خود اختصاص داد، «عزیزه اسماعیل» به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر «زنان و خانواده»، «عزمین علی» فرماندار ایالت سلانگور به عنوان وزیر«امور اقتصاد» انتخاب شدند و «زوریدا قمروالداس» از این حزب، وزیر «مسکن و فرماندهی محلی» وارد کابینه شدند.
علاوه براین از حزب عمدتاً چینی‌تبار «اقدام دموکراتیک» نیز که 42 کرسی مجلس آینده را کسب کرده است، «لیم گوان انگ» دبیر کل حزب به عنوان وزیر «دارایی»، «آنتونی لوک» وزیر راه، «گوبینگ سین دئو» وزیر ارتباطات و چندرسانه‌ای و «کولاسگاران موروگسون» وزیر منابع انسانی در کابینه حضور دارند.
حزب «بومی تباران متحد مالزی» که «ماهاتیر محمد» عضو آن است، سه وزیر دیگر نیز در کابینه دارد. از این حزب که 13 کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کرده، «محی الدین یاسین» که بین سال‌های 2009 تا 2015 معاون «نجیب رزاق» نخست وزیر قبلی مالزی بوده، به عنوان وزیر کشور، «ماسلی مالک» وزیر آموزش و «رینا هارون» وزیر توسعه مناطق روستایی حضور دارند.
حزب «اعتماد ملی» نیز با کسب 11 کرسی مجلس، «محمد سابو» رئیس حزب را به عنوان وزیر دفاع، «صلاح الدین عیوب» معاون ریاست حزب را به عنوان وزیر صنعت کشاورزی و در نهایت «ذوالکفلی احمد» را به عنوان وزیر بهداشت، در کابینه دارد.
چنانچه فهرست اعلام شده تایید شود 4 نفر زن در دولت ماهاتیر محمد حضور دارند.
طبق گزارش رسانه های مالزی دولت ماهاتیر از یک هیات مشاوران عالی پنج نفره شامل زتی اختر عزیز، رابرت کوک، جومو کوامی سوندارام، حسن مریکن و دائم زین الدین نیز استفاده می کند.
آساق **1599


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
چند نکته درباره ˮازدواج کودکانˮ
درحالی که قانون برای کودکان حقی برای رای دادن، دریافت گواهینامه و رانندگی قائل نیست، اما اجازه تشکیل خانواده و ازدواج برای آنها منعی ندارد و هنوز قانونی برای جلوگیری از ازدواج آنها تصویب نشده است، این درحالیست که ازدواج‌های زودهنگام کودکان از نظر برخی کارشناسان تبعات و پیامدهای اجتماعی دارد و می‌تواند زندگی کودک را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تهران-ایرنا- برای اردن و مصر تایید دولت آمریکا در حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغال شده جولان سوریه، هشداری جدی با این مضمون است که بعد از این سرزمین ها نوبت الحاق قدس، کرانه باختری و صحرای سینا مصر خواهد بود.
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در ادامه سیاست ایران هراسی در منطقه و یاوه سرایی های بی اساس علیه کشورمان ادعا کرد: ایران در تلاش برای تصرف و سیطره بر لبنان و رسیدن به دریای مدیترانه است.
رییس فدراسیون:توسعه ورزش کارگری در گرو تعامل با وزارت کار است
تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کارگری افزایش زیرساخت ها در این ورزش را نیازمند همکاری بیشتر وزارت کار با این فدراسیون می داند تا رشد مدال آوری ورزشکاران در عرصه های بین المللی را به همراه آورد.
طرف تقاضا درحمایتهای مالی اکوسیستم فناوری مغفول مانده است
تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد معتقد است در حمایت های مالی در نظر گرفته شده برای توسعه اکوسیستم فناوری کشور باید دو طرف آن یعنی عرضه و تقاضا را در نظر گرفته شود.
بردسکن دیار تاریخ و فرهنگ کهن
مشهد- ایرنا- شهرستان بردسکن دیار میراث کهن و خطه آثار تاریخی فراوان امسال نیز میزبان مسافران نوروزی و گردشگران تاریخ دوست و جویای فرهنگ است.
صله رحم در کلام رسول اکرم(ص)
حدیث رسول اکرم(ص) درباره صله رحم را در اینجا بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
روهینگیایی های رانده از خانه در جزیره دورافتاده بنگلادش جاگیر می شوند
جشن ویژه نوروز در موزه ملی توکیو برگزار شد
چین ادعای آمریکا درباره تهدید پکن را رد کرد
ایتالیا و چین تفاهمنامه جاده ابریشم جدید را امضا کردند
یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان ترور شد
سال 97، ترافیک دیپلماتیک ایران و چین
رسانه چینی: اظهارات ترامپ تهدیدی برای صلح بین المللی است
قربانیان انفجار کارخانه شیمیایی در چین به 62 تن افزایش یافت
انفجار در هلمند افغانستان 31 برجای گذاشت
چین به فروش تسلیحات آمریکا به تایوان اعتراض کرد