تروریسم محصول سازمان های اطلاعاتی است

15:44 ۲۸۲ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 353 0
تروریسم محصول سازمان های اطلاعاتی است

الجزیره- ایرنا- «احمد میزاب » کارشناس ارشد امنیتی الجزایری در خصوص منشأ تروریسم گفت، این ساده لوحانه است که تنها عوامل فکری و عقیدتی را عامل به وجود آمدن تروریسم بدانیم زیرا عامل اصلی پشت پرده، دستگاه های اطلاعاتی و جاسویی هستند.

ایرنا

الجزایر با دو میلیون و 382هزار کیلومتر مربع بزرگترین کشور آفریقایی از نظر مساحت است و حدود 42 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور در دهه نود قرن گذشته با یک دهه بحران امنیتی مواجه بود و تروریست ها آسیب زیادی به این کشور وارد کردند و حدود 200هزار نفر طی این مدت کشته شدند . الجزایری ها از این دوران به نام دهه سیاه یاد می کنند و هنوز هم تصاویر هولناک آن روزها که سرهای بریده را در خیابان ها و میدان ها می دیدند به یاد دارند. این اتفاقات باعث شد این کشور حساسیت زیادی در خصوص امنیت خود داشته باشد .
«احمد میزاب» یکی از مشهورترین کارشناسان مسائل امنیتی و راهبردی الجزایری در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در خصوص اوضاع امنیتی در الجزایر از سه دهه پیش تاکنون، تصریح کرد الجزایر یکی از بزرگترین قربانیان ترویسم در منطقه است و در دهه نود قرن گذشته بیش از 200 هزار الجزایری بر اثر حملات تروریستی جان خود را از دست دادند و این کشور آسیب زیادی دید که هنوز هم برخی اثرات آن قابل مشاهده است.

**تروریسم، محصول سازمان های اطلاعاتی است
میزاب افزود، ما در جریان مبارزه با تروریسم به این نتیجه رسیدیم که تروریسم، چیزی نیست که خود به خود ایجاد شده باشد بلکه برخی طرف ها عمدا باعث تشکیل گروه های تروریستی می شوند و در این میان سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورها، بیشترین نقش را در به وجود آمدن تروریسم دارند. برخی تصور می کنند مسائل عقیدتی و فکری باعث می شود تروریسم به وجود آید ، واقعیت این است که دستگاه های اطلاعاتی از این مسائل فکری و عقیدتی استفاده می کنند و تروریسم را به وجود می آورند، آن ها از اینگونه موارد در جهت اهدافشان و ایجاد تفرقه و بر هم زدن ثبات و آرامش و یکپارچگی جوامع استفاده می کنند.
' در مورد تروریسم الجزایر نیز باید گفت این یک پدیده معمولی نبود بلکه قدرت های خارجی در آن دست داشتند، برخی طرف ها در پی آن بودند حاکمیت ملی الجزایر را متزلزل کنند. الجزایر پیوسته موضع گیری ثابتی در خصوص تحولات بین المللی داشته است و زیر بار اراده طرف های خارجی نرفته است و از سوی دیگر در مورد مسائل امت اسلامی وارد معامله با هیچ طرفی نمی شود ، چه در مورد فلسطین و چه مسائل منطقه ای دیگر . برخی تلاش می کنند الجزایر را به سمت دخالت در خارج از مرزهایش بکشانند اما الجزیره در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی کند و این باعث شده است برخی کشورها از الجزایر کینه داشته باشند و سعی کنند ثبات و امنیت آن را بر هم زنند.الجزایر بیش از دومیلیون متر مربع مساحت دارد و منابع زیر زمینی اش باعث شده است از جمله قدرت های اقتصادی در حال رشد در آفریقا باشد . این امکانات و موضع گیری ها باعث شده برخی بخواهند الجزایر را دچار فرسایش کنند و ثبات آن را بر هم زنند.'

**پست های بازرسی زیاد برای گرفتن فرصت خرابکاری است
میزاب در خصوص علت وجود پست های بازرسی زیاد در شهرهای مختلف الجزایر و از جمله در پایتخت این کشور با وجود گذشت بیش از 20 سال از حوادث تروریستی در آن گفت، الجزایر در دهه نود قرن گذشته با مشکل جدی ترویسم مواجه بود ، تروریست ها اماکن مختلف را هدف قرار می دادند. نیروهای امنیتی پس از مدت کوتاهی با روش کار تروریست ها آشنا و متوجه شدند آن ها معمولا اماکن عمومی که شمار زیادی از مردم در آن حضور دارند و همچنین تاسیسات و ساختمان های دولتی را هدف قرار می دهند و در نتیجه برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اقدام به تشدید تدابیر امنیتی کردند اما اکنون با بهبود اوضاع امنیتی، پست بازرسی ها در حال کاهش یافتن است.
وی در ادامه گفت، تشدید تدابیر امنیتی زمان احساس خطر حملات تروریستی خاص الجزایر نیست، در فرانسه نیز در سال 2015 میلادی که چند حمله تروریستی صورت گرفت، نیروهای امنیتی این کشور تدابیر امنیتی را افزایش دادند و اکنون نیز در این کشور تدابیر امنیتی سختی اجرا می شود.

** جنگ الجزایر ضد تروریسم به پایان نرسیده است
این کارشناس امنیتی الجزایری در ادامه گفت: نمی توان گفت جنگ ضد تروریسم یا تهدیدهای تروریستی به پایان رسیده است ، ما در حال مبارزه با بقایای تروریسم یا به عبارتی دیگر در حال ریشه کنی آن هستیم ، در این شرایط باید هوشیار و متوجه چالش های منطقه ای و خطرهای اطراف خود باشیم . الجزایر جزیره ای امن در اقیانوس ناامنی ها است و اطراف آن را خطرهای زیادی احاطه کرده است که این مستلزم هوشیاری بیشتر الجزایری ها است.

** 200هزار الجزایری، در دهه 90 قربانی تروریسم شدند

میزاب در ادامه گفت، در دهه سیاه 200هزار نفر در الجزایر کشته شدند و ترویست ها هزینه ای بالغ بر 40 میلیارد دلار به الجزایر تحمیل کردند، اقتصاد الجزایر را به مرز احتضار رساندند در نتیجه نیروهای امنیتی و نظامی اجازه نمی دهند چنین شرایطی تکرار شود و مردم نیز از حوادث آن دوران درس های زیادی گرفته اند.

**تقویت جبهه داخلی نقش زیادی در مبازه با تروریسم دارد
این کارشناس امنیتی در ادامه گفت، الجزایر سعی در تقویت جبهه داخلی خود و متحد و یکپارچه کردن مردم برای مقابله با چنین خطرهایی دارد و تلاش می کند افکار عمومی جامعه خطرات تروریسم را درک کنند و در کنار آن نهادهای امنیتی نیز تلاش می کنند طرح های تروییستی را خنثی کنند و بهانه ای دست تروریست ها ندهند.الجزایر از نقش اوضاع اقتصادی در تقویت تروریسم آگاه است و در این میدان نیز تلاش می کند اقتصاد خود را تقویت کند.

** رژیم صهیونیستی یکی از مهم ترین دشمنان الجزایر است
میزاب در ادامه در خصوص طرف ها و دستگاه های اطلاعاتی و قدرت های خارجی که سعی در بی ثبات کردن کشورهای منطقه می کنند نیز گفت، الجزایر با نیروهای شر مواجه بوده و این نیروهای شر شامل رژیم صهیونیستی و برخی قدرت های دیگر می شود.رژیم صهیونیستی و برخی قدرت های دیگر پیوسته تلاش کرده اند ثبات و امنیت الجزایر را بر هم زنند و داخل آن نفوذ کنند .از دو سال پیش چند گروه جاسوسی مرتبط با رژیم صهیونیستی در الجزایر شناسایی و متلاشی شد.این ها نه تنها در داخل الجزایر بلکه در کشورهای همسایه الجزایر نیز حضور دارند.
وی در مورد دست داشتن کشورهای عربی منطقه در حوادث دهه نود قرن گذشته در الجزایر نیز گفت، فهرست اسامی طرف هایی که در این حوادث دست داشتند، طولانی است اما الجزایر آن زمان بیشتر در پی ساختن دیوار دفاعی مقابل این طرف های خارجی بود تا مانع تاثیر گذاری آن ها بر جامعه شود.

** تفاوتی میان گروه های تروریستی نیست
میزاب در خصوص فعالیت گروه های تروریست در منطقه و الجزایر گفت، تروریسم ، تروریسم است، نام و اسم مهم نیست زیرا طرح ها و برنامه های همه آن ها یکی است، داعش روی دیگر سکه القاعده است ، سازمان های اطلاعاتی از این گروه های تروریستی در موقعیت های مختلف استفاده می کنند و هر زمان نقش این گروه ها تغییر می کند، در مقطعی می بینیم القاعده از انظار غایب می شود و داعش ظهور می کند بعد گروهی دیگر می آید.

**داعش خاستگاه اجتماعی در الجزایر ندارد
وی در خصوص حضور داعش در الجزایر نیز گفت، این روزها بیشتر با بقایای تروریسم مواجه هستیم تا گروه های تروریستی زیرا نیروهای امنیتی مجال فعالیت به آن ها را نداده اند، داعش به آن شکلی که در عراق و سوریه یا حتی لیبی وجود داشته و دارد ، در الجزایر نیست. داعش در این کشورها زمین و خودرو و تجهیزات نظامی سنگین داشت اما چنین امکانی برای تروریست ها در اینجا وجود ندارد زیرا ارتش اجازه نفوذ تروریست ها را نمی دهد، الجزایر این روزها منتظر حملات ترویستی نمی ماند بلکه دست به عملیات پیشدستانه ضد تروریست ها می زند. اینجا راهی برای حمایت و پشتیبانی از تروریست ها وجود ندارد هرچند برخی طرف ها روزانه تلاش می کنند مقادیری زیادی سلاح وارد خاک الجزایر کنند.جدا از این افکار عمومی الجزایر نیز پذیرای چنین تفکراتی نیست و به همین دلیل است هر روز اخباری در مورد تسلیم شدن بقایای گروه های تروریستی می شنویم .
وی در ادامه گفت، این درست است در سال 2014 برخی از بقایای تروریست ها در الجزایر با داعش اعلام بیعت کردند اما آن ها نتوانستند سازمانی در الجزایر به وجود آورند زیرا در کمتر از دو ماه عامل اصلی این فتنه کشته شد.
میزاب در مورد همفکری برخی گروه های سلفی با تروریست ها نیز گفت، در دهه نود این گروه ها ممکن بود تهدید محسوب شوند یا پذیرای چنین تفکراتی باشند، اما الجزایر این روزها تغییر زیادی کرده است و حتی برخی اشخاص تندرو که در الجزایر بیانیه هایی ضد گروه های دیگر منتشر می کنند ، با واکنش مردم مواجه می شوند و مردم آن را قبول ندارند. جامعه الجزایر همانند دهه هشتاد یا نود قرن گذشته نیست ، از تجربه دهه نود درس های زیادی گرفته است. متوجه است در کشورهای اطرافش و در کشورهای عربی چه اتفاقاتی روی داده است و به این درک رسیده است نباید اجازه دهد طرف های خارحی از آن در جهت اهداف خود استفاده کنند، مردم الجزایر نمی خواهند ابزار دست برخی طرف ها برای ویران کردن کشورشان باشند ، در هر خانواده الجزایری یکی شهید وجود دارد، الجزایر کشوری است که برای استقلال خود یک و نیم میلیون شهید داده بنا بر این نمی خواهد تابع سیاست های برخی طرف ها باشد.

** آمار دقیقی در خصوص شمار تروریست های الجزایری وجود ندارد
میزاب در مورد شمار تروریست های الجزایری که به گروه های ترویستی خارج از این کشور پیوسته اند نیز گفت، دشوار می توان آماری در این خصوص ارائه داد ، داعش آمار و ارقامی ارائه می دهد و اهدافی در این خصوص دارد ، برخی طرف های دیگر نیز آمارهایی ارائه می دهند اما واقعیت این است که در مورد تروریست های الجزایری آماری رسمی و دقیق وجود ندارد برخی می گویند گروه های تروریستی در خارج 400الجزایری را جذب خود کرده اند. حتی اگر این رقم درست باشد، باید گفت در مقایسه با کشورهای منطقه و همسایه رقم کمی است. مهم تر از شمار این تروریست ها ، شمار هواداران تروریست ها است که آمار مشخصی در مورد ان وجود ندارد در نتیجه معادله تروریسم چند مجهولی و بسیار پیچیده است.
خاورم **2041** 1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
الازهر مصر: ترامپ به اشغالگری مشروعیت می بخشد
سودان سفیر مصر را احضار کرد
انفجار در مصر دستکم 10 قربانی گرفت
اعلام حمایت حزب حاکم الجزایر از جنبش مردمی این کشور
لیبی:مداخله مصر و امارات بحران کشور را طولانی کرده است
تیراندازی در مصر پنج کشته و سه زخمی برجا گذاشت
سودان و سودان جنوبی برای بازگشایی گذرگاههای مرزی توافق کردند
بوتفلیقه : نظام سیاسی الجزایر تغییر خواهد کرد
اتحادیه آفریقا خواستار گفتمان ملی برای پایان بحران الجزایر شد
100 نفر بر اثر طوفان در موزامبیک و زیمبابوه کشته شدند