تروریسم محصول سازمان های اطلاعاتی است

15:44 ۱۲ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 144 0
تروریسم محصول سازمان های اطلاعاتی است

الجزیره- ایرنا- «احمد میزاب » کارشناس ارشد امنیتی الجزایری در خصوص منشأ تروریسم گفت، این ساده لوحانه است که تنها عوامل فکری و عقیدتی را عامل به وجود آمدن تروریسم بدانیم زیرا عامل اصلی پشت پرده، دستگاه های اطلاعاتی و جاسویی هستند.

ایرنا

الجزایر با دو میلیون و 382هزار کیلومتر مربع بزرگترین کشور آفریقایی از نظر مساحت است و حدود 42 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور در دهه نود قرن گذشته با یک دهه بحران امنیتی مواجه بود و تروریست ها آسیب زیادی به این کشور وارد کردند و حدود 200هزار نفر طی این مدت کشته شدند . الجزایری ها از این دوران به نام دهه سیاه یاد می کنند و هنوز هم تصاویر هولناک آن روزها که سرهای بریده را در خیابان ها و میدان ها می دیدند به یاد دارند. این اتفاقات باعث شد این کشور حساسیت زیادی در خصوص امنیت خود داشته باشد .
«احمد میزاب» یکی از مشهورترین کارشناسان مسائل امنیتی و راهبردی الجزایری در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در خصوص اوضاع امنیتی در الجزایر از سه دهه پیش تاکنون، تصریح کرد الجزایر یکی از بزرگترین قربانیان ترویسم در منطقه است و در دهه نود قرن گذشته بیش از 200 هزار الجزایری بر اثر حملات تروریستی جان خود را از دست دادند و این کشور آسیب زیادی دید که هنوز هم برخی اثرات آن قابل مشاهده است.

**تروریسم، محصول سازمان های اطلاعاتی است
میزاب افزود، ما در جریان مبارزه با تروریسم به این نتیجه رسیدیم که تروریسم، چیزی نیست که خود به خود ایجاد شده باشد بلکه برخی طرف ها عمدا باعث تشکیل گروه های تروریستی می شوند و در این میان سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی کشورها، بیشترین نقش را در به وجود آمدن تروریسم دارند. برخی تصور می کنند مسائل عقیدتی و فکری باعث می شود تروریسم به وجود آید ، واقعیت این است که دستگاه های اطلاعاتی از این مسائل فکری و عقیدتی استفاده می کنند و تروریسم را به وجود می آورند، آن ها از اینگونه موارد در جهت اهدافشان و ایجاد تفرقه و بر هم زدن ثبات و آرامش و یکپارچگی جوامع استفاده می کنند.
' در مورد تروریسم الجزایر نیز باید گفت این یک پدیده معمولی نبود بلکه قدرت های خارجی در آن دست داشتند، برخی طرف ها در پی آن بودند حاکمیت ملی الجزایر را متزلزل کنند. الجزایر پیوسته موضع گیری ثابتی در خصوص تحولات بین المللی داشته است و زیر بار اراده طرف های خارجی نرفته است و از سوی دیگر در مورد مسائل امت اسلامی وارد معامله با هیچ طرفی نمی شود ، چه در مورد فلسطین و چه مسائل منطقه ای دیگر . برخی تلاش می کنند الجزایر را به سمت دخالت در خارج از مرزهایش بکشانند اما الجزیره در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی کند و این باعث شده است برخی کشورها از الجزایر کینه داشته باشند و سعی کنند ثبات و امنیت آن را بر هم زنند.الجزایر بیش از دومیلیون متر مربع مساحت دارد و منابع زیر زمینی اش باعث شده است از جمله قدرت های اقتصادی در حال رشد در آفریقا باشد . این امکانات و موضع گیری ها باعث شده برخی بخواهند الجزایر را دچار فرسایش کنند و ثبات آن را بر هم زنند.'

**پست های بازرسی زیاد برای گرفتن فرصت خرابکاری است
میزاب در خصوص علت وجود پست های بازرسی زیاد در شهرهای مختلف الجزایر و از جمله در پایتخت این کشور با وجود گذشت بیش از 20 سال از حوادث تروریستی در آن گفت، الجزایر در دهه نود قرن گذشته با مشکل جدی ترویسم مواجه بود ، تروریست ها اماکن مختلف را هدف قرار می دادند. نیروهای امنیتی پس از مدت کوتاهی با روش کار تروریست ها آشنا و متوجه شدند آن ها معمولا اماکن عمومی که شمار زیادی از مردم در آن حضور دارند و همچنین تاسیسات و ساختمان های دولتی را هدف قرار می دهند و در نتیجه برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اقدام به تشدید تدابیر امنیتی کردند اما اکنون با بهبود اوضاع امنیتی، پست بازرسی ها در حال کاهش یافتن است.
وی در ادامه گفت، تشدید تدابیر امنیتی زمان احساس خطر حملات تروریستی خاص الجزایر نیست، در فرانسه نیز در سال 2015 میلادی که چند حمله تروریستی صورت گرفت، نیروهای امنیتی این کشور تدابیر امنیتی را افزایش دادند و اکنون نیز در این کشور تدابیر امنیتی سختی اجرا می شود.

** جنگ الجزایر ضد تروریسم به پایان نرسیده است
این کارشناس امنیتی الجزایری در ادامه گفت: نمی توان گفت جنگ ضد تروریسم یا تهدیدهای تروریستی به پایان رسیده است ، ما در حال مبارزه با بقایای تروریسم یا به عبارتی دیگر در حال ریشه کنی آن هستیم ، در این شرایط باید هوشیار و متوجه چالش های منطقه ای و خطرهای اطراف خود باشیم . الجزایر جزیره ای امن در اقیانوس ناامنی ها است و اطراف آن را خطرهای زیادی احاطه کرده است که این مستلزم هوشیاری بیشتر الجزایری ها است.

** 200هزار الجزایری، در دهه 90 قربانی تروریسم شدند

میزاب در ادامه گفت، در دهه سیاه 200هزار نفر در الجزایر کشته شدند و ترویست ها هزینه ای بالغ بر 40 میلیارد دلار به الجزایر تحمیل کردند، اقتصاد الجزایر را به مرز احتضار رساندند در نتیجه نیروهای امنیتی و نظامی اجازه نمی دهند چنین شرایطی تکرار شود و مردم نیز از حوادث آن دوران درس های زیادی گرفته اند.

**تقویت جبهه داخلی نقش زیادی در مبازه با تروریسم دارد
این کارشناس امنیتی در ادامه گفت، الجزایر سعی در تقویت جبهه داخلی خود و متحد و یکپارچه کردن مردم برای مقابله با چنین خطرهایی دارد و تلاش می کند افکار عمومی جامعه خطرات تروریسم را درک کنند و در کنار آن نهادهای امنیتی نیز تلاش می کنند طرح های تروییستی را خنثی کنند و بهانه ای دست تروریست ها ندهند.الجزایر از نقش اوضاع اقتصادی در تقویت تروریسم آگاه است و در این میدان نیز تلاش می کند اقتصاد خود را تقویت کند.

** رژیم صهیونیستی یکی از مهم ترین دشمنان الجزایر است
میزاب در ادامه در خصوص طرف ها و دستگاه های اطلاعاتی و قدرت های خارجی که سعی در بی ثبات کردن کشورهای منطقه می کنند نیز گفت، الجزایر با نیروهای شر مواجه بوده و این نیروهای شر شامل رژیم صهیونیستی و برخی قدرت های دیگر می شود.رژیم صهیونیستی و برخی قدرت های دیگر پیوسته تلاش کرده اند ثبات و امنیت الجزایر را بر هم زنند و داخل آن نفوذ کنند .از دو سال پیش چند گروه جاسوسی مرتبط با رژیم صهیونیستی در الجزایر شناسایی و متلاشی شد.این ها نه تنها در داخل الجزایر بلکه در کشورهای همسایه الجزایر نیز حضور دارند.
وی در مورد دست داشتن کشورهای عربی منطقه در حوادث دهه نود قرن گذشته در الجزایر نیز گفت، فهرست اسامی طرف هایی که در این حوادث دست داشتند، طولانی است اما الجزایر آن زمان بیشتر در پی ساختن دیوار دفاعی مقابل این طرف های خارجی بود تا مانع تاثیر گذاری آن ها بر جامعه شود.

** تفاوتی میان گروه های تروریستی نیست
میزاب در خصوص فعالیت گروه های تروریست در منطقه و الجزایر گفت، تروریسم ، تروریسم است، نام و اسم مهم نیست زیرا طرح ها و برنامه های همه آن ها یکی است، داعش روی دیگر سکه القاعده است ، سازمان های اطلاعاتی از این گروه های تروریستی در موقعیت های مختلف استفاده می کنند و هر زمان نقش این گروه ها تغییر می کند، در مقطعی می بینیم القاعده از انظار غایب می شود و داعش ظهور می کند بعد گروهی دیگر می آید.

**داعش خاستگاه اجتماعی در الجزایر ندارد
وی در خصوص حضور داعش در الجزایر نیز گفت، این روزها بیشتر با بقایای تروریسم مواجه هستیم تا گروه های تروریستی زیرا نیروهای امنیتی مجال فعالیت به آن ها را نداده اند، داعش به آن شکلی که در عراق و سوریه یا حتی لیبی وجود داشته و دارد ، در الجزایر نیست. داعش در این کشورها زمین و خودرو و تجهیزات نظامی سنگین داشت اما چنین امکانی برای تروریست ها در اینجا وجود ندارد زیرا ارتش اجازه نفوذ تروریست ها را نمی دهد، الجزایر این روزها منتظر حملات ترویستی نمی ماند بلکه دست به عملیات پیشدستانه ضد تروریست ها می زند. اینجا راهی برای حمایت و پشتیبانی از تروریست ها وجود ندارد هرچند برخی طرف ها روزانه تلاش می کنند مقادیری زیادی سلاح وارد خاک الجزایر کنند.جدا از این افکار عمومی الجزایر نیز پذیرای چنین تفکراتی نیست و به همین دلیل است هر روز اخباری در مورد تسلیم شدن بقایای گروه های تروریستی می شنویم .
وی در ادامه گفت، این درست است در سال 2014 برخی از بقایای تروریست ها در الجزایر با داعش اعلام بیعت کردند اما آن ها نتوانستند سازمانی در الجزایر به وجود آورند زیرا در کمتر از دو ماه عامل اصلی این فتنه کشته شد.
میزاب در مورد همفکری برخی گروه های سلفی با تروریست ها نیز گفت، در دهه نود این گروه ها ممکن بود تهدید محسوب شوند یا پذیرای چنین تفکراتی باشند، اما الجزایر این روزها تغییر زیادی کرده است و حتی برخی اشخاص تندرو که در الجزایر بیانیه هایی ضد گروه های دیگر منتشر می کنند ، با واکنش مردم مواجه می شوند و مردم آن را قبول ندارند. جامعه الجزایر همانند دهه هشتاد یا نود قرن گذشته نیست ، از تجربه دهه نود درس های زیادی گرفته است. متوجه است در کشورهای اطرافش و در کشورهای عربی چه اتفاقاتی روی داده است و به این درک رسیده است نباید اجازه دهد طرف های خارحی از آن در جهت اهداف خود استفاده کنند، مردم الجزایر نمی خواهند ابزار دست برخی طرف ها برای ویران کردن کشورشان باشند ، در هر خانواده الجزایری یکی شهید وجود دارد، الجزایر کشوری است که برای استقلال خود یک و نیم میلیون شهید داده بنا بر این نمی خواهد تابع سیاست های برخی طرف ها باشد.

** آمار دقیقی در خصوص شمار تروریست های الجزایری وجود ندارد
میزاب در مورد شمار تروریست های الجزایری که به گروه های ترویستی خارج از این کشور پیوسته اند نیز گفت، دشوار می توان آماری در این خصوص ارائه داد ، داعش آمار و ارقامی ارائه می دهد و اهدافی در این خصوص دارد ، برخی طرف های دیگر نیز آمارهایی ارائه می دهند اما واقعیت این است که در مورد تروریست های الجزایری آماری رسمی و دقیق وجود ندارد برخی می گویند گروه های تروریستی در خارج 400الجزایری را جذب خود کرده اند. حتی اگر این رقم درست باشد، باید گفت در مقایسه با کشورهای منطقه و همسایه رقم کمی است. مهم تر از شمار این تروریست ها ، شمار هواداران تروریست ها است که آمار مشخصی در مورد ان وجود ندارد در نتیجه معادله تروریسم چند مجهولی و بسیار پیچیده است.
خاورم **2041** 1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو قابل تحقق است
کاشان-ایرنا- وزیر اطلاعات در بازدید از مجتمع هسته ای نطنز گفت: دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی مورد نظر رهبر معظم انقلاب قابل تحقق است.
بانوان کبدی کار ایران به دنبال قهرمانی در جاکارتا
ارومیه- ایرنا- سرمربی هندی تیم ملی کبدی بانوان با اشاره به پیش رو بودن بازی های آسیایی 2018، گفت: بانوان کبدی کار ایران به دنبال قهرمانی در جاکارتا هستند.
طرح آمایش اتباع خارجی در استان تهران آغاز شد
تهران ـ ایرنا ـ مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران گفت: اجرای طرح آمایش 13 ویژه اتباع افغانستانی و 12 ویژه اتباع عراقی در 49 دفتر خدماتی استان تهران آغاز شد.
کار سختی برای تکرار قهرمانی بسکتبال آسیا داریم
رشت - ایرنا - سرپرست تیم ملی بسکتال جوانان گفت: کار سختی برای تکرار و دفاع از عنوان قهرمانی خود در آسیا داریم.
کارشناسان اتریشی از زیستگاه های حیات وحش گلستان دیدن کردند
گرگان – ایرنا - معاون و کارشناسان وزارت محیط زیست و توسعه پایدار کشور اتریش در قالب گروه 10 نفره ای به گلستان سفر کرده و از برخی زیستگاه های حیات وحش در نقاط مختلف این استان دیدن کردند.
یک واحد تولیدی در قزوین بازگشایی شد
قزوین-ایرنا- یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی کاسپین قزوین روز دوشنبه با حضور معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بازگشایی شد.
گزارش ایرنا از وضعیت بازار تهران
تهران - ایرنا - گروهی که گفته می شود از کسبه و بازاریان تهران هستند، امروز - دوشنبه - مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کرده و خواستار رفع برخی مشکلات صنفی و اقتصادی خود شدند.
نگاه فدراسیون کوهنوردی به المپیک 2024 پاریس است
زنجان - ایرنا - رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور گفت: نگاه این فدراسیون به بازی های المپیک 2024پاریس است و برای حضور توانمندتر در این بازی ها باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
گازگرفتگی در فریمان چهار قربانی گرفت
مشهد - ایرنا - رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: چهار نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن داخل چاه در یکی از روستاهای شهرستان فریمان جان باختند.
همراهان نیرومند ترامپ و آینده مبهم اتحادیه – حسین ضیایی*
کمتر کسی می پنداشت که جذابیت ایدئولوژی راستگرایانه ونژاد پرستانه دونالد ترامپ در امریکا بر پایه ساختن'أمریکای سفید'به این سرعت در درون کشورهای اروپایی همراهان وهواداران جدی و نیرومندی را حتی در درون هیات های حاکمه اتحادیه اروپایی پیدا کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خوشگذرانی خانم بازیگر در خارج از کشور
خاطره اسدی؛ بازیگر سینما و تلویزیون، که برای تماشای بازی های جام جهانی به روسیه رفته است، تصویر زیر را از سفر خود به این کشور منتشر کرد.
مصرف غیرقانونی جوش شیرین و جوهر قند در برخی نان‌های سنتی
عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران گفت: در فرآیند تولید برخی نان های سنتی به صورت غیرقانونی از جوش شیرین و جوهر قند استفاده می شود.
عکس ˮممنوعهˮ بهاره افشاری پخش شد!
بهاره افشاری در سریال ویژه شبکه نمایش خانگی «ممنوعه» به ایفای نقش می‌پردازد.
خارج گردی ˮکمند امیرسلیمانیˮ با تیپی خاص-عکس
کمند امیرسلیمانی عکس زیر را در صفحه اش منتشر کرد.
تیپ کابویی بازیگر محبوب ˮپایتختˮ -عکس
مهران احمدی این پست را در اینستاگرامش منتشر کرد.
تیم های عربی از رویارویی با تیم های اروپایی هراس داشتند
تیم فوتبال الجزایر در پی جذب کارلوس کی روش است
نیجریه در ایالت پلاتو حکومت نظامی اعلام کرد
خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت
افراد مسلح 50 نفر را در یکی از روستاهای مالی قتل عام کردند
مدیترانه؛ بزرگترین گورستان پناهجویان جهان
کشتی های حامل مهاجران غیرقانونی ایتالیا را فراموش کنند
شمار قربانیان حمله تروریستی اتیوپی افزایش یافت
10حزب مخالف دولت موریتانی متحد شدند
رئیس جمهوری زیمبابوه از سوء قصد جان سالم به در برد