تاکید رهبری برحل عالمانه مشکلات کشور

10:01 ۲۲۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 488 0
تاکید رهبری برحل عالمانه مشکلات کشور

تهران- ایرنا- حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاه با ایشان، ضمن اشاره به اثر بخشی عملکرد دانشگاهیان در حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، راه حل منطقی ایران برای مردم مظلوم فلسطین را برگزاری همه پرسی عنوان کردند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سخنان رهبر انقلاب در جمع اساتید دانشگاه و تاکید ایشان بر حضور پررنگ دانشگاهیان در تمامی عرصه ها و همچنین برگزاری رفراندوم در فلسطین برای رهایی از چنگال اشغالگران، از جمله محورهای مهم خبری و تحلیلی روزنامه های امروز دوشنبه 21 خردادماه 1397 بود.
عملکرد نمایندگان مخالف به الحاق ایران به کنوانسیون FATF در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و همچنین بازپس گیری امضای ترامپ از پای بیانیه گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان از دیگر محورهای برجسته روزنامه های امروز بود.

**رفراندوم، گزینه برتر رهبری برای فلسطین
دیروز در بیست‌وپنجمین روز از ماه مبارک رمضان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار صدها نفر از اساتید، اعضای هیأت‌های علمی و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی، ضمن این که دانشگاه را از مراکز بسیار مهم «تربیت قوه عاقله کشور» خواندند، در بخشی از سخنان خود، راه حل منطقی ایران برای رهایی فلسطین از دست اشغالگران را برگزاری همه پرسی عنوان کردند. موضوعی که بن مایه خبری بسیاری از روزنامه های امروز بود.
روزنامه «اطلاعات» با برجسته سازی این بخش از سخنان رهبر انقلاب که «مشکلات کشور باید عالمانه حل شود» به سراغ محورهای سخنان رهبری در این دیدار رفت. به گزارش اطلاعات، رهبر انقلاب با تبیین سه ضرورت اساسی دانشگاهها یعنی «درگیر شدن با مسائل و چالشهای کشور»، «تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتیِ دانشجویان» و «تحول دائم و اصلاح مستمر در محیط های دانشگاهی» تأکید کردند: مسائل و مشکلات کشور باید عالمانه حل شود و استفاده از توانایی ها و ظرفیت های دانشگاهها و اساتید و دستان توانا و مستعد جوانان پر تلاش و پر انگیزه در این مسیر، بسیار اساسی و مهم است.
«مدیران حل چالش‌ها را به درخانه دانشمندان ببرند» هم بخشی دیگر از سخنان رهبر انقلاب بود که عنوان نخست روزنامه «جوان» قرار گرفت. به نوشته جوان، رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی اولین محور سخنانشان در جمع اساتید یعنی «درگیر شدن جامعه دانشگاهی با مسائل و چالش‌های کشور»، بر نکته مهمی تأکید و خاطرنشان کردند: همانطور که بارها گفته‌ام تحقق این همکاری، نیازمند طلب و خواست مدیران و مسئولان کشور است به‌گونه‌ای که مدیر باید به در خانه دانشمندان برود نه اینکه دانشمند پشت در اتاق مدیر معطل بماند. ایشان از مسئولان دولتی حاضر در جلسه خواستند مسئله ارتباط مراکز و دستگاه‌ها با دانشگاه‌ها را به‌طور جدی در جلسات دولت مطرح و پیگیری کنند.
روزنامه «حمایت» هم تاکید رهبر انقلاب مبنی بر «تسریع در رفع آسیب های اجتماعی با ورود جامعه دانشگاهی» را عنوان نخست قرار داد.
رهبر انقلاب در محورهایی دیگر از سخنان خود، به موضوع فلسطین و این که جمهوری اسلامی در همه‌ مسائل، منطقی عمل می‌کند، اشاره کرد.
روزنامه «ایران» زیر عنوان «راه حل مسأله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان است» به این محور از سخنان رهبری پرداخت. به نوشته ایران، رهبر انقلاب با انتقاد از سکوت اروپایی‌ها در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و قدس افزودند: همیشه گفته‌ایم برای تعیین نوع حکومت در کشور تاریخی فلسطین باید براساس شیوه‌ای که همه جهان قبول دارد به افکار عمومی مراجعه کرد و از همه فلسطینیان واقعی اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی که حداقل 80 سال در این سرزمین بوده‌اند چه در داخل و چه در خارج از سرزمین‌های اشغالی نظرخواهی و همه پرسی شود.

**طومار علیه شفاف سازی مالی
صحن علنی مجلس شورای اسلامی، روز گذشته با طومار مخالفان لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم فرش شد؛ موضوعی که در خبرها و تحلیل های روزنامه های امروز بازتاب گسترده ای داشت.
روزنامه «ایران» زیر عنوان «جنجال طومار‌ها در پارلمان» به سراغ این موضوع رفت و نوشت: دیروز مخالفان دولت در مجلس چشمه‌های جدیدی از فشار را رونمایی کردند؛ گستراندن ده‌ها متر طومار امضا برای بازپس‌گیری این لوایح و مهمتر از آن درخواست مسکوت گذاشتن CFT. دقایقی قبل از اقدامات غافلگیر‌کننده مخالفان FATF، نمایندگان مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو را با 136 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع تصویب کرده‌ بود. این لایحه‌هم البته برای چند هفته محل اختلاف و نزاع گروه‌های سیاسی بود و یک بار هم توسط شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شد که حالا مجلسی‌ها برای تأمین نظرات شورای نگهبان قدری آن را تغییر دادند.
به نوشته ایران، مخالفان دولت از همان روز اول پیوستن به FATF را معادل «خیانت به منافع ملی» و «تن دادن به شروط استکبار» می‌دانستند اما برای آنها لایحه CFT یا همان الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم معنای دیگری داشت. آنها می‌گفتند با این الحاق هم نیروهای نظامی کشور زیر فشار قدرت‌های غربی می‌روند، هم امکان حمایت از جنبش‌های آزادیبخش چون حماس و حزب‌الله از بین خواهد رفت و هم نظامیان ایران نظیر سردار سلیمانی مصداق تروریست در عرصه بین‌المللی محسوب خواهند شد.
روزنامه ایران در یادداشتی با عنوان «نمایش‌های پوپولیستی به جای گفت وگو!» نوشت: از آنچه در سه صحنه اخیر یعنی «نحوه اعتراض برخی نمایندگان مجلس به خروج امریکا از برجام»، «اعتراض پرخاشگرانه به رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان راهپیمایی روز قدس» و «اقدام روز گذشته نمایندگان که با پهن کردن طومار پارچه‌ای در صحن مجلس سعی داشتند اعتراض خود را به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم اعلام کنند» مشاهده شد، نمونه‌های تاریخی متعددی در تاریخ معاصر ایران بر جای مانده است. صحنه‌هایی که ماحصل رفتارهای افراطی بوده‌اند و نشان داده‌اند که متأسفانه روی دیگر سکه تندروی، تأمین اهداف دشمنان ملت بوده است.
«تشنج هدایت شده در بهارستان!» هم عنوان نخست روزنامه «آرمان» بود که در این گزارش می خوانیم: آنچه که مشخص است، دلمشغولی‌های دلواپسان مجلس پایانی ندارد. از آنجایی که این جریان شبه سیاسی با زبان منطق و گفت‌وگو آشنایی چندانی ندارند، به این نتیجه رسیده که برای رسیدن به اهداف خود تنها می‌توانند با ایجاد هیاهو و جنجال به مقصود خود نائل شوند.
روزنامه آرمان در یادداشتی نوشت: «خواست همه ملت، طوماری نیست.» منافع ملی بر همه چیز ارجحیت دارد و چنانچه عده‌ای اصرار دارند که نظر مردم را بدانند، با یک نظرسنجی ساده از دیدگاه‌های مردم، همه‌چیز مشخص می‌شود. خواسته‌های مردم معلوم است، مردم نیازمند ارتباط با جهان خارج هستند و این نیاز کشور است و بدون الحاق کشورمان به FATF مراوده مالی با دنیای خارج آسان نخواهد بود. هرچند در این مسیر باید با دقت و هوشیاری عمل کنیم.
در یادداشتی دیگر از روزنامه آرمان با عنوان « حاشیه پررنگ‌تر از متن» هم آمده است: حاشیه‌هایی که به دنبال مخالفت با تصویب کنوانسیون مقابله با تامین بودجه تروریسم موسوم به CFT روی داد هر چند ممکن است با نیت خیر شکل گرفته باشد اما بدون تردید خروجی آن به سود صهیونیست‌ها و... خواهد بود. صهیونیست‌ها و مخالفان جدی ایران خواهند گفت که ایرانی‌ها نخواستند به کنوانسیونی بپیوندند که صلح جهانی و حقوق بشر را تضمین و با تروریست مقابله می‌کند.
روزنامه «شرق» هم اتفاق روی داده در مجلس را «دیپلماسی پشت سد طومار» عنوان کرد.
در این میان، واکنش روزنامه های مخالف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به طومار نویسی نمایندگان مجلس هم خواندنی است. روزنامه «کیهان» در گزارشی این عملکرد نمایندگان را ناکافی دانست و عنوان کرد: «اقدام حداقلی مجلس خطر FATF را دفع نمی‌کند».
به نوشته کیهان، متاسفانه با همه استدلال‌های متقن منتقدان سه تا از این لوایح به تصویب رسید و سرنوشت چهارمین لایحه به دیروز کشیده شد. در این مورد تصمیم مجلس این شد که بررسی این لایحه دو ماه به تعویق افتد، اما باید گفت که اقدام حداقلی مجلس در این رابطه خطر ملحقات FATF را دفع نمی‌کند بلکه دو ماه زمان را به تعویق می‌اندازد.

**پرکشیدن امضای ترامپ ازگروه هفت
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، در نشست هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان موسوم به «جی 7» که در کانادا برگزار شد، ضمن تهدید مجدد به اعمال تعرفه‌های جدید، امضای خود از بیانیه پایانی گروه جی 7 را پس گرفت و با این عمل، به تفرقه افکنی و شکاف در این گروه دامن زد.
در همین راستا، روزنامه «ابتکار» زیر عنوان «هفت متحد با شش امضاء!» به بازتاب ین مساله پرداخت و نوشت: همانطور که انتظار می رفت در پایان نشست هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان در کانادا زخم ها دوباره سرباز زد و اختلافات آمریکا با متحدانش بیش از پیش بالاگرفت. دونالد ترامپ که این نشست را زودتر از دیگر شرکت کنندگان ترک کرده بود در هواپیما، هنگام عزیمت به سنگاپور با انتشار توئیتی تاکید کرد که کشورش با مواضع گروه هفت همراه نیست و بیانیه پایانی این نشست را امضاء نمی‌کند.
به نوشته ابتکار، بدین ترتیب سرنوشت بیانیه پایانی «جی 7» هم به توافقنامه آب و هوایی پاریس، توافق هسته‌ای با ایران و قرارداد تجارت آزاد گره خورد تا جدایی‌طلبی و تهدید رئیس ایالات متحده آمریکا برای دوستان سابق کاخ سفید وارد مرحله تازه‌ای شود.
روزنامه «اعتماد» هم در این باره آورد: رییس‌جمهور غیرقابل پیش‌بینی امریکا، یک بار دیگر جهان را غافلگیر کرد و بعد از اینکه اعلام امضای او پای بیانیه نهایی نشست سران گروه 7 است، به بهانه اظهارات نخست‌وزیر کانادا، این امضا را پس گرفت تا برای اولین‌بار در تاریخ 44 ساله گروه 7، بیانیه نهایی این گروه موثر بین‌المللی بدون اجماع منتشر شود.
اعتماد درباره موقعیت ایران در بیانیه گروه 7 هم اشاره کرد: دونالد ترامپ، هر چند بعد از خروج از کانادا امضای خود را از بیانیه نهایی 8 صفحه‌ای گروه 7 پس گرفت، اما قبل از آن توانسته ‌بود چند پاراگراف از موضع‌گیری‌های ضدایرانی امریکا را به بیانیه نهایی نشست سران وارد کند.
در سرمقاله روزنامه اعتماد با عنوان «ترامپ علیه امریکا» هم آمده است: شاید امریکا بنیانگذار بسیاری از پایه‌های نظام کنونی جهانی باشد، اما امروز سیاستمداری از درون همین کشور، رهبر تجدیدنظر در این نظام شده است. ترامپ در حال پیش بردن انقلابی در نظام جهانی است که شاید در کوتاه‌مدت و میان‌مدت باعث رونق و شکوفایی در اقتصاد امریکا شود، اما به‌تدریج و در بلندمدت می‌تواند به قدرت امریکا، چین و متحدانش لطمات جدی وارد کند.
روزنامه «خراسان» هم در باره سرنوشت بیانیه گروه جی 7 نوشت: حالا سرنوشت بیانیه پایانی «جی 7» هم به سرنوشت توافق نامه آب و هوایی پاریس که آن را «قلابی»، توافق هسته ای با ایران که آن را «بدترین توافق» خوانده بود و همچنین قرارداد تجارت آزاد گره خورد. با این رویکرد جدایی طلبی و شاخ و شانه کشی رئیس جمهور آمریکا برای دوستان سابق کاخ سفید وارد مرحله تازه ای شده است. رئیس جمهور آمریکا تحقیر متحدان را به اوج رسانده است. آن هم، پیش از این که با رهبر یکی از اصلی ترین دشمنان آمریکا، یعنی کیم جونگ اون دیدار کند.
روزنامه «مردم سالاری» هم این عملکرد ترامپ را «انتقام ترامپ از جی7» عنوان کرد.
روزنامه «سازندگی» هم باز پس گیری امضا توسط ترامپ را «دیوانگی آمریکایی» دانست و نوشت: دونالد ترامپ از زمانی که رییس جمهور شد، توافق نامه های زیادی را بر هم زد.حال باید دید آیا ترامپ برای نشان دادن این مساله که بلوف نمی زند سیاست های نادرستش را ادامه می دهد یا با مشاهده بحران های اقتصادی ناشی از این سیاست های نادرست در سطح جهان از راه رفته بازمی گردد و سعی می کند اشتباهش را جبران کند؟

پژوهش**9294**3050**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آیا «ممنوعه» کپی «شهرزاد» است؟
«ممنوعه» به لحاظ قصه و اجرا فصل مهمی از کارنامه شبکه نمایش خانگی محسوب نمی‌شود. این سریال به لحاظ ساختار ظاهری، طراحی صحنه و لباس، گریم، دیالوگ‌نویسی و روابط شخصیت‌ها به «عاشقانه» شبیه است و از نظر قصه، گره‌افکنی و طراحی شخصیت، شباهت‌های عجیبی به مجموعه محبوب «شهرزاد» دارد.
نگاهی به ۱۰ فیلم برتر جیم کری به بهانه تولدش
جیم کری همیشه جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تری از آنچه دیگران حدس می‌زدند در سر داشت و او این را بار‌ها با انتخاب پروژه‌های فراتر از کمدی‌های عامه‌پسند ثابت کرده است. شاید او گاهی بیش از حد توانایی خود دست به انتخاب زده، اما تعداد کمی همچون او هستند که می‌توانند در همچون طیف وسیع و گسترده‌ای کار کنند.
کدام دارو برای کدام سرما خوردگی؟
هر ساله میلیون‌ها نفر دچار سرماخوردگی می‌شوند و بیشتر افرد دو تا سه بار در سال سرما می‌خورند. چیزی که ما آن را سرماخوردگی معمولی می‌دانیم، معمولا یکی از ۲۰۰ گونه رینوویروس است. دارو‌های OTC یا موجود روی پیشخوان داروخانه‌ها می‌توانند علائم را تسکین داده و تاثیر سرماخوردگی بر فعالیت روزمره را کمرنگ‌تر کنند.
کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
صدمه به سیستم اسکلتی عضلانی در اثر شکستگی‌ها و ضربات بافت نرم ایجاد می‌شود. یک شکـستگی از بـین رفـتن تـداوم ساختمان استخوان یا غضروف است که به دلیل ضربه یا در اثر بعضی از بیماری‌ها به وجود می‌آید.
طرز تهیه سوپ جو سفید؛ سریع و لطیف!
در این مطلب طرز تهیه یه سوپ سریع و خوشمزه جو و سبزیجات رو بهتون یاد میدیم که تا هوس سوپ کردین برین تو آشپزخونه و نیم ساعت بعد سوپ خوشمزه تون جلوتون باشه تا نوش جونش کنین.
۹۰ سالگی «تن‌تن»؛ خبرنگاری که تمام دنیا را دوید!
موفقیت «تن‌تن» برمی‌گردد به اواخر دهه ٥٠ قرن ٢٠. بماند که ژرژ رمی با نام مستعار «هرژه»، این کمیک را ٢٠‌سال قبل از این طراحی کرده و نوشته بود، اما خب تن‌تن طی دودهه از مرز بلژیک بیرون آمد و کل کشورهای انگلیسی‌زبان را دوید.
گفتگو با آناهیتا نیکوکار، جوان‌ترین زن خلبان ایرانی
«خلبان شدن رؤیای کودکی من بود، هروقت که هواپیمایی را در آسمان می‌دیدم خودم را در آن تصور می‌کردم و آرزویم این بود که با هواپیما پرواز کنم. از همان وقت عشق هواپیما در وجود من ماند و با من شکل گرفت. بزرگ‌تر که شدم تصمیم گرفتم شغلی انتخاب کنم که در هواپیما باشم.» این صحبت‌ها را آناهیتا نیکوکار می‌گوید
بهترین روش‌های کاشت مو
اگر به تازگی به این موضوع پی برده اید که مو‌های سرتان بیش از قبل می‌ریزد و طی ماه‌های اخیر موهایتان هر روز کم پشت‌تر شده است، نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم روش های متنوع کاشت مو در کشورمان را مختصرا شرح دهیم و مزایا و معایب هر روش را با هم مرور کنیم.
کوچک کردن شکم با این مواد غذایی
همه ما هنگام مصرف مواد غذایی، نگران بزرگی شکم مان هستیم، اما برخی از مواد غذایی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را با خیال راحت مصرف کنید، بدون این که نگران چربی‌های شکم تان باشید. مواد غذایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، در کنار خواص بسیار عالی که برای بدن دارند برای کوچک کردن شکم نیز مفید هستند.
مشکلات برقراری ارتباط پس از ۴۰ سالگی
ارتباط برقرار کردن با دیگران و پیدا کردن دوست کار ساده‌ای نیست، این موضوع زمانی سخت‌تر می‌شود که ما مرز ۴۰ سالگی را رد می‌کنیم، اما دلیل آن چیست؟ اگر دوست دارید بدانید که چرا برقراری ارتباط در سنین بالا سخت‌تر می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
چرا انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز متوقف شد؟
یک کارشناس اقتصادی حامی دولت، از توقف روند انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی انتقاد کرد.
آیا «ممنوعه» کپی «شهرزاد» است؟
«ممنوعه» به لحاظ قصه و اجرا فصل مهمی از کارنامه شبکه نمایش خانگی محسوب نمی‌شود. این سریال به لحاظ ساختار ظاهری، طراحی صحنه و لباس، گریم، دیالوگ‌نویسی و روابط شخصیت‌ها به «عاشقانه» شبیه است و از نظر قصه، گره‌افکنی و طراحی شخصیت، شباهت‌های عجیبی به مجموعه محبوب «شهرزاد» دارد.
نگاهی به ۱۰ فیلم برتر جیم کری به بهانه تولدش
جیم کری همیشه جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تری از آنچه دیگران حدس می‌زدند در سر داشت و او این را بار‌ها با انتخاب پروژه‌های فراتر از کمدی‌های عامه‌پسند ثابت کرده است. شاید او گاهی بیش از حد توانایی خود دست به انتخاب زده، اما تعداد کمی همچون او هستند که می‌توانند در همچون طیف وسیع و گسترده‌ای کار کنند.
کدام دارو برای کدام سرما خوردگی؟
هر ساله میلیون‌ها نفر دچار سرماخوردگی می‌شوند و بیشتر افرد دو تا سه بار در سال سرما می‌خورند. چیزی که ما آن را سرماخوردگی معمولی می‌دانیم، معمولا یکی از ۲۰۰ گونه رینوویروس است. دارو‌های OTC یا موجود روی پیشخوان داروخانه‌ها می‌توانند علائم را تسکین داده و تاثیر سرماخوردگی بر فعالیت روزمره را کمرنگ‌تر کنند.
وضعیت پالرمو در مجمع-هشدار به اتحادیه اروپا-تلاش آمریکا برای مقابله با توان موشکی ایران و...
مردم آگاه ایران هیچ گاه رهبری انقلاب را تنها نمی گذارند
نماز جمعه در شهر های مختلف خوزستان برگزار شد
مسئولان دولت آمریکا حتی کشور خود نیز منفورند
خطیب جمعه اهواز:سهم بودجه خوزستان منصفانه پرداخت شود
امام جمعه تبریز: لازم باشد درس تاریخی به صهیونیست ها می دهیم
تضعیف نظام اسلامی گناه است
باید نسل امروز را به افتخارات 40 ساله انقلاب پیوند داد
رسانه‌ها دستاوردهای انقلاب را برای نسل جوانان تبیین کنند
نکوداشت سالگرد ارسال نامه‌ امام خمینی به گورباچف