تاکید رهبری برحل عالمانه مشکلات کشور

10:01 ۳۷۰ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 667 0
تاکید رهبری برحل عالمانه مشکلات کشور

تهران- ایرنا- حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاه با ایشان، ضمن اشاره به اثر بخشی عملکرد دانشگاهیان در حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، راه حل منطقی ایران برای مردم مظلوم فلسطین را برگزاری همه پرسی عنوان کردند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سخنان رهبر انقلاب در جمع اساتید دانشگاه و تاکید ایشان بر حضور پررنگ دانشگاهیان در تمامی عرصه ها و همچنین برگزاری رفراندوم در فلسطین برای رهایی از چنگال اشغالگران، از جمله محورهای مهم خبری و تحلیلی روزنامه های امروز دوشنبه 21 خردادماه 1397 بود.
عملکرد نمایندگان مخالف به الحاق ایران به کنوانسیون FATF در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و همچنین بازپس گیری امضای ترامپ از پای بیانیه گروه هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان از دیگر محورهای برجسته روزنامه های امروز بود.

**رفراندوم، گزینه برتر رهبری برای فلسطین
دیروز در بیست‌وپنجمین روز از ماه مبارک رمضان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار صدها نفر از اساتید، اعضای هیأت‌های علمی و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی، ضمن این که دانشگاه را از مراکز بسیار مهم «تربیت قوه عاقله کشور» خواندند، در بخشی از سخنان خود، راه حل منطقی ایران برای رهایی فلسطین از دست اشغالگران را برگزاری همه پرسی عنوان کردند. موضوعی که بن مایه خبری بسیاری از روزنامه های امروز بود.
روزنامه «اطلاعات» با برجسته سازی این بخش از سخنان رهبر انقلاب که «مشکلات کشور باید عالمانه حل شود» به سراغ محورهای سخنان رهبری در این دیدار رفت. به گزارش اطلاعات، رهبر انقلاب با تبیین سه ضرورت اساسی دانشگاهها یعنی «درگیر شدن با مسائل و چالشهای کشور»، «تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتیِ دانشجویان» و «تحول دائم و اصلاح مستمر در محیط های دانشگاهی» تأکید کردند: مسائل و مشکلات کشور باید عالمانه حل شود و استفاده از توانایی ها و ظرفیت های دانشگاهها و اساتید و دستان توانا و مستعد جوانان پر تلاش و پر انگیزه در این مسیر، بسیار اساسی و مهم است.
«مدیران حل چالش‌ها را به درخانه دانشمندان ببرند» هم بخشی دیگر از سخنان رهبر انقلاب بود که عنوان نخست روزنامه «جوان» قرار گرفت. به نوشته جوان، رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی اولین محور سخنانشان در جمع اساتید یعنی «درگیر شدن جامعه دانشگاهی با مسائل و چالش‌های کشور»، بر نکته مهمی تأکید و خاطرنشان کردند: همانطور که بارها گفته‌ام تحقق این همکاری، نیازمند طلب و خواست مدیران و مسئولان کشور است به‌گونه‌ای که مدیر باید به در خانه دانشمندان برود نه اینکه دانشمند پشت در اتاق مدیر معطل بماند. ایشان از مسئولان دولتی حاضر در جلسه خواستند مسئله ارتباط مراکز و دستگاه‌ها با دانشگاه‌ها را به‌طور جدی در جلسات دولت مطرح و پیگیری کنند.
روزنامه «حمایت» هم تاکید رهبر انقلاب مبنی بر «تسریع در رفع آسیب های اجتماعی با ورود جامعه دانشگاهی» را عنوان نخست قرار داد.
رهبر انقلاب در محورهایی دیگر از سخنان خود، به موضوع فلسطین و این که جمهوری اسلامی در همه‌ مسائل، منطقی عمل می‌کند، اشاره کرد.
روزنامه «ایران» زیر عنوان «راه حل مسأله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان است» به این محور از سخنان رهبری پرداخت. به نوشته ایران، رهبر انقلاب با انتقاد از سکوت اروپایی‌ها در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و قدس افزودند: همیشه گفته‌ایم برای تعیین نوع حکومت در کشور تاریخی فلسطین باید براساس شیوه‌ای که همه جهان قبول دارد به افکار عمومی مراجعه کرد و از همه فلسطینیان واقعی اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی که حداقل 80 سال در این سرزمین بوده‌اند چه در داخل و چه در خارج از سرزمین‌های اشغالی نظرخواهی و همه پرسی شود.

**طومار علیه شفاف سازی مالی
صحن علنی مجلس شورای اسلامی، روز گذشته با طومار مخالفان لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم فرش شد؛ موضوعی که در خبرها و تحلیل های روزنامه های امروز بازتاب گسترده ای داشت.
روزنامه «ایران» زیر عنوان «جنجال طومار‌ها در پارلمان» به سراغ این موضوع رفت و نوشت: دیروز مخالفان دولت در مجلس چشمه‌های جدیدی از فشار را رونمایی کردند؛ گستراندن ده‌ها متر طومار امضا برای بازپس‌گیری این لوایح و مهمتر از آن درخواست مسکوت گذاشتن CFT. دقایقی قبل از اقدامات غافلگیر‌کننده مخالفان FATF، نمایندگان مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو را با 136 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع تصویب کرده‌ بود. این لایحه‌هم البته برای چند هفته محل اختلاف و نزاع گروه‌های سیاسی بود و یک بار هم توسط شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شد که حالا مجلسی‌ها برای تأمین نظرات شورای نگهبان قدری آن را تغییر دادند.
به نوشته ایران، مخالفان دولت از همان روز اول پیوستن به FATF را معادل «خیانت به منافع ملی» و «تن دادن به شروط استکبار» می‌دانستند اما برای آنها لایحه CFT یا همان الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم معنای دیگری داشت. آنها می‌گفتند با این الحاق هم نیروهای نظامی کشور زیر فشار قدرت‌های غربی می‌روند، هم امکان حمایت از جنبش‌های آزادیبخش چون حماس و حزب‌الله از بین خواهد رفت و هم نظامیان ایران نظیر سردار سلیمانی مصداق تروریست در عرصه بین‌المللی محسوب خواهند شد.
روزنامه ایران در یادداشتی با عنوان «نمایش‌های پوپولیستی به جای گفت وگو!» نوشت: از آنچه در سه صحنه اخیر یعنی «نحوه اعتراض برخی نمایندگان مجلس به خروج امریکا از برجام»، «اعتراض پرخاشگرانه به رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان راهپیمایی روز قدس» و «اقدام روز گذشته نمایندگان که با پهن کردن طومار پارچه‌ای در صحن مجلس سعی داشتند اعتراض خود را به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم اعلام کنند» مشاهده شد، نمونه‌های تاریخی متعددی در تاریخ معاصر ایران بر جای مانده است. صحنه‌هایی که ماحصل رفتارهای افراطی بوده‌اند و نشان داده‌اند که متأسفانه روی دیگر سکه تندروی، تأمین اهداف دشمنان ملت بوده است.
«تشنج هدایت شده در بهارستان!» هم عنوان نخست روزنامه «آرمان» بود که در این گزارش می خوانیم: آنچه که مشخص است، دلمشغولی‌های دلواپسان مجلس پایانی ندارد. از آنجایی که این جریان شبه سیاسی با زبان منطق و گفت‌وگو آشنایی چندانی ندارند، به این نتیجه رسیده که برای رسیدن به اهداف خود تنها می‌توانند با ایجاد هیاهو و جنجال به مقصود خود نائل شوند.
روزنامه آرمان در یادداشتی نوشت: «خواست همه ملت، طوماری نیست.» منافع ملی بر همه چیز ارجحیت دارد و چنانچه عده‌ای اصرار دارند که نظر مردم را بدانند، با یک نظرسنجی ساده از دیدگاه‌های مردم، همه‌چیز مشخص می‌شود. خواسته‌های مردم معلوم است، مردم نیازمند ارتباط با جهان خارج هستند و این نیاز کشور است و بدون الحاق کشورمان به FATF مراوده مالی با دنیای خارج آسان نخواهد بود. هرچند در این مسیر باید با دقت و هوشیاری عمل کنیم.
در یادداشتی دیگر از روزنامه آرمان با عنوان « حاشیه پررنگ‌تر از متن» هم آمده است: حاشیه‌هایی که به دنبال مخالفت با تصویب کنوانسیون مقابله با تامین بودجه تروریسم موسوم به CFT روی داد هر چند ممکن است با نیت خیر شکل گرفته باشد اما بدون تردید خروجی آن به سود صهیونیست‌ها و... خواهد بود. صهیونیست‌ها و مخالفان جدی ایران خواهند گفت که ایرانی‌ها نخواستند به کنوانسیونی بپیوندند که صلح جهانی و حقوق بشر را تضمین و با تروریست مقابله می‌کند.
روزنامه «شرق» هم اتفاق روی داده در مجلس را «دیپلماسی پشت سد طومار» عنوان کرد.
در این میان، واکنش روزنامه های مخالف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به طومار نویسی نمایندگان مجلس هم خواندنی است. روزنامه «کیهان» در گزارشی این عملکرد نمایندگان را ناکافی دانست و عنوان کرد: «اقدام حداقلی مجلس خطر FATF را دفع نمی‌کند».
به نوشته کیهان، متاسفانه با همه استدلال‌های متقن منتقدان سه تا از این لوایح به تصویب رسید و سرنوشت چهارمین لایحه به دیروز کشیده شد. در این مورد تصمیم مجلس این شد که بررسی این لایحه دو ماه به تعویق افتد، اما باید گفت که اقدام حداقلی مجلس در این رابطه خطر ملحقات FATF را دفع نمی‌کند بلکه دو ماه زمان را به تعویق می‌اندازد.

**پرکشیدن امضای ترامپ ازگروه هفت
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، در نشست هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان موسوم به «جی 7» که در کانادا برگزار شد، ضمن تهدید مجدد به اعمال تعرفه‌های جدید، امضای خود از بیانیه پایانی گروه جی 7 را پس گرفت و با این عمل، به تفرقه افکنی و شکاف در این گروه دامن زد.
در همین راستا، روزنامه «ابتکار» زیر عنوان «هفت متحد با شش امضاء!» به بازتاب ین مساله پرداخت و نوشت: همانطور که انتظار می رفت در پایان نشست هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان در کانادا زخم ها دوباره سرباز زد و اختلافات آمریکا با متحدانش بیش از پیش بالاگرفت. دونالد ترامپ که این نشست را زودتر از دیگر شرکت کنندگان ترک کرده بود در هواپیما، هنگام عزیمت به سنگاپور با انتشار توئیتی تاکید کرد که کشورش با مواضع گروه هفت همراه نیست و بیانیه پایانی این نشست را امضاء نمی‌کند.
به نوشته ابتکار، بدین ترتیب سرنوشت بیانیه پایانی «جی 7» هم به توافقنامه آب و هوایی پاریس، توافق هسته‌ای با ایران و قرارداد تجارت آزاد گره خورد تا جدایی‌طلبی و تهدید رئیس ایالات متحده آمریکا برای دوستان سابق کاخ سفید وارد مرحله تازه‌ای شود.
روزنامه «اعتماد» هم در این باره آورد: رییس‌جمهور غیرقابل پیش‌بینی امریکا، یک بار دیگر جهان را غافلگیر کرد و بعد از اینکه اعلام امضای او پای بیانیه نهایی نشست سران گروه 7 است، به بهانه اظهارات نخست‌وزیر کانادا، این امضا را پس گرفت تا برای اولین‌بار در تاریخ 44 ساله گروه 7، بیانیه نهایی این گروه موثر بین‌المللی بدون اجماع منتشر شود.
اعتماد درباره موقعیت ایران در بیانیه گروه 7 هم اشاره کرد: دونالد ترامپ، هر چند بعد از خروج از کانادا امضای خود را از بیانیه نهایی 8 صفحه‌ای گروه 7 پس گرفت، اما قبل از آن توانسته ‌بود چند پاراگراف از موضع‌گیری‌های ضدایرانی امریکا را به بیانیه نهایی نشست سران وارد کند.
در سرمقاله روزنامه اعتماد با عنوان «ترامپ علیه امریکا» هم آمده است: شاید امریکا بنیانگذار بسیاری از پایه‌های نظام کنونی جهانی باشد، اما امروز سیاستمداری از درون همین کشور، رهبر تجدیدنظر در این نظام شده است. ترامپ در حال پیش بردن انقلابی در نظام جهانی است که شاید در کوتاه‌مدت و میان‌مدت باعث رونق و شکوفایی در اقتصاد امریکا شود، اما به‌تدریج و در بلندمدت می‌تواند به قدرت امریکا، چین و متحدانش لطمات جدی وارد کند.
روزنامه «خراسان» هم در باره سرنوشت بیانیه گروه جی 7 نوشت: حالا سرنوشت بیانیه پایانی «جی 7» هم به سرنوشت توافق نامه آب و هوایی پاریس که آن را «قلابی»، توافق هسته ای با ایران که آن را «بدترین توافق» خوانده بود و همچنین قرارداد تجارت آزاد گره خورد. با این رویکرد جدایی طلبی و شاخ و شانه کشی رئیس جمهور آمریکا برای دوستان سابق کاخ سفید وارد مرحله تازه ای شده است. رئیس جمهور آمریکا تحقیر متحدان را به اوج رسانده است. آن هم، پیش از این که با رهبر یکی از اصلی ترین دشمنان آمریکا، یعنی کیم جونگ اون دیدار کند.
روزنامه «مردم سالاری» هم این عملکرد ترامپ را «انتقام ترامپ از جی7» عنوان کرد.
روزنامه «سازندگی» هم باز پس گیری امضا توسط ترامپ را «دیوانگی آمریکایی» دانست و نوشت: دونالد ترامپ از زمانی که رییس جمهور شد، توافق نامه های زیادی را بر هم زد.حال باید دید آیا ترامپ برای نشان دادن این مساله که بلوف نمی زند سیاست های نادرستش را ادامه می دهد یا با مشاهده بحران های اقتصادی ناشی از این سیاست های نادرست در سطح جهان از راه رفته بازمی گردد و سعی می کند اشتباهش را جبران کند؟

پژوهش**9294**3050**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بازار نفت با تولید فعلی باثبات است
معاون وزیر انرژی آمریکا در حاشیه دیدارهای انرژی گروه جی ۲۰ در ژاپن، اظهار کرد: واکنش آرام بازار نفت به حملات روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز نشان می‌دهد بازار نفت تا زمانی که تولید در سطح فعلی ادامه دارد با ثبات است.
درخواست یک بشکه را هم بی‌جواب نمی‌گذاریم
وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه نشست انرژی کشورهای گروه G۲۰ در ناگانوی ژاپن اظهار کرد حتی یک بشکه نفت درخواست شده از آرامکوی سعودی نبوده که ما آن را پاسخ نداده باشیم.
آمادگی فدراسیون روسیه برای ارائه ویزا به تجار ایرانی
سفیر فدراسیون روسیه در تهران از آمادگی فدراسیون روسیه برای ارائه ویزا به تجار ایرانی در چارچوب قراردادهای موجود خبر داد.
پنج پدیده اصلی دنیای انرژی
شرکت بریتیش پترولیوم در گزارش سالانه خود از دنیای انرژی به بررسی فراز و نشیب نظام انرژی جهانی در بیش از ۵۰ سال اخیر پرداخت و روندهای اصلی این بخش را منعکس کرد.
ناگفته‌های مدیریت بحران سیل در شبکه گاز؛ انتقال 2 میلیارد مترمکعب آب با لوله‌های گاز
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با تشریح ابعاد مدیریت بحران سیل در شبکه انتقال گاز ایران از انتقال بیش از دو میلیارد مترمکعب آب توسط لوله گاز در مناطق سیل‌زده کشور خبر داد.
امضای همه اسناد مورد نیاز در سطح دولتی برای تعامل ایران و روسیه
سفیر ایران در فدراسیون روسیه امضای همه اسناد مورد نیاز در سطح دولتی برای تعامل ایران و روسیه خبر داد.
افزایش مالیات استخراج نفت در روسیه
وزارت دارایی روسیه پیشنهاد کرد که مالیات استخراج معدنی برای تولید نفت در این کشور افزایش پیدا کند.
هیچ طرح جدیدی در زمینه انتقال آب خوزستان در وزارت نیرو مطرح نیست
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه هیچ طرح جدیدی در بحث انتقال آب از استان خوزستان به سایر استان‌ها در وزارت نیرو مطرح نشده است، گفت: اینکه گفته می‌شود در زمان وقوع سیلاب در خوزستان برای انتقال آب از این استان نقشه کشیده می‌شد، صحیح نیست.
کابوس بزرگ بیمه‌گران نفتکش‌ها
حمله اخیر به نفتکش‌ها نزدیک آب‌های خلیج فارس نرخ پریمیوم بیمه برای کشتی‌هایی که از آب‌های خاورمیانه عبور می‌کنند را افزایش داده و هزینه انتقال نفت از این منطقه را بالا برده است.
یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا
وزیر نیرو با اشاره به تصویب انعقاد قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و پنج کشور اتحادیه اوراسیا در مجلس شورای اسلامی گفت: مراحل نهایی شدن این موافقت‌نامه به ثمر رسیده و در انتظار ابلاغ آن بعد از تأیید شورای نگهبان هستیم و طبق این قرارداد ۸۰۰ قلم کالا مشمول کاهش تعرفه قرار می‌گیرند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.
ابلاغ پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز
پاسخ‌گویی مجازی رییسی به مخاطبان-روحانی در تاجیکستان-ایراد شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان
عفو و تخفیف ۵۸۲ نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری
ویدئو - گزیده سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن
شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد
پاسخ به ۵ پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»
جزییات قانون رسیدگی به اموال مسئولان-نگرانی اروپا از نابودی برجام-روند مطلوب شرایط اقتصادی و...
رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند
رهبر انقلاب درگذشت همشیره دبیرکل حزب‌الله لبنان را تسلیت گفتند
تکذیب شایعاتی درباره فرماندهان سپاه-تایید موافقت باآزادی نزار زاکا-بازداشت مدیرعامل بانک سرمایه