پناهیان:گناه شنیدن اخبارمایوس کننده،بیشتراز دیدن فیلم مستهجن

13:14 ۲۸۸ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 485 0
پناهیان:گناه شنیدن اخبارمایوس کننده،بیشتراز دیدن فیلم مستهجن

پناهیان با بیان این که شبکه های خبری دشمن هنری جز ایجاد یاس ندارند، افزود: اگر در اینترنت صحنه های زشت غیرانسانی ببینید بدتر است یا خبرهای مایوس کننده به شما برسد و مایوستان کند؟

ایرنا

تهران- ایرنا- نخست: «دل مردم را خالی می‌کنیم برای اینکه می‌خواهیم طرف را بکوبیم و فکر نمی‌کنیم با این حرف‌ها دل مردم بیچاره را خالی می‌کنیم».
دوم: « گناه شنیدن اخبار مایوس کننده، بیشتر از دیدن فیلم مستهجن است».
به گزارش ایرنا، از میان دو عبارت بالا؛ اولی را ناطق نوری در مراسم شب قدر حرم امام خمینی(ره) گفته است و دومی را پناهیان در مراسم امسال مصلای تهران در شب ضربت خوردن امیرمؤمنان.
برنامه شب‌های قدر حرم امام خمینی، مراسمی است که چندسالی بود از تلویزیون پخش نمی‌شد و عمدتا میهمانان و مخاطبان تهرانی آن از جنس اصلاح‌طلبان هستند و مخاطبان شهرستانی آن نیز، مسافرانی هستند که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند و دمی را در حرم امام خمینی نشسته‌اند.
جنس سخنان ناطق‌نوری در این مراسم، از جنس هشدار نسبت به ناامید کردن مردم از نظام جمهوری اسلامی با اهداف جناحی بود. او گفت: «وقتی همه به هم می‌گویند این دزد است و آن دزد است، مردم در مورد آنها به اجماع مرکب می‌رسند».
ناطق نوری یک دهه‌ است که دلزده از فضاهای پیش آمده در انتخابات 88، به هرگونه دعوت برای حضور در فعالیت‌های رسمی سیاسی پاسخ منفی می‌دهد، در جلسات جامعه روحانیت مبارز حضور نمی‌یابد و به فعالیت حوزوی، وعظ و سخنرانی، دیدارهای گاه به گاه با اهل سیاست و فرهنگ و گاهی پاسخگویی کوتاه به اهالی رسانه بسنده کرده است.
اما هشدارهای او در مرقد مطهر امام خمینی، این روزها تنها از زبان فردی چون او شنیده نمی‌شود.
سخن از لزوم امیدبخشی به مردم و پرهیز از گفتن و شنیدن سخنان مأیوس‌کننده مردم نسبت به نظام، قدر مشترک سخنان شب قدری دیگرانی هم بود که شاید در این سال‌ها مشی دیگری را دنبال می‌کردند.
در شب ضربت خوردن امیرالمؤمنین(ع) و شب سالگرد رحلت بنیانگذار و رهبر فقید انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان سخنران مراسم مصلی بود. او در سخنانش، از آسیب‌های یأس و ناامیدی در میان مسئولان و امت اسلامی سخن گفت و با بیان مثال‌هایی از رفتار و سلوک امام به عنوان یک عارف و رهبر سیاسی در بخشی از سخنانش گفت: از علما بپرسید گناه دیدن ماهواره وقتی صحنه مستهجن حیوانی زشت نشان بدهد بیشتر است یا وقتی از آنها اخبار مایوس کننده در خانه پخش شود؟
پناهیان با بیان این که شبکه های خبری دشمن هنری جز ایجاد یاس ندارند، افزود: اگر در اینترنت صحنه های زشت غیرانسانی ببینید بدتر است یا خبرهای مایوس کننده به شما برسد و مایوستان کند؟ آیا این که ائمه می فرمایند یاس بالاترین گناه کبیره و بدتر از زنا و سرقت و قتل است، دروغ است؟
این سخنران سپس مسوولین کشور را مخاطب قرار داد و گفت: در اداره کشور هم مسوولین به اندازه امیدشان می توانند موفق شوند، نه به اندازه دارایی و امکانات. کسانی که به توانایی این ملت امید ندارند افراد مایوسی هستند. کاش شورای نگهبان به جای کار داشتن به امور دینی و اخلاقی آدمها، می گفت آدم مایوس نباید سیاسی شود، چون حضورش نکبت برای آن کشور به همراه دارد.
وی با بیان این که مقام معظم رهبری گزارشهای بانک جهانی و جاهای دیگر را می خواندند تا امید به مسوولین بدهند، اظهار کرد: من از این موضوع تعجب کردم. مگر در بین مسوولین ما آدمهای ناامید هم هستند؟
او افزود: دشمنان ما می خواهند یاس القا کنند. حرف درستی می زنند که یاس ایجاد کند و وقتی دروغ هم به آن اضافه کنند که فبها. این در حالی است که انقلابی بودن یعنی امیدوار بودن و برای موفقیت، امید به قدرت و نصرت و رحمت خدا حرف اول را می زند.

پناهیان طی 10 سال گذشته از اصلی‌ترین واعظان مخالف اصلاح‌طلبان بوده است. او که خط و رویکردش عمدتا در میان جریان اصولگرا و جوانان حزب اللهی پیگیری و دنبال می‌شود، بارها با سخنانش علیه روحانی، موجی را در میان قشر مذهبی و اهل منبر و هیأت به وجود آورده است.
حالا اما او، به دنبال حوادث ماه‌های پایانی 96 و اعتراضات گسترده‌ای که تا بالاترین سطوح نظام جمهوری اسلامی را در کف خیابان محل سؤال قرار داد و همچنین در پی موج اعتراضات صنفی که طی ماه‌های اخیر در حال شکل‌گیری است، در رویکردی که شاید برخی آن را با رویکرد گذشته این جریان متفاوت ببینند، «ایجاد یأس در دل مردم» را تقبیح می‌کند؛ کاری که دستورالعمل بیش از یک دهه اخیر برخی همفکران او در عرصه سیاسی و رسانه‌ای است.
گرچه این سخنان پناهیان هم خالی از کنایه به برخی مسوولان دولتی نیست، اما اصل ایجاد امید همنوا با دلسوزان نظام، انقلاب و مردم را باید در این مقطع به فال نیک گرفت.
مدت‌هاست بسیاری از ناظران سیاسی و اجتماعی درباره محتوا و فضای حاکم بر رسانه‌ها، تریبون‌ها و منابر رسمی کشور هشدار می‌دهند؛ محتوایی که به اذعان بسیاری از صاحب‌نظران، از عمده‌ترین زمینه‌های شکل‌دهی نارضایتی‌های غیرواقعی است. کافی‌ست در بررسی علل و عوامل بروز اعتراضات زمستان 96 و اعتصابات بهار 97، نگاهی بیندازیم به محتوای رسانه‌ ملی، خبرگزاری‌های وابسته به برخی نهادها و همچنین برخی تریبون‌های رسمی کشور از جمله خطبه‌های نماز جمعه خاص.
آنچه در برخی از این موارد قابل رؤیت است، بزرگنمایی مشکلات، زیاد نشان دادن فاصله مشکلات با راه حل و همچنین کتمان موفقیت‌های دولت است که بعضا با اهداف جناحی بیان می شود، اما در عمل اصل کارآمدی نظام را نشانه رفته و به مردم اینگونه القا کرده است که مسئولان نظام جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل مبتلا به فساد هستند و راه‌های اصلاح وضع موجود بسته است؛ اینها موضوعاتی است که برخی چهره‌های برجسته اصولگرا نیز به آن منتقدند و عملکرد تریبون‌های رسمی نظام را در این زمینه، غلط و در مسیر مخالف مصالح مردم، کشور و نظام ارزیابی می‌کنند. کم کم اما برخی نشانه های تغییر دیده می شود و شاید سخنان پناهیان هم از همین دست باشد.
گزارش از سمیه عظیمی
** بخش اخبار چندرسانه ای** ایرنا پلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نرخ عوارض آزاد راه پردیس امسال افزایش نخواهد داشت
تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت آزاد راه تهران- پردیس گفت: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به افزایش نرخ عوارض آزاد راه، در سال 98 افزایش قیمت نخواهیم داشت.
فرمانده ناجا : تصادفات جاده ای 15 درصد کاهش یافت
اصفهان- ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی از کاهش 15 درصدی تصادفات جاده ای از شروع سفرهای نوروزی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
بخش هایی از شهر گمیش تپه گلستان به زیر آب رفت
گرگان - ایرنا - بخش هایی از شهر 20 هزار نفری گمیش تپه مرکز شهرستان گمیشان استان گلستان به دلیل طغیان شاخه فرعی گرگانرود که از داخل این شهر می گذرد به زیر آب رفت.
بیش از 10 هزار واحد مسکونی گلستان دچار آبگرفتگی شدند
گرگان - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گلستان گفت: براثر وقوع سیلاب در مناطق گوناگون این استان تاکنون 10 هزار و 63 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی و برخی از آن ها غیرقابل سکونت شدند.
سیل زدگان مازنی کمک های بلاعوض دریافت می کنند
ساری-ایرنا-معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: براساس تصمیم اولیه، سیل زدگان خسارت دیده ناشی از سیل در مازندران کمک های بلاعوض معیشتی وتعمیراتی دریافت می کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ازمناطق سیلزده مازندران بازدیدکرد
ساری-ایرنا- معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیلزده استان مازندران بازدید کرد و از نزدیک در جریان خسارت های وارده به این خطه شمال کشور قرار گرفت.
افزون بر 287 هزار مسافر نوروزی در یزد اسکان یافتند
یزد - ایرنا - سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یزد گفت: به مدت چهار روز( 27 اسفند 97 تا اول فرودین 98 ) ، 287 هزار و چهار نفر از مسافران نوروزی در استان اسکان داده شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.46 برابر رشد داشته است.
کرملین هم اظهارات ترامپ درباره جولان را به باد انتقاد گرفت
مسکو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با انتقاد به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان گفت: این گونه اظهارات می تواند اوضاع متشنج خاورمیانه را بی ثبات کند.
حزب الله یک حزب لبنانی منتخب مردم است
بیروت - ایرنا - 'جبران باسیل' وزیر خارجه لبنان عصر جمعه تاکید کرد که حزب الله لبنان یک حزب لبنانی است که از طرف مردم انتخاب و تایید شده است.
سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را خطرناک خواند
دمشق- ایرنا - وزارت خارجه سوریه نامه ای به 'آنتونیو گوتِرِش' دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت پیرامون اظهارات خطرناک و غیرمسئولانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارسال کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
تبدیل تهدید به فرصت موجب گشایش درکارها می شود
آیا پارلمان اصلاح طلبان نهادی انتخاباتی خواهد بود
کلید حل مشکلات اقتصادی کشور رونق تولید است
تامین و مصرف آب نیازمند تدبیر است
موانع بیرونی باعث شد عملکرد مجلس دهم مطابق انتظار مردم نباشد
احزاب در ایران شالوده فکری مشخصی ندارند
«نو اصولگرایی» علیه اصولگرایی
توسعه روابط با همسایگان بر اساس احترام متقابل تقویت شود
حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
خانه احزاب باید به بلوغ سیاسی برسد