صرافی‌های مجاز پل گذر از تحریم‌ها

13:49 ۵ روز و ۱۷ ساعت پیش تسنیم 184 0
صرافی‌های مجاز پل گذر از تحریم‌ها

همزمان با اعمال سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص ارز، بخش بزرگی از صرافی‌های کشور بیکار شده‌اند.

تسنیم

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم ، همزمان با اعمال سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص ارز، بخش بزرگی از صرافی‌های کشور بیکار شده‌اند؛ دلیل اصلی این بیکاری نیز بخشی از سیاست‌های جدید ارزی دولت است که خرید و فروش ارز خارج از شبکه بانکی را ممنوع و جرم محسوب کرده است. این ممنوعیت در حالی است که در زمان تحریم‌ها، صرافی‌های کشور بار نقل و انتقال وجوه مورد‌نیاز کشور را به دوش کشیده و کمک حال کشور برای گذر از بحران ‌بودند. اگرچه در این بین نیز نباید منکر تخلفات برخی صرافی‌ها در زمان شکل‌گیری بحران ارزی شد.
با توقف فعالیت بسیاری از صرافی‌ها، اعضای کانون صرافان به دیدار رئیس کل بانک مرکزی رفتند تا گلایه خود را از اعمال این سیاست‌ها ابراز کنند. در آن جلسه نیز رئیس کل بانک مرکزی قول‌هایی در خصوص بهبود شرایط صرافی‌ها ارائه کرد، اما همچنان پس از گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ این سیاست‌ها، تابلوی صرافی‌ها همچنان خاموش و کارکنان آنها بیکار هستند. اما واقعیت آن است که حالا با شکل‌گیری تحریم‌های تازه علیه کشور توسط ایالات متحده، شاید بار دیگر بخشی از مبادلات کشور به اقدام صرافی‌ها نیازمند باشد و به نظر می‌رسد که دولت باید سیاست دقیقی را برای بازگشت به کار صرافی‌ها تحت کنترل بانک مرکزی اتخاذ کند.
صرافی‌ها از حیز انتفاع خارج شده‌اند توقف فعالیت صرافی‌ها موجب اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شده و در این خصوص علی اکبر کریمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است که با سیاست جدید ارزی عملاً صرافی‌ها از حیز انتفاع خارج شده‌اند.
کریمی به خبرگزاری خانه ملت گفته است که در تمام دنیا صرافی‌ها مجاری خاصی برای مبادلات خرد هستند و معمولاً مسافران و توریست‌ها برای انجام مبادلات به صرافی‌ها مراجعه می‌کنند.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به شرایط تحریمی کشور اشاره کرد و بیان داشت: در شرایط تحریمی، بانک‌ها نمی‌توانستند از طریق نظام بانکی متعارف حواله ارزی صادر کنند، به همین جهت حواله ارزی را صرافی‌ها به صورت غیر‌رسمی صادر می‌کردند که باعث افزایش حجم کار صرافی‌ها شده بود.
نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در مقررات ارزی جدید با توجه به اینکه عملاً نرخ دلار ثابت شد و صادرکنندگان ملزم شدند که میزان ارز خود را به سامانه دولت اعلام کنند، عملاً صرافی‌ها خاصیت خود را از دست دادند و از حیز انتفاع خارج شدند. کریمی در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه این رویه ایجاد مشکل کرده است، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شد، دولت نقش جدیدی برای تأثیرگذاری صرافی‌ها در بازار ارز تعریف کند، به همین جهت ابتدا صرافی بانک‌ها وارد بازار می‌شوند و سپس صرافی‌های دارای مجوز به سیستم ارزی کشور بازمی‌گردند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در کشور صدها واحد صرافی غیر‌مجاز وجود دارد، بیان داشت: طبق گزارش مسئولان در کشور به طور مثال چند صد واحد صرافی مجاز وجود دارد و در مقابل 100 واحد صرافی غیر‌مجاز فعالیت می‌کنند و تحت عناوین مختلف مبادلات ارزی انجام می‌دادند که باید از این چرخه حذف شوند. وی تأکید کرد: باید از ظرفیت صرافی‌های مجاز در تعادل بخشی و پایداری تعادلی در بازار ارز استفاده شود. عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در چارچوب سیاست‌ها و تدابیر ارزی بانک مرکزی، باید صرافی‌ها فعال شوند، گفت: تعریف جدیدی از فعالیت صرافی‌ها به کمیسیون ارائه نشده است، اما در جلساتی که با جهانگیری، سیف و دیگران داشتیم این موضوع مورد تأکید بوده تا از ظرفیت صرافی‌ها برای حل مشکلات فعالان اقتصادی و تأمین نیازهای ارزی خرد استفاده شود.
تأمین ارز صرافی‌ها بر دوش بانک مرکزی نباشد اما در سوی دیگر محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دیدگاه دیگری دارد و به انتقاد از بانک مرکزی برای تزریق ارز به بازار از طریق صرافی‌ها می‌پردازد و می‌گوید: تأمین ارز صرافی‌ها بر دوش بانک مرکزی نباشد.
مفتح با اشاره به وضعیت فعالیت صرافی‌ها اظهار داشت: مسائل صرافی‌ها موضوع مهم و خاص است، قطعاً دولت برای کنترل بازار ارز باید صرافی‌ها را کنترل کند. عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: سؤال این است که چرا دولت باید خود را در زمینه تأمین ارز صرافی‌ها متعهد بداند، در شرایط عادی چه دلیلی وجود دارد که دولت ارز مورد‌نیاز برای مبادلات صرافی‌ها را تأمین کند؟ وی با بیان اینکه در شرایط اضطراری عملکرد دولت در مقابل صرافی‌ها باید به نوع دیگری باشد، گفت: مگر کسی که با مجوز دولت و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت سوپر‌مارکت ایجاد می‌کند، دولت باید به آن ماست و شیر برساند؟ مدیر سوپرمارکت مواد لازم برای فروش را تهیه می‌کند تا به مشتریان بفروشد.
وی بیان داشت: دولت نباید خود را متعهد بداند که به صرافی‌ها ارز برساند تا آنها بتوانند خرید و فروش داشته باشند، بلکه صرافی‌ها بعد از کسب مجوز و پروانه فعالیت با خرید و فروش ارز مورد‌نیاز بازار را تأمین می‌کنند، اما متأسفانه از آنجایی که دولت خود را موظف به تأمین ارز صرافی‌ها کرده‌، باری بر دوش بانک مرکزی در این زمینه قرار گرفته است.
مفتح توضیح داد: در شرایط عادی بانک مرکزی باید مسئولیت و تعهد تأمین ارز صرافی‌ها را از دوش خود بردارد، اما در شرایط اضطرار برای مدیریت بازار سیاست دیگری در نظر بگیرد. عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: دولت و بانک مرکزی خود را تحت فشار تأمین ارز صرافی‌ها قرار داده‌اند، در صورتی که می‌توانند این بار را از دوش خود بردارند؛ چراکه در تمام دنیا در قبال صرافی‌ها چنین سیاستی اتخاذ می‌شود.
منبع: روزنامه جوان انتهای پیام/ بازگشت به صفحه رسانه‌ها  


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

عملی ساده که ترازوی اعمالتان را سنگین می کند
حدیثی از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را در ادامه می خوانید.
خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
تیپ عجیب و ژست عجیب ترِخانم بازیگر در ماشین پلیس!-عکس
عکسی از شهرزاد کمال زاده در فیلم «آرامش موریانه» را مشاهده می کنید.
واکنش بامزه آقای بازیگر به ماجرای آمبولانس ویژه بانوان! -عکس
امیرحسین رستمی به خبر ایجاد آمبولانس ویژه بانوان واکنش جالبی نشان داد.
حق بزرگ اهل بیت در کلام امام حسین(ع)
قوم ما این مقام را از ما گرفتند و به خود اختصاص دادند و ما هم بدین امر تن دادیم و از تفرقه تنفّر و عافیت امت را خوش داشتیم و این در حالی است که می‌دانیم ما به این حقّ که حقّ ماست، سزاوارتریم.
ثبت رکورد ورودی دوومیدانی‌کاران یا نظر سازمان تیم های ملی؟
رییس فدراسیون دوومیدانی گفت: هر رکورد و هر نتیجه ای که ثبت شود، در سازمان تیم های ملی آنالیز و بررسی می شود. در نهایت در جلسه سازمان تیم های ملی نفرات تیم ملی برای بازیهای آسیایی مشخص می شود.
ظاهر عروس‌وار خانم بازیگر! -عکس
زهرا اویسی عکس زیر را در اینستاگرامش منتشر کرد.
نوروزی: ملی‌پوشان بدون مشورت مکمل مصرف نکنند
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی، گفت‌: تمام تلاش ما بر این است با انجام معاینات تخصصی ورزشکاران اعزامی طبق جدول زمان بندی مشخص شده کاروان سالم و پاکی را به بازی‌های جاکارتا اعزام کنیم .
چهره بی حوصله آقای سوپراستار-عکس
بهرام رادان با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: در انتظار گریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است
بیروت-ایرنا-رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: خشم آمریکا به این دلیل است که ایران نقشه های آن کشور در عراق و سوریه را ناکام کرده است.
ذبح دو موذن در الجزایر
تروریست ها با حمله به دو موذن در استان «سیدی بلعباس » واقع در 430 کیلومتری جنوب شرق پایتخت الجزایر، سر آن ها را از تن جدا کرده و جسد آن ها را در مسجد انداختند.
درس‌های انتخابات ۹۶
مهم‌ترین رهاورد و درس‌آموزی انتخابات ۹۶ برای آحاد مردم، این بود که انتخابات صرفا یک کنش هیجانی نیست.
عملی ساده که ترازوی اعمالتان را سنگین می کند
حدیثی از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را در ادامه می خوانید.
انتقاد یک مفسر از رویکرد برخی نسبت به قرآن
راهکارهای طب ایرانی برای روزه‌داران
ماجرای افتتاح بیمارستان‌ روس‌ها در ایران
«موتلفه» چگونه تشکیل شد؟
یکباره سالب آزادی، علمدار آزادی می‌شود!
نظر اکثریت کمیسیون مجمع تشخیص درباره «سپنتا»
مرعشی: پشیمان نیستم
با شاخ‌های ۶۰ ساله اینستاگرام آشنا شوید
آنها که یک‌ساعته میلیونر می‌شوند
تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور