داستان پیرمرد دوست‌داشتنی بارسلون!

10:18 ۲۴۵ روز و ۳ ساعت پیش تسنیم 811 0
داستان پیرمرد دوست‌داشتنی بارسلون!

آندرس اینیستا را تنها در یک جمله می‌توان معرفی کرد، او بازیکنی است که حتی طرفداران تیم رقیب او را ایستاده تشویق می‌کنند.

تسنیم

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، «این فصل آخرین فصل حضور من....» و این جمله با بغضی که در گلویش نشسته بود، ناتمام ماند تا کمی بعد با چند نفس عمیق بتواند بگوید: «این فصل آخر حضور من در اینجاست...از همه هم‌تیمی‌ها، افرادی که هر روز اینجا کار می‌کنند و از همه طرفدار تشکر می‌کنم.»
جمله را تمام کرد، اما بغضش بیشتر شده بود و حالا سالن کنفرانس خبری بود که برایش دست می‌زد و او بدون آنکه نگاهشان کند، همچنان سعی می‌کرد جلوی اشک‌هایش را بگیرد.
این جملات روایت لحظاتی است که آندرس اینیستا، هافبک تیم فوتبال بارسلونا در نشست خبری چند هفته قبل اعلام رسمی کرد که فصل 2017-2018 آخرین حضور او در این تیم خواهد بود. اعلامی که در حضور نمایندگان رسانه‌ها و اعضای تیم و کادر فنی انجام داد و همه را مطمئن کرد که این چند بازی باقی مانده تا پایان فصل، آخرین دفعاتی است که او را در لباس بارسلونا می‌بینیم.
  اما در این گزارش قرار نیست به روند خداحافظی و زندگی فوتبالی این بازیکن بپردازیم، اینستا بازیکن محبوبی بود، نه تنها در میان بارسایی‌ها بلکه حتی طرفدارهای دشمنان دیرینه هم به افتخار او می‌ایستادند و دست می‌زدند. در فرهنگ جهان فوتبال اینیستا را با واژه‌هایی چون اراده، تکنیک، اخلاق‌مدار، انگیزه، تواضع و استقامت می‌شناسند. در اینجا نگاهی داریم به زندگی بازیکنی که در حضور
16 ساله‌اش در یک تیم، چطور جاودان شد و توانست احترام تیم‌های متقابل را نیز بدست آورد.
اینیستا؛ پسر خجالتی لاماسیا آندرس اینیستا لوخان متولد 1984 در یکی از روستاهای کوچک آلباسته اسپانیاست. در
12 سالگی وقتی برای تیم آلباست‌بلومپی بازی می‌کرد توجه همه را به خودش جلب کرده بود. در آن زمان خانواده‌اش، انریکه اریزوالا که مربی تیم جوانان بارسلونا بود را می‌شناختند، او پیشنهاد داد که آندرس را به لاماسیا مدرسه فوتبال جوانان بارسلونا بفرستند. یک سفر به بارسلونا و بازدید از مدرسه لاماسیا کافی بود تا خانواده اینیستا متقاعد شوند فرزندشان را به آن‌جا بفرستند. البته دل کندن از خانواده و محل زندگی چندان برای آندرس نوجوان ساده نیست و خودش می‌گوید روزی که خانواده‌اش را برای رفتن به لاماسیا ترک می‌کند، اشک می‌ریخته است. آندرس در لاماسیا بسیار خجالتی بوده، با این حال در همان زمان تیم زیر
15 سال بارسلونا را در جام حذفی نایک در سال 1999 با به ثمر رساندن گل پیروزی بخش به قهرمانی رساند.
  در آن زمان پپ گواردیولا که خودش در تیم بارسلونا بازی می‌کرد، درباره اینستا به ژاوی گفته بود که «تو مرا بازنشسته می‌کنی اما اینیستا هردوی ما را بازنشسته خواهد کرد.»
اینیستا از سال 1996 تا 2001 در لاماسیا بازی می‌کرد و پس از آن دو سالی را در تیم دوم بارسلونا گذراند و در نهایت از فصل 2002-2003 بازی‌هایش در تیم اصلی بارسلونا را شروع کرد. اینیستایی که زمانی فکر می‌کرده در رئال مادرید توپ خواهد زد، پابند لاماسیا و بارسا می‌شود و به یکی از پایه‌های مهم در این تیم بدل می‌گردد. البته شاید بتوان مصدومیت ژاوی در ابتدای فصل
2005-2006 را فرصتی برای خودنمایی بیشتر اینیستا در لالیگا دانست، او در 11 بازی لیگ قهرمانان اروپا از جمله نیمی از بازی فینال حضور داشت.
  هشت جاودان در فصل 2007-2008 بعد از رفتن لودیوک از بارسلونا، اینیستا که تا آن زمان پیراهن شماره 24 را بر تن می‌کرد، توانست به شماره 8 مورد علاقه‌اش برسد. شماره‌ای که تا پایان همراه او بود و حتی یکی از القاب او شد، «
8 ابدی» متعلق به آندرس اینیستاست. در همین سال بود که قراردادش با بارسلونا را بر خلاف همه شایعه‌ها تا سال
2014 تمدید کرد.
نکته جالبی که درباره شماره پیراهن اینیستا وجود دارد، این است که او در تیم ملی اسپانیا شماره 6 را برتن می‌کند و ژاوی دیگر بازیکن بارسا با لباس 6 در بارسلونا و شماره هشت در تیم ملی اسپانیا حضور دارد.
  کاپیتان اینیستا! در ابتدای فصل 2008-2009 بود که نامش به عنوان کاپیتان چهارم بارسلونا مطرح شد؛ پس از پویول، ژاوی و والدز که هر چهار نفر آن‌ها از محصولات لاماسیا بودند. اینیستا طی سال‌های
2008-2009 چند مصدومیت را پشت سر گذاشت، به طوریکه سال‌های بعد هم همچنان با آن درگیر بود.
اما موضوعی که اینیستا را در دوره حرفه‌ای بازی‌اش بسیار اذیت کرد، ابتدای فصل 2009-2010 بود که یکی از دوستان نزدیکش را از دست می‌دهد. این فقدان تا جایی روی او تاثیر می‌گذارد که حتی نمی‌تواند برخی از جلسات تمرین را به اتمام برساند و برای اینکه روحیه‌اش را پیدا کند پیش روانپزشک می‌رود. در سال
2010 و در جریان مسابقات جام جهانی آفریقا که اسپانیا با تک گل اینیستا در وقت‌های اضافه (دقیقه 116) پیروز شد و برای اولین بار در جام جهانی به قهرمانی رسید، اینیستا نام دوستش را روی لباسش نوشته بود و بعد از گل با بالا بردن لباس اسپانیا آن را به همه جهانیان نشان داد، خودش در این باره گفته بود: «من این کار را انجام دادم که بگویم دنیل همیشه با ماست و یادمان باشد که فراتر از لباس و رنگ و هر جامی که وجود دارد، انسانیت است که اهمیت دارد.»
  تشویق حتی از طرف رقیب در اولین ال‌کلاسیکو فصل 2015-2016 اینیستا تبدیل به سومین بازیکن بارسلونا بعد از دیه‌گو مارادونا در سال 1983 و رونالدینهو در سال 2005 شد که در سانتیاگو برنابئو و توسط هواداران تیم رئال مادرید مورد تشویق قرار گرفت. اینیستا که در آن بازی بهترین بازیکن زمین شد، یک گل زد و یک پاس گل داد و در نهایت هم بارسلونا با چهار گل رئال را در خانه خودش بُرد.
این اتفاق از آن دسته ماجراهایی نیست که همیشه و برای هرکسی اتفاق بیفتد، همان‌طور که بازیکن‌های اسپانیایی زیادی برای دو تیم بازی می‌کنند، اما هرگز تا این اندازه مورد احترام قرار نمی‌گیرند، این اتفاق نشان دهنده علاقه همه مردم اسپانیا به بازیکنی است که اخلاق‌ را سرلوحه بازی‌هایش قرار داده و همیشه به رقیب نیز احترام می‌گذارد.
  دیگران چه می‌گویند؟ اینستا کارش را به عنوان یک هافبک دفاعی شروع می‌کند، اما تعادل، نوع کنترل توپ و چابکی که دارد، او را به هافبک تهاجمی بدل می‌کند. ویسنته دل‌بوسکه او را یک «فوتبالیست کامل» توصیف می‌کند و فرانک ریکارد هم او را مهره‌ای بی‌نظیر پشت سر مهاجم می‌داند. فرناندو تورس از بازیکنان تیم اسپانیا می‌گوید «ما از
15 سالگی با هم بازی کرده‌ایم و هرگز به خاطر ندارم بد بازی کرده باشد.» حتی زین‌الدین زیدان اینیستا را بازیکنی می‌داند که روی دیگران تاثیر می‌گذارد تا جایی که یاد روزگار جوانی خودش می‌افتد. اما هرچه درباره بازی اینیستا بگویند و بنویسند و او را بهترین هافبک تهاجمی زمین بدانند که می‌تواند در همه‌جای زمین بازی کند، باز هم اینیستا همان پسربچه خجالتی است که وقتی به لاماسیا رفته، تنها بوده و خیلی با دیگران ارتباط نمی‌گیرد، او همان کسی است که بعد از به ثمر رساندن گل پیروزی بخش اسپانیا در جام جهانی و قهرمانی تیم برای اولین بار، جلوی دوربین خبرنگارها گفته «من هرگز خودم را یک قهرمان نمی دانم، هر چند گلی که به ثمر رساندم تاریخی بوده است.» این‌ها و اتفاق‌های بیشتری هست که آندرس اینیستا را بدل به مورد احترام‌ترین و همچنین بهترین هافبک‌های دنیا می‌کند.
  جادوگر نیوکمپ هواداران بارسلونا به اینیستا لقب "El Illusionista" به معنای جادوگر را داده‌اند. و انتخاب آن هم به دلیل توانایی جادویی او در پاس دادن انتخاب شده است. البته به دلیل شباهت نوشتن عدد هشت انگلیسی به نماد بی‌نهایت در ریاضی او را هشت جاودان هم می‌دانند و در روزهایی که زمزمه خداحافظی او در نیوکمپ شنیده می‌شد، باشگاه بارسلونا از این عبارت برای معرفی و یاد کردن او بسیار استفاده کرده است. البته مروارید لاماسیا، ضد ستاره، خفه کننده کریسیتانو رونالدو و سن آندرس از دیگر القابی است که برای بازیکن محبوب لاماسیا به کار می‌برند.
  آلباسته؛ یادگار کودکی اینیستا که فوتبال را از باشگاه آلباسته شروع کرده بود، بعدها باشگاه را فراموش نکرد و امروز بزگترین سهامدار باشگاه آلباسته است و حتی 240 هزار یورو را به آن‌ها قرض می‌دهد تا قرض هایشان را صاف کنند و بتوانند در لیگ دسته دوم اسپانیا باقی بمانند.
منبع: مهر انتهای پیام/ بازگشت به صفحه رسانه‌ها


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

پیونگ یانگ تبدیل شبه جزیره کره به «منطقه صلح» را خواستار شد
پکن - ایرنا - روزنامه رسمی کره شمالی، قبل از برگزاری نشست دوم سران واشنگتن و پیونگ یانگ، خواستار تلاش برای تبدیل شبه جزیره کره به 'منطقه صلح' بدون تهدید جنگ شد.
مخالفان ترامپ کناره گیری وی را پیش بینی کردند
تهران – ایرنا – تارنمای « راشاتودی » نوشت : فعالان مخالف « دونالد ترامپ » رئیس جمهوری آمریکا صبح چهارشنبه درحوالی کاخ سفید به توزیع نسخه های ساختگی از روزنامه واشنگتن پست با تیتر فرار ترامپ به کریمه، دست زدند.
هفت راگبی باز خراسانی برای رقابتهای آسیایی انتخاب شدند
مشهد- ایرنا- نایب رئیس هیات انجمنهای ورزشی خراسان رضوی گفت: هفت نفر از بانوان حرفه ای در رشته راگبی از این استان برای اعزام به رقابتهای غرب آسیا انتخاب شده اند.
همایش ورزش صبحگاهی روز هوای پاک در همدان برگزار شد
همدان- ایرنا- همایش بزرگ ورزش صبحگاهی گرامیداشت روز هوای پاک امروز /پنجشنبه/ با حضور حدود 200 ورزشکار در همدان برگزار شد.
فیسبوک از ترس ترامپ، قوانین خود را تغییر داد
آژانس تحقیقاتی دولت روسیه با پست‌های عادی از طریق اکانت های غیرمعتبر رأی دانلود ترامپ را بیشتر کرد.
کارشناس ورزشی: نبود جایگزین در شمشیربازی ضعف محسوب می شود
تهران- ایرنا- مسئول اسبق کمیته آموزش فدراسیون شمشیربازی و کارشناس این رشته المپیکی با بیان اینکه نفرات فعلی تیم سابر ایران جایگزین های مناسبی ندارند، گفت: این مهم، یک ضعف محسوب می شود.
کاربران اندرویدی، توییتر را متفاوت می‌بینند
توییتر در تازه‌ترین بیانیه خود اعلام کرده است که کاربران اندرویدی قادر خواهند بود از این پس، نحوه مشاهده و چینش توییت‌های مخاطبان خود را در صورت تمایل تغییر دهند.
نهادینه سازی ورزشهای همگانی نیازمند عزم ملی
اصفهان- ایرنا- تغییر ساختاری و مدیریتی و رفتاری، تامین زیرساختها، اجرای قوانین، توزیع عادلانه امکانات و دسترسی آسان، داشتن برنامه، بازنگری دستور العملها، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از جمله راهبردهایی است که کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان برای نهادینه سازی ورزش همگانی در جامعه مطرح کردند.
نهادینه سازی ورزشهای همگانی نیازمند عزم ملی
اصفهان- ایرنا- تغییر ساختاری مدیریتی و رفتاری، تامین زیرساختها، اجرای قوانین، توزیع عادلانه امکانات و دسترسی آسان، داشتن برنامه، بازنگری دستور العمل ها، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از راهبردهایی است که کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا برای نهادینه سازی ورزش همگانی مطرح کردند.
معاون رئیس جمهور روسیه به گیلان سفر می کند
رشت - ایرنا - آرکادی دوورکوویچ، معاون ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، برای حضور در افتتاحیه مسابقات شطرنج بین المللی جام کاسپین(خزر) به گیلان سفر می کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
لبنان دعوت آمریکا برای کنفرانس ورشو را رد کرد
شبکه خبری المیادین از نپذیرفتن دعوت آمریکا از سوی لبنان برای شرکت در کنفرانس ضد ایرانی در ورشو پایتخت لهستان خبر داد.
از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها
١٥٠ فروشگاه توبیخ‌شده تعزیرات همچنان فعالند!
مشهورترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران
شانس آوردیم در ویلا نبودیم
روایت محمدحسین خوشوقت از قاضی مرتضوی
چشم خصولتی‌ها به پارس جنوبی
بی‌اخلاقی در ماجرای ازدواج مجدد همسر حججی
«شاه رفت»
کیهان: داشتن رایانه اپل غیر قانونی است؟
یاد قهوه‌خانه‌های انزلی بخیر