جریان المستقبل و فراز و نشیب های سیاست در لبنان

11:18 ۹۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 252 0
جریان المستقبل و فراز و نشیب های سیاست در لبنان

بیروت-ایرنا- حزب «جریان المستقبل» به رهبری «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان پس از اینکه در انتخابات با نتایجی غیر قابل انتظار روبرو شد، راه بازسازی روابط و ترمیم تشکیلاتی را در پیش گرفته است تا همچنان اثرگذاری خود را حفظ کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در انتخابات مجلس لبنان که 10 روز پیش برگزار شد، المستقبل توانست 20 کرسی را از آن خود کند. این در حالی است که در پارلمان کنونی که محصول انتخابات سال 2009 است، المستقبل 33 نماینده در پارلمان دارد.
هرچند طبیعی به نظر می رسید که این حزب به دلیل اجرای انتخابات با قانون جدید که بر اساس الگوی نسبیت و نه اکثریت بود، چند کرسی نسبت به قبل ریزش داشته باشد، اما ناظران سیاسی، بزرگترین ناکام انتخابات را حزب آبی رنگ لبنان می دانند.
در گذشته، المستقبل می توانست با تکیه بر قانون اکثریت، در برخی از حوزه ها پیروز شود. آن قانون اجازه می داد تا لیستی که 50 درصد بعلاوه یک رای را از صندوق ها کسب کند، همه نمایندگانش را به مجلس بفرستد، اما قانون جدید، به هر لیست، به نسبتی که در مجموع کسب کردند، سهم خود را داد.
بدین ترتیب، المستقبل در حوزه هایی که اکثریت رای دهندگان هوادران آن بودند، می توانست حتی نمایندگان مسیحی و شیعه همسو با خود را نیز وارد مجلس کند. اما این بار، المستقبل نه تنها نتوانست نامزدهایی را که با آنها ائتلاف کردند، پیروز کند، بلکه چند کرسی اهل سنت را هم از دست داد.
المستقبل، بزرگترین حزب اهل سنت لبنان به شمار می رود، اما این بار مخالفانش از جریان های دیگر اهل سنت توانستند، برتری یاران الحریری را بشکنند و آرای مردم را از آن خود کنند.
المستقبل 10 کرسی از 27 کرسی سنی را از دست داد و این برای این حزب یک شکست بزرگ به شمار می رود.
در رقابت های حزبی و فردی هم کار به جایی رسید که در طرابلس، لیست «نجیب میقاتی» نخست وزیر پیشین لبنان 4 کرسی را از آن خود کرد و لیست «فیصل کرامی» 2 کرسی را به دست آورد. یا در صیدا المستقبل فقط توانست کرسی «بهیه الحریری» را حفظ کند.
در بیروت نیز که المستقبلی ها همیشه یکه تاز میدان بودند، «امین شری» نامزد حزب الله با کسب حدودا 23 هزار رای در جایگاه نخست ایستاد و سعد الحریری با کسب 20 هزار رای، بعد از او به مجلس رسید.
حال جریان المستقبل، برای جلوگیری از شکست های بعدی و باقی ماندن در قدرت، خود را نیازمند ترمیم و بازسازی می بیند. ترمیم تشکیلاتی از درون و بازسازی روابط با احزاب موافق و گاه مخالف خود.

*ترمیم تشکیلاتی در المستقبل
حزب وابسته به الحریری، ترمیم تشکیلاتی را از پیش از انتخابات کلید زد. آنها با کنار گذاشتن شخصیت های قدیمی همچون «فؤاد السنیوره» نخست وزیر پیشین لبنان و معرفی نمایندگانی از میان زنان و جوانان تازه نفس مانند «رولا الطبش» و «دیما جمالی» که به مجلس نیز راه یافتند، این روند را آغاز کردند.
اما موج استعفاها در داخل تشکیلات المستقبل در چند روز اخیر را نمی توان به این مساله بی ارتباط دانست. در کنار این استعفاها، برکناری جمعی از مسئولان هماهنگی، مسئولان ستادهای انتخاباتی، کارمندان و فعالان حزبی را که روزنامه «الاخبار» لبنان از آن به عنوان کودتای سفید و دومینو یاد می کند. باید افزود.
«نادر الحریری» رئیس دفتر سعد الحریری و از نزدیک ترین افراد به او، یکی از اشخاصی بود که استعفای خود را اعلام کرد. کمتر از 24 ساعت بعد هم «وسام الحریری» مسئول هماهنگی امور انتخاباتی المستقبل استعفا کرد. «ماهر ابوالخدود» یکی از سران و برنامه ریزان المستقبل هم از دیگر افرادی بود که کناره گیری کرد.

*برکناری یا استعفا؟
در رسانه ها البته گمانه زنی های مختلفی پیرامون این موج استعفا مطرح شد. درباره نادر الحریری گفته شد که او برای به عهده گرفتن یک وزرات از جمله وزارت کشور از ریاست دفتر سعد الحریری (پسر دایی خود) کناره گیری کرده است. اما برخی ناظران سیاسی این امر را بعید دانسته و گفتند: نیازی به استعفای زودهنگام نبود و نادر الحریری می توانست به محض تکیه بر کرسی وزارت، دفتر سعد الحریری را ترک کند.
برخی ناظران سیاسی هم معتقد به فرضیه اجباری بودن استعفاها در المستقبل هستند. روزنامه «البناء» لبنان، نادر الحریری را برکنار شده معرفی کرد و این اتفاق را به سبب ارتباط وی با جبران باسیل دانست؛ بویژه اینکه در انتخابات اخیر ارتباط دو جانبه شان به ایجاد ائتلاف میان المستقبل و جریان ملی آزاد در برخی از حوزه ها منجر شد.
روزنامه الاخبار، کنار گذاشته شدن نادر الحریری را به دلیل موضع گیری های وی علیه سعودی ها دانست. «حسن علیق» روزنامه نگار لبنانی در این مقاله، نادر الحریری را صاحب نظریه «از فشار سعودی ها به آمریکا پناه ببر» معرفی کرده و می نویسد: سعودی ها، برخورد نادر الحریری را در ماجرای استعفای جنجالی سعد الحریری از نخست وزیری، فراموش نکرده اند.
علیق نوشت که نادر الحریری با ارتباط با آمریکایی ها یکی از کسانی بود که باعث شد، سعودی ها مجبور شوند در عمل به حرف اربابان آمریکایی شان سعد الحریری را رها کنند.
وی افزود: «ثامر السبهان» در آن موقع از نادر الحریری خواسته بود تا فضای رسانه ای و افکار عمومی را که می گویند «عربستان نخست وزیر لبنان را بازداشت و مجبور به استعفا کرده» را آرام کند. اما نادر با تندی به او گفته که «لبنان کشوری است که در آن آزادی رسانه ای وجود دارد و شما باید افکار عمومی را آرام کنید.»
در 13 آبان ماه 96 سعد الحریری در ریاض و از طریق شبکه های عربستانی استعفای خود را اعلام کرد که بسیاری آن استعفا را به اجبار سعودی ها دانستند و به آن اعتراض کردند. سرانجام با فشار برخی نیروهای سیاسی و کشورها، سعدالحریری توانست به بیروت بیاید، استعفای خود را پس بگیرد و به کار خود ادامه دهد.
همچنین روزنامه «الجمهوریه»، پیرامون برکناری یا استعفای ماهر ابوالخدود نوشت: سعد الحریری و «احمد الحریری» رهبر و دبیرکل المستقبل از بزرگی و محبوبیت ابوالخدود نگران بودند. بسیاری از اشخاص به آنها گفته بودند که «باید 5 نسخه از روی ماهر ابوالخدود تکثیر شود تا همه کارها رو به روال باشد».
الجمهوریه در ادامه نوشت که برخی از نمایندگان المستقبل همیشه با لقب «جناب وزیر» ابوالخدود را صدا می کردند و این امر سعد و احمد الحریری را می آزرد.

*بازسازی روابط، دیگر راه المستقبل برای حفظ جایگاه سیاسی
برخی معتقدند، راه دیگری را که المستقبل باید پیش بگیرد تا جایگاه سیاسی خود را در لبنان حفظ کند، اصلاح و بازسازی روابط با احزاب و جریانات سیاسی دیگر این کشور می دانند. بنابراین الحریری ناگزیر است تا با برخی از احزاب سیاسی رابطه اش را از سر گیرد، ولو اینکه با آنها اختلاف هایی داشته باشد.
در این راستا، الحریری طی چند روز اخیر، با «میشل عون» رئیس جمهوری و «نبیه بری» رئیس مجلس دیدارهایی خصوصی داشته است. سه شنبه پیش نیز الحریری در «بیت الوسط» (خانه خود)، میزبان «سمیر جعجع» رهبر حزب «نیروهای لبنانی» (القوات البنانیه) بود.
پس از ماجرای استعفای اجباری الحریری در ریاض، رسانه ها فاش کردند که جعجع به سعودی ها فشار آورده بود تا نگذارند وی به لبنان بازگردد. جعجع او را ناتوان در اداره امور به خصوص در مواجهه با حزب الله معرفی کرده بود.
سعد الحریری هم پس از بازگشت از ریاض، در اظهاراتی گفته بود که بزودی نام کسانی را که از پشت به من خنجر زدند خواهم گفت. اما هیچ گاه این اتفاق نیفتاد. برخی این کتمان حقیقت را به تغییر رویکرد عربستان نسبت به الحریری و قرار و مدارهایی برای حمایت از او مرتبط دانستند.
حزب وابسته به جعجع در یک پیشرفت چشمگیر، توانست در انتخابات پارلمانی که هفته پیش برگزار شد، 16 کرسی را از آن خود کند. این تعداد نسبت به انتخابات پیشین که قواتی ها 8 نماینده در مجلس داشتند، دو برابر شده و حالا جعجع نیرومندتر از قبل است و الحریری حتی اگر نخواهد، مجبور است با او برای مسائل مهم از جمله انتخابش به عنوان نخست وزیر دولت آینده، توافق کند.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

شوخی به سبک جنگ ستارگان
در این دوربین مخفی افرادی در نقش شخصیت های فیلم جنگ ستارگان با اجرای نمایشی حرکات ماورایی باعث ترس مردم حاضر در صحنه می شوند.
دانستنی‌های جالب؛ از پخت غذا با آهن مذاب تا مسابقه هیچ کاری نکن!
در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام داده باشیم.
سرمربی پدیده: هافبک های سپیدرود را از کار انداختیم
رشت - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال پدیده مشهد گفت: هدف ما ، از کار انداختن هافبک های سپیدرود بود که در نهابت موفق به این امر شدیم.
250 میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده به عشایر تعلق گرفت
کرمانشاه - ایرنا - رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: سالیانه از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده ، دولت مبلغ 250 میلیارد تومان باید صرف خدمات رسانی به عشایر کشور کند و شاخصه های توزیع این اعتبارات در هر استان مشخص است.
تیم فوتبال سپیدرود در رشت پدیده را صدرنشین کرد
رشت - ایرنا - تیم فوتبال سپیدرود در هفته چهارم مسابقات لیگ برتر کشور در رشت با نتیجه دو بر صفر از حریفش تیم پدیده مشهد شکست خورد.
سرباز آزاد شده خراسان شمالی وارد بجنورد شد
بجنورد- ایرنا- سعید براتی سرباز ربوده شده خراسان شمالی پس از آزادی، عصر امروز پنجشنبه وارد بجنورد شد و مورد استقبال گسترده مردم این شهر قرار گرفت.
طرح 'ایران مهارت' در مشهد رونمایی شد
مشهد - ایرنا - دستورالعمل اجرایی طرح آموزشهای کوتاه مدت 'ایران مهارت' عصر پنجشنبه با حضور وزیر آموزش و پرورش در مشهد رونمایی شد.
چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است
بوشهر-ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: چینی اقتصاد آمریکا به دلیل رفتار تمامیت خواهی دولتمردان آن کشور ترک برداشته است.
کمبود معلم در سال جدید تحصیلی نداریم
مشهد - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکلی از نظر فضا، تجهیزات و نیروی انسانی در سال جدید تحصیلی وجود ندارد و سال تحصیلی را بدون کمبود نیرو آغاز خواهیم کرد.
2.5 میلیون سند مهندسی جنگ جهاد در کشور ثبت شد
مهاباد- ایرنا- دبیر قرارگاه راهیان نور و مسوول مرکز اسناد دفاع مقدس وزارت جهادکشاورزی گفت: بیش از سه میلیون سند از دوران هشت سال دفاع مقدس در کشور جمع آوری و 2 میلیون و 500 هزار سند ثبت و ذخیره شده که در حال نشر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علائم عفونت لوزه بزرگسالان و درمان خانگی آن
لوزه ها در پشت گلو واقع شده است و در واقع مجموعه ای از بافت لنفی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. عفونت لوزه ها اگر چه ناراحت کننده و ناخوشایند است، ولی به ندرت پیش می آید که وضعیت نگران کننده ای باشد.
پنج سناریوی ترسناک درباره هوش مصنوعی
هوش مصنوعی علاوه بر جنبه‌های مثبت، دارای عوارض منفی و ناخواسته نیز هست که حذف مشاغل، بروز جنگ و نژادپرستی از آن جمله است.
اجلاس وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر آغاز شد
تهران – ایرنا – اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر شامگاه شنبه (به وقت محلی) با حضور وزیران امور خارجه این کشورها از جمله ایران در قزاقستان آغاز شد.
کوتاه و گذرا درباره سهم ایران از دریای خزر و تاریخچه پر فراز و نشیب آن
تقسیم درصد تملک پنج کشور حاشیه دریای خزر، جزو پرونده‌های بسیار پیچیده حقوق بین‌الملل طی سال‌های اخیر است؛ که هنوز بعد از ربع قرن مذاکره و نشست و رفت و آمد، به‌طور کامل حل و فصل نشده است.
دلبریِ وزیر جوان با تیشرت و شلوار جین!
متاسفانه به جرات می‌توان گفت که بیشتر مسئولان این نکات را رعایت نمی‌کنند و صرفا فقط به پوشیدن کت و شلوار بسنده می‌کنند. این نکته بدان جهت بیان شد که همین افراد که خوش پوش هم نیستند به نوع لباس‌های وزیر جوان کشورمان یعنی محمد جواد آذری جهرمی خرده گرفته و او را مورد نقد قرار داده‌اند.
امارات از کمک مالی قطر به ترکیه انتقاد کرد
یمن نظامیان عربستان را در نجران هدف قرار داد
مقام پیشین رژیم صهیونیستی از قدرت ایران ابراز نگرانی کرد
دومین پایگاه نظامی روسیه در خاک سوریه احداث شد
تروریست ها جنوب حلب را منطقه نظامی اعلام کردند
خود محوری تشکیلات خودگردان خطری واقعی برای فلسطین است
وزیر آشتی ملی سوریه: درهای مذاکره در استان ادلب باز است
عطوان: حریری به توصیه سیدحسن نصرالله گوش دهد
بازدید بشار اسد از تونل‌ مرگ شورشیان در غوطه شرقی دمشق
ماکرون بر اهمیت ثبات اقتصادی ترکیه برای فرانسه تاکید کرد