جریان المستقبل و فراز و نشیب های سیاست در لبنان

11:18 ۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 189 0
جریان المستقبل و فراز و نشیب های سیاست در لبنان

بیروت-ایرنا- حزب «جریان المستقبل» به رهبری «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان پس از اینکه در انتخابات با نتایجی غیر قابل انتظار روبرو شد، راه بازسازی روابط و ترمیم تشکیلاتی را در پیش گرفته است تا همچنان اثرگذاری خود را حفظ کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در انتخابات مجلس لبنان که 10 روز پیش برگزار شد، المستقبل توانست 20 کرسی را از آن خود کند. این در حالی است که در پارلمان کنونی که محصول انتخابات سال 2009 است، المستقبل 33 نماینده در پارلمان دارد.
هرچند طبیعی به نظر می رسید که این حزب به دلیل اجرای انتخابات با قانون جدید که بر اساس الگوی نسبیت و نه اکثریت بود، چند کرسی نسبت به قبل ریزش داشته باشد، اما ناظران سیاسی، بزرگترین ناکام انتخابات را حزب آبی رنگ لبنان می دانند.
در گذشته، المستقبل می توانست با تکیه بر قانون اکثریت، در برخی از حوزه ها پیروز شود. آن قانون اجازه می داد تا لیستی که 50 درصد بعلاوه یک رای را از صندوق ها کسب کند، همه نمایندگانش را به مجلس بفرستد، اما قانون جدید، به هر لیست، به نسبتی که در مجموع کسب کردند، سهم خود را داد.
بدین ترتیب، المستقبل در حوزه هایی که اکثریت رای دهندگان هوادران آن بودند، می توانست حتی نمایندگان مسیحی و شیعه همسو با خود را نیز وارد مجلس کند. اما این بار، المستقبل نه تنها نتوانست نامزدهایی را که با آنها ائتلاف کردند، پیروز کند، بلکه چند کرسی اهل سنت را هم از دست داد.
المستقبل، بزرگترین حزب اهل سنت لبنان به شمار می رود، اما این بار مخالفانش از جریان های دیگر اهل سنت توانستند، برتری یاران الحریری را بشکنند و آرای مردم را از آن خود کنند.
المستقبل 10 کرسی از 27 کرسی سنی را از دست داد و این برای این حزب یک شکست بزرگ به شمار می رود.
در رقابت های حزبی و فردی هم کار به جایی رسید که در طرابلس، لیست «نجیب میقاتی» نخست وزیر پیشین لبنان 4 کرسی را از آن خود کرد و لیست «فیصل کرامی» 2 کرسی را به دست آورد. یا در صیدا المستقبل فقط توانست کرسی «بهیه الحریری» را حفظ کند.
در بیروت نیز که المستقبلی ها همیشه یکه تاز میدان بودند، «امین شری» نامزد حزب الله با کسب حدودا 23 هزار رای در جایگاه نخست ایستاد و سعد الحریری با کسب 20 هزار رای، بعد از او به مجلس رسید.
حال جریان المستقبل، برای جلوگیری از شکست های بعدی و باقی ماندن در قدرت، خود را نیازمند ترمیم و بازسازی می بیند. ترمیم تشکیلاتی از درون و بازسازی روابط با احزاب موافق و گاه مخالف خود.

*ترمیم تشکیلاتی در المستقبل
حزب وابسته به الحریری، ترمیم تشکیلاتی را از پیش از انتخابات کلید زد. آنها با کنار گذاشتن شخصیت های قدیمی همچون «فؤاد السنیوره» نخست وزیر پیشین لبنان و معرفی نمایندگانی از میان زنان و جوانان تازه نفس مانند «رولا الطبش» و «دیما جمالی» که به مجلس نیز راه یافتند، این روند را آغاز کردند.
اما موج استعفاها در داخل تشکیلات المستقبل در چند روز اخیر را نمی توان به این مساله بی ارتباط دانست. در کنار این استعفاها، برکناری جمعی از مسئولان هماهنگی، مسئولان ستادهای انتخاباتی، کارمندان و فعالان حزبی را که روزنامه «الاخبار» لبنان از آن به عنوان کودتای سفید و دومینو یاد می کند. باید افزود.
«نادر الحریری» رئیس دفتر سعد الحریری و از نزدیک ترین افراد به او، یکی از اشخاصی بود که استعفای خود را اعلام کرد. کمتر از 24 ساعت بعد هم «وسام الحریری» مسئول هماهنگی امور انتخاباتی المستقبل استعفا کرد. «ماهر ابوالخدود» یکی از سران و برنامه ریزان المستقبل هم از دیگر افرادی بود که کناره گیری کرد.

*برکناری یا استعفا؟
در رسانه ها البته گمانه زنی های مختلفی پیرامون این موج استعفا مطرح شد. درباره نادر الحریری گفته شد که او برای به عهده گرفتن یک وزرات از جمله وزارت کشور از ریاست دفتر سعد الحریری (پسر دایی خود) کناره گیری کرده است. اما برخی ناظران سیاسی این امر را بعید دانسته و گفتند: نیازی به استعفای زودهنگام نبود و نادر الحریری می توانست به محض تکیه بر کرسی وزارت، دفتر سعد الحریری را ترک کند.
برخی ناظران سیاسی هم معتقد به فرضیه اجباری بودن استعفاها در المستقبل هستند. روزنامه «البناء» لبنان، نادر الحریری را برکنار شده معرفی کرد و این اتفاق را به سبب ارتباط وی با جبران باسیل دانست؛ بویژه اینکه در انتخابات اخیر ارتباط دو جانبه شان به ایجاد ائتلاف میان المستقبل و جریان ملی آزاد در برخی از حوزه ها منجر شد.
روزنامه الاخبار، کنار گذاشته شدن نادر الحریری را به دلیل موضع گیری های وی علیه سعودی ها دانست. «حسن علیق» روزنامه نگار لبنانی در این مقاله، نادر الحریری را صاحب نظریه «از فشار سعودی ها به آمریکا پناه ببر» معرفی کرده و می نویسد: سعودی ها، برخورد نادر الحریری را در ماجرای استعفای جنجالی سعد الحریری از نخست وزیری، فراموش نکرده اند.
علیق نوشت که نادر الحریری با ارتباط با آمریکایی ها یکی از کسانی بود که باعث شد، سعودی ها مجبور شوند در عمل به حرف اربابان آمریکایی شان سعد الحریری را رها کنند.
وی افزود: «ثامر السبهان» در آن موقع از نادر الحریری خواسته بود تا فضای رسانه ای و افکار عمومی را که می گویند «عربستان نخست وزیر لبنان را بازداشت و مجبور به استعفا کرده» را آرام کند. اما نادر با تندی به او گفته که «لبنان کشوری است که در آن آزادی رسانه ای وجود دارد و شما باید افکار عمومی را آرام کنید.»
در 13 آبان ماه 96 سعد الحریری در ریاض و از طریق شبکه های عربستانی استعفای خود را اعلام کرد که بسیاری آن استعفا را به اجبار سعودی ها دانستند و به آن اعتراض کردند. سرانجام با فشار برخی نیروهای سیاسی و کشورها، سعدالحریری توانست به بیروت بیاید، استعفای خود را پس بگیرد و به کار خود ادامه دهد.
همچنین روزنامه «الجمهوریه»، پیرامون برکناری یا استعفای ماهر ابوالخدود نوشت: سعد الحریری و «احمد الحریری» رهبر و دبیرکل المستقبل از بزرگی و محبوبیت ابوالخدود نگران بودند. بسیاری از اشخاص به آنها گفته بودند که «باید 5 نسخه از روی ماهر ابوالخدود تکثیر شود تا همه کارها رو به روال باشد».
الجمهوریه در ادامه نوشت که برخی از نمایندگان المستقبل همیشه با لقب «جناب وزیر» ابوالخدود را صدا می کردند و این امر سعد و احمد الحریری را می آزرد.

*بازسازی روابط، دیگر راه المستقبل برای حفظ جایگاه سیاسی
برخی معتقدند، راه دیگری را که المستقبل باید پیش بگیرد تا جایگاه سیاسی خود را در لبنان حفظ کند، اصلاح و بازسازی روابط با احزاب و جریانات سیاسی دیگر این کشور می دانند. بنابراین الحریری ناگزیر است تا با برخی از احزاب سیاسی رابطه اش را از سر گیرد، ولو اینکه با آنها اختلاف هایی داشته باشد.
در این راستا، الحریری طی چند روز اخیر، با «میشل عون» رئیس جمهوری و «نبیه بری» رئیس مجلس دیدارهایی خصوصی داشته است. سه شنبه پیش نیز الحریری در «بیت الوسط» (خانه خود)، میزبان «سمیر جعجع» رهبر حزب «نیروهای لبنانی» (القوات البنانیه) بود.
پس از ماجرای استعفای اجباری الحریری در ریاض، رسانه ها فاش کردند که جعجع به سعودی ها فشار آورده بود تا نگذارند وی به لبنان بازگردد. جعجع او را ناتوان در اداره امور به خصوص در مواجهه با حزب الله معرفی کرده بود.
سعد الحریری هم پس از بازگشت از ریاض، در اظهاراتی گفته بود که بزودی نام کسانی را که از پشت به من خنجر زدند خواهم گفت. اما هیچ گاه این اتفاق نیفتاد. برخی این کتمان حقیقت را به تغییر رویکرد عربستان نسبت به الحریری و قرار و مدارهایی برای حمایت از او مرتبط دانستند.
حزب وابسته به جعجع در یک پیشرفت چشمگیر، توانست در انتخابات پارلمانی که هفته پیش برگزار شد، 16 کرسی را از آن خود کند. این تعداد نسبت به انتخابات پیشین که قواتی ها 8 نماینده در مجلس داشتند، دو برابر شده و حالا جعجع نیرومندتر از قبل است و الحریری حتی اگر نخواهد، مجبور است با او برای مسائل مهم از جمله انتخابش به عنوان نخست وزیر دولت آینده، توافق کند.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

عملی ساده که ترازوی اعمالتان را سنگین می کند
حدیثی از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را در ادامه می خوانید.
خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
تیپ عجیب و ژست عجیب ترِخانم بازیگر در ماشین پلیس!-عکس
عکسی از شهرزاد کمال زاده در فیلم «آرامش موریانه» را مشاهده می کنید.
واکنش بامزه آقای بازیگر به ماجرای آمبولانس ویژه بانوان! -عکس
امیرحسین رستمی به خبر ایجاد آمبولانس ویژه بانوان واکنش جالبی نشان داد.
حق بزرگ اهل بیت در کلام امام حسین(ع)
قوم ما این مقام را از ما گرفتند و به خود اختصاص دادند و ما هم بدین امر تن دادیم و از تفرقه تنفّر و عافیت امت را خوش داشتیم و این در حالی است که می‌دانیم ما به این حقّ که حقّ ماست، سزاوارتریم.
ثبت رکورد ورودی دوومیدانی‌کاران یا نظر سازمان تیم های ملی؟
رییس فدراسیون دوومیدانی گفت: هر رکورد و هر نتیجه ای که ثبت شود، در سازمان تیم های ملی آنالیز و بررسی می شود. در نهایت در جلسه سازمان تیم های ملی نفرات تیم ملی برای بازیهای آسیایی مشخص می شود.
ظاهر عروس‌وار خانم بازیگر! -عکس
زهرا اویسی عکس زیر را در اینستاگرامش منتشر کرد.
نوروزی: ملی‌پوشان بدون مشورت مکمل مصرف نکنند
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی، گفت‌: تمام تلاش ما بر این است با انجام معاینات تخصصی ورزشکاران اعزامی طبق جدول زمان بندی مشخص شده کاروان سالم و پاکی را به بازی‌های جاکارتا اعزام کنیم .
چهره بی حوصله آقای سوپراستار-عکس
بهرام رادان با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: در انتظار گریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است
بیروت-ایرنا-رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: خشم آمریکا به این دلیل است که ایران نقشه های آن کشور در عراق و سوریه را ناکام کرده است.
درس‌های انتخابات ۹۶
مهم‌ترین رهاورد و درس‌آموزی انتخابات ۹۶ برای آحاد مردم، این بود که انتخابات صرفا یک کنش هیجانی نیست.
عملی ساده که ترازوی اعمالتان را سنگین می کند
حدیثی از حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را در ادامه می خوانید.
خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
اسکات میلر، فرمانده جدید نیروهای آمریکا در افغانستان
رژیم صهیونیستی بنادر صیادی غزه را بمباران کرد
واشنگتن رایزنی با جریان السائرون عراق را آغاز کرد
بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است
حمله انتحاری داعش در تدمر سوریه 26 قربانی گرفت
مساجد تاریخی سوریه شاهدی گویا از جنایات تروریست ها
جلسات کابینه رژیم صهیونیستی در پناهگاه برگزار می شود
سوریه باید به جنگ افزارهای هوایی دوربرد مجهز شود
رژیم صهیونیستی به بکارگیری اف – 35 علیه سوریه اعتراف کرد
بیش از هزار تبعه گرجستان از کشورهای اروپایی اخراج شدند