جریان المستقبل و فراز و نشیب های سیاست در لبنان

11:18 ۱۵۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 439 0
جریان المستقبل و فراز و نشیب های سیاست در لبنان

بیروت-ایرنا- حزب «جریان المستقبل» به رهبری «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان پس از اینکه در انتخابات با نتایجی غیر قابل انتظار روبرو شد، راه بازسازی روابط و ترمیم تشکیلاتی را در پیش گرفته است تا همچنان اثرگذاری خود را حفظ کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در انتخابات مجلس لبنان که 10 روز پیش برگزار شد، المستقبل توانست 20 کرسی را از آن خود کند. این در حالی است که در پارلمان کنونی که محصول انتخابات سال 2009 است، المستقبل 33 نماینده در پارلمان دارد.
هرچند طبیعی به نظر می رسید که این حزب به دلیل اجرای انتخابات با قانون جدید که بر اساس الگوی نسبیت و نه اکثریت بود، چند کرسی نسبت به قبل ریزش داشته باشد، اما ناظران سیاسی، بزرگترین ناکام انتخابات را حزب آبی رنگ لبنان می دانند.
در گذشته، المستقبل می توانست با تکیه بر قانون اکثریت، در برخی از حوزه ها پیروز شود. آن قانون اجازه می داد تا لیستی که 50 درصد بعلاوه یک رای را از صندوق ها کسب کند، همه نمایندگانش را به مجلس بفرستد، اما قانون جدید، به هر لیست، به نسبتی که در مجموع کسب کردند، سهم خود را داد.
بدین ترتیب، المستقبل در حوزه هایی که اکثریت رای دهندگان هوادران آن بودند، می توانست حتی نمایندگان مسیحی و شیعه همسو با خود را نیز وارد مجلس کند. اما این بار، المستقبل نه تنها نتوانست نامزدهایی را که با آنها ائتلاف کردند، پیروز کند، بلکه چند کرسی اهل سنت را هم از دست داد.
المستقبل، بزرگترین حزب اهل سنت لبنان به شمار می رود، اما این بار مخالفانش از جریان های دیگر اهل سنت توانستند، برتری یاران الحریری را بشکنند و آرای مردم را از آن خود کنند.
المستقبل 10 کرسی از 27 کرسی سنی را از دست داد و این برای این حزب یک شکست بزرگ به شمار می رود.
در رقابت های حزبی و فردی هم کار به جایی رسید که در طرابلس، لیست «نجیب میقاتی» نخست وزیر پیشین لبنان 4 کرسی را از آن خود کرد و لیست «فیصل کرامی» 2 کرسی را به دست آورد. یا در صیدا المستقبل فقط توانست کرسی «بهیه الحریری» را حفظ کند.
در بیروت نیز که المستقبلی ها همیشه یکه تاز میدان بودند، «امین شری» نامزد حزب الله با کسب حدودا 23 هزار رای در جایگاه نخست ایستاد و سعد الحریری با کسب 20 هزار رای، بعد از او به مجلس رسید.
حال جریان المستقبل، برای جلوگیری از شکست های بعدی و باقی ماندن در قدرت، خود را نیازمند ترمیم و بازسازی می بیند. ترمیم تشکیلاتی از درون و بازسازی روابط با احزاب موافق و گاه مخالف خود.

*ترمیم تشکیلاتی در المستقبل
حزب وابسته به الحریری، ترمیم تشکیلاتی را از پیش از انتخابات کلید زد. آنها با کنار گذاشتن شخصیت های قدیمی همچون «فؤاد السنیوره» نخست وزیر پیشین لبنان و معرفی نمایندگانی از میان زنان و جوانان تازه نفس مانند «رولا الطبش» و «دیما جمالی» که به مجلس نیز راه یافتند، این روند را آغاز کردند.
اما موج استعفاها در داخل تشکیلات المستقبل در چند روز اخیر را نمی توان به این مساله بی ارتباط دانست. در کنار این استعفاها، برکناری جمعی از مسئولان هماهنگی، مسئولان ستادهای انتخاباتی، کارمندان و فعالان حزبی را که روزنامه «الاخبار» لبنان از آن به عنوان کودتای سفید و دومینو یاد می کند. باید افزود.
«نادر الحریری» رئیس دفتر سعد الحریری و از نزدیک ترین افراد به او، یکی از اشخاصی بود که استعفای خود را اعلام کرد. کمتر از 24 ساعت بعد هم «وسام الحریری» مسئول هماهنگی امور انتخاباتی المستقبل استعفا کرد. «ماهر ابوالخدود» یکی از سران و برنامه ریزان المستقبل هم از دیگر افرادی بود که کناره گیری کرد.

*برکناری یا استعفا؟
در رسانه ها البته گمانه زنی های مختلفی پیرامون این موج استعفا مطرح شد. درباره نادر الحریری گفته شد که او برای به عهده گرفتن یک وزرات از جمله وزارت کشور از ریاست دفتر سعد الحریری (پسر دایی خود) کناره گیری کرده است. اما برخی ناظران سیاسی این امر را بعید دانسته و گفتند: نیازی به استعفای زودهنگام نبود و نادر الحریری می توانست به محض تکیه بر کرسی وزارت، دفتر سعد الحریری را ترک کند.
برخی ناظران سیاسی هم معتقد به فرضیه اجباری بودن استعفاها در المستقبل هستند. روزنامه «البناء» لبنان، نادر الحریری را برکنار شده معرفی کرد و این اتفاق را به سبب ارتباط وی با جبران باسیل دانست؛ بویژه اینکه در انتخابات اخیر ارتباط دو جانبه شان به ایجاد ائتلاف میان المستقبل و جریان ملی آزاد در برخی از حوزه ها منجر شد.
روزنامه الاخبار، کنار گذاشته شدن نادر الحریری را به دلیل موضع گیری های وی علیه سعودی ها دانست. «حسن علیق» روزنامه نگار لبنانی در این مقاله، نادر الحریری را صاحب نظریه «از فشار سعودی ها به آمریکا پناه ببر» معرفی کرده و می نویسد: سعودی ها، برخورد نادر الحریری را در ماجرای استعفای جنجالی سعد الحریری از نخست وزیری، فراموش نکرده اند.
علیق نوشت که نادر الحریری با ارتباط با آمریکایی ها یکی از کسانی بود که باعث شد، سعودی ها مجبور شوند در عمل به حرف اربابان آمریکایی شان سعد الحریری را رها کنند.
وی افزود: «ثامر السبهان» در آن موقع از نادر الحریری خواسته بود تا فضای رسانه ای و افکار عمومی را که می گویند «عربستان نخست وزیر لبنان را بازداشت و مجبور به استعفا کرده» را آرام کند. اما نادر با تندی به او گفته که «لبنان کشوری است که در آن آزادی رسانه ای وجود دارد و شما باید افکار عمومی را آرام کنید.»
در 13 آبان ماه 96 سعد الحریری در ریاض و از طریق شبکه های عربستانی استعفای خود را اعلام کرد که بسیاری آن استعفا را به اجبار سعودی ها دانستند و به آن اعتراض کردند. سرانجام با فشار برخی نیروهای سیاسی و کشورها، سعدالحریری توانست به بیروت بیاید، استعفای خود را پس بگیرد و به کار خود ادامه دهد.
همچنین روزنامه «الجمهوریه»، پیرامون برکناری یا استعفای ماهر ابوالخدود نوشت: سعد الحریری و «احمد الحریری» رهبر و دبیرکل المستقبل از بزرگی و محبوبیت ابوالخدود نگران بودند. بسیاری از اشخاص به آنها گفته بودند که «باید 5 نسخه از روی ماهر ابوالخدود تکثیر شود تا همه کارها رو به روال باشد».
الجمهوریه در ادامه نوشت که برخی از نمایندگان المستقبل همیشه با لقب «جناب وزیر» ابوالخدود را صدا می کردند و این امر سعد و احمد الحریری را می آزرد.

*بازسازی روابط، دیگر راه المستقبل برای حفظ جایگاه سیاسی
برخی معتقدند، راه دیگری را که المستقبل باید پیش بگیرد تا جایگاه سیاسی خود را در لبنان حفظ کند، اصلاح و بازسازی روابط با احزاب و جریانات سیاسی دیگر این کشور می دانند. بنابراین الحریری ناگزیر است تا با برخی از احزاب سیاسی رابطه اش را از سر گیرد، ولو اینکه با آنها اختلاف هایی داشته باشد.
در این راستا، الحریری طی چند روز اخیر، با «میشل عون» رئیس جمهوری و «نبیه بری» رئیس مجلس دیدارهایی خصوصی داشته است. سه شنبه پیش نیز الحریری در «بیت الوسط» (خانه خود)، میزبان «سمیر جعجع» رهبر حزب «نیروهای لبنانی» (القوات البنانیه) بود.
پس از ماجرای استعفای اجباری الحریری در ریاض، رسانه ها فاش کردند که جعجع به سعودی ها فشار آورده بود تا نگذارند وی به لبنان بازگردد. جعجع او را ناتوان در اداره امور به خصوص در مواجهه با حزب الله معرفی کرده بود.
سعد الحریری هم پس از بازگشت از ریاض، در اظهاراتی گفته بود که بزودی نام کسانی را که از پشت به من خنجر زدند خواهم گفت. اما هیچ گاه این اتفاق نیفتاد. برخی این کتمان حقیقت را به تغییر رویکرد عربستان نسبت به الحریری و قرار و مدارهایی برای حمایت از او مرتبط دانستند.
حزب وابسته به جعجع در یک پیشرفت چشمگیر، توانست در انتخابات پارلمانی که هفته پیش برگزار شد، 16 کرسی را از آن خود کند. این تعداد نسبت به انتخابات پیشین که قواتی ها 8 نماینده در مجلس داشتند، دو برابر شده و حالا جعجع نیرومندتر از قبل است و الحریری حتی اگر نخواهد، مجبور است با او برای مسائل مهم از جمله انتخابش به عنوان نخست وزیر دولت آینده، توافق کند.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

هر کاری می کنیم تا ادن هازارد در چلسی بماند
بروس باک، رئیس باشگاه چلسی مدعی شد آنها هر کاری خواهند کرد تا ادن هازارد در این تیم باقی بماند.
علی قربانی، گزینه بازگشت به استقلال
عملکرد بازیکنان خارجی استقلال به خصوص الحاجی گرو که از نظر فنی وضعیت نا مناسبی داشته برخی تصمیم گیران در باشگاه استقلال را به فکر بازگرداندن علی قربانی انداخته است.
رای نیمار به کاندیدای جنجالی برزیل
نامزد نیمار، فوق ستاره برزیلی فاش ساخت که نیمار در انتخابات ریاست جمهوری برزیل به "بولسونارو"، کاندیدای راست گرای افراطی رای داده است.
زائران اربعین به توصیه‌های رانندگی عمل کنند
معاون عملیاتی فرمانده انتظامی کشور از زائران اربعین حسینی خواست با دقت به توصیه های رانندگی عمل کنند.
سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
گونه کمیاب سیاهگوش منطقه حفاظت شده شیدا توسط کمیته ملی ثبت، جمع‌آوری و ساماندهی گونه های حیات وحش ایران ثبت شد.
دستگیر ۸۶ سارق و ۱۶۸ قاچاقچی در طرح ضربتی
فرمانده انتظامی البرز تاکید کرد: ماموران نیروی انتظامی استان طی ۲۴ ساعت گذشته موفق به انهدام ۱۰ باند و دستگیری ۸۶ سارق و ۱۶۸ قاچاقچی کالا و مواد مخدر شدند.
افراد دارای این 10 خصلت به فرموده امام رضا(ع) عقلشان کامل است
امام هشتم حضرت رضا علیه السلام فرمودند: عقل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد.
کلید پاداش الهی درکلام امام حسن(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
همراه با فیلم‌های سینمایی تلویزیون در آخرین هفته مهر ماه
«حقیقت»، «انار»، «ایستگاه» و «جعبه موسیقی» تنها برخی فیلم‌های آخر هفته تلویزیون هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیاهگوش در چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
گونه کمیاب سیاهگوش منطقه حفاظت شده شیدا توسط کمیته ملی ثبت، جمع‌آوری و ساماندهی گونه های حیات وحش ایران ثبت شد.
دستگیر ۸۶ سارق و ۱۶۸ قاچاقچی در طرح ضربتی
فرمانده انتظامی البرز تاکید کرد: ماموران نیروی انتظامی استان طی ۲۴ ساعت گذشته موفق به انهدام ۱۰ باند و دستگیری ۸۶ سارق و ۱۶۸ قاچاقچی کالا و مواد مخدر شدند.
افراد دارای این 10 خصلت به فرموده امام رضا(ع) عقلشان کامل است
امام هشتم حضرت رضا علیه السلام فرمودند: عقل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد.
کلید پاداش الهی درکلام امام حسن(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
همراه با فیلم‌های سینمایی تلویزیون در آخرین هفته مهر ماه
«حقیقت»، «انار»، «ایستگاه» و «جعبه موسیقی» تنها برخی فیلم‌های آخر هفته تلویزیون هستند.
سازمان ملل: برای 50هزار سوری در مرز اردن کمک ارسال می شود
کشف سرنخ های جدید از قتل جمال خاشقچی
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خواستار حمله به غزه شد
سازمان ملل: 11مرکز درمانی در الحدیده یمن تعطیل شده است
آلمان 100 میلیون یورو برای بازسازی عراق و سوریه کمک می کند
وزیر خارجه عراق حشدالشعبی را مشابه حزب الله لبنان دانست
30 کودک بحرینی در زندان رژیم آل خلیفه مسموم شدند
تکرار تهدیدات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه
ابومرزوق: از لغو سفر وزیر اطلاعات مصر به غزه و رام‌الله متأسفیم
نماینده پوتین در امور سوریه با وزیر خارجه عمان ملاقات کرد