مصوبه ای برای رفع تبعیض یا دست درازی در بودجه کشور

14:05 ۶ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 62 0
مصوبه ای برای رفع تبعیض یا دست درازی در بودجه کشور

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته (چهارشنبه) با تصویب طرحی دو فوریتی گرچه گامی در راستای افزایش حقوق کارمندانی که حقوق حداقلی دریافت می کنند، برداشتند اما دولتی ها این مصوبه را دارای بار مالی سنگین و دست درازی در بودجه عمرانی کشور می دانند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، 43 نفر از نمایندگان طرح استفساریه جز بند «الف» تبصره 12 قانون بودجه سال 97 کل کشور پس از اختلاف تفسیر دولت و مجلس را در این بند تهیه کردند.
چرا که مجلس اسفند ماه گذشته در بند «الف» تبصره 12 قانون بودجه امسال تصویب کرد که افزایش حقوق گروه های مختلف حقوق‌بگیر از قبیل هیات علمی، کارکنان کشوری و لشگری و قضات به‌طور جداگانه توسط دولت در این قانون انجام شود به ‌نحوی که تفاوت تطبیق موضوع مواد (71) و (78) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 در حکم حقوق ثابت، باقی بماند.
همچنین در بند «ب» این تبصره، دولت موظف شد: افزایش حقوق کارمندان دولت در طی سال 1397 را به گونه‌ای اعمال کند که ضریب افزایش حقوق کارمندان با دریافتی بالا از حداقل درصد و پایین‌ترین حقوق‌ها از حداکثر افزایش برخوردار باشد و این حکم در موارد مغایرت با سایر احکام این قانون حاکم باشد.
دولت افزایش حقوق امسال کارمندان را به طور معمول 6 تا 12 درصد محاسبه می کند، این در حالی است که مجلسی ها معتقدند دولت تفسیر اشتباه کرده است و حقوق حداقل بگیران باید 20 درصد محاسبه شود بنابراین طرح استفساریه ای را با قید دو فوریت تهیه و این سئوال را مطرح کردند که در این بند از قانون بودجه امسال آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند «الف» تبصره 12 قانون بودجه سال 1397 کل کشور که طبقات پایین‌تر از درصد افزایش بیشتری برخوردار می شوند، میزان افزایش پایین‌ترین طبقه 20 درصد است؟
آنها با رای خود تصویب کردند که حقوق حداقل بگیران که 35 هزار و 751 نفر را شامل می شود باید 20 درصد محاسبه شود.
اما در هنگام بررسی جزییات این طرح سیدحمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت اعلام کرد که این طرح دارای بار مالی است.
وی گفت: اگر مجلس در قالب استفساریه ای جزء یک بند «الف» تبصره 12، قانون بودجه را اصلاح کند حداقل
یک هزار و 600 میلیارد تومان بار مالی به دولت تحمیل می کند.
پورمحمدی در دفاع از عملکرد دولت برای افزایش حقوق امسال کارکنان دولت تاکید کرد: دولت در سال گذشته 120 هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت کرد که در سال 97 با 10 درصد افزایش، 132 هزار میلیارد تومان پرداخت می کند.
وی همچنین بر بررسی جدول افزایش حقوق‌ها در دهها جلسه کارشناسی تاکید کرد تا نظر مجلسی ها تامین شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در عین حال گفت که براساس جدول افزایش حقوق کارکنان دولت، رشد حقوقی مقامات و همطراز آنان امسال «صفر درصد» است یعنی حقوق آنها امسال افزایش نمی‌یابد و کارکنانی که حداقل حقوق یعنی یک میلیون و 35 هزار تومان دریافت می‌کنند 16 درصد افزایش می‌یابد و نه 10 یا 12 درصد.
وی یادآور شد: همچنین افرادی که حقوق آنها کمی بیشتر بود، 15 الی 14 درصد و به همین ترتیب نزولی خواهد بود به طوری که وقتی به کارکنان دادگستری و امثال آنها می‌رسد حقوق امسال آنها 6 درصد افزایش می‌یابد.
معاون سازمان برنامه و بودجه این سئوال را مطرح کرد که چطور می‌توان حداکثر مندرج در قانون را 20 درصد و حداقل را یک درصد تعیین کرد؟. مجلس در واقع با این استفساریه، قانون بودجه امسال را اصلاح می کند.
پورمحمدی تبعات این تصمیم را این گونه تفسیر کرد که حقوق قضات، هیات‌های علمی، کارشناسان دستگاه‌های دیپلماسی، نفت، پتروشیمی و دیوان محاسبات با رشد صفر درصدی روبرو خواهد بود، در حالی که دولت حقوق این طبقه را 6 درصد افزایش داده است.
سخنان روز گذشته نماینده دولت به این معنا است که دولت بعد از 2 ماه احکام کارمندان را صادر کرده و اگر استفساریه با رویکرد اصلاح بودجه 97 انجام شود، احکام جدید باید صادر شود که حدود یک ماه زمان نیاز دارد و تازه مشخص نیست که آیا بشود مصوبه مجلس را اجرایی کرد یا خیر؟ و این اصلاحیه حداقل هزار و 600 میلیارد تومان بار مالی جدید برای دولت به همراه خواهد داشت و دولت در میانه سال مالی پولی برای پرداخت نخواهد داشت و مجبور می‌شود برای اجرای این مصوبه به بودجه عمرانی کشور دست درازی کند.
اما سخنان روز گذشته علی لاریجانی رییس مجلس این بود که گرچه دولت تاکید دارد این طرح بار مالی دارد در صورتی که در این طرح بر افزایش پلکانی نزولی حقوق تاکید شده است.
وی افزود: بنابر قانون، پایین ترین افزایش حقوق 16درصد است اما دولت 12 درصد افزایش حقوق اعلام کرده است، مبنای تهیه طرح استفساریه نیز اعلام 12 درصدی حداقل افزایش حقوق کارمندان است.
رییس مجلس تصریح کرد: این طرح به موجب قانون بودجه سال 97 بر افزایش 20 درصدی حداقل حقوق بگیران تاکید دارد که دولت می تواند در محاسبات مرتبط با حقوق اساتید دانشگاه در تنظیمات خود به وضعیت آنها رسیدگی کند.
محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز با تشریح روند بررسی این بند از قانون بودجه در بهمن گذشته در کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 تاکید کرد که برای رسیدگی به اقشار آسیب پذیر و کسانی که حقوق کمتر دریافت می کنند، تصمیم گرفته شد تا حقوق کارمندان بیشتر افزایش یابد اما دولت از این جزء تبصره 12 برداشت درست نداشته و افزایش حقوق کارکنان دولت را بین 6 تا 12 درصد تعیین کرده است.
وی ادامه داد: این طرح به این موضوع تاکید دارد که تنها به حقوق 35 هزار و 751 نفر به میزان 20 درصد افزوده شود، این اقدام با حفظ منابع مالی موجود می تواند، انجام شود زیرا در قانون برای طبقات بالاتر چون مقامات، نمایندگان، سفرا و وزیران هیچ افزایش حقوقی در نظر گرفته نشده است.
نمایندگان مجلس با تصویب این طرح استفساریه بر این موضوع تاکید کردند که گروه‌های درآمدی پایین در تمامی دستگاه‌ها شامل این افزایش حقوق می‌شوند.
آنها با ابراز تاسف از حقوق پایین بسیاری از کارمندان همچون کارمندان شرکتی، قراردادی، معلمان و... که پایین‌تر از خط فقر هستند، معتقدند که تبعیض فاحشی در میان کارکنان دولت و به ویژه آموزش و پرورش و دیگر وزارتخانه‌ها دیده می‌شود که باید مطابق قانون اصلاح و تمامی مردم از حقوق عادلانه برخوردار شوند اما موضوع بار مالی آن در این مصوبه شفاف سازی نشده است.
این مصوبه به زودی در شورای نگهبان بررسی می شود و باید منتظر ماند و دید که نظر اعضای این نهاد نسبت به بار مالی چیست و آن را تایید می کند.
سیام ** 1336**1597


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

درگیری بر سر چرای دام یک کشته و 2 مجروح در پیرانشهر برجا گذاشت
ارومیه- ایرنا- مسئول پزشکی قانونی شهرستان پیرانشهر گفت که نزاع و درگیری بر سر چرای دام، یک کشته و 2 زخمی در این منطقه کوهستانی برجا گذاشت.
چاه هایی که گلوی آب را می فشارند
اصفهان - ایرنا - مشکل آب بسیار جدی است و در این وضعیت بغرنج، وجود بیش 350 هزار حلقه غیرمجاز در کشور که 12 هزار حلقه آن در استان اصفهان شناسایی شده ، راه توزیع عادلانه این مایه حیات را سد کرده است.
تکمیل 236طرح ورزشی نیمه تمام در دست اقدام است
همدان- ایرنا- مدیرعامل توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور گفت: تکمیل 236 طرح ورزشی نیمه تمام در دست اقدام است و از این تعداد 40 طرح دهه فجر امسال بهره برداری می شود.
خشکسالی 726 میلیارد تومان به بخش کشاورزی سیستان خسارت زد
زاهدان - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: خشکسالی 726 میلیارد تومان به کشاورزان و دامپروران منطقه سیستان(شامل شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) در سال زراعی 96- 97 خسارت وارد کرد.
فرانسه همچنان به سیاست های ضد مهاجرتی ادامه می دهد
تهران- ایرنا-در راستای ادامه سیاست های ضدمهاجرتی دولت پاریس، وزیر کشور فرانسه چهارشنبه دستور تخلیه بیش از دو هزار مهاجر را از اردوگاه آوارگان صادر کرد.
ایران درمسابقات بین المللی نظامی نمایشگاه فرهنگی دایرمی کند
مسکو - ایرنا - رئیس اداره آموزش ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به شرکت نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی نظامیان اعلام کرد: در حاشیه این رقابت ها، نمایشگاه فرهنگی ایران دایر خواهد شد.
بدون جریان صدر و الحشد تشکیل دولت جدید عراق به جایی نمی رسد
بغداد- ایرنا - 'احمد الاسدی' سخنگوی ائتلاف انتخاباتی الفتح (نزدیک به نیروهای الحشد الشعبی) گفت بدون حضور این ائتلاف و نیز ائتلاف سائرون (نزدیک به سید مقتدا صدر) دولت آینده امکان تشکیل ندارد.
حکام عرب بهای راهبرد ضد ایرانی جدید واشنگتن را می پردازند
تهران-ایرنا- روزنامه رای الیوم با بیان این که 'اسرائیل' شروط جدید آمریکا علیه ایران را وضع کرده است، نوشت: بدون تردید برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس بهای سنگین راهبرد ضد ایرانی جدید واشنگتن را، هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ نظامی پرداخت خواهند کرد.
امارات قصد داشت پایگاه 'العدید' قطر را به خاک خود ببرد
تهران- ایرنا- روزنامه 'القدس العربی' با اشاره به افشای پرونده فساد 'جورج نادر' تاجر آمریکایی لبنانی الاصل مرتبط با امارات و عربستان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، نوشت: هدف ایجاد فضای مسموم علیه قطر و انتقال پایگاه نظامی آمریکا از دوحه به ابوظبی بود.
ترکیه کشورهایی که سفارت خود را به قدس منتقل کنند، تحریم می کند
آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد: کشورهایی که با نقض حریم قدس شریف و قوانین بین المللی سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کنند، تحریم می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
خبرخوش نوربخش برای مستمری بگیران تامین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه این سازمان اقدامات مؤثری درزمینه فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی انجام داده است،گفت:٦٠٠ میلیارد تومان تسهیلات برای مستمری بگیران در نظر گرفته شده است.
حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
سناتور جمهوری‌خواه: کره شمالی بازی درآورد، آمریکا حمله می‌کند
یک سناتور جمهوری‌خواه اظهار کرد، در صورتی که کره شمالی توافق با آمریکا را نپذیرد، ترامپ گزینه‌ای به جز ورود به جنگ با این کشور نخواهد داشت.
پیام تسلیت روحانی به مناسبت درگذشت روحانی مبارز حاج شیخ غلامرضا حسنی
اولویت‌های اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مشخص شد
تنها راه مقابله با آمریکا وحدت و همدلی است
امنیت و اقتصاد ایران و پاکستان به یکدیگر وابسته است
آمار خودکشی در ایران نصف میانگین جهانی است
روحانی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت
علوی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت
هیچ استان جدیدی تشکیل نمی شود
اولویت‌های اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مشخص شد
بخشی از آیین نامه اجرایی قانون بودجه 97 تصویب شد