مصوبه ای برای رفع تبعیض یا دست درازی در بودجه کشور

14:05 ۱۵۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 254 0
مصوبه ای برای رفع تبعیض یا دست درازی در بودجه کشور

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته (چهارشنبه) با تصویب طرحی دو فوریتی گرچه گامی در راستای افزایش حقوق کارمندانی که حقوق حداقلی دریافت می کنند، برداشتند اما دولتی ها این مصوبه را دارای بار مالی سنگین و دست درازی در بودجه عمرانی کشور می دانند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، 43 نفر از نمایندگان طرح استفساریه جز بند «الف» تبصره 12 قانون بودجه سال 97 کل کشور پس از اختلاف تفسیر دولت و مجلس را در این بند تهیه کردند.
چرا که مجلس اسفند ماه گذشته در بند «الف» تبصره 12 قانون بودجه امسال تصویب کرد که افزایش حقوق گروه های مختلف حقوق‌بگیر از قبیل هیات علمی، کارکنان کشوری و لشگری و قضات به‌طور جداگانه توسط دولت در این قانون انجام شود به ‌نحوی که تفاوت تطبیق موضوع مواد (71) و (78) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 در حکم حقوق ثابت، باقی بماند.
همچنین در بند «ب» این تبصره، دولت موظف شد: افزایش حقوق کارمندان دولت در طی سال 1397 را به گونه‌ای اعمال کند که ضریب افزایش حقوق کارمندان با دریافتی بالا از حداقل درصد و پایین‌ترین حقوق‌ها از حداکثر افزایش برخوردار باشد و این حکم در موارد مغایرت با سایر احکام این قانون حاکم باشد.
دولت افزایش حقوق امسال کارمندان را به طور معمول 6 تا 12 درصد محاسبه می کند، این در حالی است که مجلسی ها معتقدند دولت تفسیر اشتباه کرده است و حقوق حداقل بگیران باید 20 درصد محاسبه شود بنابراین طرح استفساریه ای را با قید دو فوریت تهیه و این سئوال را مطرح کردند که در این بند از قانون بودجه امسال آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند «الف» تبصره 12 قانون بودجه سال 1397 کل کشور که طبقات پایین‌تر از درصد افزایش بیشتری برخوردار می شوند، میزان افزایش پایین‌ترین طبقه 20 درصد است؟
آنها با رای خود تصویب کردند که حقوق حداقل بگیران که 35 هزار و 751 نفر را شامل می شود باید 20 درصد محاسبه شود.
اما در هنگام بررسی جزییات این طرح سیدحمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت اعلام کرد که این طرح دارای بار مالی است.
وی گفت: اگر مجلس در قالب استفساریه ای جزء یک بند «الف» تبصره 12، قانون بودجه را اصلاح کند حداقل
یک هزار و 600 میلیارد تومان بار مالی به دولت تحمیل می کند.
پورمحمدی در دفاع از عملکرد دولت برای افزایش حقوق امسال کارکنان دولت تاکید کرد: دولت در سال گذشته 120 هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت کرد که در سال 97 با 10 درصد افزایش، 132 هزار میلیارد تومان پرداخت می کند.
وی همچنین بر بررسی جدول افزایش حقوق‌ها در دهها جلسه کارشناسی تاکید کرد تا نظر مجلسی ها تامین شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در عین حال گفت که براساس جدول افزایش حقوق کارکنان دولت، رشد حقوقی مقامات و همطراز آنان امسال «صفر درصد» است یعنی حقوق آنها امسال افزایش نمی‌یابد و کارکنانی که حداقل حقوق یعنی یک میلیون و 35 هزار تومان دریافت می‌کنند 16 درصد افزایش می‌یابد و نه 10 یا 12 درصد.
وی یادآور شد: همچنین افرادی که حقوق آنها کمی بیشتر بود، 15 الی 14 درصد و به همین ترتیب نزولی خواهد بود به طوری که وقتی به کارکنان دادگستری و امثال آنها می‌رسد حقوق امسال آنها 6 درصد افزایش می‌یابد.
معاون سازمان برنامه و بودجه این سئوال را مطرح کرد که چطور می‌توان حداکثر مندرج در قانون را 20 درصد و حداقل را یک درصد تعیین کرد؟. مجلس در واقع با این استفساریه، قانون بودجه امسال را اصلاح می کند.
پورمحمدی تبعات این تصمیم را این گونه تفسیر کرد که حقوق قضات، هیات‌های علمی، کارشناسان دستگاه‌های دیپلماسی، نفت، پتروشیمی و دیوان محاسبات با رشد صفر درصدی روبرو خواهد بود، در حالی که دولت حقوق این طبقه را 6 درصد افزایش داده است.
سخنان روز گذشته نماینده دولت به این معنا است که دولت بعد از 2 ماه احکام کارمندان را صادر کرده و اگر استفساریه با رویکرد اصلاح بودجه 97 انجام شود، احکام جدید باید صادر شود که حدود یک ماه زمان نیاز دارد و تازه مشخص نیست که آیا بشود مصوبه مجلس را اجرایی کرد یا خیر؟ و این اصلاحیه حداقل هزار و 600 میلیارد تومان بار مالی جدید برای دولت به همراه خواهد داشت و دولت در میانه سال مالی پولی برای پرداخت نخواهد داشت و مجبور می‌شود برای اجرای این مصوبه به بودجه عمرانی کشور دست درازی کند.
اما سخنان روز گذشته علی لاریجانی رییس مجلس این بود که گرچه دولت تاکید دارد این طرح بار مالی دارد در صورتی که در این طرح بر افزایش پلکانی نزولی حقوق تاکید شده است.
وی افزود: بنابر قانون، پایین ترین افزایش حقوق 16درصد است اما دولت 12 درصد افزایش حقوق اعلام کرده است، مبنای تهیه طرح استفساریه نیز اعلام 12 درصدی حداقل افزایش حقوق کارمندان است.
رییس مجلس تصریح کرد: این طرح به موجب قانون بودجه سال 97 بر افزایش 20 درصدی حداقل حقوق بگیران تاکید دارد که دولت می تواند در محاسبات مرتبط با حقوق اساتید دانشگاه در تنظیمات خود به وضعیت آنها رسیدگی کند.
محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز با تشریح روند بررسی این بند از قانون بودجه در بهمن گذشته در کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 تاکید کرد که برای رسیدگی به اقشار آسیب پذیر و کسانی که حقوق کمتر دریافت می کنند، تصمیم گرفته شد تا حقوق کارمندان بیشتر افزایش یابد اما دولت از این جزء تبصره 12 برداشت درست نداشته و افزایش حقوق کارکنان دولت را بین 6 تا 12 درصد تعیین کرده است.
وی ادامه داد: این طرح به این موضوع تاکید دارد که تنها به حقوق 35 هزار و 751 نفر به میزان 20 درصد افزوده شود، این اقدام با حفظ منابع مالی موجود می تواند، انجام شود زیرا در قانون برای طبقات بالاتر چون مقامات، نمایندگان، سفرا و وزیران هیچ افزایش حقوقی در نظر گرفته نشده است.
نمایندگان مجلس با تصویب این طرح استفساریه بر این موضوع تاکید کردند که گروه‌های درآمدی پایین در تمامی دستگاه‌ها شامل این افزایش حقوق می‌شوند.
آنها با ابراز تاسف از حقوق پایین بسیاری از کارمندان همچون کارمندان شرکتی، قراردادی، معلمان و... که پایین‌تر از خط فقر هستند، معتقدند که تبعیض فاحشی در میان کارکنان دولت و به ویژه آموزش و پرورش و دیگر وزارتخانه‌ها دیده می‌شود که باید مطابق قانون اصلاح و تمامی مردم از حقوق عادلانه برخوردار شوند اما موضوع بار مالی آن در این مصوبه شفاف سازی نشده است.
این مصوبه به زودی در شورای نگهبان بررسی می شود و باید منتظر ماند و دید که نظر اعضای این نهاد نسبت به بار مالی چیست و آن را تایید می کند.
سیام ** 1336**1597


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

ماجرای شباهت پژمان بازغی با جانی دپ
سید جواد هاشمی، در سال ۹۰، برای نخستین تجربه کارگردانی خود، فیلم «اختاپوس» (آهوی پیشونی سفید ۱) را جلوی دوربین برد و پس از ۶ سال، سری دوم این فیلم را با هزینه‌ای بالا ساخت که به تازگی به روی پرده رفته و با اقبال نسبتا خوبی هم از سوی مخاطب مواجه شده است.
با PMR عضلات خود را از تنش رها کنید
آرام سازی تدریجی عضلات یا PMR (Progressive Muscle Relaxation) تکنیکی آرام کننده و موثر برای کاهش تنش در سراسر بدن است.
نشانه‌های سرطان کولون؛ از نفخ و یبوست تا کم خونی
سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ که بخش انتهایی دستگاه گوارش را دچار مشکل می‌کند یکی از موارد شایع در کشور‌های غربی است که بخش زیادی از آن به نوع تغذیه آن‌ها بر می‌گردد.
ساده‌ترین روش تهیه کیک براونی اینجاست!
با این دستور بدون نقص تنها با ۷ ماده تشکیل دهنده کیک براونی درست کنید و عصرانه‌ای دلچسب در کنار خانواده داشته باشید.
ستاره‌های هالیوودی که رگ و ریشه سرخپوستی دارند
در این شکی نیست که حق سرخپوست‌ها خورده شده است و این امر را می‌توان در هالیوود نیز مشاهده کنید. اثبات این ماجرا را می‌توان به قضیه انصراف از دریافت جایزه اسکار توسط مارلون برانو رجوع داد. این اسطوره سینما برای فیلم پدرخوانده برنده جایزه اسکار شد، اما به دلیل تصویر ناشایستی که هالیوود در سینِما از سرخپوستان به نمایش می‌گذارد از دریافت جایزه اسکار سر باز زد.
با این جملات، اعتماد دیگران را به دست آورید
به دست آوردن اعتماد دیگران برای بیشتر ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که اثرات قابل توجهی در زندگی و روابط اجتماعی ما می‌تواند داشته باشد. بیان برخی جملات به ما کمک خواهد کرد که در روابط روزمره اعتماد همکاران، دوستان و حتی غریبه‌ها را به راحتی به دست آوریم.
عصبانیت دوباره باشگاه بارسلونا از پیکه
جرارد پیکه فصل را خوب شروع نکرده و در چند بازی با اشتباهات خود باعث ناکامی بارسلونا شده است.
خلعتبری: یک روز مانده به جام‌جهانی خط خوردم
محمدرضا خلعتبری با توپ پر برگشته! رد پایش در موفقیت‌های اخیر تیم صدرنشین پدیده مشهد شاهد این ادعاست.
ناظمی: فیفا به حجابم احترام گذاشت
برای اولین‌بار مسابقات فوتسال بین رشته‌های المپیکی قرار گرفت و این رشته ورزشی از المپیک جوانان 2018 آرژانتین در هردو بخش دختران و پسران استارت خورد اما نکته اصلی آن قضاوت گلاره ناظمی، بانوی ایرانی در این رقابت‌ها بود
گرشاسبی و رفقا در مسیر طاهری و رفقا!
با وجود اینکه تیم فوتبال پرسپولیس باید اول آبان‌ماه بازی برگشت خود مقابل السد قطر را برگزار کند تا فینالیست غرب آسیا در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شود اما مسئولان این باشگاه از حالا به استقبال فینالیست‌شدن تیم خود رفته‌ و کمیته‌هایی را در همین رابطه راه‌اندازی کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استقلال هنوز امیدوار است در آزادی بازی کند
فدراسیون می‌خواهد بازی سایپا – استقلال را در ورزشگاه تختی تهران برگزار کند چرا که سایپا میزبان این بازی است.
سیگار و نوشابه به جای روزنامه!
معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: ساماندهی وضعیت دکه‌های مطبوعاتی استان کار ساده‌ای نیست.
دلیل تلاش فردوسی پور برای پخش ۹۰ چه بود؟
یک برنامه ساز تلویزیون با هر سبک و نگرشی طبعا دوست ندارد برنامه اش از ریتم و نظم بیفتد؛ آنچه برای ۹۰ رخ داد نسخه آزمایش نشده ای در طول این سال ها بود.
۴۰ درصد درآمد استقلال از جام جهانی در جیب پروپییچ!
استقلال باید حدود ۴۰ درصد درآمدش از جام جهانی را به پروپییچ بدهد تا پرونده او را در فیفا ببندد.
کی‌روش به وعده‌اش عمل کرد
تیم ملی ایران با ارائه یک بازی تهاجمی موفق شد با نتیجه 2 بر 1 برابر بولیوی به برتری برسد. این همان چیزی بود که کی روش از این بازی انتظار داشت.
روایت کدخدایی از لوایح FATF و سرنوشتCFT
رئیس‌جمهور از پیشرفت‌های قابل توجه صنعت دفاعی قدردانی کرد
سفیران ایران در 5 کشور به زودی عازم محل ماموریت می شوند
مدیران نباید وارد مسایل حاشیه ای شوند
پاکستان اقدامات لازم را برای آزادی نیروهای مرزی ایران به کار گیرد
سن فرسودگی انواع خودرو و موتورسیکلت تعیین شد
سفرای ایران نمایندگان ملت، تاریخ و فرهنگ متعالی ایران هستند
علاقه‌مند به توسعه روابط با هلند هستیم- امیدوارم حکم لاهه بر رفتارهای آمریکا تأثیرگذار باشد
ایران آماده تقویت همکاری‌ها با اتحادیه اروپا و از جمله بلژیک است
تهران آماده گسترش روابط  با سارایوو است