پاکستان گسترش همکاری های مشترک با افغانستان را خواستار شد

08:17 ۲۵۰ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 913 0
پاکستان گسترش همکاری های مشترک با افغانستان را خواستار شد

اسلام آباد - ایرنا - مشاور نخست وزیر پاکستان در امور امنیت ملی، روز چهارشنبه با تاکید بر گسترش روابط اسلام آباد و کابل، توسعه همکاری دو کشور در راستای 'پلان عمل افغانستان - پاکستان' را خواستار شد.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا 'ناصرخان جنجوعه' در دیدار با 'حکمت خلیل کرزی' معاون سیاسی وزیر امور خارجه افغانستان روز گذشته در گفت و گوهای صلح دو کشور و در اجلاس موسوم به 'همکاری های چین، پاکستان و افغانستان - تعامل سازنده برای رشد پایدار'، با تشریح اهمیت 'پلان عمل افغانستان - پاکستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) 'گفت: امیدواریم که این طرح بتواند دو کشور را بیش از گذشته به همدیگر نزدیک کند.
مشاور نخست وزیر در امور امنیت ملی پاکستان با بیان اینکه هر دو کشور دلایل قاطع برای گسترش همکاری ها دارند، گفت: مسئولان هر دو کشور باید برای عقب راندن چالش های پیش رو با همدیگر همکاری کنند .
ناصر جنجوعه با تشریح ظرفیت های تجاری دو کشور گفت: ارتباطات منطقه ای با عنوان طرح کریدورها حرف اول را در پیشبرد اهداف اقتصادی ، تجاری و اقتصادی ی زند و پاکستان و افغانستان از این ظرفیت برخوردارند.
ناصر جنجوعه همچنین با کم اهمیت خواندن اختلافات بین دو کشور گفت: خوشبختی و سعادت مردم معنای دیگر امنیت در یک کشور است، کابل و اسلام آباد نیز دارای ظرفیت های فراوان هستند اما به دلیل برخی اختلاف نظرها برای رسیدن به منافع مشترک با مشکلات روبرو هستند.
هر دو مسئول بلند پایه پاکستان و افغان بر تفاوت قائل شدن بین اختلافات سیاسی با منافع اقتصادی مشترک تاکید کردند.
حکمت خلیل کرزی معاون وزیر امور خارجه افغانستان نیز در این دیدار گفت: امنیت پاکستان و افغانستان به دیگری گره خورده است، به نحوی که هر دو کشور دارای اشتراکات فراوان در حوزه چالش ها و فرصت ها هستند .
وی با بیان اینکه پاکستان نقش مهمی در ایجاد امنیت و ثبات در منطقه دارد گفت : برای امنیت پایدار در افغانستان دو کشور باید همکاری بسیار نزدیک داشته باشند .
مسئول بلند پایه وزارت امور خارجه افغانستان همچنین افزود : معتقدیم که پاکستان به جای اینکه برای افغانستان مشکل ایجاد کند خود باید بخشی از راه حل برون رفت از وضعیت کنونی باشد.
کرزی با بیان اهمیت توافق نامه'پلان عمل افغانستان - پاکستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) ' گفت : این طرح در راستای کاهش شکاف و اختلاف ها در مسیر احیا روابط حسنه فی مابین است و امیدواریم پس از این اینکه این طرح به مرحله اجرایی برسد، دو کشور بتوانند مکانیسم همکاری های پایدار را تهیه و اجرا کنند.
به گزارش ایرنا پس از سفر 'شاهد خاقان عباسی' نخست‌وزیر پاکستان به کابل در نیمه های فروردین ماه سال جاری، وزارت خارجه‌ افغانستان با انتشار بیانیه مطبوعاتی از توافق رییس‌جمهوری افغانستان با شاهد خاقان عباسی خبر داد و گفت که بر اصول اساسی نهایی‌سازی پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی توافق شده است.
در سفر نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان، گسترش روابط بازرگانی میان دو کشور همسایه نیز مورد بحث قرار گرفت و بر اساس بیانیه کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان، غنی و عباسی در دیدار در کابل، بر گسترش ارتباطات دوجانبه به ویژه طرح انتقال انرژی از آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان و اقدام عملی برای احداث خط ‌آهن کویته- قندهار- هرات و پشاور- جلال‌آباد و شاهراه پشاور- جلال‌آباد- کابل گفت و گو کردند.
پس از آن نیز، مقامات بلند پایه سیاسی و نظامی دو کشور برای رهایی از اختلافات و افزایش همکاری های فیمابین، مکانیسم دو جانبه ای با عنوان 'پلان عمل افغانستان - پاکستان برای امنیت و ثبات' را آغاز کرده اند.
هدف از این برنامه رفع سوء تفاهم ها و ترویج و نهادینه کردن صلح و امنیت در منطقه است و این طرح از سوی پاکستان و با همفکری افغانستان تهیه و تدوین شده است.
دو کشور بر هفت اصل به توافق رسیدند که بر اساس یکی از بندهای آن دولت پاکستان به پذیرش طرح گفت و گوهای صلح و آشتی از سوی دولت مرکزی کابل با دیگر گروه ها ( طالبان ) متعهد شده است.
همچنین هر دو کشور متعهد به اقدام قاطع علیه عاملان بی ثبات کننده دو کشور و عناصر آشتی ناپذیر متواری و شرور در مناطق مرزی شدند.
کابل و اسلام آباد بر اساس پیش نویس این توافق نامه موظفند تا از فعالیت گروه های تروریستی و خرابکار در خاک خود جلوگیری کنند و با گشت های هوایی و زمینی، ارتباط بین مسولان بلند پایه مرزی دو کشور برای خنثی سازی حملات تروریست ها و شناسایی عاملان شرور را نهادینه کنند.
هر دو کشور همچنین متعهد شدند ضمن خووداری از اتهام زنی متقابل در رسانه و مطبوعات برای حل اختلافات و سوء تفاهم ها از طریق مجاری دیپلماسی تلاش کنند .
بر اساس این طرح شش گروه کاری تشکیل خواهد شد که یکی از آنها در حوزه امنیت و تبادل اطلاعات محرمانه است.
هدف از 'طرح اقدام افغانستان پاکستان برای امنیت و ثبات 'پایان اختلافات بین اسلام اباد و کابل و مبارزه موثر تر علیه تروریسم عنوان شده است. بازگشت مهاجران افغان ساکن در پاکستان به کشور خود و احیاء و تقویت روابط تجاری و بازرگانی از دیگر اهداف این طرح است.
این طرح همچنین مورد حمایت چین و آمریکا است.
آساق**6125**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چرا کسانی که گربه دارند باید یک میز شیشه‌ای داشته باشند؟
عکس گربه‌هایی که روی میز‌های شیشه‌ای نشسته اند، مثل عکس‌های هوایی به شما اجازه می‌دهد دنیا را از زاویه جدیدی ببینید.
تصاویر دیدنی از ابرماه خونین ۲۰۱۹
اولین ماه گرفتگی کامل سال ۲۰۱۹ که با نام ابرماه خونین نیز شناخته می‌شود در صبح روز اول بهمن‌ماه اتفاق شد. در این مطلب بهترین عکس‌های ماه گرفتگی ۱ بهمن ۹۷ را مشاهده می‌کنید.
عجیب‌ترین واحد‌های اندازه گیری دنیا
یکی از این واحد‌های عجیب که البته بسیار هم محبوب است واحد «ریش ثانیه» است. این واحد که برای اندازه گیری طول‌های کوچک به کار می‌رود، بیانگر مقدارطولی است که یک تار ریش معمولی در هر ثانیه رشد می‌کند و حدودا معادل ۵ نانومتر است.
طرز تهیه لوف مرغ (مرغ قالبی) مرحله به مرحله
میت لوف یکی از غذا‌های پرطرفدار آمریکاییه و از اسمش پیداس که پایه اش از انواع گوشته این غذای راحت و خوشمزه معمولا داخل قالب‌های مستطیل شکل (loaf pan) داخل فر تهیه میشه ما در این مطلب طرز تهیه لوف مرغ رو براتون میذاریم که خیلی لذیذه و پیشنهاد میکنیم حتما امتحانش کنین.
گفتگو با قدیمی‌ترین غسال بهشت‌ زهرا (س)
زندگی هر آدمی می‌تواند یک کتاب باشد؛ یک کتاب پر رمز و راز و خواندنی، یک داستان اختصاصی که شبیه قصه آدم‌های دیگر نیست، آن‌قدر که بگوییم به اندازه همه آدم‌ها یک قصه وجود دارد؛ شنیدنی و منحصر به فرد.
امیرکبیر؛ فرزند خلف، اما ناکام رویا‌های ضد استعماری
در هزاوه از بخش‌های فراهان در محله‌ای که امروز به محله میرزا تقی خان، نامی است، در سال ۱۲۲۲ هجری شمسی فرزندی پا به عرصه زندگی می‌گذارد که او را محمد تقی نام نهادند که یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های شب ظلمانی ۲۰۰ ساله ایران می‌شود.
لیگ NBA؛ پیروزی وریرز با رکورد شکنی تامپسون
تیم بسکتبال گلدن استیت وریرز در بازی امروز خود که در شهر لس‌آنجلس برگزار شد با رکورد شکنی کلی تامپسون از سد لیکرز گذشت.
بررسی عملکرد خط دفاع استقلال در نیم‌فصل اول
استقلال در ابتدای فصل با وضعیت نه‌چندان خوبی وارد لیگ هجدهم شد، اما شاگردان شفر رفته رفته و با گذشت زمان بهتر شدند.
۲ ماه ترسناک در انتظار شاگردان شفر
برنامه فشرده سازمان لیگ فوتبال ایران در نیم فصل دوم برای استقلال روز‌های سخت و پرفشاری را بهمراه خواهد داشت.
پنجعلی: پرسپولیس دربی برگشت را می‌برد
پیشکسوت فوتبال ایران گفت: برانکو توانسته مشکل نیمکت پرسپولیس را حل کند و بازیکنان در شرایط ایده آلی به سر می‌برند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

امیرکبیر؛ فرزند خلف، اما ناکام رویا‌های ضد استعماری
در هزاوه از بخش‌های فراهان در محله‌ای که امروز به محله میرزا تقی خان، نامی است، در سال ۱۲۲۲ هجری شمسی فرزندی پا به عرصه زندگی می‌گذارد که او را محمد تقی نام نهادند که یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های شب ظلمانی ۲۰۰ ساله ایران می‌شود.
لغو اجرای ۲ نمایش لهستانی در جشنواره تئاتر فجر
مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد به دلیل سیاست‌های ضد ایرانی کشور لهستان، اجرای ۲ نمایش از این کشور را در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو کردیم.
سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد