نظرسنجی های معنادار در ترکیه

04:25 ۲۵۲ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 347 0
نظرسنجی های معنادار در ترکیه

نظرسنجی ها نشان می‌دهد که بیش از ۱۹ درصد از اعضا و حامیان حزب عدالت و توسعه خواستار تداوم ریاست‌جمهوری اردوغان نیستند اما این مسئله را برای باقی ماندن در قدرت، مخفی می‌کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،اکثر نظرسنجی های صورت گرفته در ترکیهنشان می دهد که رجب طیب اردوغانرئیس جمهور فعلی ترکیه، احتمالا بار دیگر خواهد توانست در قالب ائتلاف با حزب حرکت ملی گرا به رهبری دولتباغچه لی، در راس معادلات سیاسی و اجرایی کشورش باقی بماند.
به عبارت بهتر؛ امروز کمتر کسی در ترکیه از احتمال شکست اردوغان در انتخاباتپیش رو سخن به میان می آورد. با این حال بیشتر نظرسنجی ها در این کشور نشان می دهد که محبوبیت اردوغان در میان رای دهندگان به سختی به بالای ۵۰ درصد می رسد و در مقابل، آرای افرادی مانند «مرال آکشنر» رهبر حزب «خوب» که در برخی محافل از وی به عنوان
کلینتونترکیه یاد می شود به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
بنابراین، به نظر می رسد اردوغان بار دیگر پیروزی شکننده ای را در انتخابات سراسری ترکیه به دست آورد.
در میان برخی داده ها و اطلاعات منتشر شده از مجموع نظرسنجی های صورت گرفته در ترکیه، نکات قابل تاملی به چشم می خورد. افکارسنجی موسسه «گِزیچی» پیش بینی کرده است که با توجه به اقبال مناسبی که نسبت به مخالفان اردوغان (در مجموع رای دهندگان) وجود دارد، احتمال دارد حزب عدالت و توسعه دیگر نتواند در پارلمان دارای بیشتر کرسی ها شود.
در این میان، حزب عدالت و توسعه برای ادامه تاثیرگذاری خود بر صحنه سیاسی کشور ترکیه نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب و گروهها خواهد داشت. نکته مهم تر اینکه با توجه به احتمال اختصاص حدود ۲۶ درصد آرا به آکشنر، از این پس اردوغان با یک شخصیت مخالف قوی در کشورش مواجه خواهد بود، فردی که در آینده به تهدیدی جدی برای
رئیس جمهورفعلی ترکیه تبدیل خواهد شد.
نکته حائز اهمیت دیگر اینکه نظرسنجی های صورت گرفته در ترکیه حاکی از بروز اختلافات جدی در میان طرفداران حزب عدالت و توسعه است. نظرسنجی ها نشان می‌دهد که بیش از ۱۹ درصد از اعضا و حامیان حزب عدالت و توسعه، با اردوغان مخالفت هستند و خواستار تداوم ریاست‌جمهوری او نیستند اما این مسئله را برای باقی ماندن در قدرت، مخفی می‌کنند.
به عبارت بهتر؛ نارضایتی از اردوغان در میان اعضای حزب عدالت و توسعه افزایش یافته و به طور کلی، پس از مواجهه سلبی رجب طیب اردوغان با عبدالله گل، رئیس جمهور سابق ترکیه و یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه، برخی از اعضای این حزب از اردوغان فاصله گرفته اند.
در جریان انتخابات سراسری اخیر نیز تا حدود سه هفته قبل، موضوع کاندیداتوری عبدالله گل به عنوان نامزد احزاب مخالف اردوغان به صورتی جدی مطرح شد اما رئیس جمهور ترکیه توانست عبدالله گلرا نسبت به عدم حضور در انتخاباتمجاب سازد. بسیاری از تحلیلگران مسائل ترکیه معتقد بودند در صورت ورود عبدالله گل به عرصه انتخابات، بسیاری از آرای اعضای حزب عدالت و توسعه به سود وی به گردش در خواهد آمد و با احتساب آرای احزاب مخالف که قاعدتا آنها نیز به حساب عبدالله گل واریز می شد، جایی برای بقای اردوغان در قدرت وجود نداشت.
مجموع تحولات صورت گرفته در ترکیه نشان می دهد که رجب طیب اردوغان مسیر بسیار سختی را در آنکارا پیش رو خواهد داشت و پیروزی شکننده اردوغان در انتخابات پیش رو، این روند را تشدید خواهد کرد. بی دلیل نیست که رئیس جمهور فعلی ترکیه و همراهانش، اوضاع جاری در کشورشان را با نگرانی و وسواس خاصی رصد می کنند.
  


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
آرزویی که بر دل ترامپ ماند
آیا تعطیلی دولت آمریکا این هفته به پایان می‌رسد؟
فرودگاهی که برای اردن خطرناک است
چین جنگنده‌هایش را ارتقا می دهد
توصیه برادرانه جان کری به ترامپ!
اقدام هوشمندانه سوریه علیه اروپا
حمایت رییس شورای اتحادیه اروپا از مخالفان مادورو
مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!
وزیر دفاع ونزوئلا: رییس‌جمهوری تحمیلی را نمی‌پذیریم
وزیر دفاع ونزوئلا: نیروهای مسلح گوایدو را به عنوان رئیس جمهور برسمیت نمی شناسند