لیبی؛ آینده و سناریوهای پیش روی

16:12 ۱۵۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 763 0
لیبی؛ آینده و سناریوهای پیش روی

الجزیره-ایرنا- لیبی از زمان سرنگونی حکومت «معمر القذافی » دیکتاتور این کشور پیوسته با مشکل جنگ و درگیری های داخلی مواجه بوده است و با وجود گذشت هفت سال هنوز هم این کشور به ساحل امن نرسیده است و پیوسته اخباری مبنی بر وقوع درگیری ها در شمال و جنوب این کشور به گوش می رسد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، لیبی از زمان سقوط حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است.
اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت سازمان ملل است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» است که مورد تایید ژنرال حفتر فرمانده ارتش این کشور قرار دارد.
پارلمان لیبی از دولت مخالف دولت وفاق ملی که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می کند.
رسانه های لیبیایی این روزها از حمله نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی مورد حمایت مجلس این کشور به شهر «درنه» خبر می دهند و از سوی دیگر خبرهایی در خصوص تداوم درگیری ها در شهر «سبها» واقع در جنوب لیبی میان قبایل «التبو» و «اولاد سلیمان» و همچنین کمک مزدوران چادی به طرفین درگیری به گوش می رسد که در جریان آن ده ها نفر از طرفین کشته و صدها تن دیگر نیز زخمی شده اند.
«غسان سلامه » نماینده سازمان ملل که سومین نماینده این نهاد بین المللی برای حل بحران لیبی است، این روزها سخت تلاش می کند طرف های لیبیایی را قانع کند در خصوص تاریخ برگزاری انتخابات در این کشور با هم به توافق برسند تا به هرج و مرج ها در این کشور پایان داده شود، او اولویت نخست سازمان ملل را در لیبی، برگزاری انتخابات اعلام کرده و گفته است تلاش می شود تا اواخر سال جاری میلادی در این کشور انتخابات برگزار شود . برخی منابع نیز می گویند وی تلاش می کند این انتخابات را در ماه سپتامبر یعنی تا چهار ماه آینده برگزار کند اما هنوز به طور قطع نمی توان گفت این انتخابات در این کشور بحران زده در این زمان برگزار می شود یا نه.
ژنرال حفتر که از جمله قدرتمندترین افراد در لیبی است و ادعا می کند نیروهای وی کنترل بیشتر مناطق لیبی را در دست دارند، چندی پیش گفته بود لیبی برای پذیرش دمکراسی آمادگی ندارد اما وی راه حل عملی دیگری برای حل مشکلات مردم ارائه نکرد و اینجا این سوال پیش می آید که لیبی با توجه به شرایط موجود به چه سمت و سویی می رود و چه سناریوهایی در انتظار این کشور نفتی است.
در خصوص سرنوشت لیبی باید گفت حل این بحران اکنون تنها در دست طرف های لیبیایی نیست؛ بسیاری از کشورهای منطقه و از جمله کشورهای عربی مانند امارات و عربستان و قطر و همچنین کشورهای اروپایی در لیبی منافعی دارند و سعی می کنند در هرگونه راه حلی برای این بحران و آینده لیبی ، منافع آن ها حفظ شود و علت دیدار شخصیت های لیبیایی از این کشورها هم همین است و به همین دلیل بحران در لیبی بسیار پیچیده شده است. رسانه های منطقه از حضور گسترده اماراتی ها در لیبی و حمایت آن ها از ژنرال حفتر و ایجاد یک پایگاه نظامی در این کشور خبر د اده اند و از سوی دیگر خبرهایی در خصوص کمک رژیم صهیونیستی به ژنرال حفتر منتشر می شود و طرفداران امارات، قطر را به ایفای نقش منفی در این کشور متهم می کنند.
با توجه به شرایط داخلی لیبی و دخالت کشورهای منطقه در بحران این کشور، می توان گفت پنج سناریو پیش روی لیبی است:

**سناریو نخست: دولت یکپارچه
در این حالت یک حکومت قدرتمند مرکزی بر سر کار خواهد آمد که کنترل همه مناطق را در دست خواهد داشت . بیشتر مردم لیبی و گروه های سیاسی این کشور خواستار وجود چنین دولتی هستند زیرا می خواهند یکپارچگی لیبی حفظ شود اما شرط تحقق این مهم ،توقف درگیری ها و توافق گروه های مختلف این کشور در خصوص آینده سیاسی آن است و در این میان مشکل تضاد منافع میان گروه های مختلف لیبیایی و همچنین منافع قدرت های منطقه ای خود نمایی می کند و مانع بزرگی در این مسیر محسوب می شود .
اگر لیبیایی بخواهند این کشور به صورت یکپارچه حفظ شود و سرمایه های آن بیش از این از بین نرود، باید بدانند که حل بحران کنونی از طریق نظامی حداقل در آینده نزدیک میسر نیست و باید درک کنند تداوم درگیری ها در این کشور به ضرر وطنشان است.
جدا از این تحقق این مهم ، نیازمند توافق کشورهای منطقه ای با هم در کنار توافق گروه های لیبیایی است و کشورهای منطقه ای نیز باید درک کنند مشکلات لیبی به کشورهای همسایه و کل منطقه سرایت می کند و امنیت منطقه و بین المللی را تحت تاثیر قرار می دهد.
اگر چنین دولتی تشکیل شود، مردم کمتر از نظر اقتصادی تحت فشار خواهند بود زیرا در این کشور منابع زیر زمینی مانند نفت به اندازه کافی برای بازسازی این کشور وجود دارد.

**سناریوی دوم: دولت فدرال
لیبی در گذشته به سه منطقه اصلی یعنی طرابلس در غرب، برقه در شرق و فزان در جنوب تقسیم می شده است.این سه منطقه از قدیم نوعی استقلال داشته اند و حتی پس از استقلال این کشور در سال 1951میلادی نیز به دلیل فاصله جغرافیایی زیاد میان این مناطق و عوامل تاریخی دیگر همین حالت را حفظ کردند تا اینکه در سال 1963 نظام منطقه ای و اقلیمی لغو شد و لیبی به 10 استان تقسیم شد و البته بحث سه منطقه مستقل لیبی در زمان حکومت قذافی از سال 1969 تا 2011 به طور کلی از بین رفت.
این روزها برخی طرف های لیبیایی سعی می کنند این کشور را همانند گذشته به سه منطقه بزرگ تقسیم کنند به گونه ای که هر یک از این مناطق، اختیارات گسترده ای صرف نظر از دولت مرکزی داشته باشند.طرفداران این سناریو می گویند با توجه به چند دستگی ها در لیبی و مشکلات امنیتی در آن، نظام فدرالیسم بهترین راه حل برای حل مشکلات موجود و اداره این کشور است .برخی گروه ها در شرق لیبی خواستار نظام فدرالی برای لیبی هستند.

**سناریو سوم: تجزیه لیبی
پس از سرنگونی نظام قذافی دولت های مختلف در لیبی نتوانسته اند با توجه به تنوع قبایل، هویت ها و ایدئولوژی ها در این کشور ، مردم لیبی را متحد نگه دارند، گروه های مختلف با هم درگیر شدند و از طرف دیگر بی اعتمادی طرف های لیبیایی به هم و سرسختی طرف های درگیر و اصرار بر مواضع خود باعث شده است لیبیایی ها از هم فاصله بگیرند و چنین سناریویی که هر چند تلخ است، مطرح شود هرچند این سناریو مخالفان سرسختی در داخل و خارج از لیبی دارد و کشورهای همسایه مانند الجزایر نیز پیوسته بر ضرورت حفظ یکپارچگی لیبی تاکید کرده اند اما به هر حال این خطر لیبی را با توجه به شرایط موجود تهدید می کند.

**سناریو چهارم: فروپاشی کامل حکومت و آغاز جنگ های داخلی گسترده
مردم لیبی از صدها سال پیش کنار هم زندگی کرده اند اما با توجه به این نکته که اکنون مقادیری زیادی سلاح در دست مردم است و ارتش و دستگاه امنیتی مرکزی این کشور بسیار ضعیف است و با توجه به قدرت قبایل در این کشور، این احتمال هم وجود دارد که اوضاع با به توافق نرسیدن گروه های مختلف در این کشور، به این سمت برود هرچند به نظر نمی رسد کسی موافق آن باشد و در نتیجه این احتمال ضعیف است اما ممکن است در مقاطعی عملا این کشور چنین چیزی را تجربه کند.

**سناریو پنجم: ادامه وضعیت کنونی تا زمانی نامشخص
با توجه به شرایط کنونی در لیبی ، یکی دیگر از احتمالات برای آینده این کشور دست کم در آینده نزدیک، تداوم وضعیت کنونی ، ادامه درگیری ها و هرج و مرج و باقی ماندن دولت در این کشور به صورت صوری است.بر اساس این سناریو و احتمال،هرج و مرج به دلیل وجود مقادیر زیادی اسلحه دست مردم و اختلاف گروه های مسلح با هم در این کشور ادامه می یابد ،این روزها هر یک از گروه های سیاسی دارای تشکیلات نظامی و گروه های مسلح وابسته به خود اند و توان از بین بردن طرف های دیپگر را ندارند ، فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز در این کشور کمرنگ شده و همه این ها باعث ضعف احساس هویت ملی می شود و البته نتیجه تداوم چنین وضعیتی ،شکست طرح ها برای ایجاد آشتی است.
بر اساس این سناریو، دخالت های خارجی در سطوح منطقه ای و بین المللی ادامه می یابد و این دخالت ها باعث بدتر شدن اوضاع در این کشور بحران زده می شود، توازن قوا به همین صورت حفظ می شود و هرج و مرج و درگیری ها تداوم می یابد و اثری از ثبات سیاسی و اصلاحات مشاهده نمی شود و اینگونه زمینه برای فعالیت گروه های تندرو فراهم می شود.

با توجه به موارد ذکر شده باید گفت تنها راه حل بحران لیبی ،جلوگیری از هرگونه دخالت خارجی و نشستن گروه های مختلف لیبیایی پای میز مذاکره با هم و اولویت دادن به منافع ملی به جای منافع شخصی و گروهی و قبیله ای است در غیر این صورت محتمل ترین گزینه این است که وضعیت موجود و هرج و مرج در این کشور تداوم می یابد و در این میان هیچ یک از لیبیایی ها از این وضعیت سودی نخواهند برد بلکه برعکس ، بسیار زیان خواهند دید زیرا سرمایه های کشورشان صرف کشتار هموطنان و نابودی کشورشان می شود و به همین دلیل مردم و رهبران آن ها در این کشور باید منافع ملی را در اولویت قرار دهند تا این کشور هرچه زودتر به ساحل امن برسد.
خاورم **2041**1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سریال «ساخت ایران ۲»؛ پر زرق و برق، ولی پوشالی
پخش مجموعه «ساخت ایران ۲» در شبکه نمایش خانگی به قسمت‌های پایانی‌اش نزدیک شده و به زودی به پایان می‌رسد. این مجموعه که دنباله سریال موفق «ساخت ایران» محمدحسین لطیفی محسوب می‌شود، نسبت به سری اولش از فیلم نامه ساده‌تری برخوردار است و بازیگران اصلی‌اش هم پیشرفتی نکرده‌اند.
چرا «همه می‌دانند» فرهادی انقدر کم می‌فروشد؟
«همه می‌دانند» اولین فیلم فرهادی بود که کاملا خارج از ایران ساخته شد و به عبارتی هم می‌توانست عیار و سنگ محکی از توانایی فردی این فیلمساز در فضایی باشد که ذوق‌زدگی‌های داخلی به تورم استقبال از اثر او کمک نمی‌کرد و دوپینگ بعضی جریان‌های سیاسی- فرهنگی داخل هم به مددش نمی‌آمد.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
زخم دهانه رحم؛ علل، علائم و راه‌های درمان
دهانه رحم محلی مابین رحم و واژن است که در پایین‌ترین نقطه رحم و در بالاترین نقطه واژن قرار گرفته است.
کیک کدوی شکلاتی را با بستنی سرو کنید
این کیک خوشمزه خیلی ساده و سریع درست میشه و اگه می‌خواید طعمش رو هیچوقت فراموش نکنید اونو همراه با بستنی وانیلی یا کاراملی سرو کنید.
طرز پخت نان رزماری در آرام پز
رزماری حاوی ترکیباتی به نام «کولین» است که چربی‌های کبد را کنترل می‌کند و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. در این مطلب بهتون طرز تهیه نان رزماری در آرام پز رو یاد میدیم.
به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
ستاره «جدیدی» متولد شده است
در سال‌های اخیر بازیگرانی روی پرده نقره‌ای دیده‌ایم که نوید ظهور ستاره‌های تازه‌ای را در سینمای ایران می‌دهند و می‌توان به عنوان امید‌های آینده سینما روی آن‌ها حساب کرد. امیر جدیدی یکی از این ستاره‌هاست.
کاندیدا‌های احتمالی انتخابات ۱۴۰۰
هرچه کلاف مشکلات کشور پیچیده‌تر می‌شود ذوق‌زدگی جریان راست هم بیشتر می‌شود؛ به هرحال هضم از دست دادن دو دوره ریاست‌جمهوری در اردوگاه اصولگرایی چندان ساده نبود و این فضا رویای آن‌ها برای رسیدن به پاستور را نزدیک‌تر کرده است؛ از همین‌رو است که با وجود فاصله سه‌ساله تا انتخابات سیزدهم اسب‌ها را زین کرده‌اند تا هر طور شده مستاجر بعدی ساختمان خیابان پاستور باشند.
آموزش تصویری آرایش چشم مخصوص تازه‌کار‌ها
آرایش صورت تنها به یک رژ و ریمل ختم نمی‌شود، بلکه این کار نیاز به مهارت بالایی دارد. اگر شما بلد نباشید صورت تان را به درستی آرایش کنید، نه تنها زیباتر نمی‌شوید بلکه از جذابیت طبیعی تان نیز خواهید کاست. اگر ابتدای راه هستید و روش درست و کامل آرایش کردن را نمی‌دانید، ما در ادامه مطلب به صورت تصویری، مرحله به مرحله آرایش صورت را برایتان آورده ایم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
خودکشی بازیگر زن مشهور ایرانی با اسلحه! -عکس
شراره رخام عکسی آرشیوی از پشت صحنه یک فیلم را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، رخام در این پست، نظر دنبال‌کنندگان صفحه‌اش را درباره خودکشی پرسیده است.
سریال «ساخت ایران ۲»؛ پر زرق و برق، ولی پوشالی
پخش مجموعه «ساخت ایران ۲» در شبکه نمایش خانگی به قسمت‌های پایانی‌اش نزدیک شده و به زودی به پایان می‌رسد. این مجموعه که دنباله سریال موفق «ساخت ایران» محمدحسین لطیفی محسوب می‌شود، نسبت به سری اولش از فیلم نامه ساده‌تری برخوردار است و بازیگران اصلی‌اش هم پیشرفتی نکرده‌اند.
چرا «همه می‌دانند» فرهادی انقدر کم می‌فروشد؟
«همه می‌دانند» اولین فیلم فرهادی بود که کاملا خارج از ایران ساخته شد و به عبارتی هم می‌توانست عیار و سنگ محکی از توانایی فردی این فیلمساز در فضایی باشد که ذوق‌زدگی‌های داخلی به تورم استقبال از اثر او کمک نمی‌کرد و دوپینگ بعضی جریان‌های سیاسی- فرهنگی داخل هم به مددش نمی‌آمد.
وزیر خارجه تونس: جهان عرب به سوریه نیازمند است
فرانسه باید به دلیل استعمار132 ساله الجزایر خسارت پرداخت کند
روابط ایران و آفریقا باید بیش از پیش گسترش یابد
بوتفلیقه: رسانه ها به دولت در مبارزه با فساد کمک کنند
حالت فوق العاده در مصر تمدید شد
درگیری ها در نیجریه 55 کشته برجا گذاشت
ترامپ عربستان را به دروغگویی متهم کرد
بحران در مجلس الجزایر و تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری
ولیعهد عربستان همه اصول و قوانین را زیر پا گذاشته است
الجزایر بزرگترین مشتری سلاح های آلمانی در جهان است