لیبی؛ آینده و سناریوهای پیش روی

16:12 ۶ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 131 0
لیبی؛ آینده و سناریوهای پیش روی

الجزیره-ایرنا- لیبی از زمان سرنگونی حکومت «معمر القذافی » دیکتاتور این کشور پیوسته با مشکل جنگ و درگیری های داخلی مواجه بوده است و با وجود گذشت هفت سال هنوز هم این کشور به ساحل امن نرسیده است و پیوسته اخباری مبنی بر وقوع درگیری ها در شمال و جنوب این کشور به گوش می رسد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، لیبی از زمان سقوط حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است.
اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت سازمان ملل است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» است که مورد تایید ژنرال حفتر فرمانده ارتش این کشور قرار دارد.
پارلمان لیبی از دولت مخالف دولت وفاق ملی که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می کند.
رسانه های لیبیایی این روزها از حمله نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی مورد حمایت مجلس این کشور به شهر «درنه» خبر می دهند و از سوی دیگر خبرهایی در خصوص تداوم درگیری ها در شهر «سبها» واقع در جنوب لیبی میان قبایل «التبو» و «اولاد سلیمان» و همچنین کمک مزدوران چادی به طرفین درگیری به گوش می رسد که در جریان آن ده ها نفر از طرفین کشته و صدها تن دیگر نیز زخمی شده اند.
«غسان سلامه » نماینده سازمان ملل که سومین نماینده این نهاد بین المللی برای حل بحران لیبی است، این روزها سخت تلاش می کند طرف های لیبیایی را قانع کند در خصوص تاریخ برگزاری انتخابات در این کشور با هم به توافق برسند تا به هرج و مرج ها در این کشور پایان داده شود، او اولویت نخست سازمان ملل را در لیبی، برگزاری انتخابات اعلام کرده و گفته است تلاش می شود تا اواخر سال جاری میلادی در این کشور انتخابات برگزار شود . برخی منابع نیز می گویند وی تلاش می کند این انتخابات را در ماه سپتامبر یعنی تا چهار ماه آینده برگزار کند اما هنوز به طور قطع نمی توان گفت این انتخابات در این کشور بحران زده در این زمان برگزار می شود یا نه.
ژنرال حفتر که از جمله قدرتمندترین افراد در لیبی است و ادعا می کند نیروهای وی کنترل بیشتر مناطق لیبی را در دست دارند، چندی پیش گفته بود لیبی برای پذیرش دمکراسی آمادگی ندارد اما وی راه حل عملی دیگری برای حل مشکلات مردم ارائه نکرد و اینجا این سوال پیش می آید که لیبی با توجه به شرایط موجود به چه سمت و سویی می رود و چه سناریوهایی در انتظار این کشور نفتی است.
در خصوص سرنوشت لیبی باید گفت حل این بحران اکنون تنها در دست طرف های لیبیایی نیست؛ بسیاری از کشورهای منطقه و از جمله کشورهای عربی مانند امارات و عربستان و قطر و همچنین کشورهای اروپایی در لیبی منافعی دارند و سعی می کنند در هرگونه راه حلی برای این بحران و آینده لیبی ، منافع آن ها حفظ شود و علت دیدار شخصیت های لیبیایی از این کشورها هم همین است و به همین دلیل بحران در لیبی بسیار پیچیده شده است. رسانه های منطقه از حضور گسترده اماراتی ها در لیبی و حمایت آن ها از ژنرال حفتر و ایجاد یک پایگاه نظامی در این کشور خبر د اده اند و از سوی دیگر خبرهایی در خصوص کمک رژیم صهیونیستی به ژنرال حفتر منتشر می شود و طرفداران امارات، قطر را به ایفای نقش منفی در این کشور متهم می کنند.
با توجه به شرایط داخلی لیبی و دخالت کشورهای منطقه در بحران این کشور، می توان گفت پنج سناریو پیش روی لیبی است:

**سناریو نخست: دولت یکپارچه
در این حالت یک حکومت قدرتمند مرکزی بر سر کار خواهد آمد که کنترل همه مناطق را در دست خواهد داشت . بیشتر مردم لیبی و گروه های سیاسی این کشور خواستار وجود چنین دولتی هستند زیرا می خواهند یکپارچگی لیبی حفظ شود اما شرط تحقق این مهم ،توقف درگیری ها و توافق گروه های مختلف این کشور در خصوص آینده سیاسی آن است و در این میان مشکل تضاد منافع میان گروه های مختلف لیبیایی و همچنین منافع قدرت های منطقه ای خود نمایی می کند و مانع بزرگی در این مسیر محسوب می شود .
اگر لیبیایی بخواهند این کشور به صورت یکپارچه حفظ شود و سرمایه های آن بیش از این از بین نرود، باید بدانند که حل بحران کنونی از طریق نظامی حداقل در آینده نزدیک میسر نیست و باید درک کنند تداوم درگیری ها در این کشور به ضرر وطنشان است.
جدا از این تحقق این مهم ، نیازمند توافق کشورهای منطقه ای با هم در کنار توافق گروه های لیبیایی است و کشورهای منطقه ای نیز باید درک کنند مشکلات لیبی به کشورهای همسایه و کل منطقه سرایت می کند و امنیت منطقه و بین المللی را تحت تاثیر قرار می دهد.
اگر چنین دولتی تشکیل شود، مردم کمتر از نظر اقتصادی تحت فشار خواهند بود زیرا در این کشور منابع زیر زمینی مانند نفت به اندازه کافی برای بازسازی این کشور وجود دارد.

**سناریوی دوم: دولت فدرال
لیبی در گذشته به سه منطقه اصلی یعنی طرابلس در غرب، برقه در شرق و فزان در جنوب تقسیم می شده است.این سه منطقه از قدیم نوعی استقلال داشته اند و حتی پس از استقلال این کشور در سال 1951میلادی نیز به دلیل فاصله جغرافیایی زیاد میان این مناطق و عوامل تاریخی دیگر همین حالت را حفظ کردند تا اینکه در سال 1963 نظام منطقه ای و اقلیمی لغو شد و لیبی به 10 استان تقسیم شد و البته بحث سه منطقه مستقل لیبی در زمان حکومت قذافی از سال 1969 تا 2011 به طور کلی از بین رفت.
این روزها برخی طرف های لیبیایی سعی می کنند این کشور را همانند گذشته به سه منطقه بزرگ تقسیم کنند به گونه ای که هر یک از این مناطق، اختیارات گسترده ای صرف نظر از دولت مرکزی داشته باشند.طرفداران این سناریو می گویند با توجه به چند دستگی ها در لیبی و مشکلات امنیتی در آن، نظام فدرالیسم بهترین راه حل برای حل مشکلات موجود و اداره این کشور است .برخی گروه ها در شرق لیبی خواستار نظام فدرالی برای لیبی هستند.

**سناریو سوم: تجزیه لیبی
پس از سرنگونی نظام قذافی دولت های مختلف در لیبی نتوانسته اند با توجه به تنوع قبایل، هویت ها و ایدئولوژی ها در این کشور ، مردم لیبی را متحد نگه دارند، گروه های مختلف با هم درگیر شدند و از طرف دیگر بی اعتمادی طرف های لیبیایی به هم و سرسختی طرف های درگیر و اصرار بر مواضع خود باعث شده است لیبیایی ها از هم فاصله بگیرند و چنین سناریویی که هر چند تلخ است، مطرح شود هرچند این سناریو مخالفان سرسختی در داخل و خارج از لیبی دارد و کشورهای همسایه مانند الجزایر نیز پیوسته بر ضرورت حفظ یکپارچگی لیبی تاکید کرده اند اما به هر حال این خطر لیبی را با توجه به شرایط موجود تهدید می کند.

**سناریو چهارم: فروپاشی کامل حکومت و آغاز جنگ های داخلی گسترده
مردم لیبی از صدها سال پیش کنار هم زندگی کرده اند اما با توجه به این نکته که اکنون مقادیری زیادی سلاح در دست مردم است و ارتش و دستگاه امنیتی مرکزی این کشور بسیار ضعیف است و با توجه به قدرت قبایل در این کشور، این احتمال هم وجود دارد که اوضاع با به توافق نرسیدن گروه های مختلف در این کشور، به این سمت برود هرچند به نظر نمی رسد کسی موافق آن باشد و در نتیجه این احتمال ضعیف است اما ممکن است در مقاطعی عملا این کشور چنین چیزی را تجربه کند.

**سناریو پنجم: ادامه وضعیت کنونی تا زمانی نامشخص
با توجه به شرایط کنونی در لیبی ، یکی دیگر از احتمالات برای آینده این کشور دست کم در آینده نزدیک، تداوم وضعیت کنونی ، ادامه درگیری ها و هرج و مرج و باقی ماندن دولت در این کشور به صورت صوری است.بر اساس این سناریو و احتمال،هرج و مرج به دلیل وجود مقادیر زیادی اسلحه دست مردم و اختلاف گروه های مسلح با هم در این کشور ادامه می یابد ،این روزها هر یک از گروه های سیاسی دارای تشکیلات نظامی و گروه های مسلح وابسته به خود اند و توان از بین بردن طرف های دیپگر را ندارند ، فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز در این کشور کمرنگ شده و همه این ها باعث ضعف احساس هویت ملی می شود و البته نتیجه تداوم چنین وضعیتی ،شکست طرح ها برای ایجاد آشتی است.
بر اساس این سناریو، دخالت های خارجی در سطوح منطقه ای و بین المللی ادامه می یابد و این دخالت ها باعث بدتر شدن اوضاع در این کشور بحران زده می شود، توازن قوا به همین صورت حفظ می شود و هرج و مرج و درگیری ها تداوم می یابد و اثری از ثبات سیاسی و اصلاحات مشاهده نمی شود و اینگونه زمینه برای فعالیت گروه های تندرو فراهم می شود.

با توجه به موارد ذکر شده باید گفت تنها راه حل بحران لیبی ،جلوگیری از هرگونه دخالت خارجی و نشستن گروه های مختلف لیبیایی پای میز مذاکره با هم و اولویت دادن به منافع ملی به جای منافع شخصی و گروهی و قبیله ای است در غیر این صورت محتمل ترین گزینه این است که وضعیت موجود و هرج و مرج در این کشور تداوم می یابد و در این میان هیچ یک از لیبیایی ها از این وضعیت سودی نخواهند برد بلکه برعکس ، بسیار زیان خواهند دید زیرا سرمایه های کشورشان صرف کشتار هموطنان و نابودی کشورشان می شود و به همین دلیل مردم و رهبران آن ها در این کشور باید منافع ملی را در اولویت قرار دهند تا این کشور هرچه زودتر به ساحل امن برسد.
خاورم **2041**1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

باکیفیت‌ترین تشک و کالای خواب ایرانی را کدام برند تولید می‌کند؟
شرکت ویستر اعلام کرد: برند ویستر باکیفیت‌ترین تشک، بالش و کالای خواب را بر اساس استانداردهای روز دنیا و با قیمت بسیار مناسب تولید می‌کند.
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲ خرداد
از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۶ اردیبهشت تا ۲ خرداد ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.
کماندار ایران به فینال جام جهانی نرسید- رقابت محبوبی با آمریکا برای مدال برنز
در ادامه رقابت‌های مرحله دوم جام جهانی تیروکمان که در ترکیه در حال برگزاری است، نیمام محبوبی در مرحله نیمه‌نهایی رقابت را به کماندار هلند واگذار کرد و به مرحله رده‌بندی راه پیدا کرد.
راهیابی کماندار ایران به نیمه نهایی جام جهانی- حذف عبادی و دو ملی‌پوش دیگر
در ادامه رقابت‌های جام جهانی تیروکمان که در آنتالیای ترکیه در حال برگزاری است، 3 کماندار کامپوند کشورمان از رسیدن به مرحله یک هشتم مسابقات جام جهانی بازماندند و تنها نیما محبوبی توانست به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند.
رکابزنان پیشگامان بدون سکو در تور فیلیپین
رکابزنان پیشگامان نتوانستند در تور دوچرخه سواری فیلیپین بر روی سکو بروند و این تیم پنجم شد.
زمان انتخابات فدراسیون سوارکاری مشخص شد
معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان زمان برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون سوارکاری را 19 خردادماه سال جاری اعلام کرد.
کاروان ورزشی کارگران ایران به لابول فرانسه رسید
کاروان ورزشی کارگران ایران به مسابقات جهانی شرکت ها در لابول فرانسه رسید.
مرد شماره یک بدمینتون ایران: ورزش حرفه ای آینده ورزشکار را تامین نمی‌کند
مهران شهبازی معتقد است ورزش حرفه ای نمی‌تواند آینده ورزشکاران ایرانی را تامین کند.
انتظار قهرمانی سلطانی‌فر از تیم المپیک ایران در بازیهای آسیایی
وزیر ورزش و جوانان در مراسم تجلیل از قهرمانان ورزشی با حضور رئیس جمهور خطاب به حمید استیلی، مدیر تیم المپیک ایران ، گفت‌: با توان و استعداد و جایگاهی که فوتبال ایران در رده نخست رنکینگ آسیا دارد از این تیم در بازی‌های آسیایی جاکارتا توقع مدال طلا داریم.
رکورد ۱.۸۴ سپیده توکلی تائید شد
فدراسیون دوومیدانی و هیات ژوری بالاخره رکورد ۱.۸۴ سپیده توکلی در ماده پرش ارتفاع رقابت‌های لیگ طلایی را ثبت کرد و او هم چنان رکورددار این ماده در ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
خبرخوش نوربخش برای مستمری بگیران تامین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه این سازمان اقدامات مؤثری درزمینه فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی انجام داده است،گفت:٦٠٠ میلیارد تومان تسهیلات برای مستمری بگیران در نظر گرفته شده است.
حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
لژیونرهای هندبال مجوز حضور در بازی‌های آسیایی را دارند- تماس اینترنتی سرمربی با بازیکنان
لژیونر هندبال ایران می‌گوید که بازیکنان شاغل در تیم‌های اروپایی در بازی‌های آسیایی جاکارتا تیم ایران را همراهی خواهند کرد.
اتیوپی سفیر خود را از ریاض فراخواند
سایه سنگین بی ثباتی و  ناامنی برسر تولید نفت لیبی
سودان نگران سفرهای پیاپی اهالی رسانه خود به عربستان است
الجزایر برای خرید کشتی با روسیه قرار داد بست
حمله انتحاری در اجدابیای لیبی 2 کشته برجای گذاشت
نسخه سه همسایه لیبی برای حل بحران این کشور
تروریست ها سر دو موذن را در الجزایر از تن جدا کردند
نشست همسایگان لیبی در الجزایر برگزار شد
نمایشگاه کالاهای سوری در لیبی، فصلی نو در روابط دو کشور
درگیری ها در 'درنه' لیبی 35 کشته برجای گذاشت