بیانیه اتحادیه اروپا نشان دهنده تعهد ایران به مذاکرات بود

16:37 ۷ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 62 0
بیانیه اتحادیه اروپا نشان دهنده تعهد ایران به مذاکرات بود

یک عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: بیانیه امروز اتحادیه اروپا از این جهت که ایران زیر میز مذاکره و تعهداتش نزد، پرستیژ بین‌المللی ایران در جهان را افزایش داده است.

ایسنا

حسین نقاشی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با بیانیه اتحادیه اروپا مبنی بر حمایتشان از حضور ایران در توافقنامه برجام اظهار کرد: هم متخصصان سیاست ایران و هم کارشناسان اروپایی بر این نکته تاکید کرده‌اند که برجام یک توافقنامه میان ایران و ایالات متحده آمریکا نیست؛ از لحاظ حقوق بین‌الملل یک توافقنامه بین‌المللی به حساب می آید.
وی ادامه داد: یکی از ارکان سازمان ملل که اتفاقا آمریکا هم عضو آن است و حق وتو هم دارد، یعنی شورای امنیت این قرارداد را ضمانت کرده است، بنابراین به نظر نمی رسد که چنین قراردادی با خروج یکی از اعضایش از بین برود.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اروپا با دلایل منطقی در برجام باقی مانده است، گفت: اتحادیه اروپا منافعی در برجام دارد که من دلیل حضورش در برجام را براساس آن منافع می‌دانم.
وی سپس گفت: این قرارداد هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ فنی و سیاسی زمان زیادی را صرف کرد تا به انجام رسید. به نظر نمی رسد که با تغییر در شکل حضور یکی از اعضا به راحتی چنین قرارداد بین‌المللی‌ای از بین برود.
نقاشی ادامه داد: از آنجایی که به هم خوردن برجام نظم جهانی را می‌تواند از بین ببرد، اروپا به نوعی نگران آینده خودش نیز هست. اروپا به این فکر می کند که قراردادی با صرف هزینه و زمان زیادی به انجام رسیده است و نمی‌شود که آمریکا یا حتی روسیه که به عنوان دو کشوری که در گذشته با یکدیگر مخاصمه داشتند تصمیم بگیرند از این قرارداد خارج شوند، پس آنها نیز به تصمیم این دو کشور تغییر رویه دهند.
وی در ادامه یادآور شد که اتحادیه اروپا با توجه به منافع خود در منطقه و در جهان در برجام مانده است.
نقاشی افزود: اروپا می‌داند که اگر الان در مقابل تغییر دولت آمریکا و تبع آن تغییر تصمیم رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر خارج شدن از برجام کوتاه بیاید، در آینده در موضوعات دیگر با این قدرت سیاسی به مشکل بر می خورد و نمی تواند از ثبات قراردادهای بین‌المللی دفاع کند.
این عضو حزب اتحاد ملت خاطر نشان کرد: نمی‌شود فقط گفت که اتحادیه اروپا به دلیل مبادلات اقتصادی اش با ایران در برجام می ماند؛ چراکه میزان مبادلات اقتصادی اتحادیه اروپا با آمریکا در قیاس با ایران قابل مقایسه نیست. منفعت اقتصادی اروپا در گرو همراهی با آمریکا است اما از لحاظ سیاسی با توجه به بیانیه محکم و قاطعی که امروز صادر کرد، منفعتش در این است که با ایران همراهی کند.
وی ادامه داد: همراهی ایران با اتحادیه اروپا در ادامه مذاکرات در باب برجام اهمیت دارد. اینکه ایران زیر بازی نزد، تاکید چندین باره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این موضوع که ایران در مسئله اتمی پایبند تعهداتش بوده است و بیانیه امروز اتحادیه اروپا پرستیژ بین‌المللی ایران در  جهان را افزایش داده است.
نقاشی در پایان گفت: ادامه همراهی اتحادیه اروپا با چین و روسیه در برجام می تواند مانع کارشکنی‌های آمریکایی‌ها در مقابل اروپایی‌ها برای همراهی‌شان با ایران باشد. از این طریق است که ما می توانیم امیدوار باشیم که از فواید اقتصادی برجام استفاده خواهیم کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مراسم کلنگ‌زنی ساخت دومین مدرسه شهدای بیمه آسیا
مراسم کلنگ‌زنی ساخت دومین مدرسه شش کلاسه شهدای بیمه آسیا در روستای حیدرآباد بخش تسوج شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی برگزار شد.
خودکفایی ۱۷۵ هزار خانوار کمیته امداد با تسهیلات بانک ملی ایران
بانک ملی ایران در راستای همراهی با نظام بانکی در جهت فقرزدایی از کشور، تسهیلات قابل توجهی را برای خودکفایی خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) اختصاص داده است به طوری که طی سال های ۹۰ تا ۹۶ بیش از ۱۷۵ هزار خانوار تحت پوشش با تسهیلات این بانک به خودکفایی رسیدند.
چرا یک معلول باید به دادگاه برود؟
«تصور می‌کنند افراد دارای معلولیت همه بی‌گناهند و نمی‌توانند مرتکب جرمی شوند، کسی هم دلش نمی‌آید علیه‌شان جرمی مرتکب شود. برای همین هیچ امکانات ویژه‌ای در دادگاه‌ها برایشان در نظر گرفته نشده. آنها در این مکان‌ها کاملاً بی‌پناهند. تصور کنید یک مشکل جدی حقوقی دارید، نابینا هستید و نمی‌دانید چطور باید پرونده خود را بخوانید یا ناشنوا هستید و نمی‌دانید چطور باید با قاضی ارتباط برقرار کنید. فکر کنید چه شرایط دشواری است؟» اینها را ناصر سرگران حقوقدان به ما می‌گوید. او خود نیز نابیناست و تجربه‌های تلخی در این‌باره دارد.
چند روایت ناگفته درباره امام‌جمعه فقید ارومیه
حجه الاسلام غلامرضا حسنی، امام جمعه ارومیه درگذشت و این بهانه‌ای شد تا مطلبی که سال ۱۳۸۹ درباره او منتشر کرده بودیم را بازنشر کنیم.
محکوم به اصلاح اصلاحات هستیم
اصلاحات در جامعه چه کرد، اکنون کجاست و در چه مسیری باید برود؟ درباره این سه موضوع شاید بشود ساعت‌ها بحث و تبادل نظر کرد. مخصوصاً اینکه قرار باشد فردی چون مصطفی تاج زاده به این بحث بپردازد که خود می‌تواند ساعت‌ها درباره هر بخش از این موضوع توضیح دهد.
حقوق بین‌الملل و انتقال سفارت آمریکا به قدس
در ۱۴ می ‌۲۰۱۸ رسما سفارتخانه آمریکا در بیت‌المقدس افتتاح شد و دونالد ترامپ به یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی خود عمل کرد. وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای که به مناسبت جشن افتتاح سفارتخانه صادر کرد، آن را در راستای وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور دانسته و گفته ترامپ در سخنرانی شش دسامبر ۲۰۱۷ نیز اعلام کرده «۷۰ سال پیش رئیس‌جمهور ترومن، اسرائیل را به رسمیت شناخت و از آن زمان اسرائیل نیز اورشلیم‌ (بیت‌المقدس) را پایتخت خود می‌داند. بنابراین جا دارد ایالات متحده این شهر را پایتخت اسرائیل بشناسد».
خودفریبی آماری درباره تلگرام از نگاه عباس عبدی
بدون تردید اعدد و ارقام نقش مهمی در بازتاب زوایای آشکار و پنهان واقعیت دارند و فهم ما از واقعیت پیچیده را به نسبت ساده می‌کنند ولی استفاده و کاربرد عدد و رقم به این سادگی‌ها که گمان می‌رود نیست، به همین دلیل عدد و رقم همان قدر که می‌تواند بازتاب‌دهنده واقعیت باشد، ممکن است موجب انحراف شود و تصویری مخدوش از واقعیت را نشان دهند. در نتیجه باید دقت کرد که فریب آمار را نخورد و حتی‌المقدور از کسانی که با موضوع آشنا هستند پرس‌وجو کرد که واقعیت چیست؟
درگیری بر سر چرای دام یک کشته و 2 مجروح در پیرانشهر برجا گذاشت
ارومیه- ایرنا- مسئول پزشکی قانونی شهرستان پیرانشهر گفت که نزاع و درگیری بر سر چرای دام، یک کشته و 2 زخمی در این منطقه کوهستانی برجا گذاشت.
چاه هایی که گلوی آب را می فشارند
اصفهان - ایرنا - مشکل آب بسیار جدی است و در این وضعیت بغرنج، وجود بیش 350 هزار حلقه غیرمجاز در کشور که 12 هزار حلقه آن در استان اصفهان شناسایی شده ، راه توزیع عادلانه این مایه حیات را سد کرده است.
تکمیل 236طرح ورزشی نیمه تمام در دست اقدام است
همدان- ایرنا- مدیرعامل توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور گفت: تکمیل 236 طرح ورزشی نیمه تمام در دست اقدام است و از این تعداد 40 طرح دهه فجر امسال بهره برداری می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
خبرخوش نوربخش برای مستمری بگیران تامین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه این سازمان اقدامات مؤثری درزمینه فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی انجام داده است،گفت:٦٠٠ میلیارد تومان تسهیلات برای مستمری بگیران در نظر گرفته شده است.
حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
سناتور جمهوری‌خواه: کره شمالی بازی درآورد، آمریکا حمله می‌کند
یک سناتور جمهوری‌خواه اظهار کرد، در صورتی که کره شمالی توافق با آمریکا را نپذیرد، ترامپ گزینه‌ای به جز ورود به جنگ با این کشور نخواهد داشت.
مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند
ابطحی :نظر مردم از اصلی‌ترین اصول اصلاحات است
دوران اصلاحات هنوز به نتیجه نرسیده بودیم به رای اکثریت احترام بگذاریم
به کوری چشم دشمنان لحظه ای در ارتقای توان دفاعی و نظامی درنگ نمی‌کنیم
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟
شنبه جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی لایحه مقابله با تروریسم
در کدامین سوم خرداد مشکلات خرمشهر حل خواهد شد؟
امامی کاشانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران
با رقابت جناحی نمی‌توانیم مشکلات مردم را حل کنیم-رئیس جمهور به چین سفر می‌کند
کارگزاران نظام با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند