کیم جونگ اون تسلیحات هسته‌ای خود را تسلیم نمی کند

15:43 ۱۰۳ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 691 0
کیم جونگ اون تسلیحات هسته‌ای خود را تسلیم نمی کند

اندیشکده بروکینگز در فاصله یک ماه مانده به انجام دیدار میان ترامپ و کیم جونگ اون با تاکید بر این‌که «دونالد ترامپ در حال ورود به بازی خطرناکی است» در مقاله‌ای آورده است: کیم جونگ اون قصد دارد تا با وارد کردن طرف‌ها به یک پروسه مذاکرات طولانی مدت، زمان مناسب را برای توسعه زرادخانه هسته‌ای خود کسب کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، اندیشکده آمریکایی بروکینگز در مقاله‌ای به قلم ایوان دیور، به بررسی نشست آینده ترامپ و کیم جونگ اون و نیز گفت‌وگو برای خلع تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره پرداخته است.
در این مقاله آمده است: نشست آینده که میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون برگزار خواهد شد؛ یک تقابل تاریخی میان دو رهبر با اعتماد به نفس بالا، خودرای و بی ثبات برگزار خواهد شد که هر یک به دنبال تسلیم طرف مقابل خواهد بود.
دولت ترامپ که همواره تاکید کرده است هرگز اجازه دراختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای را به آمریکا نخواهد داد، به زودی با رژیم تسلیم‌ناپذیر کیم جونگ اون روبرو می‌شود که اعلام کرده است هرگز حتی در خواب نیز تسلیحات هسته‌ای خود را تسلیم آمریکا و غرب نخواهد کرد. اما چه اتفاقی ممکن است برخلاف این گفته ها رخ دهد؟
موافقت دونالد ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون باعث شگفتی بسیاری از جمله مقامات ارشد دولت خود و نمایندگان کره جنوبی که درخواست دیدار از سوی رهبر کره شمالی را به او اطلاع داده بودند، شد.
در صورتی که ترامپ ابتدا این موضوع را با مشاوران خود در میان می گذاشت، آن‌ها به او هشدار می‌دادند که کیم جونگ اون از پیشنهاد برای مذاکره هسته‌ای با آمریکا هدف دیگری را دنبال می‌کند.
افراد و مقاماتی که در دولت‌های پیشین در مذاکرات هسته‌ای با پیونگ یانگ حضور داشتند، به این نکته آگاه هستند که درخواست‌های کره شمالی این بار نیز مانند گذشته از میان برداشتن اتحاد استراتژیک میان واشنگتن و سئول، عدم حضور نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره و چتر هسته‌ای آمریکا که از ژاپن و کره جنوبی محافظت می کند، است.
پیش‌تر یک مقام ارشد کره شمالی خطاب به گروهی از کارشناسان آمریکایی گفته بود:اگر شما تسلیحات هسته‌ای خود را از منطقه خارج کنید در طی 10 تا 20 سال آینده ما احساس امنیت بیشتری خواهیم داشت. آن زمان می‌توانیم موضوع خلع تسلیحات هسته‌ای را مدنظر قرار دهیم. در همین زمان ما حاضر هستیم به عنوان یک قدرت هسته‌ای با شما (آمریکا) در مورد کنترل سلاح گفت‌وگو  کنیم.
این تعریف کره شمالی از خلع تسلیحات هسته‌ای است که هیچگونه غرابتی با دیدگاه واشنگتن به این موضوع ندارد؛ بنابراین جای تعجب ندارد که کارشناسان حوزه مذاکرات هسته‌ای با کره شمالی نسبت به اشتیاق ترامپ برای مذاکره با کره شمالی و اینکه او تصور می کند خلع تسلیحات هسته‌ای پیونگ یانگ قابل دستیابی است، نگران هستند.
بسیاری از کارشناسان این حوزه در آمریکا این مسئله را مطرح کرده‌اند که آیا ترامپ به موضوع آگاه است که رژیم کیم جونگ اون هرگز قصد خلع تسلیحات هسته‌ای خود را که برای ساخت آن فشارهای بین‌المللی بسیاری را تحمل کرده‌اند، ندارد و حفظ این تسلیحات نقش اصلی را در بقای رژیم کره شمالی ایفا می‌کند؛ بنابراین اون به سادگی با خلع سلاح هسته‌ای خود موافقت نخواهد کرد. وی در 1 ژانویه سال 2018 اعلام کرد که کشورش به قدرت بازدارندگی رسیده است که هیچ کشور دیگر یا نیرویی قادر به متوقف کردن آن نیست.
او در سفر اخیر خود به چین در گفت‌وگو با شی جینپنینگ، نیز همین موضوع را در رابطه با خلع تسلیحات هسته‌ای همه شبه جزیره کره بیان کرده است.
چینی‌ها نیز به وعده های توخالی کره شمالی پی برده‌اند اما شی جینپنینگ همچنین بر این موضوع آگاه است که تمایل سئول و واشنگتن برای آغاز مذاکرات هسته‌ای با پیونگ یانگ براساس وعده‌های ناصادقانه حداقل اکنون می تواند باعث کاهش تنش میان طرف‌ها شود.
چین حتی از ایده کره شمالی که تضمین گرفتن برای توقف حضور نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره است حمایت می‌کند. با وجود همه مشکلات در روابط پکن –پیونگ یانگ زمانی که بحث مقابله با تهدید امریکا مطرح می شود این دو شرکای استراتژیک محسوب می شوند.
اما هدف اصلی کره شمالی از مذاکرات مثل گذشته مشخص است. وارد کردن طرف‌ها به یک پروسه طولانی مدت تا زمان مناسب را برای توسعه تسلیحات هسته‌ای خود کسب کند.
بازی کیم جونگ اون یک بازی قدیمی است. اما این بار خود کیم جونگ اون وارد این پروسه شده است تا دونالد ترامپ را قانع به ورود به این بازی کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

برگزاری نشست هم‌اندیشی اقتصادهنر با موضوع نقش تجارت آثار هنری در اقتصاد مقاومتی
چهارمین دوره از نمایشگاه حراج ملی - فردا دوشنبه اول مردادماه -۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن افتتاح می‌شود.
چگونه بحران ٣٠ و ٤٠سالگی را پشت‌سر بگذاریم
«بحران ٣٠سالگی؟! چیز جدیدی است؟ دوران ما این چیزها مُد نبود.» نایلون خریدهایش را زمین می‌گذارد تا نفسی تازه کند. با ٤٩سال، مادر سه فرزند است. «بحران ٣٠سالگی‌ام با افسردگی پس از زایمانم یکی شد. ٣٠‌سال داشتم که فرزند آخرم را به دنیا آوردم.» اینها را با خنده می‌گوید و دوباره نایلون‌ها را در دستانش جاگیر می‌کند و راه می‌افتد.
چه کسانی از تحریم ایران سود می‌برند
کشورهای متعددی ممکن است از اجرای تحریم‌های آمریکا بر ایران، بخصوص تحریم‌های نفتی، سود ببرند. در این میان، روسیه، عربستان و چین با چشم‌انداز مثبت و ایران و ترکیه با یک چشم‌انداز نامساعد روبرو خواهند شد.
نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: نبود زنجیره تولید در بخش کشاورزی از مشکلات و چالش های اصلی صادرات محصولات به خارج از کشور است.
معاون وزیر صنعت:مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر همسان شود
بوشهر- ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت:در راستای حمایت از کالاهای ایرانی تشدید سیاست های مقابله ای با سودجویان در مبارزه با قاچاق کالا باید همسان و به تراز مبارزه با مواد مخدر برسد.
تبریز بهترین نقطه جهان برای رصد ماه گرفتگی قرن است
تبریز- ایرنا- استاد برجسته نجوم دانشگاه تبریز اعلام کرد: تبریز بهترین و طلایی‌ ترین نقطه عرض جغرافیایی در جهان برای رصد طولانی‌ ترین ماه گرفتگی قرن حاضر در روز پنجم مردادماه است.
چراغ ها را بر باد بیاویزیم - عیسی پاشاپور*
آستارا- ایرنا- کاهش بارش و توان نیروگاه های برق آبی، ذهن را به جستجوی منابع دیگر انرژی وا می دارد و در این راستا نباید از توان بادی سرزمین پهناورمان برای تولید الکتریسیته و رفع بخشی از خاموشی های مناطق دوردست و کوهستانی غفلت کرد.
شهر تازه آباد 20 بار لرزید
کرمانشاه - ایرنا - مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه گفت: از ساعت 14:45 دقیقه تا 16:15 دقیقه امروز (یکشنبه) شهر تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی 20 بار لرزیده است.
ایران مجموعه قدرتمند تحقیقاتی در عرصه جهانی ایجاد می کند
کرج - ایرنا - معاون وزیر جهاد کشاورزی و سرپرست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت که این سازمان تحقیقاتی به دنبال تقویت موسساتی علمی نظیر رازی و ایجاد مجموعه ای قدرتمند علمی در سطح جهانی است.
تدابیر روس ها برای مقابله با گرمای تابستان
مسکو - ایرنا - پایتخت روسیه هر چند دوره طولانی در سرمای شدید بسر می برد، ولی در تابستان حرارت بالا را تجربه می کند که گاهی اوقات از 30 درجه سانتیگراد بالای صفر هم فراتر می رود و این وضعیت برای روس ها طاقت فرسا است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گزارشی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه در سه قاره جهان
در دهه کرامت که از ولادت حضرت معصومه (س) هم‌زمان با اولین روز ماه ذی‌قعده آغاز می‌شود و تا یازدهم این ماه و با ولادت حضرت رضا (ع) ادامه می‌یابد، دل‌های همه عاشقان و دلدادگان به کریمان اهل‌بیت (ع) غرق در شادی سرور می‌شود.
نفس خودروسازان به شماره افتاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 31 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن
تهران- معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران از وقوع حریق گسترده در ساختمان ۲۰ طبقه شهرک راه آهن خبر داد.
دنا پلاس ۳ میلیون تومان گران شد-قیمت خودرو در31 تیر 97
گزارش امروز قیمت خودرو نشان از نوسان افزایش۲ تا ۳ میلیون تومانی قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک و دنا پلاس دارد.
جاده ورودی شهر برازجان بوشهر بازگشایی شد
بوشهر- ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری دشتستان گفت:جاده ورودی شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان که توسط شماری از شهروندان دراعتراض به ادامه کم آبی برای مدت 30دقیقه بسته شده بود با همکاری مردم بازگشایی و آمد و شد در این محور در حال انجام است.
وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا
انرژی هسته‌ای؛ ساختار، کاربرد و ...
تاسیس آژانس انرژی هسته‌ای در ازبکستان
روسیه با ساخت نیروگاه هسته‌ای نفوذ خود را در عربستان افزایش می‌دهد
ظریف: اروپا به حرف بسنده نکند- هدف ما و روسیه مقابله با افراط‌گرایی است
چگونه کره شمالی به یک قدرت اتمی بدل شد