امیرعبداللهیان: صلیب سرخ به وظیفه حرفه‌ای خود در ارسال کمک‌ به یمن عمل کند

22:39 ۱۰۲ روز پیش ایسنا 1,018 0
امیرعبداللهیان: صلیب سرخ به وظیفه حرفه‌ای خود در ارسال کمک‌ به یمن عمل کند

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل گفت: توقع ما از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ این است که ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی و سایر کشورها به مقصد یمن را تسریع کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل امروز(یکشنبه) در دیدار با پیتر مائورر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: فاجعه‌ای که در چند سال اخیر در منطقه خاورمیانه و کشورهایی مانند سوریه، یمن، میانمار و... رخ داده است بیانگر این مسئله است که سرعت رشد تروریسم و بحران‌هایش از سرعت تحرکات دیپلماتیک و راه‌حل‌های سیاسی بیشتر می‌باشد.
وی با اشاره به دوران مدیریت پیتر مائورر افزود: آغاز مدیریت شما همزمان با بحران‌های مختلفی بود که در جهان شاهد آن بودیم و دراین مدت شاهد ایده‌های خوبی از جنابعالی بودیم که این بیانگر اشراف شما به مسایل منطقه می‌باشد.
امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش زیادی دارد تا بحران‌ها را از طریق مذاکرات سیاسی حل و فصل کند اما متاسفانه کشورهایی هم هستند که نظامی‌گری را بهترین روش برای حل مناقشات می‌دانند اما شرایط نامطلوب کشورهای درگیر جنگ نشان می‌دهد که پیروی از سیاست نظامی‌گری به حل مسائل کمکی نخواهد کرد و به تشدید بحران‌ها منجر خواهد شد.
وی با اشاره به روند مثبت مذاکرات میان کشورهای روسیه، ایران، ترکیه و سازمان ملل تصریح کرد: این کشورها برای خاتمه دادن به منازعات در سوریه قدم‌های مثبتی برداشته‌اند اما دیپلمات‌ها نسبت به نقش دوگانه آمریکا در این میان خوش‌بین نیستند.
دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل در ادامه بیان کرد: هر چه تضمین‌های برای برقراری صلح و ثبات در سوریه بیشتر شود، شما بیشتر به اهدافتان نزدیک می‌شوید.
وی از تلاش‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جهت کاهش آلام انسانی و رفع بحران در یمن، میانمار و منطقه تشکر کرد.
امیرعبداللهیان با اشاره به نقش صلیب سرخ برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن، اظهار داشت: ایران و برخی از کشورهای منطقه خواهان ارسال کمک‌های بشردوستانه خود به یمن هستند که متاسفانه اکنون این امکان برای آنها وجود ندارد و نقش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این میان، ارائه یک راه‌حل فوری و کمک به رساندن این کمک‌ها به دست مردم یمن در سراسر این کشور خواهد بود.
پیتر مائورر: الگوی تحولات مناقشات طی چند سال اخیر تغییر کرده است همچنین در این دیدار پیتر مائورر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با اشاره به نقش سازنده ایران در ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق بحرانی، گفت: طی چند سال اخیر الگوی تحولات مناقشات تغییر کرده و دیگر دولت‌ها به طور غیرمستقیم با یکدیگر وارد جنگ می‌شوند و ما به دنبال این هستیم تا از طریق گفتگو با کشورهای مختلف راه‌حلی را برای جلوگیری از ادامه این روند خطرناک پیدا کنیم.
وی افزود: ما به عنوان کمیته بین‌الملل صلیب سرخ به دنبال آن هستیم تا در سوریه، یمن، میانمار و حتی کشورهای شمال آفریقا از طریق راه‌حل سیاسی به این مناقشات که فجایع انسانی را به دنبال دارند، خاتمه دهیم، ولی متاسفانه وضعیت نشان می‌دهد که ما نتوانستیم میان فعالان حقوق بشر که در مناطق بسیار حساس در حال فعالیت هستند و نمایندگان سیاسی یک شیوه صحیح برای تعاملات چندجانبه فراهم نماییم.
پیتر مائورر تصریح کرد: ما می‌خواهیم کمک‌هایمان را منصفانه و بی‌طرفانه به سوی مردم نیازمند ارسال نماییم و به همین دلیل نیازمند اقدامات اعتمادساز هستیم تا کشورها درک صحیحی از اقدامات بشردوستانه ما داشته باشند.
وی گفت: ما خواهان حمایت سیاسی هستیم اما نمی‌خواهیم فعالیت‌های سازمان ما سیاست‌زده شود و از اهداف تبیین شده برای آن فاصله بگیرد.
رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ادامه گفت: کشورهای تاثیرگذار باید از لفاظی‌ها کم کرده و فضای مناسبی را برای ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه برای نیازمندان فراهم آورد و ما از مواضع جمهوری اسلامی ایران برای تمرکز به کمک‌های انسان دوستانه تشکر می‌کنیم.
وی تاکید کرد: ما باید موتور اقتصادی یمن را روشن کنیم، هر چند تلاش‌های ما جبران عقب‌افتادگی توسعه در یمن را نمی‌کند، اما باید وظیفه خودرا در این زمینه انجام دهیم و منتظر ایجاد صلح و آرامش در این کشور و سایر کشورهای درگیر جنگ باشیم.
رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در پایان ابراز امیدواری کرد: تا در آینده نزدیک دیدارها و جلسات بیشتری با مقامات جمهوری اسلامی ایران جهت تبادل نظر و ارائه راهکار حل بحران‌ها در منطقه داشته باشد.
پایان پیام


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

وزیرکشور: امنیت خوبی در مرزهای خراسان شمالی حاکم است
بجنورد- ایرنا- وزیر کشور با اشاره به بازدید امروز پنجشنبه از مرزهای خراسان شمالی گفت: خوشبختانه امنیت خوبی در مرزهای این استان حاکم است.
تحقق شاخص های اقتصاد مقاومتی راهبرد کنونی دولت است
مهاباد- ایرنا- معاون رییس جمهوری در امور مجلس با اشاره به اینکه آمریکایی ها به دنبال تضعیف اقتصاد ملی کشور هستند، گفت: تحقق شاخص های اقتصاد مقاومتی راهبرد دولت در برهه کنونی است.
تردد در جاده های البرز به کندی صورت می گیرد
کرج-ایرنا-معاون راهداری ادار کل راهداری و حمل و نقل جاده ای البرز اعلام کرد که ترافیک در تمام راه های این استان سنگین و پر حجم است .
نیمی از شهرداری ها رو به ورشکستگی اند
تهران- ایرنا- نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها گفت: به دلیل بعضی سیاست های اشتباه، بیش از نیمی از شهرداری ها در کشور رو به ورشکستگی هستند.
نمایندگان آماد نیروهای مسلح کشور ازتالاب هامون بازدید کردند
زاهدان - ایرنا- نمایندگان آماد و پشتیبانی ستاد مشترک نیروهای مسلح کشور به همراه فرماندهان مرزبانی سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و مدیر کل حفاظت محیط زیست استان امروز/پنجشنبه/ از دایک های مرزی داخل تالاب بین المللی هامون بازدید کردند.
احداث بندرخشک اینچه برون هزار شغل ایجاد می کند
گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان از حضور 5 تا 6 سرمایه گذار در پروژه بندر خشک منطقه مرزی اینچه برون گنبدکاووس خبر داد و گفت: با احداث این بندر، 500 تا هزار شغل برای جوانان این منطقه مرزی ایجاد می شود.
پرونده اعضای شورای چهارم شهر تبریز به دیوان عالی ارجاع شد
تبریز-ایرنا- رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد: پرونده تخلف تعدادی از اعضای شورای اسلامی دوره چهارم و شهرداری تبریز به دلیل اعتراض متهمان، به دیوان عالی کشور ارجاع شد.
نزاع دسته جمعی در آزادشهر یک کشته بر جا گذاشت
گنبدکاووس - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان آزادشهر از کشته شدن یک نفر در نزاع دسته جمعی در روستای قورچای این شهرستان واقع در شرق استان گلستان خبر داد.
حمله تروریستی به سویدا سوریه دو کشته برجا گذاشت
دمشق- ایرنا- تروریست های تحریرالشام (جبهه النصره پیشین) امروز (پنجشنبه) خانه های مسکونی شهر سویدا در جنوب سوریه را گلوله باران کردند که در اثر آن دو تن از شهروندان کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.
اتحادیه اروپا از میانجگیری کویت برای حل تنش منطقه حمایت کرد
دوحه – ایرنا – 'فدریکا موگرینی' گفت که اتحادیه اروپا از میانجیگری کویت برای حل اختلافات قطر با عربستان ، امارات و بحرین حمایت می کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ابتکار در ورزشگاه آزادی بازی ایران و اسپانیا را دید
تهران - ایرنا - معاون امور زنان ریاست جمهوری برای دیدن بازی ایران اسپانیا ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی را انتخاب کرد تا در جمع شهروندان تهرانی این بازی را به تماشا بنشیند.
واکنش سعید عزت اللهی به باخت مقابل اسپانیا
سعید عزت‌اللهی پس از شکست یک بر صفر برابر اسپانیا گفت: بازی خوبی از خود به نمایش گذاشتیم و حتی می‌توانستیم به پیروزی هم دست پیدا کنیم، اما متأسفانه تا حدودی بدشانس بودیم.
شادی مردم تهران برای شکست غیرتمندانه مقابل اسپانیا
تهران - ایرنا - تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار خود در جام جهانی 2018 روسیه در یک بازی خوب و غیرتمندانه با گل به خودی، مقابل اسپانیا قهرمان جهان شکست خورد تا مردم به پاس حمایت از تیم ملی ساعاتی در خیابان ها شادی کنند.
ابوریحان مثال دانش‌طلبی در تاریخ علم است
رئیس فرهنگستان علوم در چهارمین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته علوم‌پایه کشور که امروز 31 خرداد در فرهنگستان علوم برگزار شد، ابوریحان بیرونی را مثال دانش‌طلبی دانست و گفت: گرامیداشت وی روز مناسبی برای تجلیل از دانشمندان است.
مسئول بمب گذاری گروه تروریستی تحریرالشام کشته شد
دمشق- ایرنا- 'ابواحمد شروخ' مسئول یگان بمب گذاری گروه تروریستی تحریرالشام (جبهه النصره سابق) در غرب حلب به هلاکت رسید.
با تدبیر می‌توان از این شرایط سخت به سلامت عبور کرد
در برابر آمریکا باید ستاد بحران جنگ اقتصادی تشکیل دهیم
تکلیف را روشن کنیم؛ اقتصاد سیاسی یا سیاست اقتصادی
عقب ماندگی استان مرکزی در تامین تخت‌های بیمارستانی
درمان‌های القایی هزینه‌های زیادی ایجاد می‌کند
شوراها جایگاهی در تصمیم گیری های کشور ندارند
باز گذاشتن دست سودجویان کمک به تحقق نقشه‌های آمریکاست
قرص و محکم و با نگاه امیدوارانه کار کنید
CFT را بعد از اخذ نظر رهبری در مجلس پیگیری می‌کنیم
جعفرزاده:حراست نمی تواند برای نمایندگان تعیین تکلیف کند