قرائت بیانیه گروه ۷۷توسط رضا نجفی

14:59 ۱۴ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 511 0
قرائت بیانیه گروه ۷۷توسط رضا نجفی

نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس گروه ۷۷ بر ضرورت ارتقای ایمنی هسته‌ای و تسهیل انتقال فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای تأکید کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس گروه ۷۷  در جریان نشست فصلی مارس شورای حکام که هم اکنون در حال برگزاری است در دو سخنرانی جداگانه مواضع و نقطه نظرات کشورهای در حال توسعه درخصوص موضوعات ایمنی هسته‌ای و فناوری هسته‌ای را تشریح کرد.
نماینده کشورمان در سخنرانی خود به عنوان رئیس گروه ۷۷ بر نقش اساسی و محوری آژانس در هماهنگ کردن تلاش‌های بین المللی در زمینه ایمنی و در ارائه خدمات تخصصی و مشاوره برای ترویج و تقویت ایمنی هسته‌ای در سطح جهانی تاکید کرد و از اقدامات آژانس در پشتیبانی از کشورهای عضو در زمینه های مختلف ایمنی تاسیسات هسته‌ای ، ایمنی و حفاظت پرتوی، ایمنی پسماند هسته‌ای و حمل و نقل و نیز در زمینه مدیریت شرایط اضطراری و مقابله با آن حمایت کرده و از آژانس درخواست کرد که به فعالیت هایش در این زمینه ادامه دهد.
نجفی همچنین از فعالیت آژانس در خصوص تقویت برنامه‌های مقابله با شرایط اضطراری هسته‌ای و مدیریت آن در سطح ملی و منطقه ای قدردانی کرد.
وی در ادامه با توجه به افزایش علاقه کشورهای عضو در سال‌های اخیر نسبت به استفاده از راکتورهای کوچک و متوسط ​​یا مدولار (SMRs) از آژانس خواست که نتیجه مطالعاتش در زمینه کاربرد الزامات ایمنی مربوط به طراحی در زمینه طراحی راکتورهای مزبور را منتشر کند.
نماینده کشورمان افزود: گروه ۷۷ از کمک‌های آژانس برای کشورهای عضو در ایجاد و تقویت چارچوب‌های نظارتی و فنی و همچنین توسعه استراتژی‌ها و برنامه‌های برچینش تاسیسات هسته‌ای استقبال و آژانس را تشویق می‌کند که همچنان به ارائه کمک به کشورهای عضو، بر اساس تقاضای آنها ادامه دهد. گروه ۷۷ همچنین از فعالیت‌های آژانس در ارائه خدمات فنی و مشاوره‌ای و اعزام گروه‌های کارشناسی ارزیابی همتایان فعالیت‌های مرتبط با ایمنی کشورهای عضو که بر اساس درخواست کشورهای عضو و برای بررسی ایمنی تاسیسات هسته‌ای، راکتورهای تحقیقاتی، تاسیسات چرخه سوخت و همچنین اثربخشی نظارت‌های قانونی بر فعالیت‌های هسته‌ای و نیز برنامه کشورهای عضو در توسعه زیرساخت‌ها و مدیریت فرسودگی تاسیسات هسته‌ای و سایر موارد مرتبط انجام می‌شود، اعلام حمایت کرد.
وی ادامه داد: گروه ۷۷ با اشاره به برنامه اقدام ایمنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۱ مسئولیت عرضه کنندگان فناوری‌های هسته‌ای برای دسترسی بهره برداران به تمام اطلاعات و منابع لازم برای بهره برداری ایمن را یادآور شد. گروه مذکور خاطرنشان کرد که همانطور که در برنامه اقدام ایمنی آژانس بیان شده است، موفقیت این برنامه در تقویت ایمنی هسته‌ای، به همکاری و مشارکت کامل کشورهای عضو و ذینفعان مربوطه بستگی دارد.
رضا نجفی در سخنرانی جداگانه خود به عنوان رئیس گروه ۷۷ در خصوص گزارش فناوری هسته‌ای ۲۰۱۸ یادآور شد: فعالیت انجام شده توسط آژانس در برنامه‌های هسته‌ای نشان دهنده نیاز به افزایش انتقال تکنولوژی هسته‌ای و به اشتراک گذاری دانش هسته‌ای، تخصص و درس‌های فراگرفته به کشورهای در حال توسعه دارد در همین چارچوب گروه از آژانس خواست تا همچنان به آموزش و تربیت نیروی انسانی، حمایت از آزمایشگاه‌های ملی و افزایش فعالیت‌های تحقیقاتی هماهنگ ادامه دهد. گروه همچنین از دبیرخانه خواست تا اطلاعات دقیقتری در مورد سهمیه انرژی هسته‌ای در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در گزارش‌های بعدی مرور سالیانه بر فناوری هسته‌ای ارائه کند و آژانس را تشویق کرد که حمایت خود را از کشورهای در حال توسعه افزایش دهد. گروه همچنین از نقش اساسی رشد انرژی هسته‌ای در دستیابی به اهداف توسعه پایدار استقبال کرد. با توجه به این‌که شتاب دهنده‌ها و راکتورهای تحقیقاتی همچنان نقش مهمی را در ایجاد توانایی و قابلیت‌های پایه قوی در زمینه هسته‌ای و پشتیبانی از آموزش‌های مرتبط، آموزش و فعالیت‌های پژوهشی در کشورهای عضو بازی می‌کنند گروه از پشتیبانی دبیرخانه در هماهنگی پروژه‌های حمایت از تحقیق و برنامه آموزشی و کارهای تجربی در زمینه شتاب دهنده‌ها قدردانی و آژانس را به ادامه پشتیبانی از فعالیت کشورهای عضو ترغیب کرد.
وی افزود: گروه همچنین با توجه به اهمیت راکتورهای تحقیقاتی و استفاده از آنها برای تحقیقات و برنامه‌های کاربردی مختلف، از جمله آموزش و تربیت نیروی انسانی، تحقیقات و تولید ایزوتوپ خواستار همکاری‌های بین‌المللی بیشتر برای به حداکثر رساندن بهره وری از آنها شد. گروه از آژانس خواستار کمک به کشورهای عضو علاقه‌مند در رسیدگی به مسائل مربوط به مدیریت فرسودگی راکتورهای مزبور و کمک به کشورهای عضو علاقه مند به ساختن یا برنامه ریزی برای ساختن موارد جدید شد. همچنین در زمینه تولید رادیو ایزوتوپ، گروه ۷۷ وقفه در تولید برخی رادیو ایزوتوپ های مهم و محدودیت دسترسی به برخی دیگر از رادیوایزوتوپ‌ها، به ویژه در کشورهای در حال توسعه را مورد توجه قرار داده و دبیرخانه را تشویق کرد که به چالش‌های تولید رادیوایزوتوپ ها رسیدگی کرده  و راه‌هایی برای مقابله با این چالش‌ها را بیابد.
وی افزود: گروه ۷۷ اهمیت نقش و سهم فناوری‌های هسته‌ای در جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار، نقش آنها در امنیت و ایمنی مواد غذایی، تغذیه و سلامت انسان، از جمله پیشگیری و کنترل بیماری، بهداشت و تولید دام، حفاظت از محیط زیست، مدیریت منابع آب و همچنین در استفاده از رادیوایزوتوپ‌ها و پرتو را یادآور شد و بر ادامه حمایت آژانس از کشورهای عضو در تحقیق و توسعه تکنیک‌های مذکور تاکید کرد. گروه مذکور کمک‌های آژانس به کشورهای عضو، به ویژه کشورهای در حال توسعه، در زمینه برنامه‌های پزشکی و صنعتی را ارزشمند تلقی کرده و از سهم آژانس در بهبود کلی مدیریت سرطان در سراسر جهان، از جمله تشخیص، درمان و کنترل سرطان از طریق توسعه و استفاده از تکنیک‌های هسته‌ای، قدردانی کرده و یادآور شد که تکنیک‌های هسته‌ای نقش مهمی در مبارزه با اپیدمی جهانی سرطان ایفا می‌کنند.
نجفی ادامه داد: در مورد پرتودرمانی با توجه به هزینه‌های سنگین درمان سرطان، گروه ۷۷ از آزمایش های بالینی پرتودرمانی استروتاکتیک بعنوان یک روش درمان ارزان قیمت در مقایسه با درمان متعارف است استقبال کرده و از آژانس خواست تا نقش مهمی در ادامه تحقیقات و توسعه در این زمینه داشته باشد. گروه همچنین با توجه به پیشرفت‌های اخیر در تحقیقات مربوط به پرتودهی پاتوژن‌ها که امکان تولید واکسن‌های جدید در برابر بسیاری از ویروس‌ها، انگل‌ها و باکتری‌ها، نشان داده که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در سلامت حیوانات و انسان و اقتصاد در کشورهای در حال توسعه داشته باشد در این زمینه، آژانس را تشویق کرد تا به ارائه کمک‌های کارشناسی و پشتیبانی از این تحقیقات ادامه دهد.
نشست فصلی شورای حکام که از روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه آغاز شده است در ادامه فعالیت خود گزارش جدید مدیرکل درخصوص اجرای برجام را مورد بررسی قرار خواهد داد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رونمایی از پیراهن اول برزیل در جام جهانی
پیراهن رسمی تیم ملی برزیل در جام جهانی روسیه رونمایی شد.
کی‌روش: آسان نیست، اما امیدوارم صعود کنیم
کارلوس کی‌روش ابراز امیدواری کرد که تیم ملی ایران بتواند در جام جهانی از گروهش صعود کند.
ملاقات خصوصی سیمئونه و دیبالا در مادرید
پائولو دیبالا، ستاره یوونتوس که به مادرید سفر کرده، ملاقاتی با دیگو سیمئونه، سرمربی اتلتیکومادرید داشته است.
پیام کنفدراسیون فوتبال آسیا به علی دایی
کنفدراسیون فوتبال آسیا در پیامی اینستاگرامی تولد علی دایی را تبریک گفت.
تیم منتخب رونالدینیو بدون رونالدو
رونالدینیو ستاره تکنیکی فوتبال برزیل و جهان تیم منتخب خود برای تمام ادوار را انتخاب کرد.
آسنسیو: رونالدو و مسی در سطح بالایی قرار دارند
ستاره جوان و آینده دار رئال و تیم ملی اسپانیا گفت: چرا ما نتوانیم قهرمانان جام جهانی شویم. ما باید به خودمان اطمینان داشته باشیم.
رد پیشنهاد رئال برای صلاح دشوار خواهد بود
یان رایت، اسطوره باشگاه آرسنال معتقد است که محمد صلاح به سختی می‌تواند پیشنهاد رئال مادرید را رد کرده و در لیورپول بماند.
جلسه فنی کی‌روش با ملی‌پوشان در تونس
جلسه فنی تیم ملی فوتبال ایران ظهر امروز به وقت محلی در تونس برگزار شد.
این تیم ملی ایتالیا فاجعه است!
مینو رایولا معتقد است تیم ملی فوتبال ایتالیا برنامه مشخصی برای آینده ندارد و درباره این که چرا بالوتلی به تیم ملی دعوت نشده صحبت کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار
در حالی ونزوئلا با راه‌اندازی ارزهای مجازی به دنبال کاهش سلطه دلار و دور زدن تحریم‌های آمریکا است که ترامپ با صدور فرمان اجرایی همه شرکت‌های آمریکا را از معامله با این نوع ارز منع کرد.
آمریکا، مجوز اینترنت آزاد را برای ایرانیان صادر کرد
- دفتر کنترل دارایی های خارجی امریکا(اوفک) در حالی که تحریم های گسترده ای علیه مردم ایران وضع کرده است، در اقدامی مداخله جویانه به شرکت ها مجوز داد تا در ایران اینترنت رایگان دایر کنند.
ترسناک‌ترین فیلم‌های ۲۰۱۸ (۳)
از داستان هایی بر اساس واقعیت تا موجودات فرازمینی ترسناک، به نظر می رسد که سال 2018 نیز سال ترسناکی در عالم سینما باشد.
اینترنت آزاد آمریکایی چه معنایی دارد؟
روز گذشته خبر مساعدت دولت ترامپ برای اینترنت آزاد آمد. مساعدتی که مشخص نیست چه اهدافی پشت سر آن است این چند خط شاید روشن کننده مفهوم اینترنت آزاد باشد.زارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (OFAC) روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند (۲۰ مارس) در بیانیه‌ای با تاکید بر حق استفاده مردم ایران از آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات، مجوز دسترسی به اینترنت آزاد را برای ایرانیان صادر کرد.
تداوم انفجارهای زنجیره‌ای در تگزاس آمریکا
تهران – ایرنا – در ادامه روند هفته های گذشته، شامگاه سه شنبه انفجار دیگری در شهر آستین ایالت تگزاس آمریکا روی داد که به زخمی شدن یک نفر انجامید.
از هر کرانه تیرِ دعا کرده ام روان...
ایران سلاح هسته‌ای بسازد، عربستان هم می‌سازد
با شرکای خود در مورد ایران همکاری می کنیم
«زنگ خطر» عراقچی برای آمریکا
هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که در ذهن ترامپ چه می‌گذرد؟
تاثیر برکناری وزیر امور خارجه آمریکا بر توافق هسته‌ای
انتصاب پمپئو پیام شفاف ترامپ برای خروج از برجام است
ترامپ با پمپئو هم نمی‌تواند از برجام خارج شود