حیدر العبادی: نبرد سازندگی و بازسازی در عراق آغاز شده است

23:58 ۳۴۳ روز و ۲۲ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 613 0
 حیدر العبادی: نبرد سازندگی و بازسازی در عراق آغاز شده است

باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان  به نقل از شبکه تلویزیونی الحدث، حیدر العبادی ، نخست  وزیر عراق در سخنان خود در حاشیه نشست بازسازی عراق در کویت گفت: در دهم دسامبر گذشته پایان یافتن عملیات آزادسازی و پیروزی کامل بر تروریسم داعش و آزادسازی همه خاک عراق را اعلام کردیم. در این بین از کشور‌های دوست که در این نبرد حق علیه تروریسم در کنار ما ایستادند، با افتخار یاد می‌کنیم.  
العبادی افزود: جنگ به پایان رسید و نبرد سازندگی و بازسازی آغاز شده است. درست است که خسارت‌های مادی ما بسیار و نیازمند پول‌های فراوانی است اما پیروزی با چیزی بسیار گرانبهاتر به دست آمد؛ با فداکاری‌های هزاران تن از عراقی‌ها و از بهترین فرزندان کشورمان. عراقی‌ها خاک کشورمان را آزاد کردند اما در عین حال، جهان و منطقه را از خطر داعش و خطر تروریسم در امان نگاه داشتند و نقشه‌های جنایتکارانه‌اشان را در ایجاد ترس، وحشت، کشتار و ویرانی ناکام گذاشتند.
نخست وزیر عراق در ادامه گفت: امروز عراق، پیروز، یکپارچه و قدرتمند ایستاده است اما روی آوار ویرانی‌های تروریسم. این گروه‌ها می‌خواستند عراقی‌ها را بر اساس مذهب یا دین یا منطقه یا قومیت، چند دسته و از هم جدا کنند اما ناکام ماندند و عراقی‌ها برای دفاع از خاکشان با هم متحد شدند.
ویرانی‌های داعش علاوه بر زیرساخت‌ها و تاسیسات اقتصادی، بخش مسکن را نیز تا حد بسیار بالایی شامل شد، به گونه‌ای که داعشی‌ها به تخریب برنامه ریزی شده خانه‌ها مبادرت ورزیدند، تا جایی که نزدیک به یکصد و پنجاه هزار خانه مسکونی چه به صورت کامل و چه به صورت جزئی تخریب شد. بنابراین این مسئله نیاز‌مند توجه ویژه ما و حمایت جامعه بین المللی است تا خانواده‌های آواره به مناطقشان بازگردند و ثبات در عراق فراگیر شود و از بازگشت هر گروه تروریستی دیگری جلوگیری کنیم.
حیدر العبادی همچنین خاطر نشان کرد: چیزی که می‌خواهم بر آن تاکید کنم این است که عراق با منابع طبیعی که خدا در آن قرار داده است و همچنین با امکانات انسانی بسیار و متخصص در تمامی زمینه‌های کار و فعالیت، قابلیت‌های پیشرفت و توسعه را دارد و می‌توانیم با کمک دوستان و برادرانمان، تلاش‌ها را یکپارچه کنیم و از فضای سرمایه گذاری و قانونی مناسب برای اجرای پروژه‌های اقتصادی، عمرانی و خدماتی در استان‌های آزاد شده و دیگر استان‌ها استفاده کنیم. این توانایی را داریم که سرمایه‌ها و سرمایه گذاران خارجی را جذب کنیم و اصلاحاتی اقتصادی انجام دادیم که به سرمایه گذاران کمک می‌کند.
او افزود: دولت عراق با همکاری کارشناسان عراقی و کمک بانک جهانی، سه پرونده را برای طرح‌ها و نقشه‌های خود آماده کرد که عبارتند از: آماده سازی چارچوب کلی برای بازسازی و توسعه، ارزیابی ویرانی‌ها در مناطق آزادشده و فرصت‌های سرمایه گذاری موجود در همه استان‌های عراق. با این کار، آمار‌های کاملا دقیق از اوضاع اقتصادی و خدماتی عراق را در اختیار کشور‌های حامی یا سرمایه گذار قرار می‌دهیم.  
العبادی همچنین گفت: با وجود شرایط جنگی که در آن با داعش مقابله کردیم و با فداکاری‌ها و شجاعت فرزندان دلیرمان و همچنین حمایت‌های بین المللی در آن پیروز شدیم، به حوزه انسانی توجه ویژه‌ای کردیم و در هر یک از نبردهایمان برای آزادسازی شهرها، آزادسازی انسان‌ها را اولویت قرار دادیم. دستوراتمان به نیرو‌های امنیتی این بود که شهروندان را در آغوش بگیرند و محافظت از آنان را وظیفه خود بدانند، در نتیجه شهروندانمان در همه مناطقی که آن‌ها را آزاد کردیم از نیرو‌های امنیتی استقبال و برای آزادسازی مناطقشان به آنان کمک کردند. همچنان عملیات انسانی را چه در پناه دادن به آوارگان و چه در بازگرداندن آنان پس از آماده سازی خدمات اصلی در مناطقشان و ثبات و خنثی سازی و برچیدن مین‌ها و تله‌های انفجاری و فراهم کردن نیاز‌های اولیه زندگی، ادامه می‌دهیم و این راه را تا بازگرداندن دیگر آوارگان به مناطقشان ادامه خواهیم داد. به ویژه اینکه ما در آستانه انتخابات هستیم و می‌خواهیم همه عراقی‌ها در تمامی مناطق با تمام توان در آن شرکت کنند تا نمایندگانی واقعی را برای پیش بردن عملیات بازسازی و رشد اقتصادی در کشور انتخاب کنند.
اظهارات حیدر العبادی در حاشیه نشست بازسازی عراق در کویت


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

زلزله‌ای با قدرت ۳.۸ ریشتر گیلانغرب را لرزاند
زمین لرزه‌ای به قدرت 3.8 ریشتر، گیلانغرب را به لرزه درآورد. این زلزله در ساعت 18:22 دقیقه و در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد.
مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش
وزیر آموزش و پرورش مدرسه محوری را راه نجات آموزش و پرورش دانست و گفت: باید همه اختیارات را به غیر از بخش‌های حاکمیتی به مدارس بسپاریم، این مهمترین سیاست آموزش و پرورش است که باید دنبال شود. همچنین یکی از مهمترین اتفاقات این است که باید ساختارهای بیرونی مدارس را چابک کنیم.
کشف بیش از ۱۲ هزار نخ سیگار قاچاق در قم
فرمانده انتظامی شهرستان قم از کشف ۱۲ هزار و ۳۰۰ نخ سیگار و ۵۹۰ بسته تنباکوی خارجی قاچاق در قم خبر داد.
تولد بره ۲ سر و ۳ چشم در پلدختر
در پدیده ای نادر بره گوسفندی با دو سر و سه چشم در روستای «چم مهر بالا» پلدختر به دنیا آمد.
موز؛ سلطان میوه‌های وارداتی
با صف‌کشیدن سلاطین در بازار داخلی، از یک سلطان دیگر نیز رونمایی شده است؛ سلطان موز.
دولت دست از تصدی بر بازار خودرو بردارد
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: دولت دست از تصدی بر بازار خودرو بردارد.
حدادی: اختلافی وجود ندارد- چرا باید قهر کنیم
احسان حدادی گفت: با کسی پدرکشتگی نداریم امیدوارم خیلی زود تمرینات آغاز شود
تفتیان: نظرم ادامه همکاری با مربی فرانسوی تا المپیک است-صحبت‌های خوبی با فدراسیون دو و میدانی داشته‌ام
ملی‌پوش دو و میدانی ایران گفت: صحبت‌های خوبی با فدراسیون داشته‌ام و به آینده امیدوار هستم.
تفتیان: بدون مربی خارجی به نتیجه نمی‌رسم- به آینده امیدوارم
دونده سرعتی ایران گفت: صددر صد بدون مربی خارجی شانس کسب مدال باقی نمی‌ماند.
محسن مسلمان: خیریتی بود که نیم‌فصل به سپاهان بیایم- کارکردن باقلعه‌نویی برایم افتخار بزرگی است
هافبک جدید تیم فوتبال سپاهان گفت: امیدوارم بتوانم در طول فصل با ارائه بازی‌های مثمرثمر جواب اعتماد قلعه‌نویی را بدهم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش مردم به واریز ناقص ˮبسته‌ حمایتیˮتأمین اجتماعی
نحوه فرایند توزیع بسته حمایتی به اقشار متوسط و کم درآمد جامعه همچنان مورد انتقاد برخی از مشمولینی است که موفق به دریافت این تسهیلات نشده‌اند.
نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
نادر طالب‌زاده در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در خصوص بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی خبرنگار و گزارشگر شبکه ماهواره‌ای پرس‌تی‌وی، توسط اف‌بی‌ای در آمریکا گفت که بازداشت خانم هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ این تیلور سوئیفت سلفی باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
AFC فغانی را در یک چهارم جام ملتهای آسیا کنار گذاشت!
مرحله یک چهارم نهایی در شرایطی با برگزاری ۴ دیدار پیگیری خواهد شد که علیرضا فغانی در این مرحله، بازی را قضاوت نخواهد کرد.
رابطه رمانتیک مردان و زنان ایرانی را جهانی کنید
«ایران باید گنج خود را پیدا کند و آن را به دنیا نشان دهد. رابطه‌ی میان زنان و مردان ایرانی، مهربانی و لطافتی که در برخورد دختران و پسران ایرانی وجود دارد، می‌تواند برند و مارک ایران در جهان باشد.»
پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است
ترکیه: آمریکا زمینه اجرای نقشه‌راه منبج را فراهم کند
آیت الله سیستانی: باید جنایت‌های داعش مستندسازی شود
دیدار امیر قطر با عمر البشیر در دوحه
کاهش میزان حملات تروریستی در جهان
مسکو: ادلب تحت کنترل النصره است
روسیه موشک جدیدش را به نمایش گذاشت
کشته و زخمی شدن ۴۳ داعشی در ضد حمله حشد شعبی در مرزهای عراق
دوحه: قطر از نزاع ژئوپلتیک با سه کشور همسایه رنج می‌برد
حملات متعدد ائتلاف عربی به دو استان یمن