لایق: حرکت میرزاپور با ارزش تر از تصاحب بازوبند بود- خادم در حال کلنجار با اتحادیه جهانی است

12:17 ۱۸۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 258 0
لایق: حرکت میرزاپور با ارزش تر از تصاحب بازوبند بود- خادم در حال کلنجار با اتحادیه جهانی است

دبیر فدراسیون کشتی‌ با بیان این که منتظر اعلام رای اتحادیه جهانی درباره علیرضا کریمی هستیم، گفت: رایزینی‌های گسترده‌ای انجام داده ایم تا کمترین محرومیت از آن کشتی ایران شود.

ایسنا

رضا لایق در گفت‌وگو با ایسنا، درباره احکام فدراسیون کشتی در محرومیت تیم داوری فینال رقابت‌های کشتی پهلوانی و همچنین تنزل جایگاه رییس کمیسیون داوران فدراسیون  کشتی به سرپرستی، اظهار کرد: بعد از مسابقات فینال میان جابر صادق زاده و احمد میرزاپور اعتراضات زیادی مبنی بر ناداوری در این مبارزه صورت گرفت که به جا بود. هیات کشتی خراسان رضوی نیز اعتراض خود را به صورت کتبی به فدراسیون کشتی‌ ارسال کرد و فدراسیون نیز بلافاصله در ساعات اولیه روز گذشته (شنبه) جلسه‌ای را با حضور پنج تن از کارشناسان داوری و پنج نفر از مسئولان فدراسیون تشکیل داد که در این جلسه فیلم مبارزه فینال بارها به نمایش گذاشته شد و در آخر با بحث و بررسی‌های صورت گرفته مسلم شد که تیم داوری در این مبارزه دچار اشتباه‌های فاحشی شده است.
دبیر فدراسیون کشتی‌ افزود: بر این اساس نیز احکام محرومیت تیم داوری با توجه به جایگاه و نقش آنها در اشتباه‌های رخ داده صادر شد. رییس کمیسیون داوران فدراسیون کشتی‌ نیز از جایگاه ریاست به سرپرستی تنزل یافت و تا اسفند ماه که جلسه کمیسیون داوران برگزار خواهد شد، محمد ابراهیم امامی به عنوان سرپرست فعالیت می‌کند تا در آن جلسه تصمیمات مقتضی گرفته شود.
وی در ادامه‌ با اشاره به اتفاقات کشتی‌ میان جابر صادق زاده و احمد میرزاپور، گفت‌: همه تلاش کشتی‌گیران در کشتی‌ پهلوانی این است که به خصلت‌های ویژه‌ پهلوانان که به مردم داری و مروت معروف هستند برسند. صادق زاده از پهلوانان خوب ما است، اما در مسابقه همه تلاش می‌کنند تا برنده خارج شوند. در حوزه داوری اشتباه‌هایی صورت گرفت که نقش اصلی را ایفا کرد. داور مبارزه در حالی که سوت را به صدا در نیاورده بود، صادق زاده به سمت پاهای میرزاپور یورش برد که تیم داوری باید سریعا اقدام به متوقف  کردن کشتی می‌کرد که متاسفانه این کار انجام نشد.
لایق با تاکید بر این که  اقدام ارزشمند میرزاپور پس از شکست حرکتی جوانمردانه بوده است، گفت‌: وقتی میرزاپور پس از شکست و با وجود اعتراض ، به احترام مردم و فدراسیون به روی تشک آمد و صادق زاده را همراهی کرد یک حرکت پهلوانی و ارزشمند بود. به گونه‌ای که اقدام او خیلی بیشتر از پهلوانی و بازوبند صادق زاده به چشم آمد. مردم ما امروز از میرزاپور به عنوان پهلوان یاد می‌کنند و رفتارهای او به عنوان یک خصلت پهلوانی مورد توجه همه قرار گرفت. فکر می‌کنم به همین علت ما به خواسته‌مان که برجسته کردن صفات پهلوانی است رسیدیم و پهلوانان ما فهمیدند که مردم هر چند به بردن اهمیت می‌دهند، اما مواردی همچون اخلاق گرایی و پهلوانی برایشان اهمیت بیشتری دارد. البته باید این را بگویم که صادق زاده هم از پهلوانان خوب ما است.
وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند چرا مسئولان فدراسیون کشتی در جریان مبارزه وارد این موضوع نشدند تا کشتی‌ را متوقف کنند؟ گفت‌: مگر می‌شود ما بخواهیم وارد این موضوع شویم و کشتی‌ را قطع کنیم. پس با این حساب وظیفه تیم داوری در این میان چیست؟ اگر ما این کار را انجام دهیم دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. کشتی‌ پهلوانی مانند هر رشته دیگری فدراسیون جهانی دارد و با قوانین یک رشته ورزشی حرفه‌ای دنبال می‌شود.
لایق در پاسخ به این سوال که آیا امکان برگزاری مجدد این مبارزه وجود نداشت، خاطر نشان کرد: اگر ما می خواستیم مبارزه را بار دیگر برگزار کنیم با واکنش اتحادیه جهانی کشتی مواجه می شدیم، چرا که قوانین اتحادیه جهانی کشتی می‌گوید اگر داور مسابقه اشتباه کرده است باید او را محروم کنید. بنابراین کشتی‌ دیگر تمام شده و ما دیگر نمی توانیم آن را  طبق قوانین برگزار کنیم. ما می‌خواهیم کشتی پهلوانی را جهانی کنیم، پس باید به قوانین آن نیز احترام بگذاریم.
دبیر فدراسیون کشتی‌ در ادامه‌ گفت‌وگو با ایسنا، درباره  سرانجام حکم کمیته‌ انضباطی اتحادیه جهانی کشتی در قبال علیرضا کریمی، اظهار کرد: منتظر هستیم تا اتحادیه جهانی در این باره اعلام نظر کند. تلاش ما طی این مدت این بود که با رایزنی‌های گسترده از حکم سنگین برای کشتی‌ ایران جلوگیری کنیم تا اتفاقی برای کشتی‌ ما رخ ندهد. خادم نیز دائما با اتحادیه جهانی کشتی در حال کلنجار و  گفت‌وگو است تا منافع کشتی ایران هر چه‌ بیشتر تامین شود. امیدوارم که اتفاق سنگینی در این باره رخ ندهد.
وی درباره برگزاری رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی جام تختی، گفت‌: قرار است رشته فرنگی در ماهشهر و آزاد نیز در شهر تبریز برگزار شود. برنامه‌ریزی های لازم برای میزبانی شایسته از این رقابت‌ها صورت گرفته است و تیم‌های خارجی خوبی نیز به ایران خواهند آمد. از آنجایی که کشتی فرنگی جام تختی در سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی قرار دارد، کشورهای بسیار خوبی به ایران می آیند و مسابقات از سطح بالایی برخوردار خواهد بود. در رشته آزاد نیز جام تختی مطمئنا با حضور کشتی‌گیران خوبی برگزار خواهد شد.
دبیر فدراسیون  کشتی در پایان صحبت‌های خود و در پاسخ به این سوال که چهره‌های شاخص کشتی آزاد ایران در جام تختی حاضر می‌شوند یا خیر؟ گفت‌: از آنجا که بلافاصله بعد از این رقابت ها مسابقات آسیایی را پیش رو داریم، جام تختی فرصت بسیار خوبی برای کادر فنی تیم‌ ‌ملی خواهد بود و ان‌شاء‌الله کشتی‌گیران صاحب نام نیز در جام تختی به روی تشک خواهند رفت.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

برترین های جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی معرفی شدند
بوشهر- ایرنا- نهمین جشنواره مشاعره دانش آموزی رضوی چهارشنبه شب با معرفی برترین ها در بوشهر به کار خود پایان داد.
«شکلات» به 2 جشنواره فیلم در امارات و انگلستان راه یافت
ارومیه- ایرنا- رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: «شکلات» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حیدری به جشنواره های فیلم کودکان شارجه /Sharjah/ امارات و لینک /Link/ انگلستان راه پیدا کرد.
قطعی برق و قصه پرغصه مرغداران زنجانی
زنجان - ایرنا - شروع فصل گرما موجب افزایش بار مصرفی برق مشترکان شده است و برای کنترل و مدیریت این انرژی شرکت توزیع نیروی برق مانورهای اضطراری 2 ساعته اجرا می کند که مرغداران زنجانی از قطعی آن خسارت می بینند و تلفات می دهند.
ژاپن با فعالیت یک نیروگاه برق اتمی موافقت کرد
پکن- ایرنا- ژاپن برای نخستین بار پس از سونامی و زمین لرزه مرگبار سال 2011 میلادی که منجر به یک فاجعه هسته ای در این کشور شد، با راه اندازی و فعالیت دوباره یک راکتور اتمی موافقت کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران – ایرنا – وزیر ارتباطات :عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی جدی است، وزیر تعاون: دست سرمایه گذاران را می بوسم، مقام آلمانی: هند خواستار تداوم خرید نفت از ایران است و محاصره شدگان «فوعه و کفریا» از ادلب سوریه خارج شدند ازمهمترین خبرهای ایرنا در 12ساعت گذشته بود.
خانه وسیع داشتن نشانه چیست؟
حدیث پیامبر اکرم(ص) درباره مسکن وسیع را دراینجا بخوانید.
نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند
تهران - ایرنا - شماری از نمایندگان دمکرات کنگره آمریکا با ابراز نگرانی درخصوص دیدار «دونالد ترامپ» و «ولادیمیر پوتین» رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه پشت درهای بسته، خواستار احضار مترجم ترامپ در این نشست برای اطلاع از جزئیات گفت وگوها شدند.
پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد
تهران - ایرنا - «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا گفت، رسیدن به توافق هسته ای با کره شمالی ممکن است به طول بینجامد و در این مدت تحریم ها همچنان به قوت خود ادامه خواهد داشت.
اگر می خواهید برکت از سفره تان نرود، بخوانید
از پیغمبر اسلام(صلی الله علیه و آله) پرسیده شد:آیا شیطان با انسان چیزى مى خورد؟
تخلف برخی از باشگاه های بدنسازی به دلیل کسب درآمد بیشتر است
تهران - ایرنا - رییس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام از ساماندهی فیزیکی باشگاه های آمادگی جسمانی در کشور خبر داد و گفت: برخی از باشگاه ها برای افزایش درآمد، اقدامات خلاف قانون انجام می دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ژاپن با فعالیت یک نیروگاه برق اتمی موافقت کرد
پکن- ایرنا- ژاپن برای نخستین بار پس از سونامی و زمین لرزه مرگبار سال 2011 میلادی که منجر به یک فاجعه هسته ای در این کشور شد، با راه اندازی و فعالیت دوباره یک راکتور اتمی موافقت کرد.
بازیکن سابق رنجرز به تراکتورسازی پیوست
هری فوریستر بازیکن تیم فوتبال رنجرز، به تیم تراکتورسازی تبریز پیوست.
انتقال امباپه به رئال تقریبا غیرممکن شد
با قهرمانی فرانسه در جام جهانی، شرایط به نحوی پیش رفته که کار رئال برای جذب کیلیان امباپه بسیار دشوار و حتی غیرممکن شده است.
حمایت کاپیتان استقلال از روزبه چشمی
کاپیتان استقلال از مدافع ملی پوش این تیم حمایت کرد.
مقایسه کی‌روش و دالیچ از اساس اشتباه است
ارزش کل تیم ملی ایران در این جام حدود ۴۰میلیون یورو برآورد شده بود؛ فقط قیمت راکیتیچ ۵۰میلیون یورو و بیش از کل تیم ملی ایران بوده است!
اسامی جودوکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی
تیم کشتی فرنگی جوانان ایران قهرمان آسیا شد
خانه کشتی امام علی (ع) گلپایگان افتتاح شد
دبیر فدراسیون پهلوانی: دلیل استعفای من مشکلات شخصی است
زنان کرمانشاهی در لیگ کشتی به روی تشک می روند
قهرمانی زودهنگام تیم کشتی فرنگی جوانان در آسیا
چراغ کشتی شال و پهلوانی در روستاهای زنجان پرفروغ است
سرمربی تیم ملی: از موجودیت کشتی در جاکارتا دفاع می کنیم
ورزشکار گتوندی مدال طلای آسیا را بدست آورد
فینال لیگ دسته اول کُشتی با حواشی همراه شد