ایران با «پروژه مدت‌ دار» سر و کار ندارد

08:16 ۱۸۹ روز و ۲۳ ساعت پیش برترین ها 36 0

محمود صدری در روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی منتشر کرد.

برترین ها

محمود صدری در روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی منتشر کرد.
  ۱- قرار است امروز تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تمدید طرح تعلیق تحریم‌های ایران اعلام شود. آن‌گونه که از فضای عمومی آمریکا برمی‌آید این طرح تمدید می‌شود، مگر اینکه دونالد ترامپ رفتاری غیرمتعارف پیشه کند و تفاهم بین‌المللی و حساسِ برجام را به خطر اندازد. اما فارغ از اینکه ترامپ چه خواهد کرد، امروز نیز می‌گذرد و این معضل سیاست خارجی ایران کمابیش باقی می‌ماند.
  به تعبیری، ایران در بخشی از سیاست خارجی‌اش که به ایالات‌متحده مربوط می‌شود با «پروژه مدت‌دار» سروکار ندارد که تصمیم ترامپ بر آن تاثیر قاطع بگذارد، بلکه این وجه سیاست خارجی ایران، «پروسه بی‌‌مدت» و فرساینده‌ای است که منطق سامان دادن آن با منطق مذاکرات هسته‌ای و تفاهم‌نامه برجام فرق دارد.
۲- در ادبیات دیپلماتیک جهان، گفته آشنایی هست با این مضمون که «برنده مذاکره کسی است که با دستور جلسه آمده باشد.» دستور جلسه‌ای را که کشوری یا دیپلماتی روی میز می‌گذارد، حریف نمی‌تواند آن را در جهت نفع یکسویه خود تغییر دهد، مگر اینکه منطق آن را عوض و اصول موضوعه‌اش را قلب کند. دستور جلسه برجام را ایران و آمریکا ننوشته‌اند و منطق و اصول موضوعه آن از دسترس هر دو کشور خارج است. این تفاهم‌نامه در سپهری جهانی تدوین و سپس با مشارکت ایران و آمریکا و دیگران امضا شده است. لاجرم، برجام نمی‌تواند موضوع کشاکش دوجانبه ایران و آمریکا باشد. دولت ترامپ با علم به این موضوع می‌کوشد منطق این بازی جهانی را تغییر دهد و بر آن رخت خصومت دوجانبه بپوشاند و سیمای کشاکش قدیمی‌تر ایران و آمریکا را قلب کند و در عین حال، برجام را قراری شکننده بنمایاند که ایران نتواند جای دقیق آن را در دکترین سیاست خارجی خود پیدا کند. سخن اخیر وزیر امور خارجه ایران که پایبندی ایران را به برجام به رفتار مشابه از سوی آمریکا مشروط کرده است، پاسخی در خور به این استراتژی تخریبی آمریکایی‌ها و حمله‌ای بهنگام به منطق ترامپ بود. نتیجه سخن محمدجواد ظریف چنین است: برجام فقط در قامت بین‌المللی آن و با اجرای تعهدات همه اطراف توافق امکان بقا دارد. اگر یکی خلف وعده کند، تعهدات ایران هم ساقط می‌شود. اینجا یک میدان است و معضل چهار دهه‌ای رابطه ایران و آمریکا میدانی دیگر.
3- روسیه و چین و بخشی از اروپا، غیر از انگیزه‌های منفعت‌جویانه‌ای که جزو سرشت سیاست بین‌الملل است، به این دلیل در کشاکش‌های یک سال گذشته میان آمریکا و ایران، از ترامپ فاصله گرفته‌اند و می‌گیرند که به نتایج تلاش او برای قلب خصومت تاریخی ایران و آمریکا و ضمیمه کردن این خصومت به معاهده‌ای بین‌المللی وقوف دارند و از رویه شدن چنین پدیده‌ای در جهان بیمناکند. روسیه و اروپای قاره‌ای در سال‌ ۲۰۰۳ در دام چنین منطقی افتادند و به آمریکا در تهاجم به عراق کمک کردند. آمریکایی‌ها که قبلا در ۱۹۹۱ (در پی حمله عراق به کویت در ۱۹۹۰)، با اتکا به مفاد منشور سازمان ملل درباره دفع خطر از امنیت جهانی، توانسته بودند ائتلافی علیه رژیم صدام حسین شکل دهند، ۱۲ سال بعد، برای حمله مجدد به عراق به رویه‌ای که قبلا ساخته بودند، رجوع کردند و بحرانی آفریدند که هنوز دود آن به چشم جهانیان می‌رود. اهمال اروپا و روسیه و چین در جنگ دوم عراق و تن دادن آنها به منطق آمریکا، زخم‌های حیثیتی، سیاسی، حقوقی و ایضا اخلاقی عمیقی بر پیکر این کشورها نشانده است و این روزها با بهره‌گیری از آن تجربه، در برابر وسوسه‌های دونالد ترامپ محتاطانه‌تر عمل می‌کنند.
۴- هدف‌های امنیتی عاجل ایران که قرار بود برجام محمل آن باشد، دیری است محقق شده‌اند. ایران علاوه‌بر عبور کردن از تهدیدهای اوایل این دهه که مستقیما متوجه خودش بود، بسیاری از تهدیدهای منطقه‌ای را نیز برطرف کرده است. در چنین فضایی، دولت آمریکا دست‌کم مادام که ترامپ رئیس‌جمهور باشد توان شکل دادن اجماع بین‌المللی و اقدام موثر علیه ایران را نخواهد داشت. اما هدف ثانویه برجام که گشایش در دادوستدهای جهانی ایران بود هنوز کاملا محقق نشده است. محقق نشدن کامل این هدف، از جهاتی به‌خاطر فشارهای ایالات‌متحده بر کشورها و بنگاه‌های اقتصادی جهان و از جهات دیگر حاصل ناکارآمدی‌های اقتصاد ایران است. وجهی از این ناکارآمدی را در تراز تجاری می‌توان دید که عینی‌ترین شاخص برای ارزیابی تاثیر محدودیت‌های خارجی بر اقتصاد ایران است. افزایش واردات ایران در ۶ ماه نخست امسال نشان می‌دهد، درها آنقدر باز و طرف‌های تجاری ایران آنقدر پرشمار بوده‌اند که تفاضل صادرات و واردات کشور به ۵/ ۳ میلیارد دلار برسد. اینجا دیگر نمی‌توان از موانع تجاری و تحریم‌ها سخن گفت. هرچه هست یا در حوزه مقررات دولتی است یا ناکارآمدی بنگاه‌ها در زمینه تولید و تجارت.  
نتیجه‌گیری: برجام تا آینده‌ای نامعلوم شاقول تنظیم رابطه ایران با بازیگران عمده بین‌المللی خواهد بود. این سند تا پا برجا باشد، ایران از عواید آن بهره می‌برد؛ اما اگر هم تحریکات آمریکا موجب فروپاشی این سند شود، ایران تا همین جا به هدف اصلی خود که دفع خطر امنیتی بوده رسیده است و هدف ثانویه‌اش که گشایش در اقتصاد است، ریشه در خاک ایران دارد و چاره‌اش را که کارآمدی در تولید و تجارت است، باید همین جا جست و همین جا یافت. از کارآمدی اقتصادی کرور کرور کار بر می‌آید که یکی از آنها پشتیبانی از دیپلمات‌های ایرانی خواهد بود به وقت حمله آنها به استراتژی رقیبان بین‌المللی.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

4 راه مقابله با چشم زخم در دستورات اهل بیت(ع)
چشم زخم نوعی از حسد نفسانی است که هنگام مشاهده چیزی که در نظر شور چشم، زیاد و تعجب انگیز است محقق می‌شود.
بازیگر مهاجرت کرده: ˮنمی‌گذارند برگردم به ایران!ˮ
این سوال مطرح است که چرا بازیگران و هنرمندان ما به اینجا می‌رسند یا خانه‌نشینی را تجربه می‌کنند و یا این‌طور بی‌خانمان می‌شوند و به شبکه‌های ضدانقلاب مثل جم می‌پیوندند...؟!
نبرد ˮبهنوش طباطباییˮ با پاندای کونگ فوکار-عکس
"بهنوش طباطبایی" ، بازیگر مطرح ایرانی، تصویر زیر را در اینستاگرامش منتشر کرد.
جدیدترین عکسی که ˮساره بیاتˮ منتشر کرد
"ساره بیات" ؛ بازیگر مطرح ایرانی، با انتشار عکس زیر، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
باید‌ها و نباید‌ها برای شنا کردن
یک متخصص طب اورژانس، علایم غرق شدگی و باید‌ها و نباید‌ها برای شنا کردن را تشریح کرد.
قبل از خواب این نوشیدنی را بخورید تا دیابت نگیرید
در تحقیقات جدید وقتی که موش هایی که دارای رژیم پرچربی بودند پودرکاکائو مصرف کردند با التهاب کمتری رو به رو شدند. رژیم پرچربی خود عاملی برای ابتلا به «دیابت نوع 2» محسوب می شود.
بلایی که فامیل‌بازی بر سر مدارس غیردولتی آورد
مدارس غیردولتی در کنار مدارس عادی در کشور به جذب و تعلیم و تربیتدانش‌آموزان می‌پردازند منتها تفاوت آنها با مدارس عادی این است که خانواده‌ها هزینه تحصیل دانش‌آموزان خود را تقبل می‌کنند.
حاشیه های تاثیر قطعی ۳۰درصدی سوابق تحصیلی
تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرده و صدای بسیاری از دانش‌آموزان را بلند کرده است؛ اما این طرح به نفع یا به ضرر کنکوری‌هاست؟
کیارستمی: در آلمان به دنبال آماده‌سازی تیم کامپوند بودیم نه کسب مدال!
دبیر فدراسیون تیروکمان گفت: هدف از اعزام تیم کامپوند زنان و مردان و زهرا نعمتی به جام جهانی آلمان ارزیابی عملکرد کمانداران و آماده‌سازی برای حضور در بازیهای آسیایی جاکارتا بود نه کسب مدال.
قرآن پژوه عربستانی بازداشت شد
نیروهای امنیتی عربستان در ادامه دستگیری ، علما ، دانشمندان و صاحبان اندیشه ، ' مساعد الطیار' استاد دانشگاه ملک سعود ریاض و قرآن پژوه این کشور را بازداشت کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گفت و شنود- حقوق!
یکی از نامزدها در متینگ انتخاباتی خود می‌گفت؛ من با سوسیالیسم و امپریالیسم و کمونیسم و فمنیسم و... مبارزه می‌کنم! پیرمردی گفت؛ کاش یک فکری هم برای روماتیسم من می‌کردید!
ولی‌عهد سعودی هر لحظه منتظر توطئه شاهزادگان
منابع نزدیک به خانواده سلطنتی در ریاض، گفته‌اند که بن سلمان نگران توطئه شاهزادگان علیه خود است و پادشاه سعودی قصد ندارد در شرایط فعلی قدرت را به او واگذار کند.
برخواه: سهراب بهترین وزنه‌هایش را در جاکارتا می‌زند- علی حسینی هنوز با رکوردهایش فاصله دارد
سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری گفت: امیدوارم سلیمی بتواند سومین طلای بازی‌های آسیایی خود را بگیرد، عملکرد سهراب مرادی هم عالی است اما علی حسینی هنوز با رکوردهای خودش فاصله دارد.
4 راه مقابله با چشم زخم در دستورات اهل بیت(ع)
چشم زخم نوعی از حسد نفسانی است که هنگام مشاهده چیزی که در نظر شور چشم، زیاد و تعجب انگیز است محقق می‌شود.
بازیگر مهاجرت کرده: ˮنمی‌گذارند برگردم به ایران!ˮ
این سوال مطرح است که چرا بازیگران و هنرمندان ما به اینجا می‌رسند یا خانه‌نشینی را تجربه می‌کنند و یا این‌طور بی‌خانمان می‌شوند و به شبکه‌های ضدانقلاب مثل جم می‌پیوندند...؟!
دیپلماسی اروپا در پساخروج آمریکا از برجام
دولت زیر بار تعداد افزایش نمایندگان نرفت
بررسی وضعیت امنیتی کشور در مجلس
تغییر در تیم اقتصادی دولت جدی شد
یونسی: نمی‌توان دین مردم را با زور تغییر داد
کاخ سفید با طرح پوتین مخالفت کرد
ارتقاء روابط ایران و چین به سطح راهبردی
واکنش ترامپ به سند FBI درباره فساد جنسی‌اش
انصارالله به رئیس‌جمهور چین پیام فرستاد
لاریجانی: اسرائیل می‌خواهد فلسطینی‌ها را محو کند