ایران با «پروژه مدت‌ دار» سر و کار ندارد

08:16 ۱۰۴ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 36 0

محمود صدری در روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی منتشر کرد.

برترین ها

محمود صدری در روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی منتشر کرد.
  ۱- قرار است امروز تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تمدید طرح تعلیق تحریم‌های ایران اعلام شود. آن‌گونه که از فضای عمومی آمریکا برمی‌آید این طرح تمدید می‌شود، مگر اینکه دونالد ترامپ رفتاری غیرمتعارف پیشه کند و تفاهم بین‌المللی و حساسِ برجام را به خطر اندازد. اما فارغ از اینکه ترامپ چه خواهد کرد، امروز نیز می‌گذرد و این معضل سیاست خارجی ایران کمابیش باقی می‌ماند.
  به تعبیری، ایران در بخشی از سیاست خارجی‌اش که به ایالات‌متحده مربوط می‌شود با «پروژه مدت‌دار» سروکار ندارد که تصمیم ترامپ بر آن تاثیر قاطع بگذارد، بلکه این وجه سیاست خارجی ایران، «پروسه بی‌‌مدت» و فرساینده‌ای است که منطق سامان دادن آن با منطق مذاکرات هسته‌ای و تفاهم‌نامه برجام فرق دارد.
۲- در ادبیات دیپلماتیک جهان، گفته آشنایی هست با این مضمون که «برنده مذاکره کسی است که با دستور جلسه آمده باشد.» دستور جلسه‌ای را که کشوری یا دیپلماتی روی میز می‌گذارد، حریف نمی‌تواند آن را در جهت نفع یکسویه خود تغییر دهد، مگر اینکه منطق آن را عوض و اصول موضوعه‌اش را قلب کند. دستور جلسه برجام را ایران و آمریکا ننوشته‌اند و منطق و اصول موضوعه آن از دسترس هر دو کشور خارج است. این تفاهم‌نامه در سپهری جهانی تدوین و سپس با مشارکت ایران و آمریکا و دیگران امضا شده است. لاجرم، برجام نمی‌تواند موضوع کشاکش دوجانبه ایران و آمریکا باشد. دولت ترامپ با علم به این موضوع می‌کوشد منطق این بازی جهانی را تغییر دهد و بر آن رخت خصومت دوجانبه بپوشاند و سیمای کشاکش قدیمی‌تر ایران و آمریکا را قلب کند و در عین حال، برجام را قراری شکننده بنمایاند که ایران نتواند جای دقیق آن را در دکترین سیاست خارجی خود پیدا کند. سخن اخیر وزیر امور خارجه ایران که پایبندی ایران را به برجام به رفتار مشابه از سوی آمریکا مشروط کرده است، پاسخی در خور به این استراتژی تخریبی آمریکایی‌ها و حمله‌ای بهنگام به منطق ترامپ بود. نتیجه سخن محمدجواد ظریف چنین است: برجام فقط در قامت بین‌المللی آن و با اجرای تعهدات همه اطراف توافق امکان بقا دارد. اگر یکی خلف وعده کند، تعهدات ایران هم ساقط می‌شود. اینجا یک میدان است و معضل چهار دهه‌ای رابطه ایران و آمریکا میدانی دیگر.
3- روسیه و چین و بخشی از اروپا، غیر از انگیزه‌های منفعت‌جویانه‌ای که جزو سرشت سیاست بین‌الملل است، به این دلیل در کشاکش‌های یک سال گذشته میان آمریکا و ایران، از ترامپ فاصله گرفته‌اند و می‌گیرند که به نتایج تلاش او برای قلب خصومت تاریخی ایران و آمریکا و ضمیمه کردن این خصومت به معاهده‌ای بین‌المللی وقوف دارند و از رویه شدن چنین پدیده‌ای در جهان بیمناکند. روسیه و اروپای قاره‌ای در سال‌ ۲۰۰۳ در دام چنین منطقی افتادند و به آمریکا در تهاجم به عراق کمک کردند. آمریکایی‌ها که قبلا در ۱۹۹۱ (در پی حمله عراق به کویت در ۱۹۹۰)، با اتکا به مفاد منشور سازمان ملل درباره دفع خطر از امنیت جهانی، توانسته بودند ائتلافی علیه رژیم صدام حسین شکل دهند، ۱۲ سال بعد، برای حمله مجدد به عراق به رویه‌ای که قبلا ساخته بودند، رجوع کردند و بحرانی آفریدند که هنوز دود آن به چشم جهانیان می‌رود. اهمال اروپا و روسیه و چین در جنگ دوم عراق و تن دادن آنها به منطق آمریکا، زخم‌های حیثیتی، سیاسی، حقوقی و ایضا اخلاقی عمیقی بر پیکر این کشورها نشانده است و این روزها با بهره‌گیری از آن تجربه، در برابر وسوسه‌های دونالد ترامپ محتاطانه‌تر عمل می‌کنند.
۴- هدف‌های امنیتی عاجل ایران که قرار بود برجام محمل آن باشد، دیری است محقق شده‌اند. ایران علاوه‌بر عبور کردن از تهدیدهای اوایل این دهه که مستقیما متوجه خودش بود، بسیاری از تهدیدهای منطقه‌ای را نیز برطرف کرده است. در چنین فضایی، دولت آمریکا دست‌کم مادام که ترامپ رئیس‌جمهور باشد توان شکل دادن اجماع بین‌المللی و اقدام موثر علیه ایران را نخواهد داشت. اما هدف ثانویه برجام که گشایش در دادوستدهای جهانی ایران بود هنوز کاملا محقق نشده است. محقق نشدن کامل این هدف، از جهاتی به‌خاطر فشارهای ایالات‌متحده بر کشورها و بنگاه‌های اقتصادی جهان و از جهات دیگر حاصل ناکارآمدی‌های اقتصاد ایران است. وجهی از این ناکارآمدی را در تراز تجاری می‌توان دید که عینی‌ترین شاخص برای ارزیابی تاثیر محدودیت‌های خارجی بر اقتصاد ایران است. افزایش واردات ایران در ۶ ماه نخست امسال نشان می‌دهد، درها آنقدر باز و طرف‌های تجاری ایران آنقدر پرشمار بوده‌اند که تفاضل صادرات و واردات کشور به ۵/ ۳ میلیارد دلار برسد. اینجا دیگر نمی‌توان از موانع تجاری و تحریم‌ها سخن گفت. هرچه هست یا در حوزه مقررات دولتی است یا ناکارآمدی بنگاه‌ها در زمینه تولید و تجارت.  
نتیجه‌گیری: برجام تا آینده‌ای نامعلوم شاقول تنظیم رابطه ایران با بازیگران عمده بین‌المللی خواهد بود. این سند تا پا برجا باشد، ایران از عواید آن بهره می‌برد؛ اما اگر هم تحریکات آمریکا موجب فروپاشی این سند شود، ایران تا همین جا به هدف اصلی خود که دفع خطر امنیتی بوده رسیده است و هدف ثانویه‌اش که گشایش در اقتصاد است، ریشه در خاک ایران دارد و چاره‌اش را که کارآمدی در تولید و تجارت است، باید همین جا جست و همین جا یافت. از کارآمدی اقتصادی کرور کرور کار بر می‌آید که یکی از آنها پشتیبانی از دیپلمات‌های ایرانی خواهد بود به وقت حمله آنها به استراتژی رقیبان بین‌المللی.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دل نوشته تلخ مهرداد میناوند
مهرداد میناوند در پستی اینستاگرامی نوشته بود تلاش کرده تا به جای پارسال، امسال از دل هانی در بیاورند ولی باز گفتند این اتفاق شدنی نیست!
۴۸ روز تا جام جهانی؛ پدر فوتبال هلند
یوهان کرویف فقید، ۴۸ بار برای تیم ملی کشورش به میدان رفت.
کریمی در روز اهدای کاپ قرمزها، روی نیمکت است!
سرنوشت اتفاقات را خیلی جالب رقم زده است، علی کریمی در روز اهدای کاپ پرسپولیس باید روبروی این تیم روی نیمکت باشد!
باز کار تیم امید به دعوا می‌رسد؟
زلاتکو کرانچار دوباره جدی ترین گزینه برای هدایت تیم ملی امید ایران است.
احتمال انتقال ستاره ولزی کهکشانی‌ها به مونیخ
ستاره ولزی کهکشانی‌ها ممکن است راهی مونیخ شود.
بیلبائو مشتری جدید هررا
یک تیم اسپانیایی دیگر خواهان ستاره خط میانی منچستریونایتد شد.
حاج صفی، در دیدار با پانتولیکوس در ترکیب اصلی
روزنامه گازتا اسپورت یونان خبر داد که مدافع ایرانی المپیاکوس در دیدار هفته بیست و نهم سوپر لیگ یونان در ترکیب اصلی تیمش قرارمی گیرد.
سیمئونه: داور با اولین اعتراض مرا اخراج کرد!
سرمربی اتلتیکو مادرید پس از تساوی ارزشمند در نیمه نهایی لیگ اروپا مقابل آرسنال به تمجید از بازیکنانش پرداخت و از عملکرد آنها ابراز رضایت کرد.
فلاپ: دوست دارم بازی جهانبخش را تماشا کنم
پدیده فصل جاری اردویژه هلند از علاقه‌مندی خود برای تماشای بازی‌های ملی‌پوش ایرانی تیم آلکمار خبر داد.
چرا سرخابی‌ها را اسکورت نمی‌کنند؟
بازیکنان استقلال مثل بازیکنان پرسپولیس برای ورود به هتل با مشکلات زیادی روبرو شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضربه بزرگ به شبکه نفوذ انگلیس: «عباس عدالت» کیست و چگونه در دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی نفوذ کرد؟ +تصاویر
انگلیس انواع تلاش‌ها برای نفوذ در ارکان دولتی و حاکمیتی را انجام داده و برای این هدف، از انواع و اقسام مدل‌ها استفاده می‌کند، اما یکی از راه‌های اصلی، نفوذ از طریق افراد و نهادهای آکادمیک است.
ژست عجیب ˮرامبد جوانˮ در جشنواره جهانی فجر-عکس
سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور فیلمسازان ایرانی و خارجی از پنجشنبه ۳۰ فروردین ماه با اکران فیلم‌هایی در بخش‌های مختلف جشنواره آغاز و تا ۷ اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد.
سیمئونه: بازیکنانم قهرمان هستند
سرمربی اتلتیکومادرید شاگردانش را به خاطر بازی شجاعانه شان برابر آرسنال قهرمان دانست.
پیشنهادهای رنگی برای دکوراسیون اتاق خواب
وقتی صحبت از تمیزی و تغییر در دکوراسیون پیش می آید همه ما نا خود آگاه به تغییر رنگ فکر می کنیم. انتخاب بهترین ترکیب رنگ در این مرحله اولین چیزی است که شما باید در هنگام طراحی مجدد اتاق خود با آن مواجه شوید. اما بهترین رنگ ها برای تغییر دکوراسیون اتاق کدامند؟
اوبلاک سوپرمن اتلتیکو مقابل آرسنال
دروازه‌بان اتلتیکو مادرید در دیدار تیمش مقابل آرسنال در لندن، درخشش فوق العاده‌ای داشت.
دیدار تاریخی سران دو کره
واکنش ژاپن به اجلاس سران دو کره
کاخ سفید: مذاکرات دو کره باعث صلح شود
«اون» در دفتر یادبود اجلاس سران چه نوشت؟
تصویری از لحظه انفجار در مقبره رضاخان
دیدار تاریخی رهبران دو کره در «پانمونجوم»
تحلیل «الدیار» از خواب‌های عربستان برای عراق
صف آرایی موافقان و مخالفان اجلاس سران دو کره
پشت پرده اعلام «نه» ترامپ به برجام توسط مکرون
هشدار نسبت به عواقب وخیم جنگ در غزه