ایران با «پروژه مدت‌ دار» سر و کار ندارد

08:16 ۲۷۶ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 36 0

محمود صدری در روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی منتشر کرد.

برترین ها

محمود صدری در روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی منتشر کرد.
  ۱- قرار است امروز تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تمدید طرح تعلیق تحریم‌های ایران اعلام شود. آن‌گونه که از فضای عمومی آمریکا برمی‌آید این طرح تمدید می‌شود، مگر اینکه دونالد ترامپ رفتاری غیرمتعارف پیشه کند و تفاهم بین‌المللی و حساسِ برجام را به خطر اندازد. اما فارغ از اینکه ترامپ چه خواهد کرد، امروز نیز می‌گذرد و این معضل سیاست خارجی ایران کمابیش باقی می‌ماند.
  به تعبیری، ایران در بخشی از سیاست خارجی‌اش که به ایالات‌متحده مربوط می‌شود با «پروژه مدت‌دار» سروکار ندارد که تصمیم ترامپ بر آن تاثیر قاطع بگذارد، بلکه این وجه سیاست خارجی ایران، «پروسه بی‌‌مدت» و فرساینده‌ای است که منطق سامان دادن آن با منطق مذاکرات هسته‌ای و تفاهم‌نامه برجام فرق دارد.
۲- در ادبیات دیپلماتیک جهان، گفته آشنایی هست با این مضمون که «برنده مذاکره کسی است که با دستور جلسه آمده باشد.» دستور جلسه‌ای را که کشوری یا دیپلماتی روی میز می‌گذارد، حریف نمی‌تواند آن را در جهت نفع یکسویه خود تغییر دهد، مگر اینکه منطق آن را عوض و اصول موضوعه‌اش را قلب کند. دستور جلسه برجام را ایران و آمریکا ننوشته‌اند و منطق و اصول موضوعه آن از دسترس هر دو کشور خارج است. این تفاهم‌نامه در سپهری جهانی تدوین و سپس با مشارکت ایران و آمریکا و دیگران امضا شده است. لاجرم، برجام نمی‌تواند موضوع کشاکش دوجانبه ایران و آمریکا باشد. دولت ترامپ با علم به این موضوع می‌کوشد منطق این بازی جهانی را تغییر دهد و بر آن رخت خصومت دوجانبه بپوشاند و سیمای کشاکش قدیمی‌تر ایران و آمریکا را قلب کند و در عین حال، برجام را قراری شکننده بنمایاند که ایران نتواند جای دقیق آن را در دکترین سیاست خارجی خود پیدا کند. سخن اخیر وزیر امور خارجه ایران که پایبندی ایران را به برجام به رفتار مشابه از سوی آمریکا مشروط کرده است، پاسخی در خور به این استراتژی تخریبی آمریکایی‌ها و حمله‌ای بهنگام به منطق ترامپ بود. نتیجه سخن محمدجواد ظریف چنین است: برجام فقط در قامت بین‌المللی آن و با اجرای تعهدات همه اطراف توافق امکان بقا دارد. اگر یکی خلف وعده کند، تعهدات ایران هم ساقط می‌شود. اینجا یک میدان است و معضل چهار دهه‌ای رابطه ایران و آمریکا میدانی دیگر.
3- روسیه و چین و بخشی از اروپا، غیر از انگیزه‌های منفعت‌جویانه‌ای که جزو سرشت سیاست بین‌الملل است، به این دلیل در کشاکش‌های یک سال گذشته میان آمریکا و ایران، از ترامپ فاصله گرفته‌اند و می‌گیرند که به نتایج تلاش او برای قلب خصومت تاریخی ایران و آمریکا و ضمیمه کردن این خصومت به معاهده‌ای بین‌المللی وقوف دارند و از رویه شدن چنین پدیده‌ای در جهان بیمناکند. روسیه و اروپای قاره‌ای در سال‌ ۲۰۰۳ در دام چنین منطقی افتادند و به آمریکا در تهاجم به عراق کمک کردند. آمریکایی‌ها که قبلا در ۱۹۹۱ (در پی حمله عراق به کویت در ۱۹۹۰)، با اتکا به مفاد منشور سازمان ملل درباره دفع خطر از امنیت جهانی، توانسته بودند ائتلافی علیه رژیم صدام حسین شکل دهند، ۱۲ سال بعد، برای حمله مجدد به عراق به رویه‌ای که قبلا ساخته بودند، رجوع کردند و بحرانی آفریدند که هنوز دود آن به چشم جهانیان می‌رود. اهمال اروپا و روسیه و چین در جنگ دوم عراق و تن دادن آنها به منطق آمریکا، زخم‌های حیثیتی، سیاسی، حقوقی و ایضا اخلاقی عمیقی بر پیکر این کشورها نشانده است و این روزها با بهره‌گیری از آن تجربه، در برابر وسوسه‌های دونالد ترامپ محتاطانه‌تر عمل می‌کنند.
۴- هدف‌های امنیتی عاجل ایران که قرار بود برجام محمل آن باشد، دیری است محقق شده‌اند. ایران علاوه‌بر عبور کردن از تهدیدهای اوایل این دهه که مستقیما متوجه خودش بود، بسیاری از تهدیدهای منطقه‌ای را نیز برطرف کرده است. در چنین فضایی، دولت آمریکا دست‌کم مادام که ترامپ رئیس‌جمهور باشد توان شکل دادن اجماع بین‌المللی و اقدام موثر علیه ایران را نخواهد داشت. اما هدف ثانویه برجام که گشایش در دادوستدهای جهانی ایران بود هنوز کاملا محقق نشده است. محقق نشدن کامل این هدف، از جهاتی به‌خاطر فشارهای ایالات‌متحده بر کشورها و بنگاه‌های اقتصادی جهان و از جهات دیگر حاصل ناکارآمدی‌های اقتصاد ایران است. وجهی از این ناکارآمدی را در تراز تجاری می‌توان دید که عینی‌ترین شاخص برای ارزیابی تاثیر محدودیت‌های خارجی بر اقتصاد ایران است. افزایش واردات ایران در ۶ ماه نخست امسال نشان می‌دهد، درها آنقدر باز و طرف‌های تجاری ایران آنقدر پرشمار بوده‌اند که تفاضل صادرات و واردات کشور به ۵/ ۳ میلیارد دلار برسد. اینجا دیگر نمی‌توان از موانع تجاری و تحریم‌ها سخن گفت. هرچه هست یا در حوزه مقررات دولتی است یا ناکارآمدی بنگاه‌ها در زمینه تولید و تجارت.  
نتیجه‌گیری: برجام تا آینده‌ای نامعلوم شاقول تنظیم رابطه ایران با بازیگران عمده بین‌المللی خواهد بود. این سند تا پا برجا باشد، ایران از عواید آن بهره می‌برد؛ اما اگر هم تحریکات آمریکا موجب فروپاشی این سند شود، ایران تا همین جا به هدف اصلی خود که دفع خطر امنیتی بوده رسیده است و هدف ثانویه‌اش که گشایش در اقتصاد است، ریشه در خاک ایران دارد و چاره‌اش را که کارآمدی در تولید و تجارت است، باید همین جا جست و همین جا یافت. از کارآمدی اقتصادی کرور کرور کار بر می‌آید که یکی از آنها پشتیبانی از دیپلمات‌های ایرانی خواهد بود به وقت حمله آنها به استراتژی رقیبان بین‌المللی.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

لمس اشیا در دنیای مجازی با دستکش چسبنده
سیستم های واقعیت مجازی امروزی در ایجاد حس حضور در یک محیط سه بعدی مجازی کاملا خوب عمل می کنند، اما آنها نمی توانند حس لمس اشیا را در این محیط به درستی به افراد منتقل کنند.
بازار مکاره سیم کارت لاکچری در ایران
نرخ برخی سیم‌کارت‌های رند، به اندازه بهای یک واحد آپارتمان است سیم‌کارت‌هایی که صفر و یک بیشتری دارند، پرمتقاضی‌ترند.
قطع پشتیبانی مرورگرها از پروتکل امنیتی قدیمی
بسیاری از مرورگرهای اینترنتی توسعه داده شده توسط شرکت‌های گوگل، مایکروسافت، اپل و موزیلا اعلام کرده‌اند که دیگر از پروتکل‌های امنیتی قدیمی پشتیبانی نخواهند کرد.
توقف عملیات هکری حزب‌الله در جمهوری چک
سرویس اطلاعات و امنیت جمهوری چک / BIS با خاموش‌سازی و توقیف تجهیزات سروری گروهی در این کشور، مدعی شد جلوی عملیات سایبری حزب‌الله را گرفته است.
دوربینی برای خودروهای خودران با الهام از میگو
شیوه تفکر و نحوه مشاهده محیط اطراف توسط برخی حیوانات تا به امروز الهام بخش بسیاری از اختراعات بوده و این بار نوعی میگو برای تولید دوربینی دقیق و حساس در خودروهای خودران به کار رفته است.
هیچ تصمیمی بدون ایران در منطقه قابل اجرا نیست
یاسوج- ایرنا- جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: سیاست‌های منطقه و جهان به سیاست راهبردی و قدرت میدانی ایران گره خورده است و هیچ تصمیمی بدون حضور مؤثر ایران در منطقه قابل اجرا نیست.
شهرداری تهران «شنود» مکالمات را تکذیب کرد
تهران-ایرنا- مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در اطلاعیه ای «شنود» در شهرداری تهران را تکذیب کرد.
450 هزاردانش آموز تبعه خارجی درمدارس کشور ثبت نام کردند
اهواز - ایرنا - معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: پیرو دستور رهبر معظم انقلاب برای زیرپوشش قراردادن دانش آموزان اتباع خارجی، بیش از 450 هزار دانش آموز خارجی مقیم ایران در کل کشور برای ورود به مدرسه ثبت نام کردند.
ابهام در ساخت پالایشگاه نفت مازندران
ساری- ایرنا- با گذشت 8 سال از صدور مجوز برای ساخت پالایشگاه نفت در شرق مازندران با مشارکت شرکت های خارجی همچنان ساخت چنین واحد نفتی در این خطه در هاله ای از ابهام قرار دارد.
سامانه فروش محصولات هنرستان های استان تهران رونمایی شد
تهران- ایرنا- سامانه فروش محصولات هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش شهرستان های استان تهران با حضور سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش رونمایی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمانی مختلط ایرانی‌ها در سفارت فرانسه؟!
به تازگی در فضای مجازی فیلمی منتشر شده است که بازتاب‌دهنده یکی از مهمانی‌هایی است که به بهانه‌ای مثل روز ملی فرانسه در داخل سفارتخانه این کشور به شکل مختلط برپا می‌گردد.
سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
بزرگترین بیلبورد های شهر تهران: لطفا گران نخرید
تبلیغات محیطی همواره یکی از گران ترین روشهای تبلیغاتی برای شرکت هاست که به دلیل هزینه های بالای آنها بیشتر توسط کمپانی های بزرگ و معتبر استفاده می‌شود. اما در سالهای اخیر با رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد تبلیغات این دسته از کسب و کارها روی بیلبوردهای شهرهای بزرگ مانند تهران می‌باشیم.
چرا فکر حمله نظامی به ایران ترسناک است؟
طعنه نامزد خاشقجی به ریاض درباره قتل وی
دولتمردان مُسِن متموّل و مشکلات مردم
بشار اسد دعوت سفر به کریمه را پذیرفت
پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور
با ربایندگان 14 مرزبان در میرجاوه چه باید کرد؟
بن سلمان و پمپئو شام امشب را باهم می‌خورند
از زنگنه حمایت کنید و پست بگیرید! +عکس
بازدید رحمانى فضلى از مرز مهران
ابوترابی: شریعتمداری نباید وزارتخانه دیگری را نابود کند