درباره پایبندی آمریکا به برجام صدای واحدی از این کشور شنیده نمی‌شود/ ظرفیت‌های ایران برای مقابله به مثل با آمریکا مهیاست

10:58 ۱۰۳ روز و ۳ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 90 0
 درباره پایبندی آمریکا به برجام صدای واحدی از این کشور شنیده نمی‌شود/ ظرفیت‌های ایران برای مقابله به مثل با آمریکا مهیاست

درباره پایبندی آمریکا به برجام صدای واحدی از این کشور شنیده نمی‌شود/ ظرفیت‌های ایران برای مقابله به مثل با آمریکا مهیاست

باشگاه خبرنگاران جوان

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: معتقدم در آمریکا یک صدای واحد درباره پایبندی این کشور به برجام وجود ندارد زیرا ترامپ و تیلرسون در این باره اختلاف نظر دارند.
حسن عابدینی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره احتمال خروج آمریکا از برجام در روزهای آینده، اظهار کرد: ایالات متحده آمریکا در سال‌های مختلف نشان داده است که کسب منافع برای کشورش از هر موضوع دیگری حتی تعهدات بین‌المللی اهمیت بیشتری دارد.
وی افزود: همواره آمریکا منافع خود را بر قوانین و حقوق بین‌الملل ترجیح داده و این موضوع در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شفاف‌تر بیان شده است.
عابدینی با بیان اینکه  ایران و گروه 1+5 درباره موضوع هسته‌ای و در چارچوب برجام پس از 12 سال مذاکره به توافق رسیدند، اضافه کرد: در نهایت این مذاکره به ثمر نشست و به موجب آن غربی‌ها خواستار مطالباتی از ایران شدند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مطالبه‌های غرب از ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای تصریح کرد: طبق توافق انجام شده، ایران در مرحله اول باید نگرانی‌ غربی‌ها به خصوص ایالات متحده را رفع می‌کرد، البته این نگرانی‌ ادعای آمریکایی‌ها بود که تصور می‌کردند ایران پلوتونیوم تولید می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مطالبه‌های غرب از ایران بحث شفاف‌سازی در فعالیت‌ سازمان انرژی اتمی بود که بر این اساس کشورمان به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داد تا از سایت‌های هسته‌ای بازدید کنند همچنین زمانی که غربی‌ها اعلام کردند تعداد سانتریفیوژهای ایران از 19 هزار سانتریفیوژ باید به 6 هزار سانتریفیوژ کاهش پیدا کند، کشورمان طبق تعهداتش عمل کرد.
عابدینی ادامه داد: ایران تعهدات مذاکرات 1+5 را پذیرفته است و دولت‌های غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا هم در جریان این توافق متعهد شدند تحریم‌های هسته‌ای علیه کشورمان را لغو کنند و در حوزه‌های هسته‌ای مسالمت‌آمیز با ایران همکاری کنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: ایران با پایبندی به تعهدات خود در برجام به جامعه جهانی ثابت کرد هرگز در دکترین دفاعی‌اش سلاح هسته‌ای ندارد البته گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم نشان داد ایران هرگز انحرافی در این زمینه نداشته است.
وی افزود: از زمان اجرای برجام تاکنون 9 گزارش از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده و در هریک از این گزارش‌‌ها تأکید شده که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است در حالی که غرب به خصوص آمریکا به تعهداتش در این توافق پایبند نبوده است.
عابدینی اضافه کرد: آمریکا همواره به شیوه‌های مختلف تحریم‌ها علیه کشورمان را حفظ کرده و با به کارگیری سیاست‌هایی همچون منع ورود ایرانیان به آمریکا و فروش هواپیمای مسافربری سنگ اندازی کرده است که این مسائل نشان می‌دهد آمریکا به تعهداتش پایبند نبوده است.
کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی پایبند نبودن آمریکا به برجام را مطرح و اعلام کرد از این توافق خارج می‌شود اما به نظر می‌رسد درباره این موضوع یک صدای واحد از این کشور شنیده نمی‌شود به این معنا که ترامپ موضوع خروج از برجام را مطرح می‌کند در صورتی که تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا پایبندی به برجام را مورد توجه قرار می‌دهد که این موضوع نشان می‌دهد میان رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور اختلاف نظر وجود دارد البته آنها در خصوص مسائل دیگری هم اختلاف نظر دارند.
وی بیان کرد: ترامپ تصمیم‌گیری به خروج از برجام را به کنگره واگذار می‌کند و این اقدام او یا به این دلیل است که قصد دارد مسئولیت عدم پایبندی یک قرارداد بین‌المللی را خود نپذیرد و یا اینکه به جامعه جهانی القا کند خروج برجام در چارچوب حرکت دموکراتیک و از طریق کنگره صورت گرفته است.
عابدینی ادامه داد: زمانی که تصمیم‌گیری در خصوص برجام به کنگره واگذار می‌شود، کنگره هم نمی‌تواند درباره خروج از این توافق به دلیل تشتت آرا تصمیم گیری کند به همین دلیل این موضوع بار دیگر به کاخ سفید واگذار می‌شود.
کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در رفتار پینگ‌پنگی کاخ سفید و کنگره سیاست ابهام آمیز آمریکا مطرح است، به طوری که می‌توان گفت در این شرایط کشورها و سرمایه گذاران مختلف به این دلیل که نمی‌دانند آمریکا در خصوص برجام چه تصمیمی می‌گیرد تمایلی به سرمایه‌گذاری و مراوده تجاری با ایران ندارند در حالی که کشورمان به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند است اما نمی‌تواند از مزایای این توافق استفاده کند.
وی تصریح کرد: ‌ آمریکا باید به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند باشد اما به نظر می‌رسد ترامپ با توجه به اینکه از برخی توافق‌های بین‌المللی همچون تغییرات آب و هوایی پاریس، پیمان ترانس پاسیفیک و  یونسکو خارج شده و یا تهدید به خروج کرده است از توافق برجام هم خارج می‌شود و در این راستا سیاست ابهام را دنبال می‌کند.
عابدینی در پایان خاطر نشان کرد: ایران برای پاسخگویی به خروج آمریکا از برجام دارای ظرفیت‌های لازم است و در حوزه‌های فنی و نظام بین‌الملل هم طرح‌هایی در نظر دارد و زمانی که آمریکا هر گامی در جهت نقض برجام بردارد به صورت متقابل، مقابله به مثل می‌کند.
مقامات آمریکایی در اجرای برجام با یکدیگر اختلاف نظر دارند  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

افزایش رضایت مشتری در سال ۲۰۱۸، با این راهکار‌ها
بر اساس اعلام مرکز مشتریان LiveChat، رضایت مشتریان در سال 2017 نسبت به سال گذشته با کاهشی 3 درصدی به 83.5 درصد رسیده است.
بازسازی منزل در تهران، مستی و فرشید گل کاشتند!
برای آن که بتوان دکوراسیون منزل را به شیوه ای چیدمان کرد که مورد علاقه مان باشد، باید بدانیم که انتظار ما از فضای داخلی خانه چیست. چه کاربری و ویژگی هایی را در زمان طراحی داخلی خانه باید در نظر گرفت تا نتیجه نهایی به صورت اختصاصی با نیازهای ما همخوانی داشته باشد.
نکات تغذیه‌ای برای بیماران ام اس
ام اس یا Multiple sclerosis، نوعی اختلال در سیستم ایمنی است، بنابراین مهم است که رژیم غذایی بیمار، سالم بوده و تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی باشد. رژیم غذایی که فلورای روده را تقویت کند برای این بیماران مفید است.
۲۲ درمان خانگی برای اسهال
یکی از ناخوشایندهای دستگاه گوارش اسهال است که تقریبا همه ما حداقل یکی دو بار آن را تجربه خواهیم کرد. اسهال انواع مختلف و علت های گوناگونی دارد. درمان های خانگی، دارویی و مکمل ها نیز برای بهبود اسهال وجود دارد. در این مقاله مروری بر درمان های خانگی برای اسهال داریم.
وضعیت سرطان در ایران چگونه است؟
دکتر علی قنبری مطلق رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت می‌گوید آمار بروز سرطان در کشور ما کمتر از متوسط جهانی است.
غذا‌های خوشمزه روسی؛ از بیف استراگانوف تا پلمنی
غذاهای روسی چه از بعد تاریخچه و چه از بعد کیفیت غالبا شهرت جهانی دارند. اغلب غذاهای روسی به شیوه ای طبخ می شوند که هم گرما بخش زمستان های طولانی و سرد این سرزمین و هم نشاط بخش روزهای گرم تابستانی آن باشند.
کته آلبالو؛ غذای مجلسی ایرانی
آلبالو پلو محصول آشپزی ایرانی، ترکیبی دلچسب از میوه، غلات و گوشت است که آن را تبدیل به ساده ترین غذای مجلسی کرده است. آن را خوب تهیه کنید و از خوردنش لذت ببرید.
ثروتمندترین پادشاهان و شاهزادگان کنونی جهان
آیا ثروتمندترین پادشاهان و شاهزادگان کنونی جهان را می شناسید؟! همه فکر می کنند که بدنیا آمدن در یک خانواده سلطنتی به معنای در دست داشتن بلیط رسیدن به قدرت و ثروت است و صادقانه بگوییم که این تفکر کاملاً درست است.
گفت‌وگو با «محمد نصیری»، از روزگار تختی تا روزگار ما (۲)
محمد نصیری از آن دست آدم هایی است که اگر قهرمان هم نمی شد، هر آدمی با هر عقیده و نظری با یک بار دیدنش هرگز از یاد نمی بردش و دوستش می داشت؛ چه سیاسی، چه هنرمند و چه ورزشکار. برای همین هم وقتی قهرمان شد، عالمی را عاشق و شیفته خود کرد تا هرگز از یادها نرود.
به این ۵ دلیل به پراگ سفر کنید
سفر به پراگ، عشق در نگاه اول را برایتان معنی خواهد کرد. همان چند قدم اول بر روی سنگ فرش های جادویی زادگاه کافکا، کافی است تا مجذوب این شهر دوست داشتنی شوید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«مومیایی پهلوی اول»؛ تکذیب یا پیگیری شایعه؟
چه می‌شد اگر به جای بازتاب اخبار ضد و نقیض توام با موضع‌گیری مثبت و منفی درباره خبر کشف جسدی مومیایی که از جانب برخی، منسوب به سرسلسله‌ی پهلوی در ایران قلمداد شده است، نخست بررسی‌های علمی و اصالت‌سنجی نسبت به اصل خبر و آن‌چه گفته می‌شود کشف شده است انجام شود؟
حضور متفاوت باران کوثری و محسن کیایی در «آستیگمات»
فیلم سینمایی «آستیگمات» به کارگردانی و تهیه کنندگی مجیدرضا مصطفوی برای اولین بار در بخش مسابقه جلوه گاه شرق جشنواره جهانی فیلم فجر به طور رسمی رونمایی شد.
غسل جنابت چه مواقعی بر انسان واجب میشود؟
غسل جنابت، از غسل‌های واجبی است که پس از جنب شدن باید انجام شود پس برای دانستن احکام و شیوه آن این گزارش را تا انتها دنبال کنید.
۵ نسخه خانگی شگفت‌انگیز برای کنترل سطح کلسترول خون
با افزایش کلسترول بد یا همان ال دی ال بسیاری از سیستم های حیاتی بدن از بین می روند. عوارض ناشی از کلسترول بد اغلب واضح نیستند و بنابراین می توانند تهدیدکننده زندگی باشند.
بوکس غرق در بی‌پولی، رئیس و دبیر در تایلند!
در حالی که اوضاع مالی فدراسیون بوکس خوب نیست، رئیس و دبیر فدراسیون برای تماشای رقابت‌های بوکس قهرمانی جوانان آسیا عازم تایلند شده‌اند.
ابوشریف: ایران به یک کشور مستقل و مقتدر در منطقه تبدیل شده است
هرمیداس باوند: گفت‌وگوهای اروپایی‌ها با آمریکا نقش تعیین‌کننده در موضع آن‌ها درباره برجام دارد
رقابت فشرده جریان های شیعه در انتخابات پارلمانی عراق-پیشی گرفتن ائتلاف« نصر» از دیگر رقبا
تکاپوی جهانی برای حفظ برجام
لندن به دنبال بهبود روابط با تهران است
دشمن شناسی از علل پایداری نظام جمهوری اسلامی است
دشمن شناسی از علل پایداری نظام جمهوری اسلامی است
ایران در منطقه گفت وگو را جست وجو می کند
ظریف خواب ترامپ را آشفته کرد
رایزنی  ظریف با دبیر کل سازمان ملل