توضیحات مرجان محتشم درباره غیبتش در سینما و تلویزیون

14:34 ۳۷۶ روز و ۲۳ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 476 0
 توضیحات مرجان محتشم درباره غیبتش در سینما و تلویزیون

باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ،  مرجان محتشم در گفت‌وگو با آی فیلم که پس از 11 سال دوری از فضای رسانه ها صورت گرفت، گفت: من از همان ابتدای کار بازیگری تصمیم گرفتم که گزیده‌کار و کم‌کار باشم. می خواستم برای دل خودم کار کنم. وقتی متن «پس از باران» را دریافت کردم متوجه شدم این فیلمنامه هم مثل همه فیلمنامه‌هایی که در اختیار من قرار می گرفت، کامل نیست و پایان کار از قبل مشخص نشده است، هر چند که شخصیت‌ها مشخص بودند. برای همین ابتدا فیلمنامه را مثل یک رمان مطالعه کردم و توانستم با شخصیت خانم کوچیک ارتباط برقرار کنم. بعد هم با تردیدهای بسیار زیاد، حضور در مجموعه را پذیرفتم.
وی بر آگاهی اش از سختی های کار در شهرستان و طولانی بودن پروژه تصریح کرده و افزود: اینها را می دانستم و بر تردیدهایم اضافه می کرد، اما پذیرفتم. از همان آغاز می دانستم چه من بازی کنم و چه بازی نکنم، این شخصیت ماندگار می شود و با مردم ارتباطی خاص برقرار می کند. احساسم می گفت که کار به دل مردم می نشیند؛ اما در مورد خودم و اینکه تا چه اندازه موفق بودم، مردم باید قضاوت کنند.
محتشم که اصالتاً تهرانی است و پیش از حضور در «پس از باران» شناخت چندانی راجع به لهجه گیلکی نداشته است، درباره باورپذیری ظاهر شدنش در نقش یک زن گیلانی توضیح داد: حتی در حین تولید سریال هم معلمی برای زبان گیلکی نداشتم. از ابتدای کار به من گفته بودند نیازی به داشتن لهجه نیست، مثل بقیه بازیگران... اما وقتی ضبط شروع شد، گفتند حتما باید با لهجه گیلکی صحبت کنی. با این حال دست مرا باز گذاشتند و سعید سلطانی کارگردان سریال گفت توقع لهجه غلیظ گیلکی از من ندارند و فقط می خواهند گویش رقیقی باشد تا
شخصیت خانم کوچیک ب تواند با همه ارتباط برقرار کند. خودم خیلی سعی کردم این گویش تصنعی از کار در نیاید و به قول معروف توی ذوق کسی نزند و همه مخاطبان در هر شهر و دیاری بتوانند با این لهجه ارتباط برقرار کنند.
بازیگر سریال «پس از باران» افزود: اعتراف می کنم برایم مهم بود که وقتی بعد از سال‌ها این مجموعه پخش می شود مردم احساس خوبی داشته باشند. البته یکی دو بار در مورد یک واژه از زنده‌یاد ملک مطیعی سوال کردم ولی مابقی حاصل تلاش خودم بود و بس...
وی با تاکید بر اینکه سریال «پس از باران» در ترسیم چهره‌ای واقعی از زن ایرانی موفق و حتی در مواردی پیشرو بوده است، دلیل محبوب بودن شخصیت «خانوم کوچیک» را اینگونه توصیف کرد: خانم کوچیک، زن تو سری خوری نیست.
اگر چه حجب و حیا و بی غل و غشی روستایی جزیی از وجودش است، اما با همان سادگی و پاکی پای آبرو و کیان خانواده‌اش ایستاد و با همه توان در صحنه حضور پیدا کرد. زنانی از این دست در اطراف ما فراوانند، شاید خیلی چیزها به اجبار زمان به آنها تحمیل شده باشد، اما این زنان توانستند مصائب و مشکلات را مدیریت کنند. «خانوم کوچیک» در «پس از باران» نادان نیست، دختری است که در عین معصومیت با طبیعت انس و الفتی خاص دارد، اهل شعر است، گذشت دارد اما جایی که باید قاطع باشد، هست و با ناراستی و نادرستی برخورد سختی دارد. لایه لایه شخصیت این آدم برای مردم جذاب است. اگر این شخصیت نادان و بی عرضه بود برای مردم جذابیتی نداشت.
محتشم که علاوه بر «پس از باران» بازی در سریال «ریحانه» را هم در کارنامه دارد، ایفای نقش زنان با اراده و موثر را جزو نکات مهم برای حضور در سریال هایی چون «ریحانه» و «پس از باران» عنوان کرد: انتخاب نقش هایی که ایفا کرده ام، با مطالعه و بررسی همراه بوده است. در سریال «ریحانه» به درخواست خودم در نقش «آسیه» بازی کردم، چون او در عین سکوت و آرامش ذاتی، اتفاق‌های درستی را رقم می زند. خوشبختانه اهل خواندن، نوشتن و سکوت هستم و اینها به من در انتخاب و ایفای نقش یاری می رساند. زنانی اینگونه را می شناختم و برای بازی در این نقش‌ها انگیزه داشته و دارم. خیلی فیلمنامه‌ها بوده که دوست داشتم اما به دلیل روحیه خودم کار نکردم. معمولا فیلمنامه‌ها را ابتدا به صورت رمان می خوانم و اگر من را درگیر کند آن را می پذیرم. هرچند در بازیگری ادعایی ندارم اما شخصیت‌هایی را بازی کردم که در عین سکوت قوی و تاثیرگذارند.
بازیگر محبوب سال های پیش تلویزیون خداوند را شاکر است که مشمول لطف مردم بوده است. او روحیه خلوت‌گزینی اش را در کم‌کاری و غیبت طولانی مدت بی تاثیر ندانسته و اضافه کرد: علاوه بر روحیه شخصی ام، شایعات بی پایه و افرادی که متاسفانه از آب گل‌آلود ماهی می گیرند، دست به دست هم داد و باعث شد برای پرهیز از حاشیه‌ها سکوت کنم. از سال 85 هیچ مصاحبه‌ای نداشتم تا به امروز که با شبکه آی‌فیلم گفت‌وگو کردم. در این مدت تاکید داشتم اگر حرفی ندارم باید سکوت کنم، اما این بازار مکاره دنیای مجازی باعث شد عده‌ای از زبان من حرف‌هایی بزنند که عاری از حقیقت بود و من از همین تریبون از مردم عذرخواهی و اعلام می کنم از سال 91 درگیر مشکلات شخصی زیادی بودم، ابتدا پدرم را از دست دادم، مدت کوتاهی بعد دست اجل برادرم را از من گرفت و هشت ماه پیش هم مادرم به رحمت ایزدی پیوست. این سال‌ها و روزهای سخت مرا تنها کرد و خودم را بی پشتوانه دیدم، از طرفی فرصت برای عده‌ای مهیا شد تا با شایعات بی اساس اسباب آزار و اذیت مرا مهیا کنند، با این حال مردم انقدر آگاه بودند که شایعات را باور نکنند و همیشه من را مورد لطف خود قرار دادند.
با اینکه به گفته محتشم، همه کم و بیش از سختی‌های کار بازیگری و تولید آگاهند و می دانند چه مراحل دشواری دارد، «پس از باران» برای «خانوم کوچیک» پر از خاطرات تلخ و شیرین است. دختری که در کوه و جنگل زندگی بی پیرایه‌ای را تجربه می کند و بعد مجبور به ازدواج با خان آن دیار می شود. اینکه این روایت‌ها به ترتیب تقدم و تاخر زمانی داستان فیلمنامه و به دنبال هم ضبط نشده اند، از جمله خاطراتی است که وی به آنها اشاره کرد: تصور کنید که صبح باید سکانسی را که به شدت از ارباب کتک خورده و آسیب دیده ام را بازی می کردم و عصر را در حالی جلوی دوربین قرار بگیرم که هنوز در دل طبیعت شعر می خوانم و رویاهایم را با کوه و دشت و جنگل قسمت می کنم... حفظ حس این لحظات برای بازیگر بسیار دشوار است، به ویژه نقشی که تا این حد چالش حسی دارد. همه این‌ها وقتی پشت سر هم نیست هم سختی دارد و هم شیرینی. آب و هوای سرد زمستان و محلی که ما تصویربرداری می کردیم و لوکیشن سریال که چقدر زیبا و دست نیافتنی بود، این‌ها دنیایی از خاطره است.
بازیگر سریال خاطره انگیز «پس از باران» که این روزها مخاطبان بسیاری را مقابل شبکه آی فیلم و پای داستان پر فراز و نشیب زندگی شخصیت «خانوم کوچیک» نشانده است، در بخش دیگری از این گفت و گو خاطرنشان کرد: وجودم سرشار از حس قدرشناسی نسبت به شبکه محترم آی‌فیلم است. از شما می خواهم که صدای مرا به گوش مردم برسانید، به خصوص آدم‌هایی مثل من که سایت و صفحه مجازی ندارند و متاسفانه عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی از اسم امثال من سوء استفاده می کنند. شایعات بی پایه و اساس در مورد من کم نبوده، از ماجرای مهاجرت و حرف‌هایی از زبان من در مورد فساد در سینما و عرصه هنر و... که همین جا همه را تکذیب می کنم. این حرف‌ها دروغی بیش نبوده و نیست. حق مردم دانستن حقیقت است. در این مجال اعلام می کنم فعالیتی در دنیای مجازی ندارم. همه تلاشم را می کنم که به زودی با مردم صحبت کنم و آنچه دوست دارند بدانند، با آنها در میان بگذارم. می خواهم از طریق این گفت و گو به مردم بگویم که به دلیل شرایط سختی که داشتم نتوانستم در خدمتشان باشم، امیدوارم به زودی فرصت دست بدهد تا بتوانم با مردم دیداری تازه کنم.
وی در پایان اظهار کرد: در حال حاضر تلاش می کنم آرامشم را به دست بیاورم و بعد از زخمی که با از دست دادن عزیزانم بر پیکرم نشسته است، بتوانم مثل سابق مقاوم باشم. اما دلم می خواهد نوشته‌هایم چاپ شود. زنده‌یاد علی معلم بارها از من خواست این نوشته‌ها را منتشر کنم که هربار این کار را به تاخیر انداختم، اما فکر می کنم زمان آن رسیده تا با نوشته‌هایم با مردم سخن بگویم. شاید برای بازیگری نیاز به مجال دیگری دارم.
منبع: تسنیم بازیگر «پس از باران» سکوت ۱۱ ساله‌ اش را شکست


گروه های زیر مجموعه وب‌گردی

وبگردی
وبگردی

آخرین اخبار

خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.
غیبت سیدحسین در اولین تمرین استقلالی‌ها
دروازه بان جوان استقلال در تمرین روز چهارشنبه حضور نداشت.
دردسر شیرین یک غایب برای کارلوس کی‌روش
وحید امیری در بازی با چین قادر به همراهی تیم ملی نیست چرا که دو اخطاره است و باید در این بازی نظاره گر باشد. آنهم از روی سکوها.
کره شوت زن‌ترین و استرالیا دقیق‌ترین تیم آسیا
در پایان مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آسیا، تیم فوتبال کره جنوبی بیشترین تعداد شوت را به سمت دروازه حریفانش زده است.
انتقاد از رونالدو به خاطر سلفی اخیرش
پست اخیر مهاجم پرتغالی در اینستاگرام با انتقاد اغلب فالوئرهایش روبرو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.