رسوایی امریکایی‌ها در طراحی و اجرای آشوب‌‌های اخیر

08:31 ۲۸۸ روز و ۶ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 291 0
 رسوایی امریکایی‌ها در طراحی و اجرای آشوب‌‌های اخیر

باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ روزنامه جوان در شماره امروز خود به قلم عباس حاجی نجاری نوشت: کاخ‌سفید پس از ناکامی در فراگیرکردن و گسترش آشوب‌ها در ایران که در پی اعتراض بخشی از مردم به ناکارآمدی دستگاه‌‌های اجرایی در قوای مختلف آغاز شده بود، برای جبران ناکامی‌ها به شورای امنیت سازمان ملل متوسل که البته آن جلسه نیز به عرصه‌ای برای رسوایی بیشتر کاخ‌سفید منجر شد.
اولین نشانه‌‌های ناکامی کاخ‌سفید را می‌توان در اظهارات ترامپ مشاهده کرد. او که در پی اعلام رسمی راهبرد «ضرورت تغییر در ایران» و تشکیل چندین کارگروه برای عملیاتی‌‌سازی آن، عجولانه و فرصت‌طلبانه تمامی ظرفیت و توان امریکای را در حمایت از آشوبگران داخلی به کار گرفتند، نهایتاً پس از فروکش کردن اعتراضات حامیان داخلی و منطقه‌ای خود را به آینده حواله داد.
ترامپ که در آغاز آشوب‌ها و ورود صریح به صحنه در حمایت از آشوبگران مدعی شده بود که زمان برای تغییر فرا رسیده است و در میانه راه برای تقویت آشوبگران در توئیت خود نوشته بود که «شاهد حمایت بزرگ ایالات متحده در زمان مناسب خواهید بود.» روز چهارشنبه 13 دی ماه با مشاهده افت آشوب‌ها و
ناکامی فتنه‌گران به زعم خود و برای حفظ پرستیژ امریکا در این اقدام مداخله‌جویانه، می‌نویسد که: شاهد حمایت بزرگ ایالات متحده در زمان مناسب خواهید بود.
برخلاف عدم حساسیت لازم دستگاه‌‌های اجرایی و امنیتی کشور نسبت به اعلام راهبرد امریکا در براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران از درون که وزیر خارجه امریکا در 22خرداد ماه بر آن تأکید کرده بود، امریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها طی سال‌‌‌های اخیر تمامی ظرفیت خود را برای عملیاتی‌سازی این راهبرد در قالب یک تقسیم کار مشخص به کار گرفتند که اقداماتی نظیر تشدید تحریم‌ها، ساماندهی و ظرفیت‌سازی برای فضای مجازی جهت هدایت اقدامات و عملیات‌ها، تقویت و تحکیم پیوند با عوامل داخلی، سازماندهی گروه‌‌های تروریستی و منافقین برای تشدید آشوب‌ها و زمینه‌سازی برای حمله به مراکز انتظامی و امنیتی اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین اقدامات، تهیه طرحی راهبردی با سرپرستی «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی دولت امریکا و تشکیل چند کارگروه برای عملیاتی‌سازی آن است که به اذعان کانال10تلویزیون رژیم‌صهیونیستی، نشست‌‌های آن در 21 آذرماه و با حضور نمایندگان ارشد کاخ سفید، آژانس‌‌های اطلاعاتی امریکا، وزارت دفاع و وزارت خارجه امریکا و نمایندگانی از رژیم صهیونیستی و سعودی در کاخ‌سفید برگزار و بر سازماندهی ظرفیت‌‌های امریکا و متحدین منطقه‌ای بر مقابله با ایران در عرصه‌‌های مختلف تأکید می‌کنند.
آنچه که ماه‌‌های اخیر امریکایی‌ها را در پیگیری این راهبردها برای تغییر ایران از درون مصمم‌تر می‌کند، پیروزی‌‌های نیروهای مقاومت در منطقه و تحمیل شکست‌‌های پی در پی به امریکا و متحدین این کشور است و امریکایی‌ها که به زعم خود از هیچ طریقی قادر به مهار نیروهای مقاومت نیستند، چاره را در فشار بر ایران برای مهار نیروهای مقاومت به امید جبران برخی از شکست‌ها می‌بینند، آنچه که در این میان عصبانیت آنها را تشدید کرده بود، ارتقا برای جایگاه رهبری ایران در روند تحولات منطقه‌ای و جهانی و تغییر نگاه مسلمانان در کشورهای منطقه و اقبال به سمت ایران است و به همین دلیل هم هست که در آشوب‌‌های اخیر تلاش کردند شعارها را معطوف ایشان کرده تا به زعم خود در این روند تغییر ایجاد کنند. ناکامی امریکا در عرصه میدانی و حتی در شورای امنیت سازمان ملل که برخی آن را رسوایی جدید برای کاخ‌سفید در دوران ترامپ می‌دانند، سبب عبرت‌گیری امریکایی‌ها نشده و تیلرسون بعد از این شکست‌ها، روز جمعه 15 دی ماه بر هدف امریکا بر ضرورت انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در ایران تأکید می‌کند.
فارغ از اهداف امریکایی‌ها در مقابله با نظام اسلامی که هیچ گاه از آغاز انقلاب تغییر نکرده است، و با توجه به نشست‌‌های اخیر در منطقه و پیش‌بینی ناکامی‌‌های بیشتر در آینده، تشدید هم خواهد شد، اما تردیدی نمی‌توان داشت که آنچه که دشمن را در این ایام جری‌تر کرده و سبب امیدواری به اثرگذاری به سیاست‌ها و طرح‌هایش شده است، اتکا و استناد به ضعف‌ها و چالش‌‌های داخلی در بخش‌‌های مختلف است، چه در بخش‌‌های سیاستگذاری و امنیتی که نقشه راه روشنی برای مقابله با سرپل‌‌های دشمن در داخل نشده که نمونه بارز آن را می‌توان در نوع مواجهه دستگاه‌‌های داخلی در مدیریت فضای مجازی دید که اگر اقدامات پیشگیرانه از ماه‌‌های قبل صورت می‌گرفت قطعاً این‌گونه فضای کشور آلوده نمی‌شد که نهایتاً برخی از مسئولان مضطربانه از روند آشوب‌ها به مدیریت آن تمکین کنند و چه در بحث فضاسازی تبلیغاتی و متهم‌سازی که علناً‌ در آشوب‌‌های اخیر برای آشوب‌طلبان نقطه هدف تعیین کردند، از سناریوپردازی رئیس دولت دهم علیه دستگاه قضایی که برای آشوب‌طلبان نقطه هدف تعیین کرد که حمله به مراکز شوراهای حل اختلاف و یا دادگستری مصداق آن بود و یا در نوع اعلام بودجه سال 97 حوزه‌‌های علمیه یا مراکز تبلیغی توسط رئیس دولت دوازدهم که برخی از آماج آشوب‌طلبان را به سمت حوزه‌‌های علمیه، دفاتر ائمه جمعه و ... هدایت کرد.
اکنون و با فروکاستن از شراره‌‌های فتنه، باید فعالان اجرایی و سیاسی به این باور رسیده باشند که در شرایطی که نظام سلطه تمام ظرفیت‌‌های خود را برای شکست انقلاب اسلامی به کار گرفته است، هرگونه غفلت، مشغول شدن به خود،‌عدم توجه به نیازهای اساسی کشور و فرافکنی نسبت به ناکارآمدی و عدم عزم جدی در اصلاح امور تنها ظرفیت‌‌های دشمن را افزایش می‌دهد. مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با مسئولان و اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی،‌با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی دشمنان بر جنگ نرم و با هدف گرفتن امید و اعتماد به نفس مردم ایران متمرکز شده‌اند،‌با اشاره به هزینه‌‌های فراوان و طرح‌‌های پیچیده امریکایی‌ها برای ایجاد اختلاف سیاسی، مذهبی،‌قومی و زبانی علیه ایران، هوشیاری عمل مسئولان را در مقابل روش‌‌های مختلف دشمن از جمله نفوذ در دستگاه‌‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر و عملی‌سازی اقتصاد مقاومتی ضروری دانسته، اما در عین حال با پیش‌بینی شکست امریکایی‌ها یادآور شدند: باید نقشه دشمن را درک کرد و چاپلوسی، ابراز محبت‌ها و ارادت‌ها و دعوت او برای دست دادن و گفت‌وگو را جدی نگرفت. اگر این موارد را رعایت کنیم و جمهوری اسلامی به حرکت رو به جلو ادامه دهد، مشکلاتی نظیر تورم، رکود و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم که بنده از آنها مطلع هستم با همت و تلاش مسئولان قابل رفع است و خداوند گره‌ها را باز خواهد کرد.
منبع: جوان یادداشت روزنامه جوان درباره نقش آمریکا در اغتشاشات اخیر


گروه های زیر مجموعه وب‌گردی

وبگردی
وبگردی

آخرین اخبار

این تیم‌ملی کشتی از قبل محکوم به #باید_ببازی بود
بعد از ناکامی در مسابقات جهانی پاریس، این بار در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست هم کشتی ایران نتوانست چهره‌ای درخشان داشته باشد.
بیرانوند: بازی سختی با السد داریم
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه دلیل موفقیت این تیم در بازی رفت با السد سازماندهی خوب بوده است، گفت: هرچه داریم برای قهرمانی در آسیا می‌گذاریم.
الصنحاجی: پیروزی در آزادی غیرممکن نیست
رئیس پیشین باشگاه السد در حالی به عنوان مهمان افتخاری کاروان این تیم در سفر به تهران را همراهی کرد که مدعی شد برتری در ورزشگاه آزادی سخت اما غیرممکن نیست.
قاسم‌پور: در قهرمانی السد عضو تیمشان بودم
کارشناس فوتبال کشورمان درباره بازی پرسپولیس و السد صحبت کرد.
درخشان: بازوبند السد در اختیارم بود
سرمربی سابق پرسپولیس سابقه بازی در السد را هم دارد.
پادوانی چرا در تهران ماندگار شده؟
بازیکن برزیلی فصل قبل استقلال هنوز در تهران مراحل درمانش را می‌گذراند.
درخواست پرسپولیسی‌ها از مسئولان ورزشگاه آزادی
این روزها یکی از دغدغه های مدیران باشگاه و هواداران پرسپولیس، احتمال شیطنت برخی تماشاگران در ورزشگاه است.
بازگشت مصلح به جایی که عاشقش بود!
مدافع تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار با السد در ترکیب اصلی تیمش به میدان خواهد رفت.
مدیرعامل‌های پرسپولیس و استقلال در دادسرا
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس و مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال تهران در دادسرای فرهنگ و رسانه حضور یافتند.
ویسی: چرا با رحمتی مثل آزمون برخورد نشد؟
سرمربی سابق تیم نفت مسجد سلیمان گفت: چرا برخوردی که کی‌روش با سردار آزمون کرد با مهدی رحمتی نداشت و خوب نیست که بین بازیکنان یک کشور فرق گذاشته شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاندان حاکم عربستان به خانواده خاشقچی تسلیت گفت
تهران- ایرنا- خاندان حاکم عربستان که خود متهم به صدور دستور قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی هستند، مرگ وی را به خانواده اش تسلیت گفتند.
مرور آثار عباس کیارستمی در جشنواره‌ی فیلم رشد
فیلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.
میدل ایست: محافظ ˮبن سلمانˮ بخشی از جسد ˮخاشقچیˮ را به عربستان انتقال داده است
یک سایت انگلیسی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشته است، محافظ ولی‌عهد عربستان سعودی بخشی از جسد خبرنگار مخالف حکومت را به عربستان سعودی انتقال داده است.
افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب‌گرد دلار
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا که دلار افت کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تنش‌های سیاسی بر اقتصاد جهانی از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد، افزایش یافت.
صادقیان: پنجره بسته هم حریف پرسپولیس نشد
پیام صادقیان این روزها در فوتبال ترکیه حضور دارد و کمتر از او خبری می‌رسد. در فصل جدید زندگی‌اش تصمیم گرفته کارش را در فوتبال ترکیه دنبال کند تا دوباره به متن فوتبال بازگردد.