اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

07:32 ۱۱۰ روز و ۷ ساعت پیش برترین ها 331 0
         اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

به یاد علی حاتمی که تهران و پیشینه اش را دوست داشت، برای شام خوراکی تهرانی بر سر سفره بگذاریم. اشکنه اسفناج از خوراک هایی است که به روزگار قدیم در تهران طبخ می شده است.

برترین ها

هفته نامه کرگدن - نیوشا طبیبی: ناگفته پیداست از دست شدن اشخاصی که بی ادعا و حاشیه و استفاده از ابزار و اداهای تبلیغی سر به کار خود داشته و به راستی به فرهنگ و تاریخ و میراث ملی ایران خدمت کرده اند، عمیقا تاسفبار است. داستان زندگی شخصیتی چون علی حاتمی که می بایست سالیان سال بماند و بنویسد و بسازد، گویی داستانی نیمه تمام است و او، اگر تقدیر به رفتن زودهنگامش رقم نمی خورد، هزار هزار قصه برای گفتن داشت. حیف که خورشید وجودش دولت مستعجل بود و دیری نپایید. علی حاتمی در عمر کوتاه و پربارش کم و بیش بیست اثر خلق کرد، شخصیت های مخلوق او همگی خصایل ایرانی داشتند، در فضاهای کاملا ایرانی می زیستند و به پارسی شاعرانه و فصیح و بلیغ سخن می گفتند.
 
          اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

او تصویری دوست داشتنی از زندگی یکی، دو قرن پیش ایرانیان و به ویژه اهالی تهران پیش روی ما گذاشت. تصویری خوشایند و مهربانانه از راه و رسمی که پیش از آمدن مدرنیته بر آن طریق می زیسته ایم. گیرم که این تصویر عینا منطبق بر واقعیت نبود، اما چه باک؟ علی حاتمی فیلمساز شاعر و شیفته ایران و فرهنگ بومی قدیمی آن بود و لاجرم نگاهش به زندگی ایرانی پیش از مدرنیزاسیون، بسیار عاشقانه و ستایش آمیز. هر چند در کنار آن دیدِ ستایش آمیز، سوءتدبیر و بدعهدی هایی را که بر ملک و ملت روا داشته و سبب عقب ماندگی و رکود و جهل و نادانی شده بودند، هم به تماشاگران می نمایاند.

از فیلم ها و سلوک چند ساله اش چنین بر می آید که او معتقد بود درمان دردها نزد خود ماست و خارجی و راه و روش او صواب مطلق نیست که کورکورانه از او الگو بگیریم. او خود بر پایه چنین عقیده ای فیلم هایش را ساخته و قوانین کارش را بر عادات و روش ایرانی بنا داشته بود. گفتاری که حاتمی بر زبان بازیگرانش نشانده، همگی نغز و خوب و شنیدنی هستند. از رنگارنگی تصاویر و کلام آهنگین او، اگر صد بار فیلم هایش دیده شوند، ملال آور نیستند.
 
فیلم های او آکنده از تصاویر عمیقا ایرانی است. سنت سفره ایرانی در فیلم های او جایگاهی ستایش آمیز دارند. در «مادر» و «دلشدگان» و «کمال الملک» و «حاجی واشنگتن» و البته در «هزاردستان»، نقشی دلکش و یگانه از سفره های ایرانی بر پرده کشیده است که پیش و پس از او نمونه و همتایی ندارند.
 
          اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

طرز نشستن و خوردن رضا تفنگچی در دکان کبابی و کله پزی و چندک زدن روی تخت قهوه خانه و دیزی لقمه کردن او (هزاردستان)، پذیرایی از استاد دلنواز در چلوکبابی (دلشدگان)، توصیه های مادر برای اطعام مردم به وجهی آبرومند و درخور و وفق سنت ایرانی در مراسم عزاداری (مادر) و سکانس نیمرو پختن مفتش شش انگشتی روی چراغ والور در هزاردستان که بی مانند و بی بدیل از کار در آمده، تصاویری هستند که آن استاد بی نظیر و بی جانشین از خود به جای گذاشته است.

در هنگامه ای که تهران از گذشته اش به سرعت پاک می شد، علی حاتمی کوشید تا با بنا گذاشتن شهرک سینمایی و ساختن «هزاردستان» - با این که سخت به تیغ سانسور گرفتار آمد – شناسنامه ای تصویری از تهران به دست آیندگان دهد؛ اما کج سلیقگی و ناسپاسی سبب شد تا شهرکی که بحق می بایست نام بزرگ او را بر خود داشته باشد، نام «غزالی» بر خود گرفت و همچنان بر همین نام خوانده می شود.

به یاد علی حاتمی که تهران و پیشینه اش را دوست داشت، برای شام خوراکی تهرانی بر سر سفره بگذاریم. اشکنه اسفناج از خوراک هایی است که به روزگار قدیم در تهران طبخ می شده است. پیاز داغ فراهم کنید و مشتی اسفناج پاییزه خرد شده و قاشقی آرد و سرقاشقی فلفل و زردچوبه و نمک به آن اضافه کنید و چرخی دهید. بر سرش آب بریزید. به جوش که آمد، مشتی سیب زمینی نگینی خرد کرده را هم به آن اضافه و شعله زیر دیگ را کم کنید.
 
          اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

نیم ساعتی صبر کنید تا جا بیفتد، در آخر پخت برای مایه دار کردن اشکنه، سه، چهار تخم مرغ – بسته به تعداد همسفرگان – را لت بزنید و به آن اضافه کنید و در دیگ را بگذارید. رفیق و دوست و خویش و قوم و همسایه را خبر کنید. بادیه اشکنه را با نان خشک و ترشی لیته بر سر سفره بگذارید.

بعد از صرف شام، مجموعه موسیقی هزاردستان را به آهنگسازی استاد مرتضی حنانه، بیابید و به همراه رفقا بنیوشید که اثری است زیبا و شنیدنی و البته ایرانی. هنر والای استادت مرتضی حنانه را به ویژه در تنظیم و اجرای پیش درآمد اصفهان اثر استاد مرتضی نی داوود بشنوید و حظ فراوان ببرید. یاد همه آنها بزرگ و جاویدان باد.


گروه های زیر مجموعه آشپزی

غذا های ملل
غذا های ملل

آخرین اخبار

خوش چهره: کندن از دلار اقدامی قابل دفاع است
محمد خوش‌چهره می‌گوید: «تغییر ارز رسمی ایران از دلار به یورو اقدامی قابل دفاع است؛زیرا کندن از دلار البته به مفهوم کندن از تجارت بین المللی در جهان نیست و ایران لازم بود این اقدام را در دستور کار قرار دهد.»
آتش‌نشانی که آتش می‌زند! +عکس
داور آتش‌نشان فوتبال ایران در یک سال اخیر مسابقات حساس را قضاوت کرده ولی در تمام آنها اشتباهات تاثیرگذاری برای تیم‌ها داشته است.
10 واگن غله بر در اراک ساخته شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک گفت: 10 واگن غله بر در این شرکت ساخته و روز سه شنبه به ناوگان ریلی کشور پیوست.
مصر از تصمیم عربستان برای سوریه حمایت نکرد
روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» به نقل از آن چه منابع آگاه دانست اعلام کرد: قاهره به واشنگتن اطلاع داده است که نیروی نظامی برای جایگزینی نیرو‌های آمریکایی، به سوریه نخواهد فرستاد.
مستند بلند «خانه دوست» آماده نمایش شد
فیلم مستند بلند «خانه دوست» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «محمدرضا عینی» آماده نمایش شد.
برگزاری پیش همایش جشنواره ملی برند محبوب سال ۱۳۹۷
پیش همایش اعلام برنامه‌های جشنواره برند محبوب سال ۱۳۹۷ در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه در محل تالار باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار می‌گردد.
ساغلام ایران را ترک می‌کند
ارطغرول ساغلام، سرمربی ترکیه‌ای تراکتورسازی تبریز بعد از بازی برابر فولاد خوزستان در هفته سی‌ام لیگ برتر ایران را ترک خواهد کرد.
اردوغان عصبانی شد
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اقدام مخالفان خود را در فراهم کردن زمینه برای حضور " حزب خوب" در انتخابات زودهنگام در این کشور به باد انتقاد گرفت و این حزب را «فاجعه» خواند.
صدای مرگ یک رودخانه
زنجان – ایرنا – این روزها خبرهایی از تشکیل فروچاله ها در اطراف رودخانه 'قزل اوزن' این گردنبند آبی زنجان به گوش می رسد که نشانگر مرگ تدریجی این شاه رگ حیاتی استان و خسارت های جبران ناپذیر است.
برپایی یک رویداد بین‌المللی تئاتری در عمارت «روبرو»
با تمام شدن مهلت شرکت در دومین دوره رزیدنسی بین المللی تئاتری فرهنگی،پذیرفته شدگان معرفی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید
بی‌تحرکی، عامل اصلی ابتلا به دیابت و افزایش خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی عروقی است.
تصویر مومیایی منتسب به رضا شاه
تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ادعا می‌شود متعلق به جسد مومیایی کشف شده در شهر ری است. تایید اصالت این تصاویر یا ارتباط آن با رضا پهلوی هنوز ممکن نیست.
وزیر دادگستری: عبور از مشکلات هدف اصلی دولت است
تبریز- ایرنا - وزیر دادگستری گفت: هدف دولت حل مشکلات مردم و برداشتن گام های اساسی در راستای توسعه کشور است.
معاون سیاسی استانداری اصفهان منصوب شد
اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان در حکمی، سید حمیدرضا طباطبایی نائینی را به سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی این استان منصوب کرد.
بردهای استقلال و یک قدم تا نایب‌قهرمانی
طرفداران استقلال حالا بیشتر از هر زمان دیگر افسوس روزهای ابتدایی فصل را می‌خورند، روزهایی که بدون مربی موفق و محبوب این روزها با از دست دادن امتیازات هدر رفت.
شیشلیک‌ها را با سس زیتون مزه دار کنید
ساطری پلو؛ غذای محلی خراسان
طرز تهیه یتیمچه؛ خوش طعم و به صرفه
پلو چغاله و مرغ؛ غذای خوشمزه بهاری
طرز تهیه آبگوشت بادمجان
طرز تهیه خورشت کدو با مرغ
اینفوگرافی: چطور یک مرغ بریان آبدار و خوشمزه بپزیم؟
یخمه تُرُش؛ غذای مقوی اصفهانی‌ها