اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

07:32 ۲۰ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 331 0
         اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

به یاد علی حاتمی که تهران و پیشینه اش را دوست داشت، برای شام خوراکی تهرانی بر سر سفره بگذاریم. اشکنه اسفناج از خوراک هایی است که به روزگار قدیم در تهران طبخ می شده است.

برترین ها

هفته نامه کرگدن - نیوشا طبیبی: ناگفته پیداست از دست شدن اشخاصی که بی ادعا و حاشیه و استفاده از ابزار و اداهای تبلیغی سر به کار خود داشته و به راستی به فرهنگ و تاریخ و میراث ملی ایران خدمت کرده اند، عمیقا تاسفبار است. داستان زندگی شخصیتی چون علی حاتمی که می بایست سالیان سال بماند و بنویسد و بسازد، گویی داستانی نیمه تمام است و او، اگر تقدیر به رفتن زودهنگامش رقم نمی خورد، هزار هزار قصه برای گفتن داشت. حیف که خورشید وجودش دولت مستعجل بود و دیری نپایید. علی حاتمی در عمر کوتاه و پربارش کم و بیش بیست اثر خلق کرد، شخصیت های مخلوق او همگی خصایل ایرانی داشتند، در فضاهای کاملا ایرانی می زیستند و به پارسی شاعرانه و فصیح و بلیغ سخن می گفتند.
 
          اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

او تصویری دوست داشتنی از زندگی یکی، دو قرن پیش ایرانیان و به ویژه اهالی تهران پیش روی ما گذاشت. تصویری خوشایند و مهربانانه از راه و رسمی که پیش از آمدن مدرنیته بر آن طریق می زیسته ایم. گیرم که این تصویر عینا منطبق بر واقعیت نبود، اما چه باک؟ علی حاتمی فیلمساز شاعر و شیفته ایران و فرهنگ بومی قدیمی آن بود و لاجرم نگاهش به زندگی ایرانی پیش از مدرنیزاسیون، بسیار عاشقانه و ستایش آمیز. هر چند در کنار آن دیدِ ستایش آمیز، سوءتدبیر و بدعهدی هایی را که بر ملک و ملت روا داشته و سبب عقب ماندگی و رکود و جهل و نادانی شده بودند، هم به تماشاگران می نمایاند.

از فیلم ها و سلوک چند ساله اش چنین بر می آید که او معتقد بود درمان دردها نزد خود ماست و خارجی و راه و روش او صواب مطلق نیست که کورکورانه از او الگو بگیریم. او خود بر پایه چنین عقیده ای فیلم هایش را ساخته و قوانین کارش را بر عادات و روش ایرانی بنا داشته بود. گفتاری که حاتمی بر زبان بازیگرانش نشانده، همگی نغز و خوب و شنیدنی هستند. از رنگارنگی تصاویر و کلام آهنگین او، اگر صد بار فیلم هایش دیده شوند، ملال آور نیستند.
 
فیلم های او آکنده از تصاویر عمیقا ایرانی است. سنت سفره ایرانی در فیلم های او جایگاهی ستایش آمیز دارند. در «مادر» و «دلشدگان» و «کمال الملک» و «حاجی واشنگتن» و البته در «هزاردستان»، نقشی دلکش و یگانه از سفره های ایرانی بر پرده کشیده است که پیش و پس از او نمونه و همتایی ندارند.
 
          اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

طرز نشستن و خوردن رضا تفنگچی در دکان کبابی و کله پزی و چندک زدن روی تخت قهوه خانه و دیزی لقمه کردن او (هزاردستان)، پذیرایی از استاد دلنواز در چلوکبابی (دلشدگان)، توصیه های مادر برای اطعام مردم به وجهی آبرومند و درخور و وفق سنت ایرانی در مراسم عزاداری (مادر) و سکانس نیمرو پختن مفتش شش انگشتی روی چراغ والور در هزاردستان که بی مانند و بی بدیل از کار در آمده، تصاویری هستند که آن استاد بی نظیر و بی جانشین از خود به جای گذاشته است.

در هنگامه ای که تهران از گذشته اش به سرعت پاک می شد، علی حاتمی کوشید تا با بنا گذاشتن شهرک سینمایی و ساختن «هزاردستان» - با این که سخت به تیغ سانسور گرفتار آمد – شناسنامه ای تصویری از تهران به دست آیندگان دهد؛ اما کج سلیقگی و ناسپاسی سبب شد تا شهرکی که بحق می بایست نام بزرگ او را بر خود داشته باشد، نام «غزالی» بر خود گرفت و همچنان بر همین نام خوانده می شود.

به یاد علی حاتمی که تهران و پیشینه اش را دوست داشت، برای شام خوراکی تهرانی بر سر سفره بگذاریم. اشکنه اسفناج از خوراک هایی است که به روزگار قدیم در تهران طبخ می شده است. پیاز داغ فراهم کنید و مشتی اسفناج پاییزه خرد شده و قاشقی آرد و سرقاشقی فلفل و زردچوبه و نمک به آن اضافه کنید و چرخی دهید. بر سرش آب بریزید. به جوش که آمد، مشتی سیب زمینی نگینی خرد کرده را هم به آن اضافه و شعله زیر دیگ را کم کنید.
 
          اشکنه اسفناج، خوراک روزگار قدیم

نیم ساعتی صبر کنید تا جا بیفتد، در آخر پخت برای مایه دار کردن اشکنه، سه، چهار تخم مرغ – بسته به تعداد همسفرگان – را لت بزنید و به آن اضافه کنید و در دیگ را بگذارید. رفیق و دوست و خویش و قوم و همسایه را خبر کنید. بادیه اشکنه را با نان خشک و ترشی لیته بر سر سفره بگذارید.

بعد از صرف شام، مجموعه موسیقی هزاردستان را به آهنگسازی استاد مرتضی حنانه، بیابید و به همراه رفقا بنیوشید که اثری است زیبا و شنیدنی و البته ایرانی. هنر والای استادت مرتضی حنانه را به ویژه در تنظیم و اجرای پیش درآمد اصفهان اثر استاد مرتضی نی داوود بشنوید و حظ فراوان ببرید. یاد همه آنها بزرگ و جاویدان باد.


گروه های زیر مجموعه آشپزی

شیرینی و دسر
شیرینی و دسر
غذا های ملل
غذا های ملل
سالاد ها
سالاد ها
غذای ایرانی
غذای ایرانی
پیش غذا ها
پیش غذا ها
نوشیدنی ها
نوشیدنی ها
مخلفات
مخلفات

آخرین اخبار

بهترین کشورهای دنیا برای فرزندپروری
والدین سراسر دنیا همیشه به دنبال بهترین موقعیت‌ها برای فرزندانشان هستند. حتی برخی از آن‌ها به شهر یا کشور دیگری مهاجرت می‌کنند تا بهترین آینده و موقعیت ممکن را برای فرزندشان فراهم کنند.
بازاریابی همدلانه در سال ۲۰۱۸
آیا تاکنون به خاطر مشکل پیش‌آمده به دوستان خود شکایتی داشته‌اید و آیا آن‌ها سعی کرده‌اند که با قطع کردن صحبتتان سریعا راه‌حلی را برای مشکل شما ارائه دهند؟
«کتاب‌های جیبی»، خونی تازه در رگ‌های صنعت نشر
بین ناشرانی که در یک قرن گذشته آمده اند و رفته اند سازمان کتاب های جیبی موفقیت رشک برانگیزی داشته است؛ موفقیتی که در دوره های بعد - جز در مواردی - تکرار نشد. سازمان کتاب های جیبی با مدیریت مجید روشنگر تبدیل شد به غولی که در جاهای زیادی رخنه کرد اما سازمان کتاب های جیبی دولتی مستعجل بود...
مانی رهنما: سوگ‌خوانی روی ملودی‌های استانبولی مُد است
احتمالا هنوز هم با شنیدن نام مانی رهنما به یاد قطعه معروف و محبوب «پرنده» می افتید؛ قطعه ای که نزدیک به دو دهه از زمان انتشارش می گذرد ولی همچنان جذاب و شنیدنی است. حالا بعد از گذشت این همه سال هم صحبت این خواننده کلاسیک شدیم...
تلویزیون از جان سینما چه می‌خواهد؟
با قطعی شدن پخش «هفت» عدد برنامه هایی که به شکل روتین در شب های جشنواره فجر روی آنتن می روند به سه رسید: سینما دو و شب های شفاهی به علاوه چند ویژه برنامه دیگر قرار است این رویداد را پوشش دهند، آن هم در حالی که امسال تعداد فیلم ها کاهش یافته.
رویا میرعلمی: لیسانسه ها به دل مردم نشست
میرعلمی 10 سال پس از ورودش به تئاتر با بازی در سریال «حیرانی» وارد دنیای تصویر شد اما بی شک بازی در سریال های کمدی «شمعدونی» و «لیسانسه ها» بود که میرعلمی را به چهره ای آشنا در میان مردم تبدیل کرد.
سکانس‌های ماندگار فیلم‌ها در سال ۲۰۱۷
منتقدان سینمایی «گاردین» و «آبزرور» محبوب‌ترین لحظه خود در میان فیلم‌های امسال را انتخاب کرده‌اند و فهرستی از صحنه‌هایی را ساختند که در آن فیلم کمدی سرقت مسلحانه سودربرگ، «لوگان لاکی» و درام تاریخی پل تامس اندرسون در صحنه مد لندن دهه 50 با عنوان ریسمان خیال دیده می‌شود.
فیلم «خط افقی‌ها»؛ جذابیت‌های بازگشت از دنیای مرگ
با توجه به پیشرفت خیره‌کننده امور فنی و جلوه های ویژه و سایر ادوات ونرم افزارهای سینمایی توقع این بود که «Flatliners» جدید که 3 ماه از اکران آن در سطح جهان می‌گذرد، بسیار مدرن‌تر و به لحاظ بصری به غایت چشمگیرتر از نسخه‌ای باشد که 28 سال پیش عرضه شده اما این چنین نشده است.
آرامشی از جنس طبیعت در فضای خانه
حس مکان به‌عنوان عاملی مهم در هماهنگی فرد و محیط باعث بهره‌برداری بهتر از محیط، رضایت کاربران و درنهایت احساس تعلق آنها به محیط و تداوم حضور در آن می‌شود. حضور گیاهان در فضای داخلی ضمن اینکه طراوت و تازگی را با خود به همراه می‌آورد در خلق حس مکان نیز مؤثر است.
رنگ سفید، محبوب‌ترین رنگ برای دکوراسیون اتاق‌
عموما رنگ های خنثی به عنوان رنگ هایی شناخته می شوند که عمومیت بیشتری نسبت به دیگر رنگ ها در دکوراسیون داخلی اتاق ها دارند و رنگ سفید از این حیث در میان دیگر رنگ ها کاربرد بیشتری دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام بازی های پرسپولیس با طارمی 3 بر صفر- پیشخوان ورزشی
روزنامه های ورزشی امروز به صحبت های جنجالی طارمی پرداختند.
ماشین حساب مرگ!
یک سیستم هوش مصنوعی جدید که توسط دانشگاه استنفورد ساخته شده است، می‌تواند زمان مرگ بیماران مبتلا به مریضی سخت را با 90 درصد دقت پیش‌بینی کرده و به بهبود مراقبت از زندگی بیماران کمک کند.
عناوین روزنامه‌های امروز ۹۶/۱۱/۰۴
مروری بر عناوین مهم روزنامه های صبح کشور.
صعود سویا در جام حذفی اسپانیا- اتلتیکو مادرید حذف شد
تیم فوتبال سویا در رقابتهای جام حذفی اسپانیا با شکست اتلتیکو مادرید به مرحله بعدی صعود کرد.
طرز تهیه رشته پلو با مرغ، غذای سنتی ایرانی
طرز تهیه جوجه کباب با سس انار
کاملترین آموزشِ طرز تهیه «مرغ شکم پر»