اخبار علمی دانشگاهی

بازتنظیم ساعت بدن با فعال کردن نورون‌های مادربزرگ!
محققان دریافته‌اند که فعال کردن نورون‌های موسوم به نورون‌های مادربزرگ(grandmother neurons) می‌تواند موجب تنظیم مجدد ساعت طبیعی بدن شود.
بهبود جهت‌یابی تلفن همراه با ساعت مولکولی
پژوهشگران دانشگاه "ام. آی. تی"، نوعی ساعت مولکولی ابداع کرده‌اند که می‌تواند سرعت جهت‌یابی را افزایش دهد.
زمان پرتاب ماهواره‌های ˮگالیلئوˮ اعلام شد
آژانس فضایی اروپا در تصویری که اخیرا در شبکه اجتماعی خود منتشر کرده، تاریخ پرتاب ماهواره‌های "گالیلئو" (Galileo) را اعلام کرده است.
نگرانی دیوان محاسبات امریکا از وضعیت خدمه ناسا
صدور گواهینامه برای فضاپیمای حامل خدمه ناسا نیاز به تنظیمات بیشتری دارد که منجر به عدم امکان دسترسی حدود یک‌ساله ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود.
آتشفشان ناشناخته در قمر مشتری
محققان بر این باورند که بنابر داده‌های فضاپیما "جونو" (Juno) ناسا ممکن است یک آتشفشان در یکی از اقمار مشتری وجود داشته باشد.
برنامه‌هایˮهونداˮ و ˮپاناسونیکˮبرای باتری وسایل نقلیه الکتریکی
دو شرکت "هوندا" و "پاناسونیک" قصد دارند به زودی باتری‌های قابل تعویض خود را برای استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی آزمایش کنند.
تشخیص ویروس‌های منتقل شده از پشه در کمتر از یک‌ساعت
محققان دانشگاه پردو موفق به ابداع یک حسگر زیستی ارزان شده‌اند که می‌تواند ویروس‌های منتقل شده از نیش پشه را به سرعت شناسایی کند.
نقش فلات ایران در اهلی‌سازی «بُز»
«براساس پژوهش‌های جدید ژنتیک باستانی روی نمونه‌های استخوان بُز با قدمت بین یک تا ده هزار سال؛ یکی از سه مرکز اصلی و اولیه‌ی اهلی‌سازی بُز در غرب آسیا، "فلات ایران" بوده است.»
امگا 3؛ درمانی طبیعی برای آسیب‌های شیمیایی
محققان ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان اثر درمانی امگا 3 را بر آسیب‌های ناشی از شیمی‌درمانی بررسی کردند.
تاثیر تزریق کلسیم و ویتامین D بر حرکت ارتودنسی دندان
نتایج پژوهش‌های عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کتاب "بایومتریال در مهندسی بافت دهان و دندان"، منتشر شده و در قالب این پژوهش‌ها بررسی شده که تزریق کلسیم و ویتامین D تا چه اندازه می‌تواند باعث کاهش تحلیل ریشه شود؛ اما به اصل حرکت ارتودنسی لطمه ای وارد نکند.
پازل چهارگانه موفقیت طرح‌های مقابله با ریزگرد
مهدی فلاح، کارشناس کشاورزی شبکه کانون‌های تفکر ایران در مطلبی با عنوان " پازل چهارگانه موفقیت طرح‌های مقابله با ریزگرد " که در اختیار خبرگزاری ایسنا خوزستان قرار داده است، بر ضرورت توجه به همه ابعاد طرح­‌های مقابله با ریزگرد برای موفقیت حداکثری در انجام این طرح‌ها تاکید کرد.
تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد-برنامه‌ریزی برای توسعه هسته‌ها و واحدهای فناور
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و واحد شیراز از برنامه‌ریزی برای توسعه هسته‌ها و واحدهای فناور و تلاش برای اخذ مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.
وقوع زلزله 4.6 ریشتری در ˮتازه‌آبادˮ کرمانشاه
زمین‌لرزه‌ای به بزرگای 4.6 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین "تازه آباد" کرمانشاه را لرزاند.
طرح جامع ساماندهی امور دانشجویان خارجی اجرا می‌شود
مدیر اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری از اجرای طرح جامع ساماندهی امور دانشجویان خارجی خبر داد و افزود: "جذب دانشجو"، "پذیرش"، "آموزش"، "پشتیبانی" و "حفظ ارتباطات" بعد از فارغ التحصیلی از جمله جنبه های مختلف این طرح است.
پیگیری دانشگاه تهران برای تغییر احکام دانشجویان بازداشتی
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه گفت: برای برخی از دانشجویان در دادگاه بدوی احکام سنگینی صادر شده و برای برخی از آنها حکم 5 سال و برخی از آن‌ها 2سال صادر شده و ما با مسئولان مکاتباتی انجام دادیم.
شهرکرد میزبان جشنواره ملی نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد می‌شود
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سومین جشنواره ملی نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد شهرکرد برگزار می شود.
ادبیات دینی تدریس باید تغییر کند-ارائه کتب معارف به صورت ویدئو تکست
معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر ضرورت تغییر ادبیات دینی تدریس گفت: باتوجه به پژوهش ها و ارزیابی های کارشناسی، در حوزه تغییر ادبیات دینی به 3 راهبرد اولویت بندی در ارائه محتوا؛ تحول در ادبیات نگارشی، توجه به علاقه مندی مخاطبان در تدوین متون درسی نیازمندیم.
فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام انتخابات ˮخانه نشریات دانشجوییˮ وزارت بهداشت
فرصت ثبت نام انتخابات "شورای مرکزی ناظر بر نشریات"و "خانه نشریات" برای دانشجویان فعال فردا یکشنبه ۲۴ تیرماه پایان می‌پذیرد.
راه‌اندازی موزه هویتی در دانشگاه یزد
رییس دانشگاه یزد با بیان این‌که تجارب روسای ادوار دانشگاه راهگشای مشکلات است، گفت: موزه هویتی در دانشگاه یزد راه‌اندازی می‌شود.
آیین‌نامه کمیته تخصیص منابع دانشگاه آزاد ابلاغ شد
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، مدیریت بهینه منابع مالی در دانشگاه آزاد را یکی از مسائل راهبردی برای بقا و توسعه دانشگاه آزاد و نظام آموزش عالی کشور دانست و بسترسازی آن را نیازمند برنامه ریزی علمی و نظام‌مند در همه حوزه‌های ماموریتی دانشگاه عنوان کرد.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه اخبار علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

ابتلا به کبد چرب با مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا
در شرایطی که متخصصان نسبت به تبعات مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا هشدار داده و عنوان می‌کنند که این نوشابه‌ها تاثیری در افزایش نیرو وتمرکز ندارند، اما طی چند سال اخیر شاهد مصرف رو به رشد این نوشیدنی‌ها بویژه در جوانان و ورزشکاران هستیم.
اختلالات خواب پیش نشانه ریسک ابتلا به ام اس
دانشمندان دریافته اند بیماری ام اس حداقل ۵ سال قبل از تشخیص با وجود اختلالات سیستم عصبی نظیر درد یا مشکلات خواب قابل شناسایی است.
علت حضور امامزادگان در ایران چیست؟
یک استاد حوزه و اخلاق با بیان اینکه در دوران آخر زمان مردم فقط به ظواهر شریعت و دین نگاه می‌کنند و ظواهر شریعت مثل همین نماز، عبادات و یا زیارت حرمین مختلف است گفت: البته این ظواهر مقدس است، اما به تنهایی ما را به سر منزل اصلی نمی‌رساند، اینکه این ظواهر به حقایق نزدیک و متصل شود عواملی نیاز است، عبادات ظاهری در نتیجه باید به طهارت حقیقی برسد.
فتاح: «خط فقر» باید تعریف جدیدی داشته باشد
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه شرایط چند ماه اخیر مثل گرانی و تورم مقداری محاسبات را بهم زده است، گفت: باید سازمان برنامه و بودجه، وزارت رفاه و مجلس تعریف جدیدی از «خط فقر» داشته باشند.
خوشبختی به کودکان هندی آموزش داده می‌شود
به علت افزایش افسردگی در هند مسولین را واداشت تا دروسی در خصوص خوشبختی به کودکان هندی در سر فصل جدید درس هایشان اضافه کنند.
کره شمالی در راس شاخص جهانی بردگی مدرن
براساس گزارش سالانه شاخص جهانی بردگی، کره شمالی با زندگی کردن یک نفر از هر ۱۰ نفر در شرایط بردگی، در بالاترین رده در کشور‌های جهان قرار گرفته است.
علل ورشکستگی آبی در کشور چیست؟
در این روز‌ها که محدودیت‌های آب و قطعی وقت و بی‌وقت آن بیشتر شده است، بیش از هر زمان دیگری وجود بحران آب را در ایران درک می‌کنیم. در این شرایط یک متخصص مدیریت منابع آب اعتقاد دارد مشکل آب ایران از مرحله بحران گذشته و دچار ورشکستگی شده است.
حال سد‌های پایتخت خوب نیست
بارندگی اردیبهشت‌ماه سبب شد وضعیت آب در تهران از حالت بحرانی و جیره‌بندی خارج شود، اما وضعیت آب خوب نیست که اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد سال آینده شرایط سختی خواهیم داشت.
اعمال محدودیت‌های استفاده از آب در انگلیس
کاهش ۱۷ درصدی منابع آبی در انگلیس در مقایسه با زمان عادی، افزایش محدودیت‌های استفاده از آب را برای ۹ میلیون نفر از ساکنان مناطق مختلف این جزیره موجب شد.
مشکلات ارزی پرواز تهران - استانبول را کنسل کرد
پرواز تهران ــ استانبول هواپیمایی کیش‌ایر به‌دلیل آنچه عدم‌تخصیص ارز دولتی به این شرکت عنوان می‌شود، لغو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
پدر و مادر بی‌رحمی که برای معروف‌شدن پسرشان را کشتند!+ عکس
پدر و مادر بی رحمی در نیوجرسی برای معروف شدن و لاکچری نشان دادن خود، پسر ۴ ماهشان را خفه و با سلفی گرفتن از جسد وی خود را در فضاهای مجازی معروف کردند.
شکست ٤ گله حریف استقلال در آسیا
تیم فوتبال السد با نتیجه ٤-١ برابر دویسبورگ شکست خورد.
مشکل عجیب یورگن کلوپ با جوردن هندرسون
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، فاش کرد که جوردن هندرسون، کاپیتان تیمش، را متقاعد کرده که زودتر از موعد مقرر، از تعطیلات برنگردد.
وزیر کار: بنده وزیر بیکاران هم هستم
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران انقلابی‌ترین قشر جمهوری اسلامی هستند گفت: اجازه نمی‌دهیم تحریم به زندگی مردم آسیب برساند، من وزیر کار هستم و باید از کارگران حمایت کنم بنده وزیر بیکاران هم هستم.
پروازی که سفر آمریکایی‌ها به ماه را ۲سال جلو انداخت+تصاویر
ˮاستون مارتینˮ خودروی پرنده می‌سازد+فیلم
توسعه دستگاه ذخیره ˮانرژی هیبریدیˮ
گوگل و سازمان ملل همکار شدند
خانه‌های چاپ 3 بعدی با یک دهم قیمت خانه‌های معمول
امکان آسیب ژنتیکی در اثر اصلاح ژن کریسپر
آدیداس فقط از پلاستیک بازیافتی کتانی تولید خواهد کرد
اولین پرتاب فضایی انگلیس تا سال 2021 انجام می‌شود
تشخیص دقیق‌ سرطان با یک سیم مغناطیسی
هوش مصنوعی باعث اشتغالزایی خواهد شد!