اخبار علمی دانشگاهی

کاهش ۸۰ درصدی هزینه تمیزکاری نمای ساختمان‌ها با نانو پوشش ایرانی
پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش بنیان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دستیابی به فرمولاسیون نانو پوشش‌های ساختمانی راهکاری برای حفظ زیبایی نمای ساختمان‌ها ارائه کردند.
محصولات فرهنگی پارک علوم و فناوری‌های نرم، پلی بین فرهنگ و اقتصاد
عضو هیئت ‌امنای جهاددانشگاهی و رئیس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: به دنبال آن هستیم که در پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی محصولات فرهنگی تولید شود و پلی بین فرهنگ و اقتصاد ایجاد شود و این اتفاق می‌تواند در استان زنجان به عنوان اولین استان رخ دهد.
آمادگی ایران برای تأسیس صندوق مشترک با روسیه برای تأمین مالی همکاری‌های فناورانه
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از آمادگی ایران برای تأسیس صندوق یا صندوق‌های مشترک با کشور روسیه برای تأمین مالی همکاری‌های نوآورانه دو کشور خبر داد و گفت: همچنین آمادگی داریم تا با ایجاد خط اعتباری مشترک، همکاری‌های فناورانه میان دو طرف را تسهیل و پشتیبانی کنیم.
برگزاری «رویداد شتاب‌دهنده پرسیس ژن اصفهان»
رویداد فناورانه (از ایده تا محصول) شتاب‌دهنده پرسیس اصفهان در دانشگاه علوم پژشکی اصفهان برگزار می‌شود.
ساخت ژنراتورهای هیبریدی با کاربرد در همه شرایط آب‌وهوایی
پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه قم موفق به طراحی و ساخت ژنراتورهای قابل حمل هیبریدی بادی و خورشیدی شدند.
حمایت از دوره‌های پسادکتری از موفق‌ترین برنامه‌های صندوق-در حمایتها تفاوت رشته‌ها دیده می‌شود
رئیس صندوق حمایت ازپژوهشگران و فناوران گفت: همچنان بیش از ۵۰ درصد طرح‌های پژوهشی ارسال شده به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از دانشگاه‌های تهران است و باید تمام محققان و پژوهشگران کشور با صندوق و حمایت‌های آن آشنا شوند.
ساخت بیشتر تجهیزات مورد نیاز تولید دارو در کشور
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: با کمک متخصصان ایرانی توانستیم تجهیزات مورد نیاز تولید دارو در کشور را به صورت بومی تهیه کنیم و در اختیار شرکت‌های داروسازی قرار دهیم.
استفاده از داده‌های ˮبرنامه‌های پایش محیط های ساحلی و دریاییˮ در توسعه ‏دریامحور
داده‌های جمع آوری شده در «برنامه‌های پایش محیط های ساحلی و دریایی پیرامونی ایران» می‌تواند در برنامه‌های ‏مدیریت جامع مناطق ساحلی‌ (ICZM) ‌و توسعه با ‏محوریت دریا ‌(‎(MSP» ‌‏مورد استفاده قرار گیرد. ‏
توجه به صنایع فرهنگی، بهترین راه برای ایجاد اشتغال
رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: بهترین راه برای ایجاد اشتغال و تولید ارزش‌افزوده هنگام تحریم، توجه به صنایع فرهنگی است.
گردش مالی ۸ هزار میلیاردی مراکز رشد و پارک‌های فناوری طی ۱۷سال
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گردش مالی ۸ هزار میلیارد تومانی، حاصل فعالیت ۱۷ساله مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور است.
ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی بر پایه جوهرهای زیستی
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اخیرا در مطالعات خود با استفاده از جوهر زیستی ترکیبی موفق به ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی و استخوانی شدند.
فرصت خوبی برای همکاری‌های تجاری و فناوری بین ایران و روسیه فراهم شد
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در نخستین روز سفرش به روسیه با تاکید بر اینکه ایران با تکیه بر توانایی‌های خود، در حال تلاش برای ایجاد روابط و همکاری‌های سازنده و پویا در سطح جهانی است، گفت: کشور روسیه فرصت‌های بی‌بدیلی برای توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورمان قرار داده و ایران نیز تلاش کرده است با تکیه‌ بر حسن روابط، فرصت‌های همکاری متقابلی را در اختیار روسیه قرار دهد.
ساخت ˮالکترود چند آرایهˮ برای ثبت سیگنال‌های مغزی در کشور
محققان با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی موفق به طراحی و ساخت " الکترود چند آرایه " در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند.
ثبت ۲۵۶۵ زمین‌لرزه از ˮشهرکردˮ تا ˮاندیمشکˮ-رخداد ۳۰ زلزله در اطراف مسجد سلیمان طی یک‌ ماه
مطالعات انجام شده بر روی لرزه‌خیزی ۱۳ ساله استان خوزستان از سوی محققان کشور نشان می‌دهد بیش از ۸۰ زمین‌لرزه در گستره وسیع‌تر و حدود ۳۰ زمین‌لرزه در زون‌های نزدیک به رومرکز زلزله مسجدسلیمان در یک ماهه اخیر رخ داده است و پهنه جنوبی مسجد سلیمان، گستره‌های اطراف شوشتر، سمت شرقی و جنوبی بهبهان از جمله نواحی فعال لرزه‌ای در یک ماه پیش از رخداد زلزله ۵.۷ بوده است.
اعلام جزئیات آزمون مرحله دوم المپیاد دانش‌آموزی نانو
آزمون مرحله دوم دهمین دوره المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز جمعه ۲۱ تیرماه به صورت تستی-تشریحی برگزار می‌شود.
بررسی نقاط ضعف قانون مقابله با تخلفات علمی قبل از ابلاغ آیین‌نامه‌های مربوط
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به وضعیت ناخوشایند خرید و فروش پایان‌نامه و مقاله ISI در میدان انقلاب، گفت: به منظور جلوگیری از این امر قانون مقابله با تحلفات علمی تصویب شده است که به منظور بررسی چالش‌ها و فرصت‌های آن اقدام به برگزاری نشستی در این مرکز کردیم.
وقوع ماه گرفتگی در آسمان شامگاهی ۲۵ تیر-پوشیده شدن ۶۸ درصد سطح ماه با سایه زمین
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع ماه گرفتگی در شبانگاه ۲۵ تیر ماه خبر داد و گفت: این ماه گرفتگی تا بامداد چهارشنبه، ۲۶ تیر ماه ادامه دارد و در طی آن ۶۷ درصد سطح ماه توسط سایه زمین پوشیده می‌شود.
امضای قراردادی برای خرید ایستگاه‌های دریافت داده مکان محور
با امضای قراردادی اقدام به خرید تجهیزات ایستگاه‌های دریافت و ارسال اطلاعات مکان محور می‌شود.
ثبت ۲۰۰ میلیاردی تقاضا در گردهمایی شرکت‌های فضاپایه
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از ثبت ۲۰۰ میلیارد تومانی تقاضا در گردهمایی سه روزه شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: علاوه بر آن هفت طرح جدید صنعت پذیر نیز معرفی شده است.
تصویب اصول حاکم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره‌ای-توضیح در زمینه استخراج ارز دیجیتالی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه به دلیل کاربردی شدن داده‌های فضاپایه در پرداخت خسارات ناشی از سیل صرفه جویی چند صد میلیاردی صورت گرفته است، گفت: این امر از آنجا ناشی می‌شود که وزارت کشور تمایل داشت تا از این داده‌ها برای پرداخت خسارات بهره ببرد.
>> > 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... < << 

گروه های زیر مجموعه اخبار علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

آخرین هفته تیر ماه و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی
«هویت»، «شجاعت»، «بازگشت قهرمان» تعدادی از فیلم های سینمایی و تلویزیونی پایان هفته هستند.
راهی برای تقویت یادگیری زبان در کودکان
کودکان نوپایی که ارتباط بیشتری با دیگر کودکان دارند، همانند آن‌هایی که در مهدکودک‌ها هستند، ممکن است به طور ویژه‌ای در مهارت‌های یادگیری کلمات خوب باشند.
معجزه ای برای درد معده
درد معده یکی از مزمن ترین دردهای دستگاه گوارش است. به طوریکه بعد ازسر درد، معده درد یکی از بدترین دردها گزارش می شود.
چرا از فضولی در زندگی مردم لذت می‌بریم؟
کسب لذتِ تسلط و تأیید شدن، یکی از دلایلی است که ما را به دخالت در حریم خصوصی دیگران ترغیب می‌کند.
دختر و داماد نجفی در دادگاه- عکس
دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد امروزچهارشنبه (۲۶ تیر) در دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی به صورت علنی برگزار شد.
کوچک کردن شکم با غذاهای خوش طعم
کوچک کردن شکم و رهایی از چاقی شکم و انباشتگی چربی آن راه مشکلی است که تجوزهای متفاوتی برای آن می شوند، اما راه‎های ساده ای هم برای از بین بردن آن وجود دارند.
چگونه به راحتی مثل کوره چربی بسوزانیم؟
سه اندامی که بیشتر از همه مسئول کالری سوزی در زمان استراحت‌اند شامل کبد، مغز و عضلات اسکلتی می‌شوند که ۲۷، ۱۹ و ۱۸ درصد از نرخ متابولیک پایه را می‌سوزانند.
عروس دریایی غول پیکر
یک عروس دریایی غول پیکر در اعماق ساحل فالموث، کورنوال، انگلیس روئیت شده است.
رنو نتوانست بازار جایگزینی برای ایران پیدا کند
فروش شرکت خودروسازی رنو فرانسه در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ در منطقه خاورمیانه و آفریقا ۲۷.۷ درصد و در کل دنیا ۶.۷ درصد کاهش یافت که دلیل اصلی آن خروج این شرکت از ایران در پی تحریم های امریکا بوده است.
مسکن از دلار جلو زد
براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راهی برای تقویت یادگیری زبان در کودکان
کودکان نوپایی که ارتباط بیشتری با دیگر کودکان دارند، همانند آن‌هایی که در مهدکودک‌ها هستند، ممکن است به طور ویژه‌ای در مهارت‌های یادگیری کلمات خوب باشند.
معجزه ای برای درد معده
درد معده یکی از مزمن ترین دردهای دستگاه گوارش است. به طوریکه بعد ازسر درد، معده درد یکی از بدترین دردها گزارش می شود.
کوچک کردن شکم با غذاهای خوش طعم
کوچک کردن شکم و رهایی از چاقی شکم و انباشتگی چربی آن راه مشکلی است که تجوزهای متفاوتی برای آن می شوند، اما راه‎های ساده ای هم برای از بین بردن آن وجود دارند.
چگونه به راحتی مثل کوره چربی بسوزانیم؟
سه اندامی که بیشتر از همه مسئول کالری سوزی در زمان استراحت‌اند شامل کبد، مغز و عضلات اسکلتی می‌شوند که ۲۷، ۱۹ و ۱۸ درصد از نرخ متابولیک پایه را می‌سوزانند.
عروس دریایی غول پیکر
یک عروس دریایی غول پیکر در اعماق ساحل فالموث، کورنوال، انگلیس روئیت شده است.
بهبود ایمنی درمانی سرطان با یک واکسن تقویت کننده
دیگر نیاز به پر کردن مجدد دندان نیست
احتمال ابتلا به سرطان فرزندان مادران چاق زیاد است
شکوفه‌های گیلاس در یک کهکشان+عکس
تقلید کار گروهی مورچه‌ها توسط ربات‌های ساخت سوئیسی‌ها و ژاپنی‌ها
تست پرواز فضاپیمای ˮاستارهاپرˮ هفته آینده انجام می‌شود
ابداع دارویی که به طرز شگفت‌آوری در مقابل سرطان می‌ایستد
حل معمای کما و افسردگی با ام.آر.آی 4 روزه
یک سیستم خودکار برای تغییر آثار هنری!
ثبت تصویر پدیده ˮدرهم‌تنیدگی کوانتومیˮ برای اولین بار