فرهنگ عمومی

مدعیان «مرگ مؤلف» چه می‌گویند؟
فردینانان دوسوسور معتقد است: «معنا به واژگان تعلق ندارد بلکه به یک رشته از مفاهیم چندگانه تعلق دارد». درحقیقت معنا به دلیل وجود اختلاف‌ها پدید می‌آید، نه به دلیل هویت فردی‌اش. براین اساس، زبان یک سیستم مستقل و آزاد دارد و در یک قالب و چارچوب از پیش تعیین شده، نمی‌گنجد.
فاصله ما با هالیوود در کمیت است، نه کیفیت
سال‌های زیادی از ورود انیمیشن به فضای سینمای ایران نمی‌گذرد اما با توجه به پیشرفت‌هایی که طی این سال‌های کوتاه در حوزه انیمیشن‌سازی حاصل شده می‌توان نوید روزهای خوبی را در این گونه سینمایی به دوستدارانش داد.
همه دوست دارند استاد دانشگاه شوند!
رئیس پیشین دانشگاه بوعلی سینا با انتقاد از وضعیت نابسامان پژوهش در کشورگفت: اگر پژوهش‌ها هدفمند شوند، دانشجویان روی موضوعاتی کار می‌کنند که بعد از دانش‌آموختگی، شرکت‌های تولیدی دنبالشان باشند یا خودشان می‌توانند مولد یک صنعت شوند.
روحانیت انقلابی مشهد، علیه ارتجاع اسلام سلطنتی
حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا اسدی از روحانیون انقلابی است که قریب به پنج سال از جوانی خود را به‌دلیل همراهی با انقلاب و امام در زندان‌ها سپری کرده است. خواندن خاطرات او از انقلاب و شخصیتهایی چون مقام معظم رهبری و آیت الله طبسی می‌تواند ما را با حال و هوای طلبه‌های مبارز در آن روزگار بیشتر آشنا کند.
دو سکوت تاریخی در ماجرای هتک بارگاه امامین عسکریین(ع)
چند سال از فاجعه هولناک و جانسوز هتک حرمت و اهانت به بارگاه ملکوتی و آسمانی آستان فرشته پاسبان امامین همامین، امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام می‌گذرد.
اتحاد استبداد با استعمار برای عبور از دروازه‌های تجدد
بسیاری از رویدادهای تلخ تاریخی را افرادی آفریده‌اند یا زمینه‌سازی کرده‌اند که ظاهراً لباس دشمن بر تن نداشته‌اند. این افراد، گاه در لباس دوست و مصلح اجتماعی و گاه در پوشش خدمت به ملت اما با نیت خیانت و رسیدن به مطامع خود، علیه مردم و کشور خود اقدام کرده‌اند.
فلسفه عملی «فقه» اداره جامعه است
نگرش سیاسی امام خمینی(ره) در اداره جامعه مبتنی بر توجه به فقه جواهری و لزوم التزام روحانیون و مجتهدین به فقه پویا شرایطی را در جامعه ایرانی متصور است که در ادامه، انقلاب و ساختار انقلابی نظام باید به سوی ساخت جامعه اسلامی حرکت کند.
لزوم تحول گرایی بر مبنای مدیریت جهادی در عرصه تولید و اقتصاد
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: بایستی تحول گرایی بر مبنای مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی را به عنوان مهمترین اولویت در حوزه تولید، اشتغال و اقتصاد دنبال نماییم.
آلبوم صوتی عهد عقیق- عرض ارادت به حضرت زهرا (سلام الله علیها)منتشر شد.
آلبوم صوتی عهد عقیق شامل چهارده قطعه شعرفاطمی از دکتر محمد سعید میرزایی به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) منتشر شد.
«تحلیل انتقادی گفتمان‌های مسلط در مطالعات هنر اسلامی»
نشست «تحلیل انتقادی گفتمان‌های مسلط در مطالعات هنر اسلامی» همراه با نقد و بررسی کتاب «هنر پیرااسلامی» با حضور کارشناسان در پژوهشکده هنر برگزار می‌شود.
مد و لباس مافیای اژدهای هزار سر دارد
دبیر کارگروه مد و لباس زمانی که چهار روز به افتتاح هفتمین جشنواره مد و لباس فجر مانده است، دبیر این جشنواره را معرفی کرد و همچنین از مافیای به شکل اژدهای هزار سر در حوزه مد و لباس خبر داد.
بشنوید - آنچه مادران امروز فراموش کرده‌اند
مادران ایرانی از دیرباز برای کودکانشان لالایی می‌خواندند؛ لالایی‌هایی که خبرهای خوبی به بچه‌ها می‌داد؛ مثل مژده رسیدن بهار، بازگشت پدر، طول عمر، سلامتی و ...؛ لالایی‌هایی که این روزها منسوخ شده‌اند و دیگر کمتر مادری است که برای خواباندن کودکش لالایی اصیل زمزمه کند.
ناگریز بودن جنگ
«می‌ترسم از صلحیکه فراموش می‌کندمین‌هازنده به گور می‌مانند !»*
این اختلاف، فرقه‌ای نیست
بحث «تصوف» و صوفی‌گری در تاریخ ایران و اسلام جایگاه مهمی دارد و در طول تاریخ، فرقه‌های متعدد و زیادی ظهور و افول کرده‌اند که هر یک دارای اعتقادات خاص خود و البته مشترکاتی با دیگر فرقه‌ها و حتی مذاهب دیگر بوده‌اند.
هدف برگزاری است، نه «اثرگذاری»
جشنواره بین‌المللی شعر فجر در حال برگزاری است اما چرا در سکوت خبری برگزار می‌شود؟ این در حالیست که جشنواره‌های فیلم، تئاتر و موسیقی که در همین قد و قواره برگزار می‌شوند، با استقبال رسانه‌ها و مردم همراهند. چرا برنامه‌ای تلویزیونی درباره تلویزیونی با محوریت جشنواره شعر فجر تولید و پخش نشده است؟ دلیل بی‌اعتنایی رسانه‌ها بویژه رسانه ملی نسبت به جشنواره شعر فجر چیست؟ چرا جوایز این جشنواره در فروش کتاب برگزیدگان، تاثیری ندارد؟ آیا برگزارکنندگان می‌خواهند که این جشنواره، فقط برگزار شود؟ دو تن از شاعران به این پرسش‌ها پاسخ داده اند.
فاطمه زهرا(س)؛ رسالت نبوی را به ولایت علوی پیوند زد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: حضرت صدیقه طاهره(س) پیوند دهنده بین رسالت حضرت محمد(ص) و ولایت مولای متقیان حضرت علی(ع) است.
مداحی «محمود کریمی» در حسینیه امام خمینی (ره) + فیلم
«محمود کریمی» مداح و مرثیه‌سرای سومین شب عزاداری حضرت فاطمه‌زهرا(س) در حسینیه امام خمینی (ره) بود.
سریال هایی که نوروز ۹۷ روی آنتن می‌روند- ۴ مجموعه برای شب‌های عید
سریال های «پایتخت ۵»، «تعطیلات رویایی»، «هیات مدیره» و همچنین یکی از دو سریال «دیوار به دیوار» و «آرماندو» در نوروز ۹۷ از شبکه های مختلف تلویزیون روی آنتن خواهند رفت.
«مادر خوبی ها» به خردسالان ایرانی تقدیم می شود
نماهنگ انیمیشنی «مادر خوبی ها» به مناسبت ایام فاطمیه در استودیو رضوان تولید شد.
بررسی «چشم‌انداز ایران‌شناسی در ترکیه»
«چشم‌انداز ایران‌شناسی در ترکیه» بررسی می‌شود.
>> > 1 2 3 4 5 < << 

گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

قرآن و عتر
قرآن و عتر

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدعیان «مرگ مؤلف» چه می‌گویند؟
فاصله ما با هالیوود در کمیت است، نه کیفیت
همه دوست دارند استاد دانشگاه شوند!
روحانیت انقلابی مشهد، علیه ارتجاع اسلام سلطنتی
دو سکوت تاریخی در ماجرای هتک بارگاه امامین عسکریین(ع)
اتحاد استبداد با استعمار برای عبور از دروازه‌های تجدد
فلسفه عملی «فقه» اداره جامعه است
لزوم تحول گرایی بر مبنای مدیریت جهادی در عرصه تولید و اقتصاد
آلبوم صوتی عهد عقیق- عرض ارادت به حضرت زهرا (سلام الله علیها)منتشر شد.
«تحلیل انتقادی گفتمان‌های مسلط در مطالعات هنر اسلامی»